Verkoopverbod aan toeristen 'Vr 'Te weinig recreatieplaatsen straks' Oostburg ontkomt haast niet aan voeren gedoogbeleid softdrugs SfflpaEUs*-, *- Z;r -:r\ W^hJmmkwmiÊam Campings overtreden kampeer vergunning Sas betaalt niet mee aan systeem ZIEN UITSLAGEN Tien jaar geëist tegen Terneuzenaar College Terneuzen legt verantwoordelijkheid drugverkoop bij koffieshops Bouw van stadskantoor in Terneuzen vertraagd Zes jaar celstraf geëist voor invoer van cocaïne DE STEM ZEELAND - ',r* Student NHTY R. Wong wint met scriptie Joop Jansen-prijs Twee jaar cel voor drughandel Hasjzaak rechtbank Brugge Xtc-handel PESTEM Pie VRIJDAG 20 JANUARI 1995 C3 Oostburg - De gemeente Oostburg ontkomt vrijwel niet aan het voeren van een gedoogbeleid voor de handel in softdrugs om de overlast terug te dringen. Het gaat om de notitie Van der Doef die uitgaat van de vestiging van een koffieshop per twintig duizend inwoners onder een aantal strikte voorwaarden. „Voorop staat dat wij geen voor standers zijn van de mogelijke vestiging van een of meerdere koffieshops in onze gemeente. Maar het mag genoegzaam dui delijk zijn dat het bestuurlijk instrumentarium van de ge meente ten aanzien van de pro blematiek beperkt is. Indien de diverse gemeenten, het openbaar ministerie en politie tot een ge zamenlijke aanpak komen be staat het gevaar dat de gemeente die zich hieraan onttrekt een eiland gaat vormen," aldus bur gemeester en wethouders in een schriftelijke mededeling aan de gemeenteraad. Het college antwoordt hiermee op een brief van de fracties van Dorpsbelangen en Toerisme, CDA en WD die vooruitlopend op de discussie binnen de Zeeuws-Vlaamse gemeenteraden nu al stelling nemen tegen een gedoogbeleid. Volgens deze frac ties moet het college er alles aan doen om koffieshops in Oostburg te weren. De PvdA heeft een andere mening en wijst op de landelijke richtlijnen voor het voeren van een gedoogbeleid en de gezamenlijke problematiek van alle Zeeuwse gemeenten. Het college maakte gisteravond tijdens de raadsvergadering dui delijk er ook zo over te denken. „Wij menen dat samenwerking misschien wel niet het maximale resultaat, maar wel het maxi maal haalbare resultaat zal ople veren." Het college wijst er voor de volledigheid op dat de gemeente bepaalde overlastbepalingen in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) kan opnemen om de overlast als gevolg van de aanwezigheid van koffieshops te voorkomen. B en W merkten gisteravond verder op dat het rapport van de werkgroep bin nenkort in het college wordt be sproken. Daarna wordt de pro blematiek aan de hand van een notitie in een raadscommissie aan de orde gesteld. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen legt de verant woordelijkheid voor het verkoopverbod van softd rugs aan drugtoeristen bij de koffieshopeigenaars zelf. Dat blijkt uit de aangepaste ver sie van het voorstel van burge meester en wethouders over het voeren van een gedoogbeleid in Terneuzen. Het verdient volgens het college aanbeveling het verkoopverbod van softdrugs aan drugtoeristen toe te voegen aan de randvoor waarden waar de koffieshopuit baters zich aan moeten houden, willen ze hun vergunning niet verliezen. De bepaling is toegevoegd na vragen in de raadscommissie voor algemeen bestuur hoe de gemeente de verkoop van softd rugs vanuit de twee te gedogen koffieshops tegen kon houden. Volgens het college is dat moge lijk op basis van het internatio nale Verdrag van Schengen. Daarin verplicht Nederland zich maatregelen te nemen om de illegale uitvoer van drugs naar andere Schengenlanden te voor komen. Omdat een internatio naal verdrag uitgaat boven na tionale wetgeving, is het Schen- genakkoord dé basis om op te treden tegen drugtoeristen zon der in strijd te komen met het gelijkheidsbeginsel zoals dat is opgenomen in de Nederlandse grondwet, menen B en W. Daarom pleit het college bij de gemeenteraad voor het opnemen van het verkoopverbod in de randvoorwaarden waaronder tot intrekking van de vergunning voor een koffieshop wordt over gegaan. 'Als geconstateerd wordt, dat in een shop drugs worden verkocht of verstrekt en de exploitant weet of redelijker wijs kan vermoeden dat deze drugs zullen worden uitgevoerd, raakt de eigenaar zijn vergun ning kwijt'. Andere belangrijke voorwaarden waar de koffieshopeigenaars zich aan moeten houden zijn onder meer: geen harddrugs ver handelen, geen overlast veroor zaken, geen reclame, geen huis dealers toestaan, niet meer dan dertig gram softdrugs per per soon per keer verhandelen, en niet aan minderjarigen verko pen. Het aangepaste voorstel komt donderag 26 januari aan de orde in de gemeenteraadsvergadering. Dan valt het definitieve besluit over het wel of niet gedogen van twee koffieshops in Terneuzen. De vergadering begint om 19.30 uur en is in de raadzaal van het stadhuis. Ml fiy\i 1 X y j\ If-lYM fllM W» - r, vr v A. - mst* -i De recreatiemogelijkheden schiet en volgens R. Wong ook in het achterland van Zeeland straks te kort door een gebrek aan recreatie plaatsen. foto wim kooijman Van onze verslaggever Oostburg - Zeeland en Noord- en Zuid-Holland hebben in het jaar 2010 een tekort van ruim 250.000 re creatieplaatsen aan de kust voor zwemmen en zonnen en 150.000 plaatsen in het ach terland. Het gebrek aan plaatsen in de openluchtre creatie wordt veroorzaakt door de bevolkingstoename in de Randstad in combina tie met het relatief geringe aanbod in deze provincies. Dit is een belangrijke conclusie uit de scriptie 'Behoeftenra- ming openluchtrecreatie 1995-2010' van R. Wong, die hij uitvoerde in opdracht van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Wong is student van de Natio nale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. Hij kreeg gisteren de jaarlijkse Joop Jansen-prijs uitgereikt voor de beste scriptie over toe risme en vrije tijd. De tekorten zullen vooral groeien in Noord- en Zuid-Hol land. Wong verbindt met opzet geen beleidsuitspraken aan zijn bevindingen. Dat<Jpeschouwt hij als een taak van het ministerie. Hij beveelt wel aan de recrea tiemogelijkheden in de onmid dellijke omgeving van stadsge westen te versterken. De Provinciale VW Zeeland is vooralsnog niet in rep en roer over de conclusie. Beleidsmede werker P. de Rooy: „Er staan nog een aantal vragen open. Wat wordt bijvoorbeeld ver staan onder een recreatieplaats. Het staat in ieder geval niet gelijk met slaapplaatsen. Ik kan in ieder geval nog altijd een rustig plaatsje vinden als het warm weer is." De Rooy wil ook graag weten hoe de conclusie tot stand is gekomen en wat het exacte aandeel van Zeeland is. „Ik heb begrepen dat het grootste te kort toch in Noord- en Zuid- Holland te verwachten is. Ik heb niet de indruk dat er in Zeeland onvoldoende recreatie plaatsen zijn. Daarnaast heeft de student zich gebaseerd op gegevens uit 1984. Die lijken me toch enigszins gedateerd. Het is daarom belangrijk van hem te weten hoe hij die gege vens heeft verzameld." Recreatie-wethouder L. Cuele- naere-Faes van Oostburg kent de scriptie uiteraard nog niet maar verwacht dat de conclusie niet opgaat voor West-Zeeuws- Vlaanderen. „Wij krijgen van uit de randstad niet zoveel dag recreanten. Hier komen vooral mensen uit Brabant, Limburg en België. Daarnaast is het vooral het water en het strand waar de mensen op af komen. Ze komen niet zozeer voor het achterland. We zijn wel hard bezig om het achterland aan trekkelijker te maken. En juist ook daarom lijkt het me inte ressant om de scriptie te lezen. R. Wong, de winnaar van de Joop Jansen-prijs. foto de stem joh an van gurp Wellicht staan er zaken in waar we iets mee kunnen doen. Het lijkt me ook aardig te weten hoe hij aan zijn bevindingen is gekomen." T. Maenhout van het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaande- ren vindt het nog heel moeilijk conclusies te verbinden aan de uitkomst van het onderzoek van Wong. „Ik weet niet wat hij allemaal heeft onderzocht. Wellicht heeft hij in zijn onder zoek geen rekening gehouden met de vakantiespreiding. En dan wordt het toch een ander verhaal." Wong kreeg gisteren een oor konde en een bedrag van dui zend gulden. De prijs is ver noemd naar wijlen Joop Jan sen, mede-oprichter en voorzit ter van de sector toerisme en vrije tijd van de Nationale Ho geschool voor Toerisme en Ver keer. Terneuzen - De start van de bouw van het nieuwe stadskan toor in Terneuzen is met onbepaalde tijd vertraagd. De gemeente ging er aanvankelijk van uit dat de bouw deze nog maand kon beginnen. Gemeentelijk woordvoerder F. Neve zei gisteren dat er op dit moment nog geen kijk op is wanneer de bouw daadwerkelijk van start kan gaan. Volgens Neve heeft dat te maken met onderhandelingen tussen de gemeente en projectontwikke laar Matser over de realisatie van een kantoorgebouw op de plaats waar nu een tijdelijke parkeerplaats is aangelegd, tus- Middelburg - De 32-jarige Ter- neuzenaar F.G. is door de Mid- delbrugse rechtbank conform de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar. De recht bank acht bewezen dat G. in de periode maart tot oktober van het vorig jaar gehandeld heeft in harddrugs. Onmiddelijk na een vorige de tentie voor soortgelijke feiten had de man in maart een pandje gehuurd in de Terneuzense bin nenstad, dat hij vervolgens voor zag van heroïne, cocaïne, xtc en amfetamine. Het waren voorna melijk Marokkaanse jongeren die het spul voor G. verkochten. sen de bibliotheek en het stad huis van Terneuzen. De 'bouw' van het nieuwe stads kantoor ligt volgens hem mo menteel slechts schijnbaar stil. Het zag er als gezegd lange tijd naar uit dat deze maand een aanvang kon worden gemaakt met de bouw van het stadskan toor. Met die planning in ge dachten maakte de gemeente daarom een start met het bouw rijp maken van het terrein. Door omstandigheden - zoals de feestdagen en de vertraging die de bouw van de parkeergara ge onder de Oostkolk opliep - is het verder bouwrijp maken van het terrein nu voorlopig stopge zet. „Het weghalen van de parkeer voorzieningen naast het stadhuis is bijvoorbeeld nog even uitge steld," zegt Neve. „Het zou vreemd zijn dat nu al te doen en vervolgens drie maanden met minder parkeergelegenheid te zitten terwijl de bouw van het nieuwe stadskantoor nog niet begonnen is." Van onze verslaggevers Oostburg - Een aantal campings in de gemeente Oostburg overtreedt momen teel de kampeervergunning. Het gaat om de verhouding tussen het aantal vaste stacaravans en tenten/mobiele caravans die op die campings momen teel aardig zoek is. De eigenaars van die bewuste campings hebben name lijk meer stacaravans op hun terrein staan dan is toegestaan. Het zou gaan om een totaal van ongeveer 250 vaste standplaatsen teveel. De gemeente heeft daarom de eigenaars een brief gestuurd waarin staat dat ze binnen twee jaar aan de zogenaamde 70-30 verhouding (zeventig procent stacaravans en dertig procent tenten/mobiele caravans) moeten voldoen. Die verhouding is immers in de vergunning van die bewuste cam pings vastgelegd. De stacaravans die dan moeten verdwijnen worden op een andere camping ondergebracht. „Die mensen moeten dan een andere plaatsje zoeken," aldus loco-burgemeester C. Bolijn gistera vond tijdens de vergadering van de ge meenteraad. De gemeente voert hiermee een beleid in om te garanderen dat er in Oostburg voldoende toeristische plaatsen zijn en blijven. Want als er steeds meer vaste standplaatsen komen wordt het voor een toerist, die een paar weken op een camping wil vertoeven, steeds moeilijker een plaats je te vinden. Wethouder A. Rosendaal deelde deze be leidslijn gisteravond tijdens de raadsver gadering mee. Dit tot grote woede van L. Wille (PvdA) die vond dat hij uit de school klapte. De mededeling was immers gedaan in een besloten vergadering. „Ik ben daar gepikeerd over. Wij krijgen immers vaak het verwijt dat wij bepaalde zaken naar buiten brengen. En nu is er een college-lid die niet schroomt vertrouwelijke informa tie naar buiten te brengen." Rosendaal zag het kwaad er niet van in omdat iedereen die het aangaat is inge licht. Alle campings hebben immers de bewuste brief ontvangen en de Vereniging van Camping-Exploitanten is op de hoog te. „Wij zijn hier toch niet met staatsgehei men bezig," zei hij. Het weer terugbrengen van de juiste ver houdingen was ook een van de redenen waarom Rosendaal als enige college-lid instemde met het verzoek van camping Welgelegen in Cadzand om vaste stacara vans te vervangen door tachtig vakantie bungalows. Wille snapte deze redenering niet omdat dat volgens hem juist in strijd is met de in gang gezette beleidslijn. „Als we hiermee akkoord gaan voorspel ik dat andere campingeigenaren op de stoep staan met het verzoek hetzelfde te doen. En dan krijgen we meer van hetzelfde." De meerderheid van de raad dacht hier anders over. WD, CDA, D66 en de meer derheid van Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) ging akkoord met het verzoek van de camping de vakantiebungalows te bou wen. De raadsleden gaven daarmee geen gehoor aan het voorstel van het college om geen medewerking te verlenen aan het verzoek van de campinghouder. Wethouder A. Rosendaal (WD) stemde tegen het voorstel van het college en nam een minderheidsstandpunt in. De camping is volgens Rosendaal zodanig vervallen dat er duidelijk sprake is van kwaliteitsverbe tering als er huisjes worden neergezet. H. Lippens (CDA) was het het eens met de wethouder. „De toeristen blijven in de gelegenheid om te kamperen. Alleen voor de mensen met een stacaravan zal een andere plaats gezocht moeten worden. Wij vinden het echter geen probleem dat de ombouwing plaatsvindt." Ook J. Provoost (WD) sprak zich uit voor het verzoek. „De plannen zijn niet in strijd met het bestemmingsplan. Het bouwen van vakantiehuisjes zal seizoensverlengend zijn." Hij vond het jammer dat de meer derheid van het college het voorstel van de commissie Planologie/ABZ naast zich neer legde. H. van der Weegen van Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) was het wel met het college eens, alleen had hij andere argu menten. „Hier speelt duidelijk een heel ander aspect mee, het gaat om mensen. Oudere mensen die hun stekje hebben gevonden met hun stacaravan, worden nu zomaar van hun plaats beroofd. Ik wens daarom pertinent geen medewerking te verlenen aan het verzoek." Van onze verslaggever Sas van Gent - B en W van Sas van Gent voelen er weinig voor de gemeente duizend gulden te laten bijdragen in de kosten van het toeristisch informatie-systeem ZIEN. Via dit systeem, een initiatief van het toeristisch bedrijfsleven en de Provinciale VW, worden vakantiegasten geïnformeerd over nog beschikbare logeerplaatsen. De kosten van het systeem bedragen in 1995 zo'n kleine 55.000 gulden. De algemene kosten, 30.000 gulden, wil men gelijkelijk verdelen over de Zeeuwse gemeenten. „Aangezien Sas van Gent geen toeristische slaapplaatsen kent en tegen de gelijke toedeling (ongeacht de omvang van de gemeente) veel bedenkingen mogelijk zijn, is er aanleiding voor enige terughoudendheid," schrijft het college in zijn negatieve voorstel aan de gemeenteraad. Verder wordt erop gewezen op de eigen actieve lokale WV en de deelname aan het Toeristische Bureau Zeeuws-Vlaanderen. Dat moet duidelijk maken dat Sas op het vlak van toerisme al de nodige inspanningen levert. „Het aangaan van extra structurele subsidieverplichtingen menen wij daarom te moeten ontraden," adviseert het college aan de gemeenteraad, die 25 januari 's avonds om half acht bijeenkomt. KAARTINGEN Oostburg - Bridge Sociëteit Oostburg, tweede wedstrijd voorjaarscompetitie. A-lijn: 1. E. te Beek/A. Brasser, 2. E. van Dronkelaar/J. Zwaan, 3. M. Rosseel/J. Lako. B-lijn: 1. A. Cuelenaere/A. d'Hoore, 2. C. Kotvis/B. Reus, 3. A. Kools/J. Steyaert. Derde wedstrijd: A- lijn: 1. M. Rosseel/J. Lako, 2. I. Vriendts/R. Rijk, 3. H. Remijn/ C. Voogdt. B-lijn: 1. C. Kotvis/ B. Reus, 2. A. Cuelenaere/A. d'Hoore, 3. echtpaar Hoogstra- te. Hulst - Zaal De Lieve, 49 per sonen. Bieden: 1. E. de Block, 2. W. Sorber, 3. H. Berkelmans, allen Hulst. SCHIETINGEN Ovezande - Bar R2, Zeelandia, 39 schutters. Wip 1: hoge voge len eerste klep: H. Franse, Wil lem Teil; eerste zijvogel: Van Es, tweede zijvogel: C. Fijaars, beiden Spes Nostra; tweede klep: F. Rentmeester, Willem Teil; derde klep: R. van Eijke- ren, Vrije Schutters; grootste aantal (5): P. van Steenbergen, Zeelandia; vliegende vogels: J. Remijnse, Zorgvlied en A. van Beers, Spes Nostra. Wip 2: eer ste hoge vogel: R. van Eijkeren, tweede hoge vogel: L. Rent meester, Willem Teil; eerse zij vogel: P. Vette, Concordia; tweede zijvogel: L. Rentmees ter, derde zijvogel: J. Vermeule, Edele Handboog; vierde zijvo gel: F.REntymeester, grootste aantal (8): N. Schouwenaar, Juliana. 's-Heerenhoek - Zaal De Ko renbeurs, 23 schutters. Eerste hoge vogel: P. Maat, Zorgvlied; tweede hoge vogel: C. Evers- dijk, St.-Sebastiaan; eerste zij vogel: P. Vette, tweede zijvogel: M. Nijsten, Vrije Schutters; derde zijvogel: H. Breemer, Juliana; vierde zij vogel: K. van de Dries, VIOS; grootste aantal (8): P. Vette, vliegende vogel: J. van de Dries, Eensgezindheid. De volgende schieting is 31 ja nuari. KOERSBAL Heikant - KBO, 29 personen. Groep 1: 1. A. Ferket/C. Pieters^ 2. J. de Boevre/P. Jansen-de Boevre. Groep 2: 1. E. Jonkers/ S. van Houte-Ferket, 2. Y. Boevre-Ferket/A. van Acker- Hulsthout. Van onze verslaggever Brugge (B) - Tien jaar cel. Dat eiste de procureur des konings voor de rechtbank in Brugge (B) tegen zeven hoofdverdachten in een omvangrijke hasjsmokkelzaak. Onder de zeven hoofdverdachten vier Nederlanders: J.F. uit Ter neuzen, de gebroeders J.S. en C.S. uit Volendam en D.G. uit Hilversum. Alle vier Nederlan ders ontbraken op de zitting. Het absolute kopstuk van de opge rolde bende pleegde vorig jaar VERVOLG VAN ZEELAND-C1 Officier van justitie mr. Mos sprak dan ook van een „semi- professionele aanpak," waarbij alle betrokkenen gehandeld had den uit puur winstbejag. J. van der W. stond bovendien terecht op beschuldiging van af persing van een aantal Belgische automobilisten in zijn woon plaats. Voor dit doel koos hij dure auto's op parkeerplaatsen, die hij vervolgens 'versierde' met dreigbrieven, waarin hij de eige naars sommeerde met geld over de brug te komen. De brieven achter de ruitewis- sers (soms vergezeld van een lege kogelhuls) werden over het alge meen door de Belgen afgedaan als een kwajongensstreek, maar twee van de automobilisten de den toch aangifte bij de politie. Afhankelijk van de mate van betrokkenheid bij de feiten eiste de offiecier ten slotte tegen J. van der W. een gevangenisstraf van 2 jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk, tegen P.M. achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijke, en M.J. 140 uur met daarnaast een boete van 1500. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. zelfmoord in een Belgische cel. Hij liet een dagboek na en dat willen de raadslieden van de Nederlandse verdachten weieens lezen. Tot nu toe heeft de recht bank dat geweigerd. De smokkel vond plaats tussen augustus 1992 en april 1994. In die periode werd vermoedelijk 37 ton hasj uit Marokko via Zeebrugge binnengesmokkeld. Naast de afwezige Nederlanders waren nog 20 Belgen en 2 Portu gezen gedagvaard. De Belgen zijn voornamelijk vis sers uit Zeebrugge. Zij waren de laatste schakel in de transport lijn. Eerst werd voor de kust van Marokko hasj ingeladen door zeeschepen. Vervolgens werden voor de Belgische kust de illega le goederen weer overgeslagen op Belgische vissersschepen. Die voeren dan de haven van Zee brugge binnen, en gingen wegens vermeende reparatie in dok. Daar kon de smokkelwaar wat gemakkelijker op auto's worden geladen die vervolgens richting Nederland gingen. Op 23 april vorig jaar slaagde de Belgische Rijkswacht erin twee vissersschepen, waarop net de hasj was overgeslagen, op volle zee te enteren. Aan boord 11,8 ton hasj met een straatwaarde van ruim 90 miljoen gulden. In het grootste drugproces dat ooit in Belgie is gehouden wees een der advocaten van de Zee- brugse vissers erop dat het slecht gaat in de visserij en dat Neder landse drugboeren daarvan mis bruik hebben gemaakt. Middelburg - Voor zijn betrokkenheid bij de invoer van zes kilo cocaïne (op 6 oktober in Vlissingen) is gisteren in Middelburg tegen de 45-jarige Amsterdammer I.A. een gevan genisstraf geëist van zes jaar met daarnaast een boete van 5000. Het spul zat verstopt in een lading diepvries cassave, aan boord van een schip dat op 15 september uit Suriname was vertrokken. Tijdens een intensie ve douane-controle werd in ne gen van de 430 dozen diepvries- cassave cocaïne aangetroffen, verborgen in 266 flesjes. De lading was bestemd voor een diepvriesbedrijf in Barneveld, waar de Amsterdammer het transport met een bestelauto op wachtte. Eerder had hij het be drijf gemeld dat hij de eerste 100 dozen van de lading (waarin de cocaïne) zou komen ophalen, na dat hij de cassave contant had betaald. Volgens A. had hij niets te ma ken met het drugstransport. Eer der al deed hij zaken met het bedrijf in Suriname dat gezorgd had voor toezending van ladin gen via auto-onderdelen. De ca ravan had hij besteld in op dracht van een landgenoot, die hem ook het geld had geleverd. Officier van justitie mr. Van der Bel sprak sprak van een 'dek mantelorganisatie' waarbij A. wel degelijk had geweten van de hoed en de rand. ■pe hele streek was in en roer. Op de boerder van de familie Koole a den Meerdijk in Honte nisse (Kuitaart) werde 0p vrijdag 8 mei 1903 drie mensen op wrede wijze afgeslacht. De slachtoffers leefden nc enkele dagen, maar kc den geen naam van de moordenaar(s) noemer De zoon Sam Koole w gearresteerd, de getuij nis van de meid CathaS na Vincke was voor hqj erg belastend. Ook de mensen in de omgevin zagen hem als het morl ster der monsters. Ec bewijzen zijn nooit gi verd en Sam Koole w< dan ook op vrije voet' gesteld, verliet de stre| en stierf als een eenza man ongeveer 50 jaar ter in Limburg. De moord is nooit opgelo Van onze medewerkster Jea Vergouwen Piet Scheerders uit Hulst een diepe interesse in de st geschiedenis. Hij verzamelt teksten en liedjes en tijden van zijn zoektochten hoorc het lied over de moord, belangstelling was gewell .werd steeds heviger naarmal merkte dat de mensen er ej 'lijk het fijne niet van wister i„Óver die moord mocht eig(| niet gesproken worden, ik? moed dat er veel in de do •gestopt is, ik kwam steeds menten van het verhaal teg een heleboel achterklap en anenverhalen. Maar echte nee dus. Tot ik een lied O' wreedste moord der mi vond. Een kennis van mij de naast een zieke oude m; dat bleek de zoon te zijn vj vermoedelijke moordenaar mon Koole, beter beken/ Sam. Die man vertelde we maar toch werd duidelijk hem vroeger verboden w ooit over tè spreken. Hij is voorjaar van 1994 gestorv| daarna heb ik de kleindi ontmoet die ook wel eens p] wilde weten wat er nu ecl beurd was. De familie streek zagen Sam Koole moordenaar, maar hij is veroordeeld en zolang er vonnis geveld is, is iemar| schuldig. De kleindochter me veel materiaal gegeven heb ik na veel speurwer soort dossier kunnen samt len." Verdwenen Piet Scheerders gaat er goed voor zitten. Tijdens d telavond Ge keu mij nog vertell'n pakte hij uit me verhaal, dat muzikaal g< treerd werd met couplette het moordlied, gezongen d( leden van Ambras. De m kreeg Piet Scheerders van nes van de Velde. »Ik heb alle kranten en schriften uit die tijd er op f slagen en ook de archieven zocht. Het gekke is dat de tierapporten verdwenen Tussen mei en september 1 er volgens dat archief nie beurd in Hontenisse, terwi ten die periode zelfs de d van een kip is beschrev denk dat er toen enkele rr ge heren waren en een hel doofpot. De echte feiten dus uit de kranteverslage: ten halen." N sappig Hulstere vertel daarna het bloedige moo haal. In de bewuste nacl terwijl ze lagen te slapen. Koole en zijn vrouw 3 Koole-de Visser en hun s dochter Laurina Koole-c ser, op beestachtige wijze gen. De in de zestig jaa vader en moeder zijn rr ploegkouter de hersenen i gen en de zwangere dert oude schoondochter we yerkt met een scherp n longe vrouw had zich vc en moet erbarmelijk gegt ben. De drie jonge kinde "J de bedstee sliepen alles gehoord, maar niets Bloedbad Ms de zoon Sam Kool 43.00 uur terug komt kroeg krijgt hij een schc tegen de benen, hij vli schuur in waar zijn scho (Geluk) slaapt. De beide zoeken wat gereedschap dan het woonhuis binn ze een waar bloedbad fen. •nEen dergelijke geb Pracht de mensen op de er werd heel wat gerodi

de Stem | 1995 | | pagina 12