Pronk zet Indië-debat op scherp i Zeeuwse ambtenaren mogen diensten aan racisten weigeren Kroonprins wil 5 mei afschaffen Oosterhouter verdient fortuin aan Route 66 Ontvoerde Bredanaar na 24 uur vrijgelaten mm Kritiek op minister barst los Dode potvissen trekken veel bekijks I40RECAVA '95 Alles over Parket bluekems volvo Kleine Vogel wordt hersteld Voor moord tien jaar cel geëist Wintersporters zitten vast in Oostenrijk Vlaams orkest wordt volwassen Van den Berg is duidelijk Serviërs vallen Srebrenica aan Minister zet mes in subsidies voor de boeren Romario vandaag terug in Brazilië' Inspectie moet politie controleren I Haag - Minister Dijkstal van I tnnenlandse Zaken wil nog dit j ar ^.".landelijke inspectie voor Politie invoeren, die toe moet I K«n kwaliteitvan de poli- Vanaf morgen in de boekhandel Jaar cel geëist in Terneuzense verkrachtingszaak Gedwongen om naar Polen te rijden IN DE PARKETSHOP Kahrs I HHHHH AH Servlcell|n: 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AH-winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bi) staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclame prijzen gelden t/m zaterdag 14 januari a.s Zolang de voorraad strekt. albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. riale aanbieding: etallic lak J.J95,-. luim 2.500,-! i de soepele 5-bak inschakelt, |aed beginnen. een nieuwe auto toe zijn! i rijden. Vandaag nog. Want en Volvo gewild. i voorbehouden. tmetalen velgen tegen meerprijs leverbaar. ROOSENDAAL, AUTOBEDRIJF BLUEKENS 8V-. BREDA ROOSENDAAL CHAAM DE STEM de prins geen kwaad? 135e JAARGANG Kuitaart - Eigenaar Roctus van het viswater de Kleine Vogel in Kuitaart moet in het verleden door hem verricht graafwerk in het natuurgebied zoveel mogelijk herstellen. Roctus had de ge meente en het waterschap in 1984 een vergunning gevraagd voor wat onderhoudswerk, maar later bleek dat hij grote delen van het gebied had afgegraven. ZIE ZEELAND - C1 Middelburg - Tien jaar cel en tbs met dwangverpleging. Dat eiste de officier van justitie gisteren voor de Middelburgse rechtbank tegen een 48-jarige Belg, die vo rig jaar juli de 28-jarige Ineke Schieman uit Temeuzen had 'geëxecuteerd'. Beiden hadden een nogal turbulente verhouding achter de rug. IZIE ZEELAND - Cl Den Haag/Wenen - In Oostenrijk zijn nu al ruim 6000 winterspor ters door het barre winterweer ingesloten, met name in de pro vincies Tirol en Vorarlberg. Op enkele doorgaande passen is geen verkeer mogelijk. Voor het vrachtverkeer lijken de grootste problemen voorbij. De meeste doorgaande wegen zijn weer vrij. IZIE BUITENLAND - A4 GROTE GIDS Tien jaar geleden her rees als een phoenix het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen uit de as van de 'Philharmonie van Antwerpen'. „Na tien jaar krijgt het orkest volwassen trek ken," zegt intendant Luc, Vanackere. ZIE GROTE GIDS - DEEL D SURPLUS „Ik sta voor duidelijk heid." Zegt meubelont werper Gerard van den Berg. „Zo denk ik zelf in elkaar te zitten: ik weet precies wat ik wel wil en wat niet. Dat moet in mijn meubelen weerspie geld zijn." ZIE SURPLUS - DEEL E INHOUD 4 KATERNEN Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Van onze verslaggevers Den Haag - Met de verklaring dat de toenmalige politici ver antwoordelijk waren voor de in Nederlands-Indië begane ex cessen in de jaren '45-'49 heeft minister Pronk (PvdA) het In- dië-debat op scherp gezet. j weer Hogedruk boven Engeland trekt oostwaarts. Dat verzekert ons van enkele dageh met rustig én overwegend droog weer. Vandaag opklaringen en weinig wind. Sarajevo - Bosnische Serviërs hebben gisteren de moslim-en clave Srebrenica aangevallen. Deze enclave is een door de VN uitgeroepen 'veilige zone' en wordt door Nederlandse blauw helmen beschermd. Er zijn geen berichten over slachtoffers bij de VN binnengekomen. IZIE OOK BUITENLAND-A4 ben Haag -Minister Van Aartsen Handbouw) wil af van de over- J tódssteun aan boeren. Produk- «beperkende maatregelen als quota en braaklegging moeten verdwijnen om ruim baan te ge- 1 yen aan de 'vrije markt'. Land bouwers die het niet redden, wacht de bijstand. Daarnaast zet Aartsen fors het mes in de Vrijwel alle partijen in de Twee de Kamer zijn gisteren over de minister heengevallen ën de top van zijn eigen partij tikte hem hard op de vingers. Pronk trekt in een interview in de GPD-bladen als eerste politicus het boetekleed aan voor de poli tionele acties in toenmalig Ne- derlands-Indië. Hij vindt dat de kabinetten van de premiers Beel (KVP) en Drees (PvdA) en het parlement verant woordelijk waren voor de acties en de excessen die daar door Ne derlandse militairen zijn begaan. „Diezelfde politici hebben de ex cessen vervolgens verdoezeld;" aldus Pronk. De PvdA-top onder aanvoering van premier Kok is tegen een Ne derlandse schuldbekentenis. „Ik voel geen aanvechting om met te rugwerkende kracht te zeggen we hebben fout gehandeld," zegt de premier. Die opvatting wordt gedeeld door de andere PvdA-bewinds- lieden en fractieleider Wallage. Pronk staat daarmee alleen. De omstreden uitspraken van Pronk hebben vooralsnog geen politieke gevolgen voor de minister. Hij vindt dat de Nederlandse mi litairen destijds op een onmoge lijke en zinloze missie zijn ge stuurd. „Het was onmogelijk om dat het dekolonisatieproces niet was tegen te houden." ADVERTENTIES Volgens hem zijn de 6000 Neder landse soldaten die tijdens de po litionele acties het leven lieten voor niets gesneuveld. „Dat is een pijnlijke constatering. Maar je kunt niet zwijgen," aldus Pronk. De minister neemt het ook op voor de Nederlandse deser teurs. „Degenen die deserteerden omdat zij het niet eens waren met de mensenrechtenschendingen hebben het handvest van de Ver enigde Naties aan hun zijde." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 COMMENTAAR BINNENLAND -A3 8 "710311"0Q0218" I I I I I VRIJDAG 13 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Middelburg - Zeeuwse provincie-ambtenaren die openbare diensten weigeren aan rechts-radicalen, mogen dat ongestraft doen. Gedeputeerde Staten (GS) heb- betrokken ambtenaar als 'gewe- ben de ambtenaren per brief la- tensbezwaarde' aan te zullen ten weten in zulke gevallen de merken en er verder geen nega- tieve gevolgen aan-.te verbinden. Dat is het resultaat van een inter ne discussie in het Middelburgse provinciehuis die maanden gele den schriftelijk werd aangezwen geld door de leden van de provin ciale afdeling Voorlichting. Diensten weigeren is voor GS het ene uiterste. In principe dient de ambtenaar altijd plichtmatig te zijn, vindt het college. GS schrij ven dat ze er in beginsel van uit gaan dat de ambtenaren diensten verlenen aan burgers en provin ciebestuurders zonder onder scheid te maken op grond van ge loof, overtuiging, politieke ge zindheid, ras, geslacht, of op wel ke grond dan ook. Rechts-radicalen moeten in die visie, al is het minimaal,'gewoon bediend worden door de ambte naren. Maar GS schrijven verder er begrip voor te hebben dat in zulke gevallen bij sommige amb tenaren acute gewetensnood ont staat. Prof Van Male, die staats- en be stuursrecht doceert aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam,* acht de opvatting van GS verde digbaar. „De rechtsstaat mag zich beschermen tegen elementen die hem proberen te verwerpen," zegt hij, Hij voorziet echter pro blemen in de praktijk. „Voorlich ting kun je bijvoorbeeld'niet wei geren op grond van iemands poli tieke.-overtuiging en rechtsradi- cale statenleden moeten gelijke lijk kunnen opereren als anderen. Maar een ambtenaar kan weer niet verplicht worden om met ie mand een gesprek te voeren," al dus Van Male. VERVOLG OP ZEELAND - C1 *Z'E ECONOMIE - A5 1 de Janeiro - Romario keert öndaag naar Brazilië terug, zegt «voorzitter van Flamengo, Kle- oer Leite. Hoewel Barcelona nog steeds geen bankgarantie van ze ven miljoen gulden heeft ontvan gt beweert Leite dat de over- fang definitief is. Romario heeft I ®middels afscheid genomen van «spelersgroep. aorg en als het nodig is op de invoering van de korpsen. ■ZIE BINNENLAND-A3 Den Haag (dpa/anp) - Kroonprins Willem-Alexan- der is voorstander van af schaffing van bevrijdingsdag 5 mei. Wat hem betreft kan deze dag met ingang van volgend jaar vervallen. De kroonprins wil wel vasthouden aan de doden herdenking op 4 mei. Dat zei hij volgens het Duitse persbureau DPA gisteren tij dens een ontmoeting met bui tenlandse journalisten die iii Nederland werken. Volgens de kroonprins denken nog maar weinig Nederlanders op 5 mei aan de bevrijding. Voor velen is het gewoon een vrije dag geworden. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) ontkende gisteravond dat de prins zich heeft uitge sproken voor afschaffing van bevrijdingsdag. Een woord voerster van de RVD sprak van een 'verkeerde interpretatie van DPA'. Volgens haar heeft de kroonprins vraagtekens' gezet bij de noodzaak de bevrijding te vieren. DPA-correspondent Christoph Driessen houdt echter vast aan zijn bericht. Hij benadrukt de stelligheid waarmee Willem- Alexander- sprak over 4 en 5 «Willem-Alexander fotoanp mei: „Er is geen misverstand mogelijk, want we hebben er uitgebreid over gesproken en er is verschillende keren naar ge- Woordvoerders van het verzet zijn het niet eens met de stelling van de kroonprins. Secretaris Nota van het Centraal Orgaan voor Verzet en Slachtoffers is stomverbaasd. „Ik ben sprake loos. Ik kan me niet voorstellen dat de kroonprins zoiets heeft gezegd. Bevrijdingsdag moet blijven bestaan. Dat vinden wij niet alleen, maar ook een meer derheid van de bevolking." Algemeen secretaris Coumou van de Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945: „De vijfde mei moet niet alleen een vrije dag zijn, maar ook een zin volle viering blijven. Het is be langrijk dat we de bevrijding van de dictatuur en het herstel van de democratie levend hou den." Willem-Alexander zei tijdens de bijeenkomst verder dat het nog lang zai duren voordat Ne derlanders en Duitsers hele maal onbevangen met elkaar kunnen omgaan. Conferenties en staatsbezoeken zijn belangrijk, maar zij veran deren weinig aan de manier waarop burgers van beide lan den in alledaagse contacten met elkaar omgaan. De kroonprins wijt de proble men niet alleen aan de bezet tingstijd van 1940 tot 1945. De verhoudingen tussen een klein land en zijn grote buurland zijn volgens hem altijd moeilijk. Volgens Willem-Alexander hecht zijn 'vader, prins Claus, grote waarde aan de verhoudin gen tussen Duitsland en Neder land. Het gaat momenteel goed met hem, en hij werkt veel in het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking. De gisteren op het strand tus sen Kijkduin en Scheveningen aangespoelde drie potvissen trekken veel bekijks. Het Natio naal Historisch 'Museupi begint vandaag met het bergen van de zoogdieren. Dat karwei zal ze- ker drie dagen duren, foto anp Middelburg - Voor verkrach ting van een vrouw in Terneu- zen is gisteren voor de Mid delburgse rechtbank tegen de 26-jarige A.B. bij verstek een gevangenisstraf van een jaar geëist. Tegenover de politie ontkende de man de feiten, gepleegd op 20 fe bruari 1994. Maar volgens officier van justitie mr. Mos 'ontkent deze man ge woon te veel'. Zo was hij wel degelijk die nacht door huisgenoten in de buurt van het slachtoffer gesignaleerd, het geen B. ontkende. Ook was er sprake van details die het slachtoffer niet had kunnen verzinnen. B. is intussen 'zoekgeraakt' in het vreemdelingencircuit. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Internationale vakbeurs voor horeca en grootverbruik Geopend: 16-18 januari van 10-18 uur. 19 januari van 10-17 uur. Toegang -op uitnodiging- uitsluitend voor personen vanaf 16 jaar. Gratis pendelbus: volg borden P RAI. A m st e rd a rrTi^il\ Van onze verslaggever John Jas Breda - Hij is wel in Amerika geweest, maar heeft er zelf nog nooit op gereden, bekent Oosterhouter Robert Groene- veld (48) lachend. Op de le gendarische Route 66, waar hij nu een fortuin aan dreigt over te houden. Sinds hij zich ruim twee jaar ge leden de naam toeëigende, stro men uit de hele wereld de verzoe ken binnen voor gebruik ervan. Route 66 staat voor avontuur, een ruig bestaan, voor stoerheid. Voor Rob Groeneveld staat Route 66 voor geld. Voor big money. Wat Groeneveld doet, is precies wat een groot en machtig bedrijf als Walt Disney doet met de af beeldingen van Mickey Mouse en Donald Duck. Die worden buiten hun eigenlijke 'werkterrein' van tekenfilm en strip, te gelde ge maakt. De Amerikaanse autoweg Inter state 66 bestaat al jaren niet meer, maar het imago is nog Robert Groeneveld temidden van Route 66-artikelen. foto de 5tem/johan van gurp springlevend. Het verschil met bekendheid. Disney is, dat Groeneveld nooit De tot Route 66 omgedoopte weg moeite heeft hoeven doen voor de werd in 1926 geopend en verbond Chicago in het noordoosten van de VS met Los Angeles in het zuidwesten. Dat hij slechts plaat selijk nog zijn originele naam draagt, weerhoudt duizenden Amerikanen en Europeanen er niet van jaarlijks uit nostalgie het traject langs acht staten en drie tijdzones te berijden. Route 66 doet aan de Amerikaan se schrijver Jack Kerouac denken en aan de Rolling Stones (Get your kicks on Route 66). Het was lange tijd dè weg waarlangs Amerikanen van oost naar west trokken. Een kleine drie jaar geleden was Groeneveld nog 'slechts' hande laar in motorsportartikelen. Hij wilde iets bijzonders in zijn win kel: een handschoen met Route 66 erop. „Dat liep gelijk als een trein. Ik wist toen van beschermde namen nog geen snars. Maar door het succes van die stoere leren hand schoen wilde ik de naam veel va ker gebruiken." VERVOLG OP ECONOMIE - AS Van onze verlaggever René Kloeg Breda - Een jonge Bredanaar is afgelopen maandag door twee onbekende mannen 'ontvoerd' en gedwongen naar Polen te rij den. Naar eigen zeggen is hij pas na 24 uur vrijgelaten. Op het moment dat hij in kijn voor zijn woning geparkeerde auto 'wilde stappen om naar z'n werk te gaan dwongen de twee mannen hem met een pistool eerst naar. Duitsland te rijden en vervolgens naar Polen. Gisteravond verklaarde hij de twee mannen niet te kennen. Kennelijk hebben zij hem alleen gedwomgen als chauffeur op te treden. Onderweg is hij van al zijn persoonlijke eigendommen beroofd. Een woordvoerder van de Breda se politie wilde gisteravond niets over de zaak meedelen. De man heeft wel z'n verhaal bij de poli tie gedaan. Daarvoor had hij zich al bij de Duitse poütie gemeld, omdat in Duitsland zijn persoonlijke be zittingen zijn afgepakt. Hij werd verwezen naar de politie aan de grens. Die verwees hem naar de politie in Oldenzaal ën daar stuurde men hem door naar de politie in Breda, omdat daar alles is begon nen. ADVERTENTIE van Bruynzeel en Kahrs. Ook voor doe-het-zelvers. ligt het vloerenboek voor u klaar. j U kunt het ook telefonisch bestellen: i Profiteer van de speciale aanbieding. Bruynzeel SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076 - 21 48 48 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. rz Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: o kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. ■ntm

de Stem | 1995 | | pagina 1