Glastuinbouw blij met vrijstelling sluiten laatste tot Grozny af Wilton Fijenoord ontslaat bijna 200 man Weer Vlaamse dochter Begemann in problemen Philips terughoudend over video-disc van concurrentie Microsoft pakt piraten aan Kunt u dit even toeliehten? S@lggtingdi@rmt 'Rijk en varkenshouders moeten sector saneren' ITENLAND kort ECONOMIE A5 rrootverbruikers hoeven volgens principe-akkoord geen eco-tax te betalen ECONOMIE kort ENSDAG 25 JANUARI 1995 It gewonden uit Bosnië op ndse luchtmacht vliegt morgen naar de om 26 slachtoffers van het oorlogsge- oegoslavië op te pikken. Een Hercules- li de gewonden over naar ziekenhuizen Denemarken en Tsjechië. De evacua- verzoek van de Internationale Organi- die nauwe contacten onderhoudt met anisatie Unhcr. e luchtmacht begeleidt de gewonden bij r de veertigste maal dat de Nederlandse he evacuatievlucht op het voormalige nds juli 1993 zijn ongeveer 300 gewon er 29 medische hulp hebben gekregen in en. in op Duitse agenten Deense chauffeur is in de nacht van n de Duits-Nederlandse grens met zijn rt ingereden op twee agenten van de beide agenten zijn daardoor om het n, die uit Nederland kwam, was volgens r invloed van drugs. Hij reed in Bad agenten, die een auto controleerden. De laatse, de ander bezweek later aan zijn n reed na het ongeval door, maar de n te houden. erbranding bij Brits paleis Londen heeft gisteren een man aange- r Buckingham Palace, residentie van in brand wilde steken. Twee agenten jarige man, nadat hij zich met benzine dreigde de aansteker die hij tegen zijn ken als de agenten dichterbij zouden pig onderzoek zou blijken dat de man ad. De koningin was op het moment ngehouden niet in het paleis. iste Amerikanen terecht week in Turkije verdwenen Amerikaane *en met zijn tienjarig zoontje opgedoken, n in de besneeuwde bergen van noord- cht. Hulpverleners vonden hen gisteren wintersportcentrum Aladag, een paar s waar zij op 15 januari voor het laatst d geraakt door de ontstane ontberingen, t niets. Beiden zijn in een ziekenhuis oon verdwenen tijdens een skitochtje in gheden. Amerikaanse commando-eenhe- n zochten een week vergeefs naar de jning baarde wereldwijd opzien doordat dan toe onbekende Libanese Vrijheids- e twee te hebben ontvoerd. oudt zich van stemming het Italiaanse parlement die de ex-pre- en, zullen zich tijdens de stemming over "a van premier Dini vandaag onthouden eft ex-premier Berlusconi gisteren ver dat de nieuwe regeringscoalitie in het temmen krijgt om te regeren, genoten van Forza Italia, de neofascisten e'Nationale Alliantie en het Christen-De egden toé Dini te zullen steunen, drie tot vier maanden' die zijn ingehuurd om Deng Xiaoping dag e staan gaan ervan uit dat zij de bejaarde er drie tot vier maanden' in leven kunnen kongse krant South China Morning Post 90-jarige Deng wordt begeleid door een cialisten, aldus de krant, die het bericht gen van welingelichte Chinese bronnen, inds eerder deze maand onder de naam Deng heeft zich een jaar geleden voor het laten zien. s en geweld in films ohannes Paulus II heeft gisteren gewaar- lijke effecten van seks en geweld in films, rie op niet langer 'inhoudloze produkties' "spiegeling zijn van negatief gedrag en die gheid geweld aandoen. In een verklaring et honderdjarige bestaan van het medium ristenen in de filmindustrie op ervoor te stelijke boodschap altijd in de wereld aardbeving in Iran ran een aardbeving met een moment-mag- isteren in de omgeving van de stad Fin in elf mensen gewond geraakt, heeft het IRNA bekend gemaakt. Het getroffen leter ten noordwesten van de havenstad iloegen en medische teams zijn met tenten, igoederen naar het gebied op weg. ury zijn littekens tonen ■hter in de zaak tegen O.J. Simpson heeft van de ex-footballspeler afgewezen om •d te mogen richten tot de rechtbankjury. n rechter Ito de juryleden de littekens op De littekens zou Simpson willen tonen om uigen dat hij door sportletsels niet in staat rassen mensen te overmeesteren en dood te geproduceerde fitness-video is overigens ichijnbaar moeiteloos basketbalt, aerobics oet aan een bureau. pESTEM WOENSDAG 25 JANUARI 1995 'e Russische strijdkrachten hebben giste- ngsweg waarover voertuigen de Tsjetsj- het zuiden nog konden bereiken, volledig dementen mnen en iet water- etsjije ge- weg was :t het cen- idde, het handen is lijders. De in gebruik de Tsjets- urnalisten binnen te weg. Veel itenwijken oe slechts sporadisch getroffen door de bombardementen, proberen nu de stad te verlaten. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) maakte in Genève bekend de helft van de 10.000 burgers die nog in de stad verblijven, te evacueren tijdens een noodoperatie die al is begon nen en enkele weken in beslag zal nemen. Het IOM wijst erop dat het aantal Tsjetsjeense vluchtelingen in de naburige re publiek Dagestan op 42.000 ligt- ruim tienduizend meer dan tot nu toe aangenomen. IlVillebroek (anp) - De activi sten van Begemann in Bel- jë lijken steeds verder af te jokkelen. De Kredietbank leeft maandag beslag laten eggen op een deel van doch- eronderneming G&G Inter- ational in Willebroek bij (eehelen. jndanks een sanering, waarbij vorig jaar 75 van de 290 banen verdwenen, verkeert het con structiebedrijf nog steeds in gro te liquiditeitsproblemen. Volgens de Vlaamse krant Fi nancieel Ekonomische Tijd heeft de bank een 'eenzijdig verzoek tot stopzetting van alle handels activiteiten' gericht aan de han delsrechtbank in Mechelen. In williging van dat verzoek zou neerkomen op het einde van de onderneming, waar nu nog 185 mensen werken. Het onroerend goed zou buiten een mogelijk faillissement blijven. Begemann heeft dit in een aparte onderne ming ondergebracht, evenals bij de vorig jaar failliet verklaarde Boelwerf. De directie van G&G was dins dag niet voor commentaar be reikbaar. Begemann beraadde zich nog op een reactie. Bege mann zou al ruim anderhalf jaar op zoek zijn naar een koper van het bedrijf. Na het faillissement van de Boelwerf en een eventuele on dergang van het bedrijf in Wille broek blijft er weinig over van de Belgische activiteiten van het Brabantse conglomeraat. Ook de VCST-groep in Sint-Truiden, een vroeger produktiebedrijf van Volvo dat enkele jaren geleden in handen kwam van Begemann, staat te koop. Verder blijven alleen HMZ Belgium en het in dustriële bedrijf OISA-MFL in Merksem over van de Vlaamse Begemann-activiteiten. jnonze redactie landbouw Ireda - In kringen van de glastuinbouw is gisteren opgelucht geageerd op de vrijstelling van de volgend jaar in te voeren lergie-heffing. Die zou een gemiddeld bedrijf enkele tiendui- enden guldens per jaar hebben gekost. Iver de vrijstelling hebben de (trokken ministers van Land ouw, Economische Zaken, Mi- iubeheer, Financiën en Sociale aken een principe-akkoord be ukt. De ministerraad bespreekt (takkoord volgende maand, "olgens het principe-akkoord juden glastuinders die jaarlijks iter verbruiken dan 30.000 ku- ieke meter gas volledig worden bijgesteld van betaling. Voor (ktriciteit is een plafond vast- steld waarboven de bedrijven neten betalen. Het akkoord be- ikent dat het grootste deel van (glastuinbouw wordt ontzien, oor andere sectoren in de tuin- itiw zou de ontheffing overi- niet gelden. )t heffing heeft tot doel om het lergieverbruik te drukken en i uitstoot van CO2 terug te „mgen. Het was juist om die «den dat de glastuinbouw zich terk verzet heeft tegen de eco- IX. (cretaris A. Kemps van de Vak- joep Tuinbouw van de Noord- tabantse Christelijke Boeren- ond (NCB): „We hebben met de ■ierheid en de energie-leveran- iers harde afspraken gemaakt ai overheidsdoelstellingen op lat punt te bereiken. We betalen ovendien bij elke kuub gas die «verbruiken mee aan de finan ciering van warmte-krachtkop- tling. Dan hoeven we met deze effing nog niet eens extra ge lakt te worden". ïemps rekent voor dat per hec- are glastuinbouw jaarlijks liO.OOO tot 500.000 kuub gas ,t verbruikt en dat een ge- aiddeld bedrijf 1,2 hectare groot i. „Exacte bedragen zijn nooit jtnoemd, maar in de sector zong m bedrag rond van 11 cent per siub. Dan praat je dus over een ixtra uitgave van zomaar 60.000 )Men per jaar". Juist," zegt tomatenteler Jos irn Praat uit Etten-Leur, „en lat bedrag zou voor een heel tos aaptal tuinders niet minder ijn dan de doodsteek. Ik heb andaag al een paar collega's gesproken die erg blij zijn dat deze heffing niet doorgaat". De term doodsteek is volgens Van Praat niks overdreven: „In de tomatenteelt is in '92 en '93 flink verloren. Een ton is niks. Het afgelopen jaar was gelukkig weer redelijk. Niet goed, maar redelijk. In de komkommerteelt begon de crisis wat later maar duurt 'ie nu nog voort. Zo'n heffing van tienduizenden gul dens zou écht de doodklap zijn geweest. Onze concurrentieposi tie zou ernstig zijn aangetast. Want als de dieselolie niet meestijgt, dan wordt het alsmaar aantrekkelijker om met tomaten vanuit Spanje en Marokko naar Duitsland te rijden". Van Praat en zijn collega's zijn weliswaar blij dat de onweersbui van de ecotax lijkt over te drij ven, helemaal vrij van zorgen is de tuinbouwsector zeker nog niet. Van Praat: „Energie en ar beid zijn onze voornaamste kos tenposten. We hebben al een dure cao en er komen weer nieu we onderhandelingen aan. Da's de volgende hobbel die wij te nemen hebben. Ik loop nu 25 jaar mee en daar zaten heus wel jaren bij dat we niks of niet veel verdienden. Maar zo slecht als aan het begin van de jaren ne gentig is het nog nooit geweest". De stichting Natuur en Milieu vraagt zich in een voorlopige reactie af wat de argumentatie van de ministers is om juist deze sector te vrijwaren. „De stimu lans om energie te besparen in de glastuinbouw gaat zo voor een deel verloren. Wij zouden er dan ook voorstander van zijn om besparingseisen op te nemen in de milieuvergunningen als ae heffingen grotendeels van de baan zijn," aldus een woord voerster. Ze wijst er overigens op dat in de glastuinbouw al veel goede initiatieven zijn om zuini ger om te springen met energie. „De glastuinders die dat niet doen, worden zo wel beloond voor hun gedrag." Bij scheepswerf Wilton Fijenoord is er ontslag op komst voor 191 mensen. Met minder personeel hoopt de directie van de werf de slechte tijden het hoofd te bieden. foto anp Van onze correspondente Schiedam - De directie van de noodlijdende Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord (WF) heeft het ontslag aange vraagd voor 191 personeelsleden. Er zullen nog hens zestig arbeidsplaatsen verdwijnen via natuurlijk verloop en door betrokkenen gebruik te laten maken van ouderenregelingen. Van onze redactie economie Eindhoven - Philips en Sony hebben gisteren terughoudend gereageerd op de aankondiging van een concurrerend nieuw systeem voor een digitale video-disc (DVD). Bedrijf wint kort geding tegen computerdealer ton onze verslaggever Hoofddorp - Microsoft, 's werelds grootste producent van fomputerprogrammatuur, gaat de softwarepiraten in Neder- 1 nog harder aanpakken. „Alle computerdealers in Neder- 1 zullen de komende vijf maanden ten minste één keer worden gecontroleerd op de levering van illegale software." deelde de directie van Mi- trosoft Benelux gisteren mee, na voor het bedrijf gunstige ïitspraak in een kort geding voor de president van de recht- 'ank in Arnhem. Microsoft had het geding aange spannen tegen de Arnhemse lomputerdealer TMC Automati sering, die de besturingssyste men MS-DOS 6.2 en Microsoft Windows 3.11 illegaal had mee- Seleverd met zijn personal com puters. TMC moet blijkens het vonnis volledig voor de schade op laaien, alle illegale kopieën tomietigen, opgeven aan wie het programmatuur heeft verkocht en de afnemers schrif telijk melden dat ze gratis hun illegaal gekopieerde programma -op kosten van het Arnhemse bedrijf- bij Microsoft kunnen omruilen voor een legale versie. De uitspraak van de rechtbank president is de eerste in zijn soort sinds de invoering van de nieuwe 'softwarewet' volgens de richtlijn van de Europese Unie. Patrick De Smedt, directeur van Microsoft Benelux, becijferde eind vorig jaar dat zijn bedrijf alleen al in Nederland jaarlijks voor 400 miljoen door het ille gaal kopiëren van software het schip in gaat. De WF-top wil onder meer de niet-produktieve uren terug brengen door de produktiviteit met 20 procent te verhogen. Hiermee en door minder mensen van buiten in te huren denkt WF de malaise teboven te komen. De Industriebond CNV - die slechts twintig leden bij WF heeft - heeft al vraagtekens ge zet bij de effectiviteit van de reorganisatiemaatregelen. De bond verwacht ook na de ont slaggolf geen verbetering te zien in de bedrijfsresultaten. De Industriebond FNV, waarvan 450 mensen bij WF lid zijn, vraagt zich af of de aanname van de directie praktijk wordt dat de afgeslankte scheepswerf een goede positie op de markt zal verwerven. „In feite weten we nu nog niet veel," zegt Ondernemingsraads voorzitter H. Zagwijn van WF. „Dus kunnen we onze eigen col lega's niet eens goed inlichten. De melding dat er 191 gedwon gen ontslagen zullen vallen is als een schok door het bedrijf ge gaan. Wie eruit moeten weten we pas na dertig dagen als het Gewestelijk Arbeidsbureau de aanvraag inwilligd. De. versla genheid is groot. Wat moeten we? Wij zitten in een moeilijk parket. We willen best voor de poort gaan staan om de boel bezet te houden, maar dat is de oplossing niet. De scheepsbouw- en scheepsreparatiemarkt is nou eenmaal slecht. Als we voor de poort gaan staan kunnen er nog meer ontslagen vallen." Een alternatief van de Industrie bond FNV behelst het voorstel werknemers langere werkdagen te laten maken als het werkaan bod groot is en overuren te laten opmaken bij gering werkaanbod. Hoewel dat voorstel veel lijkt op hetgeen de WF-top heeft gepre senteerd heeft de directie het vakbondsplan naast zich neerge legd. De Industriebond FNV wil dat het weer ter sprake komt net zoals het aanbod samen met WF naar orders voor ombouw van schepen te zoeken. De vakbond zal overigens aan minister Wijers vragen om ook subsidie te geven voor ombouw- opdrachten. Tot nu toe geeft het ministerie van Economische Za ken alleen steun als het opdrach ten voor nieuwe schepen betreft. Toshiba, Time Warner, Hitachi, Matsushita, MCA, Pioneer en Thomson presenteerden gisteren de 'Super Density Disc' (SD), waarover eerder deze week al het nodige was uitgelekt. De SD kan aan elke zijde 5 gigabytes aan informatie (142 minuten speelfilm) bevatten. Het is volgens de woordvoerster van Philips nog te vroeg om te spreken van een strijd om de wereldstandaard voor DVD. Niet uitgesloten wordt dat beide par tijen zullen probgren om het eens te worden, omdat een geld verslindende systeemstrijd - zoals na de introductie van de videorecorder - in niemands be lang wordt geacht. Philips en Sony - de uitvinders van de compact disc - maakten op 16 december al de specifica ties bekend van hun 'high den sity' CD met een opslagcapaci teit op één kant van 3,7 gigaby- (AD VERTE NTIE) l)i: HiImmIik (wi I «*<ni IIU'IIW 1.111< |i f'I Iedereen die een aangiftebiljet behoort in te vullen, ontvangt '1 deze periode een vernieuwd biljet. Zo staan er bijvoorbeeld op het nieuwe E-biljet minder vragen dan voorheen. Daarnaast kunnen de jongeren onder u alvast uit kijken naar een volledig nieuw en vereenvoudigd T-biljet speciaal voor mensen tot en met 27 jaar. "Waarom is het biljet eigenlijk vernieuwd?" De belangrijkste reden voor de vernieuwing is dat wij het 'nvullen van het biljet zo gemakkelijk mogelijk voor u wil len maken. Daarom zijn alle vragen opnieuw gerangschikt. Op die manier is er een overzichtelij ker geheel ontstaan. "Ik gebruik bij het invullen altijd het biljet van vorig jaar. Kan dat nu nog wel?" D kunt dat nog steeds blijven doen, want om te voorkomen dat u door de nieuwe rangschikking van de vragen in de war raakt, sturen wij u een handi- ■WÉ» sszr^ £*=4 j]^"" i ge tabel toe. Op deze tabel staat aangegeven hoe u de oude en de nieuwe vraagnummers eenvoudig terug kunt vinden. "Is de toelichting ook vernieuwd?" Ja, alle informatie die in de toelichting staat, is vanaf nu nog duidelijker opgesteld. De vernieuwde toelichting krijgt u tegelijkertijd met het biljet thuisgestuurd. "En wat moet ik doen als ik een ander biljet nodig heb?" De Belastingdienst doet zijn uiterste best om ervoor te zor gen dat iedereen het juiste biljet ontvangt. Toch kan het gebeuren dat u een ander biljet nodig heeft, bijvoorbeeld wanneer er veranderingen zijn opgetreden in uw persoonlijke situatie. Op de voorzijde van het biljet kunt u controleren of u wel het goede exemplaar heeft ontvangen. Als dit niet het geval is, kunt u zelf een ander biljet aanvragen. Hoe dit in z'n werk gaat, leest u in de toelichting. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. Tilburg (anp) - De varkens houderij en de overheid zou den samen geld op tafel moe ten leggen voor een goede sanering van de varkenssec tor. Dat stelt de vakgroep varkenshouderij van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB). Uit een NCB-enquête onder 750 varkenshouders blijkt dat twee derde voorstander is van een opkoopregeling voor zeugen om het aantal varkens terug te drin gen. Slechts 40 procent echter is bereid daaraan mee te betalen. De vakgroep stelt voor om het voor boeren aantrekkelijker te maken om (vervroegd) hun mest- produktie-rechten te verkopen. Dat zou kunnen door varkens houders die hun produktierech- ten verkopen, een premie te be talen voor het deel van het quo tum (een kwart) dat sinds vorig jaar wettelijk bij verkoop wordt afgeroomd en waarvoor de boer dus niets krijgt. Op die manier, aldus een inschatting van de NCB, zou het aantal zeugen in Nederland in enkele jaren tijds met circa 100.000 (10 procent) kunnen afnemen. De voorgestelde operatie zou cir ca 75 miljoen gulden kosten, een bedrag dat door de sector en de overheid samen zou moeten wor den opgebracht. Slechts 40 pro cent van de varkenshouders is tes (135 minuten speelfilm). De capaciteit kan nog eens worden verdubbeld door de schijf van een tweede laag te voorzien. Beide schijven hebben een veel grotere opslagcapaciteit dan de huidige compact disc, waarop slechts 72 minuten beeld en ge luid kan. Dat biedt vooral moge lijkheden voor het vastleggen van speelfilms inclusief verschil lende vertalingen en ondertitels. Hoewel de consument er geen beelden mee kan opnemen wordt een nieuw DVD-systeem door de superieure beeld- en geluids kwaliteit gezien als een serieuze bedreiging van de videorecorder. Behalve voor speelfilms lenen de nieuwe CD-generaties zich voor muziek, games en data-opslag. Beide kampen claimen boven dien dat op hun DVD-appara- tuur bestaande compact discs kunnen worden afgespeeld. Toshiba en de anderen verklaar den gisteren dat zij snel met commerciële produkten willen komen. De presentatie van een rivaliserend DVD-systeem wordt in de media omschreven als een klap voor Philips en Sony. Een Philips-woordvoerster sprak echter relativerend van de aan kondiging van twee nieuwe tech nologieën, die nu geëvalueerd moeten worden door hardware producenten, filmmaatschap pijen en de computerindustrie. Handelsoverschot Japan op record Tokyo - Japan heeft in het afgelopen jaar aan de handel met het buitenland 121,17 miljard dollar overgehouden, een recordbe drag. Daarmee werd het vorige record, dat in 1993 werd gevestigd met een overschot van 120,24 miljard dollar, maar net overtroffen. Het ministerie van Financiën in Tokyo liet verder weten dat de handel met de Verenigde Staten is uitgemond in een overschot van 54,96 miljard dollar. In 1993 boekte Japan een overschot van 50,17 miljard dollar in de handel met de VS. Het aanhou dende surplus is al jarenlang een bron van grote irritatie in Washington. Japan is al wel bezig met het openen van zijn markt voor buitenlandse goederen, maar het tempo waarin het dat doet, gaat velen nog te traag. 'ABN Amro meldde druggeld aan justitie' Den Haag - De ABN Amro-bank heeft in een vroegtijdig stadium politie en justitie ingelicht over verdachte financiële transacties van het Surinaamse cocaïnecircuit. Dat schrijft minister Zalm van Financiën dinsdag aan de Tweede Kamer. CDA'er Smits had hem opheldering gevraagd naar aanleiding van een artikel in NRC Handelsblad waarin stond dat de bank meewerkte aan het witwassen van druggeld. Het openbaar ministerie wekte in de media de suggestie dat het zelf ontdekte dat ABN Amro zich leende voor witwaspraktijken. Volgens Zalm is dat onjuist. De bankdirectie heeft justitie alle nodige medewerking verleend. Na een intern onderzoek en na overleg met het OM verbrak ABN Amro het contact met de witwasser in januari 1993, aldus de minister. Van den Bosch naar Boekhoven-Bosch Etten-Leur - Bij Boekhoven-Bosch in Utrecht (onderdeel van het drukkerij - en uitgeversconcern Roto Smeets de Boer) wordt per 1 februari P. van den Bosch tot algemeen directeur benoemd. Hij vervult hiermee de vacature die ontstond bij het vertrek van D. Drijber. Van den Bosch werkt al geruime tijd bij Roto Smeets de Boer, onder andere bij Rotogravure Etten en Smeets Offset in Den Bosch. Lagere jaarwinst Exxon en Texaco New York - De jaarwinst van de Amerikaanse olieconcerns Exxon en Texaco is vorig jaar gedaald. Exxons winst liet in 1994 een daling zien van ruim 3 procent tot 5,1 miljard dollar. Texaco boekte over het hele jaar een winstdaling van 15 procent tot 910 miljoen dollar. Beide olieconcerns maakten wel winst in het laatste kwartaal van vorig jaar: bij Exxon ging die omhoog met 27 procent tot 1,9 miljard dollar. Texaco zag de winst in het vierde kwartaal met 18 procent stijgen tot 399 miljoen dollar. De vorige week gepresenteerde resultaten van concurrent Mobil lieten eenzelfde beeld zien. De resultaten van Exxon en Mobil werden opgevij zeld door de gunstige gang van zaken in de chemie. Texaco is in deze sector niet meer actief. Schadeclaim van 240 miljoen tegen HBG Rijswijk - De Duitse Bundesbau heeft bij Hollandsche Beton Groep (HBG) een vordering ingediend van 217 miljoen mark (ongeveer 240 miljoen gulden) voor schade aan het nieuwe Bondsdagcomplex in Bonn. De claiin is drie maal zo hoog als de nettowinst van 80 miljoen gulden die HBG in 1993 boekte. Het hele complex is door een hoge stand van de Rijn onder water te komen staan in december 1993. HBG wordt verantwoordelijk gesteld omdat het hoofdaannemer was. HBG heeft altijd geweigerd voorzieningen te treffen voor eventuele schadeclaims. Ten tijde van de overstroming was HBG immers niet meer de verantwoordelijk, aldus de bouwer. Vol gens HBG had de opdrachtgever een paar maanden daarvoor de ruwbouw van de kelder geaccepteerd. Die was onder water gelopen doordat een waterdichte wand toen nog niet klaar was. Stolitsjny-bank stapt naar justitie Amsterdam - President-directeur Aleksandr Smolenski van de Russische Stolitsjny-bank, het moederbedrijf van de gelijknami ge Nederlandse bank in Amsterdam, wil van het Oostenrijkse ministerie van Justitie weten of er een gerechtelijk vooronder zoek tegen hem loopt. Aanleiding voor het gesprek dat hij wil vormen de geruchten over contacten van de bankier met de onderwereld. Dat heeft Smolenski dinsdagavond in Amsterdam gezegd, even voor de officiële start van de vestiging op de Herengracht. Hij onderstreepte daarbij dat hij zelf het initiatief heeft genomen voor dat gesprek. Eerder op de dag had Smolenksi een onderhoud van een uur bij De Nederlandsche Bank (DNB), die als toezichthouder de verantwoordelijkheid voor de financiële sector in Nederland draagt. Daar sprak hij met DNB-directeur De Swaan, die naar aanleiding van de' geruchten om de ontmoeting had gevraagd. De geruchten komen voort uit de twee jaar geleden gepubliceer de verhalen in de Oostenrijkse pers waarin sprake is van banden tussen Smolenski en de mafia. Onlangs kwamen deze berichten ook in de Nederlandse pers. Wijers gelooft niet in 24-uurs economie Den Haag - Minister Wijers (Economische Zaken) ziet geen heil in een 24-uurs economie en gelooft ook niet dat die in Nederland zal ontstaan. Wel moet werken van negen tot vijf minder vanzelfsprekend worden. Met die woorden zette Wijers zich gisteren af tegen 'de karikaturale beeldvorming' dat hij alle regels in Nederland wil afschaffen. De Eerste Kamer vroeg zich gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Economische Zaken af of Wijers niet te ver doorschiet met zijn plannen voor meer vrije marktwerking en minder overheidsregels. GroenLinks-senator Pitstra voorzag een toekomst 'waarin ieder een elkaar maar zit op te jagen in een soort ratrace'. Wijers bestreed dat hij een dergelijke samenleving voor ogen heeft. Volgens hem heeft de overheid een stimulerende rol heeft te vervullen. Hij gelooft niet dat de winkels door de nieuwe winkelsluitingswet straks 24 uur opengaan. „Het enige wat ik wilde is ondernemers de keuzevrijheid geven. Economische Zaken wil echt niet alle regels afschaffen." (ADVERTENTIE) J. Martens van de NCB-vak- groep varkenshouderij. foto de stem/ben steffen daartoe bereid. Desondanks wil de NCB het voorstel met de overheid gaan bespreken. Van de betrokken ministers is formeel nog geen standpunt be kend over de plannen voor de aanpak van het mestoverschot. Voorzitter J. Martens van de vakgroep varkenshouderij van de NCB zei dinsdag echter sig nalen te hebben ontvangen dat zowel het ministerie van Land bouw als het ministerie van Mi lieubeheer wel wat voelt voor het NCB-plan. Een sanering van de varkenssec tor is nodig om het mestover schot terug te dringen en de internationale concurrentieposi tie van de sector te versterken. 7 'E™ V v r De Belastingdienst heeft een nieuwe service waardoor u nooit meer vergeet belasting te betalen. Vanaf nu is het namelijk mogelijk uw voorlopige aanslag automatisch te betalen. Dit gaat als volgt in z'n werk. U ontvangt bij de aanslag een machtigingskaart. Met het invullen en terugstu ren van deze kaart machtigt u ons om de termijnbetalingen automatisch van uw rekening af te schrijven. "Geldt dit voor alle belastingen?" Automatisch betalen kan alleen voor de voorlopige aanslagen Inkomstenbelasting/Premie Volksverzekeringen en Vermo gensbelasting over 1995. Wanneer u ons machtigt doet u dat alleen voor de desbetreffende aanslag. Het is dus niet moge lijk dat dankzij die ene machtiging ook andere belastingen automatisch van uw rekening worden afgeschreven. Het ïs makkelijker als li uw voorlopige aanslag automatisch i> et aal i "Wat zijn de voordelen van automatisch betalen?" Eén van de voordelen is dat u er vanaf nu niet meer zelf aan hoeft te denken uw voorlopige aanslag te betalen. En door dat de administratie van de betalingen nu eenvoudiger is, wordt het voor ons ook een stuk makkelijker. Bovendien schrijven wij het bedrag precies op het juiste moment van uw rekening af. Niet te vroeg, waardoor u geen renteverlies heeft, maar vooral ook niet te laat, waardoor aanmaningen en extra kosten voorkomen worden. 9 "Kan ik deze machtiging weer intrekken als ik dat wil?" Ja, deze machtiging van de Belastingdienst is net als iedere andere machtiging. Dat houdt in dat het op ieder moment mogelijk is om de machtiging weer in te trekken en dat het afgeschreven bedrag dan altijd weer wordt terugbetaald. B§\ʧtlngdl@n§t Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

de Stem | 1995 | | pagina 5