eurs Acties op komst in de metaal Hirsch Ballin kiest voor politieke luwte 0WS&6 m n 'Bezoekers hoeren geen bloeddonor meer Overleg over nieuwe cao met werkgevers zit volkomen vast Ouderenpartijen fuseren Potvissen maken laatste reis I le^elUd n 60% De lente van Delors Geen hoofd gevonden op vuilnisbelt Utrecht komt met groots uitbreidingsplan BINNENLAND KORT De laatste week met kortingen tot op de restanten baby- en peuterartikelen BINNENLAND VRIJDAG 20 JANUARI 1995 A3 Staking DE STEM UZM COMMENTAAR Aanzienlijke stijging vrijspraken J/ V5 'Mevrouw..., mevrouw, mag ik u wat vragen over de busstaking...' 'Ja da magde wel, mar ik heb toestraks tegen dieje man van de raodio ok al gezeed wadik 'r van docht en ik mot zomedeen wel m'n errepels schellen.' 'Ja maar ik ben van de krant, ziet u en wat u vandaag zegt, staat morgen in de krant, waardoor vandaag gisteren is en morgen vandaag, dus ik wou er wat dieper op ingaan dan bij zo'n radio-praatje.' 'Die schooljong waar u het op de radio over had, vormen die nou een probleem qua vandalisme in en na de bus bedoel ik, als lijn 118 normaal rijdt?' 1Bende nou glad benukt. Da doede gullie van de kraant nou altijd, stoke waor eigluk glad niks aon 't aandje is. Motte die bloeikes aanders deur weer en wind naor staosie zwaloe sture soms?' 'Sorry mevrouw, u vat het verkeerd op waarschijnlijk. Ik ben hier om over die busstaking te schrijven. Hebt u daar niet een mooie quote over?' 'Ne kwoot, bende beslikt of zitte onder de modder? Zomedin begin de ok wir over die CD-stemmers ier en daor is ok glad niks van waor. Neeje meske, zo doen wij da 'ier nie. Ik gao mar wir 's verder. 'Wacht nou even mevrouw, ik heb u de waarom-vraag over de busstaking nog niet gesteld en onze fotograaf kan elk moment komen.' 'Oh, ne foto, had da gelijk gezeed joh. Vinne gij 't goed as ik dan thuis eerst even m 'n gebit in gao doen? MERIJN Politie sluit seksclubs pedofielen Rotterdam - Een speciaal politieteam van de Rotterdamse politie heeft twee seksclubs waarin pedofiele mannen tegen betaling ontucht konden plegen met minderjarige jongens gesloten. Onder de twaalf verdachten zijn negen klanten, en de 33-jarige Rotterdammer die een van de clubs runde. Hij beschikte voor een klantenkring van pedofiele homofielen over enkele tientallen, meest minderjarige jongens. De Rotterdammer wordt verdacht van mensenhandel en het bevorderen en plegen van ontucht met minderjarigen. Tijdens het onderzoek kwam vast te staan dat de man samenwerkte met twee plaatsgenoten die elders een soortgelijke seksclub exploiteerden. Zij zijn ook aangehouden. Anti-racisme-comité opgericht Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in Den Haag Het Nationaal Campagnecomité 'Allemaal Anders, Allemaal Gelijk' geïnstalleerd. Volgens voorzitter Ed Nijpels zal zijn comité 'laten zien dat een kleurrijke samenleving een mooie samenleving is'. De activiteiten van het comité zullen dicht bij de bevolking liggen. Van de regering krijgt het een budget van zes ton. Het comité gaat bestaande activiteiten ondersteunen en nieuwe plannen ontwikkelen. Op het program ma staan lokale Kristallnachtherdenkingen, een Europese Jeugdweek, een trein die door Europa toert en 'Pop Against Racism'. Jongeren willen Bevrijdingsdag houden Amersfoort - De meeste jongeren willen Bevrijdingsdag als officiële feestdag blijven vieren. Dodenherdenking kan bij hen op nog grotere steun rekenen. Dat blijkt uit een onderzoek door de jongerenkrant Primeur. Driekwart wil Bevrijdingsdag blijven vieren, ruim negen van de tien noemen de Dodenherdenking zinvol. Primeur heeft de mening van de 13- tot 19-jarigen gevraagd vanwege kritische uitspraken van prins Willem- Alexander over de 5 mei-viering. De jongeren rekenen hem dat niet aan: ruim de helft denkt dat hij tezijnertijd een goede koning zal zijn. Acht op de 100 hebben absoluut geen vertrou wen in hem en de rest heeft geen mening. 'Liefde mag doorslag geven bij prins' Rotterdam - Kroonprins Willem-Alexander moet bij de keuze van zijn partner rekening houden met zijn toekomstige taak als koning der Nederlanden, Dat vindt 77 procent van de deelne mers aan een enquête. 51 procent vindt dat de liefde toch de doorslag moet geven bij de keuze. 38 procent is van mening dat de persoonlijkheid van de toekomstige koningin het zwaarst telt. Ruim 80 procent vindt het geen bezwaar als er een katholieke koningin komt. Eenvijfde van de ondervraagden stapt hier echter niet zomaar overheen. Ruim de helft van de ondervraag den, 56 procent, denkt dat het het beste is als Alexander tussen zijn 35e en 40e op de troon komt. De partnerkeuze van Alexander is actueel door zijn vriendschap met de Nijmeegse Emily Bremers. Ziekenhuis start met helikoptervervoer Rotterdam - Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) gaat de komende drie maanden patiënten vervoeren per helikopter. Ernstig zieke mensen die vanuit streekziekenhuizen in Brabant en Zeeland naar het AZR moeten, komen voor het vliegende transport in aanmerking. Een woordvoerder spreekt van een unieke proef in Nederland. De patiënten moeten tenminste 56 km kilometer van het AZR in een ziekenhuis liggen en er zeer ernstig aan toe zijn willen zij kans maken op een plek in de helikopter. Het voordeel van het transport via de lucht is volgens het ziekenhuis dat patiënten niet meer uren onderweg zijn in de ambulance en dat er een arts meevliegt. (ADVERTENTIE) W&ef Bel voor gratis Baby Magazine: 02977-5S555 (tijdens kantooruren) HET GROOTSTE EN MEEST COMPLETE BABY- EN PEUTERWARENHUIS Aalsmeer Oostetnderweg 249 02977 - 46660 RotterdamJan Kwakplaats 20 010 - 4561299 Den Bosch Balkweg 17 073 - 424108 Zwolle Grote Voort 72 - 76 038 - 232000. DE STEM Volop klandizie voor treintaxi bij het Bredase sta tion. foto de stem/johan van gurp VERVOLG VAN VOORPAGINA „Dit kun je niet maken. Je sluit een akkoord, de consequentie daarvan is dat je niet staakt. Wees dan zo flink om toe te geven dat je fout zit," zei dis trictsbestuurder J. Couwenberg van de Vervoersbond FNV. bt De staking had nauwelijks lis merkbare invloed op het open- lel baar leven en het verkeer op de |ft weg. Dankzij de tijdige aankondiging |r- door de vakbond hadden de re- ar guliere klanten van de stads- en |e- -streekbussen andere vormen van Ie- vervoer kunnen vinden om hun let bestemming te bereiken. Op de straat was het nauwelijks merk baar drukker, de In de steden waren in de och- ns tendspits wel meer voetgangers lts en fietsers dan normaal onder is- weg. Taxi's stonden geen tel stil, Irs, zonder dat van een gekkenhuis liet kon worden gesproken. Ook trei nen zaten voller dan normaal. I is Scholen en bedrijven en kanto- 3e ren telden wel wat meer laatko- jig- mers en thuisblijvers, maar be duidend minder dan verwacht. De ochtend gaat traag over in de dag. Enkele chauffeurs wil len weten hoe het zit met de touringcar-bedrijven die regel matig op sommige lijnen wor den ingezet. „We hanteren het wederkerigheidsbeginsel," zegt Pruysen geduldig. „Maar we be grijpen nartuurlijk best dat er kleine baasjes zijn met drie of vier bussen waar het maar moeilijk staken is." Den Haag (anp) - Het Colle ge voor Bloedtransfusie wil dat mannen die het afgelo pen jaar een prostituée heb ben bezocht, geen bloed meer geven bij e?n bloed bank. De kans dat zij besmet zijn met hiv, het virus dat aids veroor zaakt, vindt het college te groot. Deze nieuwe richtlijn ligt bij het ministerie van Volksgezond heid voor commentaar. Als de richtlijn van kracht wordt, betekent dit dat mensen die bloed willen geven meer vragen zullen moeten beant woorden over hun seksleven dan tot nu toe het geval is. Directeur M. de Bruijn van de Federatie van Rode Kruisbloed- banken verwacht dat dit met name voor mensen die al jaren bloed geven een probleem kan zijn. „Aan mensen die al twintig jaar donor zijn kun je niet opeens vragen: en meneer, bent u het afgelopen jaar nog naar de hoe ren geweest. Toch willen we dit weten. We moeten een manier vinden waardoor deze groep zich niet beledigd voelt en af haakt. Het komende jaar zullen we daarom nieuw voorlich tingsmateriaal moeten ontwik kelen en onze artsen en ver pleegkundigen goed voorberei den op dit soort gesprekken". Volgens haar zijn prostituées de laatste jaren een steeds grotere risicogroep geworden. „Er zit ten druggebruiksters tussen. En er komen steeds meer vrouwen bij uit risicogebieden als Afrika en delen van Azië," aldus De Bruijn. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedient (CLB) heeft voor ruim 5 miljoen schadeclaims ingediend bij en kele bloedbanken in Nederland. Volgens het CLB hebben deze bloedbanken besmet bloedplas- ma afgeleverd. Dit zou de afge lopen twee jaar vier keer zijn gebeurd. Volgens directeur Rui tenberg zijn er geen mensen besmet geraakt. Welk virus in het bloed zat, wil Ruitenberg niet kwijt. Het gaat in ieder geval niet om hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Het CLB ontvangt volgens Rui tenberg weinig besmet plasma. Dat de besmetting ontdekt is, toont volgens hem aan hoe goed de controle in Nederland op de samenstelling van donorbloed is. En de CNV'ers, hoe zit het daar mee? „Er gebeuren rare din gen," zegt Pruysen. „De meeste CNV'ers hebben hun bus in de garage laten staan omdat ze solidair zijn of omdat ze de zin van uitrijden niet inzien. In fei te zijn dat wilde stakers, want hun bond heeft een contract gesloten met de werkgevers." Even na de middag bereikt het gerucht de remisekantlne als zouden de CNV-stakers in Ber gen op Zoom en Roosendaal alsnog mogen rekenen op een uitkering uit de stakingskassen van hun eigen bond. „Dit is wel een heel merkwaardige ontwik keling," vinden ze in Breda. Pruysen: „Temeer daar de Ver voersbond CNV van de werkge vers de garantie eiste dat er in de komende periode geen beter resultaat mag worden afgeslo ten met de Vervoersbond van de FNV. Kunnen jullie het nog vol gen?" In de namiddag is de stemming in Breda nog opperbest. Kort voor de 120 stakers zich in café de Posthoorn terugtrekken voor een ledenvergadering, zingen ze allemaal uit volle borst voor de microfoon van Omroep Brabant hun stakingslied: 'Wij zijn de stakers van de FNV. Alle colle ga's doen daar aan mee. VSN moet met de billen bloot. An ders zitten de chauffeurs zonder brood.' Het is een vrolijke staking, ook al begint een enkeling tegen het verstrijken van de middag te twijfelen. „Waarom hebben we nog niets van de werkgevers gehoord?" Van onze verslaggevers Maarssen/Oosterhout - Op elf plaatsen in het land hebben kaderleden van de Industriebond FNV zich gisteravond warm gelopen voor eventuele acties. Die lijken onvermijdelijk als komende maandag ook de vijfde ronde van het cao-overleg geen duidelijk resultaat oplevert. De cao voor de metaalnijverheid geldt voor 310.000 werknemers en is daarmee de grootste cao in Nederland. Onder de metaalnij verheid vallen 30.000 bedrijven. De Industriebond FNV had gis teren zelfs een satellietverbin ding gehuurd om onderhande laar Saskia van Hoek in de gele genheid te stellen op elf plaatsen tegelijk uiteen te zetten hoe moeizaam de onderhandelingen tot nu toe verlopen. Vanuit Maarssen sprak Van Hoek leden toe in Sittard, Eindhoven, Oos terhout, Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Almelo, Sluiskil, Rotterdam en Goes. De bonden vragen in de metaal nijverheid een loonsverhoging van 2,25 procent, het percentage waarmee de prijzen stijgen. Ver der willen ze sterk de nadruk leggen op meer werk. De werk gevers, verenigd in de FWM, bieden een half procent loons verhoging en stellen verder een reeks verslechteringen in de ar beidsvoorwaarden voor. Bij ziekte zou de uitkering de eerste twee of zes weken naar 90 pro cent moeten worden verlaagd. Verder zouden de vut-uitkerin- gen omlaag moeten en zouden ouderen lager beloond moeten worden. Bij de kaderleden bleek vooral het aantasten van bestaande rechten slecht te vallen. Ook het voorstel van' de zaterdag een gewone werkdag te maken, vindt bij hen geen genade. „De werkgevers slaan door," meenden de kaderleden. Maan dag zal een groot aantal leden de werkgevers in Rijswijk kaarten overhandigen van werknemers die zich achter de eisen van de bond opstellen. Oosterhout Als de bonden en de werkgevers maandag niet tot een akkoord komen, komen er ook in West- Brabant massale acties. Dan zal op 24 februari, de landelijke ac tiedag, in tal van bedrijven het werk plat gaan. Dat bleek gister avond tijdens een demonstratie ve bijeenkomst in het FNV-kan- toor in Oosterhout. Daar kwa men afgevaardigden van bedrij ven uit heel West-Brabant bij elkaar om de problemen bij de CAO-onderhandelingen te be spreken. De actiebereidheid is erg groot, zo bleek. De grote vergaderzaal van het FNV-kan- toor puilde uit. De Westbrabantse metaalwerk nemers namen gisteren meer dan 850 getekende protestkaarten mee naar Oosterhout. Het is de bedoeling dat maandag zoveel mogelijk werknemers naar Rijs wijk gaan om de eisen kracht bij te zetten. Daartoe rijden er bus sen. 0P HET MOMENT dat de Fransman Jacques Delors aantrad als Europees Commissievoorzitter stond het er niet best voor met wat toen nog de Europese Gemeenschap werd genoemd. De twaalf lidstaten maakten elkaar het leven meer zuur dan dat ze samenwerkten en nagenoeg iedere Europese top werd gevolgd door een sessie waarin eerst de brokstukken van de vorige bijeenkomst moesten worden gelijmd. Het is niet louter de verdienste van Delors dat zich daarna de opmars van de Europese beweging manifesteerde. Het enthou siasme over verdergaande samenwerking was een populair thema. De plannen en de consequenties ervan waren nog niet duidelijk. Het grote publiek onderschreef op dat moment de vorderingen en de nationale parlementen maakten zich niet al te druk over iets wat zich (nog) ver van hun bed afspeelde. Delors heeft handig ingespeeld op die Europese gezindheid. Hij gaf de commissie meer aanzien en toonde zich een handig diplomaat in zijn relaties met de regeringsleiders. Bovendien stal hij de harten van de Europese parlementsleden, door als oprecht democraat te ijveren voor meer rechten van het Europees parlement. 'n de aanloop naar het Verdrag begonnen zich de eerste tekenen van verzet tegen de gedachte van een federatief Europa af te tekenen. Populisten als de Engelse premier Thatcher speelden in op onbestemde gevoelens. Het inderdaad logge bureaucratische apparaat en de soms verregaande bemoeizucht in Brussel werden als somber toekomstbeeld geschilderd. De angst voor verlies van eigen cultuur, identiteit en beslissingsrecht werd hierdoor gevoed. pe nationale parlementen hadden weer hun eigen redenen om tegen verdere integratie te zijn. Zij vreesden hun macht aan Brussel te moeten afstaan. Deze combinatie van nationalistische gevoelens en eigen bestuurlijk belang bleek dodelijk voor het Europese gevoel. Het Verdrag van Maastricht werd een flinter dun akkoord, het begrip voor een verenigd Europa daalde naar den minimum. 'n die situatie is nog niet veel verbetering gekomen, waarbij moet worden aangetekend dat mede door toedoen van tacticus Delors de doemdenkerij heeft moeten plaatsmaken voor een soort cynisch realisme. Dat is een van de vele verdiensten van Delors die gisteren afscheid heeft genomen van het Europees. Parlement. Delors liet in zijn afscheidsrede weten dat 'de lente van Europa dog steeds voor ons ligt'. Een wenkend toekomstperspectief. Het is reëel om daarbij aan te tekenen dat Europa eerst maar eens uit de huidige winterse omstandigheden moet zien te geraken. Den Haag - De twee ouderenpartijen, het Algemeen. Ouderen Verbond (AOV) en de Unie 55+, gaan fuseren. Beide willen als één nieuwe partij meedoen aan de volgende Tweede Kamerverkiezingen. De AOV bezet vijf zetels in de Kamer, de Unie 55+ één. In februari zullen de besturen van beide partijen een overeenkomst ondertekenen die moet leiden tot die ene nieuwe, landelijke oude renpartij. Eerdere pogingen om te komen tot één partij strandden vanwege ernstige meningsverschillen. De twee ouderenpartijen werken nu al nauw samen in de Tweede Kamer. Elke dinsdag vindt tussen beide overleg plaatst over het Kamerwerk. „Die samenwerking werkt prima. Het is een goede zaak dat we de klokken nu gelijk zetten, want twee landelijke oude renpartijen is niet nodig," aldus fractievoorzitter Leerkes van de Unie 55+. Hij is ervan overtuigd dat de nieuwe ouderenpartij - een naam voor de nieuwe politieke partij is er nog niet - goed is voor 15 tot 20 zetels in de Tweede Kamer. „Als we maar afkomen van het imago van over straat rollebollende ouderen," aldus Leerkes, verwijzend naar het royement van ex-AOV-Kamerlid Hendriks. Twello (anp) - Op de vuilnis belt van de Veluwse Afval Recycling (VAR) in Twello is geen menselijk hoofd gevon den. In totaal hebben 39 ME-ers in drie dagen tijd de hele berg afgegraven. Maar het hoofd dat een medewerker van de VAR gezien dacht te hebben, is niet opgedoken. Enkele weken geleden dacht een 28-jarige medewerker van de VAR dat hij tpssen het gft-afval op een lopende band een mense lijk hoofd zag liggen. Hij schrok daar zo van dat hij vergat de band te stoppen, waardoor het hoofd met het afval op een vuil nisbelt verdween. Op de berg is later geen afval meer gestort. De 900 kubieke meter vuil werd voor-gecomposteerd om de stank voor de zoekende ME draaglijk te maken. Politie en justitie namen de mel ding van de man heel serieus, omdat hij gedetailleerd kon ver tellen wat hij gezien had. De politie vermoedt nu dat de VAR- medewerker een kokosnoot of de wortel van een tropische plant heeft aangezien voor een mense lijk hoofd. Die dingen zijn name lijk wel tussen het gft-afval ge vonden. De skeletten van twee van de drie potvissen die vorige week aanspoelden op het strand bij Den Haag, zijn gisteren bij het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden afgeleverd. De vijf meter lange schedels van de potvissen, met een gewicht van 2 ton, konden niet door de poort en moesten met hijskranen over het dak op de binnenplaats van het museum worden gehesen. In Leiden worden de skeletten verder schoongemaakt en geprepareerd. foto anp Utrecht (anp) - Utrecht gaat, direct ten westen van de stad, het grootste woningproject reali seren dat in Nederland ooit is gebouwd. De plannen voor de uitbreidingslokatie 'Leidse Rijn' zijn gisteren gepresenteerd. Het gebied (2550 ha) is vergelijk baar met steden als Delft en Leeuwarden en moet uiteindelijk bijna 100.000 mensen herbergen. Behalve in ruimte voor 30.000 huizen, voorziet het plan in een centraal park dat groter zal zijn dan het Amsterdamse Bos en wijdse recreatiepiassen. De tota le kosten bedragen 2,3 miljard gulden. De aanleg duurt twintig jaar. Het hele plan staat of valt ech ter, zo bleek gisteren, met een verplaatsing (in westelijke rich ting) en overkapping van de A2, de drukste snelweg van het land. Omdat het grootste deel van Leidsche Rijn bij Utrecht gaat horen (de rest bij Vleuten), moet de snelweg-barrière weggeno men worden, zo willen de ge meentebestuurders. Zij rekenen op steun van het Rijk. Leidsche Rijn is een van de zoge heten grote Vinex-plannen waarmee het Rijk de woning nood te lijf wil en tegelijkertijd de automobiliteit wil indammen. Het milieu speelt in Utrecht een grote rol. Zo zal voor het eerst op grote schaal sprake zijn van 'duurzaam' bouwen met milieu vriendelijke materialen voor bij voorbeeld kozijnen en daken. Voorburg - De rechtbanken spreken sinds 1980 een snel stijgend aantal verdachten vrij. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt tot die conclusie in een studie. De oorzaken die leiden tot ont slag van rechtsvervolging of vrij spraak zijn niet geheel duidelijk. Opmerkelijk is wel dat het ver schijnsel vormfouten daarin slechts een zeer bescheiden rol speelt. Van alle strafzaken eindigde in 1993 8 procent in vrijspraak. In 1980 was dat nog 2,9 procent. Vooral verkrachting, incest, uit keringsfraude, discriminatie en dood door schuld leiden relatief vaak tot het vrijuit gaan van verdachten. Daarentegen krijgen automobilisten met te veel drank op bijna altijd een veroordeling aan hun broek. Het CBS merkt op dat vrijspraak het gevolg kan zijn van een slechte voorbereiding van de of ficier van justitie. Anderzijds zijn verkrachtingszaken en uit keringsfraude betrekkelijk nieu we delicten 'met stevige bewij- sproblemen'. Door Henk Bouwmans Den Haag - De regenachtige, donkere kerstdagen heeft Ernst Hirsch Ballin (44) ge bruikt om terug te blikken op een roerig jaar. Het resultaat van die overpeinzing werd gisteren wereldkundig. CDA-Tweede-Kamerlid Hirsch Ballin maakt de overstap naar de Eerste Kamer. „De politiek is belangrijk, maar niet alles bepa lend," zo luidde de veelzeggende verklaring van de oud-minister van Justitie gisteren. Voor de Tilburgse hoogleraar -het Kamerlidmaatschap stelde Hirsch Ballin in staat om zijn oude stiel van het hoogleraar schap aan de universiteit van Tilburg weer op te pakken - be gon 1994 glorieus. Hirsch Ballin maakte deel uit van het topteam van het CDA dat onder aanvoe ring van lijsttrekker Elco Brink man opnieuw een greep naar de macht zou doen. Hirsch Ballin was de succesvolle minister van Justitie die de be voegdheden van de politie in de strijd tegen de (grote) criminali- Hirsch Ballin, die daaraan de enig juiste conclusie verbond: opstappen. Van Thijn werd in zijn val meegesleurd. Na dat spectaculaire vertrek als demissionair bewindsman werd Hirsch Ballin een naamloos Ka merlid. Als hij door de brede gangen van het Kamergebouw huppelde, maakte hij een wat wezensvreemde indruk. De be minnelijke professor hield zich voornamelijk bezig met Europe se zaken, ver weg van de publie ke schijnwerpers. Maar zelfs dat is hem niet echt goed bevallen. Hirsch Ballin vindt dat het Kamerwerk hem te veel opslokt en dat hij onvol doende tijd heeft voor maat schappelijke aktiviteiten, zoals het hoogleraarschap en een mo gelijk nieuwe job als rechter. Daarom verlaat hij de professio nele politiek en kiest hij voor de rol van amateur-politicus in de Eerste Kamer. Daarmee kiest hij voor de échte politieke luwte. Dat hij zijn plek in de Eerste Kamer krijgt lijkt zeker: Het dagelijks CDA-bestuur heeft hem bij de eerste tien van de kandidatenlijst gezet. teit fors uitbreidde. Dat Hirsch Ballin het echte politieke 'fin- gerspitzengefühl' ontbeerde werd voor lief genomen. Hirsch Ballin, met zijn pleidooi voor een herleving van normen en waar den, stond voor het vernieuwde en verjongde CDA met een ac cent op de C. De eerste smet op dat fraaie blazoen werd geleverd door de eigen achterban. De leden van het CDA vonden dat Yvonne van Rooy (ook katholiek, en ook Bra bants) de tweede plaats achter Brinkman moest innemen. Hirsch Ballin moest naar de der de plek. Maar Hirsch Ballin zorgde er vooral zelf voor dat zijn blazoen - niet lang na zijn aantreden in 1989 werd er zelfs gefluisterd dat hij de nieuwe kroonprins was om Lubbers op te volgen - steeds verder afbladderde. Tij dens de verkiezingscampagne verweet hij de drie 'paarse' par tijen WD, PvdA en D66 minder zorgvuldig om te gaan met de normen. Deze opmerking veroor zaakte een knallende aanvaring met minister Van Thijn (Binnen landse Zaken). Hirsch Ballin foto De ruzie maakte de samenwer king tussen Hirsch Ballin en Van Thijn helemaal onmogelijk. In die samenwerking was al een forse knauw gekomen door de slepende IRT-affaire. In deze kwestie had het Openbaar Mi nisterie zonder medeweten van Hirsch Ballin toestemming gege ven voor opsporingsmethoden, waarvoor een ander deel van het OM geen verantwoording wilde nemen. De Kamer legde hiervoor de verantwoordelijkheid bij

de Stem | 1995 | | pagina 3