m Vendex dit j aar naar de beurs Vendex groot dankzij en ondanks meneer Anton Frau Antjekrijgt nieuwe rol in promotie Hollandse kaas i PHILIPS Pretparken blij met idee premievrijstelling Crawford leidt aanval Pepsi op Coca-Cola Topman Hessels laat veel vragen rond beursgang concern onbeantwoord Verzekeraar eist 1 miljard van Britten na fout advies I LAND KORT PS ZONNEHEMELS. GRATIS DB STEM ECONOMIE A5 Sandoz AG zou oogje hebben op Nutricia ING vist achter het net bij Postcheque ECONOMIE KORT i 20 JANUARI 1995 A/ Europarlement In het Europees parlement, l) en de Brit Plumb (consent Van kostbare nieuwbouw de overkant van het huidigi I om de parlementariërs uit de lerdak te bieden. Maar volgens lingen mogelijk. Nu al zijn IStraatsburgse gebouw om 1 Als men daarover tevreden re nieuwbouw neer te zetten hodig kan men ook in Brussel een parlementair debat en een nieuwbouw. Ze wijzen erop dat jistingbetalers 800 miljoen ecu 1st, terwijl hun afgevaardigden |sh [nders van de regering hebben n, spoorbanen en vertrekplaat als onderdeel van een reeds bagne om premier Khaleda Zia [0.000 demonstranten bezetten fcdstad Dhaka en 1.500 politie Ji ingezet om treinen te bescher laren niet direct meldingen van Ide protesten beginnen de Ben- pd te verzwakken. len Israël 1.994 de belangrijkste doodsoor- Iblijkt uit een rapport van het tmoord, dat zijn er zes meer dan lm in botsingen met Arabieren. I militairen om het leven. Het Ier soldaten zelfmoord hebben [maar noemt geen aantal voor nen 21 Israëlische soldaten in in de bezette gebieden. Dat is e, toen 45 Israëlische soldaten de prde gebieden. [waZulu-Natal J in de nacht van woensdag op lafrikaanse provincie KwaZulu- lioten vier mannen een huis en Iwen en zes kinderen kwamen in Tiwijk van Durban werden vier loor arbeiders met automatische Takten er gewond. In Mtubatuba, Je, werden twee familieleden van It Afrikaans Nationaal Congres I kwam een vrouw door brand- lie tast bij de meeste moorden in It van de daders en de motieven, len gevolg van de gebruikelijke Icie tussen het ANC en Inkatha. pij Durban schreef de politie toe nee doorgaans gerefereerd wordt angsraad vermoord I van de nationale overgangsraad Ird. Beddiar, hoogleraar aan een I het tweede lid van de raad dat is llager Salah Nour werd zondag in Iracht. Vorig jaar augustus werd li-Abdallah, vermoord. De over- lïnstalleerd. Hij telt 175 leden die lerheid en de maatschappelijke V. De belangrijkste oppositiepar- alligèn uit Ird, Umberto Bossi, heeft gisteren li de Lega die de nieuwe Italiaan- tun vertrouwen onthouden, uit de [ij was vorige maand verantwoor ding van mediamagnaat Berlusco- hl, hebben zich gisteren over hun |regering beraden. Zij hebben nog jor lawine nalaya-hellingen op de hoofdweg pe deelstaat Jammu en Kashmir meer dan tweehonderd doden Berd mensen ingesloten in de drie lel. i de 180 kilometer lange weg, die Himalaya slingert, meldde het inmiddels gered uit gestrande zijn van de buitenwereld afgesne- lar-tunnel hebben luchtmachtheli- pel en dekens afgeworpen. door? Kies dan voor één van de bruinen en zijn uiterst comfortabel, tijdelijk verrassen wij u bij drie types Philips dealer en haal de zon in huis. Gratis Philips portable digitale stereo-radio/ casscttespeler (AQ 6529) t.w.v. f 179,- bij de Philips zonnehemel HB 540, winkelprijs f999,- VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Berlijn (anp) - De promotie van Nederlandse kaas in Duitsland wordt op andere leest geschoeid. Het collectief aanprijzen van 'Kase aus Holland' is niet meer voldoen de om de concurrentie het hoofd te bieden. Frau Antje, het blonde Ne derlandse kaasmeisje, krijgt een nieuwe rol toebedeeld. Gisteren is in Berlijn de jaarlijkse Grüne Woche van start gegaan, veruit de belangrijkste levensmiddelenbeurs van Duitsland. Traditiegetrouw is ook Nederland in Berlijn vertegenwoor digd. Het is zelfs feest in het Holland paviljoen. Frau Antje, het in Duitsland alom bekende symbool van de Neder landse kaasindustrie, viert dit jaar haar 40e verjaardag. Duitsland is voor Nederland een kaas koper van formaat. Circa 42 procent van alle kaas die ons land exporteert gaat naar de oosterburen, goed voor een bedrag van 1,7 miljard gulden. Bovendien is de export nog altijd groeiende. Volgens voorlopige cijfers ging er vorig jaar 213.000 ton Neder landse kaas naar Duitsland, 3 procent meer dan in 1993. Maar de concurrentie groeit navenant, zegt directeur B. van Schaik van de Duitse vestiging van het Nederlandse Zuivelbureau. Zowel in Duitsland zelf als in andere Europese landen neemt de produktie van kaas toe. Vooral Gouda en Edammer, ooit typisch Ne derlands produkten, worden massaal geïmiteerd. Bovendien krijgt ook de kaasfabricage een beetje te maken met de negatieve beeldvorming die de Nederlandse land- en tuinbouw in Duitsland heeft: grootschalig en industrieel. Na de Nederlandse tuinbouw start nu ook de zuivel een campagne om het imago van het produkt te verbeteren. 'Aus Holland' mag niet langer een synoniem zijn voor massale standaard kwaliteit. Het Holland-logo moet wor den geassocieerd met het individuele, zorgvuldige gemaakte produkt. Van Schaik heeft jaarlijks 15 miljoen gulden te besteden aan kaaspromotie in Duitsland. „Frau Antje blijft haar belangrijke rol vervullen. Ze is van grote symbolische waarde. Dat willen we niet kwijt," stelt hij. „Maar ze krijgt wel een andere rol. Ze gaat niet langer alleen Kase aus Holland verko pen. Frau Antje moet duidelijk maken dat we in Nederland een groot aantal verschillende kaasmerken hebben. Ze moet de kwaliteit van dat brede aan bod benadrukken." Het ambachtelijk karakter van de kaasproduktie staat daarbij voorop, aldus Van Schaik. „In Nederland zijn we kaasmeesters, die kaaskunst bedrij ven. Met die boodschap richten we ons op de Duitse markt. 'Da schmeckt man die Kaaskunst', zo luidt de slogan. Het feit dat de kaas in Nederland op na tuurlijke wijze wordt gerijpt, is daarbij een sterk punt." Van onze redactie economie jaar naar de beurs. Dat was de enige zekerheid die Willem Alexander opent vernieuwde Effectenbeurs topman mr. J. Hessels de toegestroomde pers gisteren kon verschaffen. Hoe het allemaal in zijn werk gaat, hoeveel aandelen er wor den geïntroduceerd, tegen welke prijs, welk introductiesysteem wordt toegepast, of er ook aan delen voor het personeel be schikbaar komen, daarop bleven Hessels en zijn financiële rech terhand drs. W. Angenent de antwoorden schuldig. Zelfs het tijdstip van de beurs gang bleef in nevelen gehuld. Het precieze tijdstip zal sterk aihangen van het beursklimaat. „Het minimum aantal aandelen dat we naar de beurs willen brengen zit in mijn hoofd," was alles wat Angenent wilde zeg gen. Een tipje van de sluier kon Hessels wel oplichten: de intro ductie zal tot de grootste in Nederland behoren, vergelijk baar met die van KPN en DSM. Vendex is in ieder geval kernge zond en klaar voor de beurs. Al vier jaar zegt de directie dat, maar de financiële resultaten waren lange tijd niet van dien aard dat de daad bij het woord kon worden gevoegd. Het voor naamste zorgenkind, Vroom en Dreesmann, kwam in het boek jaar 1993/'94 uit de rode cijfers en heeft in het per eind januari Zoetermeer - Het Zwitserse far macie- en chemieconcern San doz AG heeft een oogje op Nu tricia. Volgens de Britse krant Evening Standard hebben de Zwitsers een bod uitgebracht op het belang van het Britse Uniga- te in Nutricia (32 procent) van 169 gulden, ver boven de beurs koers. Hoewel geen van de betrokken bedrijven wilde reageren, was Nutricia op de Amsterdamse beurs zeer in trek. Normaal ver wisselen per dag niet meer dan 50.00 0 stukken van eigenaar, gisteren waren dat er 472.616. De mogelijke interesse van San doz is niet vreemd, want het bedrijf is op het overname-pad in de sector babyvoeding. De Zwitserse multinational, het op elf na grootste chemie- en far macieconcern ter wereld, betaal de vorig jaar 3,7 miljard dollar in contanten voor Gerber Pro ducts, de grootste producent van babyvoeding in de Verenigde Staten. Daarmee verdubbelde de babyvoedingdivisie van Sandoz in omvang. Brussel (anp) - De door de Politiek gedomineerde raad 'an bestuur van De Postche que in België kiest voor de Generale Bank en de verze keraar Royale Beige als part ners. Daarmee vist de Nederlandse bank/verzekeringsgroep ING Postbank, ING Bank, Nationale Nederlanden) achter het net. 'NG betreurt het afketsen van samenwerking. Postcheque zou een interessan te Partner zijn voor ons," aldus de woordvoerder. „Het aanbie den van geïntegreerde financiële diensten via de Belgische post kantoren zou uiterst interessant ®jn geweest voor ING. Maar Postcheque is nou ook weer geen wereldschokkende zaak die we Per se wilden hebben." pe raad van bestuur van postcheque zocht een kapitaal krachtige en innovatieve partner Bet dienstenpakket van de postkantoren in België grondig te vernieuwen. Na een Kp^are inschrijving kwam naar voren als meest ge suste kandidaat. Volgens een s'gisch onderzoek heeft het Ne derlandse concern 2,37 maal eer waarde voor Postcheque s de nu door de politiek gepre- reerde Generale Bank, af te sluiten boekjaar opnieuw beter gedraaid, vertelde Hessels. Andere doelstellingen die Ven dex zich stelde zijn inmiddels eveneens gehaald. Onvoldoende renderende bedrijfsonderdelen zijn gesaneerd en er is kapitaal vrijgemaakt door verkoop van niet-kernactiviteiten en niet- strategisch onroerend goed. Vendex heeft enige tijd gespeeld met de gedachte delen van het concern naar de beurs te bren gen, maar dit gaat niet door. „Het is zeer complex gebleken het concern te splitsen. Boven dien kan dan niet meer ten volle worden geprofiteerd van het fis caal compensabel verlies. Dat ligt in de buurt van een miljard gulden," aldus Angenent. De aandelen Vendex zijn in het bezit van houdstermaatschappij Vede (41 procent) en van ruim 700 familieleden van de oprich ters, institutionele en particulie re beleggers. De laatste jaren onderhouden enkele banken een bescheiden markt in aandelen Vendex. De laatste koers ligt rond 3200, veel te hoog voor een beursintroductie. Vóór de openbare herplaatsing zullen de aandelen dan ook zeker worden gesplitst. Vendex gaat in de komende maanden de belangstelling van beleggers peilen. Behalve naar binnen- en buitenlandse institu ten (onder meer Engeland en Amerika) zullen de aandelen ook hun weg vinden naar particulie ren. „Daarbij moet men niet aan volkskapitalisme denken," aldus Hessels. Of personeelsleden de kans krijgen aandelen aan te schaffen is nog niet beslist. Vanaf begin februari zullen de huidige aandeelhouders in infor matieve vergaderingen over de beursgang worden geïnformeerd. Daarna wordt bepaald hoeveel aandelen voor herplaatsing be schikbaar komen. „Niet alle fa milie-aandeelhouders staan te trappelen hun stukken te gelde te maken, maar dat kan veran deren als ze een goede prijs in het vooruitzicht wordt gesteld," zo meent de hoofddirectie. Prins Willem Alexander heeft gisteren met een slag op de gong de vernieuwde handelsvloer van de Amsterdamse Effectenbeurs officieel in bedrijf gesteld. De prins wijdde hiermee tevens het computergestuurde effecten-verhandelingssysteem ('Trading System Amsterdam') in, dat overigens al geruime tijd in gebruik is. De prins kreeg ook een rondleiding over de vernieuwde beurs. foto anp Den Haag (anp) - Een sug gestie van een hoge ambte naar van het ministerie van Economische Zaken om werknemers met een deeltijd baan vrij te stellen van socia le premies, is goed gevallen bij de pretparken. De politiek is echter minder enthousiast. „De dagattractieparken hebben bij uitstek te maken met seizoen krachten," aldus het bestuur van de Club van Elf in een verkla ring. Het bestuur streeft al jaren naar versoepeling van de regel geving. Mr. drs. I. Sepers, plaatsvervan gend directeur-generaal Econo mische Structuur, deed van de week tijdens een bijeenkomst van ING Bank enkele suggesties om werkgevers te bewegen om meer mensen in dienst te nemen. De Club van Elf denkt met Se pers dat vrijstelling van premie voor ziektewet en ww, voor mensen die er geen behoefte aan hebben om daarop aanspraak te maken, kan leiden tot meer werkgelegenheid in deeltijd. Tot de Club van Elf behoren onder meer het Dolfinarium Harderwijk, De Efteling, de Keukenhof en Ponypark Slagha ren. Niet iedereen is gelukkig met de uitspraken van Sepers. De PvdA voelt weinig voor het idee van premievrijstelling. PvdA-kamer- lid Van Zijl wijst erop dat ie mand dan in plaats van in de ww, meteen in 'het gure klimaat van de bijstand' belandt. Ook D66 ziet veel haken en ogen aan het plan, maar prijst het dat Sepers nadenkt over 'drastische methoden om de werkgelegen heid aan de onderkant te vergro ten'. D66-kamerlid Bakker denkt dat premievrijstelling kan leiden tot een algemene pre mieverhoging, en daarmee tot een verlies van banen. Ook zou hij er geen voorstander zijn als werknemers bij ziekte geen uit kering meer ontvangen. De D66'er heeft, in tegenstelling tot de PvdA, geen probleem met het vaak drastische opereren van zijn partijgenoot minister Wijers en diens ambtenaren. Hij vindt het juist prima dat het departe ment van Economische Zaken 'breder gericht is' dan in het verleden. Door Chris Paulussen IN APRIL 1985 maakte prof. dr. drs. Anton Dreesmann bekend dat hij plannen had om met Vendex Internatio nal de stap naar de effecten beurs te wagen. Het moest de kroon op het werk wor den van 'meneer Anton'on der yriens leiding het win kel- en dienstenconcern was groot geworden. Enkele jaren later viel Drees mann door de mand. Het door hem opgebouwde conglomeraat bleek een kaartenhuis. Het was uitgerekend prof. dr. Arie van der Zwan, door Drees mann zelf binnengehaald als kroonprins, die de zwakke pun ten van Vendex bloot legde. Terwijl de president het ziek bed hield constateerde zijn be oogde opvolger dat ook de ge zondheidstoestand van de wa renhuisketen Vroota en Drees mann zwaar te wensen overliet. Van der Zwan liet in 1988 een saneringsplan ontwikkelen voor het honderd jaar oude V&D, waarbij 2100 arbeidsplaatsen zouden moeten verdwijnen. Dreesmann 'hees zich aan zijn grafzerk omhoog' om daar een stokje voor te steken. Het was de laatste keer dat hij zijn heer schappij deed gelden en het betekende het vroegtijdige ein de van Van der Zwans carrière bij Vendex. Het koningsdrama kende alleen verliezers. Het gelijk van Van der Zwan is in de jaren die volgden onomstotelijk aange toond. Anton Dreesmann had -nadat hij in 1971 uit de scha duw van zijn plotseling overle den broer Willem was getre- Vendex-topman Hessels den - zijn expansiezucht de, vrije loop gelaten. Te hooi en te gras kocht hij bedrijven in bin nen- en buitenland. Van samen hang was nauwelijks sprake en hij zag over het hoofd dat de V&D-warenhuizen - de oor sprong en de kern van het fami lieconcern - in de versukkeling raakten. Pas in 1995, na jaren van sane ren onder aanvoering Jan- Michiel Hessels, wordt Vendex rijp geacht voor de gang naar de beurs. Bij het aantreden van Hessels, vijf jaar geleden, boek te Vendex een omzet van 18 miljard. Nu ligt de omzet rond 'Meneer Anton' Dreesmann de 10 miljard. Verkocht of beëindigd zijn on der meer Staal Bankiers, de postorderactiviteiten (Maildex, Lekturama/NTI en Ter Meulen Post), de Superdoe-groep en be langen in Brazilië en de Vere nigde Staten. Een groot deel van de winkelpanden is ver kocht aan het onroerend-goed- fonds Rodamco (ƒ240 miljoen) en het KLM-pensioenfonds 70 miljoen). Ook na die afslankingsoperatie is Vendex in Nederland nog steeds de absolute grootmacht op het gebied van detailhandel en diensten. Tot de kern van het bedrijf horen de V&D-waren- foto's anp huizen, speciaalzaken (onder meer Claudia Strater, Hun- kemöller, Kien, Kreymborg, Dixons, Kijkshop, Perry Sport en Siebel), de Vendex Food Groep (Edah, Konmar, Basis- markt), onderhoudsdiensten (Hodon International, Cemsto) en uitzendbureaus (ASB/ Vedior). Verder heeft Vendex nog stevige belangen in onder meer de Koninklijke Bijenkorf Beheer (36 procent), de P&C Groep (25), De Vleeschmeesters (20) en Gran Dorado (31). Dat Vendex ingrijpende en kostbare saneringen moest on dergaan om weer gezond te worden is te wijten aan het beleid van Anton Dreesmann. Maar evenzeer is het aan 'me neer Anton' te danken dat het concern zich door die moeilijk periode heeft kunnen worstelen zonder ooit verlies te maken. Want Dreesmann mag dan mis kopen hebben gedaan, de be langen die hij verwierf in het Amerikaanse Dillards (waren huizen) en Barnes Noble (boekhandel) zijn ware goud mijnen gebleken waarvan de verkoop de afgelopen jaren vele honderden miljoenen boekwinst heeft opgeleverd. De naar schatting 700 familie aandeelhouders hebben jaren lang uitgekeken naar de beurs gang van Vendex, maar nu die nabij is lijkt het wat hun be treft niet meer zo nodig. Met tevredenheid hebben zij gezien hoe de winstuitkering (vorig jaar 132,50) is gestegen en de verhandelbaarheid van hun aandelen is toegenomen. Op de onderhandse markt, die ABN Amro, Van Lanschot, Staal Bankiers en MeesPierson sinds 1990 onderhouden, wor den naar verluidt al bedragen tot 4.700 (ruim achttien maal de winst) betaald voor een aan deel Vendex. Het aandeelhouderschap is ove rigens al geruime tijd niet meer uitsluitend voorbehouden ,aan de families, waarvan Vroom, Dreesmann, Vehmeijer, Barge en Peek de belangrijkste zijn. Ook institutionele beleggers (Aegon, Nationale-Nederlan- den, Amev en Delta Lloyd) heb ben belangen verworven, even als particulieren, onder wie Joep van den Nieuwenhuyzen (Begemann) en Jaap Blokker van de gelijknamige winkelke ten. Londen (anp) - Het Amerikaanse frisdrankenconcern PepsiCo lanceert binnenkort een frontale aanval op de overheersende positie van aartsrivaal Coca-Cola. Er komt een ongewoon agres sieve reclamecampagne met het topmodel Cindy Crawford als boegbeeld. Pepsi zal daar bij de grenzen aftasten van wat op reclamegebied is toe gestaan. Pepsi biedt eind deze maand tv-spots aan in 30 landen waarin het er niet omheen draait tegen wie de campagne is gericht. Coca-Cola wordt genoemd en de produkten van dat bedrijf komen in beeld. Dergelijke vergelijkende re clame is in veel landen verbo den omdat die oneerlijk zou zijn. Nederland blijft buiten de veldtocht tegen Coca-Cola. Volgens een woordvoerder heeft Pepsi daartoe besloten wegens twijfels over het aan slaan van de campagne in ons land. Daar komt bij dat verge lijkende reclame ook in Ne derland vrijwel taboe is. De campagne van Pepsi krijgt twee hoofdelementen: verge lijkende smaaktesten en hu mor. „We zullen niet proberen Coke zwart te maken, speels heid is de hoofdzaak," aldus Cindy Crawford foto epa een functionaris van het con cern. Pepsi heeft goede erva ringen met vergelijkende re clame. In de Verenigde Staten had het bedrijf in de jaren '70 en '80 succesvolle campagnes, en is daardoor in dat land bijna even groot als de vijand. Maar buiten de VS verkoopt 'Coke' driemaal zo goed als Pepsi. Autobouwer NedCar uit rode cijfers Born - Autoproducent NedCar in het Limburgse Born is uit de rode cijfers. Het voorlopige bedrijfsresultaat over 1994 komt uit op ongeveer nul, aldus een woordvoerder. Vorig jaar leed het bedrijf nog een verlies van 220 miljoen gulden. In de daaraan voorafgaande jaren teerde NedCar bijna 600 miljoen gulden in. De verbetering is bereikt door een verhoging van de efficiency (140 miljoen) en het groeiend aantal verkopen (80 miljoen). Medio 1994 sprak president ir. F. Sevenstern nog de verwach ting uit dat zijn onderneming over 1994 een bescheiden winst zou boeken. De zegsman erkent dat dit niet wordt gehaald. „Niet alle markten hebben zich ontwikkeld zoals wij verwacht ten." NedCar gaat ervan uit dat 1995 geen gemakkelijk jaar wordt, maar dat het desondanks zal lukken om het zonder verlies af te sluiten. Record overnames buitenlandse bedrijven Amsterdam - Nederlandse bedrijven hebben in 1994 een record aantal buitenlandse ondernemingen overgenomen. Het aantal transacties groeide van 127 in 1993 naar 160 vorig jaar. Dit blijkt uit een onderzoek van KPMG Corporate Finance die gisteren zijn gepubliceerd. Volgens KPMG hebben Nederlandse bedrijven vorig jaar flink geprofiteerd van het economisch herstel in de wereld. De 160 gekochte buitenlandse bedrijven hadden een gezamenlij ke waarde van een kleine vier miljard gulden. Philips was vorig jaar met twintig transacties de actiefste Nederlandse koper. ABN Amro met veertien transacties en Wolters Kluwer met twaalf volgen. Nederlandse bedrijven hoog in 'top-500' Londen - Nederlandse ondernemingen hebben vorig jaar flinke sprongen gemaakt op de ranglijst van de grootste aan de beurs genoteerde bedrijven in Europa. De Brits-Nederlandse oliegi gant Koninklijke/Shell Groep bleef verreweg de grootste. KPN, dat in juni naar de beurs ging, kwam met stip binnen op 35. Een andere nieuwkomer, Philips-dochter Polygram, staat op de 86e plaats. KLM, papierconcern KNP BT en de chemiebedrijven Akzo Nobel en DSM wisten hun posities sterk te verbeteren. Philips ging van 86 naar 60, Akzo van 133 naar 81. De beurswaarde van nummer 2 op de ranglijst, het Zwitserse chemie- en farmacieconcern Roche, is de helft van die van Shell. De rest van de top-5 bestaat achtereenvolgens uit British Telecom, de Zwitserse levensmiddelenreus Nestlé en British Petroleum. Unilever zakt van 5 naar 7. Recordwinst voor KLM-partner Northwest St. Paul - De KLM krijgt steeds meer plezier van haar deelneming in de Amerikaanse partner Northwest Airlines, die jarenlang alleen maar verlies opleverde. Northwest, nummer acht op de wereldranglijst, maakte gisteren bekend over het afgelopen jaar een recordwinst te hebben geboekt van 295,5 miljoen dollar na een verlies van 115,3 miljoen dollar in 1993. Export bloemen en planten stijgt Aalsmeer - De export van Nederlandse bloemen en planten is vorig jaar met ruim 5 procent gestegen tot 6,5 miljard gulden. In 1993 was de stijging nog 4,8 procent. De groei komt vooral door de vraag naar snijbloemen in nieuwe markten zoals Rusland en Tsjechië. Het Bedrijfschap voor de groothandel in bloemkweke- rijprodukten verwacht voor dit jaar een stijging van wederom 4 tot 5 procent. Van den Bergh schrapt 65 banen Rotterdam - De directie van Van den Bergh Nederland wil in de margarinefabriek in Rotterdam 65 arbeidsplaatsen schrappen. Er werken nu nog ongeveer 600 mensen. De 65 arbeidsplaatsen komen te vervallen door het uitbesteden van de bewakingsacti viteiten, schoonmaak, catering en energie, en door het inkrim pen van afdelingen. Londen'(anp) - De Nederlandse Reassurantie Groep (NRG), een volledige, inmiddels afgewaardeerde dochter van ING, heeft drie Britse financiële adviseurs voor de rechter gesleept. NRG eist 375 miljoen pond, circa 1 miljard gulden, wegens verkeerde adviezen bij de aankoop van de Engelse herverzekeraar Victory. De rechtszaak dient maandag voor het High Court in Londen. NRG kocht Victory in 1990 voor 122 miljoen pond (tegen de huidige koers 329,4 miljoen gulden) van het Britse verzekeringsconcern Legal General. Een jaar na aankoop moest de Nederlandse verzekeraar echter voor honderden miljoenen toevoegen aan de te geringe reserves voor de transport- en luchtvaartportefeuilles. NRG eist nu van de accountants Ernst Young, het actuariskantoor Bacon Woodrow en de handelsbank Swiss Bank de tekorten aan reserves plus gederfde rente terug, zijnde een bedrag van 375 miljoen pond. Volgens W. Dikland, voorzitter van de concernraad van NRG, zal de rechtszaak zeker zes maanden in beslag nemen. De onderne ming verwijt de drie Britse adviseurs nalatigheid. NRG mocht zelf niet in de boeken kijken bij Victory. Bij winst in de rechtszaak gaat een deel van het schadebedrag naar de reserves van NRG. De onderneming is via een soort sterfhuiscon structie aan het verdwijnen. ING heeft het 100-procentsbelang in NRG al afgewaardeerd tot nul.

de Stem | 1995 | | pagina 5