L Start was niet vlekkeloos' V 3 Derde wedstrijd in kader Graeve Jan-trofee Stefan Dijkers heeft na aarzelende start juiste ritme gevonden l (C W\ Zilver voor Zeeuwse equipe DB STEM SPORT ZEELAND B3 iële medewerker ÏPERS IN EN SPEEL MEE erij g| BankLotenj j Kleine Zeeuwse delegatie naar Houtrusthallen Oudt Sas wint fors van ADEG Trainingstocht Erotic Discount Centre SPORTNIEUWS KORT 1 BRIDGERUBRIEK Ad van Tuyl SCHAAKRUBRIEK De Variant ongeslagen X 8U ZATERDAG 14 JANUARI 1995 sen jonge uitzendorganisatie >mdat we ons 100% speciaal en groeiend aantal bedrijven Ij dus steeds meer technische Ichnicum heeft vestigingen in I I, Rotterdam, Utrecht en Sit- Izijn wij op zoek naar een: verstand van techniek. da doen: he) contacten met opdracht-1' [erving en selectie van techni- f |e en organisatorische werk- r ■jou: lelijkwaardig niveau; p-5 mentaliteit; pel sterk; ngeving. r bieden: -.tandige baan met toekomst- ?ede secundaire arbeidsvoor- loeding voor studiekosten en pn). motivatie, opleiding en werk- litzendburo BV, Postbus 18, itzendburo BV schnisch personeel. i SPECIAL PRODUCTS B.V. Iv. is een explosief groeiende ame zeer hoogwaardige, veilige odsprodukten verkoopt, o.a. TEN? te krijgen, zijn wij op zoek istriële markt ioeding |eam i het gestelde doel te bereiken n naar een leidinggevende ibitie en aantoonbaar succes Inschappen kunt u uw met de hand ge- pulum vitae en voorzien van t.a.v. de heer Hans Thijssen, bekendmakingen GiroLoterij/ BankLoterij 12x per |aar BankLoterij 6x per (aar bruart IK1 17 maan KS MEESPELEN. eluk beproeven? Vul dan onder- n. Ook bestaande deelnemers die m de maand meespelen kunnen i van onderstaande coupon voor gaan meespelen. U ontvangt een iging met de eerste speeldatum. )i|, tot wederopzegging, MACHTIGING rierhofstraat 64-68, Rotterdam om van rekening(en) ten hoogste f 10,- per schrijven. 1 NK NK in in een ongefrankeerde envelop aan: i rdnummer 2020, 3000 VB Rotterdam. OEDE DOELEN LOTERIJ J Van onze paardesportmedewerker ^el - In manege Magrette van de familie Kosters nabij jgel gaat vandaag de derde wedstrijd van de dressuur- competitie voor paarden en pony's van start. Deze com petitie bestaat uit vier wed strijden. De beste resultaten van drie wedstrijden, inclu sief de finaledag, tellen mee ,,0or de eindrangschikking. Voor de organisatie tekent de landelijke rijvereniging en pony club Graeve Jan uit Sas van Gent, die in manege Magrette zijn thuishaven heeft. Vandaag komen ruim negentig deelnemers in de ring, waarvan acht in de Zl- en Z2-klasse. Opvallend is dat van de deelnemende Z-com- binaties er maar vijf de eerste twee wedstrijden gereden heb ben. Dat zijn Luc Savat met Hercules van De Zwinruiters met 8 pun ten, Elles Kole met Wojtek van Zuid-Beveland met 4, Lieveke Goossens met Haydn van De Oranjeruiters uit Axel met 7, Anja van Vuuren met Cindy van De Oranjeruiters met 11 en Vi vian van Tiel met Dingemanse Body Gard met 13 punten. Van daag komen aan het vertrek in de Zl-klasse Anja van Vuuren, Luc Savat, Lieveke Goossens, Vivian Thijs met Venetia van Luctor et Emergo, Christian de Feyter met Aimee van De Oran jeruiters en Danielle Buyck met Bonvivant van De Zwinruiters. In de Z2-klasse gaan Carla Haak met Zsuzsa en Marleen de Vriend met Elmira, beiden van De Oranjertuiters, van start. Er zijn zestien deelnemers in de Ml- en M2-klasse, waarvan Jan Noordhoek met Hurby de beste papieren heeft na twee wedstrij den met zeven punten. Daarna volgen met tien punten Ad Mur- re met Friday van De Zwinrui ters en Christian van Dorsselaer met Harvy van Hulst. De juryleden vandaag zijn Mare van 't Westeinde uit Hoofdplaat voor de B-pony's, Peter Kosters uit Axel voor de L-pony's, Wim Reynierse uit Nieuwdorp voor de M- en Z-pony's en Z-paarden, Eric van 't Westeinde uit Ter- neuzen voor de M-paarden, Re- sie Kosters uit Houten voor de L-paarden en Han Maljaars uit Vrouwenpolder voor de B-paar den. Het programma wordt om 09.00 uur geopend met de B-po ny's en als laatste komen de B-paarden om 19.30 uur aan het vertrek. Van onze medewerker Fred Rabout j greskens - Stefan Dijkers, bij vierdeklasser Hoofdplaat onder de lat opvolger van de naar Koewacht vertrokken Pol van de Vijver, geeft het grif toe. „Mijn competitie start was bepaald niet vlekkeloos. Mijn probleem was dat ik het te goed wilde doen. Te gespannen om mezelf te bewijzen. Bovendien werd er bij Hoofd plaat verwacht.dat ik ging mee voetballen. Iets wat ik bij mijn vorige club Biervliet niet gewend was. Dat ging nog al eens fout in Je openingsfase van de competi tie. Met alle respect, bij Biervliet was het met lange halen vlug Huis. Hier wordt het meer voet ballend opgelost. Ondanks mijn aatige start, die ik zeker niet onder stoelen of banken steek, bleven de trainer en ploeg achter me staan. Een pluim voor de groep, want dat vertrouwen is heerlijk voor een sportman. Dat de supporters wel eens anders reageren is bekend en hun goed recht." Stefan Dijkers kwam dus het keepersprobleem bij Hoofdplaat oplossen. Het was al geruime tijd bekend dat Pol van de Vijver, die al een tijd in Koewacht woon achtig was, aan zijn laatste jaar bezig was. Voor de 24-jarige Dij kers de kans om het eens hoger op te zoeken. Begonnen in Phi lippine, waar hij gelijk uit de A-junioren aan de bak mocht toen Marco van Boven vertrok, belandde hij met Biervliet als tussenstation op 't Durp. Dood spoor Een beslissing die hij al lang voor het vorige seizoen ten einde was had genomen. „In november al had ik voor mezelf besloten (dat het mijn laatste jaar Bier vliet was. Niet omdat ik het er niet naar mijn zin had, maar gewoon omdat ik op een dood spoor zat. Ik voelde dat ik aan het verzuipen was, wenste ge woon sportief een trapje hoger. Nog geen enkel idee waar naar toe, want Hoofdplaat was voor Van onze atletiekmedewerker Terneuzen - Komend week end worden in de Haagse Houtrusthallen de districts- hmpioenschappen indoor- atletiek afgewerkt. De Zeeuwse delegatie is niet echt groot, maar moet kwalitatief in staat worden geacht toch wat eremetaal mee naar huis te nemen. Dat moet dan on der meer gebeuren door B-ju- lior Michel Schrier van Atle tica, die zowel op de 800 als 1500 meter een regelrechte bant is voor de gouden plak. Verder ook A-junior Erwin Mor tier. De Hulstenaar die, omdat Jij in Middelburg studeert en in *lissingen zijn domicilie heeft, RKHAV-tenue heeft inge vuld voor dat van Atletica, be- hoort tot de medailleklanten zo- Jel op de 60 als op de 200 meter. Voorts B-junior Erwin Simpe- ®r van AV'56 op het onderdeel kogelstoten. Af te wachten valt t hoeverre de Goesenaar is her ald van zijn blessure die hij een aantal weken geleden net voor ®door Zeeland opliep. Zijn clubmakker en eveneens B- junior Laurens Roose kan voor f® positieve verrassing zorgen het hoogspringen. Zijn 1,86 ®eter een aantal weken geleden «acht hem op de derde plaats JP de nationale ranglijst. Pascal Meerman (Atletica) debuteert bij senioren. Dit op de 800 en '500 meter. Zijn clubmakker Re- Jcnno Rijk komt in actie op de meter. Van het Hulsterse RKHAV reist Vainer Piet Lossie naar de resi- Jtenhe af met A-junior William Blok (200 en 400 meter) en jan zeker niet kansloze C-junior Martijn Mortier (60 meter en afspringen). Van AV'56 komen 5°S in actie C-juniore Yoni antjes (verspringen en 60 me- *f), B-juniore Marjolein van 'Hpel (60 meter, 60 horden en w meter) en C-juniore Maritza P t Hof (kogelstoten). Jildau an Dieren van Atletica komt bij a vrouwen uit op de 400 meter. mij op dat moment nog niet aan de orde. Voor aanvang van de nacompetitie, waaruit de degra dant uit de eerste klasse van de afdeling tevoorschijn moest ko men, heb ik een gesprek met het bestuur van Biervliet gehad. Misschien was dat tijdstip niet het meest ideale moment, maar ik vond dat ze dat tijdig moesten weten. Ondertussen had ik via, via ver nomen dat Hoofdplaat belang stelling had. 'Het bestuur neemt wel contact met je op', zeiden de jongens die ik op Hoofdplaat ken. Dat kwam er niet direct, waarna ik zelf contact heb opge nomen met trainer Jan Peters en zo is het gekomen. We zijn dan ook niet als vijanden uit elkaar gegaan. Ik kreeg na mijn laatste wedstrijd zelfs bloemen. Toch positief. Trouwens, als het even kan ga ik nog naar Biervliet kijken en binnenkort ga ik er zelfs wonen." Cees Pladdet en degradatie (ho pelijk zet hij die laatste trend niet door) lopen als een rode draad door de loopbaan van de tegenwoordig in Breskens woon achtige Hoofdplaat-doelman. Cees Pladdet was de man die hem in Philippine bij de A-ju nioren kneedde voor het grotere werk. De ex-doelman van onder meer Terneuzense Boys, Boelare, Hoek en Philippine haalde hem, toen hij trainer bij Biervliet werd, ook naar de haringstad. „Aan Cees heb ik inderdaad veel te danken. Zijn keeperstrainin gen waren gewoon af. Lekker fanatiek en dat mag ik wel." Degraderen Degraderen deed hij al drie keer. In zijn eerste jaar Philippine zakten de mosselmannen naar de kelder (tweede klasse) van het afdelingsvoetbal. In zijn eerste jaar Biervliet was het al niet beter. Na dat seizoen was het weer tweede klasse afdeling. Hij mocht in Biervliet overigens ook een promotiefeest vieren toen ze zich in de nacompetitie na de ophefmakende duels met Hul- sterloo in de eerste klasse van de afdeling speelden, maar afgelo pen seizoen was het weer degra deren geblazen. Een lange tijd veilig staand Bier vliet werd in de slotfase van de competitie bijgebeend door RIA. De Westdorpenaren in de win ning mood bezegelden vervol gens in de nacompetitie het lot van Dijkers en Biervliet. Heeft hij het degradatiespook waar mee hij nauwe contacten schijnt te hebben meegenomen naar Hoofdplaat? „Ik ben me van geen kwaad bewust. We staan inderdaad in de hoek waar we op moeten passen, maar we hebben geen ploeg om te degraderen. Twee zware jongens uit die klasse heb ben we met Zierikzee en Koe wacht al twee keer gehad. We krijgen ploegen als Zeeland Sport, Sluiskil en Vogelwaarde nog thuis. Dat worden duels waarin punten gepakt moeten worden. Dan nog uit naar Zee- landia. Een ploeg die net voor de winterstop punten begon te pak ken en waarvan wij thuis zelfs verloren. Dat was ongetwijfeld het dieptepunt uit de tot nu toe gespeelde wedstrijden. We wonnen wel van Walcheren thuis. Dit nadat Hoofdplaat een jaar niet in eigen huis had ge wonnen. Het was trouwens nog maar onze tweede competitieze ge. De rest van de punten haal den we uit een gelijk spel. Mijn beste wedstrijd was tegen Phi lippine. Ondanks dat ik geen revanchegedachten meer koester was dat toch een leuke opsteker. We waren veruit de mindere, maar ik kon mijn doel schoon houden. Ik zie echt het resteren de deel van de competitie met optimisme tegemoet. Van mezelf weet ik dat het nog veel beter kan en dat geldt ook voor de ploeg. In de voorbereiding gin gen de doelpunten er als warme broodjes in. Dat ritme moet toch' terug kunnen keren." Stefan Dijkers voelt zich inmiddels goed thuis onder de lat in het eerste team van de voetbalvereniging Hoofdplaat. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Sas van Gent - De meest opvallende utislag was de forse nederlaag van koploper ADEG in de zaalvoetbalcompetitie van het rayon Sas van Gent. Dat team verloor maar liefst met 8-2 van Oudt Sas. Voor die nederlaag waren excuses aan te voeren. Twee spelers van ADEG vielen tussentijds geblesseerd uit waardoor die ploeg slechts met drie veldspelers verder moest tegen een nota bene versterkt Oudt Sas. Dat verklaart het forse verlies van de koploper. Naaste concurrent Benny Sport 2 kon daar nauwelijks van profiteren. Die formatie speelde met 2-2 gelijk tegen Vrienden kring en mocht daar het meest gelukkig mee zijn, omdat Vriendenkring tot twee keer toe het houtwerk trof. Uitslagen: Cerestar-Marinet 2-6, La Nouvelle Bourse-Philippine 2 4-2, Outokumpu-SVG 6-5, De Spetters-IZV 3 12-2, Oudt Sas-ADEG 8-2, Vriendenkring-Benny Sport 2 2-2. Stand: ADEG 12-20, Benny Sport 2 12-17, De Spetters 12-16, La Nouvelle Bourse 12-16, Outokumpu 12-16, Philippine 2 12-14, Vrien denkring 12-12, SVG 12-11, Oudt Sas 12-11, Marinet 12-6, Cerestar 12-5, IZV 3 12-0. Van onze paardesportmedewerker Goes - In de rubriek springen voor regionale equipes tijdens Indoor Zeeland in Goes, een wedstrijd over twee manches, greep de Zeeuwse ploeg het zilver. De Zeeuwen eindigden op zeven punten achterstand van de winnende Brabantse forma tie. PAARDESP0RT In de eerste manche, waarin de Belgen en Limburgers verstek lieten gaan, kwamen de Zeeuwse combinaties goed uit de start blokken. De provinciale eer werd hoog gehouden door Bart Bomeré met Kadaphi JH van De Zwinruiters, Sandy den Exter met Fanimo van Noord-Beve land, Izak van Eyzeren met Fru- hling van De Weelruiters en Si mon den Exter met Headline uit Kortgene. Alle vier Zeeuwse combinaties bleven foutloos in de eerste manche. De tweede manche, met een veranderde dubbelsprong en een geplaatste driesprong, werd het klassement Axel - De nieuwe amateurselec tie Erotic Discount Centre houdt vandaag de eerste gezamenlijke trainingstocht. Ploegleider/ coach Rinus Verboom heeft een tocht uitgestippeld door het West-Zeeuws-Vlaanse land over ongeveer 80 kilometer. De start is om 10.30 uur vanaf Deto Jeans in Axel. Vooraf wordt het vrijetijdskledingpak- ket uitgereikt aan het complete team. door elkaar geschud. De beste drie resultaten telden mee voor de eindklassering per ploeg. Sandy den Exter en Bart Bomeré kwamen foutloos rond, maar Izak van Eyzeren en de zich forcerende Simon den Exter gin gen duidelijk in de fout met respectievelijk vier en acht straf- punten. Waardopr het goud naar Brabant ging. Brons achter de Zeeuwen was er voor Zuid-Hol land. In het klassieke M-springpar- cours in de Goese Zeelandhallen kwamen er maar liefst 92 combi naties aan het vertrek. Daarbij 18 Zeeuwse combinaties. In to taal kwamen er 24 combinaties foutloos door de eerste omloop. Slechts één Zeeuwse combinatie slaagde er in de barrage te berei ken, namelijk de 16-jarige ama zone Sharon Hey van De Zwin ruiters, die met de 6-jarige Hun- ter voor Stal De Dalie van Pois- son d'Or uit Sluis rijdt. In een 'alles-of-niets-rit' bleef zij fout loos en in 50,98 pakte ze ver dienstelijk de zesde prijs in dit sterk bezette veld. In het tweede parcours, een progressief par cours, werd de zevende plaats behaald. Resultaten die goed waren voor een plaats in de finalerubriek van de strijd om de Gouden Mossel. Willy de Dalie toonde zich uiter aard zeer verheugd met de pres taties van zijn pupil. De Dalie: „Sharon is nog jong. Ze kan het met Hunter nog ver brengen." Sponsor Zeeuwse wielerjunioren Terneuzen - Het district Zeeland van de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) heeft voor het seizoen 1995 een sponsor gevonden voor de juniorenselectie. De supermarktketen Attent is bereid gevonden de kosten voor het rijden van klassiekers en meerdaagse wedstrijden in deze categorie voor zijn rekening te nemen. Hiermee heeft het district Zeeland de mogelijkheid geschapen deze categorie renners de kans te geven zich verder te ontwikke len. Ze kunnen zich nu meten met toppers in nationale wedstrijden, waardoor doorstroming naar de categorie amateurs vlotter zal kunnen verlopen. Momenteel zijn er binnen de provincie Zeeland in alle categorieën weer renners actief en heeft Zeeland voor al deze wielrenners weer wedstrijden. De Attent-juniorenploeg zal in 1995 weer worden begeleid door Pierre Vermeulen en Adrie Bruinooge. Op het programma staat onder meer de internationale Juniorendriedaagse Groot-Axel, die meetelt voor de 'Coupe du Monde'. In deze wedstrijd kunnen de Zeeuwse renners strijd leveren met de beste junioren van Europa. Zeemeeuw klopt leiders Oostburg - In het West-Zeeuws-Vlaamse zaalvoetbal werd na de winterstop de competitie hervat. De verrassing kwam van Zeemeeuw, dat medeleider Dikke van Dale klopte en zich verder uit de onderste regionen werkte. Leenhouts en De Ruysscher hielden elkaar in evenwicht terwijl Bron een knap pak slaag kreeg van Verduin. Het tekent de krachtsverschillen in het ZAVIO dit seizoen. Uitslagen: Leenhouts-De Ruysscher 3-3, Zeemeeuw-Dikke van Dale 4-3, Bron-Verduin 2-12. Stand: Frietstal 8-12, Dikke van Dale 9-12, De Ruysscher 9-10, Leenhouts 8-9,"Verduin 8-9, Zeemeeuw 9-7, Bron 7-6, Maitre Jean 8-6, Populierenhof 8-3. Ivo Wouters trainer Terhole Terhole - Het in de tweede klasse A van het afdelingsvoetbal op zondag spelende Terhole heeft een nieuwe trainer. De in Hulst woonachtige Ivo Wouters, die dit seizoen tussentijds als zodanig stopte bij het Westdorpse RIA, is met het bestuur van de voetbalvereniging Terhole overeen gekomen de club voor min stens een jaar onder zijn hoede te nemen. Smit verrast W Dow 2 Terneuzen - Smit, de hekkesluiter van de derde klasse in het zaalvoetbalrayon Terneuzen, verraste het hooggeplaatste W Dow 2. De rode lantaarndrager won totaal onverwacht dat treffen met 0-2 en geeft de laatste plaats over aan M&B/Jack- pot, dat met 12-2 van koploper Qutility verloor. In het spoor van de koploper, wel op drie punten achterstand, blijft De Zwaantjes/De Groote Slock goed volgen. Die formatie klopte met 5-2 VV Dow 4. UITSLAGEN Derde klasse: Qutility-M&B/Jackpot 12-2, De Zwaantjes/De Groote Slock- VV Dow 4 5-2, VV Crunchtime-VV Dow 3 9-3, VV Dow 2-Smit 0-2. Vierde klasse: Houtland/De Leugenboom-W Dow 5 3-0, Instuif-Spor- ting'88/De Feyter 7-4. STANDEN Derde klasse: Qutility 11-21, De Zwaantjes/De Groote Slock 11-18, Witte/ Boussen/De Bruin 11-18, W Dow 2 11-13, W Crunchtime 11-10, W Dow 4 11-8, W Dow 3 11-7, ABN-Amro 11-6, Smit 11-5, M&B/Jackpot 11-4. Vierde klasse: Maas 2 11-19, Houtland/De Leugenboom 12-16, Atoom Boys 11-15, Plantenmarkt 10-14, Instuif 12-12, Terneuzen 2 11-10, Sporting'88/ De Feyter 12-10, Gemeente 2 10-8, De Zwaantjes 4 11-6, W Dow 5 12-2. Titelstrijd jeugdschaken Terneuzen - Op middelbare school De Schans in Terneuzen worden vandaag de vijfde en zesde ronde van het persoonlijk schaakkampioenschap voor de A-, B- en C-jeugd en de zevende, achtste en negende ronde voor de D-jeugd afgewerkt. Bij laatstgenoemde categorie wordt direct na afloop de prijsuitrei king gehouden. De andere groepen spelen op latere data nog wedstrijden voor dit Zeeuws kampioenschap. De wedstrijden in Terneuzen beginnen om 10.00 uur. De sociale functie die bridge heeft, bleek weer op 4 ja nuari. Ad van Tuyl is een man die tien jaar bridge speelt en in die tijd 5000 meesterpunten vergaarde. De avond vooraf gaand aan zijn tachtigste ver jaardag boden vrienden hem een bridgedrive aan in Prin senbeek. De belangstelling hiervoor was erg groot en de sympathieke Van Tuyl zal met veel plezier terugzien op die avond. Hoewel voor deze gelegen heid het bridgen minder be langrijk was, kwamen er in de A-lijn toch een paar leuke spellen op tafel. W h \v\ i \<j Door Ruud van den Bergh Z gever A V 7 2 niem. kw. 10 5 1074 A962 H4 *8632 AHB3 *754 N W O Z *53 B 9 7 4 9862 H V3 B 10 9 8 6 A H V V 5 B 108 deeld zijn. Als Oost aan slag zou komen, moet hij in de klavervork of in de dubbele renonce spelen. Dat het volgend spel ook in dezelfde lijn werd gespeeld, mag toeval heten, maar Van Tuyl, die ook dit niet speelde, zou er van genoten hebben. DIAGRAM 1 Zuid speelde 4Sch, waartegen West uitkwam met ruitenaas, gevolgd door heer en boer, die in Zuid werd getroefd. Met een geslaagde schop pensnit werden de troeven ge trokken en Zuid kwam terug in zijn hand met harten. Hij mocht nog een slag verliezen en dacht dat zijn enige kans was op verdeelde klaverhon- neurs te spelen en sneed twee maal in klaver. Toen beide snits mislukten, Oost speelde na de eerste snit harten terug, ging het contract één down. Dat was niet nodig geweest, want als voor een klaversnit eerst de hoge hartens waren geïncasseerd, was dit over ge weest: niem. kw. V 7 N gever B 6 4 all. kw. A B 10 9 7 H4 H V8 10 3 2 9 64 N H V8 B 10875 W O 932 A 3 2 Z *B 10 9765 AHV875 532 A V 6 *4 - A96 -- *8 3 *754 N W O Z -- B 9 H V3 10 9 *-- -- B 108 DIAGRAM 2 Als nu de klaversnit wordt genomen, maakt het niets meer uit hoe de honneurs ver- DIAGRAM 3 Het contract werd 6Sch voor Zuid, waartegen West uit kwam met ruitenboer, die in Zuid met het aas werd geno men. Na drie rondjes troef volgde klavervier. De leider hoopte dat West het aas zou hebben en zou nemen, zodat hij op klaverheer en -vrouw twee hartens zou kunnen wegdoen. Maar West nam niet, waardoor Zuid aangewe zen was op de dubbele har tensnit en down ging. Tegen zulk tegenspel kun je je niet wapenen, maar bij nadere be schouwing had Zuid toch een kansje laten liggen. Als hij na één keer troeftrekken de kla vers van Noord had wegge- troefd en de ruitens had geïn casseerd, had hij Oost met een hartensnit aan slag kun nen brengen, die dan in de hartenvork of in de dubbele renonce had moeten spelen. Ik weet zeker dat Ad van Tuyl het zo gedaan zou heb ben. Agenda: 21 januari: Bridgesoos 85 P'beek Herttoernooi; BC Never Down MOK-drive. Ook in de vijfde ron de van de hoofd klasse-competitie heeft het Bredase Panfox/De Variant haar ongeslagen sta tus weten te behouden. In de uitwedstrijd tegen de 'ama teurkampioen' werd het risico van puntverlies vermeden door de opstelling van maar liefst drie grootmeesters. Ivan Sokolov, Loek van Wely en Ian Rogers leverden, zoais van hen verwacht mocht wor den, allen een gedegen over winning af. Amstelvener Art hur van de Oudeweetering zette de partij tegen Sokolov scherp op en tekende daar mee zijn doodvonnis. De Bosniër is namelijk op zijn best wanneer de tactiek de overhand krijgt. Sokolov - Van de Oudeweete ring 1. d2-d4 d7-d5; 2. c2-c4 c7-có; 3. Pbl-c3 Pg8-f6; 4. e2-e3 e7- e6; 5. Pgl-f3 Pb8-d7; 6. Ddl- c2 Lf8-d6; 7. Lcl-d2; een zet waarvan de populariteit in de vijftiger jaren het hoogtepunt bereikte. Modern is 7. g2-g4. 7. O-O; 8. Lfl-d3 d5xc4; interessant is 8. c5; 9. Ld3 x c4 b7-b5; en hier is 9. e5 degelijker. Het spel krijgt nu een geforceerd verloop. 10. Lc4-d3 Lc8-b7; 11. e3-e4 e6-e5; 12. d4 X e5 Pd7 X e5; 13. Pf3xe5 Ld6 X e5; 14. J2-f4 Le5xc3; 15. Ld2xc3 c6-c5; 16. e4-e5 c5-c4; 17. Ld3-f5 Pf6-g4; 18. Dc2-e2! Natuurlijk niet 18. Lxg4 Dh4+; met ge lijk spel. 18. Dd8-b4+; 19. g2-g3 Db4-e7; zwart rekent erop na 20. Tfl Ph6; 21. Lc2 b41; 22. Ld2 b31; 23. Lbl De6; controle over de witte velden te verkrijgen. Door Theo Hommeles langzame dood leidt; 25.f6; 26. Dh5 gó; 27. Lx gó hxgó; 28. Dxg6+ Dg7 28. Dxg7+ Kxg7; 29. Txcó Tc8; 30. Ta6 Tc7; 31. e7! 26. Lf5xe6+ Kg8-h8; 27. Td6-d7; zwart geeft het op. De einduitslag van 7-3 was ondanks de overkill-opstelling van de Bredanaren ietwat ge flatteerd. Martin Martens na melijk, die eind januari voor een half jaar naar Australië vertrekt, stond op een gege ven moment duidelijk verlo ren. Martens - Peelen DIAGRAM 1 20. De2xg4! Een kwali teitsoffer dat wit een aanzien lijke tijdswinst oplevert. 20. Lb7 X hl; 21. O-O-O Lhl-c6; 22. Tdl-d6 b5-b4; zwart zit in de problemen. 22. Le8; 23. Lb4 is niet aantrekkelijk. 23. Lc3xb4 De7-b7; 24. Lb4-c3 Ta8-e8; 25. e5-e6 f7xe6; zwart drinkt de gifbeker zo snel mogelijk leeg. Tot een DIAGRAM 2 Met 41. Dh3+; gevolgd door 42. g3; kon de man uit Amstelveen het punt incasse ren. Wat er door hem heen ging, blijft een mysterie. Wel licht had hij niet door dat de tijdcontrole bij de veertigste zet al gehaald was. Of vond hij misschien dat hij de af- scheidswedstrijd van zijn te genstander wat luister bij moest zetten? Hij stortte zich in elk geval met 41... Dc3xb3??; in het zwaard. Ontroerd door zoveel groot moedigheid ontving Martens met 42. Db7 X b3 het punt. Topscorer van De Variant, Herman Grooten, bracht zijn totaal op 5 uit 5! Hoewel internationaal meester bezit Grooten de laagste rating van het team. Moge deze reeks zijn come-back bezegelen.

de Stem | 1995 | | pagina 11