'Tl Naas in oo: 'Sfeer bij personeel verbeteren' Oude Wordt Terneuzen weer zo mooi als vroeger Inzame Expo 'Tussen Taal en Teken' in Den Hoekzak Terneuzen moet mee doen aan project ZIEN POLITIE RAPPORT Beurs van tweedehands hengelsportmaterialen Nieuw beleidsplan voor bejaardenhuis De Redoute Sas van Gent in de maak Ministerie mag van rechter mosselkwekers niet dwingen tot akkoord over regeling Waterschappen in bestuur van Vervoerregio Zeeland DE STEM ZEELAND Aardenburj Verhuizen Muziekvereniging Sluiskil geeft nieuwjaarsconcert Onderzoek naar afbreken van drie windmolens Optreden van Freeze o'Phonic in Westdorpe DINSDAG 24 JANUARI 1995 C3 Terneuzen werkt momenteel hard aan de vernieuwing van een deel van de binnenstad. Het stadsvernieuwingsplan Steenen Beer moet de relatie met de Westerschelde weer terugbrengen. Zoals het vroeger was. Praktisch overal waar je toen liep kwam je water tegen. Het viel architect Van Velzen van het nieuwe stadskantoor, onderdeel van Steenen Beer, juist op dat die relatie met het water momenteel ver te zoeken is. De Oostkolk ligt er verloren bij en het uitzicht vanuit het Oostelijk Bolwerk op de Scheldedijk wordt belemmerd door een bomenrij. Hij adviseerde het gemeentebestuur die bomen weg te halen. En zo geschiedde. Terneuzen wil onder andere op deze manier de band met het water weer aanhalen. Zoals het vroeger was. De relatie met het water ook terug te zien in de nieuwe winkels aan de Havenstraat. De toegangspoort tot die Havenstraat wordt gevormd door twee gebouwen die de functie van sluisdeuren hebben. Maar of het weer zo wordt als vroeger. De toekomst moet uitwijzen of Terneuzen weer echt de naam van Scheldestad kan Zoals het vroeger was. FOTO P. EEKMAN Van onze verslaggevei Waterlandkerkje f meldienst Bron landkerkje vindt van 625 gulden inzameling van drijfsafval in de Oostburg reëel. Volgens directeur Brc inzameldienst gec< met een forse stijgi TIJDENS DE tember-oktober 1 oorlogsgeweld ov< zijn er velen geu verdienstelijk het door in moeilijke den hulp te verl medemens die in de. De meeste gev bekend gebleven betrokkenen wete het goed dat na v: eens aandacht aai wordt. Het hoofd van de afdeling Aardenb Catsman, heeft in de voornaamste houden van hetj voorgevallen. Toen de situatie werd een noodzie richt in een groot begin van de West horend aan Leon 21 september we gewonde uit Den nengebracht. De werd besteed om middelen en brar maar te vinden w; noodziekenuis ove Zaterdag 23 sept de eerste granatei burg. Resultaat: -twee-"gewonden, werd voor het ee de wacht gehoud af vluchtten de A de kelders in. Da dagelijkse bescl werden gewonden kenhuis binnengel Enkele Rodekrui: -helpers raakten van de soms vrese dingen zo van stre werk niet meer 1 zetten. Dat was ni derlij k en de leidi af of het werk vinden. De meeste ren getrouwd en beschietingen zei voor de wachtd noodziekenuis, ht| steek laten. Toch slaagde mer mannen en nege elkaar te krijgen. Van Strien in de werd ingericht der, doch toen d september een gekregen, moest naar de kelder va Cysouw, schuin noodziekenhuis. Van de zenuwen kruispersoneel i vergd. De wac vastgesteld van avonds tot acht i dus twaalf uur Op 30 september meentewerkman ervoor dat het tei kanten en carbidl vuld werd door len uit de Duitse opgeslagen lag telijke opslagpl moest men zich ting behelpen mi petroleum die Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Er moeten nog een heleboel plooien glad gestreken worden voordat de sfeer onder het personeel van bejaardenhuis De Redoute in Sas van Gent 'goed' is te noemen. Maar dat dat gaat lukken, staat voor het interim-be stuur nu al vast. Deze week wordt het beleidsplan besproken dat waarnemend directeur O. van Gysel heeft ge maakt. Belangrijkste onderdeel daarvan zijn de ideeën 'hoe het wat betreft het personeel verder moet met de Redoute'. „De neuzen moeten weer dezelfde kant op," zegt W. Steijaert, interim-voor zitter van het Redoute-bestuur. „We hebben hele grote problemen gekend. De medewerkers waren verdeeld in twee kampen." Daarmee verwijzend naar voor- en tegenstanders van directeur mevrouw M. Hillaert die op 7 november op non-actief werd gezet omdat ze 'geen leiding zou kunnen geven'. Inmiddels is voor haar ontslag aangevraagd bij de kantonrechter, die woensdag 31 januari belist over de ontslagkwestie. Dat Hillaert nog terugkeert als directeur acht Steijaert uitgesloten. „Niet verantwoord om met haar door te gaan. Haar aanblijven zou leiden tot sluiting van het tehuis omdat een groot deel van het personeel zich dan ziek zou melden." Volgens Steijaert heeft Hillaert de problemen met het personeel steeds ontkend en heeft ze zelfs opzette lijk informatie achtergehouden over de kwestie. „Dat is ons via andere, externe organisaties ter ore gekomen." Vanwege eerdere bestuurs- en directiecrises bin nen het bejaardentehuis werd vorig jaar besloten een adviesbureau in de arm te nemen om de boel binnen De Redoute eens goed door te lichten. Dat bureau heeft onlangs geadviseerd om het bestuur te verkleinen en een raad van toezicht in te stellen. Die adviezen worden overgenomen en op dit moment wordt er al gewerkt aan een wijziging van de statuten. Door die wijziging krijgt het bestuur minder invloed op de dagelijkse leiding van het tehuis. Tot nu toe ging het dagelijks bestuur te vaak op de stoel van de directie zitten, aldus Steijaert. „Maar het bestuur gaat zich straks uitsluitend met alge mene beleidszaken bezig houden." Een kleiner bestuur is ook veel slagvaardiger, meent hij. „Er zaten dertien mensen in het bestuur, dat worden er negen. We hebben inmiddels twee mensen benaderd die zich bij het interim-bestuur willen aansluiten." Namen noemt hij nog niet. Mevrouw Hillaert wil niet op de ontslagaanvraag reageren voordat de zaak volgende week door de kantonrechter is behandeld. Den Haag/Zierikzee - De president van de Haagse rechtbank heeft maandag zes mosselkwekers uit Zierikzee en Bruinisse in het gelijk gesteld. Ze hadden"geëist dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat hen niet zou dwingen om een schade- vergoedingsregeling te accepteren; I De zes horen bij een groep van 27 kwekers, die op grond van de Deltaschadewet schade aan hun Sluiskil - Muziekvereniging Sluiskil houdt op zondag 29 januari weer haar traditione le nieuwjaarsconcert in het Meulengat. Als gastkorps is uitgenodigd muziekvereni ging Groede. Beide muziekverenigingen zijn harmoniën en staat deze dag onder de bezielende leiding van dirigent R.Jurriens. Voor de pau ze treden beide verenigingen op met een kort concert. Na de pauze treden beide verenigingen samen voor het voetlicht als een groot harmonie orkest. Het concert is voor ieder toegan kelijk. Aanvang; 14.30 uur ,de entree bedraagt fl 2,50 per per mosselpercelen claimen, veroor zaakt door de aanleg van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Ze kregen onlangs nul op het rekest. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat vond dat ze niet aangetoond hadden dat de schade werkelijk ontstaan is door de aanleg van de storm vloedkering. Omdat verder procederen bij de rechter echter jaren kan vergen, kwam het ministerie op 13 ja nuari met een regeling. Wanneer de kwekers akkoord zouden gaan, zouden ze in plaats van honderd procent weliswaar slechts tachtig procent schade- verghoeding krijgen, maar dat zou hen veel tijd en procedure kosten schelen. Zouden ze niet akkoord gaan, dan zouden ze ook geen compensatie krijgen van andere schade, aldus het ministerie. Met die laatste voorwaarde wa ren zes kwekers het niet eens. Ze stelden een kort geding in en eisten dat het ministerie het mes van tafel zou halen. Terneuzen - De NS, de ZWN-groep en de Kamer van Koophandel zijn onlangs uit het bestuur van de Vervoerregio Zeeland gestapt. Hun plaats in het samenwerkingsverband wordt ingenomen door de diverse Zeeuwse waterschappen. De vervoerregio wordt nu uit sluitend gevormd door wegbe- heerders, want naast de water schappen zitten Rijkswaterstaat, Willemstad - Nedwind Rhe- nen, de leverancier van de windmolens bij Willemstad, hoopt nog deze week duide lijk te krijgen waarom drie windmolens bij harde wind dit weekend zijn afgebroken. De molens worden voorlopig niet gerepareerd. Gisteren zijn, voor zover de wind dat toeliet, de resten van de beschadigde wie ken weggehaald. Pas als het on derzoek naar de oorzaak van het afbreken is afgerond bepaalt Nedwind, in overleg met de Pnem, of de molens worden ge repareerd en of dezelfde model len zullen worden geplaats. De drie molens liepen samen een schade van naar schatting 750.000 gulden op. de provincie en de gemeenten in het bestuur van de vervoerregio. Het gaat om een landelijke ont wikkeling waarbij Zeeland vol gens provinciewoordvoerder H. Thomaes 'in het eerste peloton' meefietst. Het grote voordeel van de wijzi ging is dat belangenverstrenge ling voortaan wordt voorkomen. Eind vorig jaar bij de aanbeste ding van het openbaar vervoer aan particuliere vervoerders was het namelijk even moeilijk voor streekvervoerder ZWN. „ZWN had ingeschreven voor de privatiseringsproef op Noord- Beveland (en kreeg uiteindelijk ook het werk, red)," vertelt Tho maes. „De Vervoerregio Zeeland moest daar over adviseren en dat bracht de vertegenwoordiger van de ZWN in de problemen." Andere consequenties zijn er nauwelijks volgens Thomaes. De projecten, die al op de rol ston den, worden voortgezet. Het gaat onder meer om het ver- keersveiligheidsprojeet 'duur zaam veilig' in West-Zeeuws- Vlaanderen, de introductie van het kleinschalig doelgroepenver- voer en de uitbreiding van het fietspadennet. Y Een muurkrant op de expositie 'Tussen Taal en Teken' in Den Hoekzak. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Oostburg - De Stichting Hoekspositie heeft in het cultureel centrum Den Hoekzak de tentoonstelling 'Tussen Taal en Teken' inge richt. Een gevarieerde expo sitie waarin de beelden ie dere hun eigen taal spreken. De kunstenaars hebben op ver schillende wijzen woorden en beelden of tekens gecombi neerd. Hierdoor ontstaat een kunstrijke taal en ook de wis selwerking van kijken en lezen is een speciale ervaring. Zeefdrukken Heel speciaal is de bijdrage van het drietal Marten Postma, An- ne-Lies Soet en Mente Zwa- ving. Zij ontwierpen een muur krant in opdracht van Necker- mann. De krant bestaat uit tien gedichten van Zwaving die steeds op dezelfde basistekst gedrukt zijn. De twee andere kunstenaars maakten twaalf zeefdrukken die op de tekst slaan. Zij ver zorgden ook het totale druk proces, waarbij zij gebruik maakten van een antieke cylin- derpers. In de Hoekzak zijn drie gedichten en prenten te zien. Het werk balanceert vol gens de makers op het span ningsveld tussen poëzie en au tomatisering. Kleuretsen De wisselwerking tussen woord en beeld wordt eveneens bena drukt door het duo Miel Cra- jant uit Assenede die poëtische kleuretsen maakte bij de ge dichten van Daniël Billiet. Jan Kerpel uit Papendrecht is op de eerste plaats een dichter. Zijn gedichten zijn bijzonder omdat de kwaliteit literair van hoog gehalte is en omdat hij ze calli- grafisch tekent en met medita tieve, subtiele penseeltekenin gen verlucht. Een totaal andere wijze van kunstig communiceren is de Mail Art. Ko de Jonge uit Mid delburg houdt zich hier al jaren mee bezig. Hij toont in Den Hoekzak slecht een klein deel van zijn omvangrijke collectie. Hans Bos uit Terneuzen experi menteert met het samengaan van figuur en omgeving, tekst en afbeelding, vorm en inhoud. Hij maakt gebruik van gemeng de technieken en gebruikt de tekst als schildertechniek. Prehistorie Het werk van de Gentse Ludwine Liefooghe roept her inneringen op van prehistori sche afbeeldingen, kinderteke ningen en grafitti. De composi tie van geheimzinnige tekens in zwarte acrylverf op eigenge maakt handgeschept papier spreekt direct tot de verbeel ding. Het papier is gemaakt van kranten, tijdschriften en telefoongidsen en oogt goed vanwege de aparte kleurschar- keringen. De tentoonstelling duurt tot 9 februari en is te bezichtigen van maandag tot zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 12.00 uur. Verzoek aan gemeente van recreatiepark De Braakman en enkele hotels Van onze verslaggever Terneuzen - Recreatiepark De Braak man en enkele hotels hebben de ge meente Terneuzen gevraagd mee te doen aan het toeristisch informatiesysteem ZIEN. Zij vinden het een manco dat belangstellende toeristen niet via dit systeem kunnen zien of er nog plaatsen vrij zijn in hun accommodaties. Onlangs heeft de Provinciale VW zoals gebruikelijk een bijdrage aan Terneuzen gevraagd. Terneuzen is een van de zes of zeven Zeeuwse gemeenten die niet meebeta len aan dit oorspronkelijk door de Provin ciale VW ontwikkelde info-systeem. Ook Sas van Gent, waar het college voorstelt niet mee te betalen omdat Sas geen logiesver- strekkende bedrijven heeft, en Hulst maken er geen gebruik van. Het logiesinformatiesysteem is sinds kort niet alleen te raadplegen via Videotex maar ook op RTL-text. Daarvoor is geen computer nodig. Voldoende is een televisie met tele tekst en een telefoon met druktoetsen. Zeeland ZIEN dateert uit 1986 toen de Provinciale VW in samenwerking met het toen bestaande Recreatie-overleg een sys teem ontwikkelde om tijdens piekperioden snel informatie te kunnen geven over 'lege' plekken. „Dat was toen een groot pro bleem", zegt VW-medewerker Teun van Elsacker. Het in Zeeland ontwikkelde systeem, waar aan bijna alle Zeeuv^^e gemeenten en heel Snelheidscontrole Vogelwaarde - Op de Provin- cialeweg te Vogelwaarde werd zondag tussen 12.20 uur en 15.50 uur een snelheidscontro le gehouden. Er waren 1475 passanten, waarvan er 104 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid was 135 ki lometer per uur, terwijl tach tig kilometer het toegestane maximum is. Inbraak in woning IJzendijke - Een 23-jarige vrouw uit IJzendijke deed zondag aangifte van inbraak in haar woning aan de Doel Bastion te IJzendijke. De in braak vond plaats tussen 16.00 uur en 20.30 uur op zondag. De dieven namen een verzameling oude munten, geld en enkele bankpasjes. Vernielingen Terneuzen - Een etalageruit van een bedrijf aan de Axelse traat in Terneuzen werd afge lopen weekend vernield. De 52-jarige eigenaar deed hier van aangifte. De ruit had een afmeting van 2,63 meter bij 2.25 meter. Ook een winkel ruit van een boekhandel aan de Brouwerijstraat te Terneu zen werd zondag vernield. Uit de winkel werden enkele tijd schriften weggenomen. Verlichtingscontrole Terneuzen - Tussen 07.00 uur en 08.00 uur gistermorgen werd een verlichtingscontrole gehouden op de Axelsestraat in Terneuzen. Vijf fietsers werden bekeurd. Verkeerscontrole Terhole/Kapellebrug - Tussen 10.00 en 11.30 uur gistermor gen werd een verkeerscontrole gehouden op de Rijksweg N60 te Terhole en de Gentsevaart in Kapellebrug. Tegen zes mensen werd proces-verbaal opgemaakt omdat zij geen au togordels droegen. Mobilofoon weg Terneuzen - In een vrachtau to, die geparkeerd stond aan een bedrijfsterrein aan de Sta tionsweg in Terneuzen, werd afgelopen weekend ingebro ken. De 52-jarige Terneuzense chauffeur mist zijn mobilo foon. Diefstal kabels Oostburg - Vanaf een bouw terrein aan de Maaidijk te Oostburg zijn dit weekend twee koperen kabels met een totale lengte van ongeveer 45 meter weggenomen. Een aan nemingsbedrijf in Terneuzen werd hierdoor gedupeerd voor 1500 gulden. Diefstal Ellemeet - Een 51-jarige in woner uit Hilversum deed zondag aangifte vah diefstal uit de schuren van zijn vakan tiewoning te Eöemeet. De diefstal is gepleegd tussen ok tober 1994 en 22 januari 1995. Verschillend gereedschap en hout voor de open haard wer den weggenomen. De waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. Arrestatie Terneuzen - Tijdens het toe zicht in de binnenstad van Terneuzen werd in de nacht van zondag op maandag een 29-jarige Terneuzenaar aange houden omdat hij een mes bij zich droeg, dat hij onder zijn kleding had verborgen. De man was bovendien in het be zit van een geringe hoeveel heid heroïne. Van onze verslaggeefster St.-Kruis - Op zondag 5 februari vindt er een tweedehands- beurs van hengelsportartikelen plaats in het dorpshuis ii St.-Kruis. veel bedrijven een financiële bijdrage leve ren, is nu ook elders ingevoerd. De provincie Gelderland gaat dit systeem toepassen. En ook Friesland heeft er zich op gestort. Niet om logiesinformatie te verschaffen maar om snel te kunnen laten zien waar nog boten te huur zijn. Het verzoek van de Provinciale VW ligt momenteel bij het college van B en W. Dat moet zich nog laten informeren, voordat een voorstel naar de gemeenteraad gaat. Het ZIEN-systeem is in de Scheldestad nu nog één-richtingverkeer. Bij het VW-kantoor bijvoorbeeld kan wel informatie worden op gevraagd maar kunnen beschikbare logies- plaatsen in Terneuzen niet worden inge voerd. Wat De Braakman en een paar hotels betreft, komt hieraan snel een eind. De organisatie van de beurs be rust bij de Marathonkommissie uit Aardenburg. Sportvissers kunnen hengelsportmaterialen, die zij niet meer gebruiken en die in goede staat verkeren, aan bieden op de beurs. De artikelen kunnen op twee manieren worden aangeboden. Ten eerste kan de verkoper de materialen zelf verkopen door een tafel te huren a 30 gulden. Opgave hiervoor kan op zater dag 4 februari bij R. de Vos, 01177-2197 (tussen 10.00 uur en 17.00 uur). De spullen kunnen ook door de Marathoncommissie worden ver kocht. Per aangeboden artikel betaalt de verkoper één gulden bij inschrijving. Ook moet er tien procent van de verkoopprijs worden afgestaan aan de com missie. De verkoper moet vooraf' een vaste verkoopprijs doorge ven. Niet alleen verkopers kunnen op de beurs terecht, ook mensen die wat willen rondkijken en zich willen oriënteren op het gebied van de hengelsport zijn van har te welkom. Marathonsponsor 'Hengelsport Crommen' uit Maldegem (België) zal vertegenwoordigd zijn op de beurs met een stand. Belangstel lenden kunnen op deze manier kennismaken met verschillende visattributen en de nieuwste snufjes op hengelsportgebied. De beurs vindt plaats van 14.00 uur tot 17.00 uur in het dorps huis te St.- Kruis. De tijdsinde ling van de te verkopen materia len: artikelen o» inleveren van 12.30 uur tot 13.30 uur, beurs van 14.00 uur tot 17.00 uur, ophalen van niet verkocht mate riaal van 18.00 uur tot 19.00 uur en afrekenen met de organisatie eveneens van 18.00 uur tot 19 uur. Van onze correspondent Westdorpe - Ook dit jaar worden de laatste zaterdagen van maand weer gevuld met live-mu- ziek op het podium in de Gravil in Westdorpe. Zaterdag 28 januari wordt hel spits afgebeten door de Nijmeeg se driemansband Freeze o'Phonic. Zij zijn nu ruim jaar bezig met hun onvervalste rockabilly repertoire, dat vari eert van covers uit de jaren vijf tig tot het modernere werk. Bij de covers passeren allerlfl bekende namen de revue, waar onder Buddy Holly, de Stra; Cats, Carl Perkins, Elvis, John» Cash en Joe Clay. Daarnaas brengen zij ook een aantal eigen nummers. Renzo Sanders (gitaar, zang) Funz Claessen (slappin' t zang) en Matt Burger (drums hebben zich het laatste jaar meerdere malen laten horen i> diverse kroegen en jongerencen tra en op diverse festivals. He optreden begint om 22.00 uur e» de toegang is zoals altijd grdtis. er Van onze verslaggee Margon Ketting Vlissingen - Het 1V Centrum Het Arsei heeft er momentee tractie bij. Sinds a; huist in Het Arser een zeventig jaar o rond kerst vorig ja in de buurt vai schiereiland Nova De Homerus Ameri naam van de zeekree jaar bij toeval ontde dese visser. De kree: is 95 centimeter lang oud. Volgens bioloo van,,het Maritiem A zo'n grote en oude ze

de Stem | 1995 | | pagina 14