Zwembad in Schoondijke dicht SPORT IN HET KORT Oostburg weet niets van bouw bungalow buiten plan Yossekaai 'Ieder kind dat geen vakantie heeft is er één te veel' B en W van Oostburg zien geen mogelijkheden om bad nog langer open te houden DE STEM ZEELAND Ador-tennis vrouwen Ador-mixed-tennis Ador-tennis mannen Vrouwentennis Terneuzen Tennis mannen Terneuzen Bedrijfstennis Terneuzen Meerderheid van commissie in Oostburg voor vestiging bloemenzaak in Schoondijke Cadeautje voor bewoners Huize Sint Catharina Scholen in Breda verwachten drukke open dagen Europa-Kinderhulp verwacht veertig vakantiekinderen in Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 26 JANUARI 1995 C4 Hoek/De Braakman - Het treffen tussen Noordzuid- kwartet en Louwerse in de hoogste poule van de Ador- tenniscompetitie voor vrou wen eindigde onbeslist: 2-2. In de onderlinge partijen gaf men elkaar eveneens geen duim breedte toe. Pia Vos en Ria Jetten van Noordzuidkwartet speelden met 9-9 gelijk tegen Tiny van Zweeden en An Bie- rings, terwijl Christianne Nijsten en Ingrid Visser een evenwichtige score van 8-8 overeenkwamen met Ria de Rooy en Joke Louwerse. UITSLAGEN Poule A: Noordzuidkwartet-Lou- werse 2-2, SJEF-Nouveau 0-4. Poule B: Les Quatres-Verplanke 4-0, Vijverboom-Doesburg 2-2. Poule C: De Keyzer-TS Ador 0-4, Aardenburg-Wit-wit-wit 2-2. Poule D: Drive-Boskreek 1 2-2, Zeeland Supply-TVS 2-2. Poule E: Volnouders-Verhelst 2-2, Tegenstanders-Meppers 2-2. Hoek/De Braakman - In poule C van de Ador-mixed-tennis- competitie was Steenbakker met 9-3 te sterk voor Brako Krono. Beide dubbels werden eerlijk verdeeld want Jan Nouwen en Paul de Kort won nen met 9-7 van James Proost en Jean-Paul de Kraker, ter wijl Loes Steenbakker en Ria Vervaet met 6-5 nipt zegevier den over Janny Nouwen/Li- lian de Kort. Verder waren voor Steenbakker de mixed koppels Jenny Tarant/James Proost, Jenny Tarant/Jean- Paul de Kraker en Loes Steen bakker/James Proost succes vol via scores van respectieve lijk 10-2, 12-2 en 10-4 op Addy de Braal/Eddy Kroes, Addy de Braai/Paul de Kort en Lilian de Kort/Eddy Kroes. UITSLAGEN Poule A: Longueville-Ador Sport 6-6. Poule C: Tricot Luxe-Stropielek- kes 12-0, Brako Krono-Steenbak- ker 3-9. Poule D: Meppers-Verschelling 2-10, ROB-Erpelkappers 4-8. Poule G: Sjans-Vooruit 2 2-10, Boskreek 2-Ziekenzorg 2-10. Hoek/De Braakman - In de Ador-mannen-tenniscompeti- tie eindigde de derby tussen Ador Sport 1 en Ador Sport 2 in een 10-2-overwinning voor het standaard-team. Evert- Jan Tommei won zijn partij met 7-4 van De Jonge, Wim de Vlieger met 4-3 van Rijckaert en Mark Stam met 10-3 van Dhont. Alleen Buitendijk kon iets terugdoen voor Ador Sport 2 door Overdulve met 6-4 te kloppen. In de dubbels versloegen de combinaties De Vlieger/Tommei en Stam/ Overdulve achtereenvolgens De Jonge/Rijckaert (8-7) en Dhont/Buitendijk (4-3). UITSLAGEN Poule C: Pecom-Cruson 4-8, Ce- restar-SGZ 1 4-8. Poule D: Van Noorden-Wabeko 7-5, De Kraker-Positivo's 10-2. Poule E: Ador Sport 1-Ador Sport 2 10-2, Onze Zorg-SGZ 2 10-2. Terneuzen - In poule 2 van de Terneuzense vrouwentennis- competitie speelden Van Driel en Van Riet met 2-2 tegen elkaar gelijk. Marlies van de Walle en Els König versloegen met 12-4 Ria Heymans en Els Louweret, terwijl Truus van Driel en Diny Koole met 13-7 te sterk bleken voor Karin van Riet en Mé de Bruyn. UITSLAGEN Poule 1: Baronie-De Kort 4-0, Boeye-Tolhoek 2-2. Poule 2: Bakker-Leeuw 2-2, Van Driel-Van Riet 2-2. Poule 3: Sponselee-Schaart 3-1, Fourty Love-Timmerman 4-0. Poule 4: Loof-De Meisjes 0-4, Nouwen-Van de Starre 2-2. Poule 5: De Vin-CIS 0-4, Hokke- Schepnet 4-0. Terneuzen - Van Tiel/Van den Akker boekte de maximale 6-0-zege in de op één na hoog ste poule van de tenniscompe- titie voor mannen in het Ter neuzense Racketcentrum. Kees van Tiel bedwong met 7-4 Peter van Halteren en Huib van den Akker zegevier de met royale 10-1-cijfers over Jos Grob. UITSLAGEN Poule 1: Veraart/Kommers- Bleyenberg/De Kort 4-2. Poule 2: Van Halteren/Grob-Van Tiel/Van den Akker 0-6. Poule 3: Nouwen/Van de Berg- Audenaerd/De Vries 5-1. Poule 4: Pieters/Witte-Deij/De Kort 2-4. Poule 5: Van de Berg/IJsebaert/P- eters-Agterhuis/Van Kerkhoven 4-2. Poule 6: Bac/Van Hemert-Roth/ Juffermans 6-0. Poule 7: Aarts/Vennix-De Pooter/ Verschelling 6-0. Poule 7: Aarts/Vennix-De Pooter/ Verschelling 6-0, Proost/De Schepper-Vantricht/Gijssen 5-1. Poule 8: Wijland/Dobbelaar-Van Doeselaar/De Jonge 2-4, Van der Laan/Luycks-Van de Velde/Vis- ;er 6-Ó. Poule 9: Kroes/Verhage-Simpe- aar/Van de Peyi 4-2, Van Aalst/ lieeuw-Pieters/Herrbout 6-0. Terneuzen - Verlinde won met 6-2 van Broomchemie in poule 4 van de bedrijfstenniscompe- titie te Terneuzen. Beide dub bels gingen naar Verlinde via de combinaties Christianne Leeuw/Marian Hamerlinck en Eric Francken/Wim Ducheine ten koste van respectievelijk Truus van Driel/Addy de Braai (8-6) en Wim de Putter/ Leen Wijland (7-5). UITSLAGEN Poule X: Smit Sport-ISM 1 4-4. Poule 2: Van Driel-Paal en Perk 6-2. Poule 3: HCG 1-Gevos 5-3. Poule 4: Verlinde-Broomchemie 6-2. Van onze verslaggeefster Oostburg - J. Dijkgraaf mag aan de Magdalenaweg 2 in Schoondijke een winkel met bloemen en tuinplanten begin nen. Dat is althans de mening van het merendeel van de raadscommissie Planologie van de gemeente Oostburg. WD, CDA, D66 en Dorpsbelan gen en Toerisme (D en T) spra ken zich gistermorgen uit voor medewerking aan het voorstel. De PvdA stemde voorlopig in, maar maakte wel een voorbe houd. Dijkgraaf maakte gisteren ge bruik van zijn inspraakrecht en deelde de commissieleden mee dat de uitgang van de Magdale naweg niet rechtstreeks naar de Rijksweg voert, zoals in de stuk ken teHezen staat. Ook vond hij dat de verkeerssituatie onveilig is. ,,'s Avonds parkeren vracht wagenchauffeurs hun wagens hier, en dat komt niet ten goede aan de verkeersveiligheid," al dus Dijkgraaf. De verkeerssituatie, en de nodige kostbare maatregelen die voor verbetering moeten zorgen, was een van de redenen waarom het Oostburgse college het voorstel afkeurde. Volgens wethouder C. .Bolijn-Hertzberger gaat het hier niet alleen om de verkeerssitua tie, maar voornamelijk om de bestemming van het perceel. „Het perceel heeft de bestem ming voor een bedrijf. Een be drijf is iets anders dan een de tailhandel. We streven ernaar om de kleine kernen bloeiend te houden en de detailhandel in het dorp te centraliseren. Anders staan er straks te veel panden in de kern van het doro ^eg en vestigen detailhandels -i.± in het buitengebied." In ogen staat de winkel op die p. ;s dus te ver van het centrum rwij- derd. W. Verplancke (PvdA) sprak zich in principe uit voor het voorstel, maar stelde wel voor de ver keerssituatie voor te leggen aan het Verkeersteam. De overige partijen waren het met haar eens. „Eerst moet het Ver keersteam zijn licht laten schij nen op de verkeersproblemen. Daarna kunnen wij hier verder' over praten," aldus Verplanke. L. Baarends van Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) vond dat het college het voorstel van Dijkgraaf niet kon weigeren. Ook hij was het eens met de PvdA om het voorstel met be trekking tot .de verkeersveilig heid eerst voor te leggen aan het Verkeersteam. „Er hebben daar altijd verkeers- activiteiten plaatsgevonden van met name vrachtwagens. Ik denk echter niet dat heel Oostburg naar Schoondijke toegaat om bloemen te kopen. De verkeers situatie wijzigt hierdoor niet, er ontstaan geen extra problemen." Van onze correspondente Bergen op Zoom - Alle bewo ners van bejaardentehuis Huize Sint Catharina worden verrast met een geldbedrag van 22 gulden. De bewonerscommissie van het bejaardentehuis kreeg een be drag van ƒ5.034 aangeboden door' het echtpaar Machielsen, eigenaars van restaurant 'De HUdernisse'. Familie, vrienden en zakenrelaties van de familie Machielsen brachten het geld bijeen als geschenk voor de 25-jarige bruiloft van het zilve ren paar. Oostburg - De gemeente Oostburg heeft geen seintje gekregen dat er iets fout zit met het plan Vossekaai (Vil lage Scaldia) in Hoofdplaat. Wethouder C. Bolijn geeft hiermee aan dat de gemeente niets afweet van de bouw van een vakantiebungalow buiten het bestemmingsplan Vosse kaai in een natuurgebied van de Stichting Het Zeeuws Landschap. Het bestuur van de stichting schreef een brief naar project ontwikkelaar R. Coltof met het verzoek de in aanbouw zijnde bungalow binnen tien dagen af te breken. Doet hij dat niet dan overweegt het bestuur gerechte lijke stappen. W. Verplanke (PvdA) vroeg gis termorgen tijdens de vergade ring van de raadscommissie Pla nologie of de gewraakte bunga low deel uitmaakt van de wijzi ging van het geldende bestem mingsplan Vossekaai. Het colle ge vraagt de raad hiervoor een voorbereidingsbesluit omdat er buiten de geplande bouwblok ken wordt gebouwd. Volgens Bolijn gaat het slechts om een overschrijding met enke le centimeters en niet met zeven meter zoals aangegeven door het Zeeuws Landschap. „Die bunga low maakt zeker geen deel uit van het voorbereidingsbesluit. En daarnaast is bij ons niet bekend dat er een bungalow in het natuurgebied wordt ge bouwd. Ik vraag me overigens af waarom het Zeeuws Landschap dan niets aan ons heeft laten weten. Het Zeeuws Landschap weet de weg naar de gemeente immers goed te vinden." Gemeenteambtenaar Van Gessel lichtte toe dat de projectontwik kelaar grond gebruikt van het Zeeuws Landschap maar zeker niet voor woningbouw. „Er is alleen een talud gemaakt. Ons is niet bekend dat die grond ook wordt gebruikt voor woning bouw. Het is overigens vreemd dat het Zeeuws Landschap nu pas reageert." De raadscommissie stemde ove rigens in met de wijziging van het bestemmingsplan. „Anders zou het plan nog verder vertra ging oplopen," verwoordde J. Provoost (WD) de mening van de commissie. Het moest hem wel van het hart dat het Zeeuws Landschap eigenlijk niet moet zeuren als er inderdaad sprake is van een overschrijding met ze ven meter. „Het Zeeuws Land schap is immers in het verleden al genoeg met hectare grond ge compenseerd." Breda - Duizenden jongeren kunnen zich de komende we ken uitgebreid laten informe ren over diverse opleidings mogelijkheden. Zowel mid delbare als hogere scholen zetten in Breda hun deuren open voor het publiek. Zo verwacht het Spectrum Col- op 28 januari tussen de acht- en negenduizend mensen. Deze cijfers zijn gebaseerd op resultaten van afgelopen jaren. Of de nieuw aangenomen leer lingen ook de open dag hebben bezocht, wordt niet gemeten. Wel houdt de school regelmatig enquêtes om een beeld te'krijgen hoe de bezoekers aan de infor matie van de open dag komen. Op de open avond van de avond- heao van de Hogeschool West- Brabant komen naar verwach ting ongeveer 120 personen. Nog een open avond vindt plaats op 16 februari bij de polytechni sche faculteit van dezelfde hoge school. Hier komen naar ver wachting zo'n 70 80 mensen. De afdeling sociaal-agogisch on derwijs van de Westbrabantse Hogeschool verwacht 3 februari 'ond de vierhonderd mensen; dit is waarschijnlijk iets meer dan 'orig jaar. .Bij verpleegkunde komen waarschijnlijk zo'n 200 300 belangstellenden," aldus J. Au- denaert van de sector Gezond heidszorg Onderwijs. Dit zal waarschijnlijk ook iets meer zijn dan vorig jaar door onder andere Veranderingen in de gezond heidsopleidingen. Voorheen be schikte de opleiding namelijk "let over een deeltijd-afdeling, tegenwoordig wel. Maar de grote klapper valt in weda toch komende zaterdag. Braaf Engelbrecht, OLV, Stede- djk Gymnasium, Mencia, Tes- senderlandt, Spectrum College, Newman, Markenhage College, de Nassau Scholengemeenschap, de mavo-afdeling van het Florijn College en de MLTS; al deze scholen zetten hun deuren wijd 'Pen om toekomstige leerlingen 'evertellen over de werkwijze op ^Bool en de manier van lesge ven bijvoorbeeld. vrijwel al deze scholen in Breda 'rekken scholieren en studenten j® de hele regio-Breda of daar buiten. MLTS, Florijn en Spec trum College halen hun studen- en leerlingen ook uit' 'eeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Oostburg - Het zwembad in Schoondijke wordt dit jaar definitief gesloten. Burgemeester en Wethouders (B en W) van Oostburg zien namelijk na overleg met de provincie geen mogelijkheid meer het zwembad nog een jaar open te houden. I De provincie stelt namelijk een I aantal eisen aan het openhouden van het zwembad. Deze aanpas singen en de exploitatie van het bad kost de gemeente 67.000 gulden en dat is in de ogen van het college te duur om het bad aog een jaar open te houden. Begrip Zo moeten de betonranden wor den vernieuwd en moet er een beveiliging op de doorstroming van het water worden aange bracht. Het college probeerde ontheffing te krijgen voor deze ingrepen maar de provincie houdt voet bij stuk. Wethouder C. Bolijn deelde dat de leden van de raadscommissie Openbare Werken gisteren mee. „De exploitatie van de zwemba den in Schoondijke en Breskens hebben we al meegenomen in het dekkingsplan voor de nieuwe sporthal en zwembadcomplex in Oostburg. Dus zou het bedrag van 67.000 gulden daar nog eens bovenop komen. Je kunt een dubbeltje maar een keer uitge ven." En dat vindt het college te veel van het goede. De commissie en de dorpsraad Schoondijke dron gen er eind vorig jaar nog op aan het zwembad nog een jaar open te houden. Maar de meerderheid van de raadscommissie toonde gisteren begrip voor het college standpunt. „Ook van onze zijde was er vorig op aangedrongen het zwembad nog een jaar open te houden. Maar het wordt nu een te dure zaak. Het is spijtig dat het zoveel moet kosten maar we moeten ons bij de situatie neerleggen. Helaas, we moeten er vanaf zien," aldus J. Provoost (WD). Privatisering Ook de fracties van CDA en Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) dachten er zo over. A. Verhage (D66) wil een nadere specificatie van de exploitatie lasten omdat er volgens hem wellicht door middel van priva tisering nog wat voordeel te ha len valt. Bolijn belooft deze specificatie maar volgens haar zet dat wei nig zoden aan de dijk. „Privati sering zou een te grote druk op de dorpsraad leggen. De dorps raad ziet zo'n grote inspanning niet zitten. En daarnaast moet het toezicht door professionele mensen gebeuren. Dat kun je niet door een huismoeder zonder diploma's laten doen." In juni 19992 voerden schoolkinderen actie om het bad in Schoondijke open te houden en dook wethouder Thomaes nog symbolisch een geldkraan op. Vergeefs. foto wim kooijman Van onze verslaggeefster Margon Ketting Hulst - De Stichting Euro pa-Kinderhulp verwacht dit jaar zo'n 35 tot veertig kansarme kinderen voor een vakantie in Zeeuws-Vlaan deren. In heel Zeeland wor den er ongeveer driehonderd verwacht. Dat zegt Herman Lossie, PR-functionaris van de Stichting Europa-Kin derhulp. Herman Lossie zelf kwam in aanraking met de Stichting toen hij enkele jaren geleden reageerde op een 'nood-oproep' van de Stichting Europa-Kin derhulp. Toen de Stichting en kele jaren geleden nog een vaste medewerker nodig had, werd Lossie benaderd. Nu is hij voor het eerst PR-man. Daarvoor was hij plaatsvervangend Transportsecretaris. Hij is nog steeds gastouder. De Stichting hoopt volgens Lossie meer dan veertig kinde ren in Zeeuws-Vlaanderen te plaatsen bij gastgezinnen. „Zeeuws-Vlaanderen is natuur lijk een uitgestrekt gebied met weinig inwoners. Tot nu toe zijn er tachtig tot negentig kin deren teruggevraagd, die al eer der bij gastgezinnen verbleven. Van deze gastouders hebben er zich momenteel al 25 aange meld. Ieder kind dat geen va kantie heeft is er één te veel." Bijstand Het doel van de Stichting Euro pa-Kinderhulp is bijstand ver lenen aan kinderen die hulpbe hoevend zijn, ongeacht nationa liteit, ras of godsdienst. De Stichting probeert dit te berei ken door gastouders te zoeken die bereid zijn een kind gedu rende drie weken een onverge telijke vakantie te bieden. In Nederland komen jaarlijks kinderen uit Nederland, Duits land, Engeland en Frankrijk op vakantie. Scholen in die landen melden kinderen, waarvan zij vinden dat het kind een vakan tie goed kan gebruiken, aan bij instanties zoals het Rode Kruis, dat vervolgens bepaalt of de kinderen inderdaad in aanmer king komen. „Ieder jaar worden kinderen gevraagd door gastge zinnen voor een vakantie in Herman Lossie, pr-functionaris van de Stichting Europa-Kinderhulp. Nederland en krijgen hulpver leningsinstanties aanmeldingen binnen. Die spelen ze aan ons door." Stem Volgens Lossie'worden de kin deren over de landen verdeeld die gastoudergezinnen leveren. „Er zijn ook altijd gezinnen die een kind terugvragen. Ouders hebben dus ook een stem in het kapittel," weet Lossie. De medewerkers van Europa- Kinderhulp gaan de kinderen zelf in het buitenland halen en brengen hen over naar een cen traal punt per provincie. Hier begint de taak voor de gastou ders. Zij halen de kinderen daar op en dan start de vakantie. De meeste kinderen voor een vakantie in Zeeland komen vol gens Herman Lossie uit Neder land (ongeveer zeventig tot tachtig), Duitsland (±25), En geland (±35) en Frankrijk (35 tot 40). „Zeeland werkt veel samen met kindertehuizen in Limburg. Van daaruit komen heel wat kinderen naar Zeeland voor een vakantie," aldus Los sie. De gastouders worden gewor ven via advertenties en oproe pen op radio en televisie. „Zij melden zich telefonisch aan bij de stichting. Daarna komen ze op gesprek bij ons. Een vereiste van een gastoudergezin is dat ze de taal beheersen van het land van herkomst van hun va kantiekind. Zij moeten kunnen communiceren met de kinde- IViet makkelijk Medewerkers van de stichting, twee voor elk land, bellen de gastouders op om te vragen of alles naar wens verloopt. „Zij informeren of alles goed gaat. Als dat niet zo is, proberen zij foto camile schelstraete de problemen op te lossen. Ouders bellen ook weieens, het zijn natuurlijk niet de makke lijkste kinderen die op vakantie gaan. Het zijn veelal kinderen die het moeilijk hebben door bijvoorbeeld armoede." „Ouders hoeven geen gekke dingen met het kind te doen," vindt Lossie. „Zij hoeven niet pretpark in en pretpark uit. Het mag natuurlijk wel, maar de vakantie op zich is al feest genoeg." Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen bij de Stichting Europa-Kinderhulp (Herman Lossie of Karin Pe- ijeke).

de Stem | 1995 | | pagina 21