Philips boekt in '94 record-omzet Veel bedrijven willen werk overplaatsen naar buitenland C&A haalt tienduizend ontvlambare truien uit collectie NLAND KORT Beurs Italië krabbelt op door 'Dini-effect' Veehouders geven toe aan Brits protest Experts pleiten voor hervorming landbouw ECONOMIE KORT aangekomen ieuw-Guinea ECONOMIE A5 Omzetcijfer naar 61 miljard, forse stijging in vierde kwartaal KOP MUNT G 17 JANUARI 1995 A4 IJslands vissersdorp om het leven gekomen en elf huizen in het noordwesten van ne bedolven raakten onder de n vijf doden geborgen in het ine zich voordeed, an. Van hen waren er zeven de dat negen van de vermisten dse radio waren de wegen naar nbegaanbaar geworden. kandidaat Rusland list Zjirinovsky heeft gisteren de Russische presidentsverkie- ersbureau JTAR-Tass. Hoewel n weten presidentskandiaat te ng nu op een moment dat de sin wegens de inval van het r een dieptepunt is gezakt. istan barst los te Koerdische groeperingen in r hevige strijd bij de stad Irbil, oerdistan. Volgens het Iraanse ige ronde van gevechten zater- rtij Koerdistan) zou geprobeerd UK-strijdkrachten, die de stad ingenomen. ensief in enkele dorpen in de erdische bronnen zeiden dat de UK) van Jalal Talabani wijken De PUK en de KDP, die beide egering van Koerdistan die aan aag van Irak in de Golfoorlog, emonie in Noord-Irak. achtoffers in deze strijd lopen 'en. bunaal in Ruanda ties zullen deze maand in de antoor openen van waaruit een daan naar de oorlogsmisdaden Het besluit is genomen na de ore Rakotomanana, oud-presi- an Madagascar, tot plaatsver- da Tribunaal, dat in riovember Verenigde Naties in het leven "rijgt de leiding van het bureau et bureau in Kigali krijgt het ningsmissie die voorbereidende ij ontwapening IRA lijft bij haar eis dat het Ierse wapens inlevert voordat Sinn ze organisatie, aan de vredesge- n deelnemen. Vertegenwoordi- ein zijn er gisteren tijdens een agd de onderlinge meningsver en overeen over twee weken ns waarnemers proberen beide n dat de gesprekken vastlopen. oni pressen Dini erlusconi en zijn bondgenoten liaanse kabinetsformateur Dini egering in zijn zakenkabinet ''s kabinet in het parlement hun ent Scalfaro benoemde Dini, kabinet-Berlusconi, vrijdag tot man van de Italiaanse centrale en van 'technische' ministers oet het begrotingstekort terug- de mediawet en het kiesstelsel andidaat steunen' hebben er nog maar weinig uit eigen kring een kans maakt zingen. De Parti Socialiste (PS) strijd in maart haar steun te olitieke centrum, in de hoop de Balladur, uit het Elysée te e PS, oud-premier Rocard en gisteren in gesprekken met een rschemeren dat de partij van de n dergelijk draaiboek achter de oeken hun toevlucht tot een mteel geen enkele PS-represen- ;n de premier, die overigens zijn angekondigd. Joxe en Rocard lidaat zij voor ogen hadden. i bezet gebied komende drie tot vier jaar in jezette Westelijke Jordaanoever n bouwen als oorspronkelijk de van de regering voorziet nu in rlaats van 17.000, heeft een ;m wilde blijven, gisteren ver- emier Rabin van Israël gewaar- >dse vestigingen het einde kan Zij eisen een totale bouwstop. >litie op Papoea-Nieuw-Guinea ionale persbureaus tegen dat zij geopend op twee mannen die willen niesen. hier niet zoveel Iraniërs," aldus Taku. Al een week geleden hadden ze hun hotel bij het vliegveld van. Port Moresby verlaten voor een bezoek aan het binnenland. „Daar is op zich niets op tegen," zei de politieman, „maar we zou den wel willen weten waar zij zich nu ophouden." Overigens maakt de paus een fitte indruk op de reis, die in totaal 33.000 kilometer lang zal zijn. Ondanks het tijdsverschil (met Manilla acht uur en met Port Moresby zelfs tien uur) heeft de paus op de Filipijnen geen aanstaltengemaakt om pro gramma-onderdelen in te korten. Hij slaapt goed en vindt het lokale voedsel lekker, aldus zijn woordvoerder. j pE STEM DINSDAG 17 JANUARI 1995 pen Haag (anp) - Bijna twee van de vijf bedrijven (37 pro- jent) overwegen om binnen jijf jaar werk vanuit ons land li verplaatsen naar het bui tenland. Het gaat gemiddeld twintig procent van de Werkzaamheden. j, de meeste gevallen (83 pro- cent) noemen de bedrijven de joge (loon-)kosten als reden. Slechts drie procent van de on dernemers overweegt activitei ten vanuit het buitenland naar Nederland te halen. Dit zijn de uitkomsten van een onderzoek van de sectie Marketing van de Vrije Universiteit Amsterdam in opdracht van Fenedex, de Fede ratie voor de Nederlandse Ex port. In het kader van het onderzoek 'Global Sourcing' werden 202 ondernemingen in diverse pro- duktiesectoren en in de dienst verlening ondervraagd. Onder nemingen die produkten maken voor consumenten en bedrijven in de chemie voelen meer dan gemiddeld voor verplaatsing van activiteiten naar het buitenland. Verlaging van transportkosten, versoepeling van beschermende regels in diverse landen en ver betering van de telecommunica tie hebben ertoe geleid dat on dernemingen activiteiten steeds meer spreiden over de wereld. Uit het onderzoek blijkt dat be drijven in ons land vooral pro- duktie willen verplaatsen. Het verplaatsen van handelsactivi teiten wordt positief beoordeeld, De onderzoekers noemen het echter 'een belangrijk signaal voor onze grotendeels op dien sten gebaseerde economie', dat ook allerlei administratieve pro cessen dreigen te verdwijnen. Concrete voorbeelden worden niet genoemd, maar eerder is melding gemaakt van plannen van de KLM om administratieve handelingen te verplaatsen naar India. Amerikaanse verzekeraars laten nu al ingewikkelde polis sen rond pensioenen en dergelij ke berekenen in Ierland, aldus het rapport. Van de bedrijven die activiteiten willen verplaatsen denkt ruim twintig procent aan een plaats elders in West-Europa, eveneens meer dan twintig procent denkt aan Oost-Europa en 14 procent denkt aan Azië. Amerika en Afrika zijn niet gewild als vesti gingsplaats. De onderzoekers komen tot de qonclusie dat 'delen van onze welvaart en werkgelegenheid op het spel staan'. Het gaat er vol gens hen om internationaal te benadrukken in welke activitei ten Nederland wel toonaange vend is. Ze komen tot de aanbe veling om het kostenniveau voor het Nederlandse bedrijfsleven scherp in de gaten te houden. Er zouden initiatieven moeten wor den genomen om ons land indus trieel en technologisch verder te ontwikkelen. Van onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft in een record-omzet ge el van circa ƒ61 miljard, heeft president Timmer gisteren in Eindhoven meege deeld tijdens een nieuwjaars bijeenkomst met directiele- fimmer noemde het omzetcijfer tevredenstellend. Hij wees in dit verband op de aanhoudende jrak op de verkoopprijzen en bet slechts zeer geleidelijke her stel van de economieën in Euro pa. Philips haalde één keer eerder jen omzet van net boven 60 miljard. Dat was in 1985. De toenmalige topman Wisse Dek- ier stelde een omzetdoel van ƒ100 miljard voor 1991, het jaar waarin Philips honderd jaar be stond. In plaats daarvan vielen ieverkopen terug tot 52,7 mil- jard in 1987 om vervolgens weer geleidelijk te stijgen tot 58,8 inUjard in 1993. Inde eerste drie kwartalen van vorig jaar stegen de verkopen met 2 procent tot 42,1 miljard. Een omzet van 61 miljard in 1)94 betekent een stijging van ten kleine 4 procent. Dat duidt sop dat het vierde kwartaal -altijd al belangrijk vanwege de koopmaand december - voor Philips buitengewoon goed is ge weest met een omzet van 19 miljard. In de laatste vier maan den van 1993 boekte het elektro nicaconcern een omzet van nog geen 17,5 miljard. Hoe de forse stijging van de verkopen doorwerkt in de winst moet worden afgewacht tot 22 februari, de dag waarop Philips zijn jaarcijfers bekend maakt. Timmer gaf daar gisteren vol gens een woordvoerder nog geen indicatie van. Geflatteerd De omzetstijging zal zeker een positieve invloed hebben op de winst, maar dat wil niet zeggen dat de, nettowinst van 1993 wordt overtroffen. De winst van bijna 2 miljard in dat jaar werd geflatteerd door een bui tengewone bate van 1,1 mil jard uit de verkoop van het 30 procents-belang in MEC Japan. Exclusief die eenmalige bate steeg de winst in de eerste drie kwartalen van 353 miljoen in 1993 tot 1192 miljoen in 1994. Op 3 november bij de presentatie van de cijfers over het derde kwartaal was Philips nog terug houdend ten aanzien van de winstverwachting. Gelet op de zwakke dollar en rekening hou dend met het toch al hoge winst niveau van het vierde kwartaal van 1993 ging de Philips-top er toen van uit dat de resultaten niet in dezelfde mate zouden blijven stijgen als in de eerste negen maanden van het jaar. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De benoeming tot kabinetsformateur van demissionair minister van Schatkist en oud-directeur van de Nationale Bank, Lamberto Dini, heeft geleid tot een uitzonderlijke euforie in de Italiaanse financiële wereld. De index van de Beurs van Mil aan steeg gisteren met 4,55 pro tent. Leidende effecten als Fiat, Olivetti en Telecom Italia stegen zelfs met circa zes procent. Ook Be lire maakte na maanden van voortdurende daling een plotse linge opleving mee. De Italiaanse munt werd gisteren verhandeld voor 1043 lire voor een Duitse mark, en was daarmee 2,3 pro tent meer waard dan in het midden van de vorige week, toen voor een mark het record van 1067 lire werd betaald. Dmi wordt algemeen beschouwd als een van de weinige Italianen Bis bereid en in staat is om een hard maar noodzakelijk bezuini gingsbeleid in gang te zettten. Om die reden is zijn benoeming in Brussel gisteren met instem ming begroet door de Britse, Franse en Spaanse ministers van Financiën, Clark, Alphandery en Solbes Mira. het 'Dini-effect' werd nog ver kerkt door de gunstige cijfers "er het verloop van de Italiaan se economie die gisteren bekend berden gemaakt. In het derde himester van 1994 is het bruto nationaal produkt met 3,7 pro- wnt gestegen, een record in de westerse wereld. Net als in de afgelopen maanden is dat voor een belangrijk deel te danken aan de toename van de export, maar voor het eerst geeft ook de binnenlandse vraag een duidelij ke stijging van 1,9 procent te zien. Na twee jaar van stagnatie blijkt de crisis op zijn retour en is ook het vertrouwen in de toekomst van de consument weer aan het toenemen. De schaduwzijde daarbij is en blijft echter de werkgelegenheid, die ondanks het economisch herstel niet toe neemt. Het is echter nog de vraag of Dini vandaag al de samenstel ling van zijn kabinet bekend kan maken, zoals zijn voornemen was. Dini heeft weliswaar ge zegd, dat hij uitsluitend technici wil kiezen in zijn kabinet, maar wordt niettemin onder zware druk gezet door zowel president Scalfaro als demissionair pre mier Berlusconi. Geen enkele naam staat al met zekerheid vast, maar het schijnt dat president Scalfaro een eerste ontwerplijst heeft afgewezen, omdat hierop alleen personen uit rechtse kringen zouden voorko men. Bovendien zou Scalfaro hebben gevraagd om geen minis ters uit de regering-Berlusconi aan te stellen. FOTO ANP Deze vorm van huisvesting voor kalveren, in boxen, zal meer en meer plaatsmaken voor groepshuisvesting. In box opgegroeid kalf zal binnen tien jaar uitsterven Van onze verslaggevers Den Haag/Londen - Britse liefhebbers van Nederlands kalfsvlees kunnen binnenkort met een gerust hart veal op het menu nemen: het Produktschap voor Vee en Vlees komt vandaag met een regeling die de consument garan deert dat het betreffende dier niet in een box is opgegroeid. De Nederlandse veehouders reageren daar mee op de felle protesten in Engeland tegen de manier waarop in Nederland vanuit Engeland aangevoerde kalveren worden gemest. Volgens woordvoerder R. Dijkstra wordt ongeveer een kwart van de kalveren in Nederland intussen in groepen gehuisvest. Over een jaar of tien, schat hij, zal het 'kistkalf' hier niet meer bestaan. Veestal len gaan ongeveer tien tot twaalf jaar mee. Veehouders die nu een nieuwe stal inrich ten, kiezen voor groepshuisvesting. „Vier maanden geleden zouden ze misschien nog aan nieuwe typen boxenstallen hebben gedacht, maar na alle commotie in Enge land zullen ze daar niet meer aan denken," aldus Dijkstra. Boxen zijn volgens de Europese richtlijnen wel toegestaan, maar ufEngeland zijn ze onder druk van de dierenbescherming ver boden. Engelse veehouders sturen als ge volg daarvan jaarlijks een half miljoen kalveren naar collega's op het vasteland. Ongeveer 2300 Nederlandse kalvermesters mesten jaarlijks 1,7 miljoen dieren. Daar van komen er ongeveer 180.000 uit het Verenigd Koninkrijk. Circa twee procent van het Nederlandse kalfsvlees gaat weer naar Engeland. Italië is echter de belang rijkste afzetmarkt, gevolgd door Frankrijk en Duitsland. De acties van de Britse dierenbescherming brengen de bedrijfsvoering van honderden Nederlandse kalvermesters in gevaar. Zij krijgen te weinig kalveren binnen of moe ten die vanwege de schaarste elders tegen te hoge prijzen inkopen. Binnen een aantal maanden verwacht het Produktschap ook problemen voor een zestal gespecialiseerde slachterijen. De groepshuisvesting betekent dat de kal veren in plaats van in 80 centimeter brede boxen met vijf of zes dieren in een hok verblijven. Voor elk kalf is anderhalve vierkante meter ruimte beschikbaar. Het Produktschap voor Vee en Vlees ziet voor- en nadelen aan deze huisvesting. De dieren kunnen elkaar ook lastig vallen en ver wonden. Bovendien is het voor de veehou der lastiger tijdig zieke dieren er tussenuit te halen. Loos gebaar De Britse dieren-welzijnsgroepen die de protesten organiseren, zijn niet onder de indruk van de nieuwe Nederlandse rege ling. Zij zetten hun acties onverminderd voort. Peter Stevenson, juridisch directeur van de organisatie 'Compassion In World Farming' spreekt van een loos gebaar en vermoedt dat niemand in Nederland nu serieus de herkomst van elk kalf gaat controleren. Behalve in Shoreham-by-Sea en rond het vliegveld van Swansea (Wales) is gisteren voor het eerst ook gedemonstreerd bij de haven van Brightlingsea in het graafschap Essex. Hier betrof het een transport scha pen naar het Belgische Nieuwpoort. De Meat and Livestock Commission (de Britse tegenhanger van het Produktschap voor Vee en Vlees) begroet het Nederlandse besluit. „Voor de publieke opinie hier is het belangrijk te weten wat er met Britse kalveren gebeurt," aldus een woordvoer der. Brussel (anp) - Landbouwex- perts uit Duitsland, Italië, Groot-Brittannië en Frank rijk hebben onafhankelijk van elkaar gepleit voor een nieuwe hervorming van het Europees landbouwbeleid. De huidige steunmaatregelen voor de Europese boeren slokken de helft op van de 70 miljard ecu (bijna 150 miljard gulden), die op de Europese begroting staan. Bij uitbreiding van de Europese Unie naar het oosten (Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije) is dat beleid onhoudbaar, aldus de des kundigen. Zij schrijven dat in rapporten aan Europees commissaris Leon Brittan, verantwoordelijk voor Buitenlandse Handel. Volgens de rapporten zal een voortzetting van het huidige beleid leiden tot aanzienlijke extra kosten. De schattingen lopen echter sterk uiteen: van tien miljard tot 37 miljard ecu. „Over een ding is men in elk geval wel eensge zind," aldus een Europese diplo maat. „Het landbouwbeleid kan niet ongewijzigd blijven. De landbouwprijzen kunnen niet worden gehandhaafd". Het Europees landbouwbeleid is in 1992 nog herzien. Toenmalig landbouwcommissaris Ray MacSharry slaagde er slechts na uiterst moeizame onderhande lingen met de lidstaten in de almaar stijgende landbouwuit gaven in de greep te krijgen. Minister Van Aartsen (Land bouw) liet vorige week al blij ken, dat wat hem betreft het overheidsingrijpen in de prijs vorming in de landbouw op de helling moet. Sommige andere lidstaten van de Europese Unie, met Frankrijk als grootste land bouwproducent voorop, willen daar niets van weten. Van onze verslaggeefster Amsterdam - C&A Nederland heeft zo'n tienduizend truien en vesten uit de collectie gehaald die spontaan vlam kunnen vatten als ze in de buurt van vuur komen. Omdat er vorig jaar in de periode september tot en met december al zo'n acht a negenduizend van dergelijke kuien en vesten zijn verkocht, heeft b&A via advertenties in dagbladen aangekondigd dat de klant het geld v°or het betreffende kledingstuk kan k'ugkrijgen. Volgens woordvoerder J. Bosman van C&A lopen klanten, die zijn ingelicht, geen gevaar. C&A !s vel geschrokken. „We konden echter ook niet bedenken dat dit zou gebeuren," stelt Bosman. Het euvel kwam aan het licht door een klant die bij een C&A-filiaal een klacht indien de. Haar trui had vlam gevat, toen zij tijdens het eten over een brandende kaars een bord aan haar tafelgenoot aanreikte. „De klant is ongedeerd. Maar zij is zich wel wezenloos ge schrokken," aldus woordvoerder Bos man. Direct naar aanleiding van dit voorval heeft C&A ruim anderhalve week geleden een onafhankelijk onder zoeksbureau ingeschakeld om het kle dingstuk te onderzoeken. Het gaat om gebreide truien en vesten die voor 75 tot 100 procent uit katoen bestaan en een zogenaamd geruwd oppervlak hebben. De kledingstukken voelen zacht pluizig aan. Volgens woordvoerder J. Bosman van C&A gaat het om zo'n 23 verschillende ty pes. „We realiseren ons dat het voor de klant misschien niet direct duidelijk is om welk kledingstuk het gaat. Van daar dat we de omschrijving in de advertentie ruim hebben opgesteld. Liever dat de klant met een verkeerde trui aankomt, dan dat de trui waar het om gaat, niet wordt teruggebracht." Uit onderzoek blijkt dat er bij de betreffende truien en vesten sprake kan zijn van 'surface-flash' (opper vlakte-flits). „Dit verschijnsel is in de confectie tot nu toe onbekend, maar de tapijt-industrie kent het wel," meldt Bosman. „Op de geruwde oppervlak ken van de betreffende truien staan allerlei haartjes rechtovereind, daar zit veel lucht tussen. Als de trui bij een vlam komt, dus niet bij een brandende sigaret of vonkje uit de open haard, ontbranden die haartjes makkelijk. De trui gaat schroeien en uiteindelijk dooft de vlam." Volgens Bosman bestaat er geen ge vaar dat de klant brandwonden op loopt. „Als de klant ervan weet, hoeft er niets te gebeuren. Anders is het als de klant in paniek raakt en bij wijze van spreke in de gordijnen vliegt, die kunnen dan wel vlam vatten. Vandaar dat wij de mensen via de advertentie hierop wijzen." Hoeveel kosten het voor C&A met zich meebrengt om de kledingstukken uit de collectie te nemen en de verkochte Weer in te nemen, kon Bosman nog niet zeggen. „De kosten zijn voor ons geen belangrijke overweging geweest, we ontkwamen er niet aan de mensen op de risico's te wijzen." Op het service-nummer, van het C&A in Amsterdam zijn gisteren enkele tientallen reacties van klanten binnen gekomen. „Sommige bellers waren wel ongerust. Het was niet precies duide lijk of het om de 'goede' trui ging. We hebben de mensen geadviseerd om naar de winkel te komen, want dat kunnen wij dat echt pas beoordelen," aldus een medewerkster. De meeste filialen verwachten in de loop van de week meer reacties van klanten te krijgen. Een filiaal-mede werkster: „De truien en vesten waren in trek, dus ik denk dat er nog wei een stroom terug komt." Tot nu toe heeft zij niet echt verontruste reacties ge had. „De klanten waren juist blij dat het aan het licht was gekomen." Dat had ze snel door, die kleine meid! Elke zonda gochtend komt mijn dochter tje van vijf namens de kinder kamer vragen of de televisie aan mag. Want op zondag zendt de BRT vanaf negen uur het onschuldige kinder programma Samson uit en dat valt bij mijn nazaten nogal in de smaak. Dus komt mijn dochtertje op zondagochtend om kwart over zeven vragen of de tv aan mag. En om tien voor half acht. En om zeven uur vijfent wintig. En om half acht. Zeg niet dat ze niet luistert! Ze blijft het keurig vragen. En gaat elke keer weer wel opgevoed zonder mopperen terug met de mededeling dat Samson pas om negen uur begint en met het dienstbevel niet voor die tijd terug te keren. Maar ja, wat zegt het begrip tijd je als je vijf bent? Maar dit weekeinde had mijn dochtertje, een schatje met groot inlevingsgevoel, een nieuwe methode. „Pappa en eh..., nee, hoe moest het ook weer?" oefende ze aan het voeteneind. „Paps en mams, als de televisie niet aanmag, dan" - en ze giechelde even, hield in en riep toen hard uit - „mogen jullie nooit meer uit slapen!!!" Meteen zaten we rechtop en stokstijf in ons bed. Wat over kwam ons nu weer? Ons schatje had te laat gezapt en per ongeluk de reclame ge zien! Kijk, als de RTL om zes uur 's avonds een sekspro- gramma van Katrien Keil aankondigt, haal ik mijn kin deren niet weg van het scherm. Die zien meteen dat hier een soort contradictio in terminis op het scherm ver schijnt: die vrouw kan niks met seks van doen hebben! Maar oh wee als Loekie over de beeldbuis zoemt: dan heb ben de kids meteen door dat hier de essentie van onze ka pitalistische consumptiemaat schappij in de hersentjes wordt gespoeld. De bood schap: alles wat je hebben wilt kun je krijgen, hier en nu, ogenblikkelijk. En als je het niet hebt, kun je het eisen. Iedereen drinkt toch cola bij het ontbijt? Iedereen heeft toch een game-boy? Iedereen heeft toch recht op geluk? Ons grietje had dus de nieuwe reclame voor Center Pares ge zien. Ze had heen virtuoos geïmproviseerd op het filmpje waarbij een jongetje zijn ouders toespreekt: „Paps en mams, als we niet naar Center Door Willem Reijn Pares gaan, mogen jullie nooit meer uitslapen!" Waarop het manneke een hinderwet-on derhevige drumsolo wegtim- mert. Ik weet het wel. Die leuke jongens en meisjes van het reclamebureau willen hele maal geen drenzende, drei nende drammertjes wegzet ten. Ook niet als Caro zijn vader en moeder dreigt een keertje te blijven zitten op school, als ie zijn zin (Center Pares) niet krijgt. Drenzen Dat nu is humor! Als je zoiets zou vragen aan het reclame bureau, dan zouden ze uitleg gen dat dit een knipoog is naar het clichématig verwen de kind, waarvan de kijkertjes best begrijpen dat dat niet serieus is. „Zoiets begrijpen kinderen heel goed hoor," heet het dan met een licht verwijtende stem van: dat dat niet begrijpt! Nu mochten ze van de recla meafdeling van Center Pares niet eens vertellen hoe hun reclameteksten klinken (daar voor ben ik een blokje om gereden langs alle billboards), dus ik heb niet naar de beken de weg kunnen vragen. Maar, zo vroeg ik mij, af, als drenzen humor is, waarom zou je dan niet over humor mogen beschikken en dreinen tot je naast al die andere ge zinnetjes met zanikende kin deren zit? Neen, dan Gran Dorado-kin deren! „Hé kleine meid op je kinderfiets," zingt vader ont roerd, terwijl een model-meis je langs de waterkant op de driewieler toert. „De zon draait steeds met je mee..." Nou heb ik een hekel aan slijmerds. Dus heb ik mijn eigen Beavis Butt-heads zondagochtend om kwart over zeven met een zak chips en fles cola voor de televisie gezet, waarop zij plechtig be loofden dat wij nooit naar zo'n vakantie-kampement zouden hoeven te gaan. Want, zo wist mijn zoon, met het vliegtuig is toch veel leuker. Groeiende export stimuleert industrie Den Haag - De groei van de omzet van de industrie is het afgelopen jaar steeds verder toegenomen, vooral door de sterk aantrekkende vraag uit het buitenland. In november, de meest recente maand waarover het CBS gegevens heeft, steeg de omzet van de industrie vergeleken met een jaar eerder met 8 procent. Dit is het grootste stijgingspercentage dat het Centraal Bureau voor de Statistiek het afgelopen jaar kon noteren. Vooral de vraag uit het buitenland heeft deze omzetstijging veroorzaakt. In de loop van vorig jaar is de groei van de export steeds groter geworden in vergelijking met een jaar eerder. In het eerste kwartaal steeg de export nog met 3 procent. In het tweede en derde kwartaal nam de buitenlandse vraag met 5 procent toe, maar de gemiddelde groei in oktober en november bedroeg 10 procent. Winkeliers slepen Benetton voor rechter Frankfurt - Het Italiaanse kledingconcern Benetton moet zich deze week in het Duitse Kassei voor de rechter verantwoorden voor zijn reclamecampagne. De zaak is aangespannen door Heinz Hartwich, een Duitse winkelier die zegt door de omstre den advertenties van Benetton omzetverlies te hebben geleden. Op zijn beurt zegt de kledingfabrikant geld van Hartwich te willen zien omdat deze zijn rekeningen niet heeft betaald. Hartwich is niet de enige die niet blij is met de omstreden advertenties van Benetton, die variëren van afbeeldingen van een aidspatiënt tot de bebloede kleding van een gedode Kroati sche soldaat. Kort geleden verenigden zich 75 franchisenemers van Benetton teneinde de kledingproducent tot andere gedach ten te brengen. Sommige van hen zeggen in de rode cijfers te zijn gekomen, omdat de klanten hun winkels mijden. Malmberg neemt Victor Holland over Roosendaal - Uitgeverij Malmberg (dochteronderneming VNU) in Den Bosch heeft het Roosendaalse bedrijf Victor Holland overgenomen. Victor Holland (omzet 4 miljoen) heeft een leidende positie op het gebied van schoolinformatiserings-syste- men voor beroeps- en volwasseneneducatie. Het administratie systeem LEAD wordt op ongeveer vijftig procent van de scholen gebruikt. Malmberg behoort tot de grootste educatieve uitgeve rijen in Nederland. Bij Victor Holland werken twintig mensen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf heeft de overname geen negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Onderzoek naar kredietbanken Den Haag - De Nederlandsche Bank (DNB) onderzoekt de activiteiten van gemeentelijke kredietbanken. Dat heeft minister van Financiën Zalm gezegd naar aanleiding van kamervragen. Een woordvoerder van de centrale bank kon maandagavond niet vertellen waarop het onderzoek zich toespitst. Volgens hem heeft de bank in het verleden op verzoek van gemeenten wel vaker onderzoek verricht bij de kredietbanken. Dat gebeurde onder meer bij Gemeentelijke Kredietbank Groningen (GKB) en 'een tweede gemeentelijke kredietbank die niet in de publiciteit is gekomen'. Het GKB-debacle vormde de directe aanleiding voor de kamervragen. Spoorwegen investeren in glasvezelnet Brussel - Elf Europese spoorwegmaatschappijen, waaronder de Nederlandse NS, willen binnenkort beginnen met de aanleg van een Europees glasvezelnetwerk. Dit opent de weg voor de spoorwegmaatschappijen om ook internationaal te concurreren met de PTT's. Een woordvoerder van HER (Hermes Europe Railtel, de onder neming waarin de spoorwegmaatschappijen samenwerken) heeft gezegd dat het de bedoeling is om het net aan te bieden aan derden. Het kan beschouwd worden als een 'telefoonmaatschap pij voor andere telefoonmaatschappijen'. Dat zouden Europese PTT's kunnen zijn, maar gezien de liberalisering in Europa lijkt het vooral te gaan om concurrenten van de PTT's.

de Stem | 1995 | | pagina 5