Provinciaal vrouwenproject van 2,2 ton levert niets op Eind dit jaar duidelijkheid over aanpak huisvestingsproblemen 'De baas moet denken dat hij de hond is' POLITIE RAPPORT UITSLAGEN IN=hR«I«/J Platform -Holland Casino's Verenigingen Sas zetten hun bestje beentje voor Nieuwe top Internationaal folklorefestival Zeeland Dronken schipper ramt motorschip nabij Tholen Symposium over GGD's en gemeentelijk milieubeleid RENAULT Meerderheid DB STEM DE STEM ZEELAND Bilj artkampioen ouderen Sluiskil Dit is het adres van de monteur, die alles van Renault weet. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. DONDERDAG 19 JANUARI 1995 Q Van onze verslaggever Middelburg - Een driejarig project om in Zeeland meer vrouwen aan een baan te hel pen en waarin 220.000 gulden subsidie is gestopt, heeft na genoeg geen concrete resulta ten opgeleverd. reau Positieve Actie' in Middel burg haar eindrapport inleverde en zichzelf ophief. Woordvoer ster Kempe van dat bureau zei dat drie jaar te kort was om conrete resultaten te boeken, ei genlijk zou de overheid het pro ject voor vijf jaar moeten subsi diëren, aldus Kempe. Dat bleek gisteren toen het 'Bu- Voor het geld is wel drie jaar lang het salaris van een project medewerkster betaald. 'Hebben ze tenminste één vrouw aan het werk geholpen,' zo klonk het gisteren ironisch in kringen van de Statencommissie Economie bij de presentatie van het rap port aan de Zeeuwse PvdA-ge- deputeerde Bruinooge (econo mie). Wat wel bereikt is, aldus Kempe, is dat er een brochure is ge maakt, er zijn twee 'proefprojec ten' gehouden, er is een lezin gencyclus georganiseerd en er ligt een lijst met aanbevelingen voor het provinciebestuur hoe het verder moet met de positieve actie voor vrouwen in het ar beidsproces. „Als u uw aandacht hierop laat verslappen, betekent dit kapi taalsvernietiging," zo hield woordvoerster Kempe gisteren de Statenleden voor. Het project zou eigenlijk vijf, in plaats van drie jaar moeten du ren. Omdat volgens het rapport: 'het vrij lang duurt voor in kaart is gebracht waar je het beste kunt beginnen, welke mede- en tegenstanders er zijn, welke net werken belangrijk zijn en met wie kontakten moeten worden Verder zegt het rapport 'zijn er nauwelijks concrete plannen ontwikkeld, laat staan uitge voerd'. Gedeputeerde Bruinooge, die verklaarde 'persoonlijk een grote affiniteit met positieve ac tie voor vrouwen' te hebben, liet zich niet uit over het eindresul taat. Studie naar politiebureaus Van onze verslaggever Terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft eind dit jaar duidelijkheid over de aanpak van de huis vestingsproblemen in Hulst, Terneuzen en Oostburg. Het meest zeker is een grondige verbouwing danwel nieuw bouw van het politiebureau aan de Van de Maelstede- weg in Hulst volgend jaar. 'Een speciale commissie binnen de politie houdt zich echter op dit moment ook bezig met een studie die aangeeft wat er aan de bureaus in Terneuzen en Oost burg verspijkerd moet worden. Wanneer daar geld voor beschik baar komt, is volgens persvoor lichter J. de Koning van de Zeeuws-Vlaamse politie nog on zeker. Voor de aanpak van het politie bureau in Hulst ligt de financiële 'situatie anders. „Daar is in ver gelijking tot Terneuzen nog wel de nodige ruimte, maar die is niet meer van deze tijd. In het budget van de regio is geld vrij gemaakt om daar in elk geval in 1996 iets aan de verouderde huisvesting te doen. Het gaat dan om een rigoureuze verbou wing of volledige nieuwbouw," aldus De Koning. De huisvestingsproblemen van bureau Terneuzen zijn eveneens al lang bekend. Het huidige bu reau aan de Rosegracht is inder tijd gebouwd voor veertig poli tiemensen en ondersteunend personeel en ondanks enkele uit breidingen momenteel veel te krap. Er wordt daarom inmid dels vanuit drie verschillende lo caties gewerkt, de Rosegracht, het Schuttershofgebouw (dis trictsleiding en administratie) en een pand in de Burg. Geillstraat (vreemdelingendienst). „Kort sa mengevat zijn er teveel mensen voor een te kleine ruimte. De een staat bij wijze van spreken bij de stoel van de ander te wachten tot die klaar is met zijn werk. Het is gewenst de politie in Ter neuzen te herbergen in één bu reau." Het politieburaeu in de Schelde- stad stond jaren geleden al op de nominatie voor uitbreiding bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Een uitbreidingsplan stamt van nog eerdere datum. Begin jaren tachtig maakte een architect al een verbouwings plan voor het bureau Terneuzen. De kosten werden toen geraamd op twee miljoen gulden. Dat plan verdween echter door de in gang gezette reorganisatie bij de politie weer in de koelkast. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een groot aantal Sasse verenigingen presen teert zich op zaterdag 17 juni tijdens de eerste verenigings- beurs van het Schepentrekkersfestival 1995. Het nieuwe evenement vindt plaats op het Keizer Karelplein en is onderdeel van het program ma van het vierde Schepentrek kers-festival. De aangeschreven verenigingen gaven vorige week massaal ge hoor aan de oproep van de stich ting Schepentrekkers-festival en zegden hun medewerking toe. ■Het Keizer Karelplein is voor de gelegenheid omgetoverd tot een heus feestplein. Daarnaast doet de stichting mo menteel haar uiterste inspanning om de Veronica Zomertruck naar Sas van Gent te krijgen. Deze moet compleet met arties ten en andere bekende Neder landers het nodige publiek naar de verenigingsbeurs trekken. De beurs begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Stichtings voorzitter R. Marquinie toonde zich donderdagavond bijzonder in zijn nopjes met de massale aanwezigheid van de Sasse vere- nigingenijzonder in zijn nopjes en nam al bij voorbaat de hoed af. De stichting gaat de komende tijd het verdere programma uit werken en waakt over de af stemming van activiteiten van de verenigingen. Verenigingen die nog willen inschrijven voor de beurs kunnen contact opne men met het stichtingsbestuur. Van onze correspondent Sas van Gent - Het Interna tionaal Folklorefestival Zee land, dat dit jaar voor de 21e maal georganiseerd wordt, heeft een nieuw bestuur. Daarbij is gekozen voor een bestuurstakenpakket, waar door ieder bestuurslid, even tueel samen met één of meer dere andere, voor een bepaal de taak verantwoordelijk is. De voorzitter van het nieuwe bestuur is Jacques Sol. Naast het voorzitterschap heeft hij ook de pakketten Technische Zaken en Gastgezinnen op zich genomen. Voor het Budgetbeheer zijn Ka- rel Lauwereijs en Jac Slock ver antwoordelijk. De Programmatie en het Algemeen Seceretariaat worden beheerd door Theo Sar- neel en Rudi Clemminck. Willy Clauwaert zorgt met zijn mede werkers als vanouds het Huis houdelijk gebeuren, waaronder de maaltijden, overnachtingen etc. De Sponsoring en het hele Public Relations-circus zal uit gevoerd worden door Frank In- gels, Jacques Sol en Karei Lau wereijs. Door deze nieuwe opzet is een overzichtelijker structuur ont staan, die een goede basis vormt voor de toekomst van dit kleur rijke spektakel in juli. Nieuw in de opzet van het festival is een permanent info-centrum in de Speije, waar men terecht kan voor meer informatie. Daarvoor zal er een speciaal telefoonnum mer geopend worden. Overigens zijn medewerkers en gastgezin nen nog steeds van harte wel kom. Zij vormen immers één van de belangrijkste pijlers waarop het festival rust. Denk daarbij aan het begeleiden van de groe pen, het bemannen van het info centrum, het verzorgen van de maaltijden etc. Geïnterresseer- den kunnen voor deze zaken contact opnemen met de diverse bestuursleden. Piet Scheele is op meer dan overtuigende wijze kampioen van de biljartcompetitie 1994/1995 voor ouderen te Sluiskil geworden. Met een straatlengte voor sprong op de naaste concur rentie was hij al in een vroeg stadium zeker van de titel in deze competitie libre op handi cap-basis. Hij mocht dan ook uit handen van voorzitter Dub beldam de wisselbeker in ont vangst nemen. De eindstand van de competi tie was: 1. Piet Scheele, 2. Guljaam Pladdet, 3. Romain de Wolf, 4. Jozef du Puy, 5. Peet Verbogt. foto wim kooijman Duo leidt in Hoofdplaat school voor opvoeding van honden Van onze verslaggeefster Margon Ketting Biervliet - R. Cornells uit Biervliet en M. Ruijsscher richtten in 1990 samen Hon denschool Cornells in Hoofdplaat op. De proces operator en de huisvrouw zijn beiden fervente hon denliefhebbers. Cornells heeft zes jaar les gege ven bij hondenclub Aardenburg en was daar zelfs vice-voorzit- ter. Hij wilde echter voor zich zelf beginnen en zijn lessen uitbreiden. „Er waren in Aar denburg nog geen puppycur sussen toendertijd. Ik wilde de opvoeding van de hond vanaf het begin af aan meemaken. Zodoende ben ik voor mezelf begonnen." Cornelis werkt samen met M. de Ruijsscher. Zij geeft les aan de cursisten en hun honden. Hondenschool Cornelis telt tus sen de zeventig en honderd deelnemers per jaar. Dit is rela tief gezien veel, gezien het feit dat Zeeuws-Vlaanderen dunbe volkt is. Het aantal honden dat deel neemt aan de cursussen vari eert. „Meestal hebben mensen één hond en soms komen ze met meerdere honden tegelijk naar de cursus. Vandaar dat het aantal honden per jaar ver schilt." De cursussen die Cornelis en De Ruijsscher geven, zijn voor puppy's vanaf drie maanden oud. Hondenbezitters kunnen terecht voor de totale opvoe ding van de hond. De cursus duurt ongeveer anderhalf tot1 twee jaar. Het doel van de cursus is de dieren en hun •baasjes alles te leren over het gedrag en de gehoorzaamheid van de honden. Ook wordt de hond opgevoed. Uitgangspunt De cursus bestaat uit een theo retisch gedeelte en een prak tijkgedeelte. „Het uitgangspunt is dat de baasjes en de honden naar elkaar leren luisteren. De hondenbezitter moet leren om zijn hond op een zodanige wijze te observeren, dat hij de hond van haver tot gort leert ken nen." In het observeren van de honden door de baasjes onder scheidt de school zich van an dere volgens Cornelis. Veel mensen kiezen volgens de beide hondenfanaten voor een hond die er lief en betrouwbaar uitziet. „Mensen willen twee kinderen en een hond en dan is hun gezin compleet. Zij kijken eerst naar het uiterlijk en niet naar het karakter van een hond. Zij zouden eigenlijk eerst inlichtingen bij een honden school of kinoloog (hondenken ner, MK) moeten inwinnen over het karakter van de hond. Men- R. Cornelis met hond Spooky en M. Ruijsscher. sen moeten niet impulsief ko pen, maar zich eerst afvragen 'Wat wil ik van mijn hond?" Verwachtingspatroon Volgens De Ruijsscher hebben mensen een verkeerd verwach tingspatroon van een hond. „Zij zien op de televisie dat lieve hondje dat met dat wc- papier aan de haal gaat. Op basis daarvan denken zij dat het een goede hond is. De Gol den Retriever in dat filmpje is eigenlijk een jachthond en heeft ook dergelijke instincten. Mensen laten zich ook gauw beïnvloeden door de honden die andere mensen hebben. Mis schien dat een andere hond uit datzelfde nest wel heel vals is." De moederteef en de fokker spelen de belangrijkste rol in het prille leventje van een pup. „Honden die met de fles wor den grootgebracht, zijn eigen lijk al verpest. De moeder cor rigeert de pup door in de nek te bijten, hetzelfde als wij later met de leiband doen. Als de moeder bijvoorbeeld sterft bij de geboorte, leert hij dat niet. De 'inprentingsfase' is bij een jonge hond gigantisch belang rijk. Ook de fokker speelt een grote rol. Als hij met de jonge hondjes een stukje in de auto gaat rijden, raken ze daaraan gewend. Hetzelfde geldt voor een 'voordeurcomplex'. Als de hond al op jonge leeftijd aan het geluid van een deurbel went, dan zal hij niet meer gaan blaffen later in zijn le ven," menen beide hondenlief hebbers. Puberteit Heel veel mensen denken dat ze zelf een puppy op kunnen voe den. Als de pup jong is, leert hij snel. Maar ook honden komen in de puberteit. Als ze zo'n zes, zeven maanden zijn beginnen volgens Cornelis de problemen. „De hond gaat vervelend doen foto wim kooijman en wordt opstandig. Mensen gaan op dat moment naar een hondenschool, met hun rebelse honden. Zij moeten dan herop gevoed worden. Daarom kun je maar beter met de opvoeding beginnen als de honden jong zijn, want de inprentingsfase is van cruciaal belang. Honden die vakkundig zijn opgevoed, haal je er meteen uit." De honden leren op de cursus geen kunstjes. „De hond moet hond blijven. Het zijn pure ge zelschapsdieren. De cursus moet een plezier zijn voor zo wel de hond als de baas," aldus De Ruijsscher. In de loop van dit jaar begint de school met een avondweek- cursus voor honden vanaf zes maanden. „Deze cursus is be doeld voor de mensen die hun hond snel willen opvoeden. Mensen komen dan iedere avond en volgen een uur prak tijkles een een uur theorie. De basisprincipes worden in ieder geval geleerd," weet Cornelis. Illegalen aangehouden Terneuzen - De vreemdelin gendienst van de politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft dinsdagavond in een eetgele genheid aan de Nieuwstraat te Ternuzen een 38-jarige Egyp tenaar en een 27-jarige Ma rokkaan aangehouden. Eerst genoemde, die illegaal in Ne derland verbleef, is ingesloten en zal het land worden uitge zet. De in België verblijvende Marrokaan, die geen identi teitspapieren in zijn bezit had, is naar dat land uitgewezen. Opgepakt voor bezit wiet Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft dinsdagavond in een woning aan de Elleboog in de binnenstad twee Fransen uit D'Ascq-Nord en Lille (20 en 21 jaar) aangehouden. Ze waren in het bezit van 135 gram wiet dat in beslag werd genomen. Na het betalen van een boete van duizend gulden zijn beiden weer op vrije voe-1 ten gesteld. Diezelfde avond 1 werd in een woning in ge. noemde straat 30 gram hasj en 34 gram weed in beslag geno men. Twee Marokkanen zijn aangehouden en overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Inbraak in auto Terneuzen - Dinsdagavond is ingebroken in de personen auto van een 21-jarige man uit Lille (F). Uit het aan de R verbindingstraat geparkeerde voertuig verdween een stereo installatie ter waarde van dui zend gulden. Diefstal brommer Axel - Een 17-jarig meisje uit Zaamslag deed gisteren bij de politie in Oost-Zeeus-Vlaan- deren aangifte van diefstal van haar greon/blauwe Tomos bromfiets, waarde 1700 gul den. Het voertuig verdween dinsdagavond vanaf een par keerplaats aan de kerkdreef te Axel. SCHIETINGEN Heikant - 't Heike, 24 schutters: hoge en eerste zijvogel: E. Fie- rens, Lokeren; tweede zijvogel: R. Schalkens, Heikant; grootste aan tal, (5): J. Suij en C. Martens, Koewacht. Lamswaarde - ZAal De Vier Jaargetijden, 28 schutters. Hoge en tweede zijvogel: J. van Meelen, eerste zij vogel: F. de Meyer, grootste aantal (6): R. Vermeulen. Zuiddorpe - Schutterslokaal, 39 schutters, koningsschieting. Ko ning: M. D'Hondt, eerste minister: P. Baart, tweede minister: M, Suy. Ossenisse - Hof ter Nesse, acht tien schutters. Hoge vogel: J. van Dam, beide zijvogels: E. de Kort, grootste aantal (8): A. D'Hondt. IJzendijke - Zaal Les Amies, achttien schutters. Hoge vogel: G. Blaakman, beide zijvogels; W. Ongenae, grootste aantal (4): J. Verbeem. Op Schelde-Rijnverbinding Van onze verslaggever Tholen - Een dronken schipper heeft dinsdagavond een aanvaring veroorzaakt op het Schelde-Rijnkanaal ter hoogte I van Tholen. Nadat het lege motorschip Alei- da omstreeks 17.00 uur al bij de inloop van het kanaal aan de grond was gelopen, ramde de schipper twee uur later motor schip Deo Volente in de mid scheeps. Dat gebeurde met zo'n kracht dat de woning van de Deo Volente goeddeels werd ver nield. de stroomvoorziening van de pompen uitviel en het schip water maakte. De Aleida, die 1097 ton meet, liep zware schade aan de kop op. Beide schepen konden de haven van Tholen nog wel bereiken, alwaar de schipper van de Alei da na een ademanalyse een vaar- verbod kreeg opgelegd. De Deo Volente, groot 1535 ton, kon na een noodreparatie nog wel haar lading lossen bij de loswal van de Kreekraksluizen. Beide sche pen zijn daarna voor reparatie uit de vaart genomen. Na de eerste stranding om 17.00 uur moest de Aleida door bergings vaartuig Furie 3 uit Dintelsas Tos worden getrokken. De politie te water in Wemeldinge leidt het onderzoek naar de aanvaring. Diezelfde politiegroep werd dinsdag om 18.40 uur ook lel hulp geroepen bij een aanvarinjl in de voorhaven van de Kree-j kraksluizen tussen motorschip I Stormvogel en duwbak Harmo-I nie/VOtank 16. De duwbak wil-1 de na het verlaten van de sluizen aanleggen op de palen voor g vaarlijke stoffen. De Harmonie/1 VOtank gaf bij het afremmen I een kleiner schip gelegenheid de palen te verlaten. Bij die ma noeuvre werd de duweenheid I van achter aangevaren door dt Stormvogel, die mede door de j harde wind en de drukke vaart I ter plekke geen kant meer op I kon. De schade aan beide schep-1 pen was zo gering dat ze hun reis j konden vervolgen. Op diezelfde vaarroute raakten,j zoals gisteren gemeld, ter hoogte van Willemstad op het Hol- landsch Diep twee tankers en een coaster betrokken bij een] aanvaring. Daarbij kwam wel een geringe hoeveelheid gasolie I in het water en was er sprake] van materiële schade zonder slachtoffers. Middelburg - Veel gemeenten maken bij het uitstippelen van het te voeren milieubeleid nog te weinig gebruik van de kennis die op dat terrein aanwezig is bij de Gemeentelijke en Gewestelijke Gezondheidsdiensten (GGD). Het Bureau Medische Milieu- denten. Het ligt in de bedoeling kunde van de provincies Zeeland en Noord-Brabant en Zeeland heeft daarom een symposium ge organiseerd, dat op 24 januari in het Brabantse provinciehuis in 's Hertogenbosch wordt gehouden onder de titel 'Gemeenten, mi lieu en gezondheid - Een moge lijkheid voor facetbeleid'. Be langrijkste doel is te bekijken hoe de betrokkenheid van de GGD's kan worden vergroot. „Veelal is het nog steeds zo dat alleen wanneer het hoognodig wordt gevonden de GGD wordt ingeschakeld en dan vaak alleen maar bij milieu-incidenten om de boel te sussen," aldus de arts H. Jans, als medisch milieukun dige werkzaam bij het bureau. „Veel gemeenten weten niet eens dat de GGD ook een ondersteu nende rol kan vervullen en den ken nog steeds dat we ons alleen bezighouden met ambulancever voer, vaccinaties en aanleg van parkeerplaatsen voor invaliden." Die 'onbekendheid' met de mo gelijkheden van de GGD heeft volgens hem ook te maken met het gegeven dat het milieubeleid bij veel gemeenten geen hoge prioriteit (meer) heeft. „Asiel beleid, kleine criminaliteit, werkgelegenheid, daar draait het nu vooral om. Maar dat wil niet zeggen dat er op het gebied van milieu en gezondheid niets meer te doen is. We hopen de gemeen ten die dag daar ook weer warm voor te krijgen". Jans hoopt op een rigoureuze verandering in de wijze waarop de GGD's worden ingeschakeld. „In het algemeen gebeurt de ad visering op het terrein van mi lieu en gezondheid nog alleen direct naar aanleiding van inci- deze reactieve taak steeds meer te verschuiven naar een pro-ac tieve taak. Dat wil zeggen dat de GGD's mede op basis van inzicht I in de belangrijkste gezondheids bedreigende milieu-factoren in een vroege fase betrokken wor den bij de afweging van het te volgen gemeentelijk milieube leid. Belangrijk hierbij is een goede, op elkaar afgestemde sa menwerking van afdelingen. Of een dergelijke manier kan een groot aantal milieuproblemen reeds in een vroeg stadium on derkend en gesignaleerd worden. Mogelijk kan men hierdoor ook veel beter anticiperen op te ne-1 men beheersmaatregelen, waar door het vertrouwen van de bur gers in de overheid versterkt kan j worden". (ADVERTENTIE) Mr. F.J. Haarmanweg 58 Terneuzen Tel. 01150-17751 Van onze verslaggever Oostburg - In Oostburg week het Platform Sociale heid West-Zeeuws-Vlaande gericht. Het Platform gaat zetten voor een rechtvaar menswaardige positie van met een minimum-inkomen. Het gaat daarbij om groepen al dicapten, langdurig werkloze Van onze verslaggever Oostburg - De coalitiepar me (D en T), CDA en W raad willen geen gedoogt I rugs in Oostburg. Vooruit) het wel of niet gedogeii meerderheid in de raad) en Wethouders (B en I mogelijke vestiging van kil Wij hebben begrip voor hil probleem in Terneuzen maar wl willen het probleem van c drugoverlast niet naar Oostbui halen. We zitten daar niet mi' open armen op te wachten," a dus J. Provoost (WD). „De dl: cussie in de raad moet nog w worden gevoerd, maar we neme nu al tijdig stelling hiertegen." L. Wille van de PvdA vindt de: stellingname veel te prematuu Er wordt immers al vooruitgeli pen op de discussie die nog gi Elk jaar nemen de koksbrigades en bartenders van de Holland Casino's het tegen elkaar op. Ook dit jaar werden er weer de meest exotische cocktails en exquise voorafjes, hoofdgerechten en des serts uit de hoge hoed getoverd. Na een ruime proeftijd wees een vakjury de winnende cocktail en het winnende menu aan. Het mooiste van alles is nog, dat u dit nu in elk Holland Casino t/m 31 januari kunt bestellen. En dat u voor het drie gangenmenu slechts f 42,50 be taalt en voor de cocktail f 5,75. Vanaf 30 januari t/m 13 februari staan onze casino's weer in het teken van het Chinees Nieuwjaar, met stijlvolle decora ties, toepasselijke muziek en Chinese hapjes en drankjes. Natuurlijk moet u wel 18 jaar of ouder zijn, een geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. rarsk AMSTERDAM - BREDA - EINDHOVEN "ONINGEN - NIJMEGEN - ROTTERDAM - SCHEVENINGEN VALKENBURG - ZANOVOORT.

de Stem | 1995 | | pagina 18