Genie in de voetsporen van George Best? iRaac 'Gold Race kreeg pas erkenning, toen Merckx tweede keer won' Overeenkt ter aarde Nieuwe cons DE STEM SPORT Ryan Giggs, aanbeden wonderkind van het Britse voetbal STIKCKË LEUK Herman Krott dit jaar laatste keer technisch directeur Award voor Irma Heeren DINSDAG 17 JANUARI 1995 [$3 Van onze correspondent Bob van Huët Manchester - Het mirakel be gon verkeerd, met een te hoge pass van een medespeler. Achteloos corrigeerde Giggs die slordigheid en was klaar voor de tien geniale seconden waar voetbalminnend Enge land steeds maar over zwij melt. Drie keer raakte hij nog de bal om in een duizelingwekkende sprint twee Tottenham-verdedi- gers - eentje door de benen - en de doelman te passeren. De laat ste ging voor schut met wat de Fransen een 'grote brug' noe men; de bal langs de ene kant, de speler langs de andere. De actie lijkt te ver doorgevoerd en de anti-climax van een ordinaire achterbal dreigt. Maar de vierde keer dat zijn linkervoet de bal beroert, vliegt die strak in de rechterhoek. In spiegelbeeld scoort Giggs uit dezelfde 'onmo gelijke' hoek die Van Basten we reldfaam gaf op de EK-finale van 1988. Dat was twee seizoenen geleden en het begin van een voetballe gende die lang niet was verteld op de gure Britse eilanden. Ryan Giggs, het wonderkind van Man chester United, is verreweg de beste voetballer die de uitvin ders van de sport sinds jaren hebben geproduceerd. Kenners rangschikken hem in de exclu sieve categorie Stanley Mat thews, Jimmy Greaves, Rodney Marsh en Dennis Law. De com binatie van snelheid, techniek en onvoorspelbaarheid was voor het laatst verenigd in een andere held van Old Trafford: George Best. Volgens velen hier had die Johan Cruyff naar de kroon kun nen steken als hij zijn talent niet had verzopen in de whisky. De wonderbaarlijke acties van Ryan Giggs domineerden tot voor kort de 'Doelpunt van de Maand'-rubriek in 'Match of the Day'. Voetbalschrijvers gingen wekelijks uit hun bol om de Welsh Wizzard (Welse tovenaar) in proza te vangen. „Giggs zoemt over de vleugel als een gitaarsolo van Jimmy Hendrix," vond de een. Een ander stelde: „Ryan Giggs heeft dingen met een bal gedaan die in aanmer king komen voor kunstsubsidie. Tussen het beton van de bouw vakkers in het Britse voetbal springt hij er uit als een Miche langelo." In de nieuwe mega-supporters- winkel van Manchester United draait een kwart van de omzet op het net 21 jaar geworden voetbalfenomeen. Alleen al bij de thuiswedstrijd tegen Notting ham Forrest werd onlangs voor een kleine 100.000 gulden aan Giggsalia verkocht. Een rood of zwart voetbalshirt met zijn naam en nummer (11) kost ne gentig gulden, een Ryan Giggs beddesprei tachtig gulden en de, meestal uitverkochte, video 'The Very Best: Ryan and George' vijfendertig gulden. Absurd Bij gebrek aan nieuwe heldenda den moest die video moest de laatste maanden vaker en vaker afgespeeld. Zo groot is de natio nale Giggs-industrie inmiddels geworden dat de absurd getalen teerde voetballer nauwelijks toe komt aan wat hem zo bijzonder maakt. 'Giggsie' poseert half naakt in tienerbladen, maar kampt het hele seizoen met een dramatisch vormverlies. Hij handhaaft zich als verdienstelij ke linksbuiten maar is geen schaduw van de man voor wie AC Milan deze zomer 35 miljoen gulden op tafel wilde leggen - net zoveel als Inter betaalde voor Bergkamp en Jonk samen. De zo lang door zijn trainer beschermde Giggs (interviews worden systematisch geweigerd en zelfs BBC-instituut 'Match of the Day' staat voor een gesloten deur) lijkt de overgang naar zelf standigheid moeilijk te verwer ken. Het voetbal heeft hem al miljo nair gemaakt. United zou hem op de loonlijst hebben voor 110.000 gulden per maand. Van sponsor Reebok krijgt hij 7000 gulden per week om op hun schoeisel te staan. Daarnaast zijn er vergelijkbare inkomsten uit reclamespots voor frisdran ken en videospelletjes. Als Ryan Giggs morgen een cd zou opnemen, werd die zeker een hit. Alleen al zijn verschijning doet Britse bakvissen gillen als ware hij een van de vijf 'Take That's', de meest succesvolle tie nerband uit Manchester. De snel ogende en stijlvol geklede vedet te wordt bediend door de druk ste postbode van Goot-Brittan- nië. Hij ontvangt 2000 brieven per week. Talloze meisjes en vrouwen sturen hem hun slipje mee. Jongemannen laten zich zijn nieuwe soldatencoupe aan meten. Dat kapsel zorgde overi gens voor spanningen met spon sor Reebok dat juist een heel dure spot had geschoten waarin Giggs zijn tot handelsmerk ver heven zwdrte krullok achterover strijkt. Zonder overleg met de reclamejongens liet hij de darte le kuif afknippen en maakte zo de reclamespot alweer achter haald voordat die was uitgezon den. Tribunetijgers op Old Trafford houden hun hart vast. Giggs heeft dan geen stoppelbaard, ademt geen dranklucht uit en praat niet met een Belfasts ac cent, maar het spook dat George Best te pakken kreeg, zou ook zijn carrière op de korrel heb ben. Te veel tamtam buiten de lijnen, te veel glitter en glamour dreigen de meest flamboyante en sympathieke voetballer van zijn generatie misschien voortijdig te tackelen. Van deze lijd De biografie van het Welse su pertalent - die hij liet optekenen in de Kerstmis-bestseller 'Ryan Giggs: My Story' - is een verhaal van deze tijd. Eigenlijk zou hij Ryan Wilson moeten heten, naar zijn vader Danny Wilson. Danny Wilson was een ruige bouwvakker uit Tiger Bay, een probleemwijk van Cardiff. Zijn verhouding met de veertien-jarige Lynne Giggs was zeer tegen de zin van haar ouders. Hun dochter was te jong en Wilson had een lokale reputa tie als drankorgel en rokkenja ger. Dat hij van Afrikaanse ori gine was, lag in het gesloten Wales evenmin lekker. Hoofdza kelijk omdat Danny een zeer goed rugbyspeler was, werd hij uiteindelijk getolereerd. Lynne raakte spoedig in ver wachting en baarde op 29 no vember 1973 een jongetje. De ouders noemden hem Ryan, naar de Welse televisieserie 'Ronnie and Ryan'. Niet lang na zijn geboorte werd Danny Wilson ge vraagd voor Cardiff te spelen. De nieuwe lokale held genoot van zijn status en vergat zijn gezin - en later ook zijn rugby - in drank en vrouwen. Toen Ryan vier was werd zijn vader tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het molesteren van een politieman. 'De drank brengt u in de proble men. U verandert van een net pérsoön in iemand met een onre delijk humeur en een hang naar geweld'. Eenmaal uit de cel te kende Wilson een contract als professioneel rugbyspeler bij Swinton, een voorstad van Man chester. Het drankprobleem ver huisde echter mee. Kapot van wat zijn moeder werd aange daan, veranderde de kleine Ryan zijn achternaam in Giggs. Zijn vader, die deze zomer opnieuw voor de rechter kwam na een verloren race met een politiewa gen, heeft hij sindsdien niet meer ontmoet. „Ik wil hem niet meer zien omdat dat de mensen om wie ik het meeste geef pijn doet. Ryan Giggs: „Ik ben niet de tweede George Best, maar de eerste Ryan Giggs. FOTO EMPICS Het doet mijn moeder pijn en mijn grootouders, dus wil ik hem niet zien. Hij weet dat het alle maal zijn eigen fout is," zei Giggs in een zeldzaam interview met Hugh Mcüvanriey.Enge- •lands eminente sportschrijver. Melkboer In Manchester trok het lichtvoe tige jochie snel de aandacht van melkboer Dennis Schofield, die in zijn vrije tijd scoutte voor Manchester City. „Hij passeerde drie, vier spelers en knalde de bal dan onhoudbaar in het doel. Mensen kwamen van ver om hem te zien spelen in het school- voetbalteam. Hij deed dingen waarvan je niet eens droomde, hakte de bal over zijn eigen hoofd en passeerde zo zijn tegen stander," herinnerde Schofield zich. City stond op het punt Giggs te contracteren toen Manchester United-baas Alex Ferguson aan belde. De keuze 'Was niet möei- lijk. Giggs kamer hing vol met United-posters. De norse Schot nam hem onder zijn vleugels en beschermde hem met grote strengheid tegen de media en andere invloeden van buiten het veld. Na een korte invalbeurt maakte Ryan Giggs op 4 mei 1991 zijn debuut in het eerste van Man chester. In de traditionele kraker met stadsrivaal City scoorde hij meteen het enige doelpunt. Vij fentwintig competitietreffers en een veelvoud aan winnende voorzetten zouden volgen. Old Trafford bezingt Giggs met een triomfantelijke variatie op de 'Robin Hood'-melodie: „Ryan Giggs, Ryan Giggs, running down the wing... feared by the Blues (van Manchester City), lo ved by the Reds (United), Ryan Giggs....'' Op zesientien-j arigé- leeftijd speelde hij zijn eerste interland voor Wales. Tegen België kwam de eerste internationale treffer met een lasergestuurde boog- vrijetrap in de bovenhoek, een andere specialiteit. De onvermijdelijke vergelijkin gen met de grillige Best zijn de superster tegenwoordig een bron van irritatie. „Ik ben niet de tweede George Best, ik ben de eerste Ryan Giggs,"' is zijn re pliek. Hugh Mcilvanney is het daarmee eens: „Hij is geen Ge orge. Die had een vreemd lichaam en dubbelgelede enkels die hem in staat stelden te ren nen in een hoek van 45 graden, Giggs heeft twee van de godde lijke voetbalbenodigdheden: snelheid te over en een groot evenwicht. Op dit moment st hij met kop en schouders boven de rest uit." Net als Best (Noord-Ierland) kan Giggs alleen Wales niet naar een kwalificatie schieten. De kans is daarom groot dat Giggs, ook al hervindt hij in het nieuwe zijp draai, nooit op een WK-to- neel zal schitteren. „Ik wil mijn carrière niet beëindigen zonder dat ik voor mezelf weet dat ik er niet alles heb uitgehaald. Ik droom er van me te bewi tussen de beste voetballers ter wereld, en de meesten daarvan spelen in Italië. Als mijn hui contract afloopt, ben ik vijfent wintig en het kan zijn dat het moment is om naar Italië te gaan," aldus Giggs die een be wonderaar is van Roberto I gio. Het afgelopen jaar bracht G: 'behalve' een landskampioen schap en een FA-beker, weinig bevrediging. Wales werd op het laatste moment door Roemenië van de WK-tickets naar Amerika beroofd en United sneuvelde voortijdig in de Champions Lea gue. Sommige commentatoren beginnen hun gèduld te verliezen met 'Giggsie' en bekritiseren op- J eens onvolkomenheden in zijn fameuze repertoire. Een beetje als Bergkamp zit het I hem op het veld niet mee. De laatste weken was de Wizzari veelvuldig uitgeschakeld door kleine blessures. Bij zijn luid bezongen terugkeer terugkeer kneusde hij zijn hand. Gelukkig voor Giggs heeft hij het vertrouwen van zijn trainer Alex Ferguson. Als miljoenen Britse voetbalfans wacht ook hij op het moment dat het Welshe genie definitief uit de 'dip' kruipt. ^URD djo Kleintjes" in De Stem. omdat er zoveel bijzondere en 1 ^rv»«ressante aanbiedingen in staan. Elke dag weer l Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Ka deratie is een feit. Voorzitter Horstra 'van de Zeeuws-Vlaan mer van Koophandel en zijn (jrs. C: Hartog van de kamer i den- en Noord-Zeeland zetter ren in Middelburg hun handte onder een federatie-overeenkt De overeenkomst bezegelt de san king van beide kamers. Een verd de samensmelting in de vorm van sie blijft voorlopig nog uit. Mer Hermann Krott is begon nen aan de laatste maan den als technisch direc teur van de Amstel Gold Race. Hij is de grondleg ger van de Nederlandse wereldbekerwedstrijd, die in 1966 voor de eerste keer werd gehouden. Dit jaar wordt voor de 30e maal het startschot voor de Gold Race gelost. De klassieker heeft inmid dels een vaste plaats in het wereldklassement veroverd, tussen de 'mo numenten' Milaan-San Remo, de Ronde van Vlaanderen, Parijs-Rou- baix, Luik-Bastenaken- Luik en de Ronde van Lombardije. Met elk jaar tienduizenden toeschou wers langs het parcours behoort de Gold Race tot een van de drukst be zochte eendaagse sporte venementen in ons land. De wielerwedstrijd door Zuid-Limburg, die aan vankelijk door de buiten landse pers nauwelijks serieus werd genomen, wordt inmiddels in tal van landen rechtstreeks op de televisie uitgezon den. Onze verslaggever zocht de initiatiefnemer van de Amstel Gold Race op in zijn bedrijf in Half weg en ging met hem terug in de tijd. Door Jan Seuren Halfweg - Voor het interview over zijn afscheid als technisch directeur van de Amstel Gold Race heeft hij de showroom van zijn bedrijf aan het Industrieter rein in Halfweg als locatie geko zen. Herman Krott (64) staat al 30 jaar aan het roer van een groothandel in sportprijzen. „De meeste mensen denken dat ik altijd bij de brouwerij heb gewerkt, omdat ik vanaf het be gin bij de Gold Race betrokken ben geweest," zegt Herman Krott lachend. „Voor ik een be drijf in sportprijzen begon, had ik in Huizen al een accu-fabriek waar dertig mensen werkten." Een imposante foto van de Am- stel Gold Race brengt het thema, na het korte intermezzo over zijn maatschappelijke carrière, weer op de wielersport en dan met name de klassieker door het Zuidlimburgse heuvelland. Jan Raas, in regenboogtrui, leidt op de foto de beklimming van de Cauberg met in zijn spoor ren ners van Peugeot, onder wie Hennie Kuiper en Gilbert Du- clos-Lassalle. Raas zou de wed strijd in dat seizoen voor de vierde opeenvolgende keer win nen. „Het was een schitterende koers, zoals er heel veel mooie wed strijden zijn geweest," zegt Her man Krott, nadat hij de namen van de renners op de foto heeft opgesomd. „Ik heb er geen moei te mee om als wedstrijdleider te stoppen. Want ik ben op een leeftijd gekomen om afscheid te nemen. De wedstrijd wordt ko mend seizoen voor de 30e keer gehouden en ik word 65. Dat leek mij een uitstekende gele genheid om er mee op te houden. Toen de klassieker voor de 25e keer werd gehouden en ik een koninklijke onderscheiding kreeg, ben ik met aftellen begon nen. Ik heb mij lang genoeg op het afscheid kunnen voorberei den en zal echt niet in een zwart gat vallen. Ik heb er veel meer moeite mee gehad, toen de Am- stel-amateurploeg werd opgehe ven door perikelen met de KN- WU. Dat kwam volledig onver wacht." Criteriums Herman Krott was al lang vóór de eerste editie van de Gold Race een bekend figuur in de Neder landse wielersport. Hij leidde niet alleen de succesvolle ama teurwielerploeg, die bijna zestig coureurs aan het profpeloton le verde, maar organiseerde in sa menwerking met Ton Vissers en Charles Ruys ook criteriums voor beroepsrenners in het hele land. De Amsterdammer had zich al jaren sterk gemaakt voor een aansprekende Nederlandse wed strijd op de internationale ka lender. Aanvankelijk was het.de bedoeling een wielerkoers van Amsterdam naar Maastricht te organiseren. Door verschillende oorzaken bleek dat echter niet haalbaar. Uiteindelijk werd het startschot voor de eerste editie van de Amstel Gold Race in Breda gelost. Na 302 kilometer en bijna acht uur fietsen kwa men de renners in de finish- plaats Meerssen aan. Het peloton had door verschillende wegom- leidingen 30 kilometer meer af gelegd dan de voorziene afstand. Parcours Herman Krott had met de voor malige Franse wereldkampioen Jean Stablinksky een uitstekend Herman Krott met de wisselbeker van de Amstel Gold Race in de showroom van zijn bedrijf in Halfweg. foto fotopersbureau dijkstra Vier weken aan een stuk was Herman Krott in Limburg om. het parcours voor de eerste Am- stel Gold Race uit te zetten. Met voormalig beroepsrenner en ploegleider Henk Steevens uit Elsloo ging hij vrijwel iedere dag op pad. In de loop der jaren werd het traject aangepast en moeilijker gemaakt. Krott en zijn medewerkers kwamen ech ter heel vaak voor verrassingen te staan als zij vlak voor de wedstrijd nog eens het parcours inspecteerden. Herman Krott: „Wij hebben wel eens meegemaakt dat één dag voor de wedstrijd de aanloop naar de Keutenberg nog moest worden geasfalteerd. In 1991 was het wegdek verdwenen vlak voor de beklimming van de Ey- serbosweg in Eijs. Toen het pelo- ton de eerste keer passeerde was er niets aan de hand, want het zand was prima aangewalst. Supporters, die de renners over al volgden, reden de strook ech ter helemaal kapot. Bij de twee de doorkomst regende het lekke banden. Persoonlijk vond ik dat stuk best mooi, want daar werd de beslissing geforceerd. Ieder een moest rijden om voorop te blijven of om weer aansluiting te krijgen." Contracteren In de beginfase had Herman Krott grote moeite met het con tracteren van ploegen voor zijn wedstrijd. Pas nadat de Gold Race werd opgenomen in het Super Prestige Pernod-klasse- ment en later ging meetellen voor de rangschikking om de wereldbeker, verliep de samen stelling van het deelnemersveld soepeler. Want de A-renners mo gen op de dag van een klassieker nergens anders rijden. Krott: „Ik begon al in de Omloop het Volk met het benaderen van ploegen. Ik heb mij echt te plet ter gelopen voor een representa tief rennersveld. Gelukkig heeft de Gold Race altijd een sterk deelnemersveld en goede erelijst gehad. In de beginfase kreeg de wedstrijd in het buitenland en vooral in België het predikaat 'poenklassieker'. In België kreeg geen enkele ploeg betaald. Maar als wij geen onkostenvergoeding in het vooruitzicht stelden, kwa men de ploegen niet. Met de vedetten moesten wij langer on derhandelen, je voelde dat zij dat wilden. Zoals met Bernard Hinault in 1981. Ploegleider Cy- rille Guimard had aanvankelijk weinig interesse om met zijn ploeg naar Nederland te komen. Uiteindelijk, na heel lang onder handelen, hadden wij geregeld dat de renners alleen maar een fiets mee hoefden te nemen. De Nederlandse amateurwielerploeg Gazelle leverde een ploegleiders wagen, soigneur en mecanicien. Het mooie was dat Hinault ook nog won." Erkenning Het heeft volgens Herman Krott tien jaar geduurd voordat de wedstrijd erkenning in het bui tenland kreeg. „Dat gebeurde pas, toen Eddy Merckx in 1975 voor de tweede keer won." In de loop der jaren is het par cours ingrijpend veranderd en aangepast aan de normen die aan een wereldbekerwedstrijd worden gesteld. Het aantal hel lingen is inmiddels tot 24 opge lopen, met sinds 1993 een finale over Belgisch grondgebied. Her man Krott vindt dat er aan het huidige parcours niet meer ge sleuteld moet worden, ook al hebben de Italianen Pantani en Chiappucci op een nog selectie vere finale aangedrongen. Met beklimmingen die nog steiler zijn. De meeste coureurs vinden echter dat zij nu al geen kans meer maken. „De renners vinden de Gold Ra ce lastiger dan Luik-Bastena ken-Luik. De Nederlandse wed strijd is geestelijk ontzettend zwaar," vindt Herman Krott. „In Klimmen, meer dan 80 kilometer voor de eindstreep, rijden alle vedetten al bij elkaar. De finale begint eerder dan in welke klas sieker ook. De toekomst van de Gold Race is in elk geval verze kerd. De wedstrijd is definitief opgenomen in het wereldbeker circuit en heeft nu al meer tv- uren dan bijvoorbeeld Parijs- Roubaix." In 29 jaar Amstel Gold Race werden twee renners betrapt op het gebruik van verboden mid delen. De Deen Kim Andersen is inmiddels gestopt, Pascal Lino liep twee jaar geleden tegen de lamp. De Fransman, die in dat zelfde jaar dagenlang de gele trui in de Tour zou dragen, werd echter nooit vervolgd en ook niet geschorst voor zijn vergrijp in de Gold Race. „Ik weet ook niet wat er aan de hand is geweest," zegt Herman Krott. „Ik heb er nooit meer iets van gehoord. Ik ben al lang blij dat de Gold Race niet ontsierd wordt door dopingperikelen. Vooral in de beginjaren doken de journalisten als aasgieren op die affaires. Als technisch directeur heb ik nooit impopulaire maat regelen hoeven te nemen. Ook niet tijdens de wedstrijd zelf." Voorkeur Dit seizoen krijgt Herman Krott de laatste kans om een Italiaanse winnaar in zijn armen te sluiten. Volgens de Amsterdammer is het verhaal over een Italiaanse win naar echter een eigen leven gaan leiden, al ontkent hij niet dat hij meerdere malen met de vedetten Fondriest, Bugno en Chiappucci over de Gold Race heeft gedis cussieerd. Krott: „Het klopt dat ik me wel eens heb laten ontvallen dat ik een Italiaan als winnaar zou wil len. Maar dat wil niet zeggen dat ik er op zit te wachten. Kenne lijk is hpt verhaal over mijn voorkeur voor een Italiaanse winnaar ook bij de renners be kend. Want toen Jarmann twee jaar geleden Bugno in de sprint klopte, zei hij tegen mij: d» weet dat u liever een Italiaanse winnaar had gezien. Maar een Zwitser heeft ook nog nooit ge wonnen." De technisch directeur hoeft niet lang na te denken over de vraag aan welke editie van de Gold Race hij de mooiste herinnerin gen bewaart. Ogenblikkelijk ver wijst hij naar de overwinning van Joop Zoetemelk in 1987. De regerende wereldkampioen ginfi met een slakkegangetje weg bij zijn medevluchters. Omdat Ste ven Rooks en Teun van Vliet de overwinning liever Zoetemelk gunden dan de vrijwel onbeken de en snelle Brit Malcolm Elliott, kon de Nederlandse veteraan alsnog zijn naam op de erelijst laten bijschrijven. Herman Krott: „Joop Zoetemelk had al verschillende jaren gj' zegd dat hij de Gold Race wilde winnen. Hij geloofde al nie Van onze correspondent Middelburg - Onder grote b prominente CDA-politici, is g in Middelburg ter aarde bestel Geheel volgens de wens van Ka- land werd de dienst in de Nieuwe Kerk, die aan de teraardebestel ling voorafging, gekenmerkt door vooral veel zang. Kalands opvolger in de Eerste Kamer, prof. dr. L. M. van Leeu wen omschreef Kaland als 'een man die veertig jaar als Christep Democratisch politicus gediend. I heeft met een kordaatheid, helj i derheid, eerlijkheid en oprecht- I beid en handelde zoals van een Ij volksvertegenwoordiger mag I worden verwacht'. I Voor de Eerste Kamer was Ka- land volgens Van Leeuwen van I onschatbare waarde omdat hij de meer in een overwinning- Ik Middelburg - Irma Heeren jht Middelburg kreeg zater dag in Alphen aan de Rijn de Thea Sijbesma Award', een onderscheiding genoemd naar de ex-wereldkampioene Run-Bike-Run, ingesteld door de Nederlandse Tria thlon Bond. Heeren kreeg deze onder scheiding voor onder meer haar wereldtitel Run-Bike- Run, winnares van dè tria thlon in Almere en verdere nationale titels en interna tionale prestaties. Ook in 1993 mocht de Mid delburgse de prijs mee naar nuis nemen. vond het prachtig dat het toen toch nog lukte."

de Stem | 1995 | | pagina 10