flaad Zekatel wordt opgeheven DE STEM Overeenkomst bezegelt samenwerking Kamers van Koophandel Oud-senator Kaland ter aarde besteld Lijstverbinding Ouderen Unie 55+ en NWP 'Verder functioneren Piscaer onmogelijk' Nieuwe constructie gaat uit van eigen regio-vertegenwoordiging 6 Afvalwijzer' verstuurd naar Zeeuwse bedrijven Kamerleden op visite voor problemen bij herverdeling van Gemeentefonds in '97 Bestuurlijke fusie scholen in Breskens en Oostburg Ryan Giggs, aanbeden wonderland van het ritse voetbal aar laatste cteur 5TIECKE LEUK Award voor Irma Heeren deelC RTL Van der Vloet trainer van RIA 17 JANUARI 1995 B3 aam en dubbelgelede enkels hem in staat stelden te ren in een hoek van 45 graden, ggs heeft twee van de godde- ~e voetbalbenodigdheden: lheid te over en een groot enwicht. Op dit moment steekt met kop en schouders boven rest uit." t als Best (Noord-Ierland) kan ggs alleen Wales niet naar een alificatie schieten. De kans is arom groot dat Giggs, ook al rvindt hij in het nieuwe jaar p draai, nooit op een WK-to- el zal schitteren. „Ik wil mijn rière niet beëindigen zonder t ik voor mezelf weet dat ik er et alles heb uitgehaald. Ik oom er van me te bewijzen ssen de beste voetballers ter reld, en de meesten daarvan elen in Italië. Als mijn huidige ntract afloopt, ben ik vijfent- ntig en het kan zijn dat dat t moment is om naar Italië te an," aldus Giggs die een be- nderaar is van Roberto Bag- o. t afgelopen jaar bracht Giggs, "halve' een landskampioen- hap en een FA-beker, weinig vrediging. Wales werd op het atste moment door Roemenië n de WK-tickets naar Amerika roofd en United sneuvelde ortijdig in de Champions Lea- e. Sommige commentatoren ginnen hun geduld te verliezen et 'Giggsie' en bekritiseren op- ns onvolkomenheden in zijn meuze repertoire, n beetje als Bergkamp zit het m op het veld niet mee. De atste weken was de Wizzard elvuldig uitgeschakeld door eine blessures. Bij zijn luid zongen terugkeer terugkeer eusde hij zijn hand. elukkig voor Giggs heeft hij t vertrouwen van zijn trainer lex Ferguson. Als miljoenen ritse voetbalfans wacht ook hij het moment dat het Welshe nie definitief uit de 'dip' uipt. eb ik nooit impopulaire maat delen hoeven te nemen. Ook iet tijdens de wedstrijd zelf." /oorkeur it seizoen krijgt Herman Krott e laatste kans om een Italiaanse innaar in zijn armen te sluiten, olgens de Amsterdammer is het srhaal over een Italiaanse win- ar echter een eigen leven gaan iden, al ontkent hij niet dat hij eerdere malen met de vedetten ondriest, Bugno en Chiappucci ver de Gold Race heeft gedis- issieerd. rott: „Het klopt dat ik me wel :ns heb laten ontvallen dat ik n Italiaan als winnaar zou wil- n. Maar dat wil niet zeggen dat er op zit te wachten. Kenne- ik is hpt verhaal over mijn oorkeur voor een Italiaanse rinnaar ook bij de renners he iend. Want toen Jarmann twee aar geleden Bugno in de sprint lopte, zei hij tegen mij: „Ik reet dat u liever een Italiaanse rinnaar had gezien. Maar een iwitser heeft ook nog nooit ge ronnen." )e technisch directeur hoeft niet ang na te denken over de vra®® an welke editie van de Gold lace hij de mooiste herinnerin- en bewaart. Ogenblikkelijk ver rijst hij naar de overwinning an Joop Zoetemelk in 1987. De egerende wereldkampioen ging net een slakkegangetje weg bi) :ijn medevluchters. Omdat Ste- ren Rooks en Teun van Vliet de iverwinning liever Zoetemelk unden dan de vrijwel onbeken- ,e en snelle Brit Malcolm Elliott. :on de Nederlandse veteraan lsnog zijn naam op de erelijst aten bijschrijven. lerman Krott: „Joop Zoetemelk lad al verschillende jaren ge- egd dat hij de Gold Race wilde vinnen. Hij geloofde al niet neer in een overwinning, ik ond het prachtig dat het toen och nog lukte." die ..Kleintjes" in De Stem l(yndat er zoveel bijzondere en nieres&ante aanbiedingen In staan. Elke dag weer f Zeeland jan onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Kamerfe deratie is een feit. Voorzitter ir. K. Horstra 'van de Zeeuws-Vlaamse Ka- van Koophandel en zijn collega C: Hartog van de kamer in Mid den- en Noord-Zeeland zetten giste ren in Middelburg hun handtekening er een federatie-overeenkomst. De overeenkomst bezegelt de samenwer king van beide kamers. Een verdergaan de samensmelting in de vorm van een fu sie blijft voorlopig nog uit. Mede door het ontbreken van een Vaste Oeverver binding blijft de zelfstandigheid van bei de kamers onaangetast. De samenwerking richt zich op een ge meenschappelijke belangenbehartiging van het Zeeuwse bedrijfsleven en het uitvoeren van gezamenlijke projecten, voorlichtings- en informatieactiviteiten. Er komt een Zeeuwse kamerkrant. Beide kamers zetten zich ook aan een toer komstvisie op de ontwikkelingskansen van het Zeeuwse bedrijfsleven. Aanleiding daarvoor is de ophanden zijnde actualisering van het streekplan voor Zeeland. „Het Zeeuwse bedrijfsle ven zal zijn verlanglijstje tijdig bij de po litiek en de bestuurders op tafel moeten leggen," aldus C. Hartog. Hij toonde zich gisteren een blij man. „De totstandkoming van de federatie past uitstekend bij de schaalvergroting die we ook op andere terreinen kunnen signaleren in deze provincie: bij de twee Zeeuwse havenschappen, het water schap voor de Zeeuwse Eilanden, de or ganisatie van de Arbeidsvoorziening in Zeeland en de schaalgrootte waar de Zeeuwse gemeenten naar toe groeien." De Federatieraad krijgt 42 leden, 27 uit de 'Middelburgse' kamer en 15 uit de 'Terneuzense'. De eerste voorzitter (voor een jaar) wordt geleverd door 'Terneu- zen': ir. K. Horstra. Horstra toonde zich al evenmin ongevoelig voor de dingen die gaan komen. „We zitten te wachten op een verdere in tegratie van Zeeland en Vlaanderen via de WOV. Deze federatie, hieraan vooraf gaand, is een goede zaak. De wereld wordt kleiner, Europa wordt kleiner. Als we dan injie de provincies niet met el kaar zouden kunnen samenwerken om dat er water tussen ligt, zou dat niet goed zijn." 'Terneuzen' en 'Middelburg' mogen el- 'Bloemen voor het graf van A.J. Kaland. Van onze correspondent Middelburg - Onder grote belangstelling, onder wie talloze prominente CDA-politici, is gisteren oud-senator A. J. Kaland ^Middelburg ter aarde besteld. Kaland werd 72 jaar. Geheel volgens de wens van Ka land werd de dienst in de Nieuwe Kerk, die aan de teraardebestel ling voorafging, gekenmerkt door vooral veel zang. jölands opvolger in de Eerste kamer, prof. dr. L. M. van Leeu wen omschreef Kaland als 'een Dan die veertig jaar als Christen Democratisch politicus gediend Jeeft met een kordaatheid, hel derheid, eerlijkheid en oprecht heid en handelde zoals van een volksvertegenwoordiger mag worden verwacht'. •oor de Eerste Kamer was Ka land volgens Van Leeuwen van onschatbare waarde omdat hij de FOTO'S JAAP WOLTERBEEK senaat door zijn optreden weer volop in de schijnwerpers wist te krijgen. Kaland was na gemeen teraadslid en wethouder in Mid delburg lid van gedeputeerde sta ten in Zeeland van 1962 tot 1978. In de Senaat, sinds 1977, stond Kaland bekend als 'de stoere, van tijd tot tijd dwarsliggende Zeeuw'. Na zijn terugtreden uit de politiek, in 1993, zette Kaland zich in zijn woonplaats aan het schrijven van zijn memoires. De 'stoere, van tijd tot tijd dwarsliggende Zeeuw' op weg naar zijn laatste rustplaats. Middelburg - Irma Heeren Middelburg kreeg zater- in Alphen aan de Rijn de mea Sijbesma Award', een onderscheiding genoemd naar de ex-wereldkampioene j "Bike-Run, ingesteld door de Nederlandse Tria thlon Bond. Bwren kreeg deze onder scheiding voor onder meer naar wereldtitel Run-Bike- j™n, winnares van dè tria- n in Almere en verdere nationale titels en interna tionale prestaties, f® in 1993 mocht de Mid- urgse de Pnjs mee naar nnis nemen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Natuurwet partij (NWP) Zeeland en de ouderenpartij Unie 55+ gaan een lijstverbinding aan voor de komende verkiezingen van Provinciale Staten op 8 maart. Dat besloot de Natuurwetpartij zondag in een vergadering, zo meldt W. Waarsenburg, voorzit ter van de NWP-Zeeland. De NWP had al eerder aangegeven een samenwerkingsverband met de ouderen te willen. Ook de Unie 55+ afdeling Zee land vergaderde over de lijstver binding en besliste daarin posi tief. De lijstverbinding met de NWP geniet volgens secretaris A. de Beijer van de unie de voorkeur boven samenwerking met het Al gemeen Ouderen Verbond (AOV). „Het AOV wil de eerste vier plaatsen van de gezamenlijke lijst voor zichzelf. Wij zouden dan in aanmerking komen voor de plaatsen vijf en zes. Dit vinden wij onredelijk, gezien het feit dat er bij de verkiezingen van Pro vinciale Staten waarschijnlijk maar drie zetels behaald zullen worden. Dit houdt in dat het AOV dan drie afgevaardigden heeft, en de Unie 55+ niet een." Bij de Eerste Kamerverkiezingen worden de leden gekozen door de leden van Provinciale Staten (PS). Als het AOV drie zetels in PS heeft, mogen deze afgevaar digden de Eerste-Kamerleden kiezen. „Wij hebben dan ook in de Eerste Kamer geen vertegen woordiging. Wij mogen wel mee betalen aan de verkiezingen, maar hebben hier zelf geen baat bij. Dat vind ik onredelijk," aldus De Beijer. De voornaamste reden van de tij delijke overeenkomst van de Na tuurwetpartij en de Unie 55+ is het behalen van meer stemmen en zodoende het zetelaantal vergro ten. Een andere reden van de lijstver binding van beide partijen is het feit dat de NWP in haar verkie zingsprogramma een groot ge deelte aan het ouderenbeleid wijdt. „Wij willen de ouderen de plaats geven in de maatschappij die ze toekomt. Ook willen wij hun wijsheden herstellen," aldus NWP-partijvoorzitter Waarsen burg. De Natuurwetpartij staat voor een positieve mentaliteitsveran dering en stelt de mens centraal. De partij wil als basis volkomen gezondheid en balans herstellen op alle levensgebieden. „De basis van alles is het bewustzijn," meent de voorzitter. De Unie 55+ staat volgens hem ook achter deze visie. De Unie 55+ heeft op haar beurt gekozen voor samenwerking met de NWP op basis van de ouderenpara- graaf die de NWP in haar verkie zingsprogramma heeft opgeno men. DINSDAG 17 JANUARI 1995 kaar dan gisteren in een federatieover eenkomst gevonden hebben. Beide par tijen blijven zeer alert op gevoeligheden, en cultuurverschillen die de kloof tussen beide gebieden soms groter maken dan de Westerschelde. Ir. K. Horstra kon het niet laten om er speels aan te referen. „Ik vond vandaag een spreuk in de Enkhuizer Almanak die in beide kamers ergens aan de wand kan hangen. Het is een waarschuwing voor als we ons gaan misdragen, de een tegen de ander. De spreuk luidt: 'Oefen nooit kritiek op je partner. Bedenk wie hem gekozen heeft'. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Deze week is de 'Afvalwijzer Zeeland' naar zo'n veertienhonderd Zeeuwse bedrijven gestuurd. Van onze verslaggever Middelburg - De Raad van Prioriteitsgerechtigden (RvP) van Zekatel, die ver antwoordelijk is voor het totale zenderpakket op het Zeeuwse kabelnet, heeft zijn langste tijd gehad. De raad, in feite vertegenwoordi ger van alle Zeeuwse gemeenten, ging gisteren akkoord met een nieuwe werkwijze die de ophef fing van de huidige RvP inluidt. De werkwijze gaat uit yan regio vertegenwoordiging met eigen onderhandelingsbevoegheid over de zenderkeus. Model voor de nieuwe constructie staat de manier waarop de Zeeuws-Vlaamse gemeenten werken. Deze gemeenten bundel den eerder de krachten in een Raad van Overleg voor kabeltele visie Zeeuws-Vlaanderen die rechtstreeks (dus buiten om de RvP) zaken doét met Zekatel. Eind vorig jaar rolde daar een overeenkomst uit met Zekatel over een zenderuitbreiding met vier kanalen en een uniform ta rief van 21,50 gulden per maand voor de regio Zeeuws-Vlaande- ren. Omdat de Zeeuwse gemeenten gisteren besloten het Zeeuws- Vlaamse model in hun eigen ge meenteraden te bespreken, bleef het voorstel van de Zekatel-di- rectie liggen om alle 26 kanalen van het Zeeuwse kabelnet te be zetten tegen een tariefsverhoging van f 1,10 per maand. De animo daarvoor, maar ook de noodzaak, bleek gisteren echter niet bijster groot. Voor Zeeuws- Vlaanderen hoeft het in ieder ge val niet. Met vier nieuwe kanalen erbij kan Zeeuws-Vlaanderen voorlopig vooruit. Maar ook de gemeenten boven de Westerschelde toonden zich niet erg gretig. Zekatel wil het kabel net in één keer volmaken omdat dat voordeliger is. Zenderuitbrei ding kost doorgaans een kwartje tariefsverhoging per kanaal, maar door de resterende zes ka nalen ineens aan te sluiten, valt de tariefsverhoging vier dubbel tjes lager uit. Aanleiding voor de zenderuit breiding zijn recente ontwikke lingen in tv-land. Veronica is commercieel geworden en wil sa men met Endemol twee televisie netten invullen. RTL heeft plan nen voor RTL 6 en Scandinavian Broadcasting Services wil een Nederlandstalig commercieel station beginnen. Op dit moment worden gemiddeld twintig kana len gebruikt. Van dat nieuwe aanbod staat nog niets vast. Ir. P. Buijs, hoofd ka beltelevisie van Zekatel, kon. gis teren dan ook geen garanties ge ven dat de uitbreiding met zes kanalen ook echt nodig is. „Veronica schat ik op negentig procent. De anderen vijftig pro cent," zei hij. Daarnaast werpt de snelheid van technologische ont wikkelingen de vraag op of het wel zo verstandig is om de beno digde 7.5 miljoen gulden in het verouderde kabelnet te investe- Westdorpe - Fonny van der Vloet wordt met ingang van volgend seizoen trainer van afdelingseer- steklasser RIA. Van der Vloet is op dit moment bezig aan zijn der de seizoen in Graauw. Zoals bekend, vertrok Ivo Wou ters tussentijds bij de Westdor- penaren, waar Egbert Audenaerd op dit moment als interim-trai ner het seizoen vol maakt. Van der Vloet tekende bij RIA een contract met een looptijd van een jaar. De afvalwijzer is samengesteld en uitgegeven door de Zeeuwse Kamers van Koophandel en Fabrieken in samenwerking met de Provincie Zeeland, het OLAZ (Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwijdering voor Midden- en Noord-Zeeland) en de AVZV (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeuwsch-Vlaanderen) Het doel van deze gezamenlijke uitgave is bedrijven te informe ren over welk soort afvalstof fen zij in huis hebben, zodat zij deze bij de juiste verwerker of vervoerder aan kunnen bieden. Hierbij is het met name van be lang om te weten of het afval al dan niet gevaarlijk (chemisch) is, en of een bepaald deel van het afval opnieuw bewerkbaar is. In de Afvalwijzer is onder meer een afval-stoffenlijst opgeno men, waarin staat of een stof behoort tot gevaarlijk afval of tot het overige bedrijfsafval. Ook voor adressen van verwij- deraars en/of verwerkers van stoffen is de Afvalwijzer een goede informatiebron. Verder worden er adressen ge geven van instanties die bij de oplossing van afvalproblemen behulpzaam kunnen zijn. Ook geeft de Afvalwijzer adressen van instanties waar .informatie beschikbaar is over regelge ving, preventie en hergebruik. Van onze verslaggever Terneuzen - De CD A-Tweede Kamerleden M. van der Hoeven en J. Gabor brachten gisteren een werkbezoek aan Borsele, Oostburg en Terneuzen. Het bezoek stond in het teken van de problematiek rondom de mo gelijke herverdeling van het Ge meentefonds in 1997. Terneuzen en Oostburg. krijgen mogelijk een korting op de uitke ring van drie miljoen gulden. Borsele spant de kroon en moet het, als het wetsvoorstel mogelijk eind dit jaar door de Kamer wordt aangenomen, met vier mil joen minder doen. Terneuzen, Oostburg en Borsele worden in Zeeland het hardst ge troffen. Vandaar dat deze ge meenten het nodige lobbywerk verrichten om iets te doen aan deze fikse kortingen. Van der Hoeveii en Gabor be zochten in Terneuzen onder an dere het industrieterrein, het ka naal en de havens. „Om te laten zien dat Terneuzen de nodige in spanningen verricht op het ge bied van bedrijvigheid. En dat is goed voor de werkgelegenheid. Maar door deze inspanningen w.orden wij juist gestraft als de herverdeling van het Gemeente fonds doorgaat," zei wethouder K. van der Hoofd van Terneuzen gisteren. „Er staat immers geen enkele compensatie tegenover. En dat is zeer onbillijk." ZIE OOK ZEELAND - C3 VERVOLG VAN VOORPAGINA „Wij zijn bezig het administra tiesysteem van onze stichting door te lichten. Op advies van het administratiekantoor waarmee we samenwerken. Het zou alle maal wat doorzichtiger moeten worden, vooral omdat wij een in stelling zijn die flink op de klein tjes moet letten." De kans dat Piscaer terugkeert bij de Stichting welzijn acht Snelders 'academisch'. „We heb ben nog geen ontslag aange vraagd, maar het is vrijwel uit te sluiten dat hij nog terugkeert." GroenLinks Zeeland heeft giste ren bij het bekend worden van het nieuws overleg gepleegd met Piscaer en het hoofdbestuur in Amsterdam. Volgens GroenLinks Zeeland is het verder functione ren van Piscaer in de Terneuzen se gemeenteraad door de ver meende fraude 'ongeloofwaardig en daardoor onmogelijk gewor den'. „Gezien de omstandigheden wa ren er geen andere mogelijkhe den dan deze voor de partij en persoon harde beslissing te ne men. Wij betreuren dat door deze kwestie de politiek schade is toe gebracht," staat in de persver klaring. Piscaer en zijn fractiegenoot A. G. Piscaer, die waarschijnlijk wordt opgevolgd door R. Me ijer. FOTO ARCHIEF DE STEM van Himme waren gisteren niet bereikbaar voor een reactie. Naar alle waarschijnlijkheid wordt de plaats van Piscaer ingenomen door R. Meijer. Deze viel tijdens de laatste ge meenteraadsverkiezingen buiten de boot door het grote aantal voorkeursstemmen dat op Van Himme werd uitgebracht. Van onze verslaggever Oostburg - De stuurgroep van de christelijke basisscholen Op de Bres in Breskens en De Drieklank in Oostburg heeft een po sitieve beslissing genomen over het rapport betreffende een be stuurlijke fusie tussen beide scholen. Deze overeenstemming is bekend gemaakt in de nieuwsbrief van beide scholen. De stuurgroep be nadrukt dat in de voorgestelde nieuwe situatie sprake blijft van twee zelfstandige scholen die str aks wel samen één bestuur heb ben. Gelet op de beschikbare progno ses hebben de scholen ook op lan gere termijn voldoende leerlingen om te kunnen blijven voortbe staan. Om de zelfstandigheid te waar borgen, werkt het nieuwe bestuur met een schoolcommissie voor ie dere school. Deze commissie be staat uit vier leden, die ouder zijn van kinderen op de betreffende school en lid zijn van de nieuwe vereniging. Het totale beleid wordt gevoerd door het algemeen bestuur dat uit zes leden bestaat. Volgens de stuurgroep heeft de bestuurlijke fusie geen rechtstreekse gevolgen voor de werkgelegenheid van het personeel van de scholen. „De vaststelling van de formatie blijft ook per school gebeuren. Wel gaan de personeelsleden over in een grotere organisatie. Dat heeft voordelen, maar kan ook nadelen hebben."

de Stem | 1995 | | pagina 11