Scheldorado Terneuzen failliet Nieuwe gevangenis Middelburg klaar voor 'gasten' Veel scholieren vandaag aangewezen op de fiets Veersedam krijgt 1700 betaal-parkeerplaatsen auto of motor Vationale Investeringsbank wilde niet meer wachten op geld Wrijven treffen schikking voor vervuilde mosselen Te snel na 'ttblderiiacht Hulst loopt Ronde van België voor amateurs mis Uienpellerij Zeeland moet loonbelasting gaan betalen D66 wil overwinst Deltan in nieuwe banen stoppen t« koop o/at dacht u van het resultaat als u dat even laat riten via een kleintje" in De Stem n .,an r\e* 10 mannftn - fliina 5 van 0910 xi De Stom lezen vtiben speciale ..iftnastelling voor onze ri ihriob Zeeland ;an onze verslaggever [erneuzen - Subtropisch zwemparadijs Scheldorado in lerneuzen is failliet. Het faillissement werd gisteren uit sproken omdat de Nationale Investeringsbank, met 9,5 liljoen gulden de grootste schuldeiser, vanwege de aan- ■oudende tegenvallende resultaten geen aanleiding meer surceance van betaling aan te houden. Scheldorado zal dan verpaupe ren. Er is immers geen andere be stemming voor te vinden. Maar sloop wordt ook een moeilijke zaak. Deze operatie kost immers zeker een half miljoen en dat geld is er niet. Daarnaast is het open houden van Scheldorado ook be langrijk voor de werkgelegen heid. Als het bad dicht gaat, staan acht vaste en zeker twintig oproepkrachten op straat. En dat is uiteraard ook heel vervelend. Daarom hoop ik dat er een oplos sing komt om Scheldorado open te houden." Te weinig Het subtropisch zwemparadijs zat al vanaf de opening in de rode cijfers. Toen exploitatiemaatschappij Euroleisure het beheer overnam ging het wel beter. De afgelopen twee jaar werd een positief resul taat gehaald van twee ton op jaarbasis, maar voor de Investe ringsbank te weinig om Scheldo rado open te houden. „De goede zomer van '94 heeft ons parten gespeeld. In het na jaar was er een verdere terugloop en december en januari zijn ook niet goed afgelopen voor Schel dorado," aldus De Bliek. bad blijft nog een maand ipen. Als er in deze periode geen iiper wordt gevonden, wordt Scheldorado medio februari ge- Volgens bewindvoerder J. je Bliek wordt momenteel ge- poken met twee gegadigden uit itstreek. Hij wil nog geen namen «men in verband met de onder- jindelingen. Etnvan de kandidaat-kopers zou ieeigenaar van recreatiecentrum Pe Braakman in Hoek kunnen lijn. Directielid Verpale zei gis- :eren dat vrijdag tijdens een ver- ig van de directie over Scheldorado wordt gesproken, jfetis wel zo dat Scheldorado te weg staat van De Braakman. Oat is een probleem en daarom ;t eerste gezicht niet interes voor ons. Bijna onmogelijk. Jaar we kijken wat mogelijk is. ïcllicht dat we er op inhaken als it bad wordt geveild." iloop er tijdens de veiling ook geen er wordt gevonden gaat Scheldorado dicht en wordt wel- icht gestoppt. De Bliek wil daar iog niet over denken. „De veiling onze laatste poging het bad (pen te houden. Het leed is niet te «zien als er geen koper komt. gulden per overtreder fin onze verslaggever lliddelburg - De Zeeuwse mossel- en oesterbedrijven die twee geleden geverbaliseerd zijn in verband met ontoelaatbare ïacentraties 'coliformen' in hun produkten zijn niet vervolgd justitie. Overleg tussen het openbaar ministerie en de raadsman van de 21 gedagvaarde bedrijven heeft geleid tot een schikking buiten de zitting om. Door weer en wind. Een andere keuze zullen veel scholieren vandaag niet hebben. foto wim kooijman Meeste scholen hebben geen maatregelen genomen in verband met vervoersstaking 3e bedrijven hebben volgens Th. Je Jong, officier van Justitie te Middelburg, een boete van acht- Seèonderd gulden per overtre- ier betaald. Be verhoogde concentraties van Ie bacterie werden twee jaar ge- eden aangetroffen in mossels en rs. Tegen de bedrijven die in iwtreding waren is toen proces- wbaal opgemaakt. Be problemen bleken alles te ma- te hebben met de ligging van !e mosselpercelen, de aanwezig heid van meeuwen (uitwerpselen daarvan) en de ligging van een aantal bedrijven aan een doodlopende geul van de Ooster- schelde. Die problemen zijn vorig jaar uit de weg geruimd. De mosselperce len zijn verplaatst naar dieper gelegen delen van de Ooster- schelde, de geul is uitgebaggerd en de bedrijven troffen zuive ringsmaatregelen. Parallel daar aan loopt een doorlopende be monstering van het produkt en aanscherping van de norm voor het proceswater. Gevolg van de maatregelen is dat er vorig jaar nog maar sporadisch overschrij dingen van de coliformen-norm is vastgesteld. 'i™ onze verslaggever Middelburg - De Veersedam, een druk bezochte (dag)recreatie- Prats in Zeeland, krijgt maar liefst 1700 parkeerplaatsen, «aarvoor in de toekomst betaald zal moeten worden. ^provincie, die nu al bekvecht komst in Middelburg weten dat later ook op andere extreem drukke plekken zoals de Brou- wersdam en de Grevelingendam mogelijk parkeerautomaten ko men te staan. de betrokken gemeenten "eere en Noord-Beveland over de °Pbrenst van deze nieuwe 'goud- is hiertoe overgegaan uit ®8punt van 'profijtbeginsel'. De 'aorzieningen en de infrastruc- waan de dam langs het Veerse worden in de zomer zeer gebruikt, honderden auto's taan schots en scheef door el- *aar, en kosten veel geld terwijl 'inu nagenoeg geen opbrengsten over staan. Rijkswaterstaat 'raomenteel bezig met de herin- Mttüig van de hele dam. is de eerste dam in Zeeland aor de overheden op die ma- commercieel wordt uitge- maar de Zeeuwse PvdA-ge- /Puteerde De Kok (recreatie) gisteren tijdens een bijeen- Wuzen - Door de politie is ?®emacht langs rijksweg N61 J dzendijke een radarkast ge ëtst. Tussen middernacht en J uur passeerden twintig voer- Söi, waarvan elf bestuurders ard reden. Dinsdagmiddag PP een tweetal locaties in Van onze verslaggevers Terneuzen - Het streekvervoer ligt van daag voor een groot deel plat en daarom gaat Maike Sorber uit Axel vanochtend waarschijnlijk op de fiets naar school. De leerlinge aan het Zeldenrustcollege in Terneuzen heeft als de bus niet rijdt geen ander alternatief dan een slordige tien kilometer door weer en wind. De chauffeurs die onder de FNV vallen had den gisteravond nog geen akkoord bereikt over de voorstellen van de vervoerders. Daar om zullen ook veel plaatsgenoten van Maike vandaag (waarschijnlijk) kiezen voor vervoer op eigen kracht, zo is gisterochtend tijdens een rit in de (school)bus van Hulst naar Ter neuzen gebleken. Kathy Hermsen bijvoorbeeld, ziet géén ande re mogelijkheid dan de fiets. „Ik moet laat be ginnen en kan niet met iemand anders meerij den. Maar ik ga in de zomer elke dag op de fiets en ook 's winters wel eens een enkele keer," zegt de scholiere van scholengemeen schap De Rede in Terneuzen. Remco de Bock, ook uit Axel, haalt de schou ders op bij de vraag of hij een alternatief ver voermiddel heeft naar de Jacob Catsschool in Terneuzen. „Misschien wel op de fiets," zegt hij aarzelend. De twee Axelse meiden die op de bank achter hem zitten, vangen zijn antwoord op en over denken de mogelijkheid hardop. „Dan moet ik wel vroeg opstaan. Om zes uur vertrekken om op tijd op school te zijn," zegt Durdane Celiköz. „Of misschien ga ik wel liften.Haar lach verraadt dat het geen serieuze overwe ging is. „Ik ga misschien naar school," zei ze eerst. „Ik heb nog niets geregeld. Maar morgen (vandaag, red.) heb ik schoolonderzoek en als ik niet ga, krijg ik een één," zegt de eindexa menkandidate van De Steelant in Terneuzen. „Ach, als ik niet kan, ga ik gewoon niet. Het zal mij een zorg zijn." Makkelijker Voor Petra van Drongelen ligt het iets gemak kelijker. De Axelse werkt in eën supermarkt in Terneuzen en neemt, nu het streekvervoer staakt, vandaag de auto naar haar werk. „Zelf heb ik geen auto en daarom ga ik nor maal altijd met de bus. Maar ik kan de auto van mijn ouders wel een keer lenen." Antoinette Neve en Marjorie de Burger zitten vandaag'wellicht een dagje thuis in plaats van op school. De twee scholieren van het ROC/Westerscheldecollege in Terneuzen ma ken zich er niet al te druk om. „Op school is gezegd dat degenen die niet naar school kun nen komen wel thuis mogen blijven. En wij hebben thuis geen auto. Dus waarschijnlijk wordt het thuisblijven." Nathalie Schelfhout (De Steelant) en Dennis de Witte (Infra Scaldem) hebben misschien wel een alternatief gevonden. De school heeft geen alternatief geregeld, zegt Dennis. „Maar waarschijnlijk rijd ik met een leraar mee." Nathalie probeert dat ook. Op tijd De meeste scholen in de regio hebben geen maatregelen genomen voor de openbaar ver voersstaking. Zij hebben hun leerlingen wel ruim van tevoren geïnformeerd over het feit dat zij zelf naar een alternatief vervoermiddel uit moesten zien. De leerlingen moeten, net zoals altijd, op tijd aanwezig zijn. Het ROC Westerscheldecollege heeft haar leerlingen begin deze week geïnformeerd over het feit dat de staking plaatsvindt. „Maatregelen getroffen, dat is een groot woord. We hebben onze cursisten begin deze week duidelijk gemaakt dat de lessen, exa mens en toetsen gewoon doorgaan. De meeste leerlingen zijn minstens zestien jaar en in staat een alternatief vervoermiddel te zoeken. Als zij een geldige reden hebben om niet aan wezig te zijn - en die hebben ze in dit geval - dan bekijken we ieder geval individueel, zoals we dat altijd doen," zegt J. Meesen na mens de schoolleiding. Niet de dupe Hij vindt dat de leerlingen niet de dupe mo gen worden van een gebeurtenis die buiten henzelf plaatsvindt. „We hadden de keuze uit twee opties: óf de tent platgooien, óf de lessen door laten gaan. We hebben gekozen voor het laatste. Het Zeldenrustcollege in Terneuzen heeft nog geen meldingen binnengekregen van leerlin gen die de school niet kunnen bereiken door de staking. Volgens de administratie heeft de directie ook geen maatregelen genomen. „De leerlingen kunnen onderling wel iets re gelen om toch naar school te komen. Wij heb ben nog geen afmeldingen gekregen. We ne men aan dat de leerlingen komen." Werd 1.1 '"^euws-Vlaanderen gecon- e®d- Dat gebeurde op rijks- ..v"D nabij Vogelwaarde en Pnjksweg N60 bij Kuitaart. De ar registreerde 1411 voertui- bestuurders waren in ""ötreding. Middelburg - De nieuwe peni tentiaire inrichting Torentijd in Middelburg is gisteren door mr. J. Greven, directeur-gene raal delinkwentenzorg en jeugdbescherming van het mi nisterie van justitie, officieel in gebruik gesteld. De eerste 'gasten' - twaalf in to taal - worden morgen verwacht. De nieuwe gevangenis, aan de rand van een van de Middelburg se buitenwijken, telt 144 cellen. Het oude huis van bewaring, dat inmiddels is gesloopt, had er niet meer dan veertig. De cellenblokken van Torentijd zijn gebouwd in een kruisvorm en worden omgeven door een vijf meter hoge muur en een even hoog hekwerk. De gedetineerden verblijven in drie vleugels met elk twee keer 24 cellen. In de vierde vleugel bevinden zich on der meer de isoleercellen en de luchtkooien. De vleugels worden "ïiewaakt vanuit een centrale post in het hart van het kruisvormige Lege gangen in de Torentijd. Pas morgen komen de eerste gedetineerden. gebouw. Geheel volgens de beleidsnota Werkzame Detentie staat arbeid centraal en is het de bedoeling dat de gedetineerden per week 26 uur arbeid verrichten. Speciaal daartoe werken ze in speciale ar- beidsruimten of in de grote fa briekshal. Voor zowel de 150 man/vrouw personeel als de gedetineerden zijn er riante sportfaciliteiten, studie- en recreatiemogelijkhe den. Volgens ir N. van den Akker, de directeur van de gevangenis, is de categorie A-gevangenis opti maal beveiligd en is 'duidelijk geleerd van fouten in het verle den en bij andere gevangenissen'. „Alleen engelen met vleugels kunnen dit gebouw zonder toe stemming verlaten," is zijn stelli ge overtuiging. Zo is er voor de bezoekers een 'hand-scan', om persoonsverwisseling onmogelijk te maken en is het voor gedeti neerden onmogelijk om 'rond te zwerven'. Een drugsvrije afdeling kent 'To rentijd' overigens niet, maar er wordt volgens Van den Akker een actief anti-drugs beleid gevoerd, door onder meer de gedetineer den na een bezoek van buitenaf uitvoerig te visiteren. In de eveneens op het complex gevestigde open inrichting de 'Nederhof' (20 plaatsen) worden gedetineerden voorbereid op te rugkeer in de maatschappij. Verder voorziet het complex in een inrichting voor dagdetentie 'De Uiterton' met vijf plaatsen. Het ontwerp van de Middelburg se gevangenis is kennelijk zo goed, dat het wordt gekopieerd voor de nieuwe inrichtingen in Alphen aan de Rijn en Dordrecht. De stichtingkosten van de Mid delburgse gevangenis hebben cir ca 36 miljoen gulden bedragen. DONDERDAG 19 JANUARI 1995 Van onze correspondent Hulst - De gemeente Hulst loopt een belangrijke publieks trekker mis. De Ronde van België voor amateurs, die op 18 en 19 juni Hulst zou aandoen, is van de baan. De op de UCI-lijst geplaatste wedstrijd is afgeblazen omdat dagblad Het Volk - met name de nieuwe directie - zich niet garant wil stellen voor even tuele verliezen. Alle etappeplaatsen waren rond. De speciaal opgerichte stichting Vrienden van de Ron de van België kreeg nog geen officieel bericht, maar gaat er van uit dat het vele werk voor niets is geweest. „Het is eigenlijk niet te gelo ven. In Nederland zou zoiets niet kunnen. Dit begrijpt nie mand. Iedereen ging er van uit dat de Ronde zou doorgaan", aldus een teleurgestelde Walter van Acker, een van de be stuursleden van de stichting. Burgemeester A. Kessen vindt het vooral zonde van het werk dat tot nu toe is verricht. „Wij hadden graag als gastheer op getreden. Jammer, maar er is blijkbaar niets aan te doen." Toestemming De gemeente Hulst gaf al snel toestemming om mee te draai en in de Ronde van België. Hulst zou de eerste Nederland se aankomstplaats van de Ron de worden. De Ronde van Bel gië zou dit jaar zijn tiende jaar gang ingaan. Binnen een week had de stich ting driekwart van de op te hoesten gelden voor de aan komst en de start binnen. Remy Mangnus, bestuurslid van de stichting Vrienden van de Ron de van Belgie, kan het nauwe lijks geloven dat dit evenement van de baan is. Dinsdagavond werd het nieuws onder alle vrijwilligers ver spreid. Mangnus wil het er niet bij laten zitten. „Ik wil met alle comité's om de tafel gaan zit ten om te kijken of er alsnog een evenement uit de bus kan rollen. Dan maar minder pro fessioneel. Wij weten niet waar de schoen wringt. We hebben toch al de nodige kosten ge maakt. Daar zal een regeling voor moeten worden getrof fen." Mangnus heeft de hoop nog niet opgegeven om Hulst op zondag 18 juni op internatio naal wielergebied wat te bren gen. „Vandaag vindt er een ge sprek plaats met een delegatie van de Ronde van België", al dus Mangnus. Hoge Raad: ook voor (verboden) kinderarbeid Breda - Een uienpellerij in Zeeland, die begin jaren negentig kinderen van rond dertien jaar inschakelde voor werkzaamhe den, moet hierover alsnog loonbelasting en premies volksverze keringen afdragen. Dit besliste de Hoge Raad nadat het betrok ken bedrijf een paar jaar geleden tegen een aanslag, opgelegd door de inspectie in Goes, in verweer kwam. De Inspectiedienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (voorheen Arbeidsinspectie) regio Zuidwest in Breda, gealarmeerd door dit vonnis, gaat op onderzoek uit omdat kinderarbeid in Neder land verboden is. „Ons hebben vanuit Zeeland geen klachten bereikt," zegt hoofdinspecteur ir. B. Kamer ling, die contact met de betrok ken belastingdienst in Goes gaat opnemen. Hij wil weten om welk bedrijf het gaat. „Ik heb niet de indruk dat het om een actuele si tuatie gaat. Voordat de Hoge Raad een uitspraak doet is er im mers al geruime tijd verstreken. Maar toch nemen we het zekere voor het onzekere en steken wij bij het betrokken bedrijf wel even ons licht op." In zijn verweerschrift zei de di recteur van de uienpellerij dat hij de kinderen niet dwong tot wer ken, dat ze zelf hun werktijd mochten bepalen en bovendien konden stoppen wanneer ze wil den. Hij was tot het inschakelen van jeugdigen overgegaan omdat hij niet aan goedkope, legale ar beidskrachten kon geraken. Woordvoerder P. van Veller van de belastingdienst Ondernemin gen in Breda zei dat, wanneer de inspectie SZW de identiteit van het betrokken bedrijf wil weten, die informatie ook wordt gege ven. „Maar het is ons, behalve wanneer we in ons werk echt zware criminaliteit tegenkomen, niet toegestaan overtredingen op de Arbeidswet zoals hier het ge val is, ongevraagd door te spe len." LEES VERDER OP REGIO C-4 Dijkwel maakt variant op motie Zeeuwse Staten: Van onze verslaggever Sas van Gent - De overwinsten van het Zeeuwse energiebedrijf Deltan dienen niet terug te vloeien naar de consumenten, zoals de Zeeuwse Staten willen, maar naar de gemeenten en de pro vincie die met dat geld nieuwe banen in het Zeeuwse kunnen maken. En dat is nodig, want het econo misch beleid in de provincie kan veel beter. Voor het eerst sinds jaren ligt de werkloosheid in Zee land boven het landelijk gemid delde en de provincie trekt te weinig geld uit om de economie te stimuleren. Dat betoogde D66-lijsttrekker en gedeputeerde Alex Dijkwel giste ren tijdens een verkiezingsavond in Sas van Gent. Het was in twee opzichten een opmerkelijk be toog. Allereerst de aanval van Dijkwel op het Zeeuwse econo misch beleid, dat uitgevoerd wordt door zijn collega-gedepu teerde Bruinooge (PvdA), maar dat kan in verkiezingstijd wor den verwacht. Opmerkelijk is echter de stelling over Deltan, omdat Dijkwel hier mee afwijkt van een door hem zelf onderschreven motie in de Zeeuwse Staten, dat de overwinst van Deltan terug zal vloeien naar de gebruikers van de energie, alle Zeeuwse huishoudens en bedrij ven dus. De Staten gingen alleen dankzij die, unaniem gesteunde motie in december morrend akkoord met nieuwe verhogingen van de nuts- tarieven. Dijkwel beloofde gisteren de kie zers een variant op die motie. Hij noemde de jongste discussie over de nutstarieven 'de traditionele neuzelpartij van een aantal poli tieke tijgers die een nummer pro beren te maken over 0,1 of 0,3 cent per kubieke meter gas of ki lowattuur electriciteit'. Dijkwel, zelf natuurlijk ook een politieke tijger, droeg gister avond in Sas van Gent de volgen de oplossing aan: „Onze inzet voor de komende vier jaar zal niet zijn om te millimeteren over kleine verschillen in de tarieven, maar over de mogelijkheid om overwinsten van Deltan toe te la ten vloeien naar gemeenten en provincie om voor wat de provin cie betreft een krachtig werkge legenheids- en economisch sti muleringsbeleid te kunnen voe ren. Als de politieke wil er is, kan die lijn miljoenen aan werkgele- genheidsmiddelen per jaar ople veren en dat komt ten goede aan de totale Zeeuwse samenleving," Het is niet de eerste keer dat de Zeeuwse politiek loert op de vet te spaarpot en winsten van Del tan om er mooie dingen in het Zeeuwse mee te doen, en het zal niet de laatste keer zijn. Vers in het geheugen ligt nog de poging van het provinciaal bestuur om met de Deltan-miljoenen de tol- tunnel WOV te financieren en ex ploiteren. In de visie van Dijkwel wordt de motie van de Staten echter niet onderuitgehaald, hooguit een beetje bijgebogen. „Dit geld aan wenden in de sector economie en werkgelegenheid brengt dit geld weer bij de burger terug. Niet in de vorm van vrij besteedbaar geld voor leuke dingen, maar in een daadwerkelijke bijdrage aan werk en welzijn," aldus Dijkwel.

de Stem | 1995 | | pagina 15