'Voetbal is vaak de enige strohalm voor straatkinderen Leg bep de stem de Stem 0 teST" tear- -DE STEM- Jeugdproject Feyenoord is nog niet concreet Miljardendans in kabinet om aanschaf helikopter Regerin over co DE STEM De were BINNENLAND BUITENLAND Roddelpers Indiëdebat - 8 Wedgewood Vastlegge DONDERDAG 26 JANUARI 1995 A2 Na alle aandacht in de media voor kroonprins Willem- Alexander vraag ik me af of ook het inkomen van de Oranjes niet uit de vrije markt gehaald kan worden. Het recht op het publiceren van berichten en roddels over personen zou immers als een vorm van eigendomsrecht wettelijk erkend kunnen wor den. Dan kan de koninklijke fami lie, net als andere bekende Nederlanders, het publicatie recht verkopen aan geïnteres seerde kranten, roddelbladen, radio- en tv-maatschappijen. Lang leve het eigendoms recht. Kruisland, L. Nelen Als lid van de centrumparo chie Breda wil ik mijn teleur stelling uitspreken over de publieke uitspraken van onze nieuw aangekomen bisschop Muskens: Spijtbetuiging over ons koloniale verleden hoeft niet. Onze bisschop zegt dat hij Indonesië goed kent. Dan moet hij wel begrijpen dat het uit een vanzelfsprekende hof felijkheid is dat geen fatsoen lijke Indonesiër het in zijn hoofd zal halen een Neder lander te vragen om spijt te betuigen over zijn/haar kolo niale verleden. Tegelijkertijd toont een Indo nesiër daarmee zijn fijnzinnig gevoel van nationaal zelfres pect ten opzichte van de voormalige bezetter. Het is in Indonesië immers overduide lijk wie de verliezer in Indië was en is. Men is zich bewust dat met bijna 200 miljoen inwoners Indonesië sinds 17 augustus 1945 een natie met veel meer gewicht in de wereld gewor den is dan Nederland. In Indonesië wordt geregis treerd dat in Nederland anno 1995 nota bene de vrijheid van meningsuiting een pro bleem is, onder meer door een Indonesische toerist, Jan Princen, het spreken in het openbaar te verbieden en een Nederlandse journalist, Graa Boomsma, strafrechtelijk te vervolgen voor wat hij publi ceert over de bevrijdingsstrijd in Indonesië. Hoe pijnlijk zwak zijn in dit licht de grote woorden van de bekende Nederlander Mus kens die niet gehinderd door redelijk historisch inzicht en zelfkennis verklaart: spijtbe tuiging hoeft niet, want de verhouding met Indonesië is nu erg goed. Hij bevindt zich daarmee overigens in goed gezelschap van al die verontruste Neder landers die in de afgelopen weken zo wonderlijk gretig Indonesiërs als getuige a de charge aanhaalden voor het geen spijt hoeven te betuigen ovr de Nederlandse bezet ting van Indië. Over deze gekte zal in Indo nesië terecht veel woordeloos geglimlacht worden: waar een klein land groot in kan zijn! Hadden ze anders mo gen verwachten? Breda, R.A.F. Schmidt Wanneer er over keramiek wordt gesproken bemerk ik, dat de begrippen aardewerk en porselein nogal eens ver ward worden. :n ,e "orten en ,e f bevverlcen redactie het met uw I standpunt eens is. 'Wedgewood porseleinkoning' is niet juist. Want rond 1750 ontwikkelde Wedgewood het harde, maar nog enigszins poreuze veldspaat aardewerk met een nagenoeg witte scherf (de scherf ontstaat bij de biscuitbrand bij ca. 1200° C, wat het eerste bakproces is). Zelf noemde Wedgewood dit aardewerk 'Creamware'. Ko ning Charlotte, die van dit aardewerk zeer gecharmeerd was, gaf later toestemming het 'queen's ware' te noemen. Het wordt nog steeds in de 'Pottery', maar ook in vele andere plaatsen in de wereld, in ruime mate geproduceerd. Naast dit aardewerk, dat evenwel qua kleur, poreusi- teit en hardheid onderge schikt is aan het veldspaat- aardewerk. Het verschil tussen aarde werk en porselein berust op het volgende: aardewerk is poreus en porselein is gesin terd, dus dicht en dikwijls transparant. Om het aarde werk dicht te maken moet het geglazuurd worden, ofwel van een aan een keramische scherf aangepast glas worden voorzien en daarmede samen gesmolten 1000-1100° C). Ook het porselein wordt ge glazuurd, maar dat is meer om esthetische redenen. Bij 1400° C wordt het glazuur met de scherf samengesmol ten. Naar het geheim van het Chinese en Japanse porselein door onze NOC.-schippers in ruime mate naar Europa aan gevoerd, werd naarstig ge zocht door fortuinjagers, charlatans, goudzoekers en alchemisten. Het geheim werd tenslotte ontsluierd rond 1709 door Jo- han Friedrich Böttger. Hij was de gevangene van August de Sterke, tereurvorst van Saksen die hij beloofd had goud te maken en deze belof te met het porselein indirect inloste. De ontdekking wordt ook wel toegeschreven aan de Saksische geleerde Von Tschirnhaus, die overigens met Böttger samenwerkte maar voor 1709 stierf en soms ook aan de Italiaanse kanun nik Manfredo Settala. Het Engelse porselein ofwel Bon China werd in 1709 uit gevonden door Josiah Spode. Het munt uit door zijn trans parantie. Ook dit wordt nog steeds in de 'Pottery' in ruime mate gemaakt. Wedgewood is nu een concern van meerdere fabrieken, zo wel aardewerk als Bon China. Uit het bovenstaande moge blijken dat Wedgewood ten onrechte de kwalificatie 'por seleinkoning' krijgt toege deeld. Oosterhout, W. Hoyng Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als- mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Den Haag/Rotterdam - Het nobele plan van Feyenoord om 'kansarme', doch op voet- balgebied talentvolle kinde ren uit het buitenland en dan met name uit Brazilië, naar Nederland te halen, heeft heel wat voeten in aarde. Zeer concreet blijken de door Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik afgelopen zondag aangestipte ideeën om de parel tjes uit de favela's, de krotten wijken van Rio, in Rotterdam op te leiden tot voetballer en tevens door middel van scholing sociaal kansrijker te maken, trouwens ook nog niet. „Er zal nogal wat water door de zee moeten, voordat zo'n project inderdaad doorgang kan vin den," meent persvoorlichter Vic tor Holtes van het ministerie van Justitie in Den Haag. „Volgens de Vreemdelingenwet is het mogelijk om als buitenlan der voor een opleiding naar Ne derland te komen. En dan maakt het niet uit of dat bijvoorbeeld om een universitaire of een voet- bal-opleiding gaat. Punt is al leen dat het om een opleiding moet gaan, waarin Nederland het land bij uitstek is. En wat dit geval betreft, Brazilië lijkt mij toch ook nogal een voetballand." Daarnaast moet alles tot in de puntjes geregeld zijn, stelt de persvoorlichter. „Gaat het om minderjarigen, dan moeten ze onder begeleiding naar Neder land komen of anders schriftelij ke toestemming van ouders of voogd hebben. De ziekteverzeke ring, een eventueel visum, het verblijf, de terugkeer, dat soort dingen moet ook allemaal ge waarborgd zijn. Blijft zo'n kind langer dan drie maanden, dan krijg je te maken met de leer plicht. Je kunt een Braziliaans kind wel in Nederland naar school sturen, maar dan zit je dus ook weer met de taalbarriè re. Ik zeg al, het plan vergt echt een hele goede voorbereiding." Volgens technisch coördinator Geert Meijer van Feyenoord loopt het allemaal zo'n vaart nog niet. Meijer las, net als hoofd jeugdopleiding John Metgod, maandag met enige verbazing in diverse kranten over het 'pro ject', dat al deel uit zou maken van een door Metgod samenge steld nieuw jeugdplan. Meijer: „Voorzitter Van den Her ik heeft er zondag na de wed strijd tegen Sparta wat over ge filosofeerd tegenover de pers, maar daarbij is een en ander een beetje uit zijn verband gerukt. Het is waar dat volgende week twee jongens van twaalf, dertien jaar uit Brazilië met Glaucio (eind vorig jaar door Feyenoord gekochte, achttienjarige midden velder, J.H.) meekomen naar Rotterdam. Ze kunnen dan een week of drie, vier hier rondkij ken. Wat Feyenoord is, hoe Ne derland eruit ziet. Dan gaan ze weer naar huis en mogelijk ko men ze in de zomer dan voor een paar weken terug." „Naast dat verhaal hebben we onze eigen jeugdopleiding. Een aantal jongens, tussen de twaalf en zestien, krijgt op het Thor- becke-college in Rotterdam aan gepast onderwijs. Ze zitten ge woon op havo of vwo, maar krijgen slechts les tot 13.00 uur. Zo kunnen we ze od dinsdae en Braziliaanse straatkinderen straks naar Feyenoord? foto af Het grote voorbeeld van veel jonge voetballers: Pele. fotoanp donderdag 's middags en 's week nng helemaal niet. on de nenwiik .Taeare^inhn in Pin donderdag 's middags en 's avonds extra trainingen geven, specifiek gericht op voetbalvaar digheid. Tussen de bedrijven door hebben ze de tijd om hun huiswerk te maken en krijgen ze ook studie-begeleiding. 's Avonds worden ze weer naar huis gebracht." Meijer sluit overigens niet uit dat Feyenoord in de toekomst wel degelijk ook buitenlandse jonge spelers op zo'n manier gaat opleiden, net zoals het Bel gische Anderlecht al enige tijd doet met talentjes, die ze uit Afrika 'wegplukken'. „Je ziet'nu al dat gasten van zeventien jaar een kapitaal kosten en zelf een paar ton aan handgeld vragen. Misschien dat we het op deze manier op kunnen vangen door ze al jong zelf op te leiden en snel een contract aan te bieden." Of dat ook mag, valt volgens woordvoerder Holtes van het mi nisterie van Justitie te betwijfe len. „Biedt Feyenoord zo'n bui tenlandse speler een contract aan, dan moet een tewerkstel lingsvergunning aangevraagd worden, ook al heeft zo'n jongen hier een opleiding genoten. En die vergunningen worden in de regel pas gegeven als iemand minimaal achttien jaar is." Bij de Braziliaanse ambassade in Den Haag was men begin deze week nog helemaal niet op de .hoogte van de mogelijke plannen van Feyenoord. „De club heeft, nog geen contact met ons opge nomen, waarschijnlijk gaan dit soort zaken ook eerst via het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brazilië," aldus een woordvoerder. Onder de twee Braziliaantjes, die samen met Glaucio en scout Piet de Visser - namens Feye noord en RBC in Zuid-Amerika - naar Rotterdam komen, be vindt ziqh de dertien-jarige Leo nardo, een van de hoofdrolspe lers in de film 'Solo, de wet van de favela', van de Zeeuwse ci neast Jos de Putter, die eind vorig jaar door de VPRO werd uitgezonden. De Putter, die momenteel op nieuw in Brazilië aan het filmen is, is al jaren een grote fan van Feyenoord-trainer Willem van Hanegem en bracht onlangs een bezoek aan de Kuip, waarbij hij uitgebreid met zijn idool over zijn documentaire en Leonardo in het bijzonder sprak. Dat gesprek bracht de door de reportage ontroerde Van Hane gem en Van den Herik op het idee om Leonardo en zijn vriend Anselmo naar Rotterdam te ha len. In de film wordt verteld hoe Leonardo en Anselmo in de slop penwijk Jacarezinho in Rio de Janeiro leven. Voetbal is hun enige redding. Slagen zij erin het in de populairste sport van het land te maken, dan hebben ze kans op een voorspoedige toe komst. Zo niet, dan zijn ze ge doemd tot een leven aan de zelf kant van de maatschappij, waar in diefstal, drugs en moord het dagpatroon bepalen. Rio de Janeiro (de agglomeratie telt zo'n twaalf miljoen inwo ners) is met 72 doden op elke 100.000inwoners een van de moorddadigste metropolen op aarde. Ter vergelijking, in New York is de verhouding 30 op de 100.000. Onder die slachtoffers in Rio bevinden zich jaarlijks zeer veel straatkinderen. Een oudere broer van Leonardo is een van die slachtoffers. Dat Leonardo nu al een baltove naar is en dus met een goede begeleiding inderdaad 'gered' zou kunnen worden, beschreef De Putter in het literaire sport tijdschrift 'Hard Gras': 'Het is wonderbaarlijk om te zien hoe hij al versnelt op het moment dat hij de bal aanneemt, de controle is een vanzelfspre kendheid. Hij aait de bal met de buitenkant van de voet wanneer hij aanzet voor een solo die hem moeiteloos langs drie, vier tegen standers brengt'. Dat de sloppenwijken in Zuid- Amerika al vaker grote talenten voortbrachten, is bekend. De kinderen van de favelas hebben vaak niets anders dan een voet bal, of iets ronds wat daar op lijkt, om zich mee te amuseren. Ze slapen op straat of in die naargeestige wir-war van tegen de stad omringende heuvels aan 'gebouwde' krotten, vaak ver vaardigd van karton en golf plaat, die amper beschutting bieden als bijvoorbeeld een tro pische regenbui de stad teistert. Zulke stortregens spoelen hele krottenwijken weg, zodat de be woners met hun schaarse, be- modderde bezittingen regelmatig genoodzaakt zijn elders weer een nieuwe huisvesting te creëren. Juist door die povere leefom standigheden kennen ze echter vaak een zeer grote prestatie drang, omdat ze beseffen dat voetbal hun laatste strohalm is. De twee grootste namen - met Cruijff - uit de na-oorlogse voet balgeschiedenis, de Braziliaan' Pele en de Argentijn Maradona, waren er in hun jeugd weliswaar niet zo erg aan toe als de huidige straatkinderen van Rio, ook zij groeiden op in armoede. Maradona bijvoorbeeld leerde het vak door als klein kind - bij gebrek aan geld voor een bal - met lege cola-blikjes aan de lin kervoet te jongleren. Nog legen- darischer, misschien wat gero mantiseerd, maar desondanks zeer ontroerend is het verhaal van de kleine Edson Arentes do Nascimento, die in 1950 als ventje van nog geen tien op straat - in een vervallen wijk van de Braziliaanse stad Santos - aan het voetballen was met een bal, gemaakt van oude lappen. Omdat hij zo goed met die pele overweg kon, was zijn bijnaam snel geboren. Toen 'Pele' na het voetballen thuis kwam, zat zijn vader huilend voor zijn huisje. "Wot is er papa?', vroeg de knaap. 'Brasil heeft de finale van het WK verloren, van Uruguay nog wel', treurde de man. Favo riet Brazilië was in het eigen Maracana-stadion in Rio inder daad verrassend onderuit gegaan met 2-1. 'Stil maar, papa, huil maar niet. Als ik groot ben, dan maak ik hoogst persoonlijk Brasil we reldkampioen voetballen. Voor jou,' was het antwoord van Edson. Acht jaar later was diezelfde Pele met zijn zeventien jaren de grote ster in het nationale elftal van Brazilië, dat in Zweden voor het eerst de wereldtitel verover de. Zijn vader weende opnieuw. Maar nu van trots... Door Henk Bouwmans WAT KAN de Nederlandse defensie-industrie precies aan tegenorders verwachten als het kabinet besluit om voor 1,3 miljard gulden der tig nieuwe gevechtshelikop ters te kopen? Met die vraag als huiswerk stuurde premier Kok de eerst betrokken minister Wijers (D66, Economische Zaken) en staatsse cretaris Meijling (WD, Defen sie) vlak voor kerstmis naar huis. Het was een mooie vraag die moest verhullen dat het kabinet - maar zeker premier Kok - er nog lang niet uit waren welke helikopter, de Amerikaanse Apache of de Frans-Duitse Tig- re, gekozen moet worden. Het was ook het startsein van een dans tussen de .Apache en de Tigre om de miljardenorder waarbij het om meer gaat dan alleen de aanschaf van een nieu we helikopter voor het parade paardje van het leger, de lucht mobiele brigade. Er is ook veel Nederlandse werkgelegenheid in het geding; een defensie-order verplicht de tegenpartij tot orders bij de Ne derlandse industrie voor hetzelf de bedrag. Maar het gaat ook om Europese samenwerking en de verhouding met belangrijke han delspartners en politieke zwaar gewichten als de Verenigde Sta ten en Duitsland en Frankrijk. De opdracht van Kok was in ieder geval voor Wijers een klei ne overwinning. Zijn departe ment gaf en geeft de voorkeur aan de de Frans-Duitse Tigre- helikopter. De reden daarvoor is heel eenvoudig. Economische Zaken vindt dat de werkgelegen heid'bij belangrijke bedrijven als Philips, Fokker, Hollandse Sig naal en DAF zeker op de langere termijn meer baat heeft bij een Europese deal. Voor een kabinet dat de leuze 'werk, werk, werk' Prototype van de Frans-Duitse Tigre-helikopter. hoog in het vaandel heeft, is dat geen argument dat eenvoudig terzijde geschoven kan worden. Bovendien, en dat is niet onbe langrijk, Fokker is onderdeel van het Duitse Dasa dat weer belangen heeft in Eurocopter, de leverancier van de Tigre. Voor staatssecretaris Meijling -die tijdens dat kabinetsberaad de steun moest ontberen van de afwezige minister Voorhoeve - was dat besluit om geen besluit te nemen een forse tegenvaller. Defensie had en heeft alle kaar ten gezet op de Apache-helikop ter van het Amerikaanse Mc Donnell Douglas. De Apache heeft zijn waarde bewezen in de Golfoorlog en de Tigre-helikop ter bestaat alleen nog maar op de tekentafel, zo luidt het hoofd argument. Bovendien speelt nog een rol dat de Amerikanen onmiddellijk een Apache-helikopter kunnen leve ren zodat de luchtmobiele briga de niet nog eens tot de eeuwwis seling hoeft te wachten op de gevechtshelikopter. De Fransen en Duitsers -die de Tigre pas vanaf 2000 kunnen leveren- kunnen tot die tijd ook wel een gevechtshelikopter - een variant op de Bölkow - leveren, maar die bezorgt de militairen geen warm kloppend gevoel. Nu, een maand later, valt er in de posities van Defensie en Eco nomische Zaken eigenlijk geen verandering waar te nemen. De verhoudingen tussen beide mi nisteries zijn er niet beter op geworden toen onlangs het eer ste, ambtelijke overleg over de helikopterkeuze op niets uitliep. „Defensie zat daar met de hou ding van: hoe leggen we het uit t FOTO AFP dat we de Apache kopen. Dat is dus geen overleg," zegt een inge wijde. Vooral bij Buitenlandse Zaken is deze ramkoers van De fensie -van oudsher bestaat er toch al de nodige animositeit tussen deze twee ministeries- slecht gevallen. Buitenlandse Zaken is bezorgd voor de relaties met zowel de VS als met de Europeanen. De grote vraag is nu of het kabinet morgen tot een besluit komt. Er gaan nu al stemmen op om zo'n besluit uit te stellen. „Waarom zouden wij' nu beslis sen? Ik heb liever een zorgvuldi ge dan een snelle beslissing," stelt het PvdA-kamerlid Vos. Hij is op het helikopterdossier met afstand het invloedrijkste ka merlid. Vos is voorzitter van de Kamercommissie Economische Zaken en het enige kamerlid dat J langer dan een half jaar bezig is met het helikopterdossier. Vos overtuigde zijn partijgenoot pre mier Kok dat het kabinet vlak voor Kerstmis nog geen besluit hoefde te nemen. Dat was een lesje in simpele onderhandelingstactiek. Wat was namelijk het geval? Defensie riep toen bijna van de daken dat het kabinet voor kerstmis een besluit moest nemen omdat an ders het Amerikaanse aanbod zou vervallen. Wie zijn hier de kopers en wie zijn hier de verko pers, zo hield Vos de premier met succes voor. Dezelfde argu mentatie geldt nog steeds, vindt Vos. Het PvdA-kamerlid vindt dat het kabinet zichzelf de tijd moet gunnen om alle argumenten pro en contra goed op een rij te zetten. De maand uitstel heeft nu al een voordeel opgeleverd van honderd miljoen voor de Nederlandse industrie. Voor dat bedrag zijn er door beide leve ranciers extra zekerheden voor tegenorders gegeven aan de Ne derlandse industrie. Opnieuw uitstel biedt ook de mogelijkheid om de argumenta tie van Defensie op haar waarde te beoordelen. Het PvdA-kamer lid weet dat er een rapport is van de Amerikaanse Rekenkamer dat de stelling dat de Apache zijn kwaliteit in de Golfoorlog bewe zen heeft, fors onderuit haalt. Uit het rapport zou blijken dat de vuurkanonnen van de Apache 'een score halen van gemiddeld slechts 63 procent. Dan is er ook nog het punt van de kosten. Door de concurren tieslag tussen Eurocopter en Mc Donnell Douglas krijgt Neder land veel meer helikopters (meer dan 30) voor de 1,3 miljard gul den die beschikbaar is dan aan vankelijk (24 stuks) gedacht. Hierbij speelt een rol dat beide helikopterfabrikanten weten dat het verlies op de stuksprijs wat nu geleden wordt dubbel en dwars terugverdiend kan wor den in Groot-Brittannië. De Britten moeten dit najaar ruim 90 gevechtshelikopters aan schaffen. Uit een oogpunt van operationele samenwerking is het wel zo handig als de samen werkende Europese legers over dezelfde heli's beschikken. Toch loopt Nederland een finan cieel risico dat nog niet is afge dekt. McDonnell Douglas wil de Apaches leveren onder de voor waarde dat vervangmgingson- derdelen later worden geleverd tegen een dan te bepalen prijs. De winst die je nu pakt met een lagere stuksprijs, betaal je dan terug, zo is de vrees. Op het ministerie van Defensie wordt de worsteling van het ka binet met de heli-order met ar gusogen gevolgd. „Ik denk dat de kansen voor de Apache er niet beter op worden," zegt een bron op het ministerie. Op De fensie wordt gevreesd dat uitstel betekent dat de luchtmobiele brigade later dan 1996 de eerste nieuwe gevechtshelikopters krijgt. De kans op uitstel van het be sluit is aanzienlijk. De verdeeld heid in het kabinet is groot. Financiën heeft weliswaar de kant van Defensie - minister Zalm is partijgenoot van de be windslieden Voorhoeve en Meij ling op Defensie - gekozen. Maar Sociale Zaken zou Economische Zaken steunen. En Buitenlandse Zaken twijfelt nog. Premier Kok zal de knoop moeten doorhak ken. Maar met zoveel menings verschillen in zo'n gewichtige zaak wordt dat nu nog niet ver wacht. Tenzij natuurlijk de Duitse bondskanselier Kohl dinsdagavond in de dienstauto op weg naar het Catshuis Kok heeft weten te overtuigen van de Tigre. Van onze Haagse re Den Haag - De van Justitie mag van verblijfsverg Nederland wonen Kamer vindt ech die ze stelt bij he mag opschrijven tie. De Raad van Stat rechter in vreemd had aan de staats: vraagd om op te sc neer illegale vreei aanmerking komen blijfsvergunning. A den op beperkte scl vergunningen aan il ven om redenen var aard. In de prakti dit dat een illegaal in Nederland 'wit' en zich steeds netje gen, een vergunnir Raad wou via de c zette regels kennis procedures van ge\ galen waarover h: uitspreken. Schmitz heeft die c cember vorig jaar in een circulaire ae delingenpolitie. De mer wil daar ech weten. Met uitzond PvdA en Groen Lin politieke partijen Den Haag - PvcL van minister Ri verhoging van het De regeringsfractie vendien aan de Ritzen wil maken teiten, hogescholen over betere studie en verbetering van van het onderwijs. „Als dit uiteindelijl wordt, dan komt met wat wij de m: cember hebben gev WD-Kamerlid M. duizend gulden eerst mee kwam, w, In een beperkte vei duidelijke verbetei over staan, kunnen den." Ritzen legt zijn vo voor aan het kabil om de collegegeldv volgens een eerde 1000 gulden zou verzachten, is ing de VSNU, de veren menwerkende univ< Ritzen besluit in over de collegeg Hij hoeft daarover te sluiten met univi gescholen en stude: ties. De gesprekke windsman de afg( heeft gevoerd met partijen gingen da zakelijk over een onderwijs. Daarov concrete afspraken Een diepe zucht v< de wereld van de paarse kabinet Ko in dit land uit te ecotax op aardga: energie-gebruik toeslag die geldt v de glastuinders. Dat lijkt de werelc meebetalen aan n ker om te sprint uitzondering voor Ter vergelijking: globaal net zo vee Nu zijn vanuit d( aangedragen vooi men. De glastuint nemers hebben pen tot een ton overheid afsprake om (veel) zuiniger rende technologie komt als argumen heid én export ger Toch blijft het ge coalitiepartners energie' in de verl de eerste de best energie-vreter. Dat het momente een belangrijk de landen die hun gasbel, maar die krijgen aangelevet Paarse ministers t< Een niet onbelang landen de factor landje aan de zee. realiseren dat lap douceurtje onvold te houden.

de Stem | 1995 | | pagina 2