Deel Riagg-zorg zelf betalen Erwten- IVaillanf >rok en... 'Betuwelijn moet er snel komen' Katholieke Emily maakt protestanten 'bedroefd' Gemeente^i langs Maas staan paraat voor nienwe overstroming Bio MOSSELEN Israëlische soldaten rouwen om wapenbroeders en 'n bolleke De Koninck ECHT ANTWERPS! Breda, tel. 076-211199 Be Ümjoor r Inbraken Wie van de drie? Stormachtig Brandstichting sielcentrum geen aanslag üessen dreigt met kort geding legen de Staat Ronde Midden- Zeeland gered Aanmeldcentra schrikken asielzoekers af 'Pleidooi' valt in de prijzen Eltingh in kwartfinale Moeder Kennedy (104) overleden Ministerie wil aantal cliënten geestelijke gezondhëidszprg terugdringen IR Overvallen op supermarkten fors gedaald Opnieuw minder faillissementen Opheffingsuitverkoop laatste week. Alles moet weg. pnïm Veel doden door noodweer in Europa Onderhandelingen over metaal-cao zonder resultaat Kerncentrale maakt wodka DE THERNIOCOMPACT HR ,G 23 JANUARI 1995 DE STEM 135e JAARGANG viel, zo viel uit zijn wonrri<jn op te maken, een last van zijn schouders af. „Gelukkig geen vergadering zondagmorgen of verder in de week," verzuchtte hij na afloop van het duel met de Zuid-Hollanders. Inzet van de bijeenkomsten, zo viel uit alles op te maken, zou zonder meer het aanblijven van trainer Dick Buitelaar vormen. „Het bestuur staat volledig achter hem," werd geopperd. Anders ligt dat bij de sponsorgroep, was in de wandelgangen te horen. De zege op Excelsior Maassluis kwam dus op tijd. Hoek 'leeft' nog en Dick Buitelaar mag blijven, foontractueel zelfs nog anderhalf jaar. Een verbinte nis die geen van beiden zo maar kan opzeggen. Het grilli ge voetbalwereldje kennende dekten beide partijen zich in met zoals men het mooi noemt een 'afkoopsom'. Een dwangmiddel dat momen teel nog aan de hoge kant ligt en die een intussen als een van de ingebouwde veiligheden nog teveel kost om te slopen. De zucht van Leo Breepoel ging dus als het ware gepaard met de hand op de knip. Zijn tevreden lachje liet wat dat betreft ook weinig te raden over. INBREKERS BLEKEN de laatste tijd een speciale voor keur te hebben voor de bezit tingen van Hoek-voorzitter Eddy Dobbeleir. Het woon huis van Dobbeleir werd door het inbrekersgilde bezocht terwijl hij op vakantie was. „Er is enorm veel gestolen en het hele huis was overhoop gehaald. Kostbaarheden en persoonlijke zaken. Zoiets gaat niet in je kouwe kleren zitten. Tot overmaat van ramp werd ook ons bedrijf nog eens bezocht door dieven," zei Dobbeleir. De praeses van Hoek kon echter toch nog la chen zaterdagmiddag na de overwinning op Excelsior Maassluis. Op die manier be leefde hij toch nog iets posi tiefs.... DE ZEEUWSE volleybalderby tussen Morres en WS'92 2 in de derde divisie van de lande lijke volleybalcompetitie werd zaterdag in Den Dullaert in Hulst afgewerkt met slechts één scheidsrechter. In Aarden burg had Kikkers 2 het beter voor elkaar. Voor de wedstrijd tussen De Kikkers 2 en Dyna- mo'70 3 (tweede klasse!) kwa men er zelfs drie scheidsrech ters opdagen. Dit trio bestond uit Sjaak Ple- ijte, Adri Worst en Harry Ver- straete, terwijl in het pro gramma 'eigen scheidsrechter' stond vermeld. Sjaak Pleijte deed zijn naam eer aan en was pleite, terwijl Harry Verstrae- te de eer aan Adri Worst liet. Op zoveel scheidsrechters zou den ze zaterdag in Hulst ja loers geweest zijn. DE STORM gooide zaterdag roet in het eten voor de volley balwedstrijd tussen De Kik kers en Dynamo'70 in de pro- motieklaase. De Middelbur gers konden de oversteek via Vlissingen niet maken omdat de veerdienst gestaakt was. Omrijden via Kruiningen werd gezien de lange reisduur (de wedstrijd moest zaterdag om 19.00 uur worden ge speeld) niet wenselijk geacht, waardoor De Kikkers nu voor de tweede week achter elkaar ongeslagen bleef. Een storm achtig resultaat voor de Aar- denburgse equipe, die hier door volledig geconcentreerd aan het carnavalsbal kon deel nemen. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Ton Koomen en Willy van Leeuwen. lemeuzen - De poging tot brand stichting in het asielzoekerscen trum in het Roosevelthotel in lerneuzen, zondagnacht, is vol de politie geen racistische lag, maar een daad van va- jalisme. Er is geen schade aange licht. |ZIE ZEELAND - C1 Hulst - Burgemeester Kessen van Hulst spant een kort geding tegen Staat aan als het Openbaar Ministerie en de politie zijn ge meente hulp weigeren om op te treden tegen de drughandel. Hij teemt daarmee krachtig stelling n de ideeën om het drugbe leid te liberaliseren. ZIE ZEELAND - C1 Goes - De Profronde van Mid- i-Zeeland, een eendaagse wedstrijd met start en finish in Goes, is gered. Organisator Piet Louwerse verwacht donderdag ie naam van de reddende sponsor iekend te kunnen maken. Het ioorgaan van de wielerwedstrijd tp 27 mei was onzeker geworden, tadat hoofdsponsor Perfecta had ifgehaakt. Rijsbergen/Zevenaar - Er komen mmder asielzoekers naar Neder land sinds de twee aanmeldcen- in Rijsbergen en Zevenbergen zijn geopend. Van de asielzoekers lie zich daar aanmelden wordt ongeveer 16 procent niet tot de asielprocedure toegelaten en moet het land onmiddellijk weer ïerlaten. ZIE BINNENLAND -A3 KNAU Bert Paauw in NKC Handels- renblind." ga in de Volkskrant: „Eén dag niet vee avonden zonder schermen geeft Horn over toekomstig Dordrecht- Panorama: „Een lachertje. Die club ïeeft geen gulden." Mos in Panorama: „Arnesen vindt e spelers, de club en de coach.\ inorama: „Als manager Ploegsmbmiet verder af." len in het Algemeen Dagblad: „Ik heb ng van de club. Jokken, dat hoort bij bij NAC Dennis Gerritsen in VI: IC een spits koopt." Weinig verandering Vandaag maar weinig verandering in het weer. De wind blijft eraan trekken, af en toe een bui, plaatselijk met hagel, en zacht. Vanaf morgen weer flink wat regen. VANDAAG IN DEZE KRANT Jacco Eltingh heeft zich geplaatst voor de kwart finales van het open Au stralisch tenniskam pioenschap. Hij versloeg in een slopende vijfsetter de Amerikaan Patrick McEnroe. Bij de laatste acht treft hij de Ameri kaan Krickstein. ZIE SPORT-B1 VANDAAG IN DEZE KRANT Boston - Rose Kennedy, de stammoeder van Amerika's beroemdste politieke familie, is in Hyannisport overleden. Mevrouw Kennedy is 104 jaar geworden. Ze was bijna geheel invalide en kon niet meer spreken. ZIE BUITENLAND - A4 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland' A3 Buitenland A4 Economie/Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 - De dramaserie 'Plei dooi' is tijdens het internationale festival voor tv-programma's in few York onderscheiden. 'Plei dooi' kreeg zilver. De serie, een to-produktie met de BRTN, is in opdracht van de Avro geprodu- ceerd door ID-tv. Momenteel ®dt de Avro de derde en tevens laatste reeks van de serie uit. feu Haag - Het aantal overvallen °P supermarkten is vorig jaar "d een derde gedaald. In 1993 werden 142 supermarkten over zien, in 1994 waren dat er 95. percentage overvallen dat is °Pgelost steeg met 50 procent. feu Haag - De oplevende econo me zorgt voor minder faillisse menten. Hoewel over heel 1994 net zoveel bedrijven op de "es gingen als het jaar daarvoor, 's dat aantal in de tweede helft 'an '94 sterk gedaald. Die ten- ns zet zich naar verwacht dit Par door. Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Breda - Het ministerie van Volksgezondheid overweegt delen van de zorg van de re gionale instellingen voor am bulante geestelijke gezond heidszorg (Riagg) uit de alge mene wet bijzondere ziekte kosten (awbz) te halen om het aantal cliënten terug te drin gen. In dat geval kan men zich wel aanvullend verzekeren. Dat be vestigen beleidsmedewerker Tij sterman van de Geestelijke Ge zondheidszorg van. het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG) en een woordvoer der van zorgverzekeraar OZ in Breda. Omdat de herziening van de gezondheidszorg zoals de voormalige staatssecretaris Si mons dat voor ogen stond niet doorgaat, wordt momenteel ge sproken over een drie-deling in de gezondheidszorg. In die visie is de awbz bedoeld voor grote, niet te verzekeren ri sico's. Dan is er de verplichte ver zekering, bijvoorbeeld voor zie kenhuiszorg. Tenslotte zijn er za ken die men kan, maar niet hoeft te verzekeren. Volgens Tijster man wordt er nu gesproken over de vraag in welke van de drie groepen de Riagg-hulp moet wor den ondergebracht. Het gaat vooralsnog om ideeën. A. Maussart, clusterhoofd van zorgverzekeraar OZ in Breda, heeft ook gehoord van de Haagse plannen. „Het ministerie heeft plannen om onderdelen van de Riagg-zorg, bijvoorbeeld de psy chotherapie, niet meer te verze keren via de awbz. De bedoeling is dat mensen worden afgeremd in het gebruik van de zorg." Maussart heeft nog niets verno men over plannen van Volksge zondheid om een eigen bijdrage te vragen voor Riagg-hulpverle- ning. Volgens ingewijden bij de Riagg is daar sprake van. Het is nu al zo dat een eigen bij drage wordt gevraagd voor de zo genaamde Organisatorische Een heid Psychotherapie (OEP), een van de afdelingen (volwassenen- zorg) van de Riagg. Maar de instellingen kennen meer afdelingen, zoals de volwas- senenzorg (sociale psychiatrie), de jeugdzorg, de ouderenzorg (65-plus) en de afdeling preven tie. Voor hulp vanuit die afdelin gen wordt tot op heden geen ei gen bijdrage gevraagd. (ADVERTENTIE) Alain Manoukian Houtmarktpassage 1 Breda Gehele collectie voor de 1 helft van de helft. Van onze verslaggevers Den Haag - De Betuwelijn moet snel worden aangelegd. Absolute voorwaarde is dat de spoorlijn zo intensief mogelijk wordt gebruikt. Om dat mogelijk te maken moet het kabinet vracht verkeer over de weg zoveel mogelijk aan banden leggen. Dat concludeert de commissie-Hermans unaniem in het eindrapport over de Betuweroute, dat gisteren aan minister Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat) is aangeboden. De conclusie van de com missie is verrassend; eerder wezen ingewijden in een andere richting. De commissie neemt zonder meer de plannen voor de Betuwelijn over zoals de vroegere minister Maij- Weggen die in mei 1993 presenteerde en die door de Kamer in december van dat jaar zijn goedgekeurd. De commissie noemt deze 7,4 miljard gulden kosten de Betuwespoorlijn 'de beste oplossing voor het vervoer vanuit Rotterdam- naar het achterland.' Politieke partijen en orga nisaties van werkgevers en werknemers hebben 'met vreugde en opluchting' op de nota gereageerd. Wel blijken, de meningen verdeeld over het plan om via forse heffingen het vrachtverkeer terug te dringen en zo een optimaal gebruik van de spoorlijn te garanderen. De fracties van PvdA, D66, Hermans bekijkt samen met minister Jor ritsma zijn rapport. foto anp CDA en WD in de Tweede Kamer zijn gematigd positief. De PvdA is vooral tevreden over de aan dacht die de commissie heeft voor het terugdringen van het wegverkeer. De WD is juist tegen het fors duurder maken van het vervoer over de weg via hef fingen, waar Hermans voor pleit. De commissie wil daarnaast containervervoer bin nen Europa over een afstand van meer dan 100 kilo meter over de weg verbieden. Dergelijke maatrege len moeten de Betuwelijn zo rendabel mogelijk ma ken. „Zo prijs je jezelf uit de markt," vindt WD-Kamer- lid Blaauw. „Als Nederland kun je dat niet alleen doen, want dan span je het paard achter de wagen. Dan gaan de vrachtwagens in het vervolg via het buitenland rijden." D66 ziet in het rapport opnieuw de noodzaak van de Be tuwelijn bevestigd, maar wil meer aandacht en geld voor de knelpunten in het traject. Ook het CDA ziet zich door het advies gesterkt in de opvatting dat het goede rentracé er moet komen. CDA-Kamerlid Leers staat ook niet onsympathiek te genover maatregelen om het vervoer over de weg af te remmen, maar die hef fingen mogen pas opgelegd worden als de Betuwelijn in gebruik is en bedrijven werkelijk kunnen kiezen. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Alcoholisten zien er straks stralend uit Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans is klein dat de kleine christelijke frac ties in de Tweede Kamer poli tiek rumoer zullen maken voor het geval de gemalin van prins Willem-Alexander van katholieke komaf zal zijn. „We zullen natuurlijk niet onder stoelen of banken steken dat we bedroefd zijn als dat het geval is, maar veel meer toch niet," aldus een zegsman van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Toen prinses Irene had bekend gemaakt te willen trouwen met de Spaanse prins Juan Carlos en zich katholiek te zullen laten do pen, ontstond er aan het begin van de jaren zestig nog stevig ru moer in protestantse kring. De woordvoerder van de SGP liet toen ook weten 'erg bedroefd' te zijn. Staatsrechtelijk is er geen enkel bezwaar tegen dat de ge maal of gemalin van de vorst(in) een andere geloofsovertuiging heeft dan de Nederlands Her vormde. Het koninklijk huis is sinds jaar en dag Nederlands Hervormd en dat was in 1814 ook in de grondwet verankerd. Maar na de 'fusie' van Nederland en België verdween die verplichting in 1815 weer uit de grondwet. „Nederland is vanuit onze visie natuurlijk een echt protestants land," zegt de zegsman van de SGP, die benadrukt dat hij per se niet vooruit wil lopen op een eventuele huwelijksverbintenis van Willem-Alexander met de Nijmeegse, katholieke Emily Bremers. „Het zou jammer zijn als de traditie van een protes tantse gemaal of gemalin zou worden doorbroken." Prins Claus is overigens van huis uit luthers. De lijn van protestanten in het koninklijk huis werd eerder on derbroken door grootvorstin An na Paulowna die in 1816 trouwde met prins Willem II, de latere ko ning Willem II. Anna Paulowna (1795-1865) was lid van de Russisch orthodoxe kerk. Maar dat was in de ogen van de toenmalige protestanten 'minder erg' dan een lidmaat schap van de katholieke kerk. Anna Paulowna had ook een ei gen kapel in de koninklijke ver blijven. De verenigde vergade ring - Eerste en Tweede Kamer samen - moet zich uitspreken over een huwelijk van de kroon prins. Het kabinet moet zo'n ver bintenis vooraf neerleggen in een goedkeuringswet. Niet eerder werd zo'n wet verworpen. Prinses Irene en prinses Christina - beiden inmiddels ook katholiek - vroegen de Kamers geen toe stemming voor hun beider huwe lijk en 'verspeelden' daarmee de kans op troonopvolging. Prinses Margriet deed dat voor haar hu welijk met Pieter van Vollenho ven wel. Voor de zes prinsen die na Wil lem-Alexander in principe voor de troonopvolging in aanmerking komen, geldt ook de regel dat ze - willen ze dezelfde status houden - de verenigde vergadering om toestemming voor een huwelijk moeten vragen. 71031 r'0002 I I I I I DINSDAG 24 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggevers Maastricht/Nijmegen - Gemeenten langs de Maas in Limburg en Oost-Brabant staan paraat voor het geval de rivier vandaag buiten haar oevers treedt. Door langdurige regenval de afgelo pen dagen stijgt het Maaswater snel. Israëlische soldaten in Neta- nya rouwen om de 19 soldaten, die zondag bij bomaanslagen van een moslim-zelfmoordcom mando om het leven kwamen. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 COMMENTAAR OP - A3 (ADVERTENTIE) Limburg krijgt niet alleen te ma ken met een watergolf vanuit de Belgische Ardennen, maar ook uit het noorden van Frankrijk. Elders in Europa heeft het nood weer het afgelopen weekeinde grote schade aangericht. Vooral België, Duitsland, Frankrijk en Polen moesten het ontgelden. Ze ker elf mensen kwamen om het leven. In veel rivieren stijgt het water peil snel. Meteorologen vrezen in de loop van de week waterstan den die de recordhoogtes van kerst 1993 zullen overtreffen. Door aanhoudende sneeuwval en regenbuien treden beken en ri vieren buiten hun oevers. Tal van dorpen in de Ardennen staan blank. Zware buien veroorzaken overstromingen in de valleien van de Lesse, de Maas, de Ourthe en de Semois. Twee mensen vonden in België de dood, een door een omvallende boom, de ander door verdrinking. Wegen moesten worden afgeslo ten, onder andere langs de bene denloop van de Maas. Het scheepvaartverkeer op de Boven- maas en de Samber is stilgelegd. Ook het waterpeil van de Moezel stijgt snel. Ondanks het wassende water is er volgens burgemeester Houben van Maastricht geen reden tot ongerustheid omdat het water peil in Limburg minder stijgt dan was verwacht. Hij baseert zich daarbij op berichten van Rijks waterstaat. Afgelopen nacht steeg het water in de Maas bij Borgharen tot 45,10 meter boven NAP. Bij die stand worden de huizen, aldus Houben, niet bedreigd. Wel kun nen kelders onder water lopen en wegen deels blank komen te staan. Van onze verslaggever Rijswijk - Het overleg over een nieuwe cao voor de metaalnijver heid is vannacht afgebroken. De bonden vonden de tegemoet komingen van de werkgevers aan hun eisen verregaand onvoldoen de. Ze beraden zich nu op acties. Volgens de bonden is er in vijf onderhandelingsronden geen we zenlijke vooruitgang geboekt. De werkgevers kwamen de bon den gisteravond wel op enkele punten tegemoet. Ze hebben hun loonbod voor dit en volgend jaar verhoogd van 2 keer een half pro cent tot 1 procent dit jaar en vol gend jaar 1,5 procent. Dat bod ligt nog ver onder de loonstijging die de bonden eisen: 2,25 procent dit jaar en in 1996 2,75 procent. Ook op enkele andere punten hebben de werkgevers gas terug genomen. Ze hebben nu voorge steld niet alle zaterdagen tot ge wone werkdagen te maken. Op twee zaterdagen per maand zou moeten worden gewerkt tegen het normale loon, voor de overige zaterdagen blijft de zaterdagtoe slag gelden. Volgens Houben is uit de waters nood rond Kerstmis '93 veel le ring getrokken. De vier hulppos ten van Itteren, Borgharen en Bo schpoort zijn dit keer niet alleen met vrijwilligers bemand maar ook met professionele krachten van politie, brandweer, genees kundige dienst en van gemeente lijke diensten. Het leger houdt hulpvoertuigen achter de hand. Ondertussen hebben inwoners de zandzakken gevuld. Verder zijn nooddijken aangelegd en hebben bewoners kostbare spullen naar hogere etages gebracht. Rijkswaterstaat heeft gisteren de eerste alarmfase laten ingaan. Het gemeentebestuur van Maas tricht heeft een crisiscentrum in gericht. Echt hoog water wordt pas voor donderdag voorspeld. In Midde laar wordt dan een waterstand van ongeveer 12 meter boven NAP verwacht en in Mook 11,5 meter boven NAP. Dat is ruim een halve meter lager dan de hoogste stand tijdens de over stromingmet Kerstmis 1993. Toen kwam ongeveer 10 procent van Limburg onder water te staan waardoor zeker 8000 men sen tijdelijk hun huis moesten verlaten. De schade bedroeg 250 miljoen gulden. Kiev (dpa) - Een niet-vol- tooide kerncentrale op het schiereiland de Krim in de Oekraïne is begonnen met de produktie. Echter niet van stroom maar van wodka. Volgens het persbureau Itar- Tass is in het reactorgebouw een destilleerinstallatie ge bouwd voor de produktie van sterke drank. De bouw ,van de centrale werd eind ja ren tachtig stilgezet op grond van milieu-bezwaren. (ADVERTENTIE) De nieuwste HR-ketel. Voor écht HR, echt warmwotercomfort en nog veel meer. Vraag uw installateur of bel voor meer informatie: (020) 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. tz Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Jn de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1