L Meer zenders op Zeeuwse kabel if - V t V Ï&Z0- ansen bv. DE STEM Ö66 Zeeland: 'ZVP denkt te regionaal' Bafcyiféubel paradijs Breda Rijkswaterstaat: 'Bij verdieping Westerschelde natuur beschermen' Zeeuwse zeehond Huib M/V Ganzen in de wintertarwe '"'is -tjk ilf s - V -I -MÊ D66 Zeeland gaat niet in forum met extreem-rechts JUNIORLAND RUIMT ZIJN TIENERKAMERS OP I Zekatel wil alle 26 kanalen vullen Abonnementsprijs 1,10 omhoog J v' f Sluiting koffieshop Ibiza zegt niets over gedoogbeleid in hospitaal Pieterburen Officier eist sluiting Casinoclub Kapellebrug om bèhendigheidspel II10 JIJ DEZE ZOMER? tekreatiewerk Zeeland IUSIASTELINGEN 180-42100 - Sl> Leerlingen muziekschool spelen voor Vrouwen mogen service weigeren aan SGP'ers Zeeland ZATERDAG 14 JANUARI 1995 DEEL [rdee/ en creatief bent 11 vaardig, stressbestendig elstellingen te realiseren. onderneming. Idealiter >n een progressief pro- porwaarden zijn perfect, en goede bedrijfsspaar- [je en heldere moti- (/an onze verslaggeefster Middelburg - De Heidemij en het Rijksinstituut voor Kust en Zee gaan in opdracht van Rijkswaterstaat (RWS) Zee land een discussienota schrij ven over hoe de natuur door de verdieping van de Wester schelde het minst wordt be schadigd. De vaargeul wordt in de loop van 1996 op acht plaatsen anderhalve meter uitgediept. Door die verdieping zal de stroomsnelheid van het Schelde- water toenemen en juist dat kan de randen van de slikken en schorren ernstig aantasten. De zandverplaatsingen verstoren 'het natuurlijk functioneren' van het Scheldegebied, zo vreest RWS. De afkalving van de schor ren en slikken kan voorkomen worden door de vaargeul plaatse lijk met steen te bestorten. Door het creëren van zogeheten inlagen langs de Westerschelde zou de overgang van natuur- naar cultuurgebied kunnen wor den 'verzacht'. Inlagen zijn drassige gebieden, die vroeger zijn ingepolderd, maar nu niet meer als zodanig worden gebruikt. Daar zouden bijvoorbeeld kreken kunnen wor den aangelegd. Door een dergelij ke ontpoldering zou in het weste lijk deel het aantal vierkante me ters schorren en slikken toene men. In het oostelijk deel zou er meer ruimte ontstaan om bij vloed het Westerscheldewater te bergen. Daardoor neemt de stroomsnel heid toe. De nota moet gereed zijn voor de start van de verdieping van de Westerschelde in de loop van 1996. Bestuurders en belangen groeperingen mogen voor de defi nitieve afronding van de advies nota ook hun licht nog laten schijnen over mogelijke oplossin gen voor de aantasting van de Westerscheldeflora. België heeft 44 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor beschermende maat regelen. Nederland heeft geen vastgesteld bedrag uitgetrokken, maar heeft 'enkele tientallen miljoenen' be schikbaar. Dat wordt besteed afhankelijk van de werkelijk benodigde kos ten, aldus J. Geluk van RWS. funktie mediaif j voor de zomer van 1995 ,eren van aktiviteiten op campings in gen voor huisvesting, begeleiding en vergoeding van 140.- per week. ouder en minimaal 2 weken beschik- Jeten? Bel Rekreatiewerk Zeeland: lespraktijk van Zuid- erkers en vanuit nenhangend pakket i verantwoord dienstverlening, Jvisering, alsmede pisering. Een subtiel en de ondernemer ef. jrken 45 mensen. Voor ons Itwoordelijk voor een eigen U verzorgt het gehele traject iënten alsmede de advisering, een ervaren relatiemanager it en een belastingadviseur, lien en door te groeien naar in teamverband de gegevens- jgeving voor cliënten uit het het bedrijf van de cliënt. of SPD-opleiding, aangevuld e communicatieve en sociale toont inzet, bent gemotiveerd met de heer C. de Grijp RA, de heer A. van Beijsterveld RA, ollicitatiebrief kunt u, binnen van Balen, personeelsadviseur, JURISTEN rop Gemert Goes Helmond s Oudenbosch Roosendaal Rosmalen Waalwijk Wanroij Wijchen -m: w r 3 i w .r s \-K 3. - - Ganzen in het gras, een prachtig gezicht voor de na tuurliefhebber. De boeren zijn doorgaans wat minder tevreden over het bezoek van deze gevederde vrien den. Waterwild - met name rotganzen, smienten en en kolganzen - veroorzaakt op landbouwgronden in Zee land de meeste schade. Deze vogels fourageren vooral op weiland, tarwepercelen en in graszaad, zoals hier in Axel. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de wildschade- commissie van de provincie Zeeland. In 1993 keerde deze commissie voor zo'n 520.000 gulden aan schade uit, beduidend minder dan in voorgaande jaren. Vol gens de commissie is dit vooral te danken aan de gun stige weersomstandigheden. FOTO WIM KOOYMAN Hulst - De Zeeuwse Muziek school houdt de komende weken ie traditionele voorspeelavonden voor leerlingen uit de instrumen tale- en vocale opleidingen. Deze voorspeelavonden hebben als doel de jeugdige muzikanten ^gelegenheid te bieden voor pu bliek op te treden en zaalervaring °P te doen. Vergevorderde leer den staan naast beginnende instrumentalisten. Haast klassieke muziekwerken «orden ook werken uit het lich tere genre vertolkt. Van maandag januari tot en met vrijdag 20 januari bezetten jonge musici het podium van de Baudeloozaal. Aanvang 19.00 uuur. Maandag 23 januari in de Engelenroos aan de Noordweststraat in Sas van Gent en woensdag 25 januari in de balie in Axel. Van onze verslaggever Middelburg - Alle volksvertegenwoordigers van D66 in Zeeland weigeren tot de Statenverkiezingen van maart, mee te doen aan publieke (verkiezings)debatten waar ook leden van extreem-rechts aan deelnemen. Rechtbankpresident mr. H. van Breda: Van onze verslaggever Middelburg - Aan de uitspraak van de rechtbank rond de kof fieshop Ibiza in Hulst mogen geen conclusies worden verbon den over de vraag of het uitvoeren van een landelijk gedoogbe leid gerechtelijk gezien door de beugel kan. „Ze zijn nog niet gekozen, dus in het Zeeuwse zijn het nog geen democratische groepen en gaan we er niet mee in een fo rum zitten, die afspraak is ge maakt," zo liet D66-lijsttrek- ker en gedeputeerde Dijkwel weten. Mochten er partijen, als de Burgerpartij Nederland die in geschreven staat, gekozen wor den in de Zeeuwse Staten, dan gaat D66 daarna wel volop in debat, liet Dijkwel weten. Hij zei ervan uit te gaan dat de an dere politieke partijen een soortgelijke lijn gaan volgen. Daar was gisteren nog weinig van bekend. De PvdA praat vandaag in een vergadering over deze kwestie en ook de andere partijen heb ben hierover (nog) geen besluit genomen. President mr. H. van Breda vdn de rechtbank in Middelburg zegt dat in een schriftelijke motive ring van zijn vorige week gedane uitspraak dat de Hulster koffie shop gesloten moet blijven. De president stelt voorop dat hij in deze zaak niet geroepen is, noch zich geroepen acht, om een voorlopig oordeel te geven over gedoogbeleid met betrekking tot koffieshops. Dat was ook geen inzet van het geding. De Hulster koffieshop is op last van burgemeester A. Kessen ge- van de Volkspartij wil in Van onze verslaggever kneuzen - De Zeeuws- "aamse vertegenwoordigers de toekomstige statenfrac- e van D66 laken het louter Hgionaal denken Aeeuws-Vlaamse 'ZVP). Deze partij Haart meedoen aan de pro- Höciale statenverkiezingen. de Zeeuw (derde op de kandi- enlijst van D66) zei gister- v«id tijdens de presentatie van T verkiezingsprogramma in Wneuzen een dam te willen op- i®Pen tegen, zoals hij het zegt, regionaal sectarisch denken n een partij zoals daar is gere- ^ksptt''*6 Zeeuws"V^aamse ueze Partij is opgericht door J.P. ageman uit Vogelwaarde en C. n Leuven uit Hulst uit onvrede er de manier waarop in de pro- Male politiek wordt omgegaan met Zeeuws-Vlaamse zaken en belangen. Volgens de initiatief nemers is Zeeuws-Vlaanderen in de provinciale politiek al jaren lang een stiefkindje. Ze denken daarom dat een Zeeuws-Vlaamse belangenbehartiging en pressie heel hard nodig is. Vandaar de oprichting van de ZVP. De Zeeuw maakte gisteravond duidelijk dat louter regionaal denken niet een oplossing is om de Zeeuws-Vlaamse belangen daadwerkelijk tot uitvoer te brengen. Daarnaast heeft D66 ui teraard niet voor niets vier Zeeuws-Vlaamse kandidaten bij de eerste acht van de lijst staan. „Onze kandidaten zijn deskun dig, gemotiveerd en goed inde re gio gespreid. Aan de kandidaten wordt gevraagd de lokale belan gen te wegen op een Zeeuwse weegschaal, om op deze wijze een bijdrage te leveren aan een even wichtig en helder bestuur van de provincie Zeeland." Daarnaast zal D66 vrezen voor het afsnoe pen van Zeeuws-Vlaamse kiezers door de Zeeuws-Vlaamse Volks partij. Maar de initiatiefnemers maakten eerder duidelijk geen vliegen te willen afvangen van andere partijen. „Integendeel, we hopen dat bij de andere partijen veel Zeeuws-Vlamingen op een verkiesbare plaats komen. Dat is alleen maar goed voor de regio." De Zeeuw maakte gisteravond ook duidelijk te willen opkomen voor de belangen van de noodlij dende landbouw. Zo wil D66 la ten onderzoeken of de braaklig- regeling gebruikt kan worden voor een ecologisch en land bouwkundig verantwoord beheer van perceel- en slootranden. „Blijvers zijn boeren die er in sla gen het milieu als nieuwe pro- duktiefactor te integreren in de bedrijfsvoering. Een boer die in het jaar 2010 het milieu nog steeds vervuilt is een ouderwetse ondernemer en gedoemd te ver dwijnen," aldus De Zeeuw. D66 maakt in het verkiezingspro gramma duidelijk eraan te hech ten dat de landbouw een inkomen kan verwerven door het op mi lieuvriendelijke wijze produce ren van kwaliteitsproducten. Dat moet gebeuren via duurzame landbouw (Zeeuwse Vlegel), via kleinschalige recreatie (mini- campings) en het onderhoud en beheer van natuiir en landschap. De provincie moet daarbij stimu lerend optreden door middel van onder andere onderzoek, projec ten en waterpeilbeheer. D66 is geen voorstander van uit breiding van intensieve veehou derij. Wat de recreatie betreft wil D66 overigens alleen mini-cam pings als agrarische nevenactivi teiten en is geen voorstander van grote nieuwe dagrecreatieprojec ten. sloten op grond van het argument van een ontoelaatbare verstoring van de openbare orde en op grond van het feit dat de exploi tant geen vergunning heeft. Die vergunning is namelijk door de gemeente geweigerd. De exploi tant stapte vervolgens naar de rechter met het verzoek om toch open te mogen blijven, totdat de kwestie definitief voor de recht bank zou komen. Dat verzoek werd vorige week afgewezen. De president had daarbij flinke kritiek op het gedoogbeleid rond koffieshops, maar benadrukt nu dat daar geen juridische gevolg trekkingen uit moeten worden getrokken. Volgens de president gaat het er enkel om of het terecht is dat de exploitant van de gemeente geen vergunning heeft gekregen. De president wijst er wel op dat ver koop van softdrugs, al dan niet in een koffieshop, nog altijd straf baar is volgens de opiumwet. Dat het etablissement allerlei over last met zich mee brengt acht Van Breda 'voldoende aanneme lijk' gemaakt, al geeft hij toe dat niet alle klachten rechtstreeks tot (klanten van) de koffieshop te herleiden zijn. ADVERTENTIE Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. 60 breda 076-148168/2234 Van onze correspondent Cees de Zeeuw Terneuzen/Pieterburen - 'Huib' is hij gedoopt, naar de naam van de vinder. De zeehond, vermaakte zich gisteren voor zover zijn lichamelijke conditie dit toeliet uitstekend in een bassin van het zeehondenhospitaal in het Groningse Pieterburen. Van onze verslaggever Middelburg - De directie van het Zeeuwse kabeltele visiebedrijf Zekatel wil alle 26 kanalen van het Zeeuw se kabelnet gaan bezetten. Dit kost de abonnee 1,10 per maand meer. Vinden de aangesloten gemeen ten, deze verhoging met 5 procent te fors, dan kan dat ook over twee jaar worden uitgesmeerd. Zo luidt het voorstel van de Zekatel- directie aan de gemeenten. Maandag vergaderen de gemeen ten hierover. Dit staat los van een eerder be sluit, dat er in Zeeuws-Vlaande ren vanaf januari 1995 een uni form tarief voor de kabeltelevisie wordt ingevoerd. Het tarief bedraagt dan 21,50 per abonnee per maand en geldt voor vijf jaar. Daarnaast wordt het zenderpakket uitgebreid met vier zenders. De abonnees be schikken dan over 22 kanalen. Op dit moment worden gemid deld twintig kanalen gebruikt, maar dit jaar gaat er heel wat veranderen in tv-land, voorspelt de Zekatel-directie. Veronica wordt commercieel en gaat met Endemol twee televisienetten in vullen, RTL heeft plannen voor RTL6, en Scandinavian Broad casting Services wil al dan niet in samenwerking met het Vlaamse VTM een nieuw, Nederlandstalig commercieel station beginnen. Abonnees Zekatel verwacht dus de vraag van de gebruikers om die nieuwe netten op te nemen, en vindt de tariefsverhoging aanvaardbaar als daar meer tv-kanalen voor in de plaats komen. De gemeenten kunnen er maan dag echter ook voor kiezen dat het huidige pakket van twintig kanalen genoeg is, maar dit kan klantenverlies betekenen, aldus de directie.Er zijn ook financiële overwegingen. Zoals bekend lijdt Zekatel nog jaarlijks forse verlie zen, op dit moment nog 2,5 mil joen gulden. Bij 125.000 abon nees betekent dat twintig gulden per abonnee per jaar of 1,70 per maand. Het verlies is ook weg als er tienduizend nieuwe abonnees bijkomen, zo is uitgerekend. Door nieuwe woningen komen er per jaar ongeveer tweeduizend nieuwe aansluitingen bij. Komen er daarbij nog 500 nieuwe aansluitingen bij uit oude wonin gen dan duurt het nog vier jaar voor het verlies is weggewerkt. Verlies In dit kader waarschuwt de di rectie voor 'negatieve effecten' zoals het niet voldoen aan de vraag naar nieuwe programma's. Dat kan tot verlies van abonnees en dus tot een groter financieel verlies lijden. Wel moet er goede voorlichting komen, dat indien de 26 kanalen volledit worden bezet, meer zenders op het huidi ge net niet meer mogelijk zijn. Verwachting De verschillende regio's moeten dan zelf bepalen hoe de kanaal ruimte wordt gevuld, maar een nieuwe erbij, betekent dan wel een oud kanaal eruit. Over vier jaar verwacht de directie alweer een nieuwe vraag om uitbreiding van het net. Er zijn dan nog meer kanalen ge wenst omdat het systeem tweezij dig wordt, dus niet alleen signa len naar de klant toe, maar ook signalen van de klant af. Hij mag daar twee maanden blijven. Al die tijd kan het dier rekenen op een goede verzor ging door de beheerster van het zeehondenopvangcentrum, Le- nie 't Hart en haar medewer kers (sters). Dan gaat hij, dik en vet geworden, aan boord van een bevoorradingsschip naar een van de booreilanden op de Noordzee. Daar zal 'Huib' weer tewater worden gelaten en moet hijzelf de weg naar zijn geboortegronden, de wateren ten noorden van Groenland, terugvinden. De verdwaalde zeehond werd woensdagmiddag ontdekt op de Brouwersdam bij Scharen- dijke. De Zeeuwse politie werd gealarmeerd en die bracht de zeehond naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Van daar uit ging het per vliegtuig naar Pieterburen, waar men reeds in kennis was gesteld van zijn komst. Volgens Lenie 't Hart is het dier niet enkel uitgeput maar ook ziek aan longen en dar men. Toch is ze optimistisch. „Hij neemt al voedsel (vis) uit onze handen aan. Zeldzaam, want hij behoort tot een soort die niet aan mensen is gewend en zeer schuw is. Komt ook zel den voor in de Noordzee en aan de Nederlandse kust". Volgens 't Hart is de zeehond, die ruim 38 kilogram weegt, in maart van het vorig jaar gebo ren. Ze blijven slechts twee- en-een-halve week onder de hoede van hun moeder en moe ten daarna voor zichzelf zien te zorgen. Van onze correspondent Middelburg - De bijzondere raadkamer van de rechtbank in Middelburg beslist volgende week donderdag of de Casinoclub 24 in Kapellebrug moet worden gesloten of niet. De eventuele sluiting houdt verband met het spelen van een aangepaste ver sie op het Eurobs Game. Officier van justitie mr. T. de Jong had ogenblikkelijke sluiting van de club geëist. Vorig jaar werd het spel gespeeld in het ca sino Euroclub Hulst en werd in afwachting van een rechterlijke uitspraak de zaak op last van de Middelburg - Het besluit ge wetensbezwaren van ambte naren te erkennen in hun con tacten met extreem-rechts, heeft nog een gevolg. Als een ambtenaar zich 'poli tiek gewetensbezwaarde' mag noemen en zo straffeloos werk of extra-werk mag weigeren, hoeven bijvoorbeeld vrouwe lijke ambtenaren die het niet eens zijn met het feit dat de SGP vrouwen het lidmaat schap ontzegt, geen diensten te verlenen aan de grote SGP- statenfractie in Zeeland. „Dat klopt, dat houdt het be sluit ook in, een vrouwelijke ambtenaar kan service weige ren aan de SGP, maar dat zie ik niet gebeuren, want de rela tie hier in huis met die fractie is uitstekend," aldus een woordvoerder van de afdeling Algemene en Juridische Zaken in het Provinciehuis. Op de keper beschouwd laat het besluit ruimte voor meer weigeringen: in principe kan een ambtenaar met PvdA- sympathieën werk weigeren voor een WD-er en omge keerd. Feministische vrouwe lijke ambtenaren kunnen zich gewetensbezwaard laten ver klaren en zo werk voor man nelijke volksvertegenwoordi gers weigeren, en zo kunnen nog véél meer voorbeelden worden gevonden. rechtbank gesloten. De leden van de vereniging Casinoclub Hulst werd een voorlopige maatregel opgelegd, hetgeen inhoudt dat zij zich niet meer schuldig mochten maken aan het spelen van het spel. Niettemin startte de eigenaar van het casino in december, samen met de boulleur een nieuwe vere niging, werd de plastic kap van de speeltafel verwijderd en ont stond er aldus een nieuw spel. Tenminste, dat vond de nieuwe vereniging. De officier van justitie dacht daar beduidend anders over. „Precies hetzelfde spel met een kleine variant en dus een verbo den kansspel". De kakelverse voorzitter van de Club 24, W. L. legde het de raad kamer en de officier nog eens om standig uit. „Er zijn nieuwe ballen gekocht met, volgens mij, hetzelfde ge wicht en de spelers moeten nu echt observeren. Slapen of weg lopen zoals in het verleden ge beurde is er niet meer bij. Daar wordt streng op gelet en wie niet bij de les blijft mag naar huis. Ook mogen de spelers niet te lang achter de tafel zitten, want daar door worden de ogen moe en kun nen zij niet goed observeren". Verder ontpopte L. zich als een voorzitter die menig vereniging zich allerminst zou wensen: hij wist niet met hoeveel leden de vereniging werd opgericht, had geen flauw benul hoeveel de nieuwe inventaris kostte en wist evenmin hoeveel leden de nieuwe club nu eigenlijk telde. Wel wist hij dat er de afgelopen tijd zeven tien behendigheidsspelers waren weggestuurd omdat ze niet ge noeg hadden opgelet. Mr. de Jong raakte nauwelijks onder de indruk. „Voor mij staat als een paal bo ven water dat er hetzelfde spel wordt gespeeld als voordien. Dus sluiten". ADVERTENTIE inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Voor een frisse start in 1995 gaan de meeste showroom- tienerkamers in de aanbieding. Grandioze kortingen op complete kamers, zodat ook de grotere kleintjes met een nieuw ingerichte kamer opgeruimd het jaar beginnen. yvcrcrtsie. ltM\cLe,vttx\4rxe,v VMX i

de Stem | 1995 | | pagina 15