jes zand tegen rivier van 300 meter breed 'Oo Water bedreigt Moezel- en Maasdal Rubicon -DE STEM- Agressie bij gedupeerden Natuurrampen kunnen nu wel worden verzekerd Melkert DESTEM Stijfkoppi l DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Houvast DE STEM VRIJDAG 27 JANUARI 1995 A2 De Vrije Universi teit in Amsterdam, kortweg de VU ge noemd, is de enige universi teit van gereformeerde signa tuur in ons land. De VU stelt zich niet alleen ten doel om binnen haar mu ren wetenschap te bedrijven en studenten op te leiden. Ze rekent het zich ook tot een opdracht om buiten haar mu ren werkzaam te zijn ten be hoeve van het gereformeerde volksdeel in den lande en van alle overige belangstellenden. Haar dienstbaarheid bestaat uiteraard in de overdracht van kennis en informatie. De VU heeft voor dat doel haar 'Centrum Vrije Universiteit en Samenleving' (VUSA) in het leven geroepen. De VU is hierin overigens niet uniek. De Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) doet met de Thomas More Academie het zelfde. Beide instellingen zijn in Bre da geen onbekende. De Tho mas More Academie ont plooit regelmatig activiteiten aan de Hogeschool West-Bra bant. De VUSA doet binnen kort Breda ook weer eens aan met een cursus 'Cultuurveran deringen in Nederland'. De cursus beslaat vijf avonden (14 en 21 februari, 7, 14 en 21 maart), wordt gehouden in de Pelgrimskerk aan de Langen-' dijk tegenover het Baronie ziekenhuis en kost 45 gulden. Cultuurveranderingen in Ne derland. Dat kan wat zwaar klinken, maar het gaat ge woon over de vraag in wat voor een tijd we nu eigenlijk leven? Een vraag die jonge ren zich niet of nauwelijks zullen stellen. Die hebben ge noeg aan het heden. Hoe zou het Ook anders. Ze zijn nog maar net aan hun leven be gonnen, zijn nog volop aan het opbouwen en hebben ge noeg aan wat er allemaal op hen af komt. Dat is nooit anders geweest. Het geschiedenisonderwijs op school was altijd als tegen wicht daartegen bedoeld. Kennis van het verleden moest de nieuwe generaties er gevoelig voor maken, dat ei genlijk niets vanzelf spreekt, dat het er in de wereld ook heel anders aan toe kan gaan dan we zelf gewend zijn en dat je altijd van fouten uit het grijze verleden kunt leren. Historische kennis draagt zo bij tot het vinden van houvast in je bestaan. Immers, zonder kennis van het verleden is de mensheid niet alleen ge doemd telkens weer dezelfde fouten te maken, maar zijn mensen ook veel gemakkelij ker te manipuleren. Maar het vak geschiedenis schijnt te genwoordig op de scholen niet zo veel meer voor te stellen. Ben je eenmaal de veertig gepasseerd en dus gemiddeld over de helft van je leven heen, dan dringt die vraag 'in wat voor wereld leven we ei genlijk' zich makkelijker op. Je hebt de nodige ervaringen en teleurstellingen achter de kiezen. En je hebt ontdekt dat je het meeste niet in eigen handen hebt. Toch blijft dat verlangen om greep te heb ben en te houden op je eigen levensgang, om zelf je weg te vinden en te gaan in een we reld en tijd die je nu eenmaal niet zelf hebt uitgekozen. Om dat te kunnen realiseren moet je wel op de hoogte zien te blijven van de meer funda mentele ontwikkelingen in de cultuur van de samenleving waartoe je behoort, in haar normen en waarden en de verschuivingen daarin. Dat is het nou ook precies, waar zo'n VUSA-cursus 'Cul tuurverandering in Neder land' op inspeelt. Ze bekijkt de periode van na de Tweede Wereldoorlog. Een periode waarin ons land naar veler overtuiging een culturele stroomversnelling heeft mee gemaakt, om niet te zeggen een cultuuromslag. Traditio nele waarden raakten op drift, werden soms zelfs belachelijk gemaakt. Maar wat is ervoor in de plaats gekomen? Tijdens de vijf cursusavonden zal speciale aandacht worden besteed aan de ontwikkelin gen op het gebied van de godsdienst en de moraal. Maar de kunst, de literatuur en de muziek worden niet overgeslagen. Op de eerste bijeenkomst worden de ver schuivingen op een rijtje gezet die zich hebben voorgedaan in het denken over menselijke relaties in klein verband en in grotere verbanden. Waarbij het gaat om de vraag of er factoren zijn aan te wijzen die geleid hebben tot veranderin gen in opvattingen, mentali teit en gedrag op bijna alle terreinen van leven en samen leven. De cyclus wordt beslo ten met te bekijken hoe er zoal gereageerd is en wordt op allerlei veranderingen: van zweren bij het oude tot kri tiekloos omhelzen van het nieuwe en de spanningen die de onzekerheid teweegbrengt. Het spreekt vanzelf dat de VUSA-cursus de zaken beziet door de bril van de gerefor meerde traditie. Maar dan nog kunnen niet-gereformeer- de belangstellenden er hun grote voordeel mee doen. Met een shovel worden bewoners van Itteren in veiligheid gebracht. De hoge stand van het water dwingt de mensen hun huis te verlaten. foto's anp Terwijl volgens de voor spelling in Itteren giste ren het water hoger zou komen te staan dan ooit, was er lange tijd alleen maar dreiging. Een dag uit het leven van een dorp middenin natuurge weld. Door Céline Rutten De peilstok staat in een geel bruine kolk vol schuim. Over heel Itteren hangt de dreiging van het water dat om twaalf uur tot 46 meter boven NAP zal stijgen. Dan kan niemand meer geëvacueerd, alleen nog maar gered worden. Bij de peilstok staan twee uur tevoren drie filosofisch ingestel de mannen. Ze wijzen over de watervlakte, beschrijven de stro mingen, voelen van welke kant de storm komt en weten dat de twee meter hoge dijk aan de overkant in België de schuld draagt. „Vroeger liep het water daar gewoon de vrije vlakte in. Sinds 1980 komt alles alsmaar deze kant uit." Achterstallig De jaartallenreeks vol ramp spoed kent ieder kind in Itteren beter dan die van oorlogen of zeeslagen. Een van de mannen maakt, terwijl een helikopter voor de zoveelste keer laag over komt, een breed armgebaar: „Wat je hier ziet is gewoon veer tig jaar achterstallig onder houd." Geen van drieën hoeft op de peilstok te kijken. Ze weten pre cies dat het water al sinds een uur stilstaat en dat er nog ne gentig centimeter bij mag komen voordat alle eerdere rampen overtroffen worden. En: „Pas als het water over de dijk tussen hier en Borgharen komt, is het helemaal mis. Ja, dan staat alles binnen tien minuten onder wa ter. Maar zover is het nog lang niet." Als ze om 12 uur met hun voor spellingen gelijk hebben gekre gen, gaan ze naar huis. De nooddijkjes zijn maar drie zakjes hoog en twee zakjes breed en ze begrenzen een driehonderd meter brede watermassa die met tweeduizend kuub per seconde langs komt razen. Op een halve 'meter afstand van het keuken raam van de familie Tummers ligt zo'n dijkje en terwijl op ooghoogte schuimkoppen en takken voorbij komen razen, blijft het hierbinnen voorlopig droog. Laadschop Nu is er midden in het dorp alleen een stuk van de hoofd straat, waar woensdagavond nog niks mee aan de hand was, op eens onderdeel van een wijde watermassa. Een laadschop zorgt voor de verbinding: men sen staan op de rand en acher hun voeten ligt het vol wonder lijke voorwerpen: gasflessen, een magnetronoven en volgepropte plastic zakken. Alles gaat naar het oude dorpsdeel dat, als de dijk tussen Itteren en Borgharen eenmaal overloopt, volledig van Bij Itteren staat een man staat tot aan zijn middel in het water om met een hoogtemeter de waterstand te bepalen. de wereld is afgesneden. Want juist hier evacueeert bijna nie mand. De mensen zijn er gebo: ren; wat nu dreigt is de zoveelste overstroming en niets meer dan dat. Terwijl aan de veiliger buiten kant in de nieuwbouwwijk alle huizen, wachtend op het water, volledig zijn uitgekleed, blijven hier de cyclamen, de azalea's, de stenen ganzen, de cactussen, ge woon op de vensterbanken. „Ze hebben daar aan de overkant nooit water gehad. Ze kennen het niet. Daarom zijn ze alerter," zegt een vrouw terwijl ze een keukentrapje op de stoep onder een raam installeert. „Voor als de deur straks niet meer open kan." Nadat het water zes uur lang heeft stilgestaan en zelfs iets is gezakt, begint het om 4 uur plotseling te" stijgen. Het kolkt uit de riolen, het komt ook aan vanuit de ondergelopen landen. Om vijf uur 's middags verlaten de brandweer, het leger, de poli tie en de laadschop het dorp.--J Wie in het donker achterblijft kan, als mis gaat, alleen nog maar met een helikopter worden gered. Tien minuten voor vijf sta ik op de dijk tussen Itteren en Borgharen. Rechts de razende rivier, links ondergelopen land. En dan, tien meter verderop, stroomt het eerste water uit de Maas over de dijk. De meeste politici zijn als de dood om publiekelijk enig mededogen te tonen met het lot van asielzoekers en illegalen. De heisa rond de afgifte van verblijfsvergunningen aan illegalen die hier al jaren op eerlijke wijze hun dagelijkse brood verdienen, is een bewijs van politieke koudwatervrees. Op beperkte schaal afgeven van vergun ningen mag, maar de criteria mogen niet formeel worden vastge legd. We doen dus gewoon alsof we niet weten wat er in de praktijk gebeurt. CD A-kamerlid Verhagen haalde alle vormen van demago gie uit de kast om zijn hypocriete houding goed te praten. Hij had het over aanzuigende werking, over de Rubicon die niet mocht worden overgetrokken en nog meer gezwollen taalgebruik. Een ding is waar: het paste wel in de toneeluitvoering die hij ten beste 8 "f- HV Een legertruck brengt kinderen uit Itteren naar drogere oorden. Een ondergelopen vakantiedorp nabij Roermond. Tevergeefs probeert een agent een vrouw te bewegen te vertrekken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als- - mede de Regelen voor hèt Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze correspondenten Brussel - De huidige watero verlast treft ook de buurlan den Duitsland en België. Het normaal zo lieflijke Moezel dal is nu een natte hel. In België worden vooral de Ar dennen en het Maasdal langs de grens met Nederlands- Limburg getroffen. De toeristische stad Dinant is door overstromingen vrijwel af gesloten van de buitenwereld. Duizenden mensen houden zich in de bedreigde gebieden gereed om geëvacueerd te worden. Gisteravond was de situatie in de dorpen langs de Maas in Bel gisch-Limburg redelijk onder controle. Honderden soldaten en brandweerlieden waren de hele dag in de'weer met zandzakjes. In Duitsland is de doorgaande route langs de Moezel verdwe nen, overstroomd door een nau welijks bewegende bruine wa termassa. De rivier zelf is een kolkende, brede stroom waarin allerlei afval en hele boomstam men worden meegevoerd. Een maal buiten de bedding komt het water bedrieglijk tot rust. Het beweegt niet. Maar het stijgt desondanks. Met tien, twintig centimeter per uur. De watercatastrofe is de tweede op een rij voor het Moezeldal. Al gebeurt het nu minder plotseling dan met Kerstmis 1993. De auto riteiten hebben deze keer bijtijds gewaarschuwd; de oever-bewo ners hebben geleerd van de vori ge keer. Toen gingen ontelbare inboedels van benedenverdiepin- mgen verloren. Nu is het meeste bijtijds hogerop gebracht: ijskas ten op de slaapkamer, fietsen op het balkon, eetkamers op de zol der. Net als in het Belgische Maasmechelen worden ramptoe risten geweerd in het Duitse Moezeldal. Alleen voor de pers wordt een uitzondering ge maakt. Maasmechelen probeert met een speciale politie-verordening de nieuwsgierigen te weren. De dij ken zijn taboe voor pottekijkers en toegangswegen zijn afgezet. Dijkdoorbraken waren gistera vond nog nergens gemeld aan de Belgische kant Van de Maas, en kele dijken zijn er het afgelopen jaar verhoogd. Het betreft tijde lijke maatregelen. Burgemeester Georges Lenssen van Maasmechelen zei er ver trouwen in te hebben dat de dijken het wassende water ook nu weer zullen tegenhouden. De Vlaamse regering heeft plannen voorbereid om de waterafvoer binnen de winterbedding van de Maas sterk te verbeteren. Daar voor moeten wel eerst alle ge bouwen binnen die winterbed- ding worden onteigend worden en tegen het jaar 2010 allemaal zijn afgebroken. Veel Belgen klagen dat ze na de ramp van december 1993 nog altijd geen frank schadevergoe ding hebben uitvangen uit het nationale rampenfonds. De Vlaamse minister Kelchtermans van Verkeer en Openbare Wer ken werd daarover gisteren in de Vlaamse raad aan de tand ge voeld. Het rampenfonds wordt echter beheerd door de federale overheid. Die beweert enkele ja ren nodig te hebben om de be dragen uit te keren aan de gedu peerden. Velen van hen zijn nu wederom slachtoffer van over stromingen. Verschillende dorpen en cam pings in de Belgische Ardennen zijn veel zwaarder getroffen dan het gebied langs de grens met Nederlands-Limburg. Bekende plaatsen als Han-sur-Lesse en Durbuy staan gedeeltelijk onder water. Sinds gistermiddag is Di nant vrijwel onbereikbaar ge worden. De Maaskades zijn overstroomd met bruin water. Voor Dinant is het al de vierde overstroming in korte tijd, al was de situatie gisteren nog niet zo rampzalig als in december 1993, toen ook de belangrijkste winkelstraat met tal van horeca gelegenheden onder water liep. In de Ardennen wordt nu sneeuw verwacht, die geleidelijk overgaat in regen. Het niveau van de rivieren bleef gisteren vrij stabiel, in sommige zijrivier tjes zakte het waterpeil zelfs enkele centimeters. Maastricht - Ontreddering en agressie. Daarop stuiten maatschappelijk werkers in Borgharen en de andere overstromingsgebieden gisteren. „Wij hebben grote moeite om mensen te bewegen hun huizen te verlaten," constateert directeur J. Vrolijks van het Algemeen Maatschappelijk Werk in Maastricht. In de gebieden die door overstroming getroffen zijn, is er vaak sprake van grote psychische problemen, zegt hij. „Oudere mensen willen nog wel weg, maar vooral bij jongeren tot zeg vijftig jaar is de weerstand groot om te vertrekken." Vrolijks kan dat wel begrijpen: „Die mensen hebben het vorig jaar ook al meegemaakt. Hebben daarna van alles gerepareerd en opnieuw aangeschaft. En nu moeten ze weer weg. Ze zien hun toekomst in elkaar storten. Ze zien geen perspectief meer, zijn wanhopig. Dat leidt tot heel uiteenlopende reacties. „Sommigen mensen zijn harstikke verdrietig, heel depressief ook. Ze zitten te huilen en komen tot niets. Ze weten naar één ding, dat ze niet weg willen". Anderen proberen heel fanatiek te redden wat er te redden is. „Ze zijn druk bezig parketvloeren op te nemen, keukens los te schroeven en meer van dat soort dingen." Vrolijks constateert bij veel mensen een grote agressie. „Daar kun je nu niet veel mee doen. We proberen ze alleen zo goed mogelijk op te vangen. Maar als deze ramp voorbij is, zie ik de toestand somber in. Ik verwacht dat er dan heel wat mensen in een gat vallen, en nauwelijks meer de energie kunnen opbrengen alles opnieuw op te bouwen. Vooral omdat ze er niet zeker van zijn of het volgend haar niet opnieuw kan gebeuren". Door Aad Begemann Breda - Verzekeren tegen na tuurrampen is sinds kort mo gelijk in ons land. Ondanks het feit dat de verzekeraars en de overheid, met name het ministerie van Financiën nog heftig aan het bakkeleien zijn, heeft het Engelse verze keringsconcern Lloyds via zijn Nederlandse vertegen woordiger een dergelijke ver zekering aangeboden. Directeur H. van Ommen van het Amsterdamse verzekerings bedrijf Lugt, Sobbe en Co. heeft vorige week 3500 zogeheten tus senpersonen daarover ingelicht. Volgens Van Ommen zijn er in middels enkele tientallen offer tes uitgebracht. Aanmerkelijk minder dan het getal van 10.000 waarover hij in december bij de introductie van deze Catastrofe Risico Polis nog sprak. De nieuwe verzekering dekt niet alleen schade door natuurram pen, maar ook schade door breu ken in waterleidingen, letsel toe gebracht door overvallers, medi sche fouten in het ziekenhuis of schade door oude vliegtuigbom men. Omdat de te dekken risico's groot zijn (bij de vorige overstro ming was er voor 200 miljoen gulden schade in Limburg) be draagt de vergoeding van de nieuwe verzekering slechts een kwart van de materiële schade. Er geldt een maximum van 250.000 gulden en een mini mum van f 50.000. De premie bedraagt minimaal 250 gulden, maar dat kan ook enkele malen hoger zijn omdat die van veel factoren afhangt. Volgens Van Ómmen vallen be woners van Itteren en Borgharen echter buiten de verzekering. „Om die dorpen lopen geen kade of dijken, dat valt niet te verze keren. Het zijn eigenlijk dorpen1 midden in een rivier, in het ge heel niet beveiligd. Daarom is het goed dat de minister nu versneld waterkeringen langs de Maas gaat aanleggen", zegt hij. W. van Wensen van het Verbond van Verzekeraars verwacht bin nen drie maanden een einde aan de besprekingen tussen overheid en verzekeraars. „Maar als u schrijft: over drie maanden is er een oplossing, dan is dat te stel lig". Ze geeft toe dat de huidige overstromingen het gesprek wel onder druk zetten. In de discussie wordt ook het idee van een zogeheten 'solidari- teitsheffing' naar Frans voor beeld, betrokken. Frankrijk is het enige Europese land dat op alle schadeverzekeringen, ook die voor auto's, een toeslag van negen procent verplicht stelt. Deze toeslagen worden in een pot gestopt van waaruit bij na tuurrampen gedupeerden gehol pen kunnen worden. De Franse verzekeringsbedrijven maken zich op voor grote scha declaims als gevolg van de hui dige overstromingen in hun land. Zodra de staat een bepaalde streek heeft aangewezen als rampgebied, moeten de verzeke raars namelijk tot snelle betaling overgaan. Tot nu 'verdienden' de maatschappijen naar schatting 15 miljard gulden, terwijl ze om streeks 7 miljard gulden moesten uitkeren na overstromingsram pen. Toch komen er nu in Frankrijk tegenstemmen. Volgens enkele verzekeraars hebben veel ge meentebesturen namelijk luk raak bouwvergunningen afgege ven, zonder rekening te houden met de natuurlijke loop van de rivieren. Ook zou er sprake van zijn dat enkele gemeenten zelfs illegaal puin hebben gedumpt in rivieren, die nu overstromen. Volgens de Nederlandse verzeke raars moet er een 'pot' komen van ongeveer 250 miljoen. Het ministerie van Financiën wil niet verder gaan dan een overheids bijdrage van 130 miljoen en dat is volgens de verzekeraars te weinig. Het Verbond van Verze keraars bekijkt allerlei oplossin gen. „Maar zonder de hulp van de overheid komen we er niet uit," aldus Van Wensen. Ook een vorm van solidariteitsheffing wordt bestudeerd, maar dan wel aangepast aan Nederlandse om standigheden. Van onze Haagse redai Den Haag - Leren van de staat moet aa worden gelegd. Te t: lingen en jongeren studie-advies naa neerleggen, moeten zelf betalen. De opb geschat op een kl miljard gulden per j ten gebruikt wori verbetering van hi wijs. Den Haag (anp) - IV Werkgelegenheid koord een deel van de koopkracht te voor de KRO-radio Door de aantrekkende sche groei kan zijn col van Financiën rekenei belastingmeevallers, geerakkoord staat da 1998 moeten worden b< het verlagen van het ringstekort tot dat 2, van het bruto binnenl dukt bedraagt. Pas da ruimte voor verdere lichting voor de burge het versterken van de sche structuur. Melkert wil echter n reserveren voor ande dan die verlaging van cieringstekort. Liefst i als dat niet kan in 1996 Daarbij denkt de mini eerste plaats aan het maken van laaggesch beid door 'gerichte lichting'. Daarnaast wi middelen uittrekken v krachtondersteuning, nen stroken niet met h akkoord, maar de PvdA vindt dat de burger portemonnee te wein van de goede economis uitzichten. De verdere van het financieringste voor Melkert op de deri WD-kamerlid De Kor het voorstel. Hij wijst t nog lang geen zicht daling van het financ kort tot de afgesproker cent. Uitschoten GroenLinks wil van st; taris Linschoten van S( ken opheldering over die het kabinet zou h( via een meevaller in d< bezuiniging in de aow draaien. Ook wil Gi weten of het kabinet c een lastenverlichting midden- en hogere ink schrappen. Aanleiding verzoek vormt een aan teberichten, dat overij alle betrokkenen met k den ontkend. Volgens het regeerakko vanaf 1 januari volf worden bezuinigd op uitkeringen van 65-plu een jongere partner en vullend pensioen. De moet in 1998 440 mil veren. Bij nader inzien zijn ringspartijen WD en DE DISCUSSIE over de vanaf het begin als ee gehangen. De PvdA hei de aanhang verspeeld f nieuwe wetgeving één Over het basisprincipe heid. Het oneigenlijk favoriete bezigheid var worden aangepakt. In de poging al die ja ongedaan te maken, zij wetgeving waarover in praktijk dan ook rampzi Niet in financieel opzicl streng dat het terugdr sneller verloopt dan speelt nu reeds met gebruiken om de aani ten. De problemen liggen o ria. Die worden door zonder aanziens des pe wao'ers met slopendi arbeidsgeschikt worder1 Een theoretisch verhaa absoluut niet op die Gevolg: het aantal wao en de patiënt wordt rr teerd. Die gang van zaken he worden overspoeld r wao'ers hebben zich in De enige die niet or Linschoten. De VVD'e keuringseisen niets aar Dat een verantwoorde jonge wetgeving te slei of stijfkoppig of volslac blijven beweren dat ni) wao-gevallen. De Twt Linschoten tot de orde

de Stem | 1995 | | pagina 2