6Katholieken schuldig aan holocaust' G1 Stad Kobe tot rampgebied verklaard I Israël en Verenigde Staten pakken moslim-extremisten hard aan Op een hellend vlak 'Noodhulp koppelen aan politieke actie' Vanden Boeynants stapt uit Belgische politiek Russen sluiten laatste toegang tot Grozny af Microsc DE STEM BUITENLAND pE STEM Poolse en Duitse bisschoppen erkennen dat christenen te weinig tegen nazi's hebben gedaan WOENSDAG 25 JANUARI 1995 j\4 Jeruzalem/Washington (rtr afp/ap) - Israël is twee dagen na de Palestijnse zelfmoord aanslag bij Netanya gestart met een grootscheepse cam pagne tegen fundamentalisti sche Palestijnse organisaties op de Westelijke Jordaanoe- ver. In Hebron, Jenin, Nablus, Oost- Jeruzalem en El-Bireh sloten mi litairen'kantoren van Palestijnse organisaties en namen zij mate riaal in beslag. Het leger arres teerde op zijn minst negentig personen. De Israëlische actie is een reactie op de dubbele Pales tijnse aanslag van zondag bij een bushalte in Beit-Lid. Die kostte achttien Israëlische soldaten en een burger het leven. De Israëlische autoriteiten sloten ondermeer de kantoren van de Associatie van Moslimtheologen. Deze groep sympathiseert met de extremistische Hamas-beweging. De Amerikaanse president Clin ton gaf gisteren opdracht tot bevriezing van de financiële te goeden in de VS van twaalf als terroristisch bekend staande groeperingen met banden in het Midden-Oosten. Onder de orga nisaties zijn Harnas en de Islami tische Jihad, die de verantwoor delijkheid opeisten voor de ter reurdaad bij Netanya en voor eerdere aanslagen in Israël. De maatregel houdt ook blokke ring in van schenkingen en do naties aan deze groepen. Het Witte Huis meldde verder be vriezing van de activa van acht tien personen die het verdenkt van betrokkenheid bij terroris tische activiteiten in het Mid den-Oosten. Het Amerikaanse besluit volgt volgens woordvoerder McCurry van het Witte Huis op een lang en gedetailleerd onderzoek naar groeperingen die het vredespro ces in het Midden-Oosten be dreigen. De navorsing kwam op gang na de bomaanslag op een bus in Tel Aviv in oktober vorig jaar waarbij 22 Israëliërs om het leven kwamen. Een woordvoerder van Harnas ageerde tegen de Amerikaanse maatregel en vroeg zich af of de VS de uitbreiding van joodse nederzettingen ook zullen afkeu ren. PLO-leider Arafat juichte de maatregel toe en zei dat een dergelijke ingreep veel eerder had moeten plaatsvinden. Ondanks de toezegging van de Palestijnse Autoriteit harde actie te ondernemen tegen radicale Palestijnen die betrokken waren bij het bloedbad, liet de Pales tijnse politie woordvoerder Ab- dallah al-Shami van de Islamiti sche Jihad na enige uren weer vrij. Maandag zei de Jihad-woord- voerder de zelfmoordaanslag 'het enige passende antwoord op de voortzetting van de bouw van (joodse) nederzettingen' te vin den. De organisatie maakte kort na de aanslag bekend dat de terreurdaad door twee door haar gestuurde zelfmoordcommando's is gepleegd. Op een bijeenkomst in een schoolgebouw in Gaza bepleitte Arafat echter nogeens een harde aanpak van Harnas en Jihad in Jericho en de Gazastrook, de gebieden onder Palestijns be stuur. De Irsaëlische minister Sarid van milieu zei gisteren dat de regering van plan is de Westoe ver via een hek af te schermen om te voorkomen dat Palestijnse extremisten Israël binnendrin gen. Jeruzalem bouwt rond de Gazastrook een dergelijk hek. Zijn collega van Politie, Shahal, zei bereid te zijn bewakers en honden gedurende acht maan den langs een demarcatielijn op te stellen als het tot afscheiding komt. De coalitie van de Israëlische premier Rabin heeft gisteren in de Knesset een motie van wan trouwen over de beperking van de bouw van joodse nederzettin gen in de bezette gebieden over leefd. De motie betrof het besluit van de regering om een speciaal ministerscomité te belasten met het toezicht op de bouw van nederzettingen op de Westoever en in de Gazastrook. Warschau (ap/rtr/dpa) - Poolse en Duitse bisschoppen hebben gisteren, aan de vooravond van de Auschwitz-herdenking, gezegd dat christenen schuld dragen aan de holocaust omdat zij niet genoeg hebben gedaan om de nazi's tegen te houden. Daarvoor hebben ze het joodse volk om vergeving gevraagd. „Het bedroeft ons zeer dat slechts individuen onderdrukte joden hielpen," aldus de bis schoppen. „Van een duidelijk openbaar protest was geen spra ke, zelfs niet tijdens de pogrom van november 1938. De holo caust legt een pijnlijke last, niet alleen op de relaties tussen joden en Duitsers, maar ook in grote mate op de relaties tussen joden en Polen," staat in een verkla ring van de Poolse bisschoppen. De verklaring is uitgegeven ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van de bevrijding van het concentratiekamp Ausch witz-Birkenau op 27 januari. Duitse katholieke bisschoppen, die niet waren uitgenodigd voor de Auschwitz-herdenking, heb ben een afzonderlijke verklaring uitgegeven waarin zij toegeven dat Duitse katholieken schuld hebben aan de moord op de joden omdat hun instemming Hitier en zijn trawanten in staat stelde de holocaust uit te voeren. In de Duitse verklaring staat dat de anti-joodse gevoelens in de kerk 'christenen in de jaren van het Derde Rijk hebben aangezet om af te zien van het noodzake lijk verzet tegen het racistische antisemitisme. Katholieken heb ben veel ontkend en dragen veel schuld'. De Newyorkse rabbijn Avi Weiss, die ter gelegenheid van de herdenking naar Polen is geko men, zei gisteren dat de katho lieke kerk nog steeds geen gevoel heeft voor joden omdat het con centratiekamp 'verchristelijkt' wordt. Hij maakte bezwaar te gen een kerk die buiten het kamp is gebouwd en tegen een Dat schrijft Artsen zonder Gren zen (AzG) in het rapport 'Volken in Nood'. Dit stuk is vandaag op diverse plaatsen in de wereld, waaronder Amsterdam en Brus sel, gepubliceerd in het kader van de derde Internationale Dag voor Volken in Nood. Politiek nieuws via pin-automaat Johannesburg (dpa) - Bankautomaten in Zuid- Afrika zullen in de nabije toekomst niet alleen geld verstrekken, maar nieuwsgierige klanten ook ervan op de hoogte houden hoe het staat met de voorbereidingen voor de nieuwe grondwet van het land. De commissie die de consti tutie moet opstellen, hoopt hiermee de bevolking meer te betrekken bij de politieke besluitvorming. In plaats van de vraag of hij een bonnetje van de trans actie wil, krijgt een Zuid afrikaan die geld uit de muur wil halen de laatste stand van zaken over de grondwet op het schermpje van zijn automaat. In totaal maken 6 miljoen mensen per maand gebruik van een pin-automaat. Alle burgers van Zuid-Afri- ka kunnen ook ideeën ont wikkelen voor de constitu tie, die officieel en definitief een einde moet maken aan de rassenscheiding in het land. Hun wensen worden in een voor iedereen toegan kelijk databestand opgesla gen. acht meter hoog kruis op het voormalige kantoor van de com mandant. De herinnering aan Auschwitz is voor de Duitse katholieken aan leiding opnieuw hun verhouding tot de joden te overdenken. Te gelijkertijd herinnert de dag er aan dat Auschwitz ook een plaats in de Poolse lijdensge schiedenis heeft en de verhou ding tussen Polen en Duitsers belast. „We moeten er alles aan doen dat joden en christenen in ons land als goede buren kunnen samenleven," aldus de bisschop pen. Daarmee kunnen ze een onmiskenbare bijdrage leveren aan Europa, waarvan het verle den door de holocaust is gete kend. Europa moet in de toe komst „een continent van solida riteit worden." Waar mogelijk moeten christelijke en joodse ge meenten onderling contacten leggen. Joden leverden sinds de acht tiende eeuw een belangrijke bij drage aan de ontwikkeling van de Duitse wetenschap en cul tuur. „Toch bleef ook in kerke lijke kringen een anti-joodse in stelling bestaan," erkennen de bisschoppen. Dat heeft ertoe ge leid dat christenen in de jaren van het Derde Rijk 'niet de noodzakelijke weerstand aan het racistische anti-semitisme heb-' ben geboden'. Veel katholieken hebben zich la ten overtuigen van de ideologie van het nationaal-socialisme en bleven onverschillig onder de misdaden tegen joden. Degenen die wel hulp boden 'bleven vaak alleen', aldus de bisschoppen. Zij noemen antisemitisme een zonde tegen God en de mensheid. Een man draagt een jerrycan met water door de gedeeltelijk ingezakte straten van de Japanse stad Kobe. Op de achtergrond nemen bouwvakkers de schade aan de weg op. foto era Amsterdam (anp) - Humanitaire hulp werkt alleen als die gekoppeld is aan politieke actie en berechting van oorlogsmis dadigers. Zonder die link is de noodhulp gedoemd te misluk ken. „Regeringen moeten op korte termijn geld beschikbaar stellen voor de berechting van oorlogs misdadigers in Ruanda en Bosnië," vindt de hulporganisa tie. De Nederlandse regering heeft vorige week toegezegd 100.000 dollar (170.000 gulden) te geven voor het tribunaal voor Ruanda. „Als iedere regering naar draagkracht betaalt, dan krijgen we de benodigde vijf miljoen dollar bij elkaar," zegt een woordvoerder van AzG in Nederland. Een puur humanitaire benade ring werkt 'als een blinddoek waarachter wij ons als interna tionale gemeenschap permanent koesteren in de warmte van onze eigen gulheid', staat in het rap port. Artsen zonder Grenzen maakt zich zorgen over de regionalise ring van vredesmissies, nu de grootmachten niet meer staan te popelen om dure vredesoperaties in de hele wereld te leiden. In de internationale politiek wordt steeds vaker gesteld dat invloed rijke landen of gebieden de con flicten in hun eigen regio moeten helpen oplossen. AzG vreest dat door deze trend volkeren in nood, waarbij geen enkele groot macht enig belang heeft, aan hun lot worden overgelaten. AzG heeft kritiek op de reactie van de internationale gemeen schap op de volkerenmoord in Ruanda. Allereerst hebben de Verenigde Naties veel te laat ingegrepen. „Een snelle actie op grote schaal had het leven van tienduizenden Tutsi's kunnen redden. De VN aarzelden voor dat ze partij kozen. Pas nadat tussen een half miljoen en een miljoen mensen waren gedood, gaven ze hulp aan de Hutu- vluchtelingen, terwijl de Tutsi's al bijna waren uitgeroeid." Kobe (ap) - De Japanse rege ring heeft de door een aard beving getroffen havenstad Kobe gisteren tot rampgebied verklaard. Volgens berichten in de Japanse pers heeft de overheid door gebrekkige communicatie en coördinatie in de eerste uren na de aard beving niet adequaat gerea geerd. De regering kreeg zware kritiek na de aardschok van vorige week dinsdag, die aan zeker 5.063 mensen het leven kostte. De krant Asahi schreef dat pre mier Murayama na de nachtelij ke beving niet door regerings functionarissen werd gewekt, maar dat hij pas besefte dat er een ramp was gebeurd toen hij de volgende ochtend naar de ontbijttelevisie keek. In het parlement kreeg Muraya ma gisteren de oppositie over zich heen. „Waar dacht u eigen lijk aan?" schreeuwde oppositie lid Kuroyanagi, die wilde weten waarom de premier in zijn ogen zo besluiteloos was geweest in de eerste uren na de ramp. Parlementslid Takami van de coalitie van Murayama en af komstig uit een district rond Kobe, belde onmiddellijk na de aardbeving de eerste kabinetsse cretaris Igarashi. Volgens de krant zei Igarashi dat hij be greep hoe de toestand was, maar ondernam de regering geen en kele actie. De krant schreef dat Muraya- ma's Socialisten, die een halve eeuw in de oppositie hebben ge zeten, weinig contacten hebben met invloedrijke bureaucraten, die vlak na de ramp belangrijke informatie hadden kunnen ver zamelen of beslissingen kunnen nemen. Door Kobe en omgeving einde lijk tot rampgebied te verklaren neemt de regering 90 procent van de kosten voor het herstel van wegen, spoorwegen, haven faciliteiten, en scholen voor haar rekening. De regering wil binnen een maand 11.000 noodwonin gen bouwen voor een deel van de 300.000 inwoners van Kobe van wie het huis bij de beving zwaar beschadigd raakte of werd ver nietigd. De stad werd ook gisteren ge troffen door naschokken, waar van er een met een moment magnitude van 3,2. In het puin van ingestorte gebouwen lagen nog steeds 93 vermisten. Volgens de jongste officiële gegevens zijn er 26.300 gewonden. Het ministerie van verkeer schat dat alleen al de reparatie van spoorwegen en stations bijna 7 miljard gulden zal kosten. Voor zitter Inaba van de Japanse Ka mer van Koophandel, denkt dat het herstel van de totale schade in en rond Kobe op meer dan 172 miljard gulden zal uitkomen. Terwijl de premier vrijdag al toegaf dat de regering 'warrig' heeft gereageerd, gaf kabinetsse cretaris Igarashi maandag toe 'dat onze aanvankelijke inschat ting van de omvang van de ramp onvoldoende is geweest'. Volgens de krant Asahi heeft Murayama (70) zelf weinig belangrijke be slissingen genomen na de aard beving. Hij zou onder meer het sturen van militairen naar het rampgebied hebben overgelaten aan een ondergeschikte van Iga rashi. De regering zou ook traag heb ben gereageerd op hulpaanbie dingen uit het buitenland. Zo moest een Zwitsers redding steam, dat met speciaal getrain de honden naar Japan wilde af reizen om onder het puin van Kobe naar overlevenden te zoe ken, lange tijd op de luchthaven in Zwitserland doorbrengen, in afwachting van toestemming van de Japanse regering om het land binnen te mogen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Tokyo zei dat er hulpaanbie dingen uit 42 landen zijn geko men, van de Europese Unie en van de Verenigde Naties. Maan dag waren nog slechts 13 aan biedingen aangenomen. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische oud premier Paul Vanden Boey nants (76) zet een punt achter zijn politieke carrière. België verliest daarmee een van zijn meest markante politici. De slagerszoon Vanden Boey nants - in Brussel noemden ze hem spottend 'Pol Saucisse' - kwam talloze keren in opspraak, werd een keer zelfs ontvoerd, en had zijn politieke loopbaan in schoonheid willen eindigen. Maar zijn droom om burgemees ter van Brussel te worden, is niet uitgekomen. De verfranste Vlaming was de laatste jaren nog lid van de Brusselse gemeenteraad. Maar de christen-democraten moesten daar na de afgelopen verkiezin gen genoegen nemen met een plaatsje op de oppositiebanken. Teleurgesteld over de mislukte coalitiebesprekingen in Brussel en het gebrek aan steun van zijn partijbestuur, geeft 'VdB', zoals hij zichzelf liet noemen naar het voorbeeld van zijn idool JFK John Fitzgerald Kennedy, er nu de brui aan. Vanden Boeynants is gedurende 45 jaar actief geweest in de Bel gische politiek. Hij was verschil lende keren premier en ook mi nister van Defensie. De uit Mechelen afkomstige VdB was het typische voorbeeld van de verfranste Vlaming die zijn afkomst weliswaar niet verloo chende, maar uiteindelijk toch heel pragmatisch koos voor de Franstaligen in Brussel, waar zijn vader het slagersvak beoe fende en hij in diens voetspoor trad. Vanden Boeynants voelde zich thuis in de Brusselse midden stand, waar zoveel Vlamingen neerstreken en rijk zijn gewor den. Op zijn dertigste werd VdB volksvertegenwoordiger voor de toen nog tweetalige Christelijke Volkspartij. De slagerszoon was enorm popu lair. Hij behaalde ooit 116.000 voorkeurstemmen bij verkiezin gen. Maar zijn Vlaamse aanhang slonk, toen VdB bij een eerdere fase in de staatshervorming een taal moest kiezen. Hij koos voor de Franstalige PSC. In het politiek woelige België probeerde Vanden Boeynants als Paul Vanden Boeynants foto anp premier overeind te blijven. Maar zijn regering viel een eer ste keer over de splitsing van de Leuvense universiteit in 1968. Als minister van defensie kwam hij in opspraak, omdat er steeds wel een reukje hing aan de be stellingen van militair materieel die onder Vanden Boeynants werden gedaan. Ook zijn zakelijke betrekkingen met de Brusselse onroerendgoed- speculant en bouwheer Charly Depauw waren niet altijd even zuiver door vermenging van po litiek en persoonlijke belangen. VdB en Depauw hadden ambiti euze plannen om van de verpau perde Brusselse Noordwijk het Manhatten van België te maken. De wijk werd platgegooid, maar er kwam niets voor in de plaats. In de jaren '80 kwam VdB twee keer op spectaculaire wijze in het nieuws. In 1986 werd hij wegens fraude en belastingont duiking tot drie jaar voorwaar delijk veroordeeld. Later werd Vanden Boeynants weer gereha biliteerd. In 1989 werd de oud-premier ontvoerd door de bende van Ha mers. Dat was eigenlijk de laat ste keer dat VdB in de schijn werpers stond. Hij had gehoopt daarvan ook politiek te kunnen profiteren. VdB wilde o zo graag burgemeester van Brussel wor den. Maar het mocht niet zo zijn. Hij kwam nu met zijn fractie, waarin ook de afgezette burge meester Michel Demaret, in de oppositie. En met oppositie voe ren, daar had VdB geen ervaring mee. fllillebroek (anp) teiten van Begems gië lijken steeds brokkelen. De 1, beeft maandag b leggen op een dee teronderneming G „ational in Willi jlechelen. Ondanks een sanen BUITENLAND kort Luchtmacht haalt gewonden uit Bosnië op Den Haag - De Nederlandse luchtmacht vliegt morgen naar de Italiaanse stad Ancona om 26 slachtoffers van het oorlogsge weld in het voormalige Joegoslavië op te pikken. Een Hercules transportvliegtuig brengt de gewonden over naar ziekenhuizen in Nederland, Duitsland, Denemarken en Tsjechië. De evacua- tievlucht heeft plaats op verzoek van de Internationale Organi- rt satie voor Migratie (IOM) die nauwe contacten onderhoudt met (tTOOtVCT de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr. Een medisch team van de luchtmacht begeleidt de gewonden bij hun transport. Het is voor de veertigste maal dat de Nederlandse luchtmacht een medische evacuatievlucht op het voormalige Joegoslavië uitvoert. Sinds juli 1993 zijn ongeveer 300 gewon den opgehaald, van wie er 29 medische hulp hebben gekregen in Nederlandse ziekenhuizen. Chauffeur rijdt in op Duitse agenten Bad Bentheim - Een Deense chauffeur is in de nacht van maandag op dinsdag aan de Duits-Nederlandse grens met zijn bestelauto in volle vaart ingereden op twee agenten van de Duitse grenspolitie. De beide agenten zijn daardoor om het leven gekomen. De Deen, die uit Nederland kwam, was volgens de Duitse politie onder invloed van drugs. Hij reed in Bad Bentheim in op de twee agenten, die een auto controleerden. De ene agent overleed ter plaatse, de ander bezweek later aan zijn verwondingen. De Deen reed na het ongeval door, maar de politie wist hem later aan te houden. Poging tot zelfverbranding bij Brits paleis Londen - De politie in Londen heeft gisteren een man aange houden die zich voor Buckingham Palace, residentie van koningin Elizabeth II, in brand wilde steken. Twee agenten overmeesterden de 49-jarige man, nadat hij zich met benzine had overgoten. De man dreigde de aansteker die hij tegen zijn hoofd hield te gebruiken als de agenten dichterbij zouden komen. Uit het voorlopig onderzoek zou blijken dat de man huwelijksproblemen had. De koningin was op het moment waarop de man werd aangehouden niet in het paleis. In Turkije vermiste Amerikanen terecht Ankara - De verleden week in Turkije verdwenen Amerikaane militair Couillard is samen met zijn tienjarig zoontje opgedoken. Zij hebben negen dagen in de besneeuwde bergen van noord- west-Turkije doorgebracht. Hulpverleners vonden hen gisteren in de buurt van het wintersportcentrum Aladag, een paar kilometer van de plaats waar zij op 15 januari voor het laatst waren gezien. Couillard is half verlamd geraakt door de ontstane ontberingen. Zijn zoontje mankeert niets. Beiden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Vader en zoon verdwenen tijdens een skitochtje in slechte weersomstandigheden. Amerikaanse commando-eenhe den en Turkse troepen zochten een week vergeefs naar de Couillards. De verdwijning baarde wereldwijd opzien doordat een groepering, de tot dan toe onbekende Libanese Vrijheids strijders, had gemeld de twee te hebben ontvoerd. Berlusconi onthoudt zich van stemming Rome - De partijen in het Italiaanse parlement die de ex-pre mier Berlusconi steunen, zullen zich tijdens de stemming over het regeringsprogramma van premier Dini vandaag onthouden van stemming. Dit heeft ex-premier Berlusconi gisteren ver klaard. Dit betekent dat de nieuwe regeringscoalitie in het parlement voldoende stemmen krijgt om te regeren. Berlusconi en de bondgenoten van Forza Italia, de neofascisten r-vertegenwoordigd-Tn"deiNationale Alliantie en het Christen-De mocratisch Centrum, zegden toé Dini te zullen steunen, 'Deng leeft nog drie tot vier maanden' Hongkong - De artsen die zijn ingehuurd om Deng Xiaoping dag en nacht medisch bij te staan gaan ervan uit dat zij de bejaarde Chinese leider 'nog zeker drie tot vier maanden' in leven kunnen houden, heeft de Hongkongse krant South China Morning Post gisteren bericht. De 90-jarige Deng wordt begeleid door een team van ruim 20 specialisten, aldus de krant, die het bericht baseerde op verklaringen van welingelichte Chinese bronnen. De artsen opereren sinds eerder deze maand onder de naam 'nood-reddingsteam'. Deng heeft zich een jaar geleden voor het laatst in het openbaar laten zien. Paus hekelt seks en geweld in films Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gewaar schuwd voor de schadelijke effecten van seks en geweld in films. Hij riep de filmindustrie op niet langer 'inhoudloze produkties' te maken, die een weerspiegeling zijn van negatief gedrag en die de menselijke waardigheid geweld aandoen. In een verklaring ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van het medium riep de paus alle christenen in de filmindustrie op ervoor te zorgen dat de 'christelijke boodschap altijd in de wereld aanwezig is'. Gewonden bij aardbeving in Iran Nicosia - Als gevolg van een aardbeving met een moment-mag nitude van 5,1 zijn gisteren in de omgeving van de stad Fin in het zuiden van Iran elf mensen gewond geraakt, heeft het officiële persbureau IRNA bekend gemaakt. Het getroffen gebied ligt 70 kilometer ten noordwesten van de havenstad Bandar Abbas. Hulpploegen en medische teams zijn met tenten, dekens en andere hulpgoederen naar het gebied op weg. Simpson mag jury zijn littekens tonen Los Angeles - De rechter in de zaak tegen O.J. Simpson heeft gisteren het verzoek van de ex-footballspeler afgewezen om rechtstreeks het woord te mogen richten tot de rechtbankjury. Wel mag Simpson van rechter Ito de juryleden de littekens op zijn knieën laten zien. De littekens zou Simpson willen tonen om de jury ervan te overtuigen dat hij door sportletsels niet in staat zou zijn om twee volwassen mensen te overmeesteren en dood te steken. Op een recent geproduceerde fitness-video is overigens te zien hoe Simpson schijnbaar moeiteloos basketbalt, aerobics oefent en 'pushups' doet aan een bureau. Van onze redactie lat Breda - In kringen gereageerd op de v energie-heffing. Di zenden guldens pet Over de vrijstelling! betrokken ministers! bouw, Economische lieubeheer, Financiël Zaken een principe-; reikt. De ministerrat I bet akkoord volgend' Volgens het princ I zouden glastuinders I meer verbruiken dar bieke meter gas voll! vrijgesteld van belp elektriciteit is een pl gesteld waarboven t moeten betalen. Het tekent dat het groot, de glastuinbouw wel Voor andere sectoren- bouw zou de onthe gens niet gelden. i De heffing heeft tot energieverbruik te de uitstoot van C dringen. Het was j reden dat de glastu sterk verzet heeft t< tax. Secretaris A. Kemps groep Tuinbouw va brabantse Christeli bond (NCB): „We he overheid en de ene; tiers harde afspral om overheidsdoelsl dat punt te bereiker bovendien bij elke 1 we verbruiken mee ciering van warmti peling. Dan hoeven heffing nog niet ee pakt te worden". Kemps rekent voor tare glastuinbom 450.00 0 tot 500.00 wordt verbruikt en middeld bedrijf 1,2 is. „Exacte bedrag' genoemd, maar in d een bedrag rond va; kuub. Dan praat je extra uitgave van zi gulden per jaar". „Juist," zegt tom; van Praat uit Ettl dat bedrag zou vr fors aantal tuinder; zijn dan de doods vandaag al een p; Bedrijf wint k Van onze verslaggex Hoofddorp - Mie computerprograir land nog harder i\ land zullen de k worden gecontroli "Dat deelde de dire; crosoft Benelux gis| een voor het bed uitspraak in een voor de president1 bank in Arnhem. Microsoft had het g spannen tegen d computerdealer TIV sering, die de bei! men MS-DOS 6.2 Windows 3.11 illeg geleverd met zijn p puters. TMC moet blijken volledig voor de braaien, alle illej vernietigen, opgevei "legale programn Grozny (afp/rtr) - De Russische strijdkrachten hebben giste ren de laatste toegangsweg waarover voertuigen de Tsjetsj eense hoofdstad via het zuiden nog konden bereiken, volledig afgesloten. Door hevige bombardementen door Russische kanonnen en tanks is de brug over het water reservoir van Tsjernoretsjije ge heel onbegaanbaar. De weg was de enige verbinding met het cen trum van Grozny leidde, het stadsdeel dat nog in handen is van de Tsjetsjeense strijders. De route was tot dinsdag in gebruik voor bevoorrading van de Tsjets jeense strijders. Ook journalisten die de stad trachten binnen te komen, gebruikten de weg. Veel inwoners van de buitenwijken van Grozny, tot nu toe slechts sporadisch getroffen door de bombardementen, proberen nu de stad te verlaten. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) maakte in Genève bekend de helft van de 10.000 burgers die nog in de stad verblijven, te evacueren tijdens een noodoperatie die al is begon nen en enkele weken in beslag zal nemen. Het IOM wijst erop dat het aantal Tsjetsjeense vluchtelingen in de naburige re publiek Dagestan op 42.000 ligt. ruim tienduizend meer dan tot nu toe aangenomen. Iedereen die een aani in deze periode bijvoorbeeld op he voorheen. Daarnaast kijken naar een vol speciaal voor mense "Waarom is het bilj De belangrijkste ree invullen van het bilj len maken. Daaro gerangschikt. Op di ker geheel ontstaan. "Ik gebruik bij het vorig jaar. Kan dat B kunt dat nog ste voorkomen dat u do de vragen in de wat

de Stem | 1995 | | pagina 4