De Mentzij 's eisen woongenot 'Het 'Gee Hulp -DE STEM- Vijfenzestig DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Is dit Bonn? 'Huis amper te bewonen vanwege vuilstortplaats er achter' Indië-debat (4) Indië-debat (5) Gaillot DE STEM Vertrek Carla DONDERDAG 19 JANUARI 1995 f\'( Het is iedere keer weer hetzelfde. „Is dit Bonn!?" vragen mijn gasten verbaasd-teleur- gesteld als ze voor de eerste keer op het centraal station van de Duitse regeringsstad uitstappen. Het station van een beetje grote stad in Duitsland heeft al gauw twintig perrons. In Bonn halen ze krap het halve dozijn. Buiten volgt de twee de ontnuchtering: het sta tionsplein blijkt een smalle straat, met veel tramverkeer en het drukste zebra-pad van de stad. Ik weet ook "...der het te zien hoe vertwijfeld nieuwko mers Bonn bekijken. Daarom vertel ik altijd meteen het bekende grapje. Nee, niet die opmerking van een Ameri kaanse collega die eens heeft gezegd dat Bonn nog niet half zo groot is als het kerkhof van Chicago, maar wel dubbel zo doods. Ik herinner liever aan de er varing van een zakenman die tegen heug en meug een nachtje in Bonn moest over blijven. Omdat 'tij op zijn ver kenning door de avondlijke stad niets opwindends ont dekte vroeg hij een politie agent waar hij het nachtleven kon vinden. 'Aha. Ik weet wat u bedoelt. Eens even kijken. Wat hebben we vandaag? Woensdag? Da's dan jammer voor u. Dan is de juffrouw altijd naar Keulen'. Eigenlijk verdient Bonn - in de loop der tijd vastgebouwd aan Bad Godesberg - die klei nerende grappen niet. Het is tenslotte een keurig-nette stad. Na de oorlog door de Rijn-verliefde Konrad Ade nauer tot regeringsstad uitver koren. Omdat 'dbr Alte' in Bonn de belasting van de ge schiedenis, nóch de regelzucht van de toenmalige bezettings machten voelde bij zijn po ging de democratie in Duits land te vestigen, de tweede na Weimar. De kneuterigheid van Bonn nam bij vooorbaat alle achterdocht weg: in zö'n stad zou zich geen machtscen trum kunnen ontwikkelen. Dat dat toch gebeurde lag aan alles, behalve aan Bonn. Dat is - ondanks alle belangrijke mensen en de paar quasi-in- drukwekkende gebouwen die er kwamen - dezelfde klein- stad gebleven. Een aange harkt lego-dorp. Met een 'Südstadt' waarvan wordt ge zegd dat het een wijk is waar het Rijnlandse leven bruist, maar wat ik nooit heb kunnen ontdekken. Met een universi teit die kortgeleden op z'n kop stond omdat een van de hoogleraren een Nobelprijs kreeg. Met een alledaags win kelcentrum en een paar be zienswaardigheden. Wie haast heeft, kan ze zonder tijdver lies bekijken. Beethoven. Natuurlijk! Hij is in Bonn geboren, maar niet getogen. Op tijd ontkomen aan het provincialisme. Toe risten lopen zijn geboortehuis plat, al is de drukte niet te vergelijken met de belangstel ling voor het pand in de Salz- burger Getreidegasse waar Mozart werd geboren. Er is onlangs een grote publieks actie gehouden om de nood zakelijke restauratie van het Beethoven-huis te kunnen uitvoeren, want voor dat soort extra kosten kan en wil de gemeente niet alleen op draaien. Beethoven, die muzikaal van alle mensen broeders wilde maken, heeft een standbeeld in Bonn, allicht. Maar de mu zikale dienst in zijn geboorte stad wordt uitgemaakt door een veeleisende, ijdele, geta lenteerde Italiaan, Gian-Carlo del Monaco, zoon van de le- gendarische tenor Mario. Del Monaco junior - geboren in 1943 - is aangetrokken om de Opera van Bonn uit de scha duw van Berlijn, Keulen, Mü- nchen en Dresden te halen. Dat kost de stad veel geld en ondertussen droomt Del Mo naco van de Scala in Milaan en heeft hij met de Metropoli tan in New York langlopende regie-contracten. Wie en wat is niet een maatje te groot voor Bonn? De was vrouwen van de wijk Beuel, die met carnaval het Bonner stadhuis bestormen om er de bestuurlijke macht van de mannen tijdelijk te breken, zitten met een gewetenspro bleem. Bonn kreeg kortgele den een vrouwelijke burge meester. Mag je haar ook car navalesk de stadssleutel af pakken, of is dat een ont krachting van de emancipa tie? Waarin een kleine stad al niet klein kan zijn. Over een paar jaar verhuizen regering, parlement, ambassa des en alles wat daarbij hoort naar hoofdstad Berlijn. Op die uittocht volgt geen in tocht. Bonn bidt om plaats vervangende belangrijkheid, hoopt op VN-vestigingen en bouwt uit balorigheid tegen de klippen op. Nieuwbouw als compensatie voor dreigende leegstand. Bonn zal onont koombaar dezelfde doorsnee Duitse provinciestad blijven die het altijd is geweest. Der tien in een dozijn. En treinrei zigers zullen verbaasd blijven: dat het Hauptbahnhof van zö'n stad toch nog vijf perrons kan hebben Deze druilerige ochtend valt de auto stil voor het stoplicht op het viaduct over de A16 bij Prinsenbeek. Opnieuw starten haalt niets uit. De alarmlichten van de witte Ford Escort waarschuwen de achterburenwaarvan er al een paar ongeduldig toeteren. De vrouw ('natuurlijk een vrouw', zie je die mannen denken) duwt haar auto aan de kant. Een vriendelijke Belg steekt 'n handje toe. Twee politiewagens passeren en kijken, maar nemen niet de moeite te vragen of ze iets kunnen doen. Dan stopt er een oudere man in een klein autootje. Hij belooft de Wegenwacht te bellen. Twintig minuten later stopt er inderdaad een gele hulpwagen, maar niet gealarmeerd door de vriendelijke oudere man. Met een paar simpele handelingen heeft de monteur de auto weer aan de praat. Goed dat er Wegenwacht is. (MB) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB: S 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Ptlen-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, S 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236406 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Leo en Riet Mentzij voor hun woning. Binnen is het er volgens hen niet om te harden. >e condens druipt van de jaar of vijf rijgt de familie t Woongenot is Leo en Riet Mentzij al jaren vreemd. Nadat ze enkele jaren ge leden wegens overlast uit een Roosendaalse woning waren gezet, woonden ze in een telefooncel, auto en een schuurtje op een begraafplaats. Nu wonen ze sinds een half jaar in een huisje aan de Boe ren weg in Heerle. Met de vuilstortplaats Kragge II als achtertuin. Het zo veelste decor voor alweer een rechtszaak van de fa milie Mentzij. „Omdat we als verschoppelingen behandeld worden." Van onze verslaggever Romain van Damme Heerle - Echt lekker ruikt het er niet. Buiten niet, maar ook binnen is de frisheid van le- moenen ver te zoeken. „Dat kan ook niet anders," be weren Leo en Riet Mentzij. „Wij kunnen geen raam open zetten want dan gaat binnen werkelijk alles kapot. Ook wij. Dat komt allemaal van de vuilstort, van die lucht, die is niet te harden en buitengewoon ongezond." Over gezond gesproken. In de ruimte waar de familie Mentzij woont, is het loeiwarm en voch tig. De condens druipt van de ruiten. Het is ook het domein van een groot aantal katten die er beschutting vinden tegen de winterse kou. „Gelukkig gaat het nu beter met de katten. Een aantal katten is gestorven. Door de lucht van de vuilstort. Zelf zijn we ook al naar de dokter geweest. Wij heb ben het aan onze longen," zegt Riet Mentzij. „Zo kan het echt niet langer." Ing. A. Thijsse, directeur van de Kragge, vertelt een ander ver haal. „Het klopt dat ze een aan tal maanden geleden klaagdeti over de katten. Een aantal kat ten is dood gegaan. Wij hebben er onze milieu-arts en een die renarts naar toe gestuurd. Nou, het had niets te maken met De Kragge. De dieren zijn blijkbaar gestorven aan een of andere ziekte. Aan dieren overigens geen ge brek. Als het dohker is, durven Leo en Riet Mentzij de tuin niet in. Voor geen goud, want in de avonduren marcheren de ratten voorbij. „En niet van die kleintjes, nee, van die grote bisamratten. We hebben ze zelf gezien. Ja, wat wil je met die vuilnisbelt hier achter ons." De enige oplossing is een andere woning, beweert het echtpaar dat een aantal jaren geleden in Roosendaal naast de vele katten ook de nodige honden onderdak bood. „Maar waar vinden we die wo ning? Weet je waarom we hier zitten, omdat we geen andere keus hadden. We zijn hier ge dumpt. Dan zijn ze van ons af. In Roosendaal zeiden ze dat we zo lastig waren voor de buren. Nou, dat is dan inderdaad opge lost, want buren hebben we hier niet. Alles staat leeg." „Dat klopt," zegt ing. A. Thijsse. „Het Streekgewest heeft alles opgekocht, op één woning na. Op de hoek van de weg, daar zijn we mee bezig. Wij hebben dat gedaan omdat we de vuil stort op termijn willen uitbrei den. De vergunning hebben we al binnen, al zal die uitbreiding nog wel enkele jaartjes op zich laten wachten." Het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant was daarom best bereid de helpende hand toe te steken toen woonruimte gezocht werd voor de familie Mentzij. Thijsse: „Wij hebben gezegd, okay, maar wij willen verder geen problemen. Wij hadden na melijk gehoord van de toestan den rond de familie. We hebben toen afgesproken dat ARWON, de Roosendaalse woningbouw vereniging, de woning beheert." Bij de ARWON was gisteren geen commentaar te krijgen. „De man die er alles vanaf weet, is er niet," aldus een woordoverder van de woningbouwvereniging. „Zal best," schampert Riet Mentzij. „Hoe het allemaal pre cies in elkaar zit, geen mens die het weet. Bel je naar het Streek gewest en dan hoor je, jullie moeten bij de ARWON zijn. Dus bel je naar de ARWON en die zegt, het huis is van het Streek gewest, daar moet je zijn met de klachten. En niemand doet iets." Dus gaat de familie Mentzij zelf weer in de aanval. Niet de eerste keer trouwens, want sinds een jaar of vijf rijgt de familie moei teloos kort gedingen en rechtsza ken aaneen. Als het moet tot bij de Hoge Raad. Dat begon toen het echtpaar in 1990 uit een woning aan de Roosendaalse Effenlaan werd gezet. De Mentzij's woonden vervol gens een tijdje in Middelburg bij de moeder van Leo, claimden ook in die gemeente een huis, maar kregen nul op het rekest. De lijdensweg voerde de Ment zij's vervolgens weer naar Roosendaal waar ze weigerden hun intrek te nemen in een door de Roosendaalse-gemeente aan geboden stacaravan. Met het aanbieden van de wo ning op de Boerenweg dachten de instanties dat het ergste leed geleden was. Maar daar denken de Mentzij's anders over. Mr. K. Moeliker uit Middelburg die de belangen van de familie behartigt, beschikt dan ook over een uitermate dik dossier. Als het aan de familie Mentzij ligt komt er binnenkort weer wat bij. „Wij hebben onze advo caat gevraagd of hij een rechts zaak tegen de gemeente Roosen daal wil beginnen. Waarom Roosendaal? Omdat het Streek gewest daaronder valt." Mr. Moeliker ziet dat iets anders. „Ik weet niet of het verstandig is nu weer een rechtszaak te begin nen. Dat moet ik nog even bekij ken. Als er een zaak komt, zal die tegen het Streekgewest zijn. Dat is in ieder geval de eigenaar van het huis." FOTO DE STEM/BEN STEFFEN De advocaat wil er verder zoveel over kwijt en vindt hei ook niet zo verstandig dat li Mentzij's toegeven dat ze sinè augustus vorig jaar geen 1 meer betalen. „Dat geld, gulden per maand, staat op rekening van de advocaat," Riet Mentzij. „Klopt," erkent de Middelburgs advocaat. „Maar ja, als je noi verder niets verneemt van verhuurder,, lijkt het mij ver standig je een beetje rustig houden. Daarom heb ik ook n geen beslissing genomen. 1 moeten het nog eens rustig be kijken." Voor Riet en Leo Mentzij is de tijd van rustig bekijken echter voorbij. „Kijk maar eens rond. De schimmel staat op dl schuur. Vanwege de ongezonde lucht kan er geen raam open. Die andere ruimten van de woning kunnen we niet benutten. Le vensgevaarlijk, in die kamers is zowat alles rot wat er rot zijn. Daarom willen we die rechtszaak. We willen in i goed en fatsoenlijk huis leven. Als het moet aan de Boerenv in Heerle waar verder weinig le beleven valt. Maar dat vindende Mentzij's niet erg. „We gaan wel eens buurten bij het benzinesta tion aan de snelweg. Laatst kwam ik er een chauffeur uil Flakkee tegen, daar kom ik oor spronkelijk ook vandaan. Dal was gezellig. Kijk, als dit huis er nou ook nog eens wat beter ziet, is het best om te doen. Echt zoveel vragen we niet." Nederland is geschokt en wil geen openbaar debat over ons optreden in Indonesië tussen 1945-1949. Waarom niet? Omdat wij zo hypocriet zijn te denken dat wij beter zijn dan welke andere natie dan ook. Veteranen, behangen met onderscheidingen, doen nog steeds of er niets is ge beurd. Veel wordt nu echter duidelijk en dat is goed. Alles is doelbewust buiten de ge schiedenisboekjes gehouden. Kan iemand mij het verschil uitleggen tussen de- vrijheids drang van Nederland en die zelfde drang naar vrijheid van Indonesië? Wie vertelt mij wat het verschil is tussen het platgooien van Neder landse steden en dorpen en het platbranden van dorpen in Indonesië? Wie legt mij het verschil uit tussen het execu teren van onschuldige Neder landers en het executeren van onschuldige mensen in Indo nesië. Nederlandse ver zetsmensen heten hier nog steeds helden. Verzetsmensen in Indonesië noemen we hier nog steeds tuig. Tijdens mijn vakantie in In donesië in 1990 ontmoette ik een oud-militair. Hij was daar niet zo zeer voor vakan tie, maar hij was daar om de verschrikkingen die hij met zijn Nederlandse makkers daar had aangericht te ver werken, voor zover je dat nog kunt verwerken. Op diezelfde vakantie kwam ik nog twee I oud-militairen tegen die weer met dezelfde arrogantie en grote bek rondliepen als wel eer. Op Bali bezochten wij een ere-begraafplaats voor geval len Indonesische soldaten. Het museum en de verhalen van de beheerder doen je schamen dat je Nederlander bent. In het gastenboek kon je een opdracht schrijven. Ik heb gevraagd of het Indonesi sche volk ons deze wandaad zou willen vergeven. De beheerder zei: „Wij heb ben u niets te vergeven u bent van een andere generatie en degene die het-wel wisten en er aan meededen hebben wij al vergeven." Wat zou Duits land blij zijn dat na 50 jaar van ons te horen. Maar dat doen we niet, want dan heb ben we niets meer om ons achter te verschuilen. Onder tussen vragen wij Japan om excuses en willen wij die In donesië niet aanbieden. Gelukkig waren er in '45-'49 al mensen die wisten dat het fout was mensen die vrijheid te ontnemen die we zelf vijf jaar lang bevochten hadden. Zij deserteerden. Gemakshal ve noemen we die nu landver raders. Verder is een politionele actie blijkbaar iets anders dan een oorlog ook al heeft het dezelf de gruwelijke uitwerking. Zelfs de derde generatie Duitsers moet zich nog steeds verantwoorden voor '40-'45 terwijl wij daar als tweede generatie Nederlanders geen last van hebben gehad wat betreft die periode. Omdat we het niet wisten. Zeiden de Duitsers destijds ook niet: 'Wir haben es nicht gewuBt'. Breda M. Reuser Ondergetekende heeft ge merkt dat er nog steeds niets is begrepen van de Indiëgan- gers en dat het nog steeds niet algemeen bekend is wat er in werkelijkheid daar heeft plaats gevonden. Het vele leed dat er is geweest en dat er nog is. Er is terecht door de Indië- gangers en ook door het KNIL ingegrepen nadat Soe- karno cum suis de macht hadden gegrepen kort na de Japanse capitulatie. Door Britse militairen die ons zo genaamd moesten bescher men, kwamen wij van de re gen sn de drup. Het is hier zowel bij Pronk, Van Mierlo en verschillende politici blijkbaar niet bekend hoe een convooi van Neder landse vrouwen en kinderen uit een interneringskamp van Ambarawa naar Semarang praktisch in de pan is gehakt omdat de Britse begeleiding zonodig onderweg moesten stoppen waardoor ze het con vooi aan de Indonesiërs had den overgeleverd. Ook de vrouwenkampen en omliggende huizen op Sema rang waren niet veilig als Britse soldaten, Sikhs, daar de wacht had. En ondergete kende kan het weten want ook zij werd met haar jongere l°p2Des7eTren h^rechflbeh0Udt^h ^^orten en te" bnef bewerken /;eu.to^chda ednetniet I stan<,P"nteensis. broer bijna door de Indone siërs vermoord en het is, o ironie, te danken aan het feit dat toevallig de Jappen wis seling van de wacht hadden, anders had zij het niet kun nen navertellen. Ook wil ik verwijzen naar de moordpartijen in West-Java, Midden-Ja va en Oost-Java. Vooral in en rond Surabaia op Nederlanders en Chinezen en de moord op verpleegsters, kersvers uit Holland. Ook de moord op een neef van mijn man, die ze in verschillende stukken hebben teruggevon den en de moord op zijn toen malige verloofde. Hoezo dat de Indiëgangers beschuldigd kunnen worden door Poncke Princen en de heer Boomsa van SS-praktijken. Wij zouden aan de willekeur van de Indo nesiërs zijn overgeleverd als zij en de KNIL er niet ge weest waren. Ik hoop dat deze brief onver kort in de krant kan verschij nen, zodat de ogen van de politici en verscheidene ande ren eindelijk opengaan en er recht wordt gedaan aan de mensen die nu verguisd wor den en de woorden van een deserteur voor waar aanne men. Dordrecht Mevr. Weijnschenk-Veerman Wie het bericht in De Stem van zaterdag 14 januari over het ontslag van de Franse bisschop Gaillot gelezen heeft, moet wellicht tot de conclusie gekomen zijn, dat het maar goed is ook, dat het Vaticaan zo'n oproerkraaier als bisschop de laan uit stuurt. Hij pleitte volgens dit bericht immers voor de abortuspil, wat dit dan ook voor pil mag wezen, en voor de opheffing van het celibaat voor pries ters, wat iets anders is dan het verplicht priestercelibaat en zou tenslotte vaak op ma nifestaties van tussen haakjes extreem linkse organisaties te vinden zijn geweest. Hoe ongenuanceerd en dus onwaar dit bericht dan is, kan een ieder weten, die het boek over Gaillot 'Als de kerk niet dient, dient zij tot niets' gelezen heeft. Weliswaar komt de bisschop van Evreux daar ook als een radicale maar zeer oprechte en gedre ven priester uit te voorschijn, maar nergens ontmoet je in dit boek een niets of niemand ontziende extreme oproer kraaier, die zich alleen maar tegen alle voorschriften en uitspraken van de paus en de zijnen keert. Integendeel! Bisschop Gaillot liet in woord en daad zien, wat het betekent naar de geest van het evangelie te leven en zei veel dingen hard op en duidelijk, die allang door talloos veel andere christenen zo gezien en erva ren worden. Dat hij daarmee nogal'eens in conflict en aan varing met andere kerkelijke autoriteiten kwam, kan deze bisschop nauwelijks verweten worden. Kwam immers ook Christus zelf niet bij herha ling in conflict met de man nen van de wet als met name schriftgeleerden, Saduceeërs en sommige Farizeeërs, die de mensen zwaardere verplich tingen op wilden leggen dan ze konden dragen. Bisschop Gaillot gaf de men sen zeker geen stenen voor brood, maar wilde hen juist tot hun recht laten komen, wat helaas van veel ortho doxe leiders niet gezegd kan worden. Hoe zeer, wordt hier waar, wat Christus eens zei: „Heb ben ze mij vervolgd, ze zuilen ook u vervolgen," hetgeen nog maar al te vaak in tal van omstandigheden, ook binnen de kerk, betreurenswaardige realiteit genoemd moet wor den. Breda A.W. van Mil Jan Nolten was niet alleen ir Door Jan Seuren Elsloo - De kranteknipi videobeelden blijven een -re herinnering aan zijn maar indrukwekkende loopbaan. Aan de voorave zijn 65e verjaardag (20 j blikte Jan Nolten in zijn tement in Elsloo terug i carrière. Haalde herinneringen op aan met de Italiaanse campionissim Coppi. Of aan de tienduizender die hem in Maastricht, Geleen een onvergetelijke thuiskomst den na de Rondes van Frankrijl en 1953. En aan het ernstig ver geluk in Beek toen hij door i omver werd gereden. Bij dat liep hij een zware hersensc gebroken kaak- en jukbeen op. dingen die zijn loopbaan verkor Nadat hij in 1959 de fiets aan had gezet, bleef Jan Nolten 30 bij de wielerkoersen. Zelfs als ners langs zijn huis flitsten, niet kijken. De interesse ket terug toen zijn kleinzoon Rogei een licentie aanvroeg. Vanaf blik was Jan Nolten weer e klant bij de wielerwedstrijden zal nog wel even zo blijven v andere kleinzoon, Patrick, is i in zijn voetsporen getreden. Levenservaring Wat interviews betreft, heeft h Utrecht (anp) - De blozen wangen verraden de conce tratie. Carla Arnolds in ac aan de bridgetafel. Partn Bep Vriend tuurt gespann naar de dummy, de op kaarten op tafel. Vriend/Arnolds. Het is de be: combinatie in het vrouwe bridge. Een begrip in 1 bridge. In Nederland, in Eui Pa, in de wereld. De twee w< den in de herfst wereldkamj oen in Albuquerque, Ne1 Mexico, veroverden de Europ se titel in Menton en verzam< den karrevraehten ereprijzen. Aan de samenwerking komt e einde. Carla Arnolds (34) sto met topbridge. De Brabantse in verwachting van haar der kind en geeft het gezinslev voorrang. Het laatste kuns1 met Vriend wordt het sjie Volmac World Top toernooi bet Haagse vijfsterren Hotel d ïndes. En heel misschien nog open EK in Rome in maart. „Het is geen moeilijke besl smg," zegt ze over haar i scheid. „De kinderen zijn leuk. Ik ruil het bridge met a Plezier in voor de opvoedi van mijn kinderen." Haar v( trek betekent een verlies vo

de Stem | 1995 | | pagina 2