DE STEM Jacco Eltingh hoort er nu echt bij Sprookje Eltingh uitgeblazen NCI" Krickstein blijft Heerdenaar in vier sets gemakkelijk de baas NAC-PSV verplaatst naar dindag 7 maart UITSLAGEN standen itowers inclusief software: ick, MS Windows 3.11 (NL), IELDRAW 4.* J5CREEN O MINITOWER PCI: lib] ROCOMPUTER <8> HYunoni VAN RIEL o's computerketen Nr.l 1 1 0 0 - sport KORT Buchanan laat bende achter B sport KORT AUTOSPORT SCHAATSEN SCHAKEN SKIËN VOETBAL geheugen, 540 Mb hard- liskdrive, 1 Mb PCI VGA 14" kleurenmonitor 0.28 inclusief toetsenbord en N V O TELO; OBIS EEN NIEUWKOMER OM VAN TE WATERTANDEN DE EXCEL 3-drs. m ;A"<B> HYunom Uit voorraad leverbaar. Mll N11UWC Breda, Generaal Maczekstraat 6-14, tel. 076-21382&'219209 port Melbourne (anp) - Jacco El tingh won individueel al vier toernooien, was wereldkam pioen en Grand Slam-win- naar in het dubbel. Behoort tot de best betaalde sporters van Nederland. Hij is goed. Toch zal het 'grote' publiek zich dezer dagen nog weieens hebben afgevraagd: „Who the heil is Eltingh". Zoiets overkwam ooit Paul Haarhuis, weliswaar in een veel vroeger stadium van zijn loop baan. De partner in het dubbel met Eltingh sloeg uitgerekend bij de US Open McEnroe, de legendarische John weltever staan, van de baan. De nationa- listen aan de kant in New York wisten niet wat hen overkwam. Op de sportpagina's stond de volgende dag één vraag centraal: "Who the heil is Haarhuus." Eltingh genoot al meer bekend heid dan Haarhuis destijds. In twee Australische weken is hij echter uitgegroeid van redelijk tot zeer bekende vaderlander. Door te winnen van Wilander, Lareau, Muster en McEnroe, de aanzienlijk minder legendari sche Patrick welteverstaan. Op zich niet eens zulke opzien barende prestaties. Met uitzon dering van Muster, nog gravel- specialist ook, stonden ze. allen lager op de ranking dan Eltingh. Hij deed het wel op een opzien barend moment. Tijdens de Au stralian Open. Eltingh schaarde zich ermee in het exclusieve rijtje Okker, Krajicek, Schapers en Haarhuis, Nederlanders die er ook in slaagden door te dringen tot de laatste acht van een Grand Slam. Eltingh had meer gewild. Of liever gezegd, meer gekund. Hij is niet alleen in staat zich doelen te stellen, hij weet ze nog uit te voeren ook. In de sport heet zoiets een goede mentaliteit hebben. Niet voor niets was Jac co Eltingh al 's werelds beste wegwerker van breakpoints. Hij was, met Haarhuis, de eerste Nederlander die in het dubbel een Grand Slam won. De eerste die in een jaar meer dan een miljoen gulden bijeen sloeg. Eltingh schijnt te weten wat hij wil. In interviews heeft hij al eens laten doorschemeren daar voor desnoods over lijken te gaan. „Wanneer een vliegtuig zou crashen en ik zou beseffen dat ik de pijp zou uitgaan als ik niet als eerste bij de deur ben, dan weet ik zeker dat ik als eerste bij de deur ben." Begin dit jaar nam hij zich voor te presteren op de Grand Slams. „Vorig jaar had ik me voorgeno men dat in de dubbel te doen. Het lukte. Waarom zou het dan individueel niet lukken? Ik heb bewezen dat ik op vier verschil lende ondergronden een toernooi' kan winnen. Ik heb meerdere malen spelers uit de top-tien verslagen. Ik wil nu doorbreken op de toernooien waar het er echt om gaat." Jacco Eltingh, begeleidt door coach Alex Reijnders, presen teerde zich in Melbourne als een evenwichtig speler. Met een goe de opslag, een volley aan het net die hem verder bracht dan de buitenwereld had verwacht. Met een mentaliteit bovendien, die hem in staat stelde ver te komen. Op het centre court, voor zo'n tienduizend bezoekers, bezweek hij niet onder zenuwen of druk. Voor de Australian Open zei El tingh: „Ik wil presteren op een Grand Slam. Dan hoor ik er echt bij. Krijg ik het respect van alle topspelers." In de wetenschap dat zijn opdracht is voltooid kan hij zondag terug naar huis. El tingh hoort erbij. I Melbourne - Zijn service liep niet zoals het had gemoe- I ten; die van Aaron Krickstein fungeerde daarentegen 1 boven alle verwachtingen. Alleen daarom al werd Jacco I Eltingh na Tom Okker en Richard Krajicek gisteren niet de derde Nederlander die de halve finales van een Grand ISlam-toernooi bereikte. Een beetje last van een kater had hij daarom wel na de 7-6 (7-3), 6-4, 5-7, 6-4. „Moet je nagaan, die goser heeft op zijn eerste service volgens mij meer punten gemaakt dan ik, en dat had natuurlijk nooit mogen ge beuren," zo mopperde Eltingh over zijn eigen spel. Hetgeen overigens niet geheel conform de statistieken was. Want de Ame rikaan scoorde 51 punten op zijn eerste opslag, en de Heerdenaar 59. De New Yorker maakte ook minder fouten: 21 tegen 39. Het Ja, dat zegt meer," gaf Eltingh heb je het wel gehad. Iets beter serveren, en iets beter volleren, en het wordt waarschijnlijk een hele andere wedstrijd. Daar baal ik het meeste van, dat ik-uitgere kend tegen de tegenstander waartegen mijn spel in principe,- het meest geschikt voor is, net tegen hem, mijn slechtste tennis van de afgelopen twee weken gespeeld heb. Maar hij had dan ook Stefan Edberg verslagen, de beste serve-volleyer van de hele wereld, dus hij was al een beetje aan mijn spelletje gewend". Het eerste optreden van Eltingh in de kwartfinales van een Grand Slam werd nooit een ech te wedstrijd. Weliswaar kwam hij een break voor in de eerste set, maar die verspeelde hij weer met een paar slordigheden, om op dezelfde wijze zelf zijn opslag te verliezen. Brak weer terug, maar verloor tenslotte ook de tie-break via een paar foutjes. Nadat hij ook de tweede set had verloren stond Eltingh voor de schier onmogelijke opgave om brie sets te winnen tegen de koning van de vijfsetters. Geen enkele andere topper kan tippen aan de indrukwekkende 25-7 die Krickstein in vijfsetters opge bouwd heeft. De hoop dat hij de achtste speler zou worden die erin zou slagen om een vijfsetter van Krickstein te winnen gloor de even. Dat was toen hij, nadat hij eerder in de set twee punten verwijderd was geweest van de nederlaag, toch nog naar 7-5 vist te breken. Het was uitstel van executie. Ken bijna perfecte vierde set van Krickstein, bekroond met de laatste benodigde doorbraak, be tekende het einde van Eltinghs Australische opmars. „Ik had die eerste set gewoon moeten win nen," mopperde hij nog wat na, «er was geen enkele reden waar in ik die niet won, behalve die Paar volleys dan. Het was ook effe wennen, voor de eerste keer s avonds. Dan is het wat koeler, de baan is niet gloeiend heet, en he ballen zijn wat trager. Maar in. dat is allemaal achteraf ge- Praat. Nou weer op naar het dubbel, al moet ik daar nu ei- Senlijk even niet aan denken..." Net nieuwe seizoen is voor El- '®gh al met al niet slecht begon nen. Vorig jaar sneuvelde hij in •"telbourne in de tweede ronde tegen Pat Rafter, zodat hij dit laar, drie ronden verder, een s'uk stijgt op de ranglijst. Als verliezend kwartfinalist ont vangt de man die vorig jaar ruim één miljoen Amerikaanse dollars bij elkaar mepte, 65.000 Austra lische dollars, een slordige tach tig mille. En moest hij, samen met Haar huis, afgelopen nacht Neder landse tijd, alweer de baan op voor de halve finales in het dub belspel, tegenwoordig ook een zeer lucratieve bezigheid. Want zouden ze vannacht verloren hebben van Jared Palmer en Ri- chey Reneberg, dan mogen de twee 'Dutchies' toch nog onge veer 70.000 gulden verdelen. In de voorlaatste kwartfinale bij de mannen versloeg Andre Agas si gistermiddag Yevgeni Kafel nikov. Op dezelfde manier zoals hij zijn voorgaande drie wed strijden ook al gewonnen had: zonder setverlies, als een gloeiend mes door een pakje bo ter. De Rus ging eraan met 6-3, 6-4 en 6-0 en kreeg ook nog driemaal 500 dollar boete aan zijn broek, omdat hij zijn frus traties niet geheel conform de reglementen afreageerde. Bij de vrouwen werden de laat ste twee halve finalistes bekend. Dat de ene halve finale tussen Mary Pierce en Conchita Marti nez zou gaan was een dag eerder al bekend. In de andere moet Arantxa Sanches-Viacrio het op nemen tegen Marianne Werdel Wittmeyer. De Spaanse nummer één versloeg Naoko Sawamatsu met 6-1, 6-3, de Amerikaanse surprise versloeg de Mexicaanse surprise Angelica Gavaldon met 6-1, 6-2. Halve finales bij de mannen: Sampras-Chang, Krickstein- Agassi. Mannen, kwartfinales: Agassi (VSt/2) - Kafelnikov (Rus/10) 6-2 7-5 6-0, Krickstein (VSt) - Eltingh (Ned) 7-6 6-4 5-7 6-4. Dubbel, kwartfinales: Korda/McEn- roe (Tsj/VSt) - Ondruska/Stafford (ZAf) 6-2 6-4 6-7 6-2, Knowles/Nes- tor (Bah/Can) - Leach/Melville (VSt) 6-3 6-4 3-6 4-6 16-14 Vrouwen, kwartfinales: Sanchez Vi- cario (Spa/1) - Sawamatsu (Jap) 6-1 6-3, Werdel (VSt) - Gavaldon (Mex) 6-1 6-2. Dubbel, kwartfinales: Davenport/ Raymond (VSt/3) - Fendick/Mary Joe Fernandez (VSt/7) 3-6 6-3 6-3 Gemengd dubbel. Kwartfinales: Suk/Gigi Fernandez (Tsj/VSt/5) - Adams/Raymond (ZAf/VSt/3) 6-3 6-2, Connell/Davenport (Can/VSt/1) - Bale/Coetzer (ZAf) 4-6 6-4 6-1, Leach/Zvereva (VSt/WRu - Melvil- le/Graham (VSt) 6-3 6-4. Meisjes, derde ronde: Basting (Ned/1) - Morariu (VSt/9) 7-6 6-4. Schaatsen Zaterdag zullen bijna 3000 schaatsers meedoen aan de al ternatieve Elfstedentocht, die op de Weissensee in Oosten rijk wordt gehouden. Onder hen is titelverdediger Eric Huizebosch uit Balkbrug. Hoewel het momenteel dooit in Oostenrijk kan de wed strijd, die om acht uur in de ochtend van start gaat, nor maal doorgang vinden. Jacco Eltingh kon gisteren na drie verloren sets gaan douchen. foto anp Van onze verslaggever Den Bosch - Basketballer Izett Buchanan, afgelo pen maandag ontslagen door Canoe Jeans/EBBC, heeft mfet een wraakactie afscheid genomen van Den Bosch. Gisterochtend ontdekte een werkster in het door Bucha nan bewoonde huis een on dergelopen badkamer en een gloeiendhete keuken door een op volle toeren brandende oven. Buchanan is dinsdagmiddag opgehaald door een mana ger van de Franse eerste divisieploeg Chalons-sur- Marne, waar hij de komen de weken op proef zal ver blijven. De club verdenkt de Amerikaan ervan dat hij kort voor zijn vertrek het deurtje van de gasoven heeft opengetrokken en de gaspitten op vol vermogen heeft gezet. In de badkamer stond een kraan open, maar de schade bleef daar' be perkt, omdat de dader 'ver geten' was de afvoer van de douchebak dicht te maken. In de woonkamer bleek de centrale antennekabel door gesneden. De ontslagen Amerikaan bewoonde samen met zijn landgenoot Dylan Rigdon de eengezinswoning in Den Bosch-Noord. Maar Rigdon durfde de afgelopen dagen niet met Buchanan onder een dak te verblijven. Hij vond tijdelijk een slaap plaats bij zijn teamgenoot Dino Bergens. Canoe-voorzitter Jules Spij kers dreigt Buchanan met een speelverbod in Frank rijk tot hij de schade heeft vergoed. Canoe heeft inder daad de mogelijkheid om zijn voormalige speler niet vrij te geven voor andere Europese competities. Van onze verslaggever Zeist - De. KNVB heeft de in het weekeinde van 7 en 8 januari afgelaste eredivisie- westrijden opnieuw vastge steld. De Brabantse topper tussen NAC en PSV vindt nu plaats op dinsdag 7 maart. Voor de duels Feyenoord-Ro- da JC en FC Twente-Ajax heeft de bond nog geen nieu we data gevonden. Volgens NAC-voorzitter John Peek is de datum zonder overleg vastgesteld. „De KNVB heeft het ons als mededeling per fax las ten weten. Ik neem niet aan dat de KNVB contact heeft gehad met de gemeente." Het bestuur bekijkt vandaag met trainer Ron Spelbos de conse quenties van het spelen op dins dag. „Maar zo op het eerst ge zicht zie ik geen problemen," aldus Peek gisteravond. Indien het duel daadwerkelijk op dins dagavond gespeeld wordt, ver valt de geplande uitzending op FilmNet. Peek: „Jammer, maar die uitzending is uiteraard van ondergeschikt belang." De nieuwe data: 11/2: MW-Sparta; 12/2: FC Groningen-NEC; 26/2: FC Utrecht-Go Ahead Eagles; 7/3: NAC- PSV; 8/3: Willem II-Heerenveen, RKC- Vitesse, Volendam-Dordrecht'90. Davids Ajax heeft voor Edgar Davids een mondelinge behandeling van zijn strafzaak aangevraagd. De Ajacied dient donderdagavond voor de tuchtcommissie van de KNVB in Zeist te verschijnen om een toelichting te geven op zijn rode kaart in de wedstrijd tegen RKC, vrijdag de dertiende in Waalwijk (1-1). De aanklacht van het college luidt: „Trappen van dan wel naar een tegenstander en/of het slaan van een tegenstander." De tuchtcommissie heeft Davids in afwachting van de behande ling voorlopig geschorst. De neo- international miste daardoor de topper tegen PSV, afgelopen zondag (1-0). Eagles Vice-voorzitter Henk Aa van Go Ahead Eagles is woensdag middag uit het bestuur van de Deventer eredivisieclub gestapt. Hij wil met deze stap zijn onvre de uiten over de onzekere positie van Henk ten Cate. De trainer heeft van het bestuur te horen gekregen dat zijn positie ter dis cussie staat. Met zijn actie wil Aa onderstrepen dat hij zich niet kan verenigen met de koerswij ziging van het bestuur. Voorzitter Horneman van Go Ahead Eagles wil niet vooruitlo pen op een beslissing over de toekomst van Ten Cate. Horne man: „We zitten in een moeilijk afwegingsproces. We nemen alle tijd en rust." De trainer rekent, zeker nu zijn laatste strohalm Aa is weggevallen, op ontslag. „Het is heel vervelend dat ik in onze kerheid moet zitten", aldus Ten Cate. „Dit heb ik niet verdiend." Kasper Jan Kasper (49) treedt op 1 april bij de KNVB in dienst als manager voetbalzaken van de sectie betaald voetbal. Hij is de opvolger van Jan Huijbregts, die plaatsneemt in het bestuur van, Feyenoord. Huijbregts gaat bij de KNVB met de vut. Kasper werkte eerder bij de voetbal-' bond: van 1976 tot 1986 was hij hoofd opleidingen. Kasper legt zijn functie als se cretaris van FC Twente neer. Voor die club werkte hij negen jaar. Eerst als commercieel ma nager, vanaf het seizoen '88-'89 als secretaris. Cantona Eric Cantona blijft in de En gelse competitie de aandacht trekken. De Franse aanvaller van Manchester United ging woensdagavond bij Crystal Pala ce weer ouderwets over de rooie. 'Crazy Eric' werd kort na de rust naar de kleedkamer gestuurd wegens grof spel. Bij het verla ten van het veld deelde hij een karatetrap uit naar een jennende supporter van de thuisploeg. De verslaggever van de BBC-radio sprak van een prachtige Kungfu- techniek. Trapattoni Bayern München moet op zoek naar een nieuwe trainer. De Italiaan Giovanni Trapattoni liet woensdag in zijn vaderland we-' ten dat hij definitief aan het einde van het seizoen bij de Duitse landskampioen vertrekt. De 55-jarige coach, die het maar matig naar zijn zin heeft in Duitsland, is zelfs bereid eerder op te stappen indien het bestuur een opvolger vindt die meteen aan de slag wil. Trapattoni gaf eind vorig jaar al te kennen dat hij heimwee had naar Italië. Maar zijn vertrek stond toen nog niet vast. Nu twijfelt 'Trap' niet meer. „In juni ga ik terug", zei hij. DONDERDAG 26 JANUARI 1995 DEEL Kramer wint marathon Groningen - Yep Kramer heeft in Groningen de dertiende marathon om de KNSB-cup gewonnen. Peter de Vries eindigde als tweede, voor René Ruitenberg. Jeroen Straathof, Bart Veldkamp, Gianni Romme en Martin Hersman (V.l.n.r.) bekijken de scheuren in de ijsbaan van Davos. foto anp Selectiewedstrijd afgelast en verplaatst Davos - De selectiewedstrijd van zes schaatsers in Davos voor één overgebleven startplaats voor de wereldtitelstrijd mannén is verplaatst naar Innsbruck. Donderdagavond wordt om 18.00 uur eerst de 1500 meter gereden en vervolgens om de 19.15 uur de 5000 meter. De voor woensdagmorgen geplande wedstrijd in Davos werd afgelast omdat er te veel scheuren waren in de baan in Davos en het hevig sneeuwde. Het WK is op 11 en 12 februari in het Italiaanse Baselga de Piné. Martin Hersman, Ids Postma, Bart Veldkamp, Jeroen "Straathof, Arjan Schreuder en gewestelijke rijder Gianni Rom me zouden woensdagmorgen een tweekamp schaatsen over 1500 en 5000 meter. De winnaar van het klassement over twee afstanden krijgt een startbewijs voor Baselga. ISU splitst World Cup Inzeil - De Internationale Schaats Unie (ISU) wil met ingang van het komend seizoen de deelnemers aan de wereldbekerwed strijden naar sterkte verdelen over een A- en een B-categorie. „We willen compacte wedstrijden van maximaal twee tot drie uur. Dan wordt de World Cup-reeks aantrekkelijker voor het publiek en de media. Het programma wordt in tweeën gesplitst. De B-categorie start voor de A-categorie of andersom," zegt Gerhard Zimmermann, binnen het ISU-hoofdbestuur verant woordelijk voor het langebaanschaatsen. De ISU onderkent daarmee met huidige probleem van een te groot startveld. Wat de kwalificatie-eisen voor de A- en B-groep zullen zijn en hoe de promotie-, degradatieregeling eruit zal gaan zien, is nog niet bekend. B rundie bij Ligier Londen - Het Franse Formule-I-team Ligier heeft woensdag bekendgemaakt de Engelsman Martin Brundle en de Japanner Aguri Suzuki als rijders te hebben gecontracteerd. De Fransman Olivier Panis is de eerste rijder van het team. Brundle en Suzuki zullen elkaar afwisselen in de tweede Ligier-Mugen-Honda bolide. De Fransman Franck Lagorce blijft testrijder voor Ligier. Het contract dat Brundle sloot, betekent dat oud-wereldkampi oen Nigel Mansell vrijwel zeker zal uitkomen voor de stal van McLaren. Brundle was net als Mansell in onderhandeling met McLaren voor de tweede rijdersplaats, naast de Fin Mika Hakkinen. De Brit was het wachten kennelijk beu en tekende bij Ligier. De komst van Brundle maakt het voor teambaas Briatore onmogelijk om of Verstappen of Herbert als tweede rijder te stallen bij Ligier. Besluit tot sloop Olympisch Stadion Amsterdam - De Amsterdamse stadsdeelraad Zuid heeft woens dag besloten het Olympisch Stadion te slopen. De sloop heeft de instemming van alle partijen in de raad. Het bouwwerk van architect Jan. Wils stond de laatste jaren meerdere malen ter discussie. Omwonenden klaagden over de grote overlast die bezoekers van evenementen in het stadion hen bezorgden. Anderen wilden de sporttempel behouden, soms uit sentimentele overwegingen over de sportieve hoogtepunten die er plaatsvonden. Het stadsdeel wil op de grond van het Olympisch Stadion 1250 huizen bouwen. De sloop kan in de tweede helft van^ 1996 beginnen, gevolgd door woningbouw in 1997. Het is nog mogelijk om het besluit van het stadsdeel aan te vechten. 63e Rally van Monte Carlo. Stand na vijftien klassementsproeven: 1 Sainz/Moya (Spa) Subaru 4.38.54, 2. Delecour/Francois (Fra) Ford 0.12, 3. Makinen/Harjanne (Fin) Mits ubishi 1.04, 4. Kankkunen/Grist (Fin/Eng) Toyota 3.14, 5. Auriol/Oc- celli (Fra) Toyota 3.30, 6. Thiry/Pre- vot (Bel) Ford 4.47. Groningen. KNSB-cup, achtste wedstrijd. Vrouwen: 1. Zonderland (Tjerk- gaast), 2. Dijkstra (Groningen), 3. Zwolle (Heerenveen), 4. Pasveer (Groningen), 5. Grimbergen (Rijns- burg), 6. Span (Stiens), 7. Seinstra (St. Johannesga), 8. Kamminga (Groningen), 9. Rem (Amstelveen), 10. Vooys (Rijnsburg). Algemeen klassement: 1. Grim bergen 105,1 punten, 2. Seinstra 91,1, 3. Zwolle 86,2. Wijk aan Zee. Hoogovenstoernooi. Tweekampen, finale, eerste partij: Barejev (Rus)-Drejev (Rus) 0-1. Open toernooi, achtste ronde: Short (Eng) - Almasi (Hon) Va-1/», Adams (Eng) - Hulak (Kro) Va-Va* Sokolov (Bos) - Khalifman (Rus) Va-Va, Tim man (Ned) - Tiviakov (Rus) 0-1, Onitsjoek (Oek) - Seirawan (VS) V2-V2, Piket (Ned) - Hansen (Den) V2-V2, Nikolic (Bos) t- Brodsky (Oek) 1-0, Zvjaginsev (Rus) - Nijboer (Ned) 1-0, Tkatsjev (Kaz) - Lutz (Dui) 0-1, Leko (Hon) - Van der Wiel (Ned) 1-0, Zapata (Col) - Van Wely (Ned) 1-0, Romero (Spa) - Schwartzman (Roe) 0-1, Cifuentes (Ned) - Van der Sterren (Ned) 1-0, Winants (Bel) - Tregoebov (Rus) Va-Va, Delemarre (Ned) - Van der Werf (Ned) 0-1. Stand: 1. Almasi, Tiviakov 6 punten, 3. Adams, Hulak, Khalifman, Seira wan, Short, Sokolov 5 Va, 9. Leko, Lutz, Nikolic, Onitsjoek, Timman, Zvjaginsev 5 15. Hansen, Piket, Za pata 4 Va, 18. Brodsky, Nijboer, Schwartzman, Tkatsjev, Van der Wiel 4, 23. Winants 3Va, 24. Cifuen tes, Van der Sterren, Van der Werf, Van Wely 3, 28. Romero, Tregoebov 2Va, 30. Delemarre 2. Avoriaz (Fra). NK snowboard. Reuzenslalom, mannen: 1. Janbroers 1.55,35, 2. Germann 2.00,60, 3. Bak ker 2.04,12. Vrouwen: 1. Boerma 2.17,24, 2. Kirschermann 2.26,99. 3. Grethe 2.30,09. Italië. Torino - Juventus 3-2. België. Beker, achtste finales: Ant werp - SK Deinze 7-4, Seraing - Oostende 1-1, Aalst - Berlaar 8-1, Mechelen - Moeskroen 1-0, Ekeren - Lierse 2-0, Lokeren - Beveren 0-7, Seraing wint na strafschoppen. Engeland. Aston Vil. - Tottenham 1-0, Chelsea - Nottingham 0-2, Crystal P. - Man.United 1-1, Man City - Leicester 0-1, Newcastle - Wimbledon 2-1, Norwich - Coventry 2-2.

de Stem | 1995 | | pagina 9