Israël bouwt weer op Westbank Rec< Herdenking bevrijding Auschwitz is vooral media-circus 'Conflict Tsjetsjenië is voortaan politie-actie' Clinton maakt ruk naar rechts in 'troonrede' Ouders VS oneens met nieuwe regels au pairs Contactgroep Bosnië stopt met bemiddelen Geld ten Bijna tweeduizend nieuwe woningen voor kolonisten ondanks scherpe protesten PLO Produktivi Ministerie in gevecht spaarsysl DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kort DB STEM Redding Boehv* lijkt onmogelijk DONDERDAG 26 JANUARI 1995 A4 Krakau/Auschwitz (anp) - Een Duitse jongeman en een oude dame uit Griekenland staan bij de bagageband op het vliegveld van de Poolse stad Krakau. „Bent u voor het eerst in Polen?" vraagt de Duitser. „Nee, ik was hier al eerder Lang geleden," zegt de vrouw veelbetekenend. Er gaat de jonge Duitser geen licht op. „Ik ben nu terug voor de herdenking van de bevrijding van Auschwitz," verduidelijkt de Griekse. „O ja, wanneer is dat?" vraagt de Duitser met een ge zicht alsof dat niet de onbenul- ligste vraag is die thans in Polen gesteld kan worden. De Duitser is waarschijnlijk één van de weinigen die deze week naar Polen komen, maar niet voor de herdenking in Ausch witz. Hij zal er toch niet omheen kunnen, want de herdenking van de vijftigste verjaardag van de bevrijding van het kamp belooft een mediacircus van de eerste orde te worden. Zeker duizend journalisten hebben zich al aan gemeld in het perscentrum. Be halve uit Afrika en Zuid-Ameri- ka, komen ze uit alle landen. Alleen het NOS-journaal heeft al elf hotelkamers in beslag geno men. De Polen spinnen er garen bij. Voor een perskaart moet hon derd Amerikaanse dollars in cash worden neergeteld. De be nodigde pasfoto's worden ter plekke voor een tientje vervaar digd. Men krijgt overigens wel waar voor zijn geld. De interna tionale pers loopt met perskaar ten rond die qua grootte amper onderdoen voor soep-borden. „Ja, en u kunt ook gebruik ma ken van ons busvervoer. En er werken hier wel vijftien men sen," legt een lieftallige dame van het perscentrum de forse prijzen uit. Veel meer dan een perskaart valt daar overigens niet te halen. Er is nauwelijks informatie over de herdenking en de fraai ogende persmappen bevatten alleen toeristische in formatie over Krakau en omge ving. Het is nu of nooit, lijkt de VW te denken. Diverse tours behoren tot de mogelijkheden. Ook in het voormalige vernieti gingskamp Auschwitz zelf was het gisteren al een journalistieke drukte van belang. Het wemelde er van de cameraploegen, tot in de gaskamer toe. Er was slechts een handjevol mensen met ande re motieven te bespeuren. Zij die aan de lenzen van de pers wilden ontsnappen, hadden daar nog een behoorlijke dobber aan. Opvallend was de serene rust in het Auschwitz-onderdeel Birke- nau, drie kilometer van het ei genlijke Auschwitz. Slechts een enkeling liep daar in gedachten verzonken langs de barakken en de beruchte spoorlijn, waarover zo velen hun noodlot tegemoet zijn gereden. Morgen echter zal ook hier van rust geen sprake zijn. Nadat ze Auschwitz zelf hebben aange daan, bezoeken de hoge gasten uit de diverse landen ook dit kamp. Koningin Beatrix en prins Claus zullen een bloemstuk leg gen bij de Nederlandse gedenk steen. Jeruzalem/Gaza (rtr/afp/dpa) - De Israëlische regering heeft gisteren besloten tot de bouw van bijna tweedui zend nieuwe woningen voor joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever. De huizen komen in nederzettin gen rond Jeruzalem. Voorzitter Arafat van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) heeft al tegen de plannen geprotesteerd. „Israël en de PLO zijn overeen gekomen dat er geen land meer in beslag wordt genomen voor nederzettingen, dat de bestaande nederzettingen niet worden uit gebreid en dat hun aantal niet Wordt vergroot," zei Arafat gis termiddag bij aankomst in Jor danië, waar hij de verstoorde relatie tussen zijn organisatie en de regering in Amman wil her stellen. De Palestijnen eisen het Arabi sche deel van Jeruzalem als hoofdstad op, terwijl Israël in het gebied eromheen, dat de joodse staat als Groot-Jeruzalem .aanduidt, nieuwe nederzettingen blijft bouwen. Sinds het aantreden van Rabin als premier in 1992 zijn meer dan 3350 woningen voor kolo nisten gebouwd. De bouw is in strijd met Rabins belofte een halt toe te roepen aan de uitbrei ding van de nederzettingen, die een voorwaarde was voor het verkrijgen van Amerikaanse le ningen ter waarde van tien mil jard dollar. De VS beschouwen de nederzet tingen als een van de belangrijk ste obstakels voor een vredesre geling. Momenteel leven op de bezette Westelijke Jordaanoever meer dan 100.000 joden temid den van één miljoen Palestijnen. De Israëlische minister van Fi nanciën Shohat gaf gisteren toe dat het tempo van de bouw van nederzettingen is verdrievoudigd sinds de centrum-linkse regering Rabin de macht overnam van de rechtse Likud. De beslissing van gisteren be helst de verkoop van 800 huizen in Maale Adumim vlakbij Jeru zalem en de bouw van 1080 nieuwe woningen. In Givat Zeev ten noorden van Jeruzalem wor den 350 woningen opgeleverd. Particuliere investeerders krij gen toestemming er 800 nieuwe huizen te bouwen. Arafat kwam gisteren voor het eerst sinds het ingaan van de Palestijnse autonomie in mei vo rig jaar naar Jordanië. De ver houding tussen Jordanië en de PLO verslechterde merkbaar na de Israëlische erkenning van een speciale rol voor Jordanië bij het beheer van de heilige plaatsen in Jeruzalem. De Palestijnse politie heeft giste ren in de Gazastrook minstens vier leiders van de Islamitische Jihad gearresteerd. Onder hen is ook de woordvoerder van de ra dicale Palestijnse beweging, Ab- dallah al-Shami. De Palestijnse Autoriteit had na de dubbele Palestijnse zelf moordaanslag van zondag bij Netanya een harde aanpak be loofd van iedereen die bij de aanslag was betrokken. Moskou (afp/dpa/rtr) - President Jeltsin van Rusland vindt dat het conflict in Tsjetsjenië een nieuwe fase is ingegaan, die van een politieoperatie. Hij heeft de leiding over de mili taire operaties in de afgeschei den republiek in de Kaukasus gisteren overgedragen aan het ministerie van Binnenlandse Za ken. Na een bijeenkomst van de Na tionale Veiligheidsraad gaf het bureau van Jeltsin een verkla ring uit dat de militaire operatie die op 11 december was gelan ceerd, 'in wezen is beëindigd'. In de verklaring staat verder dat het ministerie van Binnenlandse Zaken - in nauwe samenwerking met de strijdkrachten - is belast met het ontwapenen van de Tsjetsjeense strijders. Uit Tsjetsjenië zelf blijven be richten binnenkomen over zware strijd. Ook in Grozny, al lijkt de hoofdstad van Tsjetsjenië bijna te zijn gevallen. Gisteren zijn twee gevechtshelikopters boven Tsjetsjenië neergeschoten. De strijd op de grond laaide op het eind van de ochtend weer in alle hevigheid op. Zware artille rie- en mortiergranaten regen den neer op de wijken rondom het centrum. Met het verschuiven van de coördinatie van het Tsjetsjenië- beleid naar Binnenlandse Zaken raakt minister Gratsjov buiten beeld. Hij was in binnen- en buitenland het mikpunt van kri tiek. Er werd zelfs om zijn ont slag gevraagd. De veertien man tellende Nationale Veiligheids raad onder aanvoering van Jelt sin prees hem gisteren echter. Volgens Gratsjov zijn er tot nu toe 564 Russische soldaten in Tsjetsjenië gesneuveld. Ze zijn ontevreden met de wijzi gingen die dinsdag zijn afgekon digd om aan hun bezwaren tege moet te komen. „De reglementen zijn nog steeds onaanvaardbaar en veel te bureaucratisch," zei Douglas Ginsburg, een jurist die een deel van de 10.000 belang hebbende gezinnen bijeen heeft gebracht. De nieuwe regels werden in de cember opgesteld door het Ame rikaanse Bureau voor Informa tie, dat daar vorig jaar van het Congres opdracht toe kreeg na enkele incidenten rond au pairs. Het bekendste geval was dat van de Nederlandse Anna-Corina Peeze, die ervan is beschuldigd de dood van de haar toever trouwde baby te hebben veroor zaakt door het kind heftig door elkaar te schudden. Haar zaak komt 23 en 24 maart voor de rechter. Na klachten van ouders en au- pairbureaus dat de voorgestelde hogere beloning en beperking van werktijd een einde zou bete kenen van het au-pairwezen, werden de regels dinsdag ver zacht. Het minimum-weekloon voor au pairs wordt verhoogd van 100 tot 115 dollar in plaats van de aanvankelijk voorgestel de 155 dollar. De voorgestelde minimum-leef tijd van 21 voor au pairs die kinderen onder de twee verzor gen vervalt. Verder wordt het vereiste aantal uren voorlichting over veiligheid en ontwikkeling van kinderen verlaagd van 40 tot 32. De dagelijkse werktijd van negen uur vervalt. Wat wel blijft is een maximaal aantal van 45 werkuren per week, navraag naar de achter grond van kandidaat-au pairs en de eis van minstens een half jaar bewijsbare ervaring in kinderop vang voor jongeren die kinderen tot twee jaar te verzorgen krij gen. Direct na bekendworden van het besluit van de Israëlische reqering om toestemming te geven voor nieuwbouw op de Westoever, begonnen kolonisten al met de voorbereidingen voor huizenbouw. foto ap Washington (ap) - Amerikaanse gezinnen die jonge buitenlan ders inhuren om op hun kinderen te passen, blijven ontevre den over nieuwe regels die de federale overheid ten aanzien van au pairs heeft afgekondigd. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Met zijn grote rivaal - Republikeins Con gres-voorzitter Newt Gingrich - pal achter zijn rug maakte Amerika's presi dent Clinton dinsdagnacht in zijn State of the Union (de jaarlijkse 'troonrede') duide lijker dan ooit dat hij als zeer conservatief Democraat gaat proberen om politiek te overleven. Clinton klonk als een Republi keinse anti-overheids- en anti belastingen-activist, pleitte voor 'traditionele gezinsdeug- den', hekelde ongehuwd moe derschap en viel Hollywood aan als een cynische industrie die Amerika overspoelt met ge welddadig vermaak. Dat Gingrich in de hoge stoel van de voorzitter zetelde en door al dan niet te applaudise- ren telkens zijn oordeel velde over wat de aan zijn voeten staande president te berde bracht, was symbolisch voor de nieuwe politieke machtsverhou ding in het Congres. De Repu blikeinse Partij is daar nu heer en meester, sedert ze de tussen tijdse verkiezingen van eind vo rig jaar heeft gewonnen. „Clinton blijft een charmante man die een indrukwekkende speech kan houden. En het is fascinerend om waar te nemen hoe hij verder naar rechts, naar ons dus, manoeuvreert. Maar de waarheid is dat liet irrelevant is geworden wat hij vertelt. Wij Republikeinen hebben ons eigen programma en we hebben de macht om dat door te voeren," zei na afloop senator Phil Gramm, een van de Republikei nen die zich binnenkort kandi daat wil stellen voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Clinton erkende in zijn State of the Union dat hij in zijn eerste twee jaren als president de fout heeft gemaakt niet goed genoeg te luisteren naar 'de schreeuw van het volk om lastenverlich- President Clinton tijdens zijn 'State of the Union'. Achter hem applaudisseren vice-president Gore en Clintons grote rivaal, Republikeins Congres-voorzitter Gingrich. foto afp ting en om minder bureaucra tie'. Hij feliciteerde Gingrich en de Republikeinse Partij met hun succes en hij bracht hulde aan ex-president Ronald Reagan, 'de winnaar van de koude oor log'. De 48-jarige president gaf ook toe dat hij en echtgenote Hillary met hun gestrande voorstel voor een volksverzekering tegen ziektekosten te veel overhoop wilden halen. Hij zei dat sociale bijstand 'meer mensen kwaad dan goed doet' en dat in het algemeen de overheid 'de men sen meer hindert dan helpt'. Volgens Clinton moet van jonge alleenstaande moeders die het geld niet hebben om hun kinde- (ADVERTENTIE) Therapie-tv: janken jammeren, brullen bekennen, alles over de publieke biecht Emma Brunt over 1000 keer 5 uur show, 1000 keer koffie geklep Interviews met Herman Finkers en Ton Elias Alle programma- II H It II gegevens Columns van Witteman, ■■ADA B"ch' Midas J. D. Kroeske Film- IIII K II tips Los 2,-U Voor een tientje tot Vflllfl ljuli, bel (035) 711911 TV-MA6! AZ-IN£ ren te onderhouden, 'worden geëist dat ze bij hun ouders of grootouders inwonen'. En werk lozen die fysiek in staat tot werken zijn, moet na twee jaar elke uitkering worden onthou den. „De grootste verandering die noodzakelijk is, moet zich niet in de economische orde of in de overheid, maar in ieder van ons voltrekken. Elke Ame rikaan heeft naast rechten voor al ook plichten. De plicht met name om verantwoordelijkheid voor zichzelf te nemen." Wel had Clinton ook kritiek op fanatieke Republikeinen 'die Amerika splijten rond het the ma sociale voorzieningen'. Dat is volgens de president niet no dig omdat iedereen nu de nade len van sociale steun inziet, 'niet in de laatste plaats de uitkeringstrekkers zelf die in dat systeem gevangen zitten'. Hij deed een algehele oproep aan het publiek om de huidige politieke polarisatie in het land te staken. „Het is niet goed dat er tegenwoordig een ramp voor nodig is, zoals de recente over stromingen in Californië, om ons weer het gevoel van natio nale saamhorigheid te geven dat Amerikanen vroeger altijd, on danks hun onderlinge verschil len, ervoeren." Hier en daar in zijn bijna an derhalf uur durende State of the Union klonk Clinton nog wel als een traditioneel Demo craat. Zo vroeg hij het Congres om een verhoging goed te keu ren van het wettelijk minimum loon, dat van de huidige 4,25 dollar per uur ('waarvan sim pelweg niemand kan leven') naar 5 dollar zou moeten gaan. „In de 23 dagen dat dit Congres nu in zitting is, heeft elk lid al meer verdiend dan een mini mumloner in een heel jaar," aldus speelde de president in op de publieke minachting voor politici. Ook daagde hij de Republikei nen, die het Congres grondwet telijk willen verbieden om een begroting met een financie ringstekort te aanvaarden, uit om tevoren aan te geven wat voor bezuinigingen daarvoor noodzakelijk zouden zijn. „Laten we eerlijk zijn tegenover de bevolking en vooraf zeggen dat bij voorbeeld de aow moet worden verlaagd wil een slui tende begroting haalbaar zijn." De Republikeinen willen eerst de verplichting van een tekort- vrije begroting, 'omdat het er nooit van komt als we tevoren over de consequenties moeten gaan vechten'. Clinton zal zich volgend jaar naar ieders verwachting her kiesbaar stellen als president. Het veld van Republikeinse ge gadigden voor het Witte Huis wordt dezer dagen steeds dui delijker. De kandidaturen van Phil Gramm (senator uit Texas), Bob Dole (fractieleider, in de Senaat), Dan Quayle (ex-vice- president), Lamar Alexander (ex-minister van Onderwijs) en Jack Kemp (ex-minister van Huisvesting) zijn zeer waar schijnlijk. Maar elk van deze kandidaten heeft fikse zwakheden en veel Republikeinen hopen erop dat zich tijdig een nieuwe ster aan dient. Sommigen achten de po pulaire gouverneur van New Jersey, Christie Whitman, de aangewezen kandidate. Zij was het die gisteren over alle Ameri kaanse tv-kanalen 'nationwide' het officiële Republikeinse weerwoord mocht geven op Clintons troonrede. Met haar energieke en elegante verschij ning en een krachtig conserva tief betoog verraste ze miljoe nen Amerikanen als een wel kom nieuw gezicht in de natio nale politiek. Dini krijgt vertrouwen Kamer Rome - De Italiaanse premier Dini heeft gisteren het vereiste aantal vertrouwensstemmen gekregen in de Kamer van Afge vaardigden, dankzij gedoogsteun van zijn voorganger Berlusco ni, die zich met de met hem verbonden partijen van stemming onthield^ Dini kreeg 302 stemmen voor en 39 tegen, bij 270 onthoudingen. De nieuwe regering moet ook nog door de Senaat worden goedgekeurd, maar omdat Berlusconi en zijn bondgeno ten hebben aangekondigd zich ook daar van stemming te zullen onthouden lijkt dat geen probleem. Muziekproducent 'Bodyguard' overleden Frankfurt - De Amerikaanse muziekproducent David Cole, die voor de muziek van de film The Bodyguard een Grammy kreeg als album van het jaar 1994, is op 32-jarige leeftijd gestorven. Hij overleed aan de gevolgen van een hersenvliesontsteking, heeft de firma Sony Music gisteren in het Duitse Frankfurt meegedeeld. Cole, die de laatste jaren van zijn leven in New York woonde, heeft met zijn artistieke partner Robert Clivillis produkties gemaakt voor zangeressen als Mariah Carey en Aretha Franklin. C C Music Factory, de eigen dance-floor- band van Coles en Clivillis, heeft bij elkaar 28 prijzen gewon nen, waaronder vijf American Music Awards, vijf Billboard Awards en twee MTV-video Awards. Italiaanse neofascisten in nieuw jasje Rome - De Italiaanse neofascistische partij MSI (Italiaanse Sociale Beweging) heft zich deze week op. Zij gaat op in de rechtse Nationale Alliantie, die partijleider Fini begin 1994 in het leven riep en waarin de MSI een overheersende positie heeft. Door met het fascistische verleden te breken, hoopt Fini de argwanende Italianen en Europa ervan te overtuigen dat zijn partij een 'fatsoenlijke', democratische partij is geworden. Mede door haar 'schone' blazoen kwam de partij vorig jaar in de regering. De MSI, die inmiddels deel uitmaakte van de Nationa le Alliantie, trad begin 1994 toe tot de rechtse alliantie onder leiding van Berlusconi. De Nationale Alliantie kreeg bij de parlementsverkiezingen van maart 1994 13,4 procent van de stemmen. Europa wil 'Auschwitz-leugen' aanpakken Brussel - De socialisten in het Europees Parlement willen dat de vijf tien EU-lidstaten besluiten tot een gezamenlijke bestrijding van groepen die de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog ontkennen. Daartoe zullen zij morgen een ontwerpresolutie indienen, op de vijftigste verjaardag van de bevrijding van het vernietigingskamp Auschwitz. Volgens initiatiefnemer Philippe de Coene bestaat er in de Europese Unie geen eenduidige wetgeving om publikaties over de zogenoemde 'Auschwitz-leugen' tegen te gaan. Extreem rechtse groepen maken misbruik van deze verschillen in wetge ving. Ze glippen volgens De Coene door de mazen van het net' Griep bedreigt vluchtelingen Kobe Kobe - Griep en ondervoeding bedreigen tienduizenden van de 300.000 vluchtelingen uit het rampgebied door de aardschok in Kobe. Die zitten samengeperst in 500 kampen. Griep grijpt mede om zich heen door de kou. Dat sommigen verschijnselen van ondervoeding vertonen, komt doordat zij nog in een toestand van shock verkeren en daardoor niet willen eten. Of zij slapen niet uit vrees voor de grote naschok die is voorspeld. Verwarring over 'raket-incident' Moskou - Een foute melding van het persbureau Interfax, dat de Russische luchtverdediging een raket had neergeschoten die vanuit Noord-Europa gelanceerd zou zijn, heeft gisteren kort stondig geleid tot opschudding. Interfax meldde later dat het bericht niet klopte en dat het ging om een Noorse,wetenschap pelijke 'raket die niet in de richting van Rusland was afgéscho- ten. Het Noorse ministerie van Defensie meldde dat een testraket vanaf het onderzoekscentrum op Andoya, een eiland ten noorden van Noorwegen, was afgevuurd, maar dat de raket niet in de richting van van Rusland vloog. Een Russische regeringswoordvoerder zei dat de Noren de Russische overheid volledig hadden geïnformeerd over de geplande lancering. Sarajevo (rtr) - De leden van de contactgroep voor Bosnië hebben gisteren hun bemiddeling afgebroken. Aanleiding tot het besluit is de weigering van de Serviërs akkoord te gaan met de overeengekomen verdeling van Bosnië tussen de moslimregering en de Serviërs. De zogeheten contactgroep, waarvan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en Duitsland deel uit maken, probeert rechtstreekse vredesbesprekingen op gang te brengen tussen de regering in Sarajevo en de Bosnische Ser viërs. Op 1 januari ging in Bosnië een staakt-het-vuren van vier maan den van start. Maar de Bosnische Serviërs weigeren akkoord te gaan met de blauwdruk voor een opdeling van Bosnië, omdat ze dan eenderde van het door hen veroverde gebied aan de moslims moeten afstaan. De Russische gezant Zotov ver klaarde na een aantal dagen van voorbesprekingen met betrokke nen dat nieuwe rechtstreekse on derhandelingen niet in zicht zijn, omdat de Serviërs nog steeds aarzelen of ze de kaart aanvaar den. „Wij hebben nog geen direct antwoord van de Bosnische Ser viërs dat ons ertoe in staat stelt een begin te maken met een onderhandelingsproces op basis van het plan van de contact groep," aldus Zotov nadat de gezanten hun bevindingen had den gemeld aan vertegenwoordi gers van de Bosnische moslimre gering. (ADVERTENTIE) Vlissingen (anp) - De ninklijke Schelde Groej Vlissingen gaat haar ac teiten op het gebied vat offshore sterk inkrim Daardoor vervallen 45 beidsplaatsen. De Schelde probeert dat z mogelijk via natuurlijk ve: Van onze verslaggever Moerdijk - Shell Moerc tierecords gevestigd. D meer produkt dan in historische hoogtepunt Dat meldt Shell in het msj blad Intercom. Manager technologie J. vai Eijk stelt dat dit record pli laagte-records bij het ene en grondstoffenverbruik Moerdijk over 1994 een voo] van veertig miljoen gulden opgeleverd. De verbetering van het pri tierecord ten opzichte van valt feitelijk nog hoger uit, dat in dat jaar de naaldcokei briek nog draaide. Die eenh in 1993 afgebroken en vorij| in Brazilië weer opgebouwd] woordvoerder van Shell Temse (anp) - De kans op ding van de failliete Boelwi het Vlaamse Temse, waarir. gemann een meerderheid:1 deel heeft, lijkt verkeken. M ter-president L. van den Bi van de Vlaamse regering meegedeeld dat er geen be: stelling meer bestaat om de over te nemen. De meest ser kandidaat, het Noorse Kvae is afgevallen. In welke mate Begemann dupeerd wordt, is nog on lijk. Het conglomeraat hee onroerend goed van de wi een aparte vennootschap o gebracht, die niet in het fail ment is meegegaan. Gilze (anp) - Distributeu een door uitgeverij/distr: van het ministerie van E<J Edipress zegt dat een same kingsverband van AKO ken), Betapress (distributeI schriften) en Van Gelderer tributie dagbladen) het b| ernstig benadeelt in de dis tie van (vooral) tijdschrifte kartel bestaat uit drie do van de Audex-groep. Zij hebben samen met Nederlands grootste kios| der, een volgens Edipress me kartelovereenkomst gei Die verplicht Bruna en A7 tijdschriften en buiten! kranten af te nemen va: Gelderen en Betapress. Ei is daardoor gedwongen Audex-dochters zijn titels schappen van de Brum AKO-kiosken te krijgen. Het ministerie heeft na Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Oosterhout - De spa krijgen vanaf 3 maart kortingsysteem. Es Oosterhout gevestigde De consumenten krijge dit systeem spaarkortii zelfstandige detaillisten bakkers tot platenzakf het hele land. J. Baete UP verwacht op basi vooronderzoek dat zich detaillisten bij het sj gaan aansluiten. Als de bedenkers van I gelijk krijgen, raken zo derhalf miljoen landgi verslingerd'aan het spa teem. De 14.000 deelne: detaillisten moeten elk derd clubkaarten afnemi Het systeem gaat op 3 van start bij zestig win in de as Breda/Ooste UP hoopt dat de eersi ken van maart driehi bedrijven op het spaars; zijn aangesloten. „Gro kelbedrijven zijn van dl me uitgesloten," meldt I >,Die moeten hun eigen maar houden en dat d dan ook." De consument koopt vc gulden een clubkaart Pay-ClubCard om pree zijn) bij een van de c mende bedrijven. Als df bij één van de deelne

de Stem | 1995 | | pagina 4