Jeltsin neemt controle leger over Van Italiaanse maffia wilde stranden besmetten met hiv-virus Sneeuw ontwricht verkeer Alpenlanden 4Deng is dood', fluistert het door China's stegen PLO dreigt met staken van overleg 'Joegoslavische soldaten actief in Bihac-enclave' 6Onvoldoende' voor kwar van Euro-commissarissen DE STEM BUITENLAND DE STEM Tsjetsjeense leiding wil onderhandelingen over beëindigen van de oorlog Het vernieuwde VARA TV MAGAZINE voor 15 gulden tot 1 juli Graaft net even dieper BUITENLAND KOR Vakbonden vo< ÖAF Trucks ziet winst fors stijgen DONDERDAG 12 JANUARI 1995 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De maffia is van plan geweest om Italiaanse stranden le vensgevaarlijk te maken door er met het hiv-virus besmette injectie naalden op uit te strooien. Dat heeft een voormalige topmaffioso, wiens identiteit geheim wordt gehou den, verklaard tegen de Florentijnse hoofdofficier van Justitie Vigna. Vigna, die de onderzoeken coördineert naar de reeks mafiose bomaanslagen die in de zomer van 1993 Rome, Florence en Milaan troffen, zei dit tijdens een hoor zitting van de parlementaire anti-maf- fiacommissie. Volgens Vigna was het duivelse plan afkomstig van de twee jaar geleden gearresteerde maffialeider Riina, die zelf de beschuldiging gisteren als 'las terlijk' kenschetste. „Als we de stran den volgooien met besmette spuiten, wie durft er dan nog te komen?" zou Riina geopperd hebben tijdens een ver gadering van de de zogeheten Koepel, het 'hoofdbestuur' van de Sic'iliaanse maffia. Nadat de spectaculaire moorden op de maffiarechters Falcone en Borsellino, in de zomer van 1992, niet voldoende waren gebleken om de strijd tegen de maffia te staken, zocht de Cosa Nostra nieuwe strijdmiddelen tegen de Itali aanse overheid. Daarmee wilde zij twee belangrijke eisen afdwingen, die later ook door Riina in de rechtszaal zijn herhaald: het einde van de gedwongen isolatie van gevangen mafiosi en af schaffing van de strafkortingen voor pentitti (maffiaverklikkers), door wier verklaringen in de afgelopen jaren hon derden gangsters zijn gepakt. In plaats van de aids-besmetting van de Adriatische stranden, werd gekozen voor een nog spectaculairder aanpak: bomaanslagen op cultuurmonumenten die niet alleen rampzalige gevolgen zouden hebben voor het Italiaanse cul tuurgoed, maar ook voor het toerisme. Het resultaat daarvan was in 1993 een nieuwe hete zomer waarin het Uffizi- Museum in Florence, de kerk van Sint Jan in Lateranen en die van Sint Joris in Rome en in Milaan een museum van moderne kunst door bommen werden getroffen. Daarvan werd tevens een dozijn mensen het slachtoffer, terwijl de aanslag op een populaire tv-presen- tator op een haar na mislukte. Intussen zijn de aanslagen al weer een jaar geleden gestaakt. Het is moeilijk om daarin geen verband te zien met de voornemens van de huidige regering om de zo succesvol gebleken wet op de pentiti danig uit te hollen. In de afgelopen dagen hebben de voor naamste maffiarechters geweigerd om uitvoering te geven aan een van rege ringswege ingevoerd nieuw reglement voor verklikkers. In de praktijk wordt daarin geëist dat de maffioso, die ge bruik wil maken van de regeling, van tevoren niet alleen de onderzoekende magistraat zijn geheimen vertelt, maar ook het ministerie van Justitie. Levensgevaarlijk voor de pentito in spe en dodelijk voor het zo openbaar ge worden gerechtelijk onderzoek. Boven dien hebben vertegenwoordigers van Berlusconi's partij Forza Italia in de afgelopen maanden meer dan eens in terpellaties ingediend met het doel om de deportatie en de eenzame opsluiting voor maffiabazen af te schaffen. Niet voor niets is in de afgelopen dagen gebleken, dat verschillende parlementa riërs van de regeringspartijen Forza Italia en Nationaal Verbond in maart vorig jaar gekozen zijn met de steun van vertrouwenslieden van de Cosa Nostra. Moskou (rtr/afp/ap) - De generale staf van het Russische leger valt niet meer onder het ministerie van Defensie, maar direct onder president Jeltsin. De maatregel betekent een klap voor Gratsjov. De minister van Defensie is de afgelopen maan den herhaaldeljke onder vuur komen te liggen: eerst na be schuldigingen over corruptie in het leger en nu wegens de moei zame Russische opmars in Tsjetsjenië. De leider van de Tsjetsjeense opstandelingen Doedajev kwam gisteren voor het eerst sinds da gen weer in het openbaar. Te genover journalisten zei hij on derhandelingen met Rusland nog steeds niet uit te sluiten. Een van zijn afgevaardigden opperde tij dens overleg in Den Haag een confederatie met Rusland als mogelijke oplossing van het bloedige conflict. De voorzitter van het Hogerhuis, Sjoemejko, maakte het besluit van Jeltsin bekend. Hij zei dat de generale staf opdracht krijgt het leger te reorganiseren. Hoe hard dit nodig is, bleek gisteren toen de bevelhebber van de Jeruzalem (rtr/ap) - Indien joodse kolonisten doorgaan met de uitbreiding van hun nederzettingen op de bezette Westoever van de Jordaan, moeten de Palestijnen zich terugtrekken uit het vredes overleg met Israël. Dat verklaarde een hoge func tionaris van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO giste ren voor de Israëlische radio. Stoppen met de besprekingen is dan 'het minste' wat de Pales tijnse Autoriteit (PA) moet doen, aldus PLO-lid Rabbo. De PA is het Palestijnse bestuur in de au tonome, door Israël opgegeven gebieden. Een uitbreiding van nederzettin gen brengt het vredesoverleg op dood spoor, meent Rabbo. Hij verwees naar het 'ernstige voor val' in Elkana, waar joodse kolo nisten dinsdag land van Arabie ren afnamen en bulldozers olijf bomen ontwortelden nabij het Palestijnse dorp Zawiya. De Palestijnse Autoriteit verga dert over de problematiek als PLO-voorzitter Arafat volgende week in de Gazastrook is terug gekeerd na een bezoek aan Egypte en Marokko, aldus Rab bo. Joodse kolonisten zijn ook giste ren doorgegaan met hun cam pagne de nederzettingen op de bezette Westoever uit te breiden. Nadat ze met bulldozers op een heuvel nabij Kufr Diek de grond begonnen te egaliseren, kwam het tot schermutselingen tussen demonstrerende Palestijnen en Israëlische militairen. luchtmacht, generaal Dejnekin, ontkende dat zijn troepen na 24 december luchtaanvallen boven Grozny hebben uitgevoerd. Hij zei niet uit te sluiten dat andere onderdelen van de strijdkrach ten hiervoor verantwoordelijk zijn. Jeltsin nam het besluit Gratsjov te overvleugelen tijdens een ver gadering met premier Tsjer- nomyrdin, voorzitter Rybkin van de Doema (het Lagerhuis) en Sjoemejko zelf. Zij willen tevens dat 'alle illegale gewapende groepen in Rusland ontwape nen'. Jeltsin en de zijnen besloten ook tot de oprichting van een specia le commissie die moet onderzoe ken hoe wapens van het voorma lige Sovjet-leger in de handen van de Tsjetsjeense opstandelin genleider Doedajev konden te rechtkomen. Geen maatregelen Afgevaardigden van de Doema, die bijeen waren voor een spe ciale zitting over Tsjetsjenië, trokken hard van leer tegen Jelt sin en zijn beleid. Maar zij gin gen niet zover maatregelen te treffen om de Russische veld tocht een halt toe te roepen. De Doema debatteert vandaag ver der. Doedajev dook gisteren voor het eerst sinds weken op. Hij bleek in een buitenhuis vlakbij Grozny te verblijven. Tegenover journa listen relativeerde hij de fel be vochten onafhankelijkheid van zijn land en zei bereid te zijn over de status van Tsjetsjenië te onderhandelen: „De brand in het huis moet eerst zijn geblust voordat is vast te stellen welke muren blijven staan en welke moeten worden gesloopt." Verliezers Onafhankelijkheid is een betrek kelijk begrip. Rusland heeft strategische belangen in de Kau- kasus, maar mag ons recht op leven niet negeren, aldus Doeda jev. Hij stelde dat zowel Tsjets jenië als Rusland verliezer is in het conflict, dat volgens hem in een uur tijd is op te lossen. Hij riep de Russen, die gisteren op nieuw met zware artillerie het centrum van Grozny bestookten, op de gevechten te staken. Daar na zou hij bereid zijn over alles te praten met Moskou. In Den Haag zei een afgezant en vertrouweling van Doedajev gis termiddag dat een uit te werken vorm van confederatie met Rus land een mogelijke uitweg biedt uit de crisis. Voor daarover on derhandelingen beginnen zouden de Tsjetsjenen het bestuur over de republiek moeten terugkrij gen. De Navo-partners hebben Rus land gisteren opgeroepen zo snel mogelijk een einde te maken aan het geweld in Tsjetsjenië en on derhandelingen te beginnen over een vreedzame oplossing van het conflict. Zagreb/Belgrado (afp/rtr) - Soldaten uit Klein-Joegoslavië zijn aanwezig in de moslim-enclave Bihac in Noordwest- Bosnië en commanderen daar troepen van de Kroatische Serviërs en milities van de moslim-rebel Abdic. Dat heeft een VN-woordvoerder in Zagreb meegedeeld. De Joegoslavische Serviërs, 'rode baretten' genoemd, zijn 'profes sioneel en uiterst gediscipli- neerd'. Hun aanwezigheid in Bi hac is in strijd met de voorwaar den voor de verzachting van de VN-sancties tegen Klein-Joego slavië dat heeft beloofd de Bosnische Serviërs en de Kroati sche Serviërs niet meer te steu nen. De VN-waarnemers hebben te vens bevestigd dat de Kroatische Serviërs nog steeds tegen het 5e korps van het Bosnische rege ringsleger vechten dat Bihac verdedigt. De Serviërs uit Kroa tië ontkennen dat zij troepen in Bosnië hebben en voelen zich niet gebonden aan het staakt- het-vuren van 31 december. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado hebben gisteren be middelaars van de Contactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, Duits land en Groot-Brittannië) een gesprek gehad met de Servische president Milosevic. Zij willen het bestand van afgelopen maand veiligstellen en de vre desonderhandelingen weer op gang krijgen op basis van het delingsplan van afgelopen juli. De Kroatische regering heeft volgens diplomatieke kringen in Zagreb besloten de blauwhelmen aan de grens met het door Ser viërs veroverde Krajina naar huis te sturen, zodra hun man daat op 31 maart afloopt. Vladi mir Seks, een naaste medewer ker van president Franjo Tudj- man, zei dinsdagavond op de Kroatische televisie dat het VN- mandaat in Krajina is 'geannu leerd, om de goede reden dat Unprofor zijn plicht niet heeft gedaan'. Volgens Seks had Unprofor de Krajina-Serviërs moeten ontwa penen, de terugkeer van de Kroatische vluchtelingen moeten veiligstellen en zich 'aan de in ternationale grenzen van Kroa tië moeten opstellen', dus tussen de Kroatische Serviërs en de Bosnische Serviërs. Zware sneeuwval ontwricht het verkeer in de Alpenlanden, zo waarschuwt de ANWB. De bond adviseert vakantiegangers die naar de Alpen gaan dringend om sneeuwkettingen mee te nemen. Populaire Oostenrijkse wintersportplaatsen als Lech, Solden, Galtür en Obergurgl zijn wegens lawinegevaar onbereikbaar. In Zuid-Duitsland zijn zelfs op de snelwegen sneeuwkettingen noodzakelijk. In de Alpen staan ook honderden Nederlandse vrachtwagens vast. Er zijn meldingen van ondermeer 120 vastgelopen transpor ten met bederfelijke waar zoals bloemen en groenten. De situatie op de doorgaande en binnenwegen is kritisch want ze zijn slecht tot niet begaanbaar. Dat geldt ook voor de snelwegen. Op de foto probeert een automobilist zijn voertuig te verplaatsen dat in de nacht is bedolven onder een dikke laag sneeuw, foto epa (ADVERTENTIE) Meryl Streep: de ijskast ontdooit Kruis- bestuivende interviews: Yoka Berretty Theo van Gogh De kijkweek van Hugo Metsers Pleuni Touw Reisspecial: wat leert de TV de reiziger over diens reisdoel? Columns van Witteman, Büch, Midas J. D. Kroeske Alle programmagegevens (plus filmtips) Los 2 gulden Bel voor dit uitgesproken interessante aanbod (035) 711911 TV - M A 6" A Z-1 N Algiers - Bij vermoedelijk door moslim-extremisten aanvallen op een bus en een moskee zijn in Oost-Algerije vijftil mensen gedood, melden Algerijnse autoriteiten. Zeven menl raakten gewond. Elf mensen werden gedood toen de bus dinsl in de stad Batna plotseling zwaar werd beschoten. Dezelfde c werden in het nabijgelegen Barika vier mensen gedood. Terl risten openden daar het vuur op gelovigen die een mosl| verlieten. Waarschijnlijk had deze aanval te maken mett decreet dat moslim-extremisten in enkele delen van het la hebben uitgevaardigd en waarin is gesteld dat door de overh| aangestelde imams geen gebedsdiensten mogen leiden. Wit-Rusland bij Partnerschap voor Vredi Brussel - Wit-Rusland heeft zich gisteren als 24ste voorma Oostblokland aangesloten bij het Partnerschap voor Vrede, samenwerkingsverband met de Navo. Het Partnerschap v Vrede werd vorig jaar ingevoerd om voormalige Warschaupai landen meer bij de Navo te betrekken zonder ze direct 1 volledige lidmaatschap te geven. Secretaris-generaal van Navo Claes zei dat met de toetreding van Wit-Rusland 1 Europese landen die ooit deel uitmaakten van het Warschaup: zich nu bij het Partnerschap hebben geschaard. Strenge anti-rookwet in New York New York - In New York zijn strenge bepalingen van krat geworden die het roken fors moeten terugdringen. Burgemeesl Giulani zette zijn handtekening onder de wet, ondanks lui protesten van de rokers-lobby, tabaksgigant Philip Morrises horeca. Het rookverbod geldt op de werkvloer, in restaurants met mtj dan dertig zitplaatsen en op openbare plaatsen waaronlj sportstadions in de buitenlucht. Vooral het verbod op de open lucht is nieuw in de Verenigde Staten. Deze b geldt vrijwel nergens elders in de VS. Philip Morris hel gedreigd zijn hoofdvestiging in New York te sluiten en versta lende organisaties die de horeca vertegenwoordigden, wezen de slechte gevolgen voor hun bedrijfstak. Brussel (anp) - Vijf leden van de nieuwe twintigkop Europese Commissie zijn bij de hoorzittingen van het E pees Parlement te licht bevonden voor hun taak. Voorzitter Santer is verzocht om de verdeling van portefeuilles over zijn team te herzien. Dit heeft parlementsvoorzitter Hansch gisteren bekendgemaakt na beraad met de fractievoorzit ters. De onvoldoendes betekenen waarschijnlijk niet dat Santers club volgende week - als het Europees Parlement zijn eind oordeel over de Commissie in haar geheel moet geven - naar huis wordt gestuurd. De fractie leiders lieten blijken genoegen te nemen met een herschikking van taken in het college. Bovendien zal de Commissievoorzitter met een gedegen werkplan moeten komen om de parlementaire goedkeuring te krijgen. De vijf commissarissen met ne gatieve beoordelingen, vier nieu welingen en 'oude rot' Flynn, hadden onvoldoende kennis van zaken, geen visie op de Europese toekomst of gaven geen duidelijk zicht op hun beleid. Bovendien spraken de Europarlementariërs zich uit tegen de opsplitsing van ontwikkelingssamenwerkia! over verschillende commiss sen en vinden ze dat het ma rechtenbeleid in één hand komen. De enige Nederlander inl nieuwe college, Hans vail Broek (Groot-Europa en V] heidsbeleid), slaagde wel zijn examen. Alleen de I fractie Europees Unitair 1 toonde zich ongelukkig metl en de Groenen signaleerde! genstrijdige antwoorden opj gen van parlementariërs. Zijn collega Flynn zakte 1 door het ijs. De Ier moet vs] Europees Parlement in ie val zijn portefeuille Gelijke] sen en rechten van de afstaan aan een ander. Behalve naar Flynn ginj onvoldoendes naar de Z»'i Gradin (Fraudebestrijding, dische Zaken en Financiële trole), de Fransman De S (Economische en Monetaire ken), de Fin Liikanen (BudJ Personeel) en de Deense I gaard (Milieu en Consumenil Vrouw van 53 baart gezonde tweeling Jeruzalem - Een Israëlische vrouw van 53 heeft een ge tweeling ter wereld gebracht nadat donor-eicellen, die met z van haar echtgenoot waren bevrucht, in haar baarmoeder war] geplaatst. De eicellen waren afkomstig van een 28-jarige Dat heeft de arts van de vrouw gisteren bekendgemaakt. De vrouw heeft de laatste zeven weken van haar zwangersch] in het ziekenhuis doorgebracht omdat zij last kreeg van 1 bloeddruk en voorbarige weeën. Haar twee dochtertjes wei dinsdag met de keizersnede geboren en wogen elk ruim 1 pond. Teheran hekelt mishandeling Iraniër Den Haag - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zal heeft dinsdag de tweede man van de Nederlandse ambassade] Teheran ontboden en protest aangetekend tegen de misharl ling van een Iraanse man in Zoetermeer, heeft het ministerie Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren bevestigd. Op Nieuwjaarsdag werd een 53-jarige Iraniër bij het stati Palenstein in Zoetermeer mishandeld. Hij kreeg onder meen hakenkruis in zijn voorhoofd gekerfd. De diplomaat heeft Iraanse autoriteiten laten weten dat de regering het incidi betreurt. Hij heeft hen er verder op gewezen dat de politie zaak serieus onderzoekt. Bonn stuurt illegale Vietnamezen terug Bonn - Ongeveer veertigduizend illegaal in Duitsland verbl vende Vietnamezen moeten voor het jaar 2000 weer terug ni hun vaderland. De Duitse regering in Bonn stemde gisteren met de regeling die Duitse ministers in Vietnam waren overs gekomen met de regering daar. De gedwongen terugkeer van de Vietnamezen, vooral afgewa asielzoekers en werkloze gastarbeiders uit de voormalige DD gebeurt in etappes. Dit jaar moeten 2500 illegalen vertrekl» volgend jaar 5000 en de jaren daarna de rest. In ruil voor repatriëring beloofde Bonn het communistische Vietnam vi dit en komend jaar in totaal tweehonderd miljoen mark. Vijftien doden bij aanslagen in Algerije Door onze correspondent Jan van der Made Peking - In China is het Jaar van het Varken nog niet eens begonnen en de eerste De- eng-Xiaoping-Is-Bijna-Doo- e-geruchten fluisteren alweer door de stegen van de hoofd stad. De Japanse krant Yomiuri Shim- bun berichtte afgelopen maan dag dat 'Deng zo ziek was dat zelfs president Jiang Zemin niet bij hem op bezoek mocht'. Bin nen drie uur werd dit bericht ontkend door het Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken, dat in een verklaring meldde dat 'de gezondheid van Deng Xiao ping juist 'goed' was'. De enorme stalen deuren zonder opschrift of nummer aan het eind van de Miliangku steeg even ten noorden van de Verbo den Stad zitten potdicht. De steeg is net breed genoeg om een auto door te laten en voorbij gan- gers maken geen kans om er verder dan een paar meter in te lopen. Want dan springen gewa pende wachten, die in geblin deerde zwarte auto's bij de in gang van de steeg zitten, zenuw achtig tevoorschijn en schreeu wen dat je door moet lopen. Waarom? 'Doodlopende steeg', verklaart er een droog. Een an der loert op zijn horloge en schrijft iets in een notitieboekje. Wat hij er niet bij vertelt is dat achter deze doodlopende steeg, in het huis met de stalen deuren, de machtigste man van China woont. Bewaakt door een elite korps en afgescheiden van de rest van de buitenwereld door zijn naaste familie. En daarmee bewaken ze ook China's grootste geheim: de gezondheidstoestand van de 90-jarige Deng Xiaoping. Officieel 'werkt Deng drie uur per dag, kijkt televisie, speelt bridge en brengt tijd door met zijn familie'. Maar de laatste keer dat hij in het openbaar verscheen is een jaar geleden tijdens zijn traditionele nieuw jaarsbezoek aan Shanghai. Hij moest ondersteund worden door zijn dochters, prevelde onver staanbare woorden en had een starend vlies over zijn ogen. Volgens het propaganda-minis- terie ging het daarna alleen maar beter met Deng. In de zomer keek hij tot diep in de nacht naar het WK-voetbal, trok hij baantjes in Bohai (binnenzee in de kustprovincie Shandong), las de documenten van de zo mervergadering van het politbu- ro en liet zich kritisch uit over corruptie. Maar volgens het officieuze ge ruchtencircuit ging het juist snel bergafwaarts met de oude leider. Deng kreeg het afgelopen jaar achtereenvolgens een hartaanval en een ziekte die zijn hersencel len met hoge snelheid afbreekt. Hij belandde eerst in een rol stoel, verloor hoor- en spraak vermogen en ligt nu in zijn bed gekluisterd aan talloze infuzen onder constante bewaking van een team artsen en verpleegsters. Het traditionele uitstapje naar Shanghai, waar Deng Xiaoping altijd Chinees nieuwjaar viert (dat dit jaar op 25 januari valt), zou er dit keer ook al niet inzit ten. In oktober zou de patriarch 'met grote spoed' naar een 'mili tair ziekenhuis in een buitenwijk van Peking' zijn gebracht. Op die dag, donderdag 6 okto ber, geloofden veel Chinezen dat Deng was gestorven. Het kan toor van premier Li Peng was de hele dag telefonisch onbereik baar (de premier was in een crisisvergadering, volgens de brullende geruchtenmolen), mili taire helicopters vlogen lage cir kels over het centrum van Pe king, herhaaldelijk werden pijl snel rijdende, zwarte regerings auto's waargenomen en de aan- delenbeurs in Hongkong kelder de. Het Xmhua-persagentschap, Dengs zoon Deng Pufang en twee van zijn dochters, Deng Nan en Deng Rong verzekerden direct, dat 'vader in goede ge zondheid verkeert', en de ge ruchtensoep sudderde op een laag pitje voort. Om deze week weer op kookpunt te komen. Tafelgesprekken van wanhopige westerse Chinawatchers, diplomaten, za kenlui en journalisten worden dagelijks gedomineerd door de vraag: 'is hij dood en zo ja wat gaat er dan met China gebeu ren?' De onduidelijkheid is zo groot dat China-goeroes voorspellin gen doen die uiteenlopen van Joegoslavische toestanden tot 'China, Hongkong en Taiwan als een economisch superblok dat de wereld zal monopoliseren', een mogelijke terugkeer naar het maoïsme of jaren van stagnatie. De partij zelf maakt zich grote zorgen over een mogelijke crisis. Als Deng overlijdt, zijn er nog vijf 'onsterfelijke' bejaarden over. 'Lange Marsmannen' die aan de wieg van de Volksrepu bliek stonden en die nu allemaal ver in de tachtig zijn, bedlegerig en behoeftig. Allen de voormali ge staatspresident Yang Shang- kun is gezond en misschien in staat een machtsvacuüm na Deng Xiaoping op te vullen. Officieel is Deng trouwens hele maal niet aan de macht; zijn enige functie is die van ere-voor- zitter van de Nationale Bridge bond. De macht is formeel in handen van de 'Derde Generatie Leiders', waarvan Jiang Zeming (de president annex partijsecre taris), premier Li Peng en de economische tsaar Zhu Rongji (allen in de 60) de harde kern vormen. Zolang er eenheid van gedachten is zal China sterk zijn, is een veelgehoorde slogan. Maar Chi na's 5000 jarige geschiedenis heeft keer op keer bewezen dat wanneer er geen keizer, dictator of invloedrijke voorzitter van de nationale bridgebond is, chaos regeert. Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Fokker moet bi zijn aanbieding voor de me ga-order voor de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappi SAS de prijzen ver laten zak ken. Om een scherpe offerte uit t kunnen brengen, moet de vlieg tuigfabrikant vooruit lopen oj de reorganisatie, die het concen in februari bekend zal maken. De order van SAS betreft veertij tot vijftig jets voor de korte ei middellange afstand. Door dtj negatieve prijsspiraal kan SAS achterover leunend wachten of de beste aanbieding. Het beslui' Rotterdam - Sara Lee/DE, d dukten, sluit zijn Van Nelle-fi moeten binnen vijf jaar dicht. Douwe Egberts wil de produktie van koffie, thee, tabak en des serts van de Van Nelle-fabriek binnen drie jaar elders binnen het concern onderbrengen. Er komen als gevolg van deze maat regel op de korte termijn al 275 arbeidsplaatsen te vervallen. In totaal werken bij Van Nelle in Rotterdam ruim 700 mensen. DE wil het personeel al vóór het weekeinde laten weten wiens functie in het geding is. De bon den hebben gisteren echter om een periode van veertien dagen voor beraad gevraagd. Douwe Egberts geeft de bonden deson danks slechts één dag de tijd. De bonden (Industriebond FNV, In dustrie- en Voedingsbond CNV, UnieBLHP en VHP) hebben de DE-directie daarop laten weten het gezamenlijke overleg af te breken. „We voelen ons geschoffeerd," zegt D. Kohen, bestuurder van de Unie BLHP in Rotterdam. De bonden vinden de handelwijze van DE „niet zorgvuldig en ui terst ongebruikelijk. De directie heeft zelf anderhalf jaar op de plannen gestudeerd en gunt ons nu één dag voor het beraad met de kaderleden." DE vindt het juist 'een exponent van zorgvuldigheid dat wij de werknemers individueel al laten weten wat hun toekomst bij het bedrijf mogelijk is," aldus een DE-woordvoerder. De onderneming zegt gedwon gen ontslagen te willen vermij den. Daarbij geldt wel de voor waarde dat werknemers bereid moeten zijn te verhuizen. Van de 275 bedreigde werkne mers zullen er 106 moeten ver huizen naar een andere locatie (Joure, Kampen, Meppel, Utrecht). Van de overige 169 tijgen er 116 'een functie elders binnen de organisatie aangebo den', aldus Douwe Egberts. Ver der moeten 53 werknemers ge bruikmaken van vervroegde uit treding. DE zegt het besluit te hebben genomen wegens de grote con currentie in de Nederlandse markt. De onderneming spreekt van structurele overcapaciteit en voortgeschreden technologie, waardoor steeds efficiënter kan worden geproduceerd. Door de sluiting kan het concern naar eigen zeggen behoorlijk op zijn hosten besparen. De grote concurrent van DE is Marvelo, de produktiefabriek van Ahold voor onder meer kof- le> thee, pasta's en wijn. Marve- 'o (200 banen) is enkele jaren geleden verhuisd van een sterk verouderde fabriek aan de Zaan ®aar een geheel nieuwe produk- ®-eenheid op een Zaandams in dustrieterrein. De bonden hebben grote proble men met de directievoorstellen, volgens Unie BLHP-bestuurder de Jong 'zal het voor iemand ®ndhoven - DAF Trucks zal het °'gens topman Cor Baan 'suc- ^svolle jaar' 1994 afsluiten met 'en nettowinst van meer dan 120 ®%en gulden bij een omzet van °ven de 2,2 miljard gulden. °°r dit jaar rekent de Eindho- ®se fabrikant op een verdere ''betering van de marktom- nandigheden, die omzet en pt Weer zullen opstuwen. .e -voorlopige- cijfers die ipt gisteren aan het personeel Rendmaakte, bevestigen de Pguande lijn in de resultaten 'Het bedrijf. Jde eerste helft van 1994 kwam nt Trucks tot een netto-resul- van 39,2 miljoen reet Paf c*Seen van 924 miljoen.J[Aan het jaar waarin de nieuwe vanaf maart van start ging, 'd de onderneming een winst rvan 10,8 miljoen. verbetering van DAF's resul- )ew i®aat 8®^ °P met het tan! van v^S naar «twagens in West-Europa. Deng Xiaoping

de Stem | 1995 | | pagina 4