Geen koffieshop in Oostburg' Voor f42,50 heeft ude hoofd- Platform Sociale Zekerheid voor mensen met minimum-inkomen •Holland (asino's Kabouterhut Sluis in een ruimer jasje 'Kinderarbeid moet je wel onmiddellijk de kop indrukken SPORT IN HET KORT per ramt bij Tholen ;r GGD's en Milieubeleid RENAULT Meerderheid raad neemt stelling tegen gedoogbeleid 1 'Doedelzakgeluid Regiorunner aanvaardbaar9 Provincies tegen nieuwe verdeling Provinciefonds DE STEM ZEELAND RT Dit is het adres van de monteur, die alies van Renault weet. 7 In de Holland Casino's kom je ogen tekort. DONDERDAG 19 JANUARI 1995 C4 19 JANUARI 1995 C3 i boete van duizend gulden n beiden weer op vrije voe- gesteld. Diezelfde avond d in een woning in ge_ mde straat 30 gram hasj en gram weed in beslag geno- n. Twee Marokkanen zijn gehouden en overgedragen de vreemdelingenpolitie. braak in auto •neuzen - Dinsdagavond is ;ebroken in de personen- o van een 21-jarige man uit le (F). Uit het aan de le bindingstraat geparkeerde rtuig verdween een stereo- tallatie ter waarde van dui- d gulden. 'efstal brommer el - Een 17-jarig meisje uit amslag deed gisteren bij de itie in Oost-Zeeus-Vlaan- en aangifte van diefstal haar greon/blauwe Tomos mfiets, waarde 1700 gul- Het voertuig verdween sdagavond vanaf een par- rpiaats aan de kerkdreef te el. iddorpe - Schutterslokaal, 39 utters, koningsschieting. Ko- g: M D'Hondt, eerste minister: Baart, tweede minister: M. y. enisse - Hof ter Nesse, acht- schutters. Hoge vogel; J. van m, beide zij vogels: E. de Kort, otste aantal (8): A. D'Hondt. endijke - Zaal Les Amies, ttien schutters. Hoge vogel: G. akman, beide zij vogels: W. genae, grootste aantal (4): J. -beem. heeft dinsdagavond een elde-Rijnkanaal ter hoogte ezelfde politiegroep werd sdag om 18.40 uur ook te lp geroepen bij een aanvaring de voorhaven van de Kree- aksluizen tussen motorschip ormvogel en duwbak Harmo- e/VOtank 16. De duwbak wil na het verlaten van de sluizen nleggen op de palen voor ge- arlijke stoffen. De Harmonie/ tank gaf bij het afremmen n kleiner schip gelegenheid de len te verlaten. Bij die ma- euvre werd de duweenheid n achter aangevaren door de ormvogel, die mede door de rde wind en de drukke vaart plekke geen kant meer op n. De schade aan beide schep- n was zo gering dat ze hun reis nden vervolgen, p diezelfde vaarroute raakten, als gisteren gemeld, ter hoogte in Willemstad op het Hol- ndsch Diep twee tankers en n coaster betrokken bij een invaring. Daarbij kwam wel n geringe hoeveelheid gasolie het water en was er sprake in materiële schade zonder chtoffers. en bij het uitstippelen van te weinig gebruik van de g is bij de Gemeentelijke en a (GGD). nten. Het ligt in de bedoeling ze reactieve taak steeds meer verschuiven naar een pro-ac- |eve taak. Dat wil zeggen dat de GD's mede op basis van inzicht de belangrijkste gezondheids- idreigende milieu-factoren in ;n vroege fase betrokken wor- ;n bij de afweging van het te )lgen gemeentelijk milieube- id. Belangrijk hierbij is een rede, op elkaar afgestemde sa- enwerking van afdelingen. Op :n dergelijke manier kan een oot aantal milieuproblemen eds in een vroeg stadium on- ;rkend en gesignaleerd worden, ogelijk kan men hierdoor ook el beter anticiperen op te ne en beheersmaatregelen, waar- loor het vertrouwen van de bur- grs in de overheid versterkt kan 'orden". (ADVERTENTIE) Mr. F.J. Haarmanweg 58 Terneuzen Tel. 01150-17751 Van onze verslaggever Oostburg - In Oostburg is deze week het Platform Sociale Zeker heid West-Zeeuws-Vlaanderen op gericht. Het Platform gaat zich in zetten voor een rechtvaardige en menswaardige positie van mensen met een minimum-inkomen. Het gaat daarbij om groepen als gehan dicapten, langdurig werklozen, vrou wen in de bijstand, arbeidsongeschikten en ouderen. Het Platform is ontstaan omdat de positie van mensen met een minimum inkomen ook in West-Zeeuws-Vlaande- ren steeds verder verslechtert. „Het gaat met name om lastenverzwaring. De belastingen in Oostburg stijgen en er komen nieuwe belastingen bij," aldus J. Saffrie namens het Platform. „In Oost burg bestaat nog geen echt kwijtschel- dingsbeleid zoals in Terneuzen en Hulst. Dat willen wij gerealiseerd zien." Saffrie denkt dat er bij de gemeente wel wat te regelen is op het gebied van kwijtschelding. „Maar de mensen ken nen de wegen niet of durven niet. Het Platform is er om die weg te wijzen. Wij treden ook als belangenbehartiger op." Het Platform wil zich ook vooral gaan richten op de lokale overheden die op het terrein van de sociale zekerheid steeds meer taken krijgen toebedeeld. Bij het Platform hebben zich diverse organisaties aangesloten. Het gaat om de bewonersraad van de woningbouw vereniging, het Algemeen Maatschappe lijk Werk, de afdeling Zeeuws-Vlaande- ren van Begeleid Wonen, de werkgroep Gehandicaptenbeleid West-Zeeuws- Vlaanderen, Vrouwenbond FNV, de Stichting Vrijwillige Thuishulp, Caritas en de werkgroep DISK. Het Platform streeft ernaar de komende maanden het draagvlak verder uit te breiden met andere organisaties en groepen die zich betrokken voelen bij mensen met een minimum-inkomen. Het Platform komt op 20 februari bij elkaar om de werkwijze verder uit te werken. Tijdens deze bijeenkomst wor den waarschijnlijk ook het bestuur en de diverse subcommissies samengesteld. „We zien ook graag dat mensen van de verschillende doelgroepen zich bij het Platform aansluiten. Belangstellenden kunnen zich bij ons aanmelden." Van onze verslaggever Oostburg - De coalitiepartijen Dorpsbelangen en Toeris me (D en T), CDA en WD in de Oostburgse gemeente raad willen geen gedoogbeleid voor de handel in softd rugs in Oostburg. Vooruitlopend op de discussie omtrent het wel of niet gedogen nemen de drie fracties (de meerderheid in de raad) in een brief aan Burgemeester Wethouders (B en W) nu al stelling tegen de en mogelijke vestiging van koffieshops. „Wij hebben begrip voor het probleem in Terneuzen maar wij willen het probleem van de drugoverlast niet naar Oostburg halen. We zitten daar niet met open armen op te wachten," al dus J. Provoost (WD). „De dis cussie in de raad moet nog wel worden gevoerd, maar we nemen nu al tijdig stelling hiertegen. L. Wille van de PvdA vindt deze stellingname veel te prematuur. Er wordt immers al vooruitgelo pen op de discussie die nog ge- AD VERTE NTIE Elk jaar nemen de koksbrigades en bartenders van de Holland Casino's het tegen elkaar op. Ook dit jaar werden er weer de meest exotische cocktails en exquise voorafjes, hoofdgerechten en des serts uit de hoge hoed getoverd. Na een ruime proeftijd wees een vakjury de winnende cocktail en het winnende menu aan. Het mooiste van alles is nog, dat u dit nu in elk Holland Casino t/m 31 januari kunt bestellen. En dat u voor het drie gangenmenu slechts f 42,50 be tealt en voor de cocktail f 5,75. Vanaf 30 januari t/m 13 februari staan onze casino's weer in het teken van het Chinees Nieuwjaar, met stijlvolle decora ties, toepasselijke muziek en Chinese hapjes en drankjes. Natuurlijk moet u wel 18 )aar of ouder zijn, een geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. GKW AMSTERD#M - BREDA - EINDHOVEN """""GEN NUMEGEN - ROTTERDAM SCHEVENINGEN VALKENBURG ZANOVOORT. voerd moet worden. „De college partijen hebben kennelijk zo weinig vertrouwen in hun eigen college dat ze nu al het voortouw nemen. Er zijn immers nog zo veel elementen en mogelijkheden om een gedoogbeleid enigszins zichtbaar te maken." Wille geeft een voorbeeld. „Je zou met de exploitant van een koffieshop kunnen afspreken dat hij zich aan sluitingstijden moet houden. Hierdoor is de overlast 's nachts aanzienlijk minder. Dat zou een argument kunnen zijn. Bovendien weet je welke zaken zich in een koffieshop afspelen. Bij het niet gedogen weet je dat niet. Maar dat is mijn persoonlij ke mening. Heb er nog niet bin nen de fractie over gesproken. Het is wel zo dat de linkse partijen wat anders tegen een gedoogbeleid aankijken. Als het college met uitstekende argu menten kan komen om geen ge doogbeleid te gaan voeren, dan schaart de PvdA zich achter die argumenten. Maar die standpun ten moeten voor ons wel hard zijn. Wille noemt de opstelling van de coalitie-partijen bovendien struisvogelpolitiek. Hij doelt op de gezamenlijke problematiek van alle Zeeuwse gemeenten en de landelijke richtlijnen voor een gedoogbeleid. „Je kunt moeilijk zeggen: bij de ene gemeente wel maar niet in onze achtertuin. Dat is de ogen sluiten voor de problematiek." De stellingname van de coalitie partijen is gebaseerd op de af spraak die onlangs is gemaakt binnen het districtscollege (het overlegorgaan van de Zeeuws- Vlaamse burgemeesters), politie en justitie. Toen is afgesproken dat de notitie Van der Doef uitgangspunt is van de verdere discussies binnen de afzonderlij ke colleges en gemeenteraden. Deze notitie gaat uit van de vestiging van één koffieshop per twintigduizend inwoners onder een aantal strikte voorwaarden om hiermee de straathandel en huisdealers veel harder aan te pakken. Voor Zeeuws-Vlaande- ren gaat het dan om vijf koffies hops. Het gemeentebestuur van Sluis- Aardenburg laat in het be leidsprogramma al weten niet aan een gedoogbeleid mee te werken. Ook Hulst tolereert geen gedoogbeleid. En nu nemen de coalitiepartijen in Oostburg ook duidelijk stelling tegen een ge doogbeleid. De fracties conclu deren namelijk uit de gemaakte afspraak binnen het districtscol lege dat ook Oostburg in zou zijn voor de vestiging van een kof fieshop. „Om door middel van gedogen de overlast weg te nemen is een utopie," aldus Provoost. „Ook bij koffieshops die worden ge doogd komt overlast voor. Kijk, Oostburg is momenteel nog rede lijk clean. Er zijn wel een paar verkooppunten in de gemeente bekend maar daar komen vol gens mij alleen plaatselijke ge bruikers van softdrugs. Wij voe len ons niet geroepen door mid del van een eventueel gedoogbe leid ook Belgen en Fransen over de vloer te krijgen." De brief van de drie fracties komt aan de orde tijdens de rondvraag van de raadsvergade ring. De vergadering begint van avond om 19.30 uur. De juffen Marleen Modde (links) en Riet de Boer van de Kabouterhut tussen hun kleine gasten. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Sluis - Kinderdagverblijf De Kabou terhut in Sluis zit sinds 2 januari in een ruimer jasje. Werd vorig jaar nog onderdak in een 'gewoon' huis gevon den, nu is de voorziening onderge bracht in de voormalige basisschool aan de J. van Dalestraat. In het kinderdagverblijf is plaats voor kinderen van 0 tot 12 jaar, waarvan beide ouders werken of studeren. De ouderbij drage is afhankelijk van het netto-inko men van de ouders. De vraag naar kinderopvang in Sluis is nog niet overweldigend, meldt voorzitter I. Herrebout van de Stichting Kinderopvang Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar is voor de voorziening belangrijk omdat het het laat ste jaar is waarin gebruik gemaakt kan worden van de stimuleringsmaatregel kin deropvang. Het kinderdagverblijf is geopend van half acht 's morgens tot half zes 's avonds. Opvang gebeurt in dagdelen: een ochtend of een middag. Voor kinderen op de basis school is er voor- en na schooltijd opvang, waarbij het brengen en halen van de kinderen naar en van school door het dagverblijf wordt geregeld. Ook is het mogeüjk voor kinderen op de basisschool opvang in de schoolvakanties af te spre ken. Zaterdag 28 januari houdt De Kabouter hut open huis. Wethouder A. Keijmel- Cambier opent deze dag feestelijk om half elf. Tot drie uur 's middags is iedereen welkom om een kijkje te komen nemen. Van onze verslaggever Emile Calon Roosendaal - Alleen bij het optrekken en afremmen is het 'doedelzakgeluid' nog goed te horen in de nieuwe dubbel- dekstrein van de NS, de Re giorunner. Het enigszins sto rende geluid is echter prak tisch geheel verdwenen als de trein op kruissnelheid rijdt. Om die reden hebben NS be sloten de Regiorunner in te zetten als intercitytrein tus sen Vlissingen en Amster dam. „Het geluid is tot een aanvaard baar niveau teruggebracht," meldde projectleider H. Bakx van het proefbedrijf Regiorunner van de spoorwegen tijdens een perspresentatie in Roosendaal. Inderdaad, vergeleken met de eerste publieksproefrit eind au gustus vorig jaar, is het geluid een fors stuk verminderd, zo bleek tijdens een proefrit tussen Roosendaal en Kruiningen. „Flink onder de maximumnor men," aldus Bakx. Het drietonige geluid valt bij het optrekken en afremmen extra op omdat de trein verder aange naam stil is. Zelfs bij een kruis snelheid van 140 kilometer. Oorzaak van het doedelzakge luid zijn zeshonderd kilo zware koperen spoelen. Door de con- De nieuwe dubbeldeks Regiorunner van de NS. structie 'stijver te maken' en er voor een hoop herrie, 'rubber onder te plaatsen' is het geluidsniveau met 'driekwart verlaagd'. Een verdere verlaging is volgens Bakx een zeer kostba re en tijdrovende klus. Om die reden wordt over een half jaar gekeken of de reizigers echt last ondervinden van de 'doedelzak'. Maar het blijft de vraag of de spoel dan verder geïsoleerd wordt. „Het kan zo blijven," zei Bakx onverhuld. De Regiorunner rijdt sinds eind augustus proef op het traject Roosendaal-Dordrecht. Proble men die naar voren kwamen zijn geheel of zoveel mogelijk verhol pen. Alleen voor de buffers tus sen de treinstellen lopen nog proeven. In scherme bochten, vooral bij het veranderen van een baanvak, zorgen die buffers De NS hadden geen tijd om eerst proef te draaien met een proto type. Het nieuwe materiaal was immers op korte termijn nodig om ervoor te zorgen dat de pas sagiers minder moeten staan. „Je kiest voor geavanceerde tech niek, de treinen moeten toch zo'n dertig jaar mee. Dan neem je risico en kan het weieens verkeerd uitpakken", verklaarde Bakx de aanloopproblemen met de Regiorunner. De reiziger moet voor zowel de coupés beneden- als bovendeks de trap nemen. „Onvermijdelijk bij een dubbeldekker." Door de smalle toegangsdeuren tot de coupés zijn rolstoelen en kinder wagens aangewezen op het bal kon. Wel is er op het balkon in het middenrijtuig een rolstoel plaats aanwezig en is er een toilet toegankelijk voor invali den. Verder heeft de trein air conditioning en een scherm met daarop de eindbestemming. Vanaf nu zal blijken of de Schip- hol-reizigers met hun koffers of rugzakken makkelijk hun zit plaatsen bereiken. Ze moeten immers een trapje op of af en vervolgens door een nauwe deur. Machinist W. Gijzen uit Roosen daal denkt dat het allemaal wel zal lukken. „De deuren zijn net zo breed als die in de andere treinen. Alleen staan ze hier scheef en ogen ze smaller." Als het aan hem ligt blijft hij in het vervolg op de Regiorunner rijden. „Makkelijke bediening, goede klimaatbeheersing, veel comfort." Volgens hem zijn de meeste NS-machinisten een klein beetje verliefd geworden of de Regiorunner. De conducteurs iets minder, want die moeten trappen lopen. En daar hebben ze gewoon een hekel aan, aldus Bakx. „Maar verder zijn er geen klachten van hun kant." De NS zetten de nieuwe dubbel- dekstreinen eind mei in op de lijn Amsterdam-Arnhem. Eind 1996 moeten in Nederland 81 Regiorunners rijden. De trein stellen bestaan uit drie of vier rijtuigen. In totaal hebben de NS 290 rijtuigen besteld bij het Duitse Talbot. Met de order is 1,3 miljard gulden gemoeid. Ador-tennis vrouwen Hoek/De Braakman - De Jo jo's en Ador Sport 1 speelden met 2-2 tegen elkaar gelijk in poule F van de Ador-tennis- competitie voor vrouwen in De Braakman. Namens Ador Sport waren Marijke van Veldhoven en Marijke van Hoof via 9-7 te sterk voor Lea van Rumste/Martha Simonse, terwijl voor De Jojo's Lies van Doeselaar en Annie Laffort met 7-6 succesvol waren tegen Marleen van Haelst/Trees Ge- rijl. UITSLAGEN Poule C: Aardenburg-TS Ador 2-2, Drive-Doesburg 0-4. Poule F: De Jojo's-Ador Sport I 2-2, Boskreek 3-Dropshotje 2-2. Poule G: Nijsse-Denoek 4-0, Dropshotje-Smash 4-0. Poule H: Petit Paris-Advantage 4-0, Friends-Berendsen 1-3. Ador-tennis mixed Hoek/De Braakman - De Kreek versloeg met 8-4 Bos kreek in de op één na hoogste poule van de Ador-mixed-ten- niscompetitie. Beide dubbels gingen naar De Kreek via Thijs Geuze/Manfred Tarant en Tiny van Zweeden/Gemma van Tiggelen ten koste van Joop de Rechter/Charles van Leeuwe (8-6) respectievelijk Annelies de Bock/Charlotte Adam (13-1). Verder was Elly van Tatenhove in de mixed zowel met Herman Nijsten als Manfred Tarant,succesvol te gen achtereenvolgens Addie Carels/Joop de Rechter (6-3) en Charlotte Adam/Joop de Rechter (11-4). Voor Boskreek kon Charles van Leeuwe iets terugdoen. Met Annelies de Bock aan zijn zijde versloeg hij met 9-5 Gemma van Tigge- len/Thijs Geuze, terwijl hij sa men met Addie Carels een be nauwde overwinning boekte op Tiny van Zweeden/Herman Nijsten: 8-7. UITSLAGEN Poule A: Longueville-De Paepe 6-6, Ador Sport-Groosman 12-0. Poule B: GVD's-BVC Sluis 12-0, De Kreek-Boskreek 1 8-4. Poule H: Baronie-Cerestar 6-6, Zwiepers-De Bock 4-8. Poule J: Bouterse-Stuntels 8-4, ZVH-Sukkels 10-2. Ador-tennis mannen Hoek/De Braakman - SGZ 1 zegevierde met 8-4 over Ceres- tar in poule C van de Ador- tenniscompetitie voor man nen. Voor Cerestar won John Huis zijn partij met 7-4 van Ed Bobelijn en Mare Claes met 7-6 van Bert van Broek hoven. Voor SGZ won Alex Derom met 6-4 van Rudy de Smet en Guido van de Acker met 7-4 van Fons Ysebaert. Beide dubbels gingen via Bo- belijn/Van Broekhoven en Derom/Van de Acker SGZ met scores van f 7-5. UITSLAGEN Poule C: Pecom-Cruson 4 restar-SGZ 14-8. Poule D: Van Noorden-Wabeko 7-5, De Kraker-Positivo's 10-2. naar 6 en -8, Ce- Vrouwen-tennis Cadzand Cadzand - In de tenniscompe- titie voor vrouwen in de sport hal te Cadzand versloegen in poule B Anita Maas en Jolan- da Wisse na een zwaarbevoch ten strijd Fransien Smith en Mab Pleijte met 8-7. Tot een overwinning met dezelfde cij fers geraakten in poule E Dir- ma Verheul en Ina Bartelse ten koste van Josephine ten Braak en Gusta de Waard. OVERIGE UITSLAGEN Poule A: Marie-Anne Grosveld/ Addy Musson/Margit Trapman- Ina Verhage/Carma Wonaergem 9-8. Poule C: Oda Koens/Anneke de Groene-Clazien Minnaert/Claudi- ne Timmerman 15-1; Heike Blae- ske/Maria Geselle-Rieneke Dhont/Greta Ingels 9-6. Poule D: Dina van Becelaere/ Laura Standaert-Karin de Lille/ Corrie Zoeteweij 11-1. Poule E: Vera Smits/Elsie Polder- man-Truus Campfens/Loda van Herk 11-5; Dirma Verheul/Ina Bartelse-Josephine ten Braak/ Gusta de Waard 8-7; Annie Ma- belis/Marietje de Maillie-Netty Louws/Ellie Niezing/Suus de Kant 8-6; Zitta Broijl/Sary Ris- seeuw-Ineke van Noord/Brigitte St.andaert. 10-6 Den Haag (anp) - De provincies Zeeland, Drenthe, Friesland, Utrecht en Zuid-Holland hebben de aanval geopend op de nieuwe verdeelsleutel van het Provinciefonds. Zij bestoken kamerleden, de Raad voor de Gemeentefinanciën en staatsse cretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Zaken) met analy ses van en bezwaren tegen het nieuwe systeem waardoor zij, behalve Zuid-Holland, minder geld ontvangen. Aanleiding voor het nieuwe ver deelsysteem is de uitbreiding van het aantal provincies met de stadsprovincies OOR (Rotter dam), Haaglanden (Den Haag) en ROA (Amsterdam). Het kabi net houdt het totaalbedrag van 1,9 miljard gulden in het Provin ciefonds gelijk, maar wil het over meer provincies verdelen. Om die reden is de vaste voet (uitkering) voor elke provincie verlaagd van 41 naar 18 miljoen gulden. Daarnaast hebben het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven en accoun tantsbureau KPMG vorig jaar in opdracht van binnenlandse za ken nieuwe maatstaven voor de verdere verdeling ontworpen en gepresenteerd in het rapport „Plussen en Minnen". In grote lijnen komt de nieuwe verdeelsteutel erop neer dat niet alleen statische maatstaven zo als het aantal inwoners en vaar wegen meetellen, maar ook het bruto regionaal produkt, waarin de (economische en toeristische) activiteit van een provincie tot uiting komen. Fors inleveren Tien van de twaalf provincies keerden zich tegen de nieuwe verdeelsleutel en bepleitten handhaving van de oude sleutel. Alleen Gelderland en Overijssel stemden met Plussen en Minnen in. De staatssecretarissen Van de Vondervoort (Binnenlandse Za ken) en Vermeend (Financiën) hebben het wetsvoorstel dat on langs ter kennisname naar de Tweede Kamer is gestuurd ech ter toch grotendeels op het rap port gebaseerd. Volgens de nieuwe verdeelsleutel moeten de kleine provincies fors inleveren. Utrecht krijgt de hardste klappen en moet 17,7 miljoen gulden inleveren, Fries land 13 miljoen, Zeeland 10 mil- VERVOLG VAN VOORPAGINA REGIO Volgens Kamerling is structurele kinderarbeid in Nederland een weinig voorkomend verschijnsel. „Waar je het onverhoopt tegen komt, moet je het wel onmiddel lijk de kop indrukken. Het euvel van illegale volwassen werkne mers is vele malen groter." Onlangs evenwel werd een be drijf in de Biesbosch, dat land- bouwprodukten verwerkt, op het regelmatig inzetten van kinderen betrapt. Het hierover opgemaak te proces-verbaal ligt momenteel bij het Openbaar Ministerie. Hoewel Kamerling niet op de uitslag van een proces wil voor uitlopen, denkt hij dat het be drijf 'een flinke douw' krijgt. Het gaat hierbij om rond twintig kinderen die dikwijls aan het werk waren. „Je vraagt je af hoe het mogelijk is," zegt Kamerling. „Maar kennelijk vinden de ouders en de omgeving het heel normaal, want van daaruit heb ben we nooit één klacht gekre gen." Kinderen beneden 13 jaar, waar van sprake is bij de Zeeuwse uienpellerij, mogen helemaal niet werken. De enige uitzonde ring die de wet maakt is het toestaan van werken door eigen kinderen op het agrarisch bedrijf van de ouders. „De wetgever gaat ervan uit dat de ouders zelf wel weten wat het beste voor hun kinderen is", zegt Kamer ling. Veertien- en vijftienjarigen, mits ze inclusief kleuterschool 12 jaar dagonderwijs achter de rug heb ben, mogen alleen in de school vakanties voor licht werk wor den ingezet. De enige uitzonde ring hierop zijn krantenbezor gers, die mogen twee uur per dag hun wijk lopen. „Maar dat is licht werk", vindt Kamerling. Jeugdigen tussen 16 en 18 mogen werken, als daarvoor een onthef fing van de Leerplichtwet is ver leend. Meestal volgt die catego rie jeugdigen dan een opleiding in het kader van een leerlingstel sel, waardoor ze toch een of twee dagen per week naar school gaan. Die leeftijdscategorie mag echter niet werken met machines of gevaarlijke stoffen. „Dan moet je 18 jaar of ouder zijn", zegt de inspectiedienst. De uitspraak van de Hoge Raad, gedaan op 7 december vorig jaar, is intussen verspreid onder alle belastinginspecties in Ne derland. „De kinderen werden betaald per zak gepelde uien (3,50 gulden!!), noem het stuk loon of aangenomen werk, én er was een gezagsverhouding. Dus bestond er volgens de Hoge Raad een dienstverband dat onderhe vig is aan belastingheffing. Dat kan verstrekkende gevolgen heb ben voor andere soorten vakan tiewerk." joen, Drenthe 6,3 miljoen en Noord-Holland 6,3 miljoen. De provincie Gelderland wordt er 16 miljoen gulden beter van, Overijssel 7,3 Groningen 7, Noord-Brabant 6,4, Flevoland 6,2, Limburg 3 en Zuid-Holland 2,9 miljoen gulden. Vier „winnende" provincies en „verliezer" Noord-Holland heb ben inmiddels met de verdeling ingestemd. Maar de tegenstan ders met Drenthe en Friesland voorop komen nu in het geweer. Ambtenaren van de Drenthe hebben het protestschrift „Hoe eerlijk is eerlijk?" samengesteld. In Friesland verzamelde de pro vincie „Tien populaire misvat tingen" over de nieuwe verdeel sleutel. Beide rapporten zijn de ze week naar de leden van de Tweede Kamer gestuurd. Bezwaren Maar ook Zuid-Holland heeft, ondanks de ruimere bedeling, de Raad voor de Gemeentefinancie- en inmiddels laten weten grote bezwaren tegen de nieuwe maat staven te hebben. „Van de 12 miljoen die wij kregen voor de milieudiensten, moeten wij vol gens de nieuwe sleutel 4 a 5 miljoen inleveren. Gezien het feit dat wij de zwaarste milieu provincie zijn, moet er dan echt iets verkeerd zijn gegaan bij de berekeningen," aldus hoofd voorlichting J. Distelbrink. Daarnaast vindt Zuid-Holland dat het wetsvoorstel geen duide lijkheid geeft over de financiële gevolgen van de vorming van de twee stadsprovincies Rotterdam en Den Haag. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) liet woensdag weten in dit stadium geen standpunt in te willen nemen. „Wij luisteren naar alle bezwaren en zullen na het advies van de Raad voor de Gemeentefinanciën dat 1 maart uitkomt, met alle gedeputeerden van financiën om de tafel gaan zitten. Half maart komen de pro vincies met een - al dan niet - eensgezind standpunt," aldus hoofd afdeling financiën Th. de Bakker van het IPO. Op binnenlandse zaken wordt verwacht dat het wetsvoorstel nog een lange weg te gaan heeft. „We zitten nu in de adviesron de", aldus een woordvoerster van staatssecretaris Van de Von dervoort. „Als alle adviezen bin nen zijn, gaat het voorstel terug naar het kabinet, vervolgens naar de Raad van State en dan zal behandeling in de Tweede en Eerste Kamer pas volgen."

de Stem | 1995 | | pagina 19