Wethouders somber over OZB 3/236255 Houdt Scheldorado hoofd boven water sdagen Makelaar wil woningen in particuliere sector achter De Vlaanderen 'Samenwerking in duivensport is hard nodig' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Ten een slok borrel, Forse stijging als korting op algemene uitkering uit Gemeentefonds doorgaat Versterking brandweer Sas vergt nog veel werk CDA Sas van Gent tegen investeringen in 6groen' Krediet voor woonwagen op overvolle Tweekwartsweg o Bijman. ER TE GRAAUW eclerck ïten zeggen 01856 - 3500 253/236255 253/236255 ^253/236255 ZEELAND C3 Illegaal Druk programma SKW Sas van Gent X 55 lag 21 januari 1995 wij ken met onze show- Ie opzet is uniek in mderen. en keuze maken uit es en attenties. orte, communie, maar ook voor jubi- zakelijke attenties, r ruim assortiment. wekelijks geopend: aterdag 10.00-15.00 gen op telefonische k. mtvangen voor na- rige informatie. GH Axel 22, 221. ari overgedragen n voor de genoten ij het vertrouwen in t wilen zetten. 7ïilie Declerck s toe. n Boer hg, toespraak, etc. loelgericht spreken. atie-Ies Spreekvaardigheid Heerbaan 4 - 6 pMING BREDA E.0: 076-712712 076-222590 IGERENTEIEFOON: 06-0432 IN (STADSGEWEST BREDA): 076-205205 S MOEDERS: 06-0228070 1BUDSMAN 070-3563563 076-241000 AfERK BREDA. 076-215744 eur IENST" Dagblad DE STEM orvoor dat uw klanten aar de informatie over deze rubriek is simpel. atie en tarieven: COOP DE STEM n uitlaat toe? list, zorg dan dat reet binnen handbereik ntie onder deze rubriek. OOP DE STEM gen izen?? 70s regelt, zorg dan dat eet binnen handbereik titie onder deze rubriek. OOP DE STEM rmg n huis! verkoopt, advertentie direct binnen aats een advertentie ubriek. COOP DE STEM DËSTEM DINSDAG 17 JANUARI 1995 Van onze verslaggeefster gas van Gent - Makelaar Kindt en Biesbroeck in Hulst hoopt nog in de loop van dit jaar alles rond te hebben voor de bouw van woningen achter recreatiecentrum De Vlaan deren in Sas van Gent. De bedoeling is om op het ruim 1,25 hectare grote perceel 25 tot dertig wo ningen in de particuliere sector te bou wen. Over de kosten van de woningen is nog niets bekend. Het plan om van het perceel achter de hal bouwgrond te maken, ligt al een tijdje op tafel. De grond achter de Vlaanderenhal is eigendom van ABN- Amro, dat sinds vier jaar de grond aan particulieren wil verkopen. Makelaar Kindt en Biesbroeck beheert de grond sinds enkele jaren. Tot op heden is er echter nog niets beslist over de toekomst van het perceel. „We heb ben de intentie om van de weide achter de Vlaanderenhal een bouwkavel te maken, waarop 25 tot 30 woningen genouwd kunnen worden," aldus A. Biesbroeck. Nu de fabrieken van CSM en de Suike runie verdwenen zijn, kan de grond bouwrijp gemaakt worden. Voorheen was het zo dat de grond te dicht bij die bedrijfspercelen lag en vanwege de Wet Geluidhinder mocht de grond niet voor bouwdoeleinden worden gebruikt. Momenteel is het makelaarskantoor be zig met een stedebouwkundig plan dat zal worden getoetst aan de mogelijkhe den van het bestemmingsplan in de gemeente Sas van Gent. Burgemeester Van Rest heeft al eerder laten weten blij te zijn met het initiatief. Volgens haar is het aantal bouwpercelen in de gemeente Sas van Gent zeer beperkt. De makelaar is blij met de positieve reactie van de burgemeester. „Wij zijn in ieder geval gelukkig met het initia tief. Wij hopen dat de burgemeester achter het plan blijft staan en dat ze haar medewerking wil verlenen als het eenmaal zo ver is." Van onze verslaggever Terneuzen - Als de korting op de algemene uitkering uit liet Gemeentefonds in 1997 doorgaat, stijgt de Onroe rend Zaak Belasting (OZB) in Terneuzen met 35 procent. Dat betekent voor een bedrijf als Dow Benelux een extra kosten post van zeven ton op jaarbasis. Ook de gemeente Oostburg moet de OZB verhogen. Daar krijgen vooral de eigenaars van de drie duizend recreatiewoningen het waar voor de kiezen. Deze sombere voorspellingen werden gisteren gedaan door wethouders K. van der Hoofd (Terneuzen) en A. Roosendaal (Oostburg). „Daarnaast stijgt de collectieve lastendruk. De kor ting op de algemene uitkering is aanleiding de tarieven fors te verhogen. En dat mag natuurlijk niet," aldus Roosendaal. „Die herverdeling is bestuurlijk ge zien onverantwoord. Beide wethouders deelden deze boodschap mee tijdens het werk bezoek van de CD A-Tweede Ka merleden M. van der Hoeven en J. Gabor aan Borsele, Oostburg cn Terneuzen. Als de plannen doorgaan, krij gen Oostburg en Terneuzen van af 1997 ieder een korting van Me miljoen gulden opgelegd en Borsele zelfs vier miljoen. Het werkbezoek stond dan ook in het teken van die herverdeling. De kritiek van de wethouders van de drie gemeenten was een duidig. Gemeenten die het goed doen, worden door de fikse kor ting gestraft. Deze woorden wer den beaamd door de CD A-parle mentariërs.' Ze beloofden gisteren dan ook er alles aan te doen de scherpe kantjes van de korting te halen. •Tegen de verantwoordelijke staatssecretarissen hebben wel al gezegd dat er een bepaalde scheefgroei zit in die herverde ling. Gemeenten, die bepaalde economische of recreatieve acti viteiten ontplooien, worden ge straft. Dat is niet in de haak en dus moet er iets anders uit de bus komen," zei Gabor. Van der Hoeven haalde ook de inspanningen van gemeenten om langdurig werklozen aan het werk te helpen aan. „Als het aantal uitkeringsgerechtigden daalt, daalt ook de uitkering. En dat is natuurlijk principieel on juist. Je moet juist gemeenten die inspanningen verrichten op het gebied van industrie, werk gelegenheid en recreatie belo nen." „Juist het aspect van de werkge legenheid is heel belangrijk. Maar dat is niet alles. Ook willen we dat nogmaals wordt gekeken naar het hele principe van de OZB, de effecten van de indus trie op de werkgelegenheid en die gemeenten met veel kleine kernen. Wat dat brengt extra kosten met zich mee," aldus Van der Hoeven. De gemeente Borsele overweegt zelfs niet in te stemmen met de afkoopsom die het Rijk als te genprestatie levert voor de te rugtreding uit de Havenschap pen van Vlissingen en Terneuzen als de korting doorgaat. „We beraden ons nog of we hier wel mee akkoord zullen gaan. Want we leggen de link met de herver deling," aldus wethouder C. Elenbaas-Murre. Van der Hoeven weet nog niet precies wanneer het wetsvoorstel in de Tweede Kamer wordt be handeld. Waarschijnlijk zal dat eind dit jaar zijn. Het project is een vervolg op het eerder van tafel geveegde Plan van Aanpak. Kern van het ge heel is een brandweer te ontwik kelen, die in de toekomst kracht dadiger kan optreden bij zowel lokale als bovenlokale inciden ten. Sinds eind vorig jaar ligt er een bestuursovereenkomst tussen de regionale brandweren enerzijds en anderzijds de gemeenten en Binnenlandse Zaken op tafel. Het doel van deze overeenkomst is een zekere mate van gelijkheid te krijgen in het kwaliteitsni veau zowel bij de brandbestrij ding als in rampsituaties. Voor de gemeenten betekent dit dat al dekkingsplannen moeten op stellen, die gebaseerd zijn op een bepaald risico binnen een ge deelte van de gemeenten, daarnaast dient er een organisa tieplan te komen voor zowel de brandweertaken als de rampen bestrijding, zowel op gemeente- i'jk als op regionaal niveau, waarin een beschrijving staat jan de onderlinge verhoudingen, vrijwel alle Zeeuwse gemeenten De kamerleden hebben oor voor de problemen. FOTO WIM £OOYMAN Van onze correspondent Terneuzen - Samenwerking in de duivensport is hard no dig. De kring met zijn kleine breedte van Oost naar West is, volgens J. Koch van PV De Eendracht, bijzonder ge schikt om samen te werken. Of dit nu de Fond is, de Kortbij of Middenin. De Kring kampioenendag van kring 'Midden', zondag in 't Kel dertje in Terneuzen, werd druk bezocht. Voorzitter M. de Smet zei het jammer te vinden dat het waarschijnlijk de laatste keer geweest is. „Ik vind het spijtig dat de kring- kampioenendag waarschijnlijk niet meer georganiseerd wordt. Het is een democratische beslis sing geweest. De leden hebben beslist dat het primaire spel bo ven het kringspel gaat." Tijdens het gezamenlijke koud buffet werden de kampioenen gehuldigd. Generaalkampioen bij Kring Midden is geworden P. Baecke uit Westdorpe. Hij wist de titel voor de vijfde keer ach tereen te winnen. In zijn eigen vereniging DeVolharding be haalde hij alle kampioenschap pen voor dit hok. In de Kring Midden werd hij le kampioen midfond oude onaangeduid;2e kampioen mid fond oude aangeduid idem mid fond/ fond jonge onaangeduid en 3e ka mpioen midfond/fond jon ge aangeduid. Op de tweede plaats eindigde de combinatie Visser -lensen uit Axel. Derde werd P. Koers uit Sas van Gent. E. en L Breepoel uit Hoek werd gehuldigd voor het vitessespel jonge duiven. J. van Berg voor het le kampioenschap jonge aangeduid. Sas van Gent - Het Project Versterking Brandweer, dat vorig jaar van start ging, vergt de komende maanden van de gemeente Sas van Gent en haar brandweermensen nog veel werk. zijn in een vergevorderd stadium van het opstellen van de dek kingsplannen, behalve Sas van Gent. De RegionaleBrandweer Zegland gaat straks de plannen aan elkaar koppelen. Dat kan inhouden dat er nogal wat ver andert voor de brandweer. Daarbij kan gedacht worden aan het plaatsen van een extra uit- rukpost in grotere gemeenten, maar ook het verdwijnen van korpsen of kazernes of de aan schaf van extra materieel. Ook kunnen delen van de gemeenten, die aan de rand liggen of dichter bij een andere gemeente liggen, onder de dekking van die andere gemeente komen. Dit om lange aanrijtijden naar de buitengebieden te voorkomen en dus een snellere hulpverle ning te garanderen. Al met al een ingrijpende verandering voor de ruim 22.000 vrijwilligers in Nederland. In Sas van Gent is het samen stellen van de dekkingsplannen nog niet rond. Burgemeester J. van Rest riep afgelopen zaterdag de vrijwilligers op te helpen. De kampioenen van PV De Eendracht Van °nze verslaggeefster van Gent - De CDA-fractie van Sas van Gent heeft Problemen met de investeringen die het college van B en W doen in de groenvoorziening. •Wat leveren die investeringen «ou concreet op?" vroeg R. roggeman gisteravond tijdens e commissie financiën aan wet- ouder J. Platschorre. Je PvdA-wethouder moest op «je vraag het antwoord schuldig 'Hven. „Het komt er op neer dat Meer werk wordt verricht aan openbaar groen met dezelfde Wsen. Dat is niet in getallen te drukken. We staan er niet et de klok naast. Maar je kunt 1 zien aan de plantsoentjes in ,(ls,' ,Die zien er allemaal een «uk beter uit." "roggeman toonde zich ver- «sd over dat antwoord. „Er moet toch een soort personeels planning gemaakt worden," zo drong hij aan. „Dan kun je pre cies het verschil zien tussen vroeger en nu. Het rendement van de investeringen dus." Platschorre zei daarop lichtelijk geïrriteerd 'nergens cijfers op te willen plakken'. Hij vond dat Bruggeman onnodig over het on derwerp zat 'door te zagen'. De CDA'er deelde daarop mee tijdens de gemeenteraad volgen de week tegen het B en W-voor- stel te zullen stemmen om 75.000 gulden uit te trekken voor groenvoorziening. Dat bedrag is onderdeel van het meerjarenbe- leidsplan 1995-1998. fit Van onze verslaggever Frank van Cooten Houdt subtropisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen het hoofd boven water? Deze vraag spookt mo menteel door de hoofden van het perso neel en menig Terneuzenaar. Scheldorado wordt beheerd door Euroleisu- re. Directeur Mul is er zeker van dat het uitstel van betaling, verleend door de Na tionale' Investeringsbank (de grootste schuldeiser), in februari niet wordt ver lengd. En dat betekent sluiting van het bad en zelfs wellicht sloop. Want volgens Mul is niemand bereid het bad voor 2,5 miljoen gulden over te nemen. Euroleisure is alleen bereid het bad open te houden als de gemeente jaarlijks met twee ton over de brug komt. Maar daar voelt de gemeente vooralsnog weinig voor. Personeelsleden van Scheldorado en leer lingen van basisscholen in Terneuzen voe ren deze week een handtekeningenactie om het bad open te houden. Directe aanleiding is de mededeling van de directie het bad ook op dinsdag te sluiten. Het personeel heeft momenteel al tweedui zend handtekeningen opgehaald die vrijdag worden overhandigd aan het gemeentebe stuur. Hiermee wordt geprobeerd het ge meentebestuur over de brug te krijgen. Ook directeur Mul is al geruime tijd bezig het college op andere gedachten te krijgen. Naast de jaarlijkse bijdrage van twee ton stelt hij ook voor de twee verliesgevende zwembaden van de gemeente over te nemen om zodoende het rendement in Scheldorado te stoppen. Want hij verwacht de zwemba den beter te kunnen exploiteren dan de gemeente nu doet. Burgemeester en Wethouders hebben mo menteel nog weinig zin gehoor aan deze voorstellen te geven. De gemeente trok in '90 anderhalf miljoen gulden uit om het project van de grond te krijgen en dat vindt het college vooralsnog genoeg. Sloop van het bad betekent natuurlijk wel een enorme kapitaalsvernietiging, maar in het gemeentehuis wordt gezegd dat die anderhalf miljoen volledig is afgedekt. De gemeente heeft dus financieel gezien geen last van eventuele sloop van het zwempara dijs. Maar het is natuurlijk wel zo dat als het gebouw inderdaad tegen de vlakte gaat, Terneuzen voor anderhalf miljoen gulden geen zwemparadijs meer heeft. En dan komt gelijk de vraag boven of Terneuzen in 1991 in dit avontuur moest stappen. Het licht op groen was met name gebaseerd op rapporten van adviesbureaus. Die wezen uit dat Scheldorado jaarlijks zeker driehonderdduizend bezoekers zou trekken. Die cijfers waren veel te rooskleurig inge schat. De bezoekersaantallen werden nooit gehaald. De toenmalige directie probeerde het tij te keren door de prijzen te verlagen, een betere promotie in met name het buitenland en aantrekkelijke arrangementen, maar zonder het beoogde resultaat. Met name de eerste jaren draaide Scheldo rado met zwaar verlies. Het zat Scheldora do door de warme zomers en dus slecht voor een ovedekt zwembad ook niet mee, maar toch. Schulden konden niet betaald worden en er werd uitstel van betaling verleend. In 1993 kwam het zwembad uit op een positief resultaat van twee ton. Dat jaar nam namelijk Euroleisure het heft in han den en voerde een reorganisatie in. Ook vorig jaar werd deze omzet gehaald. Maar volgens directeur Mul is niemand bereid het zwemparadijs voor 2,5 miljoen gulden over te nemen met maar een jaar lijks rendement van twee ton. Euroleisure is eventeel bereid Scheldorado voor anderhalf miljoen te kopen, maar dan moet de gemeente dus met jaarlijks twee ton over de brug komen. Komt de gemeente niet met dat bedrag over de brug, dan stapt Euroleisure uit het zinkende schip. Burgemeester en Wethouders praten van daag tijdens de wekelijkse college-vergade- ring over de problematiek van Scheldorado. Eenzijdig ongeval Axel - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de Hulsterse- weg te Axel is zondagmiddag een 24-jarige inwoner uit Axel gewond geraakt. De man raakte door onbekende oor zaak de macht over het stuur van zijn auto kwijt, botste eerst tegen een boom em kwam tot stilstand tegen een abri van een bushalte. Per am bulance werd hij met een op gelopen beenfractuur overge bracht naar het streek zieken huis De Honte in Terneuzen. De auto werd geheel vernield. Vernielingen Hoek - In het afgelopen week einde zijn vernielingen aange bracht aan een bedrijfspand in de buurtschap Mauritsfort na bij Hoek. Daarbij moesten en kele tektstborden en hekwerk het ontgelden. Verder werd in de olietank van een zand- strooier een onbekende stof gegooid. Leeuwen weg Sas van Gent - Een 54-jarige inwoner uit Sas van Gent deed bij de politie aangifte van diefstal van twee stenen leeu wen. Die verdwenen in het afgelopen weekeinde uit de tuin van zijn woning aan de Europalaan te Sas van Gent. Sluisweg in Terneuzen. De ge alarmeerde brandweer die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen dat het voer tuig geheel uitbrandde. Terneuzen - Gisternacht werd op de Korte Kerkstraat in Ter neuzen een 21-jarige Marok kaan aangehouden, die in het bezit was van een geringe hoe veelheid drugs, die in beslag werd genomen. De man bleek ook illegaal in Nederland te verblijven. Hij is voor een na der onderzoek ingesloten. Vrouw beroofd Terneuzen - Afgelopen vrijdag werd een 60-jarige vrouw uit Terneuzen beroofd van enkele duizenden guldens. Dat ge beurde rond kwart over zeven in de avond. De vrouw liep over de Markt in haar woon plaats. In de omgeving van de Havenstraat werd ze gepass- seerd door twee jongemannen op een fiets. Een van hen greep de tas die de vrouw bij zich droeg. Eventuele getuigen kunnen zich in verbinding stellen met de politie in Ter neuzen. Medicijnen Ruit ingegooid Terneuzen - In ht afgelopen weekeinde werden vernielin gen aangebracht aan twee schoolgebouwen in Terneuzen. Bij een school aan de Axell- sestraat werd een transparant vernield, terwijl bij een school aan de Zuidlandstraat een ruit werd ingegooid. Alarmpistool Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft zondagavond bij een huiszoeking in een flatwoning aan de Alvarezlaan in Terneuzen een alarmpistool DOtSing in beslag genomen. Tegen de 29-jarige bewwoner is proces verbaal opgemaakt. Westdorpe - Zondagavond is ingebroken in een verzorging stehuis aan de Bernhardstraat te Westdorpe. Uit de medicijn kast werden verschillende soorten medicijnen ont vreemd. Daarbij het medicijn Cedocard, een middel dat wordt gegeven aan mensen met een vernauwing van de bloedvaten, dat levensgevaar lijk is bij gebruik door kinde ren of bij ondeskundig ge bruik. De gestolen pilletjes za ten in een potje (hoeveel er dat waren is volgens directeur Van Haelst van 't Verlaet niet bekend), zijn bruin/rose van kleur met een gleufje in het midden. Auto uitgebrand Terneuzen - Bij een inbraak in en school aan de Axelsestraat te Terneuzen werd in het afge lopen weekeinde een perso nenauto gestolen. Zondaga vond werd het voertuig bran dend aangetroffen op de Zandstraat - Zondagavond omstreeks kwart voor negen raakte door onbekende oor zaak een 46-jarige man uit Sluiskil in de buurtschap Zandstraat de macht over het stuur van zijn personenauto kwijt. Dardoor botste hij te gen een verkeersbord en een lantaarnpaal. De bestuurder kwam met de schrik vrij doch zijn voertuig werd geheel ver nield. Sas van Gent WAFELACTIE - Lodewijk- groep uit Sas van Gent zit dringend verlegen om een nieuw clubgebouw en houdt daarom diverse inzamelings acties. Zaterdag zullen zij bij de Sasse bevolking aan de deur komen met heerlijke wa fels. De opbrengst hiervan zal ten goede komen aan het nieu we clubgebouw. Terneuzen HORECA - Zaterdag is er vanwege de nationale thema dag 'kijk in de horeca' in L'Escaut van 11.00 tot 15.00 uur een presentatie van tien horecazaken uit Terneuzen. Er zijn diverse demonstraties. Het doel van de dag is vooral om jongeren voor het vak te interesseren. FOTO'S - Fotoclub Axel houdt tot half maart een expo sitie in het Winston Churchill Hotel. Er zijn 45 foto's te zien van acht leden met uiteenlo pende onderwerpen. Ook in 1993 exposeerde de club in het hotel. Later in het jaar volgen nog meer exposities vanwege het dertig-jarig bestaan van de Fotoclub Axel. FOTO WILLEM BLAUW Van onze verslaggeefster Sas van Gent - De commissie Financiën en Onderwijs van de gemeente Sas van Gent heeft gisteravond besloten een krediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van een huurwoonwa- gen. De woonwagen van de familie J. Lafertin-Franfois is aan vervan ging toe. D66'er J. Smit vroeg zich wel af of 'het niet een beetje vreemd is' om daar geld voor uit te trekken 'gezien het aantal plaatsen dat bezet is'. Daarmee verwijzend naar het overvolle terrein aan de Tweekwartsweg. Wethouder J. Platschorre zei .daarop dat de gemeente ver plicht is de wet uit te voeren. „De overcapaciteit en het ver vangen van deze woonwagen staan los van elkaar. Was het maar te koppelen," verzuchtte hij. „Het enige criterium dat wordt gehanteerd, is of de wagen nog voldoet aan de daarvoor geldende eisen." Volgens de wethouder moet deze aanschaf vergeleken worden met een gewone burger-huurwoning. Hij kon geen garantie geven dat de wagen inderdaad twintig jaar zal meegaan, waar vanwege de afschrijving rekening mee wordt gehouden. „Net als bij een huurwoning is de - levensduur afhankelijk van de manier waarop de huurder met zijn spullen omgaat," ant woordde hij op een vraag van WD'er R. Noët. De aanschaf van de woonwagen kost ruim 77.000 gulden. Daar komt nog eens vijf duizend gul den bovenop voor de aansluit kosten, bodemonderzoek en de legeskosten voor de aanvraag van de bouwvergunning. Van onze correspondent Sas van Gent - De stichting Sociaal Kultureel Werk in Sas van Gent heeft weer een druk cursusprogramma. Zo zijn er al cursussen Engels, Frans, Tekenen en Boetseren ge start. Op het programma staan daarnaast nog een cursussen Kreatief/Woondecoraties, Yoga, Kartonnagë, Zelf kleding maken en Typen. Bij voldoende belangstelling zal er tevens een cursus Bloemschik ken en Zijdeschilderen gestart worden. Daarnaast staan er di verse workshops op stapel, waaronder styropor/quilting, embossing, belvetro (glasverf), kralenboompjes en schminken. Voor de jeugd blijft het pro gramma gehandhaafd. Al deze activiteiten vinden plaats in de Roselaer in de Noordstraat te Sas van Gent.

de Stem | 1995 | | pagina 15