AbvaKabo komt met alternatief vut How do you like your eggs between Rotterdam and Manchester? grenzer Mensensmokkel veel omvangrijker dan gedacht Zaïrees weesmeisje is terug in Nederland Kabinet: geen politiek debat over Indonesië Escortbureau chanteerde klanten British Airways BINNENLAND A5 Plan voor nieuwe regeling inzet voor komende cao-onderhandelingen Agressieve bejaarde vrouw slaat weer toe Express 14 JANUARI 1995 dat dorpje voor je van die k en en ze kwamen er niet uit u, dan was er maar één ma! r, je stak gewoon dat dorp J fik en brandde de boel pia( kwamen ze er wèl uit. m0ej daarvoor excuses aanbieden deed wat ik moest doen. gewoon gestuurd." or de onafhankelijksdn n de Indonesiërs heeft hij m, .1 begrip gekregen. „Toen niet ar eigenlijk was de bevrijding n de Hollanders voor hen net iets als bij ons de bevrijding n de Duitsers. Ze wilden i zetter weg hebben. Toen wij ar kwamen, was het voor cfe ederlanders eigenlijk al afgei0. n. Achteraf denk je na, dan sef je dat die Indonesiërs ei! nlijk gelijk hadden." 'jn jullie daar voor niks ge. eest? Voor Jan Joker bedoel je? Non s Nederlanders hebben we et einig aan gehad. We hebben rlog gevoerd. Er zijn doden vallen. Als je dat achteraf be- ijkt, ja, dan was het eigenlijk *or niks." Ongevraagd laat hi opvolgen: „Maar ik voel mee iet schuldig aan hoor. Het werd llemaal van bovenaf geregeld." ij is nu één van de 55.001 dië-veteranen, heeft zich pas kele jaren geleden bij een oep oud-Indiëstrijders aange- oten, heeft in zijn portefeuille en veteranenpas. 1 zijn woonkamer herinnert einig aan de Indië-tijd, een andtegeltje is eigenlijk alles, ijn vrouw: „De palmbomen, dat s Indië, die molen staat voor dland. Daar tussen vaart het chip met soldaten. Heeft-ie ge regen toen hij terugkwam." oen Jo Hoeve op 22 maart 1950 huiskwam in Hooge Zwaluwe tond er een ereboog voor de eur en de plaatselijke harmonie am spelen. Een paar dagen ater meldde hij zich weer bij de achinefabriek van Backer ueb zijn oude werkgever,in Breda. Hij kon meteen aan de slag. Hij had nog graag een keer terug gewild, omdat het zo'n schitte rend land is. Als oud-militair mocht hij Indonesië niet in, nu wel, maar nu kan het niet meer vanwege zijn hartkwaal. „Dat opnieuw oprakelen, daar zie ik het nut niet van in," 'hij nog een keer. Zijn vrouw: „Ik wel. De waar heid moet maar eens boven wa ter komen. Die jongens zijn in; Indië gebruikt. Ze zijn hier op de wal gezet, leverden hun kleren in en konden gaan. Die jongens zijn zo afgedankt, er is nooit ergens over gepraat." Ze bergt het tegeltje op, kijkt haar man aan. „Wij hebben het er ook weinig over," zegt ze. Hij zegt niets. Zijn vrouw: „Hij praat er liever niet over." Hij reageert niet. soluut negen uur rust per dag voorschrijven. Het is een kwestie van goed plannen." Van Egeraat krijgt steun van collega-transporteur Meeus uit Bergen op Zoom. Zijn interna tionale bedrijf, 130 wagens groot, heeft zelfs een eigen test uitgevoerd. „Twee van onze wa gens zijn naar de Mont Blanc gereden. De een mét, de ander zonder begrenzer. De wagen zonder begrenzer kwam twintig minuten eerder aan. Dat verschil is de moeite niet." Wie zegt dat de reistijden op lange afstanden te groot zijn geworden, die heeft voordien kennelijk altijd veel te hard gereden, menen de twee ondernemers. De Westbrabantse transporteurs, die op zich geen negatieve erva ringen met de begrenzer hebben, vinden wel dat het apparaat ei genlijk niet nodig zou moeten zijn. „Wij hadden al jaren het beleid om niet harder dan ne gentig te rijden. De chauffeurs die harder reden moesten de .brandstof zelf betalen," aldus Meeus. Hij pleit er wel voor om de maximum snelheid in Euro pees verband beter af te stem men. In veel landen is die 90 kilometer per uur, in Nederland 80. Meeus: „Dat betekent dat wij in bijvoorbeeld Frankrijk te traag zijn. Daar zorgt het ver keersgedrag van de Nederlan ders wel eens voor ergernis." Tekort „Het zijn voor ons topdagen, zegt J. van Deursen, directeur ,van Groeneveld transport effi ciency in Gorinchem, het enige bedrijf in Nederland dat snel heidsbegrenzers produceert. „Alles moet in één keer. ya komt omdat de besluitvorming steeds vertraging opliep. PaS,.1Jl december was de kogel definitie door de kerk. We kunnen nu o vraag amper aan. En dat terwi)^ er in Nederland nog tienduizen den vrachtwagens rondrij® zonder snelheidsbegrenzer Chauffeur Hamelink klaagt ecn- ter over de gevolgen van u investeringen: „Al die wa®effl die nu niet meer aan de no voldoen, worden voor een apP en een ei aan Oost-Europa v kocht. Dezelfde wagens^ nju dus net zo goed nog rond." DE STEM ZATERDAG 14 JANUARI 1995 hng de Nationale Sporttota- Scherpere controle bij verkoop krasloten lisator (SNS) controleert dit 1. A jaar strenger bij de verkoop van krasloten. De SNS wil daarmee het aantal verkooppunten terugdringen waar, in strijd met de wet, ook jongeren onder de achttien jaar ongestoord een kraslot kunnen kopen. Winkeliers die de wet toch over treden, lopen de kans dat zij hun verkoopvergunning kwijtraken. De SNS trok vorig jaar de ver gunning in van twee verkoop punten. Enkele tientallen winke liers kregen een waarschuwing. Volgens schattingen kochten vo rig jaar circa veertigduizend minderjarigen voor in totaal on geveer acht miljoen gulden aan krasloten. Hoe de SNS precies gaat contro leren wil directeur T. Veenstra, directeur van De Lotto, niet zeg gen. „Dat is een zaak tussen de ongeveer 2600 winkeliers die krasloten verkopen en ons. Uit gangspunt van ons is dat zo min mogelijk minderjarigen een kraslot kunnen kopen. Liefst zelfs geen enkele jongere, maar het valt niet mee een waterdicht systeem te vinden." De SNS mag ook in 1995 maar maximaal 84 miljoen krasloten verkopen, net zo veel als vorig jaar bij de introductie van het nieuwe kansspel. Het ministerie van Justitie wees een verzoek af om dit jaar meer krasloten op de markt te bren gen. Veenstra: „De vraag is veel hoger dan het aantal krasloten dat we aan mogen bieden. We schatten dat er een markt is voor wel 200 miljoen krasloten. We hopen dat het ministerie aan de eind van dit jaar bij de evaluatie van twee jaar krasloten ons geen maximum meer oplegt." De eerste serie nieuwe krasloten komt volgende week woensdag op de markt. Dat zullen er 34 miljoen zijn. Later in het jaar volgen nog series van 30 en 20 miljoen krasloten. Veenstra: „Vorig jaar waren we eind no vember door onze krasloten heen. We denken, ondanks een betere spreiding, ook in 1995 ruim voor het einde van het jaar aan ons maximum te zitten." Net zoals vorig jaar komt circa zestig miljoen gulden van het inleggeld bij de sport (65 pro cent), of de sectoren cultuur, maatschappelijk werk en volks gezondheid terecht. Het ministe rie van Financiën int ongeveer tien miljoen gulden. Aan prij zengeld wordt zo'n honderd mil joen gulden uitgekeerd. Het prijzenschema is in vergelij king met vorig jaar iets gewij zigd. Toen was de hoofdprijs 75.000 gulden. Dit jaar kan hij maximaal een ton bedragen. Overigens blijkt niet elke win naar daadwerkelijk de prijs te innen. Van de 28 hoofdprijswin naars van vorig jaar is er nog altijd eentje die om welke reden dan ook de 75.000 gulden niet heeft opgehaald. Lisse - Een bejaarde vrouw uit Lisse, die vorig jaar per soneelsleden van bejaarden centrum Rustoord belaagde, is weer in actie. De rechter had haar een straat- en contactverbod opgelegd, dat tot 5 januari gold. Sindsdien is de vrouw weer herhaaldelijk in het tehuis gesignaleerd, waar ze perso neelsleden lastig valt. De 67-jarige invalide vrouw werd begin vorig jaar het tehuis uitgezet wegens het veroorzaken van overlast en het plegen van kleine dief stallen. Daarna begon ze personeelsleden te treiteren en te intimideren. Zwijndrecht (anp) - Met de aanhouding van de exploi tanten van escortbureau Nightlife in Zwijndrecht heeft de politie een afper singszaak, een overval op een pompstation en een schiet partij opgelost. De verdachten zijn een 24-jarige vrouw en een 25-jarige man met wie zij samenwoont. De zaak kwam het afgelopen weekeinde aan het rollen na een schietpartij in een woning in Zwijndrecht. Twee mannen be dreigden de bewoner van het huis omdat deze hen nog geld schuldig zou zijn. Toen de bewo ner tegenstribbelde, werd een schot gelost. De schutter was een 35-jarige Zwijndrechtenaar. Bij de schietpartij was de 25-jarige exploitant van het escortbureau betrokken. Na zijn aanhouding verklaarde deze man samen met zijn vrien din zeker vijf klanten van het escortbureau enkele duizenden guldens met chantagepraktijken afhandig te hebben gemaakt. De vrouw bekende dat zij op 15 september vorig jaar een overval heeft gepleegd op een pompsta tion in Zwijndrecht. Ze maakte duizend gulden buit. Bij de over val zou volgens de vrouw ook haar 25-jarige vriend betrokken zijn, maar deze ontkent dat. De chantagepraktijken hadden plaats vanaf september vorig jaar. Mensen die van de diensten botterdam (anp) - Een bende "eeft de afgelopen vijf jaar jeker 2800 Tamils Nederland binnengesmokkeld. Dat bleek gisteren uit verhoren voor de rechtbank in Rotterdam 'an zes verdachten. De politie Presteerde het zestal op 5 okto- o® 1994 in Rozenburg en Helle- voetsluis. '°or de politie was het hoge aMtal Tamils dat op vervalste Papieren is binnengekomen, een 'Wassing. Zij dacht aanvanke- "J* dat het om enkele honderden Tot nu toe zijn er nog maar tien ponsen opgespoord. Het minis erie van Justitie is nog druk ®g te achterhalen waar de "deren zijn gebleven. Reden °°r de rechtbank om de zaak a" te houden voor maximaal drie maanden. De Tamils betaalden de smokke laars 9000 gulden voor valse pa pieren. Een aantal van hen heeft inmiddels in Nederland asiel ge vraagd. Sommigen hebben al de vluchtelingenstatus. Honderden andere staan waarschijnlijk ook op de lijst van asielzoekers. Jus titie kan hen niet te herkennen als 'gesmokkelde' vluchtelingen door het gegoochel met valse namen en vervalste documenten. Daar waren de twee hoofdver dachten heel goed in, bleek tij dens de zitting. Hun eigen na men waren voor rechtbankpresi dent mr. J. W. Heyman nauwe lijks te achterhalen. De vingeraf drukken bleken niet te kloppen met de namen die de twee zelf aan de politie hadden opgegeven of met de namen die bij Interpol bekend waren. Tot wanhoop van mr. Heyman kwamen de ver dachten tijdens de zitting weer met andere namen. De twee hoofdverdachten, Bala en Londen genoemd, begonnen in 1990 vanuit Rozenburg en Hellevoetsluis met de smokkel van Tamils en harddrugs uit Sri Lanka en India. Bala gaf de opdrachten en Londen, die een cursus boekhouden in Engeland had gevolgd, voerde de orders uit. Hij hield met de computer bij welke in Nederland gearri veerde Tamils nog moesten beta len voor de bewezen diensten. Het was ook Londen die de valse paspoorten maakte, voorzien van valse visa voor Nederland en verblijfsvergunningen met ver zonnen namen. Deze papieren waren nodig om door Rusland te kunnen reizen. De plaatselijke autoriteiten legden de Tamils geen strobreed in de weg, zolang Den Haag (anp) - De AbvaKabo, de grootste ambtenarenbond in ons land, komt met een alternatief voor de vut voor ambtenaren. Het idee is een antwoord op de plannen van het kabinet de vut voor ambtenaren helemaal af te schaffen. De AbvaKabo wil het idee van een 'flexibele spaar-vut' tijdens de komende cao-onder handelingen op tafel leggen. Onderhandelaar Den Üyl wil met minister Dijkstal niet praten over het afschaffen van de col lectieve - door werkgevers en werknemers betaalde - vut. Hij erkent dat die vut 'onder druk staat' vanwege de kosten. „We willen wel inhoudelijk praten over een vorm van flexibele vut. Want de vut is een belangrijk middel om werkloosheid in een krimpend bedrijf, en dat is de overheid, op te vangen." De flexibele spaar-vut bestaat uit een 'bodem-vut' voor ieder een van 75 procent van het mini mumloon. De premie daarvoor wordt door de werkgever en werknemers via een omslagstel sel betaald: werkenden brengen het bedrag op dat nodig is voor de vutters. Bovenop de bodem-vut kan elke werknemer zijn eigen vut-rech- tpn, afgestemd op het eigen sala ris, in een fonds bij elkaar spa ren. De AbvaKabo noemt dit de 'top-vut'. Deze spaarvorm is te vergelijken met pensioenop bouw. De premie is in principe voor rekening van de werkne mer, al kan de werkgever er in bijdragen. In de visie van de AbvaKabo kan de werknemer zelf bepalen op welke leeftijd en met welk inko men hij wil uittreden. De hoogte van de premie hangt daar vanaf. Iemand die op zijn 55e wil stop pen met werken en 80 procent van zijn salaris wil houden zal meer prejnie moeten betalen dan iemand die op zijn 62e eruit wil tegen 70 procent van zijn salaris. Het te betalen premiepercentage hangt ook af van de leeftijd waarop de werknemer begint met sparen voor zijn top-vut. Iemand van 51 die met 61 jaar weg wil zal een hogere premie moeten betalen dan iemand van 30, die dan nog 30 jaar kan sparen. Daar zit volgens de bond ook een probleem. Wil je morgen de top-vut invoeren, dan zijn er werknemers die niet genoeg ja ren hebben om hun top-vut bij een te sparen. Voor hen is een overgangsregeling nodig. Die moet de overheid 'suppleren'. Maar dan nog liggen de kosten voor de vut maar twee tot drie jaar hoger dan nu, om op termijn te dalen. Volgens AbvaKabo-onderhande- laar Den Uyl moet de minister wat over hebben voor een nieu we, uiteindelijk voor de overheid goedkopere regeling. Hij ver wacht dat werknemers gemid deld een hogere vut-premie voor hun spaar-vut gaan betalen dan voor hun huidige vut. „Daar staat tegenover dat die vut dan ook een onvervreemd baar recht wordt. Werknemers hebben het immers zelf finan- ciëel opgebracht." Vlaardingen (anp) - Het 10-jarige weesmeisje Francine Nsone uit Zaïre is donderdagnacht via Schiphol in Nederland teruggekeerd. Het meisje, dat voor haar uit zetting in januari van het vo rig jaar bij haar tante in Vlaardingen woonde, is vol gens een woordvoerder van het ministerie van Justitie voorlopig ondergebracht op een geheim adres. Het is niet duidelijk of ze nu wel mag blijven. Er is geen juridische basis voor het verblijf van Francine, aldus de woordvoerder. „We zijn donderdagnacht onver wacht geconfronteerd met de terugkeer van het meisje. Er zijn hierover geen onderhan delingen met de VN en de Belgische autoriteiten ge weest. Het ministerie onder zoekt wat er nu verder moet gebeuren." De uitzetting van Francine wekte vorig jaar veel beroe ring. Het weesmeisje uit Kins hasa bleef in 1992 alleen ach ter toen haar moeder overleed. Een paar jaar eerder was haar vader vermoord door aanhan gers van de Zaïrese dictator Mobutu. Francine werd in de cember 1993 op Schiphol aan gehouden, omdat ze zonder geldige papieren naar haar tante in Vlaardingen wilde om daar te wonen. Justitie zette het meisje in ja nuari 1994 terug op het vlieg tuig naar Zaïre, omdat er geen sprake zou zijn van een asiel aanvraag. Bovendien, oordeel de Justitie, kon het meisje in Zaïre worden opgevangen. Na de uitzetting was er veel kritiek op Justitie. Er werd zelfs een stichting opgericht met als doel Francine weer naar Nederland te halen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft geen behoefte aan een politiek debat over het Nederlandse optreden tijdens de onafhanke lijkheidsstrijd van Indonesië. Minister-president Kok betwij felt of zo'n debat helpt 'het on verwerkte leed' uit die tijd op te lossen. Een schuldbekentenis aan Indonesië is wat Kok betreft in ieder geval niet aan de orde. De uitspraken van minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking over de politionele ac ties van de jaren veertig betrof fen slechts 'persoonlijke opvat tingen', zei Kok gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Pronk zei deze week in een kran- te-interview dat de kabinetten Beel en Drees en het toenmalige parlement verantwoordelijk wa ren voor de acties en de excessen die door Nederlandse militairen in het voormalige Indië zijn be gaan. De militairen zijn destijds op een zinloze missie gestuurd en zesduizend soldaten zijn voor niets gesneuveld, aldus Pronk. Kok ontkende dat de minister van Ontwikkelingssamenwer king voor zijn uitspraken giste ren in de ministerraad op het matje is geroepen. „Zo doen we dat hier niet. We hebben wel in alle openheid met elkaar gedis cussieerd," zei de premier. Hij gaf wel toe dat het 'romme lig' wordt ministers voortdurend hun persoonlijke mening in de media ventileren. „En dat heb ik minister Pronk ook gezegd." Kok vindt verder dat het debat over het Nederlandse koloniale verleden in volle gang is. Hij wees daarbij op de stroom arti kelen, boeken en tv-program- ma's over het voormalige Indië en de vrijheidsstrijd van de kolo nie. Kok beklemtoonde verder dat Nederlandse excuses aan de regering van Indonesië niet aan de orde zijn. Wel vindt hij het staatsbezoek dat koningin Beatrix in augustus brengt aan Indonesië een uitste kende gelegenheid om te illus treren hoe 'Nederland thans de relatie met Indonesië ziet. Het bezoek is tevens 'een belang rijke, meer dan symbolisch be wijs van de gewijzigde verhou ding', aldus de minister-presi dent. (ADVERTENTIE) Drie meisjes staan met dicht geknepen neus naar het ontle den van drie potvissen te kij ken. Deze dieren spoelden don derdag aan op het strand van Kijkduin. Het fileren (foto bo ven) ziet er voor de omstanders niet al te smakelijk uit. Een team van zes mensen van het Natuur Historisch Museum is nog tot en met zondag met dit werk bezig. foto anp van Nightlife gebruik hadden gemaakt, werden later herhaal delijk opgebeld met het verzoek extra geld te betalen. Als de klant dit weigerde, gaf Nightlife hem te verstaan dat het escort- meisje aangifte zou doen van diefstal. Dan zou ook algemeen bekend worden gemaakt dat de klant van de diensten van het bureau gebruik had gemaakt. Onder de slachtoffers was een vrijgezel die zich op een gegeven moment zo bedreigd voelde, dat hij het zijn ouders vertelde. Daarop werd besloten aangifte te doen. Ook een eigenaar van een bedrijf werd enkele malen gechanteerd. Toen dit doorging, besloot ook hij aangifte te doen. zij op doorreis waren naar het Westen. In Leningrad stoomde een apar te poot van de organisatie de asielzoekers klaar voor onder vraging door Nederlandse amb tenaren. De Tamils leerden tij dens een training van een paar dagen de juiste antwoorden te geven op alle mogelijke vragen. Na de training mochten de vluchtelingen soms alleen hun Srilankese paspoorten, al of niet vervalst, houden. Parallel aan de mensensmokkel deed de bende ook in drugs via dikwijls dezelfde routes. Een derde verdachte, K. uit Rozen burg, zei na afloop van de zit ting: „Soms wist ik niet wat ik in mijn koffer vervoerde. Het kon heroïne zijn, maar net zo goed een stapel vervalste documen ten." Zakendoen in Manchester is tegenwoordig heel plezierig. Want met British Airways Express kunt u niet alleen dagelijks rechtstreeks van Rotterdam Airport naar Manchester. U krijgt boven dien een uitgebreid 'English Breakfast' geserveerd. Vanaf Manchester kunt u eventueel direct door naar Cork in Ierland of naar New York. En op uw vlucht terug krijgt u een echte 'Afternoon Tea' geserveerd. Voor meer informatie bel uw reisagent of British Airways 02503-50066. These flights are operated by Manx Airlines Europe. V

de Stem | 1995 | | pagina 1