br Gelegenheid r Subsidie voor bezoekerscentrum 'Kessen bewandelt met dreigen kort geding verkeerde weg' DE STEM Truckroll naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen Invasie Brabantse varkensmesterijen kan gestopt worden' DAG klapper PLAATSELIJK nieuws ZAKEN NIEUWS Stichting Het Zeeuws Landschap krijgt geld van GS onder voorwaarden Hulst blijft rekenen op bedden voor dagverpleging in nieuwe polikliniek Hontenisse houdt deur open voor de 6eigen' mesterijen B en W Hontenisse willen opknapbeurt Hof te Zande de STEM oor particulieren ZEELAND C2 Dag m'n allerliefste hnisch ;iaal-medisch delijk i), I Kloosterzande Clinge Conclusie actiegroep 'Stop de Varkensinvasie' na uitspraak Raad van State: 6" JANUARI 1995 X 59 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. ijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven orden uitsluitend geaccepteerd, indien am en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. ij behouden ons het recht voor teksten onder opgaaf van redenen te weigeren, ien de uitgever klachten bereiken over de fgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te makerx WOENSDAG 25 JANUARI 1995 Bezorger Gefeliciteerd d. Weiden in Made, Jos Hage in St.Annalan !t lekker bakje koffie elke morgen wil ik je een romantisch avondje aanbieden. i. bouw- en woningtoezicht genieurs produktontw. igenieurs bedrijfsmech. ïgenieurs piping en itenb. ur inteur werkplaats at. chauffeurs erkvoorbereider rder -techn. specialist calculator/erv. werkvoorber. Multec Gemeente Baarle-Nassau Cematec Engineering Cematec Engineering Cematec Engineering Kuiken N V. Sticht. Ver. Woningcoöp. Van Dorst Chrysler B.V. BAS Transport B.V. Bouwbedrijven Jongen B.V BZ Bouwbedrijf Krijnen B.V, Multec gsmonteur Elektra :tadv. communicatiesyst. idienst lanner ziinmedew. realisatie erders lator/werkvoorber. merker/monteur le-hijskraanmachinist Multec Multec Versteijnen Logistics Verlegh Bouwstoffenhandel B.V. Ruts Bedrijfsgebouwen B.V. Ruts Bedrijfsgebouwen B.V. Ruts Bedrijfsgebouwen B.V. Van Den Brand B.V. Jef de Meijer B.V. ngsassistent 'erplegende iekenverzorgende ese-technicus goudtechnicus Dsopvoeders Ziekenhuis De Baronie Thuisz. Midden-Brabant Thuisz. Midden-Brabant Auderstich. Keram. Dent, labo. Auderstich. Keram. Dent, labo. Sticht, 't Hooghout n. medew. tmaker/grondwerker uktiemedew. man zijnmedew. uneoperator rhoudsoperator lineoperator Tempo Team Tempo Team Tempo Team Tempo Team Tempo Team Tempo Team Tempo Team Tempo Team een briefkaart met uw naam, adres en woonplaats naar: everkoop. de gewenste advertentie. 'V ■3 v I >T Van onze verslaggever Middelburg - Burgemeester A. Kessen van Hulst bewan delt de verkeerde weg door politie en justitie te dreigen net een kort geding tegen de Staat. Als de burgemeester zich zorgen maakt of politie en Openbaar Ministerie Hulst «rel hulp willen bieden in de strijd 'tegen de drughandel, moet hij dat in eerste instan tie aankaarten in het dis trictscollege van de politie. Dat zegt D. Veurink, persofficier van justitie in Middelburg, in een reactie op de kritiek die Kessen gisteren uitsprak op de voorrang die justitie en politie willen geven aan een gedoogbe leid ten aanzien van softdrugs. Als justitie en politie Hulst, als bekend fervent tegenstander van het oogluikend toestaan van kof fieshops binnen haar gemeente grenzen, hulp weigeren stapt Kessen naar de rechter. „Hij is dan volstrekt aan het verkeerde adres," aldus Veurink. „De rechter heeft niets te maken met prioriteiten in de opspo ringsbevoegdheid van de politie. De inzet van de politie is een schaars produkt. Daar moeten we zorgvuldig mee omgaan en dat doen we in het districtsover- leg." Daarin praten de verzamelde (Zeeuws-Vlaamse) burgemees ters, de officier van justitie en de betrokken districtschef van de politie over het stellen van prio riteiten. „Nu we eindelijk met zijn allen ten aanzien van soft drugs iets ontwikkeld hebben dat lijkt op een actief gedoogbe leid, moeten we in het gemeen schappelijk belang handelen. En daarin is geen ruimte voor parti culiere opvattingen." Volgens de officier van justitie betekent het voeren van gedoog beleid niet dat er in elk dorp of elke gemeente in Zeeland een koffieshop moet komen. Voor Zeeuws-Vlaanderen gaat het op grond van de geformuleerde uit gangspunten - één koffieshop op twintigduizend inwoners - om in totaal drie tot vier gelegenheden waar de handel in hasj, mari huana en weed oogluikend, maar wel onder strikte voorwaarden en controle wordt toegestaan. „Misschien is de uitkomst van gemeenschappelijk overleg wel dat er in Hulst helemaal geen koffieshops moeten komen. „Maar daar moet in goede har monie in het districtscollege over gesproken worden. Waarbij het natuurlijk zo is dat niet altijd iedereen zijn zin kan krijgen. De ene burgemeester wil meer poli- tie-inzet voor snelheidscontroles, de burgemeester van een recrea tiegemeente wil in de zomer maanden meer politie te paard op het strand. Hoeveel politie mensen er worden ingezet en waar, is een zaak van overleg." Het districtscollege is dus vol gens Veurink de eerstaangewe zen plaats waar Kessen aan moet kloppen met zijn kritiek. Krijgt hij daar nul op het rekest, dan kan hij vervolgens naar het regionaal politiecollege stappen. Als dat nog niets oplevert, staan hem de wegen open naar de Commissaris der Koningin, en de ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie. „Naar de rechter stappen is eigenlijk te dwaas voor woorden." Van onze verslaggever Middelburg/Emmadorp - De Stichting Het Zeeuws Landschap krijgt 175.000 gulden van de provincie voor de realisering van een bezoekerscentrum Saeftinghe bij Emmadorp. Gedeputeerde Staten koppelen daaraan wel de voorwaarde dat de verkeersoverlast voor de bewoners van Emmadorp zoveel mogelijk moet worden beperkt. Dat moet gerealiseerd worden door een goede regulering en spreiding van de bezoekersstro men. In dat verband moeten goe de afspraken gemaakt worden met de gemeente Hulst over de oplossing van de parkeerproble- matiek. In het pakket maatrege len past volgens GS onder meer ook het uitgangspunt om het aantal bezoekuren per jaar te limiteren. Zwart-op-wit Een en ander staat in het besluit van Gedeputeerde Staten om het bezoekerscentrum subsidie te geven uit het toeristisch-recrea- lief ontwikkelingsfonds. Het is voor het eerst dat nu zwart-op- mt staat dat rekening moet wor den gehouden met de belangen van de bewoners van Emma dorp. Die zijn massaal in protest gegaan toen de plannen voor het bezoekerscentrum bekend wer den. Volgens Emmadorp zal de toename van het aantal bezoe kers aan Saeftinghe, schattingen gaan uit van 30.000 per jaar, een hoop overlast veroorzaken. Telkens is wel overal beloofd dat tr maatregelen getroffen zouden worden, maar dat vonden de inwoners te vrijblijvend. Zoals bij het verlenen door GS van een verklaring van geen bezwaar voor de bouw. Gedeputeerde me vrouw L. Nederhoed-Zijlstra zei er in een toelichting vanuit te gaan dat de gemeente Hulst en het Zeeuws Landschap er alles aan zullen doen om de overlast te beperken. Dat was echter geen voorwaarde voor het verlenen van de verklaring van geen be zwaar. Nu is dat dus wel een voorwaarde voor het kunnen vangen van de 175.000 gulden subsidie. Euregio-functie De inwoners van Emmadorp kunnen overigens hun hart op nieuw vasthouden, want er is een mogelijkheid dat het bezoe kerscentrum ook nog een Eure gio-functie krijgt. Er is net een haalbaarheidsstudie Bezoekers centrum Euregio gereed geko men. Daarin wordt gedacht aan een informatie-functie van be perkte omvang in samenhang met bestaande centra. Het op te richten bezoekerscen trum Saeftinghe wordt volgens GS als een der meest reële moge lijkheden vooropgesteld. Voor uitlopend op de besluitvorming over het Euregioproject verdient het volgens GS aanbeveling de mogelijkheid tot het aanhaken van een eventuele Euregiofunc- tie in elk geval open te houden. Het Zeeuws Landschap heeft al laten weten daar in beginsel po sitief tegenover te staan. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst blijft men er van uitgaan dat er bij de in aanbouw zijnde polikliniek toch mogelijkheden voor dagver pleging komen. ,Wij vertrouwen erop dat de bestuurlijke akkoorden die we |met de ziekenhuisgroep en de provincie hebben gemaakt ge- |woon worden nageleefd," zegt le Hulster wethouder P. Wee maes (volksgezondheid). Hij reageert daarmee op een eer- gisteren gepresenteerd rapport waarin wordt gemeld dat de pro blematiek in het ziekenhuis van jOostburg een grotere prioriteit 'heeft dan de komst van dagver- pleging in Hulst. De onderzoekers signaleren dat specialisten niet staan te trappe- om naar Hulst te komen en bat ook huisartsen er verschil- Radactie 'emeuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- chef), Frank van Cooten, Frank Reij, Rein van der Helm, Florence Tandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puysseleijr. Roes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- Heverslaggever). Rulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef). I Advertentieverkoop 'erneuzen: Zuidlandstraat 32, ,l. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Fddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, 'el. 076-236454. 'elefoonnummers en openings ten van overige afdelingen op Hagina A2. 03-01-95 lend over denken. Bovendien ziet de inspectie volksgezondheid de dagverpleging niet zitten. „Er zijn al meer rapporten ver schenen waarin de dagverple ging in een negatief daglicht' werd gezet," stelt Weemaes. „Wat ik heb begrepen is dat ook door dit rapport de visie van het' bestuur van de ziekenhuisgroep niet is veranderd. Daar staat men nog steeds achter de dag verpleging. Daarvoor is ook geld beschikbaar in de begroting." Weemaes benadrukt het belang van een klantvriendelijke ge zondheidszorg. „Dat is gezond heidszorg zo dicht mogelijk bij de mensen. Doe je dat niet, dan verlies je kwaliteit. Dagverple ging in Hulst is daar een onder deel van. Trouwens, op dagver pleging zal in toenemende mate een beroep worden gedaan in de toekomst. Als je die bedden niet in Hulst bouwt zul je ze er in Terneuzen bij moeten bouwen." Van onze verslaggever Hulst - De Truckroll Zeeland, de jaar lijkse rit met trucks voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten, komt na twee jaar afwezigheid weer naar Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Dat heeft met na me te maken met de verhuizing van de organisatie naar de Vlaanderen in Sas van Gent. De afgelopen twee jaar vond de organisatie onderdak in een loods van de landbouw- praktijkschool in Schoondijke, maar de Vlaanderen is voor de Truckroll beter gele gen. „Een onderkomen waar we meer dan tevreden over kunnen zijn," zegt voorzitter Piet de Maat uit Sint-Jansteen. „Met de grote hal beschikken we over een enorme ruimte waar we zo'n duizend aanwezigen kunnen onderbrengen. Daarnaast is er vol doende ruimte om zo'n 250 trucks te statio- Ook directeur Henk Storm van de Vlaande ren is ingenomen met de komst van Truckroll Zeeland, een voor hem overigens onbekend gebeuren. „Ik kon het me in eerste instantie allemaal niet zo goed voorstellen, maar na een korte uiteenzetting werd het me duidelijk. Ik kan maar één ding zeggen: een pluim op de hoed voor de mensen die zoiets organiseren en dat allemaal belangeloos. Ook wij zijn direct bereid hieraan onze medewerking te geven." De verhuizing naar Sas van Gent betekent dat dit jaar een rit wordt uitgestippeld door de Kanaalzone en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Als plaatsen worden daarbij aangedaan Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Koewacht, Hei kant, Sint-Jansteen, Clinge, Hulst, Graauw, Lamswaarde, Kloosterzande, Hengstdijk, Vogelwaarde, Zaamslag, Sluiskil en Terneu zen. De uitzetters, Jaap Ocké uit Terneuzen en Jaap de Bree uit Hulst zijn daarmee al druk doende. De Truckroll 1995 vindt plaats op zaterdag 9 september. Nog heel wat maan den weg, maar de organisatie eist dan ook veel voorbereiding. „Je hebt uiteindelijk al tijd met gehandicapten te doen, zodat je helemaal niets aan het toeval kunt overlaten. Improviseren op het laatste moment gaat met gehandicapten nu eenmaal niet," aldus De Maat. De stichting Truckroll heeft inmiddels af scheid genomen van Iwan de Groote, die vanwege drukke werkzaamheden moet afha ken. Hij was een van de organisatoren van het eerste uur. Daardoor zijn binnen het stichtingsbestuur wat taken herverdeeld. Chauffeurs en bedrijven moeten voortaan inschrijven bij mevrouw M. van Duyse, Ro- bertstraat 6 in Axel. Gehandicapten, die verblijven in een tehuis, moeten hun in schrijving richten aan G. de Bree, Zwa luwstraat 18 in Hulst. Thuiswonende gehan dicapten moeten zich melden bij mevrouw A. Hamelink aan de Singelweg 31 in Axel. Chauffeurs en gehandicapten kunnen zich nu al aanmelden op genoemde adressen. Van onze verslaggever Kloosterzande - In de ge meente Hontenisse blijft de deur op slot voor nieuwe var- kensmesterijen van buitenaf, maar krijgen al gevestigde agrarische bedrijven de mo gelijkheid om wel over te schakelen op intensieve vee houderij. Dat blijkt uit de nieuwste her ziening van het bestemmings plan buitengebied, die nu aan de gemeenteraad ter goedkeuring wordt voorgelegd. In een eerdere versie van de planherziening hadden B en W de regeltjes een stuk strenger opgesteld, maar het college is gezwicht voor het commentaar dat uit de inspraak-avond naar voren is gekomen. Daarmee is het beleid van Hontenisse ruimer dan hetgeen de provincie Zee land toestaat. Enkel de vestiging van nieuwe intensieve veehouderij is uitge sloten, maar het bouwen van een stal buiten het bouwblok van een hectare behoort volgens het huidige bestemmingsplan nog steeds tot de mogelijkheden via vrijstelling. Een nevental van 1000 tot 2000 vierkante meter is volgens de nieuwe herziening mogelijk en volledige omschake ling kan onder voorwaarden met medewerking van burgemeester en wethouders. Daarbij is volgens B en W een afweging mogelijk tussen ener zijds de belangen van het afzon derlijke, reeds aanwezige bedrijf en anderzijds de landschappelij ke, ecologische en milieuhygiëni sche belangen. Dat betekent dat een omschakeling van al be staande bedrijven naar een in tensief veehouderijbedrijf niet op voorhand wordt uitgesloten. De herziening van het bestem mingsplan is overigens van tijde lijke aard. In Hontenisse wordt op dit moment gewerkt aan een geheel nieuw bestemmingsplan buitengebied. KLASSIEK AXEL Voorspeelavond - Leerlingen Mu ziekschool - De Halle -19.00 uur Pergamanoles - De Boemerang - 19.30 uur. Koersbal - Gregoriuscentrum - 13.30 uur. KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -14.00 uur. TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje - 19.30 uur. SAS VAN GENT Kaarting - De Regenboog - 14.00 uur. STOPPELDIJK Kaarting - 't Gelaag -14.00 uur. HULST Kaarting - zaal De Kroon - 14.00 uur. CLINGE Handwerken, kaarten, biljarten KBO - Malpertuus -13.30 uur. Koersbal ANBO - Malpertuus - 13.30 uur. MIDDELBURG Boventoonconcert Groeneveld - Engelse Kerk Simpelhuisstraat 10 - 20.15 uur 12,50 - 15) DIVERSEN SAS VAN GENT De Regenboog, 14.00 uur kaarting KOUDEKERKE Lezing Heemkundige Kring Wal cheren - Hof van Walcheren - 20.00-22.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Interview with the vampi re HULST De Koning van Engeland 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Disclosure 14.00 en 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Junior 20.00 uur Frankenstein 20.00 uur Interview with the Vampi re MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Shadowlands VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 uur De Leeuwekoning 14.00 uur The Lion King 20.00 uur Disclosure 14.00 en 20.00 uur The river wild 20.00 uur Frankenstein 14.00 uur Junior 20.15 uur Le chateau de ma mère BRUGGE Kennedy Komplex 14.30 en 20.00 uur Frankenstein 14.30 en 20.00 uur The Road to Welville 14.30 uur The mask 14.30 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Sirens 20.00 uur Interview with the vampi re Ciné Chaplin - 22.30 uur Blue Vel vet GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Frankenstein 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The chase 14.30,17.00 uur Milk money 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The mask 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 20.00 en 22.30 uur Sirens 14.30 uur Miracle on 34th Street 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Timecop 14.30,17.00 uur De Leeüwekoning 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Lion King 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30,17.00,20.00 uur Max 20.00 en 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Disclosure 15.00 en 20.00 uur Nostradamus 15.00 en 20.00 uur The Mask 15.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Threesome Na twee jaar afwezigheid kunnen geestelijk en lichamelijk gehandicapten weer genieten van Truckroll Zeeland zoals dat in september 1993 (zie foto) het geval was. foto camile schelstraete EREDIENST - Op zaterdag 28 januari werkt de Cantorij mee aan de avondviering van 18.30 uur in de r.-k. parochiekerk in Kloosterzande. Tijdens deze dienst van woord en gebed, met als voorganger pastor K. van Geloof, zingt het koor werken van Bruckner en Stra- tegier. ANBO - Het ledenaantal van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) groeit gestaag en is momenteel boven de vijfhonderd geste gen. Een hoog ledental biedt de mogelijkheid tot meer en betere activiteiten. Zo zal de ANBO op zaterdag 8 april feestelijk herdenken dat de af deling 25 jaar bestaat. De le den zullen hiervoor tijdig een uitnodiging ontvangen. Gezondheidspakket gratis Hulst - Iedereen, die deze maand een boek uit de reeks lichaam en geest van uitgeverij Bruna koopt, krijgt deze en volgende maand een gratis Health Beauty-pakket. Dit pakket bevat een assortiment monsters van levensmiddelen, verzorgingsproduk- ten en het tijdschrift'body-trend. In Hulst doen de boekhandels Duerinck en Van Remortel aan deze actie mee. Gebied behouden voor het nageslacht Van onze verslaggever Kloosterzande - Burgemeester en wethouders van Hontenisse willen meer dan een halve ton investeren in het waardevolle gebied Hof te Zande in Kloosterzande. Daarnaast moet er jaarlijks nog ruim 4.000 gulden op tafel komen voor steeds terugkerend onderhoudswerk. Het geld is bedoeld voor de uit voering van maatregelen die zijn opgesomd in een beheersplan voor het gebied. Dat is in okto ber vorig jaar gemaakt door stu denten van de Internationale Agrarische Hogeschool Laren- stein. Om het waardevolle ge bied in stand te houden en de verschillende functies te verster ken is volgens het rapport een uitgebreid pakket maatregelen nodig. Daarbij moet de gemeente Van onze verslaggever Kloosterzande - De invasie van Brabantse mega-varken- smesterijen in Zeeuws- Vlaanderen kan voor een groot deel worden tegenge houden. Die conclusie trekt de actie groep 'Stop de Varkensinva sie' nu de Raad van State vindt dat de gemeente Honte nisse terecht twee milieuver gunningen heeft geweigerd. Volgens de actiegroep hebben nu ook andere gemeenten een handvat om de varkens bui ten de deur te houden. Het ging voor de Raad van State om aanvragen van de Braban ders M. Knoops uit Vlierden en J. Wouters uit Sint Oedenrode voor de vestiging van varkens mesterijen aan de Zuidweg bij Hengstdijk. De gemeente Honte nisse wees de aanvraag om mi lieuvergunningen af op grond van zogenaamde stankcumula tie. Omdat er al een varkenshou der in de buurt gevestigd is zou ut? komst van nog eens twee grote mesterijen een ontoelaat bare opeenhoping van stank overlast tot gevolg hebben. Dit argument werd in eerste instan tie aangedragen door de actie groepen en getoetst door de in spectie milieuhygiëne. Die gaf vervolgens de gemeente Honte nisse advies om de vergunningen op die gronden te weigeren. De twee aanvragers gingen in beroep bij de Raad van State, maar die heeft nu in een spoed procedure de gemeente in het gelijk gesteld. Met deze uit spraak is overigens nog geen definitief oordeel over de kwes tie geveld. De varkenshouders kunnen nu proberen alsnog hun gelijk te halen in een bodempro cedure, maar die kan gemakke lijk een paar jaar duren. „Ik zeg niet dat we het al ge wonnen 'hebben," aldus burge meester Th. Steenkamp in een reactie. „Maar het moet toch wei gek lopen als we in de toekomst alsnog in het ongelijk zouden worden gesteld." Met de uit spraak is in ieder geval aan twee van de zes vestigingsplannen voor varkensmesterijen een halt toegeroepen. „We hebben een belangrijk succes geboekt," al dus Steenkamp. Hij heeft er goe de hoop op dat de gemeente op grond van het argument van stankoverlast nog twee milieu vergunningen kan weigeren. „Maar dat zijn we nu nog aan het onderzoeken." Steenkamp heeft inmiddels geen goed woord over voor de pogin gen van de twee Brabanders om om via een andere weg toch Hengstdijk binnen te komen. Ze hebben namelijk de milieuver gunning aangevochten van het daar al gevestigde bedrijf. „Een ordinaire poging om een geves tigde ondernemer onderuit te halen ten eigen voordele," stelt Steenkamp. „Wij hebben de in druk dat wij aan dat bedrijf de juiste vergunning hebben ver leend. We voeren ons eigen be leid en we zijn zeker niet van plan ons in een of andere rich ting te laten dwingen." K. Steijaert van het actiegroep Stop de Varkensinvasie is ervan overtuigd dat met de uitspraak van de Raad van State ook een deel van de overige aanvragen kan worden afgewezen. „Om te beginnen nog eens twee in Hon tenisse en vooral ook in Sas van Gent. Daar liggen dertien aan vragen voor varkensmesterijen en op grond van stankoverlast kunnen er daar nu zeven worden afgewezen." Met name in Sas van Gent heeft men dan ook met spanning uitgezien naar de uit spraak van de Raad van State. Volgens Steijaert zouden ook na bij Graauw in de gemeente Hulst op diezelfde gronden vergunnin gen kunnen worden geweigerd. Een van de Brabantse aanvra gers heeft het echter op een akkoordje gegooid met een plaatselijke boer. „Dus dat is nog niet te zeggen hoe dat af loopt. In ieder geval kan nu een behoorlijke hap van de in Zeeuws-Vlaanderen aangevraag de vergunningen worden gewei gerd." Het zal overigens nog even duren voordat men echt aan de slag kan met de uitspraak van de Raad van State. Het wachten is namelijk op de schriftelijk argumentatie daar van. Die wordt binnen drie we ken verwacht. krachtige ingrepen in de huidige beplantings- en padenstructuur niet uit de weg gaan. Volgens de projectgroep is het huidige aanzicht van het vijf hectare grote gebied best fraai, maar laat het hier en daar te wensen over. Om het gebied in stand te houden en er een cultu- reel-historisch verantwoord ka rakter aan te geven moeten de oude vormen van de vroegere uithof meer worden benadrukt door laan- en andere beplantin gen. De vormgeving van het wandelparkje moet aangepast aan de omgeving door het aan leggen van een laan en een brug die beter aansluiten bij de recht lijnige structuren van de uithof. Om die reden moet ook een recht pad evenwijdig aan de binneng racht worden aangelegd en de oude boomgaard er naast in oude luister worden hersteld. Verder zijn er verschillende on derhoudswerken noodzakelijk. Knelpuntren die het beheerspaln signaleert zijn brandnetelverrui- ging, slechte onderhoudstoe- stand van de watergangen en de vijver, slecht onderhoud van fruit- en notebomen, allerlei rondslingerend dood hout, de slechte staat van de zitbankjes en veel voorkomend zwerfvuil. In een voorstel aan de gemeente raad zeggen B en W grote waar de te hechten aan het behoud van het Hof te Zande voor het nageslacht. Daarom vragen ze de gementeraad het benodigde geld beschikbaar te stellen.

de Stem | 1995 | | pagina 13