'We zijn slachtoffers van het systeem' Co Uitspraak beetje staken mag' dubieus Minister de Stem BINNENLAND BUITENLAND pE stem Tsjetsjenië Bruidsjurk Tuchtrecht ^^ooZtZnger Indiëdebat - 6 Indiëdebat - 7 CDA -DE STEM- Stichting Dwaze Vaders wil in alle provincies eigen afdeling Hoogleraar arbeidsrecht verwacht lang aanhoudende busstaking: Ritzen v PTT wil bes op uren pos DE STEM WOENSDAG 25 JANUARI 1995 A2 Moorden mag. Reeds op 21 december gaf de Russische defensieminister Gratsjov zijn troepen de opdracht de Tsjetsjeense bevolking te ter roriseren. Uiterst voorzichtig en dub belzinnig reageert het 'demo cratische' Westen, hetgeen in schril contrast staat met de hysterische verontwaardiging over de 300 doden die er vielen bij het neerslaan van de contrarevolutionaire op stand in Beijing in 1989. Voor de Amerikaanse presi dent Clinton en de Duitse minister van 'Buitenlandse Zaken Kinkel is Tsjetsjenië een binnenlandse aangele genheid. Tsaar Jeltsin is de man voor bondskanselier Ko hl en Clinton. De reserves en kritieken die vandaag voorzichtig gefor muleerd worden, moeten het morgen toelaten, in geval het verkeerd uitdraait voor de nieuwe tsaar, vlot van part ner te verwisselen. Een langdurige oorlog in de Kaukausus betekent naast die in Joegoslavië een tweede tijdbom onder de vrede in heel Europa. Van de kapitalistische groot machten is niets goeds te ver wachten. In Joegoslavië is nogmaals aangetoond, dat el ke militaire interventie enkel olie op het vuur gooit. De strijd voor het socialisme is de enige uitweg uit een spiraal van nationalisme, oorlog en dictatuur die heel Europa dreigt mee te sleuren. Kuitaart, Luk Brusselaers De kop op de voorpagina in De Stem van zaterdag 21 ja nuari luidde: 'Maat voor bruidsjurk Emily is al geno men'. Dan in de tekst: 'De maat voor Emily's bruidsjurk was bij wijze van spreken al geno men'. Dit is Privé of Story op z'n best, maar niet geschikt voor een ochtendblad als De Stem. Niet meer doen Heieen Crul. Laten we deze jonge mensen met rust laten. Breda, Toos en Harry van der Lin den Naar aanleiding van het inge zonden stuk van de heer Mos man zou ik willen wijzen op de door de Consumentenbond uitgevoerde enquête van 1991. Daar werd onder andere aan dacht besteed aan het tucht recht voor advocaten, waar concrete gedragingen van ad vocaten getoetst kunnen wor den aan de binnen de advoca tuur geldende gedragsregels. Er werd niet vastgesteld dat de regels niet streng genoeg waren, wel werd aanmerking gemaakt op het feit dat de leden van de tuchtcolleges voor het merendeel advocaten zijn, hetgeen de onpartijdig heid niet ten goede komt. Denk bij een voetbalwed strijd maar aan een scheids rechter die lid is van een van de clubs. Grotere bekendheid met deze gedragdregels en de manier waarop in concrete gevallen deze regels worden toegepast zal aan de rechtzoekenden en overige belangstellenden de gelegenheid bieden het juridi- OPD reSs7eTren bewerken reTmatiSchd^den'e' fet'ehetm«U" andPunt eens is. sche spel beter te kunnen vol gen. Made, L. Tholhuijsen Dom en overbodig is het In diëdebat. Zie de Bersiap-pe- riode. Hoe onschuldige, niet militairen, mensen zijn opge jaagd en vermoord. Ook deze medaille heeft twee kanten. Niet alleen Westerling kan men van moord beschuldigen. Denk eens aan de 'Pemoedas'. Tot slot: vrijheid voor Indo nesië. Terecht! Zeer betreurenswaardig ech ter daarna was het feit, dat de 'Vader des Vaderlands', Soekarno, zijn achtste vrouw met een onnoemelijk hoog geldbedrag het land uit liet gaan. Ook hij bleek zijn eigen volk te hebben beroofd. Uit gezogen. Zijn eigen ras be drogen. De situatie thans? Miljoenen aan ontwikkelingshulp heeft onze generatie er daarna in gepompt. Ook dat is realiteit, vijftig jaar later. Breda, C.M. Portier Even wilde ik reageren op de diverse artikelen in uw krant over het 'op de knieën gaan van de Nerderlandse militair in Indonesië'. Wij herinneren ons nog heel goed de Bersiap-tijd, waar honderden Nederlandse man nen, vrouwen en kinderen werden afgeslacht door de pemuda's (jongeren). Denk aan Bronbeek, de wijk in Noord Bandoeng. Vele van deze slachtoffers zijn in Ne derland en hebben hier een WUBO uitkering. Het is daar om beter alles te laten rusten en de doden niet uit hen graf te halen. Aan beide zijden: 'Zij rusten in vrede'. Breda, F. den Huub Wat jammer, dat G.H. Spek man geen lid meer is van het CDA. Hij was toch één van de ve len, die zonodig moest klagen over al die bezuinigingen, die ons leven steeds duurder ma ken. Nu durft het CDA eindelijk ook eens hierover met een mening te komen en is de heer Spekman het spoor bijs ter. Het verdrag van Schengen is zo lek als een zeef is onlangs nog geschreven. Daarom wordt het hoog tijd dat de zogenaamde 'asielzoe kers' het land worden uitge wezen. Oosterhout, H. van Strien Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als- mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze Haagse ree pen Haag - Vc aan de provincial! kiezingen van acl geen besluit te over de aanleg va reroute. D66 en V vast aan hun ou voor (milieu-techr passingen in het cé. Minister Jorritsma Waterstaat) vindt vóór acht maart haalbaar, zei zij gis reactie op CDA-frac Een noodkreet van een 'dwaze vader' langs de A13. foto anp Philip.Debbink: 'Vader blijf je tot de eeuwigheid'. De werkgroep Brabant is het jongste kind van de Stichting 'Dwaze Va ders'. Onlangs in het le ven geroepen in Waal wijk waar ook het huwe lijk met de in Waspik gehuisveste Stichting 'Kind en Omgangsrecht' gesloten werd. Voorlopig ook nog de eerste opvang voor Zeeland en Lim burg, de twee andere zui delijke provincies die nog geen eigen afdeling heb ben. „Door een gebrek aan vrijwilligers." Van onze verslaggever Romain van Damme Waalwijk - Keurig uitgetikt ligt het beleidsplan op het salonta feltje. „Dit willen we staatsse cretaris Schmitz van Justitie binnenkort aanbieden. Het hui dige systeem moet zo snel moge lijk de prullenbak in! Sjaak van Eersel roept het al acht jaar. Op uitnodiging van Philip Debbink, voorzitter van de kersverse Brabantse werk groep Dwaze Vaders, is Van Eer sel naar de Waalwijkse flat van Debbink gekomen. „Hij weet er heel veel van," is de simpele verklaring van Debbink die toe geeft dat de materie voor hem nog een jungle is. Sinds vijf jaar alweer probeert de Stichting Dwaze Vaders een uitweg te vinden in die jungle. Nog altijd staat de doelstelling overeind: 'Het omgangsrecht in Nederland aan de kaak stellen en er een einde aan maken'. En nog altijd vertellen mannen, maar ook vrouwen, schrijnende verhalen over de speurtocht naar hun kinderen die na de scheiding als het ware van de aardbodem verdwenen zijn. Sjaak van Eersel: „Zelfmoord, omdat ze de kinderen niet meer mogen Tiien. Het komt voor. Zelf ben ik al acht jaar aan het vechten om mijn twee kinderen te zien. Beter gezegd, om met de kinderen te kunnen praten en samen dingen te doen. Want ik zie ze iedere dag. Bij mij in het dorp, in Waspik, wonen ze een paar honderd meter verder." Dichtbij maar tegelijkertijd zo ver weg dat ook Sjaak van Eer sel op het randje van leven en dood balanceerde. „Verschrikke lijk, ik zat in een diep dal. Ge lukkig ben ik daar uit geklau terd en nu probeer ik als voorzit ter van de stichting Kind en jarige dochter had ontzegd. Uit zijn omvangrijk archief diept Sjaak van Eersel moeiteloos veel meer afschuwelijke gebeurtenis sen op. „Natuurlijk is dat nooit goed te praten, maar het geeft wel aan dat je tot opperste wan-' hoop gedreven wordt. En dan gaan sommigen wel eens over de grens." Allemaal slachtoffers van het systeem verzekert Philip Deb bink. „Ha, jazeker, iedere veer tien dagen mag de vader de kinderen zien. Op last van de rechter, toch niets aan de hand? De rechter heeft het allemaal gezegd, staat ook nog eens zwart op wit," zegt Sjaak van Eersel met een bijtend sarcasme. „Maar wat gebeurt er, je bent lijke oplossing schiet je niets op." Niet altijd gaat het fout. „Nee, gelukkig zijn er mensen die het bij een scheiding wel goed rege len. Dat zeggen we ook altijd, probeer geen ruzie te maken. Los het zo op dat de kinderen niet extra de dupe worden, ze hebben het al moeilijk genoeg. Maar ja, tussen zeggen en doen zit dik wijls een wereld van verschil. En vaak is het dan van oogappel tot twistappel." Dat werd vorig jaar weer eens pijnlijk duidelijk toen Sjaak van Eersel een pagina in het dames blad Libelle vol mocht praten. „We hebben bewust een dames blad uitgezocht om zoveel moge lijk moeders te bereiken. Tien- proberen de emoties uit te scha kelen, want daar heeft de rechter terecht geen boodschap aan. Daar ligt trouwens een mooie taak voor de Stichting, voor on ze werkgroep. De mensen daar bij helpen." Een op de drie huwelijken in Nederland loopt stuk. Als de vader en moeder geen regeling kunnen treffen voor de omgang met de kinderen, komt de Raad van Kinderbescherming in beeld. „Te vaak wordt er gezegd, vader betaalt alimentatie, de kinderen bij de moeder, zaak opgelost," beweert Sjaak van Eersel. „Ver volgens komt de rechter er aan te pas, want de moeder wil niet meer dat vader de kinderen ziet. Dat duurt weer maanden en jij 'Dwaze vaders' tijdens een demonstratie in Den Haag. Omgangsrecht om gescheiden mensen die problemen hebben met het omgangsrecht een beetje te helpen." Philip Debbink was een van hen. „Heel voorzichtig zeg ik inder daad was, want de laatste tijd gaat het iets beter. Ik mag mijn kinderen af en toe zien. Maar dat betekende voor mij niet dat ik mijn handen aftrok van de Stichting. Ik wil wat doen voor al die mensen die er maar niet doorheen komen. Vandaar dat ik voorzitter van de werkgroep ben geworden." Een bericht uit de krant van dinsdag 24 januari. Man ver moordt in het Noordduitse Kiel rechter die hem tijdens een pro ces de voogdij over zijn dertien- niet welkom. Mevrouw, of me neer, want ook dat gebeurt, houdt de deur dicht. Meestal wordt de ellende groter als de ex weer een nieuwe vriend heeft. Dan worden er eigen regels op gesteld en wordt de uitspraak van de rechter aan de laars ge lapt." Debbink: „Wij moeten eens een paar dagen te iaat zijn met de alimentatie. Dan wordt er on middellijk met de deurwaarder gedreigd. En wat kunnen wij doen? Niets. Ach, je hebt het recht om er met de politie naar toe te gaan. Maar geen agent die dat doet. En zelf natuurlijk ook niet, je moet tenslotte aan de kinderen denken. Met een derge- duizend reacties gehad. Nog steeds zijn er mensen die naar aanleiding van dat artikel in nummer vier van vorig jaar, con tact met ons opnemen." „We worden ook wel eens gebeld door moeders die ons vragen hoe ze van de omgangsregeling kun nen afkomen. Daar zijn we dus niet voor. Zeker, er zijn gevallen waarin een omgangsregeling niet gewenst is. En er zijn vaders die maanden niets van zich laten horen en dan ineens weer opdui ken. Natuurlijk gebeurt dat, maar ik zeg dan, moeten de goeden dan ook maar boeten?" Philip Debbink zucht. Radeloos was hij als hij weer naar de rechter moest. „Iedere keer weer naar die rechter. En dan moet je ziet de kinderen niet meer." Artikel 161, lid 1. „Daar draait het allemaal om," zegt Van Eer sel. „Daarin is onder andere de voogdij geregeld, ook wie er toe ziend voogd wordt. Maar wat houdt dat nou in als er geen sancties zijn? Dat artikel moet weg, geloof me, dat zou een zegen zijn voor de samenleving." Wat er voor in de plaats moet komen, staat in het beleidsplan. „Een door beide partijen gete kende overeenkomst. Als je scheidt en je hebt kinderen on-' der de twaalf jaar, moet je een sociaal convenant tekenen. En in dat convenant moet alles gere geld zijn, maar dan ook alles. Je moet op je verplichtingen gewe zen worden. En als een van de FOTOVNU twee ouders zich niet houdt aan die overeenkomst, moet er een mogelijkheid zijn om je uit d ouderlijke macht te ontheffen." Begin februari krijgt staatsse cretaris Schmitz dat beleidsplan overhandigd. In Den Haag waar Sjaak van Eersel en de Stichting Dwaze Vaders inmiddels uiter mate goed de weg kennen. „Man daar ben ik al honderden keren geweest. Maar ik blijf lopen want we vechten voor een j zaak. Voor de kinderen die vaak gedwongen worden om te kie zen." Soms moet Sjaak van Eersel wat weg slikken. Als hij over zijr eigen situatie vertelt om het een en ander te verduidelijken „Vraag honderd kinderen, wie wil je niet meer zien, je vader ol moeder? En negentig kinderen zeggen, ik wil ze beiden zien. Ach, als ik al die verhalen hoor al die wanhoop, dan krijg ik weer kippevel." Debbink: „Geloof me, vader blij: je tot in de eeuwigheid. En e zijn genoeg vadfers die hun ver antwoordelijkheid nemen, die zich willen inzetten voor hun kinderen. Maar vaak worden ze het slachtoffer van dit systeem en raken kinderen getraumati seerd. En weet je, het gebeurt veel vaker dan menigeen denkt Een week na de oprichting van onze werkgroep, schreef ik acht tien nieuwe leden in. Vaders die wanhopig op zoek zijn naar kinderen." Sjaak van Eersel zoekt al acht jaar, figuurlijk dan. Op weg zijn woonplaats Waspik vertelt hij in de auto over zijn kinderen, over de stichtingen en zijn strijd die hij niet opgeeft. „We moeten aan de weg blijven timmeren, de Dwaze Vaders wij. Tot ze in Den Haag beseffen dat het systeem echt op de hel ling moet." Door Rinze Brandsma Amsterdam/Utrecht - „Een dubieuze uitspraak, die wei nig oplost. Zo van: een beetje staken mag. De belangen van het publiek hebben daarbij wel erg zwaar gewogen." Hoogleraar arbeidsrecht mr. P. van der Heijden van de Univer siteit van Amsterdam vindt de uitspraak van de Utrechtse rechtbankpresident in de streek- vervoer-stakingen weinig helder. Een echt Salomons-oordeel, meent hij, prettig voor de reizi ger hooguit. „Hoewel...door mogen staken tussen 10 en 15 uur betekent een onregelmatige, uiterst rommelige bussenloop. Voor de reizigers is het nog maar de vraag of zij daarmee beter af zullen zijn." De werkgevers in het streekver voer, verenigd in de VSN-groep, hebben gezegd nu rekening te houden met een langdurig ar beidsconflict, dat zich nog we kenlang kan voortslepen. De Vervoersbond FNV heeft gezegd te wachten op een uitnodiging van de VSN, met nieuwe voor stellen, om verder te onderhan delen. Zolang die niet komt wordt verder gestaakt tussen de spitsen. De VSN wil niet praten zolang gestaakt wordt. Prof. Van der Heijden, kenner van arbeidsverhoudingen, voor ziet een patstelling die met de Utrechtse uitspraak nog verder verhard is. „Dan stapt de VSN over twee weken weer naar de rechter voor een verdergaand stakingsverbod. Of de vakbon den moeten bakzeil halen: de actiebereidheid zal nu toch wel gaan verlopen. De stakers voelen het in hun portemonnee, omdat de uitkering uit de stakingskas lager is en zij toeslagen mislo pen. Het wordt dan wel een moeilijke aftocht voor de Ver voersbond." Er is volgens hem daarbij nog een complicerende factor. „De werkgevers zouden met de Ver voersbond CNV, waar zij eerder een akkoord mee bereikt hebben, afgesproken hebben geen ander contract af te sluiten dan zij met het CNV gedaan hebben." Van der Heijden vindt het niet terecht dat de Utrechtse recht bankpresident nadrukkelijk de hinder voor het publiek heeft meegewogen in zijn uitspraak, de staking sterk te beperken. „De reizigers waren in dit ar beidsconflict geen partij. De ver eniging van reizigers in het openbaar vervoer Rover wilde zich nog niet in het kort geding mengen. Dat de rechter dat toch deed, op uitnodiging van de werkgevers, is ook dubieus." Volgens de stakingsrecht-des kundige is dat niet terecht, kij kend naar artikel 31 van het Europese handvest, dat beper kingen bij stakingen opsomt. „Van werkelijke ontwrichting was nog geen sprake. Bij een staking is het onontkoombaar dat voor sommige mensen hinder ontstaat, dat mensen de dupe Door de busstaking zijn veel mensen gedwongen om ook tijdens de storm van de afgelopen dagen de fiets te pakken. foto anp worden. Niet iedereen zal een alternatief vinden, maar via trei nen en taxi's kom je ook een heel eind. En er reden toch bussen, dankzij CNV- en werkwillige chauffeurs. Het was niet zo dat bijvoorbeeld de volksgezondheid in gevaar was, zoals bij een staking van artsen of als vuilnis mannen de boel wekenlang laten liggen." In dit geval, vindt hij, hebben de belangen van derden het sta kingsrecht uitgehold. Er loopt de laatste jaren een steeds scherpe re discussie dat de Nederlandse rechtspraak niet altijd in lijn is met het Europese handvest. „In Nederland zijn rechters snel ge neigd stakingen geheel of ge deeltelijk te verbieden. Het sta kingsrecht wordt altijd beperkt uitgelegd, in het voordeel van de werkgever." En dat, terwijl in vergelijking met andere landen Nederlandse bonden niet snel naar het stakingswapen grijpen. De rechter had - ook op langere termijn - meer duidelijkheid be reikt door te zeggen: los het niet via mij op, maar via onderhan delingen, want die lopen immers nog, vindt de Amsterdamse hoogleraar. Hij erkent dat voor de busmaat schappijen en chauffeurs meer op het spel staat dan; zomaar een arbeidsconflict. Dat de hele be drijfstak op het spel staat, zoals zijn Amsterdamse collega dr. W. Buitelaar (economie en arbeids verhoudingen) meent: door privatiseren van het openbaar vervoer, het aan de vrije markt overlaten kan het werk ingrij pend veranderen en de werkge legenheid gevaar lopen. „Daarom spelen de werkgevers het nu ook zo hard. In Zuid- Limburg is dat proces al begon nen, waar een particuliere Ame rikaanse maatschappij de dienst overgenomen heeft. De chauf feurs zullen volgens heel andere regels en normen moeten gaan werken dan vroeger, toen de re gels van de overheid golden." Van der Heijden voorziet meet harde acties. „Hier in Amster dam staat hetzelfde te wachten Bij het gemeentelijk vervoerbe drijf moet ook het een en veranderen. Gezien de grote ac tiebereidheid hier zal dat hoop gedonder geven." De moeite die de chauffeurs (0 dus de bonden) hebben met flexibilisering die de werkgevers willen vindt prof. Van der Heij den begrijpelijk. „Ze moeten soms wel heel gekke gebroken diensten draaien. Drie uur wer ken, een uur of wat vrij, wee drie uur werken." Hij zou er voorstander van zij" dat bij dit soort moeilijk opl®' bare arbeidsconflicten arbitral komt: bindende uitspraak doo: een onafhankelijke scheidsrech ter. „Daar wordt in toenemen* mate over gesproken. In Neder land gebeurt dat zelden of no® Je zou kunnen overwegen ot dat af en toe te proberen. V bonden zien het echter ni* graag, omdat zij dan machtsmiddel uit handen Den Haag (anp) voorgenomen vei tot 500 gulden, pen krijgen die v lende beurs. Daarnaast wenst Rit gen te maken met un hogescholen en stuc betere studieprograq der had Ritzen collegegeld te verhog zend gulden. Ritzen legt zijn vooi voor aan het kabine om de lagere colleg ging is ingebrach' VSNU, de verenigi: menwerkende univer In het oorspronkelijk 9 december leverde sing van het collc Den Haag (anp) heeft het voorstel om postbodes vo< meer om zes uur zeven uur 's morgc beginnen. Daardoor bespaart dure toeslag voor b Verder ziet PTT gingsmogelijkheid gen van de functie steller van schaal 3 PTT Post heeft deze onlangs ingebracht leg met de vakbo: ondernemingsraad, voorstellen, gecomt een aantal efficien len, hoopt het pos miljoen gulden op besparen. De bezuir voorgesteld als alte het laten vervallen beidsplaatsen. Volgens een PTT-w is besparing nodii steeds meer adres waar gemiddeld mir zorgd wordt. De woordvoerder minder mensen nod het vroege sorteer postbestellers later komen. Bovendien van de postbodes o] punten zodanig ge een schaalverlaging directie gerechtvaar Het laten vervallen ge aanvangstijdstip des maandelijks 80 den schelen, erken bedrijf zal in de zeker oog hebben vc gangsregeling, aldu: voerder. WIE DE overwinnif goger onderwijsfrc Ritzen wilde het o de bezuiniging die balen. Na aanvankelijke ir sinstellingen viel i teiten en hogescl verhoging. De hc beknibbelen en kie Piek. De universit komen daarom rr eollegeld te doen. Een ideale situatie b'i moet een slechi een geslaagd offei Sjenoeg van al hei daarom te verwa voorstel voldoende ™tzen moet vasth bem opgelegd is. ue 200 miljoen di< Met collegegelder hebben met hun a Seboden. Er is, schrapen. dat bij de hoge: Maar als ook daar Pl'Jft, zullen de ho biedt het colleger komst? Dat bedra i'Jaen van noocj ge Minister Ritzen lei stand zo goed als eensgezindheid ve k'oisters te bevrijd»

de Stem | 1995 | | pagina 2