Dodental aardbeving boven 4000 Vent Delors pleit voor doorgaan met Europees avontuur 'Iedereen is hier met de aardbeving bezig' Rabin en Arafat zoeken uitweg in geschil over nederzettingen Niemand luisterde naar de Lammeren van Auschwitz Topman He DE STEM BUITENLAND JpESTEM Kritiek op trage reactie van Japanse regering na aardschok Libanese groep eist ontvoering Amerikaan op BUITENLAND KORll 'Frau At NU TIJDELIJK LUXE KADÓ'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. GRATIS GRATIS I PHILIPS Sandoz AG zo oogje hebben op Nutricia ING vist acht< het net bij Postcheque VRIJDAG 20 JANUARI 1995 Delors Straatsburg (anp) - Jacques Delors heeft gisteren in zijn afscheidsrede voor het Euro pees Parlement opgeroepen te blijven strijden voor 'het avontuur' van verdere Euro pese eenwording. De Unie staat voor een nieuwe uitdaging om het kader te schep pen voor een Groot-Europa, zei de vertrekkende voorzitter van de Europese Commissie. Hij wordt opgevolgd door de Luxemburger Jacques Santer. Met tevredenheid stelde hij vast, dat de 'Eurosclerose' die tien jaar geleden bij het begin van zijn carrière in Brussel de ge meenschap ondergroef, is ver dwenen. „Vele malen is het einde of de aftakeling van het Europese avontuur voorspeld. Maar steeds weer zijn de crises overwonnen." Hij zei zelf nog steeds rotsvast te geloven in de idealen van Euro pa. Delors waarschuwde voor een Unie waarin alleen de vrijhan- delsmarkt telt en de solidariteit tussen de volkeren ontbreekt. Europa moet ook een duidelijk sociaal gezicht hebben. Delors wees ook op de gevaren van het toenemende fundamen talisme en nationalisme en ci teerde president Mitterrand: „Nationalisme is oorlog." De scheidende Commissievoor zitter pleitte in zijn politiek tes tament ook voor een werkelijk gemeenschappelijk buitenland en veiligheidsbeleid. De samen werking op justitieel gebied, die in het embryonale stadium ver keert, dient vorm te krijgen, wi hij. Grote zorgen maakt Delors zich nog steeds over de werkloosheid, die Europa ondermijnt. Met de zelfde groei doen de partners Japan en de Verenigde Staten het heel wat beter op dat terrein, aldus Delors. Een verbetering kan alleen wor den verwacht als de Europeanen bereid zijn de vruchten van de groei te delen. Van onze redactie buitenland Kobe - Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Kobe blijft nog steeds oplopen. Tot nu toe zijn al meer dan 4000 doden geborgen en de statistici hebben al uitgerekend dat de ramp daarmee de ergste natuurramp is sinds de beving van 1923. In en rond Kobe is de situatie dramatisch. Er is tekort aan wa ter en voedsel. Overlevenden zoeken de puinhopen af op zoek naar overlevenden. Soms met succes. Een 9-jarige jongen over leefde een verblijf van 57 urn- onder de resten van zijn woon huis. Hij was zelfs nog bij be wustzijn. Militairen, die gebruik maken van uit Zwitserland afkomstige speurhonden, troffen vijf leven de vrouwen aan, onder wie twee van 80 jaar oud. De een was zwaar gewond, de een ander had slechts een paar schrammen op gelopen. Zelfs haar bril was nog heel. Een 65-jarige vrouw zei Ankara (rtr) - Een tot dusver onbekende groep, de Libane se Vrijheidsstrijders, zegt een Amerikaanse militair en zijn zoon ontvoerd te hebben. De groepering dreigt de twee binnen 24 uur te doden, als Is raël weigert een pro-Iraanse guerrillastrijder vrij te laten, heeft een man gisteren meege deeld aan het Turkse persbureau Anatolië. Hij zei namens de groep te spreken. Het Ameri kaanse consulaat in Istanboel kreeg twee soortgelijke telefoon tjes. Het Amerikaanse ministerie van Defensie denkt echter dat de twee in de zware sneeuw zijn verdwaald. De ontvoerders toon den op geen enkele manier aan dat zij de officier en zijn zoon in gijzeling houden. Bovendien eis ten de vrijheidsstrijders de ont voering pas op, nadat er uitge breid in de Turkse pers over was gepubliceerd. Luitenant-kolonel Couillard (37) en zijn zoon Matthew (10) wor den sinds zondag vermist. Zij maakten een skitocht in het ge bied bij de berg Kartalkaya, ten westen van de Turkse hoofdstad Ankara. De man die het persbureau bel de, eiste de vrijlating van Haci Ali Dirani, leider van een guer rilla-organisatie die verbonden is met de pro-Iraanse Hezbollah in Libanon, Volgens de vertegenwoordiger van de Libanese Vrijheidsstrij ders, bevinden Couillard en zijn zoon zich buiten Turkije. Turkse media en de Israëlische radio ontvingen woensdag ook telefoontjes waarin werd ge dreigd dat de militair en zijn zoon binnen 48 uur om het leven zouden worden gebracht. haar leven te danken te hebben aan het aanhoudend geblaf van haar hond. In Kobe zijn zeker 22.000 gebou wen volledig verwoest. Experts vrezen nog dagenlang naschok ken, mogelijk met sterktes van rond de 6 op de schaal van Richter. In scholen, tempels en ziekenhuizen zijn tijdelijk extra mortuaria ingericht. De bestaan de lijkenhuizen zijn vol. De ruim 230.000 daklozen krijgen tijde lijk onderdak in meer dan 600 noodopvangcentra in scholen en overheidsgebouwen. Gisteren braken opnieuw felle branden uit. Een vuurbol in de winkelwijk Sannomiya ver woestte zeker 20 gebouwen. In de woonwijk Nagata ging bijna 50 hectare in vlammen op. De branden ontstaan voornamelijk door lekkende gasleidingen. Het gebrek aan bluswater, de sterke noordenwind en een extreme droogte maken dat het vuur makkelijk overslaat. De levensomstandigheden zijn catastrofaal. De stad, met ander half miljoen inwoners een van de grootste van Japan, beschikt nauwelijks meer over water-, stroom- en gasvoorzieningen. Telefoonleidingen zijn uitgeval len of hopeloos overbelast. Tien duizenden zijn de stad ontvlucht per auto, fiets of te voet over volledig verstopte wegen. Ondertussen groeit de kritiek op het trage verloop van de red dingswerkzaamheden en het puinruimen. „Wat bedoelt hij met: U hebt een moeilijke tijd? Hij zou iets moeten doen," zei een woedende vrouw voor de Japanse televisie naar aanleiding van premier Murayama's bezoek aan haar opvangcentrum. Een hoge regeringsfunctionaris deelde de kritiek op de trage hulpverlening. „We hadden het leger veel eerder moeten vragen. De regering was laat in het op nemen van de schade en het treffen van maatregelen." Murayama - 'de situatie is veel erger dan ik dacht', zei hij tij dens zijn bezoek - verzekerde dat hulp onderweg is. „Ik zal ervoor zorgen dat de noodvoor raden de slachtoffers bereiken." De chaos heeft nog nergens tot plunderingen of diefstal geleid, aldus de politie van Kobe. Leden van de beruchte Yama- guchi-gumi, een maffia-organi satie die in de zwaar getroffen stad haar hoofdkwartier heeft, zijn actief bij de hulpacties en delen brood, drinkwater, pasta, luiers en poedermelk uit. De bende in Kobe is de grootste van de Japanse misdaadsyndicaten. Verzekeringsmaatschappijen schatten de schade op vijftig tot honderd miljard gulden. De re gering keert een schadeloosstel ling van 86.000 gulden uit aan families, van wie de kostwinner is omgekomen. Inwoners van Kobe staan in de rij voor water. VERVOLG VAN VOORPAGINA NEC heeft volgens Verboven werknemers met familie in en rond Kobe vrijaf gegeven om te kunnen informeren naar hun lot. Die maatregel van de directie kenmerkt volgens hem de sfeer in het bedrijf. „Onmiddellijk na de eerste be richten over de beving is er een collectebus geplaatst. Ik weet ui teraard niet hoeveel er al inzit, maar Japanners zijn wat dat betreft goedgeefs." Verboven typeert de sfeer onder zijn Japanse collega's als 'ge schokt en gespannen'. „Iedereen is hier met de aardbeving bezig, ook mensen die geen enkele band hebben met Kobe. Als ik in de bedrijfskantine zit, komen er regelmatig mensen binnen die alleen maar een getal roepen. 'Meer dan tweeduizend'. Dan weet iedereen genoeg." Het fenomeen aardbevingen is volgens de Nederlander toch al iets waar Japanners voortdurend mee bezig zijn. Echt bang zijn ze er niet voor, daarvoor leven ze al te lang met de bevende aarde. „Laatst zei iemand tegen mij dat het na zeventig jaar wel weer eens tijd werd voor een flinke beving in Tokyo. Hij zei dat lachend. En als Japanners ergens serieus over zijn, dan lachen ze." Toch zijn de meeste Japanners die Verboven kent, vrij laconiek over aardbevingen. 'Als het ge beurt, dan gebeurt het', vat hij hun mentaliteit samen. Het leven gaat door, het werk bij NEC ook. Volgens Verboven plaatsen veel collega's wel vraagtekens bij de manier waarop de hulp ter plaatse op gang is gekomen. Ko be was, zo luidt de heersende Erez (rtr/dpa/afp) -PLO-leider Arafat en de Israëlische premier Rabin hebben gisteren een twee uur met elkaar gesproken. In dat gesprek hebben zij geprobeerd de spannin gen weg te nemen over de uitbreiding van joodse nederzettingen in de door Israël bezette gebieden. Rabin noch Arafat wenste na afloop in te gaan op de details van het overleg. Maar volgens een vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdings organisatie heeft de Israëlische premier een pakket garanties gepresenteerd, waaronder de toezegging dat de nederzettingen dusdanig worden afgesloten dat zij niet kunnen uitbreiden. „We hebben diepgaand gesproken over de land- confiscaties en de bouw van nieuwe nederzettin gen. Premier Rabin heeft zijn positie verduidelijkt. Ik denk dat we de kwestie met elkaar moeten blijven afstemmen," aldus Arafat. Op de vraag of hij tevreden was over wat Rabin hem had verteld, zei de PLO-leider dat hij die met ja noch nee kon beantwoorden. „Het zit er ergens tussen in." Rabin zei dat de recente landconfiscaties door Israël op de Westelijke Jordaanoever te maken hebben met de aanleg van wegen en niet van woonwijken. Volgens hem is het de bedoeling dat de Israëliërs met die nieuwe wegen de mogelijk heid krijgen in het vervolg langs de Palestijnse steden te rijden in plaats van er doorheen. Rabin herhaalde het standpunt van zijn regering dat er geen nieuwe nederzettingen zullen worden aangelegd en dat geen overheidsgeld gestoken zal worden in bouwactiviteiten van particuliere be drijven in de bestaande nederzettingen. mening, bijzonder slecht voorbe reid op een ramp als die van dinsdag. Collega's bij NEC pra ten hier regelmatig over met el kaar, maar ze zullen er nooit mee naar buiten komen. „In an dere landen zouden ze misschien met spandoeken de straat op gaan, maar zo zit de Japanner niet in elkaar." De 25-jarige Verboven keert, volgens plan, over negen maan den terug naar Nederland. Hij ziet ook geen enkele reden om eerder te vertrekken. „Kijk, ik leef in Japan en hier bestaat de kans op aardbevingen. Dat weet ik en toch voel ik me hier lekker. Als ik in New York zou wonen, was de kans dat ik op straat zou worden neergeschoten veel gro ter dan de mogelijkheid van een aardbeving hier." Toch wil hij zich persoonlijk wat beter voorbereiden op een ramp als die in Kobe. Verboven: „Er is de laatste jaren ook veel voor lichtingsmateriaal in het Engels te krijgen. Dat ga ik raadplegen. Verder schaf ik binnenkort een zaklamp, een ehbo-doosje en wat noodrantsoenen aan. Je kunt nooit weten." Ruzie om nieuwbouw Europarlement Straatsburg - Twee kopstukken in het Europees parlement, d oud-voorzitters Dankert (socialist) en de Brit Plumb (conservsl tief), betwisten de noodzaak van kostbare nieuwbouw j! Straatsburg. De uitbreiding aan de overkant van het huidig! Paleis van Europa zou nodig zijn om de parlementariërs uit d! nieuwe lidstaten van de Unie onderdak te bieden. Maar volger! het tweetal zijn andere oplossingen mogelijk. Nu al zij voorzieningen getroffen in het Straatsburgse gebouw om <j! nieuwkomers een plek te bieden. Als men daarover tevreden j! bestaat er geen noodzaak om dure nieuwbouw neer te zetter! aldus Dankert en Plumb. En zonodig kan men ook in BrussJ vergaderen. De twee eisen alsnog een parlementair debat en e stemming over de Straatsburgse nieuwbouw. Ze wijzen erop da! de uitbreiding de Europese belastingbetalers 800 miljoen ec! (ongeveer 1,7 miljard gulden) kost, terwijl hun afgevaardigde! daarover niet zijn geraadpleegd. Protesten in Bangladesh Dhaka - Tienduizenden tegenstanders van de regering hebbe:| gisteren in Bangladesh snelwegen, spoorbanen en vertrekplaat sen van veerboten geblokkeerd, als onderdeel van een r ruim tien maanden durende campagne om premier Khaleda Zij tot aftreden te dwingen. Zo'n 10.000 demonstranten bezette! wegen aan de rand van de hoofdstad Dhaka en 1.500 politie! mannen en paramilitaren werden ingezet om treinen te bescherj men, aldus de autoriteiten. Er waren niet direct meldingen i ongeregeldheden. De aanhoudende protesten beginnen de Ben.| galese economie zo langzamerhand te verzwakken. Veel zelfmoord soldaten Israël Jeruzalem - Zelfmoord was in 1994 de belangrijkste doodsoor-l zaak van Israëlische soldaten, blijkt uit een rapport van he:| leger. 43 militairen pleegden zelfmoord, dat zijn er zes meer het aantal soldaten dat omkwam in botsingen met Arabieren I Door ongevallen kwamen 25 militairen om het leven. He:l rapport stelt dat in 1994 meer soldaten zelfmoord hebber! gepleegd dan het jaar ervoor, maar noemt geen aantal voor| 1993. Het afgelopen jaar kwamen 21 Israëlische soldaten inl Libanon om het leven en zestien in de bezette gebieden. Dat is I een daling ten opzichte van 1993, toen 45 Israëlische soldaten de| dood vonden in door Israël veroverde gebieden. Doden bij aanslag in KwaZulu-Natal Durban - Vijftien mensen zijn in de nacht van woensdag opl donderdag vermoord in de Zuidafrikaanse provincie KwaZulu- Natal. Bij Port Shepston beschoten vier mannen een huis staken het in brand. Twee vrouwen en zes kinderen kwamen inl de vlammen om. In een buitenwijk van Durban werden vier bewoners van een woonbarak voor arbeiders met automatische wapens doodgeschoten. Drie raakten er gewond. In Mtubatuba, in het noorden van de provincie, werden twee familieleden van I een lokale functionaris van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) doodgeschoten en elders kwam een vrouw door brand stichting om het leven. De politie tast bij de meeste moorden in het duister omtrent de identiteit van de daders en de motieven De zaak in Mtubatuba lijkt een gevolg van de gebruikelijke bloedige rivaliteit in de provincie tussen het ANC en Inkatha. De aanslag op de woonbarak bij Durban schreef de politie toe I aan 'strijd tussen facties', waarmee doorgaans gerefereerd wordt aan stammentwisten. Lid Algerijnse overgangsraad vermoord Algerije - Miloud Beddiar, lid van de nationale overgangsraad in Algerije, is gisteren vermoord. Beddiar, hoogleraar aan een universiteit, is binnen een week het tweede lid van de raad dat is vermoord. De voormalige aanklager Salah Nour werd zondag in j zijn woonplaats Kouba omgebracht. Vorig jaar augustus werd een ander lid, Mohamed Kaci-Abdallah, vermoord. De over gangsraad werd in mei 1994 geïnstalleerd. Hij telt 175 leden die de politieke partijen, de overheid en de maatschappelijke organisaties vertegenwoordigen. De belangrijkste oppositiepar tijen weigerden zitting te nemen. Lega Nord stoot afvalligen uit Rome - De leider van Lega Nord, Umberto Bossi, heeft gisteren gezegd dat parlementariërs van de Lega die de nieuwe Italiaan se regering van premier Dini hun vertrouwen onthouden, uit de partij worden gezet. Zijn partij was vorige maand verantwoor delijk voor de val van de regering van mediamagnaat Berlusco ni. De dissidenten, 18 in totaal, hebben zich gisteren over hun houding tegenover de nieuwe regering beraden. Zij hebben nog geen standpunt bepaald. Honderden dóden door lawine Jammu - Lawines vanaf de Himalaya-hellingen op de hoofdweg Srinagar-Jammu in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir hebben de afgelopen dagen meer dan tweehonderd doden veroorzaakt en zeker vierhonderd mensen ingesloten in de drie kilometer lange Jawahar-tunnel. Zeker vijf bussen stortten van de 180 kilometer lange weg, die I zich langs de voet van de Himalaya slingert, meldde het persbureau UNI. Ongeveer 5.000 mensen zijn inmiddels gered uit gestrande I voertuigen. Talrijke plaatsen zijn van de buitenwereld afgesne-1 den. Voor de mensen in de Jawahar-tunnel hebben luchtmachtheli kopters aan de ingangen voedsel en dekens afgeworpen. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - 'Lammeren, die zich zonder tegenstand naar de slachthuizen hebben la ten slepen.' Zo heten in Israël de zes mil joen joodse slachtoffers en de overlevenden van de Tweede Wereldoorlog. Lammeren van Auschwitz, van Birkenau, van Bergen Belsen. De hoofdperso nen van de Holocaust, de slach ting. Dezer dagen worden ze her dacht. In Auschwitz, waar ook koningin Beatrix en prins Claus volgende week vrijdag herden ken hoe de geallieerden 50 jaar geleden dit meest beruchte kamp uit de handen van de Nazi's bevrijdden. Ook in Israël zelf, waar 2000 van de Holocaust-overlevenden aanstaande zondag in het Ge bouw van de Natie in Jeruza lem bijeenkomen om samen te herinneren. En dat is veel. Want de herin neringen zijn niet alleen de gru- wel-ervaringen van toen, maar ook de problemen daarna in wat drie jaar na die bevrijding Israël, het joodse vaderland werd. Israël, toen nog Palestina, waar in die tijd zo'n 400.000 joden samen de 'Yeshoev' vormden, ving 200.000 van die overleven den op. Lichamelijke en geeste lijke skeletten, die niet alleen de fysieke veiligheid zochten, maar ook het meeleven en het luisterend oor. Juist dat hebben ze destijds niet gevonden. Holocaust overlevenden werden in de joodse staat-in-wording gezien als een stuk beschamend verleden, dat vergeten moest worden. Ze werden aan het werk gezet. Moesten de pioniers in het nieuwe land worden. Zonder terugblik. Haim Nachman Bialik, de na tionale dichter uit die tijd, schreef weinig respectvol over hen: 'Ze vluchtten als muizen, verstopten zich als luizen en stierven als honden.' En ze zwe gen. Zelfs tijdehs de Tweede We reldoorlog besteedde de 'Yes hoev' nauwelijks aandacht aan wat er in Europa gebeurde. Terwijl de berichten over de uitroeiing van de joodse ge meenschappen in Europa ook Palestina bereikten, ging het leven er gewoon door. De cafés in Tel Aviv zaten vol. De kran ten meldden meer over de geva ren van de in Noord-Afrika oprukkende troepen van de Duitse generaal Rommel dan over de gaskamers van Ausch witz. 'Een man was genoeg geweest', heeft een van de overlevende leiders van de joodse opstand in het getto van Warschau eens geschreven. 'Een man, die een woord van steun zou brengen uit het Land van Israël. Maar hij kwam niet.' Voor David Ben Goerion, later Israel's eerste premier, was het duidelijk dat de joodse Diaspo ra in Europa gedoemd was. Hij had Hitler's 'Mein Kampf' gele zen en voorspelde een ramp. Maar het was alsof de vraag, of er wel genoeg joden zouden overblijven om de nieuwe staat te helpen stichten, hem meer bezig hield. 'Dat stond centraal in mijn activiteiten', schreef Ben Goerion later in zijn dag boek. Hij was niet de enige, die er zo over dacht. Yitschak Gruen- baum, de voormalige leider van de Poolse joodse gemeenschap, wiens eigen zoon later in Aus chwitz omkwam, vond zelfs dat het zenden van sommen geld naar de Europese joden ëen anti-zionistische daad was. Doel van het zionisme was voor de leiders van toen het creëren van een nieuwe joodse natie, die 'een licht moest zijn voor de andere naties.' Een natie, die kracht en trots moest uitstra len. En de menselijke waarden zou uitdragen, die geschreven staan in het Oude Testament. Rouw werd gezien als een teken van het eeuwenoude joodse lij den, een herhaling van het pas sief toegeven aan de vernede ring en de vervolging. Er moest een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis geschreven worden. De Holocaust, de slachting, moest naar het verleden worden weggeduwd. Zo zwegen de overlevenden. Zwegen en zuchtten. Ze hielden hun verhalen voor zich. Vertel den er vaak ook hun kinderen niet over. En niemand vroeg ernaar. Totdat met name in de jaren '60 de noodzaak werd ingezien, de herinneringen aan de Holocaust in leven te houden. De Israëli's filmden getuigenissen, legden archieven aan, bouwden monu menten. En in Jeruzalem ont stond het Yad Washem, het na tionale herdenkingsinstituut. In datzelfde Yad Washem zal zondag een bijzonder monu ment onthuld worden: een veewagen. Een zoals toen werd gebruikt om de joden van Euro pa naar de gaskamers te voeren. Nu pas mag daarover gepraat en gehuild worden.. Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel. De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdelijk verrassen wij u bij drie types zonnehemels/met een prachtig Philips-kado*. Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis. Gratis Philips draadloze telefoon (TD 9241) t.w.v. f 349,- bij de Philips HPA-zonnehemel HB 851, winkelprijs f2.599,-. of de helft van de winkelwaarde in contanten. Gratis Philips portable t.w.v. f 299,- bij de Philips HB 812, winkelprijs f 1.899,- Gratis Philips portable digitale stereo-radio/ cassettespeler (AQ 6529) t.w.v. f 179,- bij de Philips zonnehemel HB 540, winkelprijs f999,-- Berlijn (anp) - De pron Nederlandse kaas in wordt op andere leest Het collectief aanprijzen 1 aus Holland' is niet meer de om de concurrentie hei bieden. Frau Antje, het bl derlandse kaasmeisje, nieuwe rol toebedeeld. Gisteren is in Berlijn de Grüne Woche van start geg; de belangrijkste levensmid van Duitsland. Traditiegetrc Nederland in Berlijn vert Van onze redactie economie Amsterdam - Het detaill jaar naar de beurs. De topman mr. J. Hessels kon verschaffen. jHoe het allemaal in zijn we: gaat, hoeveel aandelen er wo den geïntroduceerd, tegen wel prijs, welk introductiesystee wordt toegepast, of er ook aaj delen voor het personeel t schikbaar komen, daarop blev Hessels en zijn financiële re<^ terhand drs. W. Angenent antwoorden schuldig. Zelfs het tijdstip van de beu gang bleef in nevelen gehu Het precieze tijdstip zal ste afhangen van het beursklima „Het minimum aantal aandel dat we naar de beurs will brengen zit in mijn hoofd," alles wat Angenent wilde z( gen. Een tipje van de sluier k Hessels wel oplichten: de int: ductie zal tot de grootste Nederland behoren, vergeli baar met die van KPN en DSR Vendex is in ieder geval kern) zond en klaar voor de beurs. I vier jaar zegt de directie d maar de financiële resulta' waren lange tijd niet van d aard dat de daad bij het woi kon worden gevoegd. Het vo naamste zorgenkind, Vroom Dreesmann, kwam in het bo jaar 1993/'94 uit de rode cijf en heeft in het per eind janv Zoetermeer - Het Zwitserse 1 macie- en chemieconcern S doz AG heeft een oogje op 1 tricia. Volgens de Britse ki Evening Standard hebben Zwitsers een bod uitgebrachl het belang van het Britse Un: te in Nutricia (32 procent) 169 gulden, ver boven de be koers. Hoewel geen van de betrok bedrijven wilde reageren, Nutricia op de Amsterda beurs zeer in trek. Normaal wisselen per dag niet meer 50.000 stukken van eigen gisteren waren dat er 472.611 De mogelijke interesse van doz is niet vreemd, want bedrijf is op het overname- in de sector babyvoeding. Zwitserse multinational, he elf na grootste chemie- en macieconcern ter wereld, bet de vorig jaar 3,7 miljard d in contanten voor Gerber ducts, de grootste producenl babyvoeding in de Verei Staten. Daarmee verdubbel! babyvoedingdivisie van Sa in omvang. Brussel (anp) - De dooi politiek gedomineerde van bestuur van De Post que in België kiest vooi Generale Bank en de ve keraar Royale Beige als p ners. Daarmee vist de Nederla bank/verzekeringsgroep (Postbank, ING Bank, Natie Nederlanden) achter het ING betreurt het afketsen samenwerking. «Postcheque zou een interes 'e partner zijn voor ons," i de woordvoerder. „Het aai oen van geïntegreerde finan diensten via de Belgische kantoren zou uiterst intere zijn geweest voor ING. I Postcheque is nou ook weer wereldschokkende zaak di I Por se wilden hebben." Oe raad van bestuur Postcheque zocht een kapi krachtige en innovatieve pa om het dienstenpakket va 1800 postkantoren in I grondig te vernieuwen. N< I pPTenbare inschrijving I ING naar voren als mees I ïe,n®te kandidaat. Volgen: l logisch onderzoek heeft he derlandse concern 2,37 meer waarde voor Postel als de nu door de politiek g tereerde Generale Bank.

de Stem | 1995 | | pagina 4