OPPENEER KREDITANK Aang« Is een hond intelligent of een biologische machine? Nog maar enkele Parijse couturiers eigen baas DE NIEUWE MANIER VAN TANKEN VOOR DE BEDRIJVIGSTE BEDRIJVEN DE PLUSPUNTEN: WATERSCHAP HET VRIJE VAN SLUIS Modehuizen houden met reeks bijprodukten het hoofd boven water AXEL TERNEUZEN SLUISKIL HULST 24-Uurs service Zonder contanten Bedieningsgemak Kostenbesparend Kwaliteit INFORMATIE: S 01157-1423 FAX 01157-2194 „JJSïTSSSS: 'o f 34.50 P-Pv be es n e u DE STEM Schwarzeneggers DE STEM VRIJDAG 20 JANUARI 1995 X 66 Een hond, zegt de Amerikaanse psycholoog Stanley Coren, heeft wel degelijk notie van taal en iedere hondeeigenaar zal dat beamen. foto anp Door Jan Koesen Kan een hond denken? Of is hij maar een biologische ma chine, zonder ziel, zonder hersenen, zonder besef? Er zijn viervoetige Einsteins en debielen. Maar hoe meet je dat IQ en wat is de waarde van dat cijfer? Een psycho loog en hondentrainer duikt in de schedel van de grootste fan van de mens. Honden zijn intelligent. De Ein steins onder de honden zijn de working sheepdog, de poedel, de Duitse herder, de golden retrie ver, de dobermann, de sheltie en de labrador. Onderaan de hitpa rade van honderd rassen staan de beagle, de pekingees, de bLoedhond, de barzoi, de chow- chow, de Engelse bulldog, de basenji en de Afghaanse wind hond. Ho ho, niet gelijk de krant bellen, want dat zeggen wij niet, maar de Amerikaanse psycho loog Stanley Coren in zijn boek 'De intelligentie van honden.' Wat is trouwens intelligentie? En hoe meet je dat? En je hebt natuurlijk geniale beagles en de biele dobermanns, geeft de psy choloog grif toe. Voorts: je hebt praktische intelligentie, instinc tieve intelligentie, je hebt hon den zoals de retriever die met wiskundige precisie de vluchtlijn van een bal of frisbee kunnen volgen, maar die maar armetie rig als bewaker zijn. Er zijn honden die sociaal leer gierig zijn, andere die een taak snel door hebben of die vlot een probleem kunnen oplossen; je hebt honden met een lange ter mijngeheugen en een korte ter mijngeheugen. Kortom: het IQ en zeker het meten daarvan is een moeras vol twijfels, gegok en natte vingers. Programmeren Maar goed, een hond is intelli gent. Hij is niet, zoals de 17de eeuwse Franse wijsgeer en wis kundige René Descartes beweer de, slechts een biolgische machi ne, een zak voor reflexen,- auto matische reacties en genetische manipulatie. En als een hond dan toch .iets leerde, was dat gewoon het gevolg van program meren als van een computer. Om de theorie van Descartes te bewijzen, spijkerden volgelingen van hem zelfs later de poten van honden vast aan de vloer, 'want een dier voelt toch niets. Een hond is immers een dier, zoals een oester, en een oester kan toch ook niet denken.' Einde logica. Descartes kreeg destijds de steun van de katholieke kerk die zich absoluut niet kon vinden in het idee dat alle koeien, schapen, varkens, vliegen en spinnen op de Dag des Oordeel aanwezig zouden zijn. Nee, in dat koppie van het popu lairste huisdier draait echt iets. En dat vonden Darwin, Thomas van Aquino en Aristoteles ook. Het verschil in denkkracht tus sen mens en dier is volgens deze wijzen slechts een kwestie van kwantiteit en kwaliteit, het eni ge wezenlijke verschil heeft 'be trekking op de mate en niet op de soort van intelligentie'. Coren doorspekt zijn boek met citaten: 'Wij zijn absoluut alleen op deze planeet en te midden van alle leven dat ons omringt,heeft niet één soort, be halve de hond, een bondgenoot schap met ons gesloten'. 'Dieren zijn geen gelijken of onderge schikten, maar andere volkeren'. 'Honden zijn geen mensen in bontjassen'. 'Ook al maak je de stomste opmerking tegen een hond, hij kan je aankijken alsof hij denkt: „Mijn God, je hebt gelijk. Daar zou ik nooit op zijn gekomen.'" Koning Saur Coren, psycholoog en honden trainer, onderzocht 133 hon derassen en sprak met 208 keur meesters, 63 dierartsen en tallo-'i ze trainers en hondeliefhebbers'. Hij vermeldt eerst briljante hon den als de acteurs Lassie en Rin Tin Tin en komt dan met sterke verhalen, zoals de hond Saur die niet eens zo'n slechte koning van het oeroude Ijsland was. De heilige Patrick zat als slaaf op een schip toen Ierse wolfs honden tot muiterij kwamen en het schip aan wal roeiden. Slim me Hans, een paard kon rekenen (d.w.z. hij had geen notie van optellen en aftrekken, maar kon feilloos de gezichten van mensen interpreteren als hij het juiste aantal hoefslagen gaf). Coren heeft een aantal testen in zijn boek opgenomen waarmee de leek het IQ van zijn hond kan meten. Zoals eerder gezegd zijn er talloze vormen van intelligen tie. En een intelligente hond leert vaak trager dan een dom me, omdat hij geen zin heeft in de klussen hem door zijn baas opgedragen en omdat hij allerlei trucs heeft bedacht om aan cor- vée te ontsnappen. Notie van taal Een hond, zegt Coren, heeft wel degelijk notie van taal en iedere hondeeigenaar zal dat beamen. Honden beheersen een mini woordenboek en zijn uitermate gevoelig voor klank, gebaar en houding, allemaal zaken die met taal direct te maken hebben. Er zijn ook diverse soorten blafs voor verschillende situaties, van blijdschap tot alarm. Staart, oren, mond, ogen, het zijn zaken waarmee de hond spreekt tot de mens en andere dieren. Een collie kan zonder training vee hoeden omdat hij dat leuk vindt, een retriever is zeer ver nuftig in het apporteren, een herder is uitermate geschikt als politiehond, de terrier is een ei genwijs stuk vreten maar tege lijk zeer moedig en vasthoudend. Uitblinkers wat betreft leerver mogen, probleemoplossend ver mogen én geheugen zijn de do bermann, de Duitse herder, de elkhound, de poedel, de puli en de sheltie. Honden die niet snel leren maar prima een probleem oplossen zijn terriers, de husky, de Alaska Malamut, de chihuahua, het schippertje, de schnauzer en de samojeed. Een chihuahua is een prachtige waakhond want hij is uiterst alert en slaat fel aan bij het minste en geringste onraad, maar fysiek is het een onder deurtje en dus niet echt geschikt om huis en haard te beschermen. Coren kwam na uitputtende ge sprekken met deskundigen tot de nauwelijks verbazing wekkende conclusie dat er wel degelijk van ras tot ras een verschil in intelli gentie bestaat, maar dat er ook binnen een ras vele verschillen kunnen zijn. Precies als bij de mens. Het gaat niet zozeer om de intelligentie, als wel om de be reidheid van de hond om voor de mens te werken. Een terrier is een soloartiest, een herder wil graag de mens behagen en wie kan met zekerheid zeggen welke eigenschap het beste is? Handicap In de jaren vijftig kwamen psy chologen tot een leerzame con clusie: een hoge intelligentie was bij veel beroepen een handicap, met name wanneer het werk mo notoon was en het eindprodukt niet in zicht, zoals bij de lopende band. Een intelligentie moet ge prikkeld worden en uitgedaagd en hetzelfde geldt voor een hond. Een zeer intelligente hond asso cieert snel en dit komt de mens wel eens niet goed uit. Een koel kast gaat open gaat en telkens krijgt de hond dan een koekje. Dan zal die hond niet van de koelkast weg te slaan zijn. Slim me honden kunnen deuren open maken (en zelden dicht) en we ten feilloos koekjes te vinden en te jatten. Een slimme hond die aan de muur krabt waardoor sierpleister loslaat, kan tot de correcte conclusie komen dat hij, als hij maar lang genoeg door gaat, zo een gat in de muur kan maken waarachter de vrijheid lonkt. Heel slim, maar met zo'n intelligentie is de baas niet erg gelukkig. Even stom De intelligentie van een hond neemt af na het vierde of vijfde jaar. De hersenen van een twaalf jaar oude labrador wegen 25 procent minder dan toen hij vier was. Een jonge hond stuurt in formatie van ogen en oren met een snelheid van 360 kilometer per uur naar de hersenen. Als hij hoogbejaard is, is dit slechts een sukkelgangetje van 80. De hond niet intelligent? Ha ha! De hond is het huisdier met de grootste mensenkennis. En het laatste citaat: „Ik heb honden gekend, met name puppy's, die wat hun geestelijke reacties be treft bijna even stom waren als mensen." (De Intelligentie van honden. Stanley Coren. Uitgeverij Ba lans. Uitgeverij Kritak) Parijs (afp) - Van de Parijse modehuizen, die vanaf zon dag weer hun zomercollec ties presenteren, zijn er nog maar enkele onafhankelijk. Verschillende couturiers heb ben de laatste jaren moeten sluiten, zoals vorig jaar Per Spook en Philippe Venet. Ande ren maken inmiddels deel uit van grote industriële en finan ciële conglomeraten en hebben daardoor meer overlevingskan sen. Pierre Cardin, die zijn mode huis in 1953 oprichtte, is nog wel zijn eigen baas. Dat geldt onder andere ook voor Torren te, gesticht in 1961, en voor Emmanuel Ungaro, die dit jaar zijn dertigjarig bestaan viert. De meeste modehuizen kunnen slechts blijven bestaan door hun bijprodukten zoals par- fumiijnen en accessoires. In de meeste gevallen zijn die produkten goed voor 85 procent van dé omzet, de haute couture levert de resterende 15 procent. Bij Ungaro is het precies omge keerd. „Wij beschouwen de couture niet als een reclame-in vestering, maar als het element dat de rest van het huis laat leven," aldus directeur Carlo Valerio. „De haute couture is niet meer van deze tijd," erkent Sagar. „Het is een vrijheid die ik zeer duur betaal." Zijn bedrijf heeft geen parfumlijn om de kas te spekken. Ondanks hun moeiza- van oliemaatschappij Elf Aqui- tane. Tot het LVMH-imperium horen Christian Dior, Hubert de Givenchy en Christian Lac- roix, Sanofi heeft in 1993 Yves Saint-Laurent overgenomen en bezit 49 procent in Nina Ricci, Zeer duur Het eveneens onafhankelijke huis Lecoanet Hemant houdt met moeite het hoofd boven water. Didier Lecoanet en He- mant Sagar stichtten het in 1983. Hun collectie haute cou ture kost twee a drie miljoen francs (700.000- 1 miljoen gul den), terwijl dat bij de meest gerenommeerde vijf tot tien keer zoveel is. me financiële bestaan wil het tweetal 'geen verkopers van kleding' worden en geven zij er de voorkeur aan 'stoffen sculp turen' te maken. Daar hebben Lecoanet en Sagar een sobere levensstijl voor over: ze gaan gewoon met de metro. Twee concerns bezitten de meeste modehuizen, Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) en Sanofi, een dochter evenals de Spaanse groep Puig (Paco Rabanne) en het Japanse Seibu (Jean-Louis Scherrer). Chanel En dan is er nog Chanel, dat sinds drie generaties in handen is van de Zwitserse familie Wertheimer. Hoewel de cijfers angstvallig geheim worden ge houden, wordt Chanel als het meest rendabele modehuis be schouwd met een geschatte om" zet drie miljard gulden, drie keer zoveel als Yves Saint-Lau rent. Als de presentaties van de zo mercollecties volgende week beginnen zal Pierre Cardin daarin ontbreken. Hij heeft be sloten zijn 150 modellen pas in februari in besloten kring aan zijn klanten te tonen. De coutu rier wil daarmee voorkomen dat een confectiefabrikant zijn ontwerpen de dag na de presen tatie al heeft gekopiëerd. „Aan de vooravond van het jaar 2000 moeten de couturiers een oplossing vinden om zich te weer te stellen tegen de plunde raars," aldus Cardin. Hij zou graag willen dat de haute cou ture zijn kenmerken van kwali teit en discretie terugkrijgt. Sinds twee jaar brengt hij nog maar één collectie per jaar, waarin zowel zomer- als win termode zit. Nieuwendijk (garage Vervaet) Lange Reksestraat (garage Vervaet) Mercuriusstraat (afslag de Rijke Transport) Aziëweg (gar. HAKO) (ADVERTENTIES) Luchtiqe chocolade- mousdemetjI^ojTL jazz behind the dikes - jazz behind the dikes - jazz behind the dikes café-restaurant-hotel de Molenhoek te Hoek, Zeeuwsch-Vlaanderen tel. 01154-1549 DELTA-QUARTET Frank Stagnita - (piano) Karei Reys - (fluit/alt-sax/clar.) Will Nieland - (bass) Aad Versteeg - (drums) Zondagmiddag, 22 januari 1995 Van 15.00 tot 18.00 uur New Year's SPECIAL 'SURPRISE' GUEST King of jazz Wim Koopmans (vocal Toegang gratis seuip egt pujgaq zze[ - se>up egt pujgeq zzej - setup sgt pujqaq zzef Het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis maakt bekend dat de algemene vergadering van bovengenoemd waterschap op 8 december 1994 heeft gewijzigd: a. de Omslagverordening waterschap Het Vrije van Sluis 1994. De wijziging betreft de aanpassing van het tarief van de heffingen alsmede een kleine aanpassing van artikel 5 van bedoelde veror dening. Dit (1 e) wijzigingsbesluit is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 6 januari 1995, onder no. 946306, Dir. AB/FBT. Het tijdstip van ingang van de heffing con form dit besluit is vastgesteld op 1 januari 1995. b. de Heffingsverordening verontreiniging op pervlaktewateren 1986. De wijziging betreft de vaststelling van het tarief van de verontreinigingsheffing voor 1995. Dit (12e) wijzigingsbesluit is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 9 januari 1995, onder no. 9466118, Dir. AB/FBT. Het tijdstip van ingang van de heffing con form dit besluit is vastgesteld op 1 januari 1995. De aangepaste verordeningen liggen vanaf he den voor de tijd van drie maanden ter inzage: - elke werkdag van 09.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur in het kantoor van het waterschap (bureau Algemene, Juridische en Interne Zaken), Brouwerijstraat 18 te Oost burg. Voor een ieder is tegen betaling van kosten een exemplaar van de wijzigingsbesluiten of van de (gewijzigde) verordeningen verkrijgbaar bij het bureau Algemene, Juridische en Interne Zaken van het waterschap. Oostburg, 20 januari 1995. Het dagelijks bestuur voornoemd, ir. C.J. Almekinders, dijkgraaf drs. A.J. Mouton, secretaris OPENBARE RAADSVERGADERING De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis, dat op donderdag 26 januari I995 om 19.30 uur in het stadhuis van Terneuzen een openbare vergadering van de raad der ge meente zal worden gehouden. VRIJSTELLING/ BOUWAANVRAGEN ARTIKEL 1 9-WRO WOONWAGENCENTRA SLUISKIL EN ZAAMSIAG De burgemeester van Terneuzen geeft ervan kennis, dat van de Gemeente Terneuzen is ontvan gen: - het verzoek vrijstelling te verlenen ingevolge arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening? voor het realiseren van een woonwagencentrum in Sluiskil aan de Frans Naereboutstraat te genover de Dwarsstraat en in Zaamslag aan de Veerstraat naast garage Verschelling; - de bouwaanvragen voor het bouwen van in totaal 24 berging-sanitairgebouwtjes op de aan te leg gen woonwagencentra in Sluiskil en Zaamslag. Het voornemen bestaat om zowel de vrijstelling als de bouwvergunningen te verlenen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt eenieder in de gelegenheid gesteld met ingang van maandag 23 januari 1995 gedurende twee weken bij de afdeling Bouwen en Wonen van de sector Stadsontwikkeling en -beheer, Herengracht 7 te Terneuzen van de ver zoeken kennis te nemen en eventuele mondelinge dan wel schriftelijke bedenkingen c.q. zienswijzen kenbaar te maken bij het college van burgemees ter en wethouders, Postbus 35,4530 AA Terneuzen. Mondelinge zienswijzen c.q. bedenkingen kunnen kenbaar gemaakt worden bij de afdeling Bouwen en Wonen van de sector Stadsontwikkeling en -beheer, Herengracht 7 te Terneuzen, waarvan ver slag wordt opgemaakt. Terneuzen, 20 januari 1995. De burgemeester voornoemd, drs. R.C.E. Barbé. Het ontwerp-verzoek ligt met ingang van 23 januari 1995 gedurende twee weken voor een ieder ter inzage in het gebouw van de sector Stadsontwikke ling en -beheer, sectie Milieu, Herengracht 7 te Terneuzen elke werkdag van 09.00 tot 12,00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen be denkingen schriftelijk bij het college van burge meester en wethouders kenbaar worden gemaakt. Tevens kunnen mondeling bedenkingen worden ge uit tijdens een openbare zitting op maandag 30 januari 1995 om 10.00 uur in kamer 4.06 van het Stadhuis. WET GELUIDHINDER Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter openbare kennis dat zij voornemens zijn het college van Gedeputeerde Staten van Zee land te verzoeken een hogere grenswaarde vast te stellen voor de bouw van 8 twee-onder-één-kap woningen en een vrijstaande woning aan Axelse- straat te Terneuzen op het voormalige terrein van de Watermaatschappij Zuid-West Neder land. Het voornemen houdt verband met het feit, dat uit akoes tisch onderzoek is geble ken dat de geluid- belasting van de ge- veis van de wonin gen als gevolg van het verkeer in de Axelsestraat ho ger zal zijn dan de voorkeurs grenswaarde. WET AAILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van Terneuzen delen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 3.19, lid 2, onder b van de Algemene wet bestuursrecht mede, dat op 22 november 1994 bij hen een aan vraag is ingekomen van Tire Again Terneuzen B.V. om een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer voor het oprichten en in werking hebben van een bedrijf voor montage en demontage van banden op het perceel plaatselijk bekend Mr. F.J. Haarman- weg I4B, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie E, nummers 2657 en 2675. Zij zijn voornemens de vergunning ingevolge de Wet milieubeheer te verlenen, onder het stellen van voorschriften ter bescherming van het milieu. De aanvraag, de ontwerp-beschikking en andere terzake zijnde stukken liggen met ingang van heden voor een ieder ter inzage in het gebouw van de sector Stadsontwikkeling en -beheer (sectie Milieu), Herengracht 7 te Terneuzen en wel tot 21 februari 1995 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en elke donderdag van 19.00 tot 22.00 uur. Degenen die de stukken wensen in te zien op donderdag van 19.00 tot 22.00 uur worden ver zocht daarvan vooraf mededeling te doen (tel. 01150- 75458). Desgewenst kan tijdens de kantooruren een monde linge toelichting op de stukken worden verkregen. Tot 21 februari 1995 kunnen gemotiveerde beden kingen schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders worden ingediend. Degene die een bedenking indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht (tel. 01150-75457), wordt tot 21 februari 1995 voorts gelegenheid ge geven om mondeling bedenkingen in te brengen en over de aanvraag van gedachten te wisselen met het bestuursorgaan, de aanvrager en eventuele overige aanwezigen. De aandacht wordt er tenslotte op gevestigd, dat alleen degenen die bedenkingen hebben ingebracht op de bovenomschreven wijze en de belangheb benden. die aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest, naar aanleiding van de beschikking beroep kunnen instellen bij de af deling Bestuursrechtspraak van de Raad 6 fj van State. h <L> <V :'i: QO Postbus 35, 4530 AA Terneuzen Terneuzen, 20 januari 1995. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, secretaris, burgemeester, Th.J. de Brauwer. drs. R.C.E. Barbé. Door Jos Straathof Gabon heeft toeristen wat na tuurschoon betreft veel te bie den. Toch zullen die voorlopig niet in drommen naar het Westafrikaanse land trekken Want het binnenland is uiterst ontoegankelijk, ondanks d< aanwezigheid van de Trans- gabonais, de spoorlijn dwari door het land. Voor de Euro peanen die in het oerwouc werken ligt le coup de lune, d( manesteek oftewel de tropen kolder, altijd op de loer. De gids zit op zijn hurken. Hi waarschuwt ons hetzelfde t( doen en absoluut geen geluid maken. Zelfs het fototoestel maj niet gebruikt worden. Hij knijp in zijn neus, maakt een miau wend geluid en roffelt met zij] handen op de borst. Maar de an tiloop die hij zo wil roepen, trap et niet in. Wel antwoordt even la ter onzichtbaar in het groen ee groep chimpansees met veel ka baal. „We maken te veel lawaai, zegt gids Jean-Claude berustenc We zitten in het oerwoud, in he reservaat van Lopé. Ruii 200.000 hectare groot, gelegen i het hart van Gabon. Dit West afrikaanse land, acht keer z groot als Nederland, is voor 8 procent bedekt met regenwoue In het reservaat van Lopé ligge grote vlakten savanne-gebied, al gewisseld door plukjes oerwouc Die ene antiloop mag het late afweten, we zien die dag ander antilopen, olifanten, buffel apen en prachtige vogelsoorten. 's Avonds in het hotel, aan rand van het reservaat in h dorpje Lopé, blijken we niet i enige gasten. Het Vreemdelii geiüegioen is gearriveerd. Op h terras zitten tien Schwarzenei gers. „Die zijn hier om de olifai ten vast te houden totdat wij ec foto gemaakt hebben," fluiste iemand vol ontzag. Maar dit g deelte van het Vreemdelingen! gioen, uit Libreville overgek men voor een voetbalwedstri tegen FC Lopé, schaakt, leest i voert een rustige tafelconvers tie. Het hotel ligt aan de oever van Van onze verslaggever Slechts één Chinees restal rant en geen McDonald's. Pi vijftig meter verharde w| tien kuilen. De barkeeper het vijf-sterrenhotel kent verschil tussen Black en R| Label, maar hangt zijn scho nen aan een touw om zijn hij als hij naar huis gaat. Een 1 te visarend wiekt naar zij slaapplek in het licht van 'Opkomende volle maan. Gail bia, nog geen zes uur vliegt van Nederland, is een nieuf komer op de Nederlandse kantiemarkt. Het kleinste land van Afrika| weelderig groen in zomer en i jaar, maar wordt steeds geler de zandstormen uit de Sahara! de droge winter. De rivier klej naar de hemel en de getijdeb sen rondom, de zee is zilvergj en negentig procent van de zichten is pik- tot roetzwart, j door dat alles heen vlammen| gewaden en de tulbanden van Gambiaansen: oranjegeel, maif Mauw, hibiscusrood. He kleine republiek Gambia 800.000 officiële inwoners, na een ongeteld aantal 'gasten' de omringende landen. De mé ten wonen aan de westkust, w: het kan wemelen van de men op straat. Maar nog geen vij: kilometer het land in is de rus compleet en geniet de rondj zende toerist van vredige dor; ®et mooie, vrolijke mensen. I contact tussen toerist en Gan aan is nog wonderlijk sponti Alleen te opzichtig fotografe kan de idylle verstoren. Nee| protesteren niet om geld te 1 gen, ze willen gewoon niet. kinderen wel, hun prijs is balpen. Aan de dwaas lijkende vorm "et land ligt enige logica 1 grondslag. De rivier de Garr js, als enige in Afrika, tot die Ret land bevaarbaar voor gl schepen. Vanwege haar sto gisch belang en handelsbel Rebben de Britten er een sta omheen gebouwd dat zich stl estelde in een ex-Franse ofj ortugese omgeving. Het heel 'meel ook naar de rivier: Re ic of The Gambia. De ri' ""mondend in een enorme d' toeristisch gezien van B «aarde voor Gambia. Zij ml

de Stem | 1995 | | pagina 26