Van Nelle dicht: 275 banen weg Minder meldingen betekent nog niet minder zieken Fokker moet heel diep buigen voor SAS Van den Nieuwenhuijzen redt frietfabriek ECT ziet winst stijgen e voor kwar ïimissarissen Over maand duidelijkheid over vrijwillige sanering van varkensslachterijen Bloemisten komen nu met échte ruikertjes DE STEM ECONOMIE A5 LAND KORT Vakbonden voelen zich 'geschoffeerd' door directie DE Trucks Nederlanders eten meer vlees ECONOMIE KORT 12 JANUARI 1995 DONDERDAG 12 JANUARI 1995 ■zonde tweeling iw van 53 heeft een gezond it donor-eicellen, die met zaad) ;ht, in haar baarmoeder warJ nstig van een 28-jarige vrouw] teren bekendgemaakt, veken van haar zwangerschaj >mdat zij last kreeg van hog Haar twee dochtertjes werdet oren en wogen elk ruim vij] ideling Iraniër terie van Buitenlandse Zake de Nederlandse ambassade ij igetekend tegen de mishande irmeer, heeft het ministerie va gisteren bevestigd. -jarige Iraniër bij het static deld. Hij kreeg onder meer ee kerfd. De diplomaat heeft dj dat de regering het inciden op gewezen dat de politie ietnamezen terug 1 illegaal in Duitsland verblijl het jaar 2000 weer terug naaf ,ng in Bonn stemde gisteren ii ters in Vietnam waren overeen! Vietnamezen, vooral afgewezej leiders uit de voormalige DDRj eten 2500 illegalen vertrekkeij laarna de rest. In ruil voor communistische Vietnam voo| honderd miljoen mark. slagen in Algerije moslim-extremisten gepleegc kee zijn in Oost-Algerije vijftis nse autoriteiten. Zeven mens; den gedood toen de bus dinsdaj ir werd beschoten. Dezelfde da] ika vier mensen gedood. Terrt op gelovigen die een moski leze aanval te maken met ed in enkele delen van het lanj is gesteld dat door de overheij liensten mogen leiden. lerschap voor Vrede ch gisteren als 24ste voormalij et Partnerschap voor Vrede, ei Navo. Het Partnerschap voi i om voormalige Warschaupacl uetrekken zonder ze direct h( Secretaris-generaal van >etreding van Wit-Rusland al .tmaakten van het Warschaupai )ben geschaard. in New York Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Fokker moet bij zijn aanbieding voor de me- ga-order voor de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS de prijzen ver laten zak ken. Om een scherpe offerte uit te kunnen brengen, moet de vlieg tuigfabrikant vooruit lopen op ie reorganisatie, die het concern in februari bekend zal maken, pe order van SAS betreft veertig tot vijftig jets voor de korte en middellange afstand. Door de negatieve prijsspiraal kan SAS achterover leunend wachten op ie beste aanbieding. Het besluit over de order is al enkele malen uitgesteld. Nu wordt een defini tieve beslissing in maart ver wacht. Fokker heeft haar Fokkers 70 en 100 in de race. De concurrentie om deze grote opdracht is moor dend. McDonnel Douglas hoopt met de order de nieuwe MD 95, de opvolger van de oude DC 9, in produktie te kunnen brengen. Om de concurrentie nog wat ver der op te voeren heeft SAS ook Boeing en Airbus uitgenodigd om offertes uit te brengen, waar door de totale waarde van drie miljard gulden kan worden ge drukt. Deze ontwikkeling heeft Fokker gedwongen om nog een nog scherpere offerte uit te brengen. Hoofd voorlichting R. Klinkert van Fokker zei gisteren dat 'de vliegtuigen tegen de nieuwe kostprijs zullen worden gefactu reerd'. Dat betekent dat Fokker bij de offerte alvast uitgaat van nog niet gerealiseerde kostensa- neringen binnen het eigen be drijf. Berichten als zou Fokker bereid zijn om dertig procent korting te geven op de 52 miljoen gulden, waarvoor de Fokker 100 op de prijslijst staat, verwijst Klinkert naar de prullebak. Ook is bericht dat Fokker een voorziening van 210 miljoen gulden moet nemen om het verlies op de order weg te werken. „Wij zijn ontstemd over die be richten. De bedragen zijn volle dig uit de lucht gegrepen, het is pure nonsens, die prijzen zijn krankzinnig," zegt de woord- voerder.ondubbelzinnig. Eind vorig jaar bevestigde Fok ker-topman B. van Schaik al dat de vliegtuigbouwer zijn produk- ten onder kostprijs op de markt moest zetten. De hevige concur rentie en de lage dollarkoers lie ten Fokker geen keus, zei hij. Maar wel zei Van Schaik dat de verkoopprijs nog wel een posi tieve cash-flow opleverde, zodat althans een deel van de afschrij vingen zou worden gedekt. Fok ker kondigde vorig jaar een ver lies aan in de orde van 460 miljoen gulden, eenzelfde bedrag als ook al in 1993 werd geno teerd. Vanwege deze zware verliezen en de harde concurrentie heeft Fokker een nieuwe reorganisatie in voorbereiding, waardoor de kostprijs van de Fokker 70 en 100 verder naar beneden kan. De eerdere doelstelling van een kos tenreductie van dertig procent voor de vliegtuigen, is nog niet gehaald. Het bedrijf heeft nog niet aangegeven hoe ver de kos ten verder moeten worden gesa neerd. De afdelingen hebben allemaal de opdracht gekregen om voor stellen te doen dat zij tegen marktconforme prijzen leveren. Daardoor zouden vierhonderd banen in geding zijn. Bovendien zouden verschillende andere af delingen nog eens tweehonderd banen moeten schrappen als ge volg van gebrek aan werk. Rotterdam - Sara Lee/DE, producent van consumentenpro- dukten, sluit zijn Van Nelle-fabriek in Rotterdam. De poorten moeten binnen vijf jaar dicht. Douwe Egberts wil de produktie koffie, thee, tabak en des- s van de Van Nelle-fabriek binnen drie jaar elders binnen, concern onderbrengen. Er tomen als gevolg van deze maat- op de korte termijn al 275 arbeidsplaatsen te vervallen. In 1 werken bij Van Nelle in Rotterdam ruim 700 mensen. DE wil het personeel al vóór het weekeinde laten weten wiens functie in het geding is. De bon- den hebben gisteren echter om ten periode van veertien dagen nor beraad gevraagd. Douwe Egberts geeft de bonden deson danks slechts één dag de tijd. De bonden (Industriebond FNV, In dustrie- en Voedingsbond CNV, UnieBLHP en VHP) hebben de DE-directie daarop laten weten gezamenlijke overleg af te Ibreken. ,We voelen ons geschoffeerd," ifigt D. Kohen, bestuurder van lie Unie BLHP in Rotterdam. De bonden vinden de handelwijze tan DE „niet zorgvuldig en ui- erst ongebruikelijk. De directie leeft zelf anderhalf jaar op de ilannen gestudeerd en gunt ons één dag voor het beraad met ie kaderleden." erenigde Staten. Deze beperki: in de VS. Philip Morris heel New York te sluiten en verse! a vertegenwoordigden, wezen idrijfstak. strenge bepalingen van kracl SEvindt juirf«Pone,nt eten terugdringen8 Burgemeesti ïffiduÏÏ aflaten ig onder de wet, ondanks luii «nemers mdiviüueel al laten tih-ksgigantMlpMoM,», irkvloer, in restaurants met mei ^-woordvoerder, openbare plaatsen waarond, e onderneming zegt gedwon- |t. Vooral het verbod op roken i n °"tslag.en te wülen vermij- r «len. Daarbij geldt wel de voor aarde dat werknemers bereid neten zijn te verhuizen, fan de 275 bedreigde werkne- aets zullen er 106 moeten ver- niizen naar een andere locatie oure, Kampen, Meppel, hecht). Van de overige 169 lijgen er 116 'een functie elders innen de organisatie aangebo- aldus Douwe Egberts. Ver ft moeten 53 werknemers ge- niikmaken van vervroegde uit stag. f zegt het besluit te hebben Komen wegens de grote con- ontwikkelingssamenwerking attentie in de Nederlandse over verschillende commiss inrkt. De onderneming spreekt sen en vinden ze dat het metU 1 structurele overcapaciteit en rechtenbeleid in één hand it .^geschreden technologie, van de nieuwe twintigkop; de hoorzittingen van het E' ien voor hun taak. komen. De enige Nederlander in Ij nieuwe college, Hans van| Broek (Groot-Europa en Vej heidsbeleid), slaagde wel f zijn examen. Alleen de klj fractie Europees Unitair toonde zich ongelukkig met en de Groenen signaleerde! genstrijdige antwoorden op gen van parlementariërs. Zijn collega Flynn zakte e( ïouderde fabriek aan de Zaan door het ijs. De Ier moet vai ar een geheel nieuwe produk- t Europees Parlement in iedei f-eenheid op een Zaandams in val zijn portefeuille Gelijke sen en rechten van de vr afstaan aan een ander. Behalve naar Flynn onvoldoendes naar de Zwi Gradin (Fraudebestrijding, dische Zaken en Financiële! trole), de Fransman De Si (Economische en Monetaire ken), de Fin Liikanen (Budg< WlïlSt Personeel) en de Deense gaard (Milieu en Consumentt uit Rotterdam geen gemakkelij ke keuze zijn om bijvoorbeeld in de fabriek in Joure aan de slag te gaan'. De bond spreekt in plaats van kostenbesparing liever van 'winstoptimalisatie, waarvan het personeel nu de dupe wordt'. „De aanzienlijke winsten die het concern nu maakt zullen door de sluiting van de Van Nelle-fa briek alleen nog maar vergroot worden." Sara Lee/DE (21.000 werkne mers) boekte in het afgelopen boekjaar een 13 procent hogere nettowinst van 677 miljoen. Ruim een kwart van de omzet van 8,37 miljard komt van de Nederlandse markt. Drie maanden geleden voorzag het concern nog aanhoudende winstgroei voor de komende boekjaren, vooral wegens de sterke positie in de categorie A-merken. Het marktaandeel van Sara Lee/DE in Nederland voor koffie is bijvoorbeeld 73 procent. DE nam Van Nelle in 1989 over, maar werd tijdelijk opgehouden door de Europese Commissie die vreesde dat DE en Van Nelle samen een te groot belang zou den krijgen op de koffiemarkt in de Benelux. In november 1990 gaf Brussel zijn fiat. Jiardoor steeds efficiënter kan I 'ffden geproduceerd. Door de toting kan het concern naar zeggen behoorlijk op zijn •sten besparen. grote concurrent van DE is 'elo, de produktiefabriek Ahold voor onder meer kof thee, pasta's en wijn. Marve- (200 banen) is enkele jaren Wen verhuisd van een sterk strieterrein. 'bonden hebben grote proble- K met de directievoorstellen, is Unie BLHP-bestuurder Jong 'zal het voor iemand Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederlanders aten in 1994 meer vlees dan in het jaar ervoor. Per hoofd van de bevolking steeg de vleesconsumptie met negen ons tot 88,9 kilo. Vooral pluimveevlees wordt steeds populairder; er werd vorig jaar per persoon 800 gram meer van gekocht en opgegeten. De totale consumptie van onder andere kip kwam daarmee op 19,7 kilogram per persoon. Dat blijkt uit jaarcijfers over 1994 van de Produkt- schappen Vee, Vlees en Eie ren (PVE). Van alle vlees soorten komt alleen paarde- vlees er bekaaid af. Neder landers versmaden het paardelapje steeds meer en aten er vorig jaar 1,1 kilo minder van. Hoewel de consumptie steeg, daalde de produktie van vlees in Nederland vo rig jaar met 2,6 procent tot een totaal van drie miljoen ton. Dat werd deels gecom penseerd door meer import van vlees- uit het buitenland (plus negen procent). De gemiddelde Nederlander tikte in '94 twee eitjes extra en at er zo in totaal 173 stuks. De gezamenlijke Ne derlandse hennen legden bijna 9,5 miljard eieren. Van Nelle is gevestigd in een monumentaal pand, gelegen aan de Delfhavensche Schie. Het wordt nu mogelijk door de overheid overgenomen. De fabriek is een schepping van,de architecten Brinkman en Van der Vlugt uit 1931 en een wereldberoemd voorbeeld van de nieuwe zakelijkheid. foto anp Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Door de schuldeisers van hef failliete Kuibo Frites met een 'afkoopsom' van 'enkele miljoenen' te vreden te stellen redt ondernemer Joep van den Nieuwenhuyzen de frietfabriek in Raamsdonksveer. Als de Bredase rechtbank volgende week vrijdag instemt met dit 'crediteurenak koord', kan de fabriek meteen weer in sterk afgeslankte vorm gaan draaien, stelt curator mr. F. Stiekema. Van de 95 ontslagen personeelsleden kunnen er twaalf tot vijftien weer aan de slag. „Het is de bedoeling dat Kuibo dat aantal dit jaar nog uitbouwt tot 35 veertig," zegt Stieke ma. Wel zal de leiding de fabriek op een andere leest schoeien. „Door zich minder op friet en meer op specialiteiten als aardappelschijfjes en puree te richten. Dan ben je minder afhankelijk van ontwikkelingen op de aard- appelmarkt, omdat voor zulke produkten alle soorten aardappelen te gebruiken zijn." Kuibo was nadat Van den Nieuwenhuyzen het bijna vijf jaar geleden overnam al van plan op andere produkten over te schakelen, maar kreeg voordat het zover was de nekslag' door de sterk gestegen aardappelprijzen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat niets Kuibo meer kon redden. De rechtbank ver leende het bedrijf in september uitstel van betaling. Stiekema hoopte toen nog op over name door een ander bedrijf, met name op een van de sterkere concurrenten die de prijstijging wel wisten te overleven. Dat lukte niet en het bedrijf ging alsnog failliet. Van den Nieuwenhuyzen steekt nu voor de tweede keer geld in Kuibo. Volgens Stieke ma waren er twee mogelijkheden na het faillissement: overname door derden of ver koop van de roerende en onroerende goede ren. Stiekema: „En hij vond verkoop een zodanige kapitaalvernietiging dat hij beslo ten heeft alsnog geld in het bedrijf te steken." Aanvankelijk leek het tot een rechtzaak te komen waarbij de schuldeisers zeven ton van Van den Nieuwenhuyzen eisten. Die recht zaak werd op het laatste moment afgeblazen doordat Van den Nieuwenhuyzen met een nieuw voorstel kwam. Dit 'crediteurenak koord' kreeg tijdens een vergadering van de schuldeisers afgelopen dinsdag voldoende, steun om de weg vrij te maken voor de wedergeboorte van Kuibo Friet. Volgens Stiekema is er beslist geen sprake van een 'opzetje' van Van den Nieuwenhuyzen, maar is zo lang mogelijk serieus geprobeerd gega digden voor overname van Kuibo te vinden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Rond half fe bruari wordt duidelijk welke Nederlandse varkensslachte rijen de deuren zullen sluiten of de produktie zullen ver minderen. Dan komt een commissie met een concreet plan voor de vrij willige sanering, waartoe de var kensslachterijen voor de jaar wisseling besloten. Ongeveer vijf procent van de slachtcapaciteit, 1,3 miljoen ha ken, moet met de sanering ver dwijnen. Voorzitter Tazeiaar van de Produktschappen Vee en Vlees en Pluimvee en Eieren en tevens lid van de commissie die de sanering begeleidt, heeft 'goede hoop' dat de goede bedoe lingen ditmaal werkelijkheid worden. Een eerdere poging tot sanering van de sector in 1991/'92 ketste af. „Het rendement is momenteel slechter dan het ooit geweest is," zo vërklaarde Tazeiaar gisteren zijn optimisme over de sanering. Bovendien is de intentieverkla ring vorig jaar door bijna alle Nederlandse varkensslachterijen ondertekend. In 1995 zal het aanbod aan slachtvarkens, in 1994 ongeveer 19,5 miljoen stuks, naar verwachting op nieuw verminderen.Dat leidt tot een grote concurrentieslag bij de slachterijen en sterk wisselende prijzen. De sanering moet de prijzen stabiliseren en de be drijfstak nieuwe kansen geven. Tazeiaar wilde gisteren niet zeg gen of ook complete slachterijen uitgekocht zullen worden en te gen welke prijs dat dan gebeurt. De gezamenlijke slachterijen moeten eerst hun oordeel vellen over het saneringsplan. De kos ten van de operatie brengen ze zelf op via een heffing van maxi maal ƒ1,50 per geslacht varken. Ook de rundveesector besloot vorig jaar om de slachtcapaciteit vrijwillig te verminderen. Het gaat hier om een reductie van 250.000 haken, wat ongeveer twintig procent van de totale capaciteit is. Een concreet plan voor de rundveeslachterijen moet in maart ter tafel komen. ors stijgen fdhoven - DAF Trucks zal het topman Cor Baan 'suc- "olle jaar' 1994 afsluiten met nettowinst van meer dan 120 'ioen gulden bij een omzet van 'ffl de 2,2 miljard gulden. dit jaar rekent de Eindho- w fabrikant op een verdere «tering van de marktom- toigheden, die omzet en it Weer zullen opstuwen, -voorlopige- cijfers die gisteren aan het personeel ;endmaakte, bevestigen de '«nde lijn in de resultaten 'het bedrijf. 'eerste helft van 1994 kwam Trucks tot een netto-resul- van 39,2 miljoen örfleen it van 924 miljoen.gAan het jaar waarin de nieuwe vanaf maart van start ging, de onderneming een winst van 10,8 miljoen, '«betering van DAF's resul- !t gaat gelijk op met het «1 van de vraag naar agens in West-Europa. Linschoten foto de stem/johan van gurp Door onze redacteur Paul Verlinden Een daling van het aantal ziek temeldingen met maar liefst 34 procent. Het is een prachtig cijfer dat de Detam, de bedrijfs vereniging voor de detailhandel en ambachten, deze week pre senteerde. Landelijk ligt de daling op 25 procent, niet zo hoog als bij de Detam, maar toch ook mooi. De nieuwe wet terugdringing ziekteverzuim die vorig jaar ja nuari van kracht werd, werkt dus. Maar toch zit er ook eén adder tje onder het gras. Behalve de strengere controles is een be langrijke reden voor de teruglo pende meldingen namelijk dat veel bedrijven lang niet meer alle ziektegevallen opgeven sinds de nieuwe wet is inge voerd. Uit een iecent onderzoek van het ministerie van Sociale Za ken blijkt dat ruim een kwart van de Nederlandse bedrijven veel ziekmeldingen alleen nog intern registreert. Sinds de invoering van de nieu we wet komen de eerste weken van het verzuim helemaal voor rekening van de werkgever, ter wijl voordien de bedrijfsvereni ging het grootste deel van de kosten betaalde. Waarom zou je dan nog elke werknemer die een week ziek thuisblijft met een licht griepje aanmelden, is de redenering van veel werkgevers. „Je haalt je alleen een hoop administratieve rompslomp op de hals," zegt een Bredase on dernemer, die vorig jaar slechts één ziekmelding deed en de vijf tien griepgevallen in zijn bedrijf liet voor wat ze waren. Vooral de kleinere en middel grote bedrijven (tot honderd werknemers) zijn terughoudend met ziekmeldingen, blijkt uit het onderzoek van het ministe rie. Als belangrijkste redenen om ziektegevallen niet altijd aan te melden geven de onder nemers: verzuim is van korte duur, te veel administratief werk, de kosten zijn toch voor eigen rekening. Hoewel de wet voorschrijft dat Alle ziektegevallen aangemeld moeten worden, storen veel werkgevers zich niet aan de verplichting. De controle is na melijk nauwelijks uit te voeren. Overigens 'lokt' de wet het niet- melden zelf voor een deel uit: werkgevers hoeven de ziektege vallen pas op de derde dag te melden. Veel werknemers zijn slechts twee of drie dagen ziek. Werkgevers moeten dan al erg plichtsgetrouw zijn willen ze de inmiddels herstelde werkne mers alsnog aanmelden, vooral ook omdat er nauwelijks prik kels tegenover staan. Toch kan het niet-melden van kortstondige ziektegevallen ook nadelig zijn voor de werkgevers. Een woordvoerster van het mi nisterie van Sociale Zaken: „Stel een werknemer is toch langer dan twee weken ziek (of in het geval van grotere bedrij ven zes weken PV) en het be drijf meldt dat pas na die twee weken, dan gaat de eigen risico- periode pas op dat moment in en is het verzuim dus nog eens twee weken voor rekening van de werkgever." Als het aan staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) ligt komt er snel een einde aan het niet-melden. Hij heeft het colle ge van toezicht sociale verzeke ringen inmiddels gevraagd te bevorderen dat werkgevers die in gebreke blijven bij ziekmel dingen een boete krijgen. Maar in de praktijk zal dit haast niet te controleren zijn. Bovendien zou zo'n controle weer extra bureaucratische rompslomp op leveren en daar zit niemand op te wachten. Wageningen - De bloemisten gaan in de aanval tegen de toenemende concurrentie van cd en bonbons. Ze gaan boeketten op de markt brengen die speciaal op geur zijn samengesteld. Het project, waaraan om te begin nen dertig detaillisten mee doen, heet 'parfleur', heeft A, Mulder,^ algemeen directeur van de'Bloemenveiling Aals meer gisteren aangekondigd. Parfleur moet voor de bloe- menbranche zoiets worden als het scharrelei voor de pluim veehouders en de trostomaat voor de tuinders. Want, zegt geurexpert dr. ir. P. van de Pol van de Landbouwuniversiteit Wageningen, kwaliteitsbeleid in de land- en tuinbouw is te lang gericht geweest op de afwezigheid van gebreken in plaats van op de aanwezigheid van kwaliteit. Bloemen nemen als weggever tje nog steeds een toppositie in, maar hebben volgens vei lingdirecteur Mulder te maken met toenemende concurrentie van bijvoorbeeld compact discs, bonbons en luxe tijd schriften. Het geurproject moet eraan bijdragen dat de consument zich niet van de' bloemen afkeert. De Bloemenveiling Aalsmeer heeft de afgelopen maanden- met behulp van een geurpanel bloemensoorten (rozen, fre sia's, anjers, seringen enzo voort) laten selecteren die on der het label parfleur worden gepresenteerd. Tot nu toe gaat het om 31 soorten in 130 va riëteiten. Probleem bij geurboeketten is dat geurende bloemen in het algemeen minder houdbaar zijn dan niet-geurende. De bloemenbranche zoekt daarom naar geurende soorten die toch lang genoeg meegaan. Een Parfleur-boeket mag 'voor het gezicht' voor eender de uit niet-geurende bloemen bestaan. Ze kosten de detailhandel tien procent meer dan de veiling- klok aangeeft, en de consu ment zal er ongeveer eenvijfde extra voor moeten betalen. Maar die krijgt er, behalve een geurend boeket, volgens vei lingdirecteur Mulder dan ook 'een verhaal' bij. Diesel een cent goedkoper Den Haag - De prijs van een liter dieselolie gaat morgen met een cent omlaag. De adviesprijs komt daardoor op 131,2 heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. De prijsverlaging is een gevolg van de internationale produktnoteringen omgere kend in guldens. Waarschuwing tegen reizen op afbetaling Den Haag - De Consumentenbond heeft gisteren een waarschu wing doen uitgaan over reizen op afbetaling. De D-reizen Vakantiewinkels van supermarktketen Dirk van den Broek gaan als eerste in Nederland reizen op afbetaling verkopen. Men kan daar zelfs duizend gulden extra lenen als zakgeld voor de vakantie. Bij de D-reizen Vakantiewinkels redeneert men dat het toch al gewoon is om bijvoorbeeld koelkasten en auto's op afbetaling te kopen, dus waarom geen reizen. D-reizen denkt dat vooral bij last-minute boekingen belangstelling zal zijn voor het vakantiekrediet. Een woordvoerster van de Consumenten bond wijst er op dat als je een koelkast op de pof koopt, je daar ook tien jaar lang nut van hebt. „Een vakantie is echter na enkele weken voorbij, maar men moet wel bijvoorbeeld twee jaar lang afbetalen. De consument moet ook goed kijken naar de rente die moet worden betaald. Misschien is men wel goedkoper af via een persoonlijke lening bij een bank." Ruim 250 banen weg bij Gamma-dochters Helmond - Bij Vlisco in Helmond, dochteronderneming van de stoffen- en textielfabrikant Gamma Holding, verdwijnen 202 van de 819 arbeidsplaatsen. Bij een andere dochter van Gamma, Texoprint in Boekelo, gaat een streep door vijftig van de 306 banen. De directie van Gamma 'beoogt' de personeelsinkrimping zonder gedwongen ontslagen te realiseren.De directie heeft inmiddels vakbonden en de ondernemingsraad geïnformeerd over de sociale gevolgen van de reorganisatie. Volgens W. Boelhouwer, directeur algemene zaken van Gamma, is het de bedoeling dat gedwongen ontslagen achterwege blijven. Rotterdam: vergunning voor slepers Rotterdam - De gemeente Rotterdam wil het verlenen van sleepboothulp in de Rotterdamse haven aan een vergunning binden. In de havenverordening gaat de gemeente regels opne men waaraan de sleepdiensten moeten voldoen. Op deze manier hoopt de gemeente iets te doen aan de moordende concurren tieslag tussen de sleepdiensten van Smit en van A. Kooren. Weliswaar krijgt de gemeente nog geen greep op de tarieven, maar het systeem dwingt de diensten wel om samen te werken. Er komt een centraal bestelpunt voor sleepdiensthulp met de verplichting voor de sleepdiensten om elkaar te assisteren. De sleepdiensten zien vooralsnog niet veel in de nieuwe regels. 'Chaos dreigt bij invoering Euromunt' Den Haag - ING-topman C. Maas voorziet een chaos als de politiek niet snel een besluit neemt over de vorm en het beeld van de Europese munt. Als zo'n besluit dit jaar uitblijft, zal het bankwezen en het bedrijfsleven met hoge kosten worden geconfronteerd die afgewenteld worden op de consument. Maas, oud-topman bij het ministerie van Financiën, is voorzitter van een werkgroep van externe deskundigen die de Europese Commissie adviseert over de invoering van een Europese munt. Om de overstap van de gulden naar de ECU gladjes te laten verlopen, moet het bedrijfsleven en het bankwezen volgens Maas nu al weten waar men aan toe is. Zo moet er door de lidstaten van de Europese Unie besloten worden hoe het Europese bankbiljet er straks uit ziet. Zolang dat niet bepaald is, kan iedereen zo'n biljet maken en in omloop brengen. Van onze correspondente Rotterdam - Het Rotterdamse containeroverslagbedrijf Euro pe Combined Terminals heeft in het afgelopen jaar naar schatting een winst van 23 miljoen gulden geboekt, Dat is een forse stijging ten opzichte van 1992 en 1993, toen de winst nog schommelde tussen de 7 en 8 miljoen gulden. Daar tegenover staat dat de ge middelde opbrengst per behan deling is gedaald. Voorzitter W. den Duik van de Raad van Bestuur van ECT noemt de stijging van de omzet over de afgelopen vier jaar 'rede lijk explosief'. Hij verwacht zelfs dat het nettoresultaat voor dit jaar boven de 23 miljoen gulden zal uitkomen. Dat is opmerkelijk, gezien het feit dat ECT het afgelopen jaar 11 miljoen gulden van de totale winst heeft gehaald uit de ver koop van overslagmaterieel. Dat is afgedankt, omdat ECT zich uit de overslag van stukgoed heeft teruggetrokken en zich alleen op de kernactiviteit containerover slag richt. Dit jaar zal worden benut om de rest van andere activiteiten - zoals het laden en lossen van auto's - af te stoten. Het zich weer richten op de overslag van containers heeft ECT geen windeieren gelegd. In 1990 werd een omzet gehaald van ruim 410 miljoen gulden. Het afgelopen jaar - waarin de overslag van containers met 9 procent steeg tot 2,4 miljoen - was de omzet bijna 610 miljoen gulden. Den Duik over de verdere winst verwachting: „De markt groeit in zijn totaliteit. De grote rede rijen worden groter en vormen nieuwe corsortia. Dat betekend dat de 'brokken' (ladingpakket ten) bij ECT ook groter worden en om meer capaciteit vragen." Daarvoor bouwt ECT op de Maasvlakte aan de eerste fase van het plan Delta 2000-8, waar acht terminals komen. Den Duik verwacht er geen nieuwe klanten te verwerven 'omdat de top tien van de rederijen al bij ECT zit'.

de Stem | 1995 | | pagina 5