pen Inspectie gaat politie op vingers kijken Oger Enquête wijst uit: merendeel allochtonen wil graag integreren Boete geëist wegens belediging Indië-veteranen Veerboot verliest tank met verdelgingsmiddel Tweede Kamer boos om uitspraken van Pronk Brokx verwijt Raad van State 'schizofrenie' I Jereiy Niet tactisch, wel oprecht Super Sale at Oger's BINNENLAND A3 Minister Dijkstal wil toezicht op kwaliteit politiezorg en bedrijfsvoering: DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT i JANUARI 1995 AI DE STEM VRIJDAG 13 JANUARI 1995 00 FOTO PAUL DE SCHIPPER Jen we dat ze eraan kwamen, I varen we voorbereid. Daarl fetaan alle tenten keurig op een rij. In Goma niet, daar ziet het erl nog chaotisch uit, ook al is er j peel wat verbeterd." drevel "Jet als eerder andere hulpverle ners wijst ook hij op een schrij nend gevolg van de westerse hul-| Ipinspanning: „De mensen in i [kampen hebben het in veel g vallen beter dan de ZaïrezenJJ I daarbuiten. Dat steekt en 1 geeft wrevel." [Wat is het perspectief van diel honderdduizenden zwarte men- j sen die daar in een tentenstad! I wonen? j Wieldraayer: „Eerst helpen eni I wat dan? Die vraag geldt voor alle vluchtelingen in de hele we reld. Er is maar een antwoord:! een politieke oplossing. Vraagf me niet hoe lang dat duurt.1 Kampen zijn gericht op tijdelijk-l heid, maar kijk naar de Pales-I tijnen. Die hebben veertig jaar inl kampen gezeten. Voor de Ruan-| dezen is het politiek nog metj aantrekkelijk om terug te ga Er is dreiging en hun land is 1 en deels vernield. Voorlopig| wachten ze." i FOTO WIM KOOUMAN Dat doe jij ook? „Ja, ik probeer het leventje lue in Nederland weer op te PaK' ken." Lukt dat? „Nog niet echt." Ga je binnenkort weer weg „Nee, ik probeer eerst hier wennen. Ik heb me opgegey® voor de Ambulancegroep in *e neuzen. Ik ken mensen die vit ramp naar ramp en van oorl s naar oorlog leven. Ze zegi waar mijn koffer staat, is.1®', thuis, maar dat is voor mi] nl vol te houden. Goma is ml' thuis niet." „Nou, ze hebben anders alw gebeld van het hoofdkantoor het Rode Kruis," vertelt haa moeder. „Ja," bevestigt ue „ze zoeken mensen. Of ik n Tsjetsjenië wil." Hilversum (anp) - Allochtonen wil len zich graag aanpassen aan de Nederlandse samenleving, maar tot nu toe lukt dat matig. Dat blijkt uit een enquête die Intomart onder 300 allochtonen heeft gehouden in opdracht van de IKON en het Neder lands Centrum Buitenlanders. Intomart interviewde de grootste groepen al lochtonen in Nederland: Turken, Ma rokkanen en Surinamers. De wens tot integratie blijkt uit het feit dat maar liefst 81 procent vindt dat nieuwkomers verplicht Nederlands moeten leren. Dat komt mogelijk omdat zeker 26 procent aangeeft zelf veel moeite te hebben met de Nederlandse taal. Verder wil 64 procent zich in een buurt vestigen waar zowel autochtonen als allochtonen wonen. Ook willen ze graag dat hun kinderen een 'gemengde' school bezoeken. Dat integratie echter slechts ten dele lukt, leiden de onderzoekers af uit het feit dat bijna de helft van de onder vraagden zich slechts 'enigszins' thuis voelt in Nederland en 14 procent zelfs helemaal niet. Bijna 32 procent voelt zich in Nederland wel volkomen op zijn gemak. Bijna eenzelfde percentage (31) zegt veel sociale contacten te onderhouden met Nederlanders, terwijl 37 procent slechts enkele Nederlanders tot hun vrienden- en kennissenkring rekenen. De rest kent nauwelijks of geen Neder landers. De grootste maatschappelijke proble men in Nederland zijn in de ogen van de ondervraagde allochtonen discrimi natie (32 procent) en werkloosheid (31 procent). Ruim de helft (54 procent) voelt zich vanwege zijn niet-Nederland- se herkomst regelmatig slechter behan deld dan autochtonen. Zij ervaren dat vooral bij de politie, het toewijzen van woningen, op straat en op het werk. Een op de vijf ondervraagden zegt daadwerkelijk geconfronteerd te zijn met beledigingen, bedreigingen en ge weld met een racistische inslag. Daarte genover staat dat een zeer ruime meer derheid (79 procent) nooit last heeft gehad van racistische uitingen. Opvallend is verder dat een meerder heid van 59 procent van de allochtonen zegt het liefst terug te willen naar eigen land. Bijna de helft van hen ziet daar voor echter nu geen mogelijkheden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) wil nog dit jaar een landelijke inspectie voor de politie invoeren. Die inspectie moet gaan toezien op de kwaliteit van de politiezorg en daar waar nodig op de bedrijfsvoering van de regionale korpsen. - - „Het wordt niet een inspectie in traditionele, zin, met snuffelaars die rapportcijfers geven," aldus de minister gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak voor be stuurders van politie, brand weer, Openbaar Ministerie en provincies. Hij vindt dat de regionale korp sen zelf in eerste instantie ver antwoordelijk zijn voor een goe de politiezorg. Maar in zijn ogen is een inspec tie nodig om ervoor te zorgen dat Binnenlandse Zaken altijd inzicht heeft in het reilen en zeilen bij de politie. Volgens de minister bestaan bij de politie de nodige aarzelingen over een landelijke inspectie. Hij zegt dat te kunnen begrijpen. „De politie is aan een dergelijke openheid, die elders heel gewoon is, nog niet gewend." De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de bewindsman veel te vroeg komt met zijn plan voor een landelijke inspectie. „De politie is nog maar net ge reorganiseerd. Nu al een inspec- Producent Dow Chemical uit Terneuzen noemt het spul nau welijks giftig. Rijkswaterstaat denkt daar anders over. De oplegger met de circa zes meter lange chemicaliëntank sloeg gisterochtend in stormach tig weer overboord van de slin gerende veerboot. De trekker bleef op het dek achter. De Norsky was onderweg van King's Lynn aan de Engelse oostkust naar Rotterdam en voer aan het begin van de Eurogeul. De tanktainer met het verdel gingsmiddel was afkomstig van Dow's zusterbedrijf DowElanco in King's Lynn. De tanktainer voldoet volgens Dow qua stevig heid en zeewaardigheid aan ho ge internationale eisen. Starane 200 wordt in de-land bouw toegepast als onkruidver delger op graanvelden. Dow stelt dat dit spul de laagste giftigheid binnen de classificatie van on- tie invoeren, doet geen recht aan die reorganisatie," reageert Pv- dA-kamerlid Dijksman. De frac tie vindt dat de regionale politie korpsen in ieder geval nog een jaar de tijd moeten krijgen om orde op zaken te stellen en des kundigheid op het gebied van financiën te kweken. Met ingang van 1996 zijn de korpsen ver plicht gedetailleerde beleids plannen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken in te die nen. Als dan blijkt dat de politie haar zaakjes niet in orde heeft, komt een landelijke inspectie in beeld, aldus de PvdA-fractie. De politiebonden reageerden verdeeld op de aankondiging van een rijksinspectie. De grootste vakbond, de Neder landse politiebond, heeft er moeite mee dat zo'n dienst onder Binnenlandse Zaken valt. Daar mee wordt de reorganisatie ge weld aangedaan, aldus een woordvoerder. De tweede grote bond, de ACP, voelt zich echter vereerd dat de minister een oud ACP-plannetje uit de kast heeft gehaald. Rijswijk/Terneuzen - De veerboot Norsky van North Sea ■Ferries heeft gisteren op circa 40 kilometer uit de kust bij Rotterdam een tank met circa 20.000 liter van het verdel gingsmiddel Starane 200 verloren. kruidverdelgers heeft. Ook zou de stof vrijwel onschadelijk zijn voor het zeemilieu. Rijkswaterstaat echter kent che mici, die Starane 200 wel dege lijk giftig achten. Het vrijkomen van de stof zou volgens die op vatting in een beperkt zeegebied sterfte onder vissen en andere zee-organismen kunnen veroor zaken. Een patrouillevliegtuig van de kustwacht heeft de tank nog niet kunnen vinden. Dow heeft op dracht gegeven de komende da gen met een vliegtuig te zoeken. Gezien het gewicht van opleg ger, tank en inhoud kan het stalen gevaarte geruime tijd on der de waterspiegel over vele kilometers afstand 'zweven'. Mocht de zoekactie vanuit de lucht geen resultaat hebben, dan wordt de container met sonar opgespoord. Leeuwarden (anp) - Procu reur-generaal mr. P. Roelse heeft gisteren voor het ge rechtshof in Leeuwarden vijfhonderd gulden boete geëist tegen- schrijver Graa Boomsma. De schrijver maakte volgens hem in een krante-interview een on geoorloofde vergelijking tussen militiairen die aan de politionele acties in het vroegere Neder- lands-Indië hebben meegedaan en de gedragingen van de SS'ers in de Tweede Wereldoorlog. De journalist E. Schaaf sma die Boomsma interviewde mag van Roelse worden vrijgesproken. Naar schatting 300 oud-Indië- gangers demonstreerden voor het gerechtshof. Manschappen uit de noordelijke provincies en de rest van Nederland wilden met veel worden vergeleken 'maar niet met de door heidens geloof geïnspireerde organisatie als de SS', verklaarde vice-voor- zitter Lentz van de veteranenor- ganisatie VOMI. In de loop van de dag is het Indië-monument in de Friese hoofdstad met rode verf beklad. Boomsma deed in een interview met het Nieuwsblad van het Noorden op 6 maart 1992 de volgende gewraakte uitspraak: „Ze waren geen SS'ers, nee, ook al konden ze door de dingen die ze deden er wel degelijk mee worden vergeleken." Volgens de procureur-generaal worden met 'ze' alle militairen bedoeld die aan de politionele acties hebben deelgenomen. Boomsma zei dat hij met deze zin in algemene termen had ge sproken en dat het niet de be doeling is geweest iemand te beledigen. Volgens hem moet de zin in de context van het inter view en zijn boek over de acties in Indonesië, De Laatste Tyfoon, worden gelezen. Daaruit blijkt volgens hem dat hij begrip heeft voor de Indië-veteranen, die door de toenmalige Nederlandse regering werden voorgelogen en eenmaal thuis na gebruik wer den weggeworpen. De eis in deze geruchtmakende zaak is dezelfde als bij de recht bank in Groningen. Die sprak hem op 9 juni van het vorig jaar vrij. De uitspraak is op 26 januari. Indië-veteranen waren gisteren present bij het gerechtshof in Leeuwarden. Boomsma (r) overlegt met zijn advocaat in de rechtzaal. FOTO ANP JAN PRONK is en blijft het enfant terrible van de Nederlandse Politiek. Ambitieus, terzake zeer deskundig, maar ook dramme rig. Een man die nauwelijks ruimte geeft voor discussie waar het de ideële aspecten van zijn beleidslijn betreft en altijd goed voor een provocerende uitspraak. Door behoudend Nederland wordt hij gewantrouwd en in die «ingen staat hij bekend als de man die smijt met ontwikkelings gelden. Het deert Pronk amper, hij kruist zonodig de degens en blijft vervolgens doorgaan met het lanceren van prikkelende opmerkingen. Zo was de minister van Ontwikkelingssamenwerking verant woordelijk voor de diplomatieke rel met Indonesië toen hij zijn afkeer uitspraak over het brute optreden van het Indonesische lager tijdens een demonstratie van studenten in Oost-Timor. Jan Pronk heeft wederom de aandacht op zich weten te vestigen. In een spraakmakend interview geeft hij zijn mening over de Politionele acties van het Nederlandse leger in het toenmalige Nederlands-lndië. Pronk zegt onder meer dat de politiek verant woordelijk was en dat de Nederlandse militairen op een onmoge- 'Hke en zinloze missie zijn gestuurd. En passant geeft hij ook nog kennen dat hij begrip heeft voor de soldaten die destijds zijn gedeserteerd. °e opmerkingen van Pronk zijn op zijn minst op een ongelukkig Moment gemaakt. Op dit moment buigt de Haagse politiek zich over de vraag of er over de Indonesische kwestie een nationaal debat moet worden gehouden. De kans op een dergelijke discussie is aanwezig. Met zijn conclusies over de schuldvraag loopt Pronk op de afloop ven een eventueel debat vooruit. Dat is niet erg tactisch. De oewindsman Pronk had zich gewoon voorzichtiger moeten opstellen. Maar het is niet zo dat Pronk 'een enorme trap in de achting van de Indië-veteranen heeft gegeven', zoals VVD'er Hans Weisglas beweert. Deze politieke angsthaas hangt liever jin'huik naar de wind. Dan toch maar liever een politicus die die ae dingen gewoon bij hun naam noemt. VERVOLG VOORPAGINA Premier Kok reageerde gistermiddag, na afloop van de oprichtingsbijeenkomst van de vriendschapsvereniging Forum Nederland- Indonesia, al erg zuinig op de uitspraken van Pronk. Kok wees er op 'dat de werkelijkheid van vandaag duidelijk verschilt van de si tuatie van vijftig jaar geleden.' De uitspraken van Pronk wekten ook com motie in de Tweede Kamer. WD, CDA en D66 vinden dat Pronk te ver gaat. De PvdA-fractie gaf geen commentaar. De WD meent dat Pronk niet bevoegd is 'zulke vergaande uitspraken' te doen. „Hij is over een grens gegaan", aldus WD-kamer- lid Weisglas. Hij vindt dat Pronk ook 'een enorme trap na geeft' aan de Indië-vetera nen door begrip te tonen voor de deserteurs. WD en CDA zijn van mening dat Pronk merkwaardig opereert door eerst op te roe pen tot een nationaal debat over de Indone sische onafhankelijkheidsstrijd en vervol gens zelf al conclusies te trekken. Dat de Nederlandse soldaten op een onmogelijke missie werden gestuurd, wordt door de fei ten niet gerechtvaardigd, stelt CDA-kamer- lid De Hoop Scheffer. Pronk vergroot de tegenstellingen in kabinet en politiek, vindt D66-kamerlid Hoekema. Hij vraagt zich ook af wie ermee gediend is dat de Nederlandse politiek een schuldbe kentenis aflegt. De Indonesische ambassadeur Soedarmanto Kadarisman begrijpt niet waarom er oude koeien uit de sloot gehaald moeten worden. „Wij zitten niet te wachten op excuses. We willen vergeven en vergeten." Voorzitter Dijkema van de grootste vereni ging van Indië-veteranen, de VOMI, is blij dat Pronk de verantwoordelijkheid bij de. politiek legt. Daar is altijd het wachten op geweest, zegt hij. Dijkema is minder geluk kig met de opmerking dat er 6000 Neder landse soldaten 'zinloos' zijn gesneuveld. „Zeker voor een deel is het niet zinloos geweest. Het was zeer onrustig, met name door het optreden van losse benden zoals de pemoeda's. We hebben mensen het leven kunnen redden. Zo zijn de soldaten er ook echt heen gegaan: om rust en orde te herstel len." Tilburg - Burgemeester Brokx van Tilburg dicht de leden van de Raad van State enige schizofrenie toe. Na een hem onwelgevallig be sluit door de Raad van State oordeelde Brokx over de leden van die raad: „Schizofrenie is een ziekte die inmiddels bij ve len ongemerkt heeft toegesla gen." De vereniging Ypsilon van ouders en familieleden van schi- zofrenie-patienten voelt zich ge kwetst door deze uitlating van ■Brokx. Brokx' aanval op het rechtscol lege slaat op de recente stopzet- tingivan de bouw van een poli tiebureau. Daarnaast hekelt de Tilburgse burgemeester de Raad van State vanwege de vertraging die de aanleg van een verkeersader al jarenlang oploopt. Met de bezwaarmakers uit de bevolking veegde hij de afgelo pen week al bij verschillende gelegenheden de vloer aan. De indieners van de bezwaren ma ken er, aldus de burgemeester, 'een dagtaak van om alles uit te pluizen'. Ze zijn er bovendien verantwoordelijk voor 'dat Ne derland naar de kloten gaat', meent de burgervader. Van verschillende kanten klin ken inmiddels protesten tegen de aantijgingen van Brokx. De vereniging Ypsilon beschul digt hem ervan de term schizo frenie te bezigen zonder te weten waar hij het over heeft. „U sug gereert vanuit uw positie een bepaalde deskundigheid met een bijzonder ongepaste vergelij king," aldus Ypsilon in een fax aan Brokx. De Tilburger W. Gunther diende Brokx FOTO DE STEIWJOHAN VAN GURP bij de Brabantse commissaris van de koningin een klacht in. In een brief, met afschrift aan de minister van Binnenlandse Za ken, verwijt hij zijn burgemees ter, ook bij andere gelegenheden, 'onbeschoft' gedrag. De beledi ging van de Raad van State was voor Gunther de druppel. Hij verlangt openbare excuses van de burgemeester. Ook de Tilburgse jurist mr. C. Sloothaak zijn de opmerkingen van Brokx in het verkeerde keel gat geschoten. In een briefje aan de Raad van State brengt hij de leden van dit college op de hoog te van de kennelijke opvattingen van de burgemeester. Brokx is niet bereid tot commen taar op de klachten die niet rechtstreeks aan hem zijn ge richt. Wat betreft de opmerking over schizofrenie, liet zijn woordvoer der gisteren weten dat de burge meester 'geen medische diagnose heeft gesteld' en dus ook niet de bedoeling heeft gehad schizofre- nie-patiënten of hun familie te kwetsen. jx Dinsdagavond voor de buis belandde ik al schakelend op België. Er begon daar net een uitzending voor politieke partijen. Even later zat ik met groeiende verbijstering naar een programma van het Vlaams Blok te kijken. Ik heb het hele programma uitgekeken, omdat ik wilde zien hoe ver Dewinter gevorderd is. Ik schrok me wezenloos. Het Vlaams Blok is een professionele organisatie die de fijne kneepjes van de demagogie beheerst en ten volle benut. Goebbels is er een kleine jongen bij. Dewinter hield een toespraak, waarin hij om de paar zinnen 'kameraden, nationalisten' bralde, er werd met vlaggen gezwaaid, gegrinnikt om racistische toespelin gen en luid gejuicht en geapplaudisseerd. Het raffinement waarmee het Vlaams Blok propaganda pleegt en het onvermogen van de andere partijen om tegengas te geven, garanderen welhaast dat bij volgende verkiezingen veel meer dan 30 procent van de stemmen gehaald zal worden. Het zijn de toekomstige machthebbers van Vlaande ren. Ten behoeve van dat soort volk zijn wij straks waterwegen aan het uitbaggeren. Verdragen zijn ver dragen, zullen keurige Nederlandse politici dan rede neren. Zou er alsnog een clausule ingevoegd kunnen worden dat verdragen eindigen wanneer onverdraagzaamheid begint? MERIJN Prof. Datema naar Open Universiteit Den Haag - De voormalig rector-magnificus van de Vrije Universiteit in Amsterdam, prof.dr. C. Datema, wordt tijdelijk voorzitter van het college van bestuur van de Open Universiteit. Hij moet daar een einde maken aan de bestuurscrisis. Datema is eerder opgetreden als interim-manager van de Hogeschool West-Brabant in Breda. De problemen bij de Open Universiteit worden veroorzaakt door teruglopende studentenaantallen, kor ting op de bijdrage van het rijk en toegenomen concurrentie van andere universiteiten en onderwijsinstellingen. Vorig jaar wer den 65.000 cursussen verkocht, 7000 minder dan in 1993. Crisis rond directeur journalistenschool Tilburg - Aan de academie voor journalistiek en voorlichting in Tilburg is een crisis ontstaan rond directeur M. van Stijn. In een gisteren uitgegeven verklaring keert het gezamenlijk personeel zich tegen vermeende pogingen van de directie van de faculteit waaronder de academie ressorteert, Van Stijn uit haar functie te verwijderen. De directeur, is in het verleden herhaaldelijk verweten een ondeugdelijk financieel beleid te voeren.Over een mogelijk ontslag doen al weken geruchten de ronde. Tijdens een bijeenkomst met het personeel, gisteren, verklaarde de voorzit ter van de medezeggenschapsraad dat hij door de faculteitsdi rectie is benaderd met de vraag hoe een eventueel ontslag van Van Stijn bij het personeel zou aankomen en wie haar zou kunnen opvolgen. Van Stijn zou volgens hem vervolgens via een outplacementprocedure naar een andere functie worden geleid. Tijdens de bijeenkomst werd duidelijk dat het personeel de manier waarop met Van Stijn wordt omgegaan afkeurt, maar dat de steun aan haar niet verder reikt. Beljon voorlichter CDA-fractie Den Haag - Pieter Beljon (34), huidig voorlichter bij de regiopolitie IJsselland, wordt het nieuwe hoofd voorlichting van de CDA-fractie. Beljon was eerder hoofdagent in Zwolle; daarna studeerde hij communicatie aan de Hogeschool Windesheim. De nieuwe voorlichter zal vooral optreden als woordvoerder van CDA-fractievoorzitter Heerma. Beljon, die op 1 maart in dienst treedt, wordt de opvolger van Frits Wester. Wester was hoofd voorlichting en woordvoerder van de toenmalige fraertievoorzit- ter Brinkman. Hij maakte kort na de verkiezingen, op 1 juni, de overstap naar RTL. Tientallen vogels aangespoeld op Ameland Anjum - Op Ameland zijn vele tientallen zeevogels aangespoeld die onder de zware stookolie zitten. Medewerkers van Rijkswa terstaat en Staatsbosbeheer zoeken het strand af naar slachtof fers. Inmiddels zijn een kleine honderd diren overgebracht naar opvangcentrum De Vügelspits in het Friese Anjum. Het gaat volgens G. Wiersma van het centrum vooral om strandlopers, zeekoeten, zeeëenden en Jan-van-Genten. „Ze zien eruit als de vogels die tijdens de Golfoorlog in de Rode Zee dreven." Het is niet bekend waar de olie vandaan komt. Dit jaar meer nieuwe huizen Voorburg - Dit jaar kunnen tussen de 100 en 105.000 nieuwe woningen worden opgeleverd, ofwel 15 tot 20.000 meer dan in 1993 en 1994, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij die berekening is ervan uitgegaan dat het aantal dagen waarop de bouwvakkers kunnen werken hetzelfde is als het gemiddelde aantal in de afgelopen tien jaar. Sinds 1989 is het aantal nieuwe woningen niet uitgekomen boven 100.000. Op dit moment zijn 90.000 woningen in aanbouw, 18.000 meer dan een jaar eerder. Bovendien zijn bouwvergunningen afgegeven voor 25.000 wo ningen, waarvan de bouw nog niet begonnen is. Ons land telt nu 6,2 miljoen woningen. Hyenahonden gedood in Beekse Bergen Hilvarenbeek - In safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek hebben onbekenden twee hyenahonden gedood. Van een van de dieren werd de kop afgesneden en meegenomen, meldt de politie. Opzichters van het park troffen de dode dieren giste rochtend in de buitenren van het nachtverblijf aan. Onderzoek heeft uitgewezen dat het oudste dier (een jaar oud) in het binnenverblijf dwars door het gaaswerk heen is doodgeschoten. De dader of daders forceerden de deur, haalden de hyena uit het binnenhok en slachtten het dier buiten in de ren verder af. Het is nog niet duidelijk hoe de tweede hyenahond, een jong van 5 weken, om het leven is gekomen. (ADVERTENTIE) Kostuums, single double breasted, •in antraciet of marine FL. 498,- 11 n I I K c "U Sint! 1 9 4 7 Nieuwe Ginnekenstraat 41 - Breda - Tel.: 076 - 218812

de Stem | 1995 | | pagina 3