Wateroverlast breidt zich uit 'O God van vergeving, vergeef de moordenaars niet' Story betaalt Claus schadevergoeding Vorig jaar ruim 5000 verdachten naar huis Alles over Parket WIJ BESTEDEN MEER ZORG AAN UW VAKANTIE j .HOLIDAY BREEZE, 'Verkoop van drugs reguleren' Zes jaar voor Belg die vrouw 'executeerde' Fokker krijgt er concurrent bij Stakers beloven vandaag chaos Roman Polanski zoekt emoties Warenhuis vol poezengeluk Groot deel inwoners bedreigde dorpen in Limburg weigert huizen te verlaten Musical-aanbod te overdadig Sampras, Pierce, Sanchez in finale Ziekteverzuim in onderwijs fors gestegen Geen paniek in West-Brabant IN DE PARKETSHOP: Publikatie over vader onjuist Agent na aangifte van ontucht met meisje geschorst I DESTE 8 "7 1031 1"0 D0218 I I I I I VRIJDAG 27 JANUARI 1995 135e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Terneuzen - Een projectgroep gaat maatregelen uitwerken die de verkoop van softdrugs vanuit twee koffieshops in Terneuzen in goede banen moeten leiden. In de groep zitten vertegenwoordigers van hulpinstellingen als het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de GGD en het Riagg en van de politie en de gemeente. ZIE ZEELAND - C1 Middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft een 48-jarige Belg veroordeeld tot zes jaar cel omdat hij op 15 juli vorig jaar zijn 28-jarige ex-vriendin in Ter neuzen 'executeerde'. Tegen de voormalige kampioen wielrennen bij de amateurs was tien jaar cel geëist. ZIE ZEELAND - C1 Parijs - De vliegtuigmaatschap pij British Aerospace en de Frans-Italiaanse combinatie ATR hebben een gezamenlijke onder neming opgericht voor de ver koop van vliegtuigen voor regio naal verkeer. Een nieuwe en ge duchte concurrent voor Fokker en eigenaar Dasa. Toch maakt het noodlijdende Fokker zich nog niet al te veel zorgen. ZIEECONOMIE-A5 Breda/Terneuzen - De sfeer on der de stakers wordt met de dag grimmiger. De stakende BBA- chauffeurs vinden hun acties te netjes en gaan daarom vandaag zorgen voor een chaos. In Bergen op Zoom reed volgens de BBA meer dan de helft van de bussen de hele dag. In Zeeuws-Vlaande- ren verliep de negende stakings dag net als de voorgaande dagen. ZIE ZEELAND - Cl HET WEER I MIN ./MAX. 3/6 VANDAAG IN DEZE KRANT Roman Polanski doet veel emotie in zijn films. „Ik zoek naar de diepste angsten en verlangens. De meeste van mijn films zijn innerlijke drama's," licht de inmiddels 61-jarige regisseur zijn nieuwe film 'Death and the maiden' toe. zie grote gids - deel d SURPLUS Een postorderbedrijf voor kattenliefhebbers, net over de Nederlandse grens, in het Duitse Wegberg. Clevercat levert de artikelen waarmee katten door hun baasjes schaamteloos wor den verwend. zie surplus- deel e INHOUD 4 katernen Binnen-/Bujtenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Redelijk weer Vandaag een korte rustpauze in het weer. Slechts een enkele bui en minder wind. In de late middag of avond opnieuw regen en een aanwakkerende wind. Breda - Het komende theatersei zoen trekken er dertien musicals langs de Nederlandse schouw burgen. Dat zijn er te veel, menen insiders uit de theaterwereld. De verwachting is dat zeker één, maar mogelijk meer van de musi- cal-produkties voortijdig ge staakt zal worden. ZIE grote gids - d4 Melbourne - Mary Pierce en Ar- antxa Sanchez behaalden giste ren in amper een uur de vrou wen-finale van het open Austra lische tenniskampioenschap. Bij de mannen moest Pete Sampras bijna twee keer zo lang op de baan staan om de finale te halen. ZIE sport - bi Den Haag - Het ziekteverzuim in het onderwijs lijkt het afgelopen schooljaar fors te zijn gestegen. Voorlopige cijfers wijzen op een ziekteverzuim van 7,5 procent te gen 6,6 procent in het vorige schooljaar. De plotselinge stij ging kan te maken hebben met het aanscherpen van de normen voor afkeuringen. Ik ben ziek KJij bent ziek Hij is ziek Zij zijn ziek Van onze verslaggevers Maastricht - Duizenden wo ningen en bedrijven in het Limburgse Maasdal lopen op dit moment grote schade op als gevolg van binnendrin gend water. Het eerste puntje van de vloed golf bereikt vanochtend de omge ving Roermond, maar de absolute piek rolt pas in de loop van de dag door Maastricht, waar nu zelfs de oude binnenstad be dreigd wordt. Betrekkelijk weinig inwoners van de dorpen langs de Maas ge ven gehoor aan de dringende op roep van burgemeesters om hun woningen te verlaten. Van de ruim 5000 betrokkenen is amper een vijfde geëvacueerd; Het gaat om bewoners van Itte- ren, Borgharen, Stein, Born en Roermond. Van de 3600 inwoners van Itteren en Borgharen heeft slechts een kwart een goed heen komen gezocht. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat toonde zich gister avond na een bezoek aan het ge troffen gebied zeer verontrust over de stijging van het water peil. Ze maakt zich ook grote zor gen over de mensen die weigeren hun huizen te verlaten-. Het crisiscentrum in Maastricht overweegt geen gedwongen eva cuatie. Het blijft, bij een zeer dringend advies. „Het is onmoge lijk om meer dan 2000 mensen aan hun haren uit de huizen te trekken," aldus een woordvoer der. De burgemeesters van Arcen en Velden en van Bergen hebben in middels wel een noodverordening afgekondigd die hen in staat stelt inwoners gedwongen te evacue ren. Het water in de Maas bereikt vol gens Rijkswaterstaat vanochtend bij Borgharen een peil van min stens 45,45 meter boven NAP. Voor de periode daarna verwacht de dienst een verdere stijging tot wellicht 46 meter. In Noord-Limburg komt inmid dels ook wateroverlast voor. De dorpen Aijen en Oud-Bergen in de gemeente Bergen zijn hele maal door het water ingesloten. Legertrucks onderhouden pen deldiensten. Het buurtschap Geulle in de ge meente Meerssen raakte gister morgen al geïsoleerd. Van de 250 inwoners hebben er maar tien ge hoor gegeven aan het evacuatie advies van de burgemeester. Defensie stuurde gisteren vele honderden manschappen en zwaar materieel om hulp te bie den. Het Korps Landelijke Poli tiediensten zet vijf snelle boten in die kunnen varen bij een water diepte vanaf 35 centimeter. Drie daarvan gaan naar Maas tricht, de rest naar Roermond en Venlo. De winkelstraten in het centrum van Venlo dreigen morgen op nieuw onder de waterspiegel te verdwijnen. Ten zuiden van Nijmegen wordt inmiddels hard gewerkt om de schade tot een minimum te be perken. Elf gemeenten tussen Mook en Nijmegen, Millingen en West Maas en Waal hebben sa men een rampenstaf geformeerd en de alarmfase afgekondigd. Ook het water in de Rijn stijgt snel. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat zondag en maandag het water in deze rivier stijgt tot 16 meter boven NAP. Verder stroomafwaarts zijn de dijken in het Land van Maas en Waal vanaf vanmorgen elf uur afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Autoriteiten in de verschillende crisiscentra in het Maasdal zijn bang dat ze de komende dagen veel hinder zullen ondervinden van hoogwatertoeristen. Bij eer dere overstromingen kwamen duizenden kijklustigen richting Maas. Dat hindert niet alleen de hulpverleners, ook de kans op schade aan de dijken neemt er door toe. Inmiddels zijn aan weerszijde van de rivier tal van wegen voor alle verkeer afgesloten. Boven dien zijn her en der politieposten ingericht. Op de meeste plaatsen valt te beluisteren dat Justitie automobilisten die zich niets aantrekken van de afzetting, streng gaat aanpakken. Ook in het noordelijk deel van Noord-Holland stijgen de water niveaus door hevige regenval en harde wind. Het overstromings gevaar is voorlopig klein. De fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren opnieuw aange drongen op een snellere aanpak van de dijkverzwaring in Gelder land. Naast Nederland zijn gisteren ook grote delen van noordelijk Europa geteisterd door hevige wind, regenval en overstromin gen. Door het noodweer kwamen de afgelopen dagen zeker 25 mensen om het leven. De weer kundigen verwachten dat de cha os door voortdurende regen- en sneeuwval nog verergert. ■ZIE VERDER OP PAGINA A2: Zakjes zand tegen wassende rivier Agressie bij gedupeerden Natuurrampen kunnen wel worden verzekerd Water bedreigt Moezel- en (Belgisch) Maasdal Gistermiddag kwamen de eerste huizen in het Limburgse Maas dorp Itteren onder water te staan. De meeste inwoners weigerden hun huizen te verlaten, ondanks dringende oproepen van de Maas trichtse burgemeester Houben en minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Gisteravond zijn enkele tientallen inwoners met een boot geëvacueerd. Het water was zo hoog gerezen dat de spe ciale legertrucks niet meer konden worden gebruikt. foto anp Van onze verslaggevers Breda/Woudrichem - Volgens het hoogheemraadschap West- Brabant is er wat betreft het wassende water in dé Maas geen reden voor paniek. Pas over een dag of twee passeert de hoog- "watergolf dit gebied. Wel kreeg het hoogheemraadschap Alm en Biesbosch gisteren veel te lefoontjes van verontruste mensen uit het Land van Heusden en Alte- na. Er zijn de nodige maatregelen getroffen om de gevolgen van de verwachte extreem hoge waterstand op te vangen. Volgens J. Mulders van het hoogheemraadschap West-Brabant kan het in Raamsdonksveer spannend worden als de wind in het noord westen blijft. „Dan loopt het Hollandsch Diep snel vol en kunnen bij de Donge problemen ontstaan." (ADVERTENTIE) van Bruynzeel en Kahrs. Ook voor doe-het-zelvers. ligt het vloerenboek voor u klaar. U kunt het ook telefonisch bestellen: i 01650-53888 Profiteer van de speciale aanbieding. Bruynzeel Kahrs SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076 - 21 48 48 Van onze correspondent Stevo Akkerman Birkenau - Vijftig jaar gele den verlieten ze een kamp, waarvan de wereld niets wist. Gisteren keerden ze terug naar wat het ultieme symbool van duisternis en kwaad is ge worden; Birkenau, ook be kend als Auschwitz II. Joodse overlevenden hielden er hun eigen herdenking van de be vrijding, teleurgesteld als ze wa ren over het officiële Poolse pro gramma. Er was een Hongaarse jood, die in een rolstoel langs de spoorrails werd geduwd tot hij bij een van de voormalige crematoria kwam. Er was een Poolse overlevende, gekleed in het gestreepte gevan genispak. Er waren joden uit Israël en Amerika, de gebedskleden over hun schouders, het hoofd bedekt. En er waren zoveel televisieploe gen, dat menig overlevende in het gedrang kwam in de modder van Birkenau. „Wat een kermis," zei een vertegenwoordiger van het Nederlandse Auschwitz-comité. Temidden van alle chaos zochten voormalige gevangenen naar de Een overlevende van Birkenau herdenkt op haar manier dat het Rode Leger het concentratiekamp vijftig jaar geleden bevrijdde. foto epa Haarlem (anp) - Story betaalt 25.000 gulden voor een on juiste publikatie over prins Claus. Het blad plaatst tevens een rectificatie. De financiële genoegdoening gaat naar het Rode Kruis. Daarmee gaat Story in op de eisen van landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth. In een recent nummer legde het roddelblad een verband tussen de depres sies van Claus en de vermeende zelfmoord van zijn vader. „We voelen niets voor een kort geding," motiveert hoofdre dacteur Santegoeds de beslis sing van Story. Het weekblad erkent daarmee de feitelijke onjuistheid van de publikatie. De Wijkerslooth had Story ge dreigd met een kort geding als het blad niet akkoord zou gaan met schadevergoeding en recti ficatie. Volgens de hoofdredacteur van Story berust het verhaal uit nummer 2 van dit jaar voorna melijk op een publikatie van het concurrerende roddelblad Weekend uit 1983. Santegoeds: „Daarop is des tijds door het Koninklijk Huis niet gereageerd. Omdat wij met een serie over prins Claus bezig zijn, kwam de informatie goed van pas. Weekend voegde er destijds nog aan toe dat de va der van Claus wegens die zelf moord in een hoekje van het kerkhof was begraven." Story schreef dat de vader van prins Claus in december 1953 tijdens een jachtpartij in de buurt van Jasebeck zelfmoord pleegde. Maar volgens de Rijksvoorlich tingsdienst is de vader van de prins door een plotselinge hart stilstand overleden. Prins Claus foto cor viveen Volgens de RVD was de prins zeer geschokt door de publika tie. Een Duits blad, uitgegeven door Axel Springer, moest vier jaar geleden ook al een derge lijk verhaal rectificeren. Santegoeds omschrijft de au teur van het artikel als een re dacteur met veel ervaring die goed is ingevoerd in koninklij ke zaken. „Klaarblijkelijk was dit artikel onzorgvuldig. Dat komt vaker voor met knipsel- verhalen. Wij betreuren dat." Prins Claus nam in het verle den al eens stappen tegen de roddelpers. In 1985 spande hij een zaak aan tegen het week blad Privé, dat wist te melden dat prins Willem-Alexander in het Hiltonhotel in Amsterdam de nacht had doorgebracht met niet bij naam genoemde blon dine. De prins kreeg gelijk. Den Haag (anp) - Justitie heeft vorig jaar 5316 verdachten naar huis moeten sturen omdat er niet voldoende cellen beschikbaar waren. Dat zijn er 1000 meer dan in het jaar daarvoor. rust en naar de woorden om recht te doen aan de nagedachtenis van de anderhalf miljoen doden. Ze deden dat een dag eerder dan de 27ste januari, de datum van de feitelijke bevrijding van het kamp door het Rode Leger, om dat ze vonden dat in het officiële Poolse herdenkingsprogramma te weinig werd stil gestaan bij het feit dat Auschwitz-Birkenau de plaats was, waar vooral joden werden vermoord. De verbittering over deze 'ver- poolsing' van Auschwitz klonk in verschillende speeches door, maar toch niet zó, dat vergeten zou worden wie de 'auteurs' van de Shoah waren: de nazi's. Nobelprijswinnaar Elie Wiesel, oud-gevangene van Birkenau: „O God van vergeving, vergeef niet de moordenaars, de moordenaars van kinderen, kinderen, en meer kinderen. O God van genade, heb geen genade met hen die geen ge nade hadden." De Poolse president Walesa ver oordeelde tijdens de openings plechtigheid van de officiële her denking het nazisme, maar ver wees op geen enkele manier naar het grote aantal joodse slachtof fers (98 procent van het totaal) in het kamp. In het gebouw van de Jagiello- nen-universiteit in Krakow on derstreepte de president dat de nazi's erop uit waren 'de intellec tuele en geestelijke kracht' van een natie, Polen dus, te vernieti gen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Het groeiende aantal gewelds misdrijven is volgens minister Sorgdrager van Justitie de oor zaak van de heenzendingen. Ze kondigt op korte termijn plannen aan voor extra cellen. Met de groei in 1994 is de stijgen de lijn in het aantal heenzendin gen vanaf 1990 doorgetrokken. In 1991 steeg het aantal met 400, in 1992 met 1800 en in 1993 met 700. Ook het aantal minderjarige ver dachten dat Justitie naar huis stuurde, steeg explosief. In 1993 ging het riog om 53 jongeren, vo rig jaar waren het er al 149. Sorgdrager vindt het hoge aantal heenzendingen 'onaanvaard-, baar', schrijft zij in, antwoord op vragen van CDA-kamerlid Sou- tendijk. „Het schaadt niet alleen de geloofwaardigheid van de rechtshandhaving, maar werkt ook demotiverend op politie, Openbaar Ministerie en gevange niswezen," aldus de minister. Tot groot misnoegen van de mi nister heeft het Openbaar Minis terie vorig jaar drie keer een ver dachte 'van het zwaarste kaliber' naar huis gestuurd. Het ging om mensen die minstens 1,5 jaar ge vangenisje wachten stond. Procureur-generaal Gonsalves heeft de handelwijze van een hoofdofficier, verantwoordelijk voor twee van die heenzendingen, veroordeeld. Het zou gaan om J. Fransen van Maastricht. Uit een brief van Sorgdrager aan de Tweede Kamer over de heen zendingen blijkt dat de procu reur-generaal het optreden van de hoofdofficier 'ontoelaatbaar' vindt. Van onze verslaggever Breda - De korpsleiding van de politieregio West- en Midden- Brabant heeft een 34-jarige poli tieman geschorst. Hij wordt ver dacht van ontucht met een min derjarige. De Rijksrecherche heeft de zaak op verzoek van het Openbaar Mi nisterie in Breda in onderzoek genomen. De verdenking jegens de politie man is het gevolg van de recente aangifte door een 19-jarige vrouw. Volgens haar verklaring heeft de man haar zes jaar gele den seksueel misbruikt; ze was toen 13. De verdachte politieman blijft voor de duur van het onderzoek geschorst. Dit woord is vandaag In het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: o kwartaal acceptgiro89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. L DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1995 | | pagina 1