R FOORT Plan Steenen Beer uitgebreid U RIJDT RENAULT sst RH I t OOIT Werkloosheid in Zeeland in twee jaar met de helft toegenomen Ido Lievens 'best man' installatietechniek Sas voorzichtig over gedoogbeleid softdrugs POLITIE RAPPORT ZüSsst: Kantongerecht wordt ondergebracht in nieuw stadskantoor Terneuzen Oostburg moet iedere twee jaar het rioolrecht met tien procent verhogen 6Goede journalist heeft geen concurrent nodig' Rampenplan in werking voor gebied rond Gent-Zeehaven College Sas tegen aanleg uitlaatterreinen honden DE STEM ZEELAND C3 jr, zaterdag 9.30 - 17.00 uur. Conflict tussen Gent en Terneuzen over nieuwe sluis RENAULT Wij doen de rest RENOCA Uitzetting Winkeldiefstal Rijbewijs ingenomen Alcoholcontrole Koplichten T Schelderado SS--" DONDERDAG 26 JANUARI 1995 I II' r mm as 0 01 M 0 Van onze verslaggever Middelburg - De werkloosheid in de provincie Zeeland blijft stijgen. Vergeleken met twee jaar geleden is die met de helft toegenomen en aan die stijging is nog geen eind geko men. Wel is, zo lichtte een woordvoerder van het stafbureau Arbeidsvoorziening Zee land gisteren toe, de snelheid van de toename wat afgevlakt. Was in december 1993 in totaal 8,4 procent van de Zeeuwse beroepsbevol king nog zonder baan, in december 1994 was dit gestegen tot 8,5 procent. Daarmee blijft Zeeland overigens wel ver onder het landelijk gemiddelde van 12,3 procent. Bij de Arbeidsvoorziening Zeeland wa ren eind vorig jaar 19.589 mannen en vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Het ging hierbij om 13936 mensen die volledig werkloos zijn. 1325 mensen hadden zich ingeschreven omdat zij met ontslag worden bedreigd. De grootste werkloosheid in Zeeland doet zich voor in de sectoren kantoor (1768), handel (1413), metaal (1280) en horeca (1211). In 1994 hadden in totaal 124.895 Zeeu wen een baan van vijftien uur of meer per week. De grootste werkgever was de detailhandel (13.845), gevolgd door de bouw (10.300), landbouw en visserij (9175) en overheid inclusief krijgsmacht (8920). Via de Arbeidsvoorziening werden in ,1994 in totaal 1791 ontslagaanvragen afgehandeld. De sectoren metaal (323), detailhandel (300), zakelijke dienstver lening (255) en gezondheidszorg (253) scoorden hier het hoogst. l/an onze verslaggeefster a Terneuzen - Het plan Steenen Beer, gesitueerd rondom het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen, wordt uitgebreid met vijftien woningen en een kantoorgebouw. Het kantongerecht wordt ondergebracht in het nieuwe stadskantoor. Bat maakten gemeente en Johan Matser Projectontwikkeling (JMP) gistermiddag met grote vreugde bekend toen een reeks van handtekeneningen werd ge plaatst. Die moesten de voorlo pige overeenstemming tussen beide partijen definitief maken. Extra woningen Het plan Steenen Beer omvatte tot nu toe de bouw van zo'n 25 winkels met appartementen er boven en een stadskantoor. De vijftien extra woningen worden Gent (anp) - De Gentse wethou der Daniel Termont is boos op Terneuzen omdat het bij de bouw van een nieuwe sluis geen rekening houdt met de wensen van de Vlaamse havenstad. Termont is 'verbaasd' over uit spraken van de directeur van het havenbedrijf van Terneuzen, dat een sluis met dezelfde afmetin gen als de huidige een volwaar dig alternatief is. Gent dringt al jaren aan op een doorgang die geschikt is voor grotere schepen van 120.000 tot 150.000 ton. Maar als die niet rendabel zou blijken, wil Ter neuzen een kleinere bouwen. In een brief aan de havendirec teur onderstreept de Gentse wet houder dat de Westsluis met on geveer 130.000 schuttingen per jaar de drukste zeesluis ter we reld is. Nieuwe ontwikkelingen in Vlaanderen zullen de druk doen toenemen, met belangrijke financiële en commerciële gevol gen voor Gent. Hij wijst er ook op, dat er gezien de beperkte grootte van de hui dige sluis nu al kleinere schepen moeten worden ingezet. Soms zijn lossingen vóór de sluis nodig of moet de overslag zelfs elders gebeuren. gebouwd nabij de Burgemeester Geillstraat, de Spuistraat en de Walstraat. Of het huur- of koopwoningen worden, weet projectontwikke laar Matser nog niet. Ze worden in ieder geval rond een binnen plaatsje gebouwd dat bestemd wordt als parkeerterrein. Tussen de bibliotheek en het huidige stadhuis wordt een kantoor ge bouwd. JMP is op dit moment in onderhandeling met een 'bekend Terneuzens bedrijf' dat geïnte resseerd is in dat nieuwe kan toorgebouw. Burgemeester R. Barbé sprak tij dens de ondertekening van de contracten van een 'finale afron ding' .waarmee hij 'erg gelukkig' zei te zijn. „We hebben onze financiële doelstelling immers gehaald. We zullen niet boven het taakstellende budget van veertig miljoen uitkomen." Totaaloplossing Volgens wethouder J. van Rooijen heeft de definitieve on dertekening van de overeenkom sten wat langer geduurd dan verwacht omdat er gezocht werd jiaar een 'totaaloplossing'. „Aan vankelijk werd het plan Spuis traat als onhaalbaar beschouwd, maar we wilden het karwei toch afmaken. En ook de invulling van de openbare ruimte kostte nogal wat creativiteit. Tenslotte waren daar de onderhandelingen over de aankoop van het kanton gerechtgebouw nog. Het kanton gerecht krijgt in het nieuwe stadskantoor een aparte ingang en gaat voor een flink aantal jaren ruimte bij ons huren." De parkeergarage, die momen teel aan de Oostkolk wordt ge bouwd, is weliswaar ook onder deel van het plan Steenen Beer, maar maakt geen deel uit van de overeenkomsten met JMP. Het bouwrijp maken van de bouwterreinen van stadskantoor en 'kernwinkelapparaat' start naar verwachting vandaag. Op 21 februari is er weer een bijeenkomst voor omwonenden over de voortgang van het pro ject. De stijging zou eigenlijk veel hoger uitvallen omdat de ge meente volgens het Provinciaal Waterhuishoudingsplan al in 1998 de basisinspanning voor de riolering moet hebben voltooid. Maar dan zou het rioolrecht veel hoger uitvallen zodat het college de periode verlengt tot 2016. Dan kan de stijging beperkt blij ven tot tien procent om de twee jaar. Maar hierdoor is het college er niet zeker van overeenstem- "hng te bereiken over het ge meentelijk rioleringsplan met de provincie en het waterschap. 'In ieder geval toonden de leden van de raadscommissie Openba re Werken begrip voor de verlen ing van de periode om het rioolstelsel te laten voldoen aan de wettelijke verplichtingen. W. verplanke (PvdA) vond het wel jammer dat de burgers worden geconfronteerd met een stijging van het rioolrecht terwijl het eerst de bedoeling was het riool recht op termijn af te schaffen. »De burgers krijgen te maken met een aanzienlijke verhoging." kn dat was reden voor J. Pro voost (WD), H. Lippens (CDA) en ook wethouder C. Bolijn het waarschuwende vingertje te hef ten richting de hogere overhe den. Gemeenten krijgen van ho gerhand allerlei milieumaatrege len voorgeschoteld die grote ge- volgen hebben voor de portem- monnee van de burger, »Er komen steeds meer taken op °ns af. Daar moeten wij ons bij f In vijf uur tijd moesten de deelnemers aan de wedstrijd om de titel 'best man' in de installatietechniek een moeilijk mankement verhelpen. foto canule schelstraete - ■- -«■-r - Van onze correspondent Terneuzen - Dertien leerlingen afkomstig van negen scholen uit Zeeland en Brabant streden op de stedelijke scholenge meenschap De Rede om de titel 'best man' in de installatie techniek. De regionaal kampioen wordt afgevaardigd naar de landelijke finale. De leerlingen kregen de opdracht vanaf een tekening een wandop- dracht uit te voeren. Er moest zo nauwkeurig en netjes mogelijk een gas- en waterleiding ten behoeve van een geiser en een stukje centrale verwarming worden aangelegd. Dit alles in vijf uur. De vierkoppige jury had de moeilijke taak om een eerste, tweede en derde plaats te kiezen. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet reikte na afloop de prijzen uit. Eerste werd Ido Lievens van de Scholengemeenschap Tessenderlandt uit Breda. Hij kreeg een accu-boormachine. Jeroen van der Peijl van De Rede uit Terneuzen werd tweede. Jaap Bart van de Stelle uit Goes kreeg de derde prijs. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg ontkomt er niet aan vanaf 1996 iedere twee jaar het rioolrecht met tien procent te verhogen om te kunnen voldoen aan alle technische en wettelijke vereisten van het rioolstelsel. Door deze verhoging krijgt de gemeente voldoende geld in kas om enkele broodno dige rioleringswerken uit te kunnen voeren. neerleggen. Maar de hogere overheden zouden eens meer re kening moeten houden met de burger. De gemeente moet in ieder geval haar verantwoorde lijkheid nemen richting burger. De verlenging van de termijn levert in ieder geval geen gevaar voor de volksgezondheid op." A. Verhage (D66) vroeg aan Bo lijn of er wellicht nog subsidie in het vat zit om aan de wettelijke verplichtingen te voldoen. De wethouder rekent daar niet op. „Want rijkssubsidie betekent dat de burger toch meer moet beta len. We bekijken wel of er wel licht subsidiemogelijkheden zijn." Volgens Lippens is het water schap Het Vrije van Sluis er mede verantwoordelijk voor dat de burgers met hogere lasten te maken krijgen. Provoost dacht daar anders over. „De hogere overheden zadelen ons daarmee op. Dat geldt zowel voor de gemeente als voor het water schap." Lippens vond dat een logische reactie omdat Provoost naast zijn raadlidmaatschap ook ge zworene is van het waterschap. „Provoost spreekt met twee pet ten op. Het is logisch dat hij de belangen van het waterschap be hartigt." Provoost vond die aantijging on terecht. „Nogmaals, zowel de ge meente als het waterschap wor den opgezadeld met milieumaat regelen van bovenaf." Van onze correspondent Sas van Gent - Het college van B en W van Sas van Gent zal zich in de regionale en landelijke discussie over het gedoogbeleid voor softdrugs uiterst voozichtig opstellen. Sas van Gent zal volgens burge meester J. van Rest de discussie in het Zeeuws-Vlaamse districts college nauwlettend volgen. Voorop staat wèl Sas vrij te houden van verkooppunten van softdrugs. Dit antwoordde bur gemeester J. van Rest gistera vond tijdens de raadsvergade ring op vragen van R. de Meyer (PvdA). De Meyer stelde signalen te hebben ontvangen vanuit de Sasse gemeenschap dat er op diverse plaatsen softdrugs ver kocht worden en maakte zijn verontrusting daarover kenbaar. Eerder tijdens de vergadering drong R. de Meyer erop aan om in het Zeeuws-Vlaamse districts college samen met de politie een fundamentele discussie te voeren over waar het politie-apparaat haar prioriteiten moet leggen. „De behoefte van de burger moet daarin voorop staan. Als deze moet kiezen tussen de inzet van de politie op het gebied van openbare orde en veiligheid of op het gebied van verkeersveilig heid, dan zal de keuze ongetwij feld naar het eerste uitgaan." Burgemeester Van Rest kon zich het gevoel van de burger makke lijk voorstellen. „De bestrijding van de zware criminaliteit heeft hoge prioriteit en kost veel tijd. Invloed op inzet van politie ligt daarom vooral bij de justitiële diensten. De mogelijkheden van een burgemeester om werkelijk invloed uit te oefenen zijn maar gering." M. Weemaes van D66 haalde zich gisteravond opnieuw de woede op de hals van burge meester J. van Rest toen hij vroeg naar de wijze waarop het college denkt vooruit te lopen op de toekomstige gemeentelijke herindeling. „Rekening houdend met de on dergrens van 20.000 inwoners komt de positie van Sas van Gent als zelfstandige gemeente in het gedrang. Als we dan gaan denken aan toekomstige opties Sas op te laten gaan in andere gemeenten - Sas/Axel of Sas/ Axel/Terneuzen - dan is dit niet alleen een zaak van het college, maar van de hele raad. Ik ben dan ook benieuwd in hoeverre er al contacten zijn geweest," zo stelde Weemaes. Als gestoken door een wesp wenste de raadsvoorzitter hier geen antwoord op te geven. „Be houd van zelfstandigheid van de gemeente Sas van Gent is im mers opdracht van de complete raad en nu insinueert meneer Weemaes dat het college iets anders voorstaat dan de raad." Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Is concur rentie noodzakelijk voor de kwaliteit van een krant? Op die vraag kon gisteren in Ber gen op Zoom tijdens de bij eenkomst 'De waarde van de pluriformiteit van de pers voor de samenleving' slechts ten ten dele antwoord wor den gegeven. Concurrentie bevordert in elk geval de alertheid van journalis ten. Met de aanwezigheid van een andere krant in dezelfde re gio, zullen journalisten altijd proberen nieuws eerder te publi ceren dan de concurrent. Maar concurrentie of niet, goede jour nalisten zullen er sowieso naar streven nieuws zo snel mogelijk in de krant te krijgen. De meeste sprekers in Schouwburg De Maagd, waar het symposium ge houden werd, waren het daar wel over eens. De bijeenkomst in De Maagd was georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ). „Zuidwest-Ne derland is een van de weinige gebieden in dit land waar nog sprake is van concurrentie tus sen regionale kranten," zei alge meen secretaris H. Verploeg van de NVJ in zijn inleiding. Verploeg doelde daarmee op de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC), het Brabants Nieuwsblad (BN) en De Stem, drie kranten die in meer of mindere mate in dezelfde regio verschijnen. Verploeg wees op de fusiegolf die het Nederlandse krantenland de laatste jaren overspoeld heeft. Tussen de regels door sprak hij de vrees uit dat ook de kranten in Zuidwest-Nederland met fu sieperikelen te maken krijgen. Vrees, omdat de concurrentie die er nu nog is 'positief en stimule rend' werkt voor journalisten. Ook de Brabantse Commissaris van de Koningin, F. Houben, toonde zich groot voorstander van concurrentie. „Het is te ho pen dat de bedrijfsmatige blik van managers niet leidt tot nog meer concentratie van kranteti- tels," aldus Houben, die zelfs pleitte voor een bewakende rol van de overheid. Concurrentie moet volgens Hou ben echter niet alleen leiden tot een 'jacht op primeurs'. Belang rijker is volgens hem dat kranten bij onderwerpen die in het nieuws zijn naar verschillende invalshoeken zoeken. Een andere spreker op de bijeen komst was E. Nijpels. De burge meester van Breda hechtte even eens grote waarde aan plurifor miteit, al noemde hij het een lastig begrip. „Pluriformiteit be tekent dat er verschillende kran ten zijn, maar het betekent ook herkenbaarheid. Die herken- baaheid is volgens mij steeds minder geworden, zowel in aard als opzet van de kranten." Ook tussen het Brabants Nieuwsblad en De Stem, de re gionale kranten waar Nijpels het meest mee te maken heeft, zag hij weinig grote verschillen. „Het hangt van de betreffende Journalist af hoe een artikel er uit ziet en niet zo zeer van de krant," aldus Nijpels. Ook de vertegenwoordigers van de hoofdredacties van de PZC, BN en De Stem hamerden in het afsluitend debat telkens op de kwaliteit. „Concurrentie is mooi, maar voor journalisten is dat niet per sé noodzakelijk om hun werk goed te doen," aldus C. Hamans, adjunct-hoofdredac teur van De Stem. (ADVERTENTIE^ Mr. F.J. Haarmanweg 58 Terneuzen I Tel. 01150-17751 1 ■- Terneuzen - Vandaag worden twee illegale Marokkanen van 22 en 23 jaar oud het land uitgezet. Zij werden dinsdag overgedragen aan het Marok kaanse consulaat in Rotter dam. Beiden waren op respec tievelijk 12 december en 17 januari aangehouden in Ter neuzen. Terneuzen - Een 45-jarige Terneuzense winkelier werd dinsdag tegen sluitingstijd het slachtoffer van een winkel diefstal. Een onbekende man was de sportzaak aan de Noordstraat binnengekomen om een jas te passen. Toen de winkelier de man even uit het oog verloor verdween hij, ge kleed in een nieuwe jas. Philppine - Een 22-jarige man uit Assenede werd gisternacht rond 02.00 uur gecontroleerd op alcoholgebruik toen hij met zijn auto in de Havenstraat in Philippine reed. De ademana lyse gaf 1,8 promille aan. Het rijbewijs van de man werd ingenomen. Aan de man werd een dagvaarding uitgereikt. De man werd reeds vier keer binnen één jaar bekeurd voor rijden onder invloed. Sluis - Een 29-jarige man uit Retranchement werd gister nacht gecontroleerd op alco holgebruik toen hij met zijn auto over de Provincialeweg in Sluis reed. De ademanalyse gaf ruim 0,5 promille aan. De man kreeg een boete opgelegd van 320 gulden. Temeuzen - De surveillance wordt de laatste tijd steeds vaker geconfronteerd met per sonenauto's die blauw-groéne koplichten voeren. Slechts de kleuren wit en geel zijn toege staan. In de toekomst zal dan ook opgetreden gaan worden tegen deze overtredingen die op een fikse boete van hon derd gulden kunnen komen te staan. VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Even na twee uur kantelden in het goederenstation Gent-Zee haven bij het rangeren vier treinwagons, terwijl vijf andere wagons ontspoorden. Drie van de wagons, die allemaal ammo niakgas bevatten, begonnen te lekken. Uit de wagon met het grootste lek ontsnapte ongeveer twee kilogram ammoniak per se conde. Het ammoniakkonvooi was afkomstig van het chemi sche bedrijf Kemira in het Waal se Tertre en op weg naar Wille broek, bij Mechelen. De gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen kondigde met een fase twee van het rampen plan af en een half uur later fase drie, de op een na zwaarste fase. Rijkswacht en politie sloten het gebied rond de plaats van de ramp hermetisch af, wat lange files veroorzaakte. De treinspo ren naar Antwerpen mochten tot vijf uur niet gebruikt worden; treinreizigers werden met pen delbussen vervoerd. De drieduizend bewoners van het rampgebied in de havenzone moesten binnen blijven en het personeel van enkele daar geves tigde bedrijven werd geevacu- eerd. Een massa hulpdiensten, waaronder vijftig Rode Kruis- vrijwilligers en zeven ambulan ces, kwam ter plaatse. Niet al leen de naburige gemeenten, maar ook de gemeenten langs het Kanaal van Gent naar Ter neuzen, waaronder ook Sas Van Gent en Terneuzen, werden van de ramp op de hoogte gebracht. De wind dreef de ammoniak- wolk eerst in zuidewestelijke richting en vervolgens hoog bo ven de grond naar het noorden. Intussen waren experts van de chemische bedrijven BASF en UBC ingeschakeld om de lekken te. dichten en de lading over te pompen. Omstreeks zes uur slaagde het spoorwegpersoneel erin de wagons, die op de rails waren blijven staan, weg te ta kelen, wat de werkzaamheden aan de lekkende wagons verge makkelijkte. Omdat de technici verwachtten dat het overtanken van het ammoniak 24 uur in beslag zou nemen, werd fase drié van het rampenplan nog uren aangehouden. De oorzaak van het ontsporen van de trein is niet bekend. Van onze correspondent Sas van Gent - Hondenbezitters in Sas van Gent moeten er voorlopig niet op rekenen hun hond uit te kunnen laten op een speciaal uitlaatterrein. Het Sasse college ziet de aan leg van dergelijke terreinen niet zitten en vindt dat hon denbezitters hun hond maar de behoefte moeten laten doen in de goot. „Een hond hoort in de goot thuis," betoogde bur gemeester J. van Rest gistera vond tijdens de maandelijkse raadsvergadering. „En we hebben kilometers stoeprand in Sas van Gent. Mensen die hun hond eens lekker willen laten dartelen, moeten dat maar buiten de bebouwde kom doen. Dat is en blijft de verantwoordelijkheid van de hondenbezitter. De praktijk leert dat uitlaatter reinen vies en onpraktisch zijn." CDA-raadslid R. Bruggeman signaleerde gisteravond dat er in Sas maar beperkte uitlaat- faciliteiten bestaan voor hon denbezitters en vroeg burge meester Van Rest naar moge lijkheden. Kort daarvoor had J. Smit van D66 al de sugges tie gedaan om de naar zijn mening hoge hondenbelasting in Sas van Gent aan te wen den voor het realiseren van uitlaatterreinen of het ver strekken van poepzakjes. „De hondenbezitter ziet an ders weinig terug van zijn be lasting," zo betoogde Smit. Wethouder J. Platschorre kon zich dat echter nauwelijks voorstellen en zag de hoge belasting niet anders dan een 'algemeen dekkingsmiddel'. k" Met verbazing heb ik kennis genomen van het feit dat de gemeente Terneuzen niet be reid is Scheldorado financieel te steunen, zodat dit waar schijnlijk zal moeten sluiten. Dit is het enige wat nog een beetje sfeer geeft aan Terneu zen. Dat blijkt onder meer uit het grote aantal Belgische bezoe kers en in de zomer komen er veel toeristen, die vertoeven op campings rond Terneuzen zoals De Braakman en De Vogel. Dit zijn andere toeris ten dan die 's avonds Terneu zen bezoeken. Indien Scheldorado sluit zal dus ook het buitenbad ver dwijnen, zodat we dan naar Zaamslag, Axel of Sas van Gent dienen te gaan om een frisse duik buiten te nemen. Misschien dat iedere inwoner van Terneuzen, die dan een keer wil gaan zwemmen, via de gemeente een reisvergoe- ding aan kan vragen. 'Terneuzen, HART VAN ZEEUWS-VLAANDERENI 'En uitgaanscentrum met al lure': GEEN zwembad meer. GEEN bioscoop. te korten en te bewerken OC -"tomatischd^de n'et —^1 rtandn'e '1et mef ndpunt eens is. Indien men 's avonds de stad alleen in wil is een body guard aangeraden, vanwege de gezellige drugoverlast. Een theater waar men maan den tevoren moet reserveren, anders uitverkocht. Het enige positieve is de spor taccommodaties, maar niet iedere inwoner van Terneu zen is sporter. Dit zijn slechts enkele punten van het 'aantrekkelijke' Ter neuzen. Misschien dat de ge meenteraad hierover nog eens goed kan nadenken. Terneuzen Donja Verlinde,

de Stem | 1995 | | pagina 19