Weekend ik heb geen toekomstplannen meer' DE STEM Vier jaar geleden begon advocaat Piet Aarts met het vertegenwoordigen van de belangen van ongeveer vijftien whiplash-patiënten. Nu heeft hij er constant driehonderd onder zijn hoe de. Was het in zijn beginjaren nog een gevecht om het syndroom bij contro le-artsen en verzekeraars erkend te krijgen, vandaag de dag is het een voortdurende strijd om geld los te krijgen bij de verzekeraars. Het allerliefste wil Yvonne (27) uit Breda terug naar de dag voor 26 no vember 1992. Op die donkere novem berdag zit zij naast haar vriend in de auto voor het stoplicht ter hoogte van het industrieterrein Takkebijster aan de Tilburgseweg in Breda. Een klap in november '92 veranderde het leven van Yvonne voorgoed Slachtoffers klagen steen en been over vertragingstaktiek van verzekeraars Explosieve groei patiënten- stichting DE STEM Ze vliegen schi geluiden die v worden sinds jat kwade machter blijven. Het ma, vleermuis beh bekend is. Mon< laatste tijd iets geven. Een om gemaakt van co jaren een ZATERDAG 14 JANUARI 1995 E] »Een whiplash ontstaat in meeste gevallen bij een koi. staartbotsing. In Amerika wordi de kwetsuur dan ook wel '«er. keerslichten-syndroom' Een Nederlandse benaming het trauma is ook wel zweepslag Het hoofd maakt - zoals op de tt. kening te zien is - een snelle zwem, van voor naar achter met als gt. volg dat de halswervelkolom uit. rekt. Een acute klacht is nek en nekpijn gevolgd dooi hoofdpijn, pijn in armen ders, slecht horen, duizeligheid, concentrat nissen, slaapproblemen en tinte. lingen in armen en benen. Vechten voor whiplash- Door Monique Bakker Piet Aarts is Bredanaar met een overvolle advocaten praktijk in Veldhoven. Zijn cliënten komen voor namelijk uit Brabant, Zee land en Noord-Limburg. Aarts zit daarnaast in een Netwerk Specialistische Belangenbeharti ging Whiplashpatiënten, een net werk van juristen. Al aan het begin van het gesprek legt hij een stapel artikelen op tafel. 'Whiplash bezorgt verzekeraars hoofdpijn', luidt een van de koppen. Toepasselijker kan niet. „Het is in middels ook door de verzekeraars een erkend letsel. Het probleem is op de eerste plaats dat de klachten van een slachtoffer moeilijk aan te tonen zijn. Als iemand bij een ongeluk een been verliest is, dat duidelijk; dat ziet iedereen. Maar heeft een slacht offer last van concentratiestoornis sen, duizeligheid, vergeetachtigheid en evenwichtsstoornissen, dan is dat met bijvoorbeeld foto's moeilijk aan te tonen. De verzekeraar wil toch keiharde bewijzen," zegt Aarts. De tweede oorzaak van de 'hoofd pijn bij de verzekeraars' zit 'm in de enorme toename van het aantal let selschades met een whiplash-syn- droom. „Schattingen geven aan dat er er jaarlijks ongeveer 200.000 ge wonden vallen bij verkeersongeluk ken. Hierbij hebben ongeveer 100.000 mensen een nekletsel, waar van er ruim 30.000 blijvende schade aan de nek hebben," aldus Aarts. De autoverzekeraars hebben in 1994 al 350 miljoen gulden aan schades uitgekeerd aan whiplash-slachtof- fers. Dat is honderd miljoen meer dan de schadelast van autodiefstal len, zo berekende Th. Kremer, hoofd Speciale Zaken van Nationale Ne derlanden en voorzitter van de Advocaat Piet Aarts (rechts) met een whiplash-patiënte die inmiddels is omgeschoold tot dierenarts-assistente. werkgroep Personenschade van het Verbond van Verzekeraars. De cij fers verschenen in het Verzekerings magazine van 9 november 1994. Hij heeft tevens uitgerekend dat van el ke gulden wa-premie al bijna vijf tien cent bestemd is voor de slacht offers van nekletsel. Kremer zei eind oktober 1994 op een studiedag in Utrecht werd gehouden dat alle betrokkenen samen 'hun nek eens zouden moeten uitsteken' voor eerstelijnshulp aan slachtoffers en normering voor de regeling van kleinere schaden. „Een snelle scha de-behandeling dient tevens om schade-inflatie te voorkomen. Waar verzekeraars zich in het verleden wel aan hebben bezondigd is het 'uitstelprincipe'. Daarvoor is inmid dels ook leergeld betaald, omdat langere procedures zeker niet tot la gere uitkeringen leidden," aldus Kremer op de studiedag. En dat is nu net waarom het gaat, zegt Aarts. „Er zijn verzekerings maatschappijen, zoals Nationale Nederlanden, die het goed door heb ben. Zij zorgen voor een snelle scha de afhandeling en helpen er aan mee dat het slachtoffer snel weer kan werken. Steeds meer maatschappij en gaan de goede kant op, maar het gaat moeizaam," aldus Aarts. De verzekeraars moeten volgens Aarts eens gaan kijken naar de rest- capaciteit van de slachtoffers en zijn daarmee op de lange duur een stuk voordeliger mee uit. Een aantal ver zekeraars is daarmee al de goede weg ingeslagen, maar voor het leeu- wedeel vecht hij nog dagelijks tegen de bierkaai. „Zo snel mogelijk na het ongeval moet een arbeidsdes- kundige ingeschakeld worden die onderzoekt of het slachtoffer nog kan werken en zo ja wat voor werk hij of zij kan doen en of er omscho ling moet plaatsvinden. Vaak komt die deskundige pas als het slachtof fer het werk al kwijt is, na een jaar uit de wao is gezet en in de ww of de bijstand zit. De kans op werk is dan nog maar heel klein en de schade voor de verzekeraar des te groter," aldus Aarts. Dat nog niet heel soepel gaat, be wijst de zogeheten zwarte lijst van keuringsartsen die er onder verze- kaars circuleert die te whiplash- FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP vriendelijk zouden zijn. „Een keu ringsarts wordt in gezamenlijk over leg gekozen. Die lijst bestaat. Maar het omgekeerde is ook waar. Als ik weet dat een arts te 'whiplash-on- vriendelijk' is, ben ik het niet met die keuze eens." Herkeuringen, omdat de resultaten voor de verzekeraar te slecht uitval len, komen regelmatig voor. „Dat komt voor als een neuroloog bij voorbeeld een te hoog invaliditeits- percentage afgeeft, dat betekent dat de verzekeraar een forse claim krijgt. Hij zal dan om een 'second Door Monique Bakker Het licht springt op groen maar zij moeten met hun Ford Fiësta nog even blij ven staan omdat er een auto van de linker- naar de rechtbaan schiet. Een bestuurder van een bestelbus ziet niet dat zij stilstaan en knalt achter op. De auto waarin Yvonne zit, wordt als het ware gesandwiched. De scha de aan de auto bedraagt ongeveer vijfduizend gulden. Yvonne loopt een whiplash op. Nu ruim twee jaar na het ongeluk blijkt dat zij niet be hoort bij de zeventig procent die van dit syndroom geneest. „Meteen na het ongeluk had ik pijn in mijn achterhoofd en nek. De vol gende ochtend was ik ook nog mis selijk en duizelig," vertelt zij. De he le medische molen gaat vanaf dat moment voor haar draaien. „We hadden net een huis gekocht en za ten midden een verbouwing en ver huizing. Ik werkte fulltime in de meubelzaak van mijn moeder. Ik kon in huis niets doen en hing op de zaak ook maar wat rond. Alles deed zeer." In eerste instantie adviseert de huis arts haar een week rustig aan te doen en terug te komen als het dan nog niet over is. Vervolgens moet ze naar de fysiotherapeut. „Daar ben ik nog steeds onder behandeling. Hij kan niet aan mijn nek komen, maar maakt de spieren in mijn rug, schou ders en armen los. Alles gaat op den duur verkrampen omdat je constan te pijn hebt." Ze komt voor vijftig procent in de ziektewet, want ze kan er niet tegen om hele dagen alleen thuis te zitten. „Ik werkte vier uur per dag en dat was echt mijn maximum. In septem ber 1993 zei de bedrijfsvereniging de Detam dat ik elke maand maar een uur meer moest gaan werken. Ik probeerde dat, maar het ging niet. Toen zeiden ze dan moet je toch maar vijf uur werken en je werk zaamheden aanpassen. Ik deed in de zaak al niet meer dan klanten hel pen. De showroom veranderen, ma gazijn opruimen en schoonmaken kon ik al niet meer." De klachten worden erger en de fy siotherapeut en de huisarts advise ren maximaal vier uur te werken. Op 15 november 1993 schakelt Yvonne de advocaat Piet Aarts in. „Je denkt in eerste instantie wel dat het meevalt en dat je het allemaal zelf wel kan regelen, maar als je zo als ik in de wao terecht komt gaat er meer spelen." Na een jaar ziektewet komt zij dus in de wao terecht en ze zit nu (van wege de nieuwe wetgeving) in de ww, met een sollicitatieplicht. „Ik wil dolgraag werken. Ik zou de zaak van mijn moeder gaan overne men, maar het is echt onmogelijk om meer dan vier uur per dag te werken. Als je twee banen hebt verwacht de werkgever dat je bij alle twee voor honderd procent werkt. Ik werk nu bij mijn moeder en die accepteert het dat het niet elke dag even goed gaat. Bij een andere werkgever zou ik er allang uitgegooid zijn. Ik zou volgens het lijstje altijd nog admini stratief werk kunnen doen of faxen versturen, maar ik word al moe van een uur kerstkaarten schrijven," legt ze uit. Begin 1994 worden er bij de Stich ting Manuele Geneeskunde in Eind hoven foto's gemaakt en een neurop- sychologisch onderzoek gedaan. „Dan kijken ze of je klachten niet psychisch zijn. Voor mijzelf had ik nog wel het gevoel dat ik injde toe komst nog wel mogelijkheden had. Maar uit het rapport bleek dat ik veel te positief was," zegt Yvonne terwijl ze eindconclusies op tafel legt. „Tijdens die test moest ik plaatjes benoemen. Ze laten je dan bijvoor beeld een plaatje van een huis zien en dan moet je zo snel mogelijk rea geren. De simpelste dingen wist ik niet of niet snel genoeg. Er bleek uit dat ik niet twee dingen tegelijk kan doen en dat ik me niet lang kan con centreren. Ook uit het evenwichts- onderzoek in Maastricht bleek dat als ik twee dingen tegelijk moet doen, ik daar duizelig van word." Binnenkort ondergaat zij een pijn- bestrijdingsbehandeling in Maast richt. Door de zenuw die de constan te pijn veroorzaakt uit te schakelen hoopt ze dan verlost te zijn van de pijn. „Alles wat minder is, is meege nomen. De klachten zijn er dan nog wel." Haar verhaal is een lange opsom- opinion' vragen. Maar ik mijn beurt ook als het resultaat ii het nadeel van mijn cliënt uitvalt, geeft Aarts toe. Die eraan toevoej dat het zowel van zijn kant als van de kant van de verzekeraar geven ea nemen is. Een ander probleem waar slachtof fers bij verzekeraars tegenaan lopea is het krijgen van voorschotten, on de extra kosten die een whiplash- trauma met zich meebrengt te kun nen betalen. Taxi-kosten voor het bezoek aan een arts, omdat een tiënt vaak zelf geen auto meer ka rijden. Vergoeding voor huishoude lijke hulp omdat ze stofzuigen, s ken of ramen lappen absoluut meer zelf kunnen. Een verzekeraar neemt twee jaar de tijd om de scha de af te handelen. Na die tijd is goed te zien of dat een slachtoffer blijvend letsel heeft en kan er sproken worden over de hoogte een claim. Slachtoffers klagen steen en h over de vertragingstaktiek van de ming van ellende. Maar ze wil niet zielig overkomen. „Daarom wil ik mijn foto en achternaam niet in de krant." Haar moeder en vriend, inmiddels aangeschoven bij het gesprek zeggen het ook. „Yvonne klaagt nooit, maar wij zien het als ze doodmoe is en pijn heeft." Plannen voor de toekomst heeft ze niet. De kans dat ze ooit de zaak van haar moeder over kan nemen, lijkt vanwege haar lichamelijke situatie verkeken, sporten mag ze niet meer en doe-vakanties zoals skiën in de winter is verleden tijd. „Ik had als hobby zelf kleding ma ken, het lukt me niet meer om achter de naaimachine te zitten. Als ik vijf bladzijden heb gelezen weet ik niet meer wat er op de vorige vier staat, zelf autorijden gaat moeilijk, omdat ik mijn hoofd niet kan draaien en fietsen zou alleen gaan op een opoe- fiets omdat je daar recht op zit. Vroeger ging ik vaak de stad in. Nu heb ik daar geen energie meer voor, bovendien kan ik niet meer tegen die drukte om me heen en we moeten eerder weg op feestjes. Ik zou er al les voor over hebben om weer een normaal leven te kunnen leiden, te rug naar de tijd voor 26 november 1992." verzekeraars en zeggen dat er soort psychologische oorlog met hei gevoerd wordt. „Het kost mij als vocaat eenderde van mijn tijd achter het geld van mijn cliënten aan te zitten. Er zijn zeker maat schappijen bij die in twee jaar tijd het slachtoffer zo moe maken dat ze uiteindelijk met een veel te la koopsom akkoord gaan." De schadebedragen die tegenwoorig worden uitgekeerd liggen volgens Aarts gemiddeld tussen de twee tot drie ton. „Maar als het gaat om een kostwinner kan dat bedrag h worden. Gezonde medeburgers wijten de slachtoffers vaak dat ze op geld uit zijn. Terwijl ze alleen maat hun werkelijke schade vergoed wil len krijgen." Aarts vertelt op dinsdag 17 januari om 22.00 uur zijn ervaringen in tó televisieprogramma Rondom Tien van de NCRV op Nederland 1. Daar in komen ook drie slachtoffers] cliënten van Aarts, en een neuroloog; aan het woord over het fenomee: whiplash. Het aantal leden van de Neder landse Stichting Whiplash Pa tiënten (NSWP) explosief geste gen. Ze begonnen op 2 mei 1989 met een paar honderd leden. Nu bijna zes jaar later hebben zo bijna vijfduizend donateurs. „95 procent daarvan is z® slachtoffer," zegt woordvoerster M. Hoogstraaten-Jansen. „Het begon als een telefooncirkel van lotgenoten. Het is nu een stich ting die voor herkenning en er kenning van het trauma vecht. We organiseren lotgenoten-bij eenkomsten, hebben verschil lende werkgroepen en werk® samen met instanties als de ANWB, WN en Slachtoffer hulp en we onderhouden con tacten met de verzekerings maatschappijen om daar begrip te kweken voor de whip- lashslachtoffers." De stichting maakt ook een fol der over de gevolgen van e® auto-ongeluk die verschillen® politieteams en de wegenwacn in de auto hebben liggen en ui - delen aan slachtoffers. Mensen die in contact willen komen met de stichting kunne op werkdagen van 10.00 tot 13.00 uur bellen naar het kan toor op telefoonnummer 034b - 51166. Omdat dat nummer vaak over bezet is, is een bu«) naar Postbus 1443,3600 BK Maarssen beter. De i co i w De Peel in Ast lang over na te de natuur iets v je maar het bes beginnen. Daar terrein braak. D keurig bosje hie is er nog niet vleermuizen." De vleermuis bc schapen van hel lutie liet hem z: nachtdier; en leven leidt, we definitie achte: zo geeft ook Ael niet wat je noen Een eng koppie jes dat model graaf Dracula, wantschap verf vliegende monsi rus-park. De van een vleermi lozen. Maar wie vooi eigen vooroord mooi en lelijk zijn, vindt in fascinerend stu de Astense cons- *'Vleermuis-on vleermuizen op

de Stem | 1995 | | pagina 32