DE STEM Bedrijven verdacht van fraude 25.98' 'Het is het allemaal niet waard geweest' genaar-Abbink bv 076 - 200644 Politie Zeeuws-Vlaaiulereii waarschuwt voor oplichtingspraktijken Piscaer betaalt tien mille terug aan JAC 1 'Vakantiebungalow staat in natuurgebied' Drie Sasse firma's zouden medeplichtig zijn aan verduistering in zaak Cerestar pegaai 4Met deze uitspraak kun je bijna geen kant op' Scheepswerf Walsoorden mag milieuleges spreiden VAN DE Geldzaken (Huis vr. papegaai Dieren Mooie Husky's Mastino binnenmanége Man op autodak Bonus voor Dow-personeel Gewonde bij ongeval Zeven ontslagen bij Cito-Axel Buschauffeur ZWN over 24-uurs staking Stichting Het Zeeuws Landschap maant projectontwikkelaar tot afbraak Katten vergiftigd in Sas van Gent JANUARI 1995 e't jes in blokjes en snipper de uien i, bak ze daarna licht bruin kien met de dobbelsteentjes-spek, voeg champignon- Stom-lezors en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw .kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland WOENSDAG 25 JANUARI 1995 DEELC n de doperwten toe. n in de ove r aan toe. i op te dienen. a voeg de apart wa l op smaak met Geëmailleerde pannen diverse afmetingen 014 tot 24 cm -ook hapjes-en steelpannen geschikt voor -.v gas en elektra Ven onze verslaggever lerneuzen - De Zeeuws- ïlaamse politie waarschuwt je bevolking opnieuw voor iplichtingspraktijken. Ditmaal zijn mensen benaderd im een advertentie te plaatsen in een tot nu toe onbekend blad, ten gebntil&tt \ietron arcuisine" 5-delig 1 schaal 21x21 cm 1 ronde schaal met deksel 018 cm - 2 schalen 18x13 cm Fluitketel 2,3 liter •gekleurde fluit en greep - geschikt voor gas/elektra - roestvrijstaal behoeve van de kas van de IPA Vlaanderen. De politie adviseert daar niet op in te gaan. Volgens woordvoerder C. Ver doorn zijn tot nu toe enkele Zeeuws-Vlamingen benaderd door IPA Vlaanderen. Ze zijn er niet op ingegaan. De IPA is een internationale politie organisatie (International Police Association). Navraag bij de Ne derlandse afdeling van., deze Vriendenkring van politiemensen leerde dat IPA volledig onbekend is met de actie van IPA Vlaande ren. De politie in Zeeuws-Vlaanderen durft geen directe parallel te leg gen met de oplichtingspraktijken waar vorige week tegen is ge waarschuwd. Het betrof toen het bedrijf ECA uit Sas van Gent dat mensen door middel van een per soneelsadvertentie geld afhandig maakte. Er rees toen naamsver warring met het bedrijf ECA in het Belgische Assenede en het zusterbedrijf IPCA uit Sas van Gent, die niets met de advertentie van doen hadden. „Het is wel opvallende dat de zelfde letters nu weer in een be paalde combinatie worden ge bruikt," wijst Verdoorn op het verband tussen ECA/IPA en ECA/IPCA. „Maar we weten niet wie zich achter de gewraakte advertenties schuilhoudt. Dus durven we er geen lijn tussen te trekken. Zeker is wel dat er opnieuw sprake is van oplichterij. Gewoon proberen op een gemak kelijke manier je portemonnee te vullen." /an onze verslaggever Sas van Gent - Drie Sasse bedrijven worden verdacht van Medeplichtigheid aan de vorig jaar aan het licht gekomen sagazijnfraude bij zetmeelderivatenfabriek Cerestar Be- telux in Sas van Gent. met 2 overtrekkers -wasbaar bij 40° C -voor alle harde vloeren Al sedert 1973 tot uw dienst financierings-intermediairs doorlopende kredieten persoonlijke leningen Wij hanteren de laagste rente met de soepelste acceptatie in heel Nederland! (20 lijnen) Geopend: ma t/m vr van 9-21 uur en za van 9-14 uur. jekadres: Teteringsedijk 1, 4817 MA Breda. door hobby- ontrole mogelijk. 3-3915. op gevraagd. 11660-4200. ROTTWEILER, is dominant, met 382-5199 ben waaks, maar irvuerense Herder 31615-2017/2378 <ER Spaniel reu, ken, 350,-. 71388. nley ROSELA 1677-2793. met stamboom en schrift gar. Tel. 00-3214657892 Berner Senne Samoejeed Pyrrineese Berghond New foundlander met stamboom en schrift, garantie. Tel. 00-3214657892 Kleine manége in Dorst heeft Lessen kinderen f 11.-1 volw. 16,- per uur Tevens stalling, bosritten en kinderfeestjes. Oude Tilburgsebn. 6 Dorst. Tel. 01611-1765.' Bet gaat om Peters Cleaning, iannemingsbedrijf Vernaeve en ïrma Ranschaert (ijzerhandel en jereedschap). Persofficier mr. D. ïeurink bevestigde gisteren des gevraagd de namen van betrok- len bedrijven. De bedrijven, die «middels door jusitie zijn ver- ioord, worden valsheid in ge- ichrifte en verduistering ten laste gelegd. Hoofdverdachte ïeurink verwacht dat de straf- tegen de hoofdverdachte en «middels ontslagen magazijn- aeester E. V. van Cerestar, die ider een hoedje met betrokken «drijven speelde, nog dit voor aar voorkomt. De fraude bij Cerestar werd eind rang jaar na een interne controle Van onze verslaggeefster Biervliet - Een man heeft gisterochtend in Terneu- zen een 22-jarige vrouw uit Biervliet de stuipen op het lijf gejaagd door om onduidelijke reden enige tijd op haar motorkap te gaan zitten. De vrouw reed met haar au to door de Beatrixstraat toen een onbekende man haar dwong te stoppen omdat hij midden op straat bleef lo pen. De man liep vervolgens op de auto af, ging op de mo torkap zitten, liep over het dak en vervolgde na de zit- actie zijn weg. De volgens de politie 'zeer ontdane vrouw' deed aangif te van deukschade. Naar de identiteit van de man wordt een onderzoek ingesteld. ton onze verslaggever ïerneuzen - De koopkracht an het Dow-personeel in Ter- icuzen neemt in februari met sprongen toe. Mie medewerkers van Dow krij sen een bonus die voor een deel ickoppeld is aan de bedrijfsre sultaten en voor een deel geba seerd wordt op eigen of team- prestaties. Het extraatje kan per «edewerker variëren, maar kan «een aantal gevallen oplopen tot «eer dan een maandsalaris. 8ow werkt niet met een cao maa «et indviduele arbeidsoyereen tomstenr~~V5lgens een woord foêfder van Dow Benelux in Ter- 'euzen kan het douceurtje op- Ven tot meer dan een maandsa- Wis. "e bonus luidt een nieuw tijd perk van honorering in dat er nog «eer dan in het verleden op geënt te betalen naar prestatie. „Wij billen het systeem van variabel Vonen verder uitbouwen," al ius Dow. Set extraatje kan eraf omdat Dow wereldwijd goede resultaten leekt. De jaarcijfers worden bin- "enkort bekend gemaakt. Hoofd Jestiging Terneuzen P. Berner ®ndigde begin dit jaar aan op "last uit te zullen komen. "ow wil met de bonus onder ®eer bereiken dat het bedrijf qua garissen concurrerend blijft in chemische sector. Volgens een "oordvoerder gaat het er echter °°k om de betrokkenheid van de Newerkers te vergroten en het Jarriwerk te stimuleren. Dow wil laarmee ook mensen, die het af kopen jaar zich extra hebben Vespannen, extra belonen. bedrijf kondigde gisteren iJn, als de resultaten ernaar zijn, in 1996 met een bonus over Hrug te komen. ontdekt. De zaak draait volgens Veurink om facturen voor niet geleverde goederen aan Cerestar die door het bedrijf wel zijn be taald. In een aantal gevallen te kende de hoofdverdachte voor ontvangst, verkocht de goederen aan derden en stak de opbrengst in eigen zak. Een en ander kon gebeuren door samenspel tussen de magazijnbe heerder en vertegenwoordigers van de toeleveringsbedrijven. Ce restar doet met betrokken bedrij ven geen zaken meer. Hoe de fraude precies in zijn werk ging is nog niet helemaal duidelijk. Veurink wilde gisteren niet ingaan op details van de zaak. Officieel wordt door Ceres tar noch door het Openbaar Mi nisterie mededelingen gedaan over de omvang van de fraude. Bij Peters Cleaning gaat het ech ter om een bedrag van 16.000 gul den, bij Ranschaert om 20.000 gulden. Woordvoerders van beide bedrijven verklaarde gisteren de bedragen aan Cerestar te hebben terug betaald. Directeur H. Ber kelaar van Vernaeve onthield zich van commentaar. Het opzeggen van de contracten met betrokken bedrijven heeft in het bedrijfsleven voor opschud ding en in sommige bedrijven voor verscherpte controle op werkzaamheden van contractors geleid. ZIE OOK: 'HET IS HET ALLEMAAL NIET WAARD GEWEEST' Axel - Bij een aanrijding op het Szydlowskiplein in Axel raakte maandagavond rond 18.15 uur een bromfietser licht gewond. Een 15-jarige fietser uit Axel ver leende geen voorang aan een 19- jarige bromfietser, eveneens uit Axel, Bij de aanrijding liep de brom fietser een zwaar gekneusde arm op en werd overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Axel - Cito Tours in Axel heeft bij het arbeidsbureau ontslag aangevraagd voor ze ven chauffeurs in het bedrijfs- vervoer. Aanleiding voor de ontslagaan vraag is de beëindiging van een contract met Philips Terneuzen dat 1 maart dit jaar afloopt. Phi lips schakelt over op lease-wa gens. Cito verzorgde jarenlang dagelijks met acht bussen het groepsvervoer voor Philips. De opzegging van het contract betekent een gevoelig verlies voor Cito. Volgens directeur P. Essel- brugge van Cito is ontslag voor de betrokken chauffeurs onver mijdelijk. „Of het werk zou bin nen de kortste keren moeten aan trekken. En dat zie ik niet gebeu ren. Ook in het groepsvervoer is de concurrentie groot." Bij Cito werken 58 medewerkers waarvan veertig chauffeurs. Cito rust op meerdere poten (autover koop, bedrijfsvervoer en reizen). Een mogelijkheid om de chauf feurs onder te brengen bij het touringcarbedrijf van Cito is er niet. „Die twee staan helemaal los van elkaar. In het touringcarbedrijf worden heel andere eisen gesteld. Mensen moeten op het gebied van toerisme kennis in huis hebben. Ze moeten hun talen spreken. Voor een dagreisje gaat dat nog wel maar grote reizen niet," al dus Esselbrugge. Het groot materieel, dat Cito in zette op het groepsvervoer (acht bussen) wordt voorlopig gestald. De betrokken werknemers zijn door Esselbrugge op de hoogte gesteld. Van onze verslaggever Terneuzen - Het JAC (Jongeren Advies Centrum) Zeeland onderneemt geen verdere stappen tegen G. Piscaer, het Ter- neuzense ex-gemeenteraadslid voor Groenlinks. De voorzitter van het JAC-bestuur, F. van Kollem, meldde giste ren dat 'de rekening inmiddels aangezuiverd is' en er geen aangif te meer bij de politie wordt gedaan. Het vermiste bedrag van tien duizend gulden is afgelopen maandag teruggestort op de bankre kening van de stichting. Piscaer werd verdacht van verduistering van dat geld uit de kas van het JAC. Piscaer was penningmeester van de stichting en had zodoende eenvoudig toegang tot de financiën. Eerder al werd Piscaer geschorst door zijn werkgever, de gemeen telijke stichting Welzijn in Terneuzen, op verdenking van fraude voor een bedrag van honderdtwintigduizend gulden. De stichting Welzijn heeft daarvan vorige week aangifte gedaan bij de politie. De boeken van het JAC vertoonden vorig jaar juli, toen de eindaf rekening naar de provincie moest, nog geen tekort. Daarna zou Piscaer het bedrag van tienduizend gulden hebben opgenomen. Het JAC-bestuur deed na de ontdekking niet meteen aangifte bij de politie van de verduistering. Piscaer, die vanwege zijn werk betrokken was bij het JAC, kreeg van het bestuur tot gisteren de tijd het geld terug te betalen. Van onze verslaggever Sint Jansteen - „Dit is een uitspraak waar we verder bijna geen kant mee op kunnen." Zo reageert W. de Hamer uit Sint Jan steen, chauffeur bij het streekvervoerbedrijf Zuid West Neder land (ZWN), gisteravond op de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank dat de FNV de 24-uurs staking in het streekvervoer met onmiddellijke ingang moest staken. Het natuurgebied Vossekaai in Hoofdplaat is in beheer bij de Stichting Het Zeeuws Landschap. Van onze verslaggever Hoofdplaat - De Stichting Het Zeeuws Landschap wil dat projectontwikkelaar R. Colthof binnen tien dagen een in aanbouw zijnde vakantie bungalow bij het plan Vosse kaai (Village Scaldia) in Hoofdplaat afbreekt. Volgens de stichting staat de bungalow namelijk in het na tuurgebied dat in beheer is bij het Zeeuws Landschap. De bunga low maakt in de ogen van het be stuur dus geen deel uit van het bestemmingsplan Vossekaai. Het bestuur heeft een brief ge schreven naar de projectontwik kelaar waarin wordt gevraagd de bungalow af te breken. „Het be stemmingsplan wordt met zeven meter overschreden. Dit is hondsbrutaal van Colthof. Die man denkt dat hij God zelf is. Want dat hij zoiets flikt is buiten alle proporties," aldus regiobe heerder R. Beijersbergen van het Zeeuws Landschap in West- Zeeuws-Vlaanderen. Als Colthof geen gehoor geeft aan het verzoek van de stichting overweegt het bestuur naar de rechter te stappen. „Dat sluit ik 1 De in aanbouw zijnde vakantiebungalow bij plan Vossekaai in Hoofdplaat. eoto's camile schelstraete niet uit. Maar zover is het nog niet. We proberen het nog in het gemoedelijke te schikken. Alles is nog mogelijk. Maar dan moet hij de bungalow wel afbreken." Verkoper J. Thomaes van Village Scaldia beaamt dat de bewuste vakantiebungalow in het natuur gebied staat maar het gaat vol gens hem slechts om een kleine overschrijding. „Die zeven meter is onmogelijk. Dat is pertinent niet waar. Door mijn ervaring in eerder gedane onderhandelingen met het Zeeuws Landschap neem ik toch aan dat deze zaak op een nette manier wordt opgelost. Maar dat is mijn opvatting." B en W schrijven in een raads voorstel met betrekking tot het plan Vossekaai dat de ligging van sommige bouwblokken niet in overeenstemming is met genoemd plan. De gewraakte bungalow wordt niet expliciet in het voorstel ver meld. Voor de genoemde bouw blokken wil het college door mid del van een wijziging van het be stemmingsplan medewerking verlenen. Aan de raad wordt gevraagd een voorbereidingsbesluit te nemen. „Wij zijn bereid de benodigde medewerking te verlenen, gelet op het besloten karakter van het plan. Bovendien zijn de afwijkingen ons inziens niet van invloed op het plan als zodanig. Evenmin wordt er inbreuk op de uitgangs punten van het plan gemaakt." Het voorstel wordt vandaag ja nuari besproken. De Hamer had het journaal gis teravond om zes uur, waarin de uitslag van het kort geding tussen de werkgeversorganisatie in het streekvervoer, VSN, en de FNV bekend werd gemaakt, net ge mist. „Ik dacht dat de uitspraak om vijf uur zou zijn. Ik zit het nu net te lezen op teletekst en weet eigenlijk nog niet goed wat we er mee aanmoeten," aldus De Ha mer in een eerste reactie. „Ik moet het eerst een beetje laten bezinken." De rechter bepaalde dat de leden van de Vervoersbond FNV, die werken in het streekvervoer, met ingang van vandaag nog slechts gedeeltelijk mogen staken. Alleen werkonderbrekingen tusgen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags zijn geoorloofd, zo oor deelde de rechtbankpresident in Utrecht. Die uitspraak viel De Hamer vies tegen, zo erkende hij ruiterlijk. „Eigenlijk had ik verwacht dat het meer in de richting zou uit pakken van maar opnieuw om de onderhandelingstafel gaan zit ten. Hier heeft niemand iets aan. De Zeeuws-Vlaamse buschauf feur denkt niet dat er in zijn ver voersgebied nog veel chauffeurs mee zullen doen aan gedeeltelijke werkonderbrekingen. „Hoewel ik natuurlijk niet weet welke af spraken daarover in het regio naal actiecentrum zuilen worden gemaakt. Maar voor mijn gevoel zal het beperkt blijven tot inci dentele individuele acties," zegt De Hamer en geeft een voorbeeld waarom hij daar zo over denkt. „Wat schiet je er mee op als je om 10.00 uur met je bus in Brugge aankomt en daarna leeg terug naar de stalling rijdt Tot nu toe was het zo dat de chauffeurs van af 05.30 uur opkwamen voor hun dienst en dan die dienst gewoon helemaal uitzaten in de kantine van de remise. Maar als je nu een maal uitrukt, laat je de passa giers toch niet zo gemakkelijk staan. Daarom zullen volgens mij veel chauffeurs zeggen dan blijf ik maar doorrijden." Van onze verslaggever Middelburg - Scheepwerf De Klerk in Walsoorden hoeft de naar verhouding zeer dure leges voor de nieuwe milieuvergun ning van de provincie niet in één keer te betalen. Maar het be zwaar van de werf tegen de heffing is gisteren door Gedepu teerde Staten (GS) ongegrond verklaard. Het verhaal van de scheepswerf is illustratief voor de problemen waar veel kleine en grote onder nemingen mee zitten. De, aldus het bedrijfsleven, torenhoge mi lieuleges, die maar duurder en duurder worden. De scheepswerf, waar drie men sen werken, maakte bezwaar te gen een heffing van leges van maar liefst 12.000 gulden voor de nieuwe revisievergunning. Leges zijn op de burger verhaalbare kosten die ambtenaren maken om vergunningen uit te kunnen Van onze verslaggever Frank Deij Sas van Gent - „Achteraf ge zien is het het allemaal niet waard geweest. Hoe konden we zo stom zijn. Maar ja, je zit in die wagen en hobbelt mee. Ik was bang dat als ik er mee zou stoppen hij me zou aangeven. Ik heb nooit gewe ten dat het zulke zware ge volgen zou hebben." Directeur H. Peters van Peters Cleaning is bij Cerestar Benelux in Sas van Gent, waar hij al meer dan twintig jaar over de vloer komt, een contract van 1,8 miljoen gulden kwijtgeraakt door met magazijnbeheerder E. V. onder een hoedje te spelen. Terugkijkend kan hij zichzelf wel voor de kop slaan. Peters le verde de afgelopen vier jaar voor zo'n 16.000 gulden aan schoon maakmiddelen bij V. aan huis. Hij had wel een vermoeden dat het zaakje niet in orde was maar speelde het spelletje mee. „Wist ik veel wat ie met die spullen ging doen." Zijn medeplichtig heid kost hem kapitalen. „We zijn daardoor een flink stuk van onze omzet kwijt geraakt. Maar een geluk is nog dat onze mensen (veertien in totaal, red), inclusief mijn broer, bij Cerestar zijn overgenomen door Stoffels Cleaning. Voor hetzelfde geld staan al die mensen op straat." Aanvankelijk wilde hij het af doen met een persbericht. „De goede werkrelatie heeft geleid tot vriendschappelijke om gangsvormen," had ie bedacht. En: „De bedrijfsleiding van Pe ters Cleaning Sas van Gent was graag bereid iets extra's te doen. Helaas is dit niet beperkt geble ven tot de werkzaamheden waarvoor ons bedrijf was inge huurd. Soms zijn, hoewel op zeer kleine schaal, materialen aange boden die voor privé-gebruik bestemd waren. Deze varieerden van plastic vuilniszakken en borstels tot het beschikbaar stel len van een bestelauto voor een verhuizing." Eenmaal aan de telefoon besluit hij open kaart te spelen. Het geld heeft hij inmiddels terugbetaald aan Cerestar. Hij vindt het be drag een kleinigheid in verhou ding tot andere bedragen die hij heeft gehoord. Volgens Peters gaat het bij een van de bedrijven om meer dan een ton. „Wie?" „Dat weet ik ook niet. Je hoort van alles." Hij is beducht voor de toekomst van zijn bedrijf waar zeventig mensen werken. Tot nu toe zijn er nog geen con tracten opgezegd maar de publi caties werken volgens hem niet in zijn voordeel. „We zijn in on derhandeling over een groot contract. Dat betekent werk voor 32 mensen van ons. Als het bedrijf deze verhalen leest haakt het misschien af. Straks staan die mensen op straat." „Maar dat is toch uw verant woordelijkheid?," „Ja, dat weet ik. Ik moet de hand in eigen boe zem steken. Ik kan het niet te rugdraaien". Directeur H. Ranschaert is doodongelukkig met de beschul diging en wijst elke vorm van medeplichtigheid van de hand. „Onze betrokkenheid is onge wild gebeurd. Ais onze leveran ties niet op de plaats van be stemming terecht komen maar worden doorverkocht door per soneelsleden dan kunnen wij daar toch niets aan doen. Ons wordt tegengeworpen dat we dat hadden kunnen weten, maar hoe dan Wij wisten absoluut niet wat er met die goederen gebeur de. Het gaat bij ons om een bedrag van 20.000 gulden. Dat hebben we aan Cerestar moeten terug betalen. Dat is een groot bedrag voor een klein bedrijf als het on ze. Ik ben in wezen misbruikt. We leverden de goederen en het is uiteindelijk de betrokkene die er beter van werd. Ik vind dat we naar verhouding erg zwaar gestraft worden voor iets waar we zelf niets aan kon den doen. We hebben een hele goede reputatie, maar je merkt dat mense'n minder vertrouwen in je krijgen. De mensen op straat maken er van alles van. En nu weer een stuk in de krant. Ik kan het te gendeel straks misschien bewij zen maar er blijft altijd iets han gen. Dit kost ons opdrachten", zegt H. Ranschaert. Directeur H. Berkelaar van Ver naeve BV wenste gisteren geen commentaar te leveren. „Ik ga mijn eigen belangen niet schaden." De toekomst van zijn bedrijf stond vorig jaar al zwak. Er zijn inmiddels bespreking gaande met een andere aanne mer om het bedrijf over te ne men. Ook hierop wilde hij niet reageren. schrijven. Vergeleken met de oude vergun ning, die nog door de gemeente werd afgegeven, is dat een verho ging met 900 procent, schreef het bedrijf verontwaardigd in een bezwaarschrift. Een bezwaarschriftencommissie van de provincie geeft het bedrijf ten dele gelijk en vraagt clemen tie voor het bedrijf bij GS. De scheepswerf, die keurig wachttte tot de oude meerjaarlijkse ver gunning herzien moest worden, hoeft niet de dupe te worden van het feit dat jaren eerder veel goedkoper een milieuvergunning verworven kon worden. Omdat het om een klein bedrijf gaat knelt die ongustige positie des te meer, aldus de commissie. Maar GS wuiven de bezwaren weg. Versoepeling of kwijtschel ding zou maar precedenten scheppen en dat is niet de bedoe ling. De hoogte van de leges is conform de verordening, dus al les klopt, aldus GS. Wel mag het bedrijf het bedrag in twaalf ter mijnen betalen. Sas van Gent - In een brandgang nabij de Ivoystraat en Burge meester Hoefnagelstraat in Sas van Gent zijn dinsdagmorgen twee vergiftigde katten gevon den. Een van de twee was al dood, de andere bezweek kort daarna. Volgens de ingeschakelde dieren arts waren beide dieren vrijwel zeker vergiftigd. In het afgelopen jaar zijn in deze buurt al zeker vijf katten door vergif om het leven gebracht.

de Stem | 1995 | | pagina 11