fes?» ICorru 'Zeeland verliest een groot zoon Nu extra korting op de reeds tot 60% afgeprijsde dames- collectie »ssr mm -de stem- Ouderenpai Wildwest op de Yeluwe: Lunteren loopt uit voor wapenvergunning n destem uropees parit DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Poncke Princen (1) Poncke Princen (2) Boerenzoon Ad Kaland werkte zich op tot CDA-fokctieleider in Senaat P 4 ■■I [pESTEM I Eindhoven - Het Algemeen Out |(AOV) en de Unie 55+ doen ir .provincies met een gezamenlijk [de verkiezingen voor Provincial [inister Dijksti DONDERDAG 12 JANUARI 1995 Onze regering, met deze keer Van Mierlo als de grote man, vond het nodig om Poncke Princen over te laten komen uit Indonesië om de kerstda gen gezellig door te laten brengen bij zijn familie. Dat ze voor duizenden vete ranen de Kerstmis verpestten, daar hadden ze geen bood schap aan. Ze weten namelijk niet dat er nog vele honder den zijn die er echt nog dage lijks moeite mee hebben. Ik zelf ben er, naar verhou ding van wat wij toen hebben meegemaakt, goed doorheen gekomen. Ma.-leze keer heb ik het toch ook moeilijk ge had. In het kort wat wij met Kerstmis 1948 meemaakten. Na een politionele actie kwa men wij met zo'n 20 jongens tegen een grote overmacht te staan. Op het laatst was de munitie bijna op en werd er in het Hollands geroepen: geef je maar over want je kunt geen kant meer op. En dat leek ook zo. Iemand zM nog, zullen we het doen, maar c a ander zei: ik heb nog een handgranaat. Die zal ik gooien, en dan gaan we lopen. Toen we na een zwarte tocht in een rustige kampong kwamen, misten we zeven jongens. We hebben er vier, op eerste kerstdag 1948, ge heel ontkleed teruggevonden en van de drie vermisten heb ben we nooit meer iets ge hoord. Op 2 januari hebben we nog een jongen verloren en er waren er al vier omge komen bij eerdere schietpar tijen. Het waren allemaal jon gens uit het zuiden, want wij waren in Roermond opgeko men. Nu weten wij niet zeker of het P.P. was die ons toe riep, maar iedereen wist toen al dat hij de lijnen uitzette voor de nationalisten. Dan zakt toch je broek af als je in de 5, Uur Show ziet, dat er nog mensen zijn die voor hem een welkomstcomité oprichten en nog ruim de tijd krijgen om er te vertellen hoe fout wij wa ren. Sommigen schreven in De Stem dat wij tot de tanden toe bewapend waren en zij niets hadden. Als ik schrijf dat elk peloton uit 30 man bestond als het compleet was, dus een 3-tonner, één bren- gun, één stengun, terwijl de rest gewoon een geweer met 10 patronen had, plus de ser- gant of korporaal met één handgranaat, dat valt het vies tegen als je een paar honderd man tegen komt. Wij waren altijd de mindere. Ik ga er maar mee stoppen, want er is nog zoveel te ver tellen, maar in het kort komt het er op neer dat de mensen geen hekel aan ons hadden en .wij niet aan hen, dat blijkt nu nog steeds, maar zij gebruik ten de middelen die ze had den om ons weg te krijgen en wij moesten proberen te over leven. En dat er jongens waren die dienst weigerden, daar heb ben de meesten veteranen geen last van, maar deserte ren om je landgenoten van kant te maken is toch nog wat anders. Daar stond vroe ger maar één straf op, en die is bekend. Etten-Leur Th. van der Borst le *orten en te ^werken. standCtlehetmetuw [^"dpunteensis. Medisch minder geschikt be vonden voor tropendienst, kon ik in 1947 uitzending - lees deportatie - naar Indone sië ontlopen. Wel verloor ik daar twee van mijn beste vrienden. Een groot 'thuisle- ger' moest paraat worden ge houden onder andere om de Berlijnse blokkade te kunnen doorbreken. Vrijwel elke dienstplichtige trachtte de In- dië-dans te ontspringen. Slechts weinigen is dit gelukt. Onder dreiging lieten vele leeftijdgenoten zich tegen hun zin inschepen naar het ongewisse. Dit alles, zo ver telde men ons, om na de in eenstorting van het Japanse keizerrijk, weer orde op za ken te stellen door onder meer het land te zuiveren van collaborateurs. De Indonesi sche bevolking zou zulks zeer op prijs stellen en zou graag met onze aanwezigheid haar land weer opbouwen. Zo werden wij misleid, be dreigd en bedrogen. Tevoren waren al talrijke jonge men sen als militair, door de toen malige regering aangemoe digd, op basis van 'vrijwillig heid' naar Indonesië afge reisd. Ik koester evenwel geen enkele wrok tegen deze Indië- gangers en zeker niet tegen de gedwongen uitgezonden dienstplichtigen. Ook de heer Hellemons be hoeft zichzelf niet te verwij ten destijds te weinig lef te hebben getoond. Wel blijf ik een wrange smaak overhou den ten opzichte van de toen malige regering-Schermer- horn, te meer omdat nog nim mer verontschuldigingen werden aangeboden aan die genen die volstrekt ten on rechte de Indonesische front linie werden ingestuurd. Ter wijl grote mogendheden zoals Engeland, Frankrijk en Italië zich ijlings uit hun koloniën terugtrokken, trachtte Neder land met de KVP voorop, zich koste wat kost daar te hand haven. Als overtuigd rooms-katho- liek heb ik om deze reden nimmer het CDA kunnen steunen. Jammer ook dat vrijwel niemand het destijds kon opbrengen de straat op te gaan om te demonstreren te gen ons koloniale bewind zo als de Amerikanen deden tij dens de Vietnamese tragedie. En wat Poncke Prinden be treft; die is te ver gegaan door zich aan te sluiten bij de Indonesische vrijheidsstrij ders. Eervoller ware geweest zich te scharen in de rijen der dienstweigeraars. Want deze categorie, zelf jaren onder drukt door de fascistische overheerser, verdient echt on7 ze hulde voor hun moedig besluit. Gilze A. van den Hout Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Heiefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. •jyi Ill jjjl 1 mill x iü'iü'a ó'^1. te*?* -r - «aii IDat heeft AOV-secretaris L. Dost Ideeld. De lijst AOV/Ouderen/Unie [alsnog de provincies Noord-Brab; [Noord-Holland, Zuid-Holland, Dr [land. - J De provincie Zeeland heeft veel te danken aan Ad Kaland. FOTO DE STEM/DICKDE» Door onze redacteur Cees Maas Zoutelande - Het opperhoofd van de Delta Boys is dood. Ad Kaland, ooit de onderkoning van Zeeland genoemd, is niet meer. De dood van de Westkappelse boerenzoon die zich tot CDA-Eerste-Kamerlid op werkte, is bij velen in Zeeland als een schok aangekomen. Want voordat hij veelvuldig in het nieuws kwam met zijn confrontaties in het Haagse, bouwde hij na de oorlog Zeeland wederop in een tempo en met een bevlogenheid, die sindsdien niet meer zijn waargenomen in de provin ciale politiek. Kaland, het kan zonder enige overdrij ving worden gesteld, deed de fabrieks pijpen als paddestoelen uit de Zeeuwse klei rijzen en heeft in Zeeland voor honderden zo niet duizenden banen gezorgd. „Zeeland verliest een groot zoon," zegt oud-gedeputeerde Don in een eerste reactie op het overlijden van de 72-jari- ge. De PvdA'er Don vocht in de provin- ciepolitiek menig potje uit met de West- kappelaar, het was vaak gedonder tus sen die twee, maar echt persoonlijke ruzie werd het zelden. „Ik heb er de degens mee gekruist, maar er altijd een uitermate grote bewonde ring voor gehad, hij was een groot bestuurder," zegt Don. „Als die man niet had geleefd, had Zeeland er nu uitgezien als Noord-Gro- ningen. Hij was een man die geloofde dat er ook in Zeeland grote dingen tot stand konden komen en dat ook uit voerde," reageert commissaris van de koningin Van Gelder. Iemand die Kaland van nabij heeft gekend en uren met hem heeft doorge bracht in de auto, is het Zeeuwse Eerste Kamerlid Eversdijk. Hij geeft hem dit grafschrift mee: „Kaland was iemand van grote historische betekenis voor Zeeland en een onafhankelijke geest die zich door niemand de les liet lezen. Zo was zijn karakter: even onverzettelijk als het basalt van de Westkappelse zeewering. Met zijn heengaan is het weer een stukje stiller in Zeeland." Stil was het zeker niet toen Adriaan Jacobus Kaland met enkele geestver wanten de grote industriën naar Zee land lokte. Het clubje had buitenge woon grote plannen: Zeeland moest op de kaart komen en snel. Bij Vlissingen en Terneuzen werden lappen industrie terrein aangelegd, havens gegraven, en de bomen leken tot in de hemel te reiken. Hoechst vestigde zich, Pechiney, de gi gant Dow Benelux vond een plaats bij Terneuzen en ja, bij Borssele verrees zelfs een elektriciteitscentrale die van atomen stroom kon maken. Vanuit Am sterdam kwamen ze er tegen proteste ren, maar Zeeland werd heel wat, onder de leiding van het clubje dat zich al snel de naam de Delta Boys verwierf. Eversdijk: „Zeeland was na '53 een doodlopende straat, liep leeg. Kaland wilde fabrieken en werk naar de pro vincie halen. Hij was de promotor van het Sloegebied als industrieterrein en hij stond er als een dijk voor, al riep dat oppositie op." Het was in die tijd, de vooravond van de industrialisering van Zeeland, dat schrijver Jan Wolkers door het nog ongerepte Sloe liep, rondkeek en de onsterfelijke woorden sprak: „Zeelland, Kaalland." Met onder anderen M.C. Verburg, M.F. de Jonge, Gommert de Kok, en de toenmalige commissaris Van Aartsen, beraamden de Delta Boys ook plannen die niet allemaal uitkwamen. Zo zou de bevolking van Zeeland in snel tempo verdriedubbelen tot bijna een miljoen. Die voorspelling is tè voorbarig geble ken. Kaland haalde met de industrie ook de milieuvervuiling naar Zeeland. Dat le verde hem de onverholen vijandschap van de milieubeweging op. Later zou Kaland in interviews toegeven dat in die tijd inderdaad te veel naar de eco nomie en te weinig naar het milieu werd gekeken. De politiek is Kaland, een modelaan hanger van de Christelijk Historische Unie (CHU), zowat met de paplepel ingegeven. Zijn vader las samen met de dorpssmid van Westkapelle-de Hande lingen van de Tweede Kamer en dat was nogal bijzonder in zo'n dorpje in die tijd. Kaland trouwt in Middelburg, klimt door zelfstudie op in de rangen der belastingambtenaren, werd in 1953 raadslid voor de CHU in Middelburg, in 1958 wethouder en vier jaar later werd hij gedeputeerde, wat hij tot 1978 zou blijven. Uit die periode stammen de Delta Boys en uit die periode stamt ook een anek dote die het karakter van de man te kent. Hij was, samen met M.C. Verburg commissaris bij Dow, maar sprak geen woord Engels. Dit hinderde hem zo dat hij op eigen kosten en zonder familie een maand bij een gezin in Engeland introk. Na zijn terugkeer sprak hij niet alleen vloeiend Engels maar ook nog vloeiend technisch Engels. Een smet op zijn blazoen is de PZEM- affaire, destijds door deze krant ont huld. Een directeur van het energiebe drijf liet personeel opdraven om zijn privéwoning op te knappen en vergat de rekening te vragen. Kaland bleef zijn vriend de directeur de hand boven het hoofd houden, en dat kostte hem binen het college van GS de energieporte feuille. In 1977 vertrekt hij naar de Eerste Kamer, een jaar later bedankt hij als gedeputeerde. Eversdijk: „Volksverte genwoordiger zijn, was voor hem het hoogste wat er bestond. Hij was er altijd trots op, dat hij altijd was geko zen, nooit politiek benoemd." Eversdijk herinnert zich een aardig staaltje van de hoekige Zeeuw: „Het werd een late vergadering over het huurwaardeforfait en ik vroeg Kaland of we we nog ruggespraak met het kabinet moesten houden. Kaland zei: Huibje, luister eens goed. De regering zien we straks wel in de zaal." De self-made-man Kaland stak nimmer onder stoelen of banken dat hij verre van enthousiast was over het vorige (CDA-PvdA) kabinet. Het maakte hem de luis in de pels, maar Kaland be schouwde zichzelf allerminst als een onruststoker. „Ik vind zelf dat ik in mijn gedrag niet die rebel ben geweest die de media van me hebben gemaakt. Ik deed mijn werk met overtuiging, een beetje inzet en met diep geloof in wat ik uitdroeg," zei hij bij zijn afscheid van de Eerste Kamer in december 1993. Kaland hield een verhoging van het huurwaardeforfait tegen. Hij hekelde het plan van de toenmalige staatssecre taris Simons voor een basisverzekering in de volksgezondheid. Kaland vond dat plan zelfs een kabinetscrisis waard. Hij schroomde niet om het kabinet in ronde bewoordingen de wacht aan te zeggen. In 1992 voorspelde hij dat het kabinet 'beter kan opstappen, als het op doormodderen uitdraait.' En Kaland uitte op ondubbelzinnige wijze zijn ongenoegen over de leden van de Tweede Kamer die hij typeerde als 'stemvee'. Later noemde Kaland dat een ongelukkige uitspraak, maar de onl liggende kritiek - kamerleden die i het afsluiten van het regeerakkoord!» onafhankelijke positie tegenover I kabinet inleveren - heeft hij nooit t ruggenomen. Met zijn onafhankelijke, kritische e stelling - Kaland was als Eerste Kan| lid niet gebonden aan het re; koord - botste Kaland vooral met pij mier Lubbers, de toen nog onbetwij grote baas van het CDA en verantwon delijk voor de oversteek naar de PvdA| Hoezeer Kaland Lubbers irriteer) bleek toen Lubbers op een CDA-p raad de loftrompet uitstak over Kalst die lid was van de Energieraadi jarenlang voorzitter was van de Veret ging van Exploitanten van Gasbeti ven in Nederland. 'Kaland, 25 jaar j het gas', zei Lubbers met nooit verton venijn. Maar Lubbers kreeg nooit echt vat de eigenwijze Zeeuw. En Kaland wi razend populair in de eigen achterban Zelfs toen hij vertrokken was, bleef fanmail binnenstromen. Kaland w( toegejuicht als de man die het tej Lubbers durfde op te nemen. Beta glimlachend incasseerde hij de krib van Lubbers, die vond dat Kaland burgers naar de mond praatte. De onderkoning van Zeeland trok a na zijn afscheid van de Eerste Kan terug onderaan de duinen van Zoutj lande, nabij zijn geboortedorp. Hij heeft niet lang van zijn pen» mogen genieten. Al geruime tijd «i bekend dat hij kanker had en sommj perioden dagelijks naar het ziekenln moest om bestraald te worden. In een ingetogen interview op Onfflj Zeeland toonde hij zich daar nuctó als altijd over. „Ach ja, die ziekte. mens bepaalt zelf niet wanneer gaat," zei hij eenvoudig. Dijkstal foto de stem/johan van gurp (ADVERTENTIE) 30% Breda Tolbrugstraat 8-16, 076-217795 Door Rob Hartog (anp) Lunteren - Het Veluwse dorp Lunteren oogt aller minst als een toekomstig cowboydorp. Als het aan de inwoners van het - vooral in de zomerperiode druk bezochte - gehucht tussen Ede en Barneveld ligt, komt daar komende maanden echter verandering in. Wild-West op de Velüwe. Al bijna tweehonderd inwoners hebben bij de politie een wa penvergunning aangevraagd. De bevolking is het meer dan zat dat, over geheel Lunteren verspreid, inbraken en overval len aan de orde van de dag zijn. Het vertrouwen in de politie is tot onder het nulpunt gedaald. Daarom wil de bevolking nu zelf maar het heft in handen nemen om de oprukkende cri minaliteit een halt toe te roe pen. „Er moet wat gebeuren. Zo kan het niet langer," zegt Geerlig F. Zonnenberg. Deze directeur van een exportfirma is een actie gestart om de Lunterse bevol king op te roepen massaal bij de politie een wapenvergunning aan te vragen. Die oproep heeft succes. In Lunteren is het initiatief van Zonnenberg het gesprek van de dag, in de cafés en op straat. Heel Lunteren staat achter het niet alledaagse plan om de be volking uit te rusten met wa pens om criminelen schrik aan te jagen. „Al enige tijd wordt ons dorp overspoeld door een golf van inbraken. Wij voelen ons niet veilig meer in onze eens zo vertrouwde woonomgeving," legt Zonnenberg uit. „De plaat selijke politie geeft toe dat het dweilen is met de kraan open. De politie is niet in staat zelf de criminaliteit terug te dringen. Vandaar dat ons geen andere keus rest dan zelf voor onze veiligheid te zorgen." Zonnenberg is overigens realist genoeg om te erkennen dat de politie nu niet ineens massaal wapenvergunningen af gaat ge ven. „Ik snap ook wel dat we in Lunteren niet voor eigen rech ter mogen spelen," geeft hij toe. „Deze actie moet dan ook wor den beschouwd als een noodsig naal. Niet alleen' richting poli tie, maar vooral richting poli tiek Den Haag. Daar moeten maatregelen worden getroffen om er voor te zorgen dat ook een - verder misschien niet zo belangrijke - plaats als Lunte ren overdag en 's avonds veilig is. Meer politie dat is de enige oplossing. De politie hier moet vanuit Den Haag financiële middelen krijgen om de veilig heid binnen dit gebied te garan deren." Zonnenberg weigert in te gaan op de oorzaak van de sinds half 1993 toegenomen criminaliteit. „Ik heb daar mijn gedachten over, maar die zijn verder niet interessant. Ik doe niet mee aan ongefundeerde beschuldigingen. Die rangschik ik onder de noe mer café- of borrelpraat. Het h gaat mij er slechts om dat er eindelijk eens wat gebeurt. Dat er afdoende maatregelen wor den genomen om ons probleem op te lossen." Uit de mond van Zonnenberg valt dan ook niet op te tekenen wat elders in Lunteren gewoon hardop wordt gezegd. Namelijk dat de asielzoekers die in en rond Lunteren tijdelijk onder dak hebben gevonden, verant woordelijk zijn voor de crimi- naliteitsgolf. De vaste klanten van cafe Floor stellen zich een stuk ongenuan ceerder op. „Het is begonnen toen de buitenlanders hier kwa men," roepen de stamgasten on der aanvoering van de kastelein in koor. „Sindsdien is bijna geen huis veilig meer. Ze komen op elk uur van de dag. Niet alleen 's avonds en 's nachts, maar ook op klaarlichte dag. En de politie doet helemaal niets. Simpelweg omdat er onvol doende agenten zijn." Dat laatste erkent ook de politie van Ede, waar Lunteren onder valt. „Ook wij maken ons zor gen," zegt woordvoerder Vee- nendaal. „We snappen de ver ontrusting van de bevolking, want de criminaliteit in Lunte ren is inderdaad schrikbarend toegenomen. We erkennen ook dat er te weinig politie op straat is. Dat kan echter niet anders, want we hebben te weinig men sen. Vóór de politiereorganisa tie en de nieuwe sterkte-inde ling bij de regionale korpsen hadden we in Lunteren elf wijkagenten, nu - twee jaar la ter - zijn er nog maar drie. We doen echt ons best, lossen ook veel inbraken op, maar slagen er kennelijk niet in de inwoners van Lunteren een veilig gevoel te geven." De politie van Ede ziet uiter aard niets in het plan van Zon nenberg om de inwoners van Lunteren massaal een vergun ning te geven om een wapen in huis te hebben. „Wij honoreren al die verzoeken om een vergun ning natuurlijk niet. Dan is het eind helemaal zoek," zegt Vee- nendaal. „Volgens ons is dat ook niet werkelijk de bedoeling van Zonnenberg. Hij en de ove rige dorpelingen willen slechts een noodsignaal afgeven. En dat is gelukt, want de publiciteit heeft zich massaal op Lunteren gestort. De vraag is alleen wat dat uiteindelijk daadwerkelijk oplevert." Die vraag houdt ook Zonnen berg bezig, van de vroege och tend tot de late avond. „Ik stop heel wat tijd in deze actie. Ko mende dagen ben ik doorlopend op de televisie te zien en op de radio te horen. Van alle kanten word ik benaderd om uit te leggen waar we in Lunteren mee bezig zijn. Dat heb ik graag voor deze zaak over, maar het moet uiteindelijk wel tot resul taat leiden. Ons uitgangspunt is en blijft dat er eindelijk wat moet gebeuren om Lunteren veilig te maken. De overheid moet ons signaal oppikken en oplossingen aandragen, want nu schiet zij voor iedereen in Lun teren zichtbaar te kort." Zonnenberg toont zijn aanvrage voor een wapenvergunri1^ WAS een nieuwigheid waar era verwacht. Het Europees pa ten voor de Europese Commis: en aan de tand voelen, e eerste indrukken die vanuit ^en er op dat de sessies in de t n ement waren verlopen. Veel f wanneer het er op aankomll ■t^owoordigers niet tegen de )f6mU'tse voorzitter Klaus Hansch i ™eetverbaasd doen staan me I 9en die door de parlementarië twintig kandidaat-commissaris: L™' kandidaten is niet geringe ,eri ls jeer verrassend. Het Eurt eeid met veel verantwoorde: ™aagd om amper gebruik ti oegdheden. Maar al te vaal ffdPunt niets of weinig terei 'onale belangen. Nu blijkt d et n ?rte9er|woordigers hebben psteMing3" d6 openbare zittin9ei l^t.het er op aan om de in- ™lssle-voorzitter Santer heet iiet wat hij er mee zal doen iaf]ft®rn®tic' gebleken die zich al te lerpn'n mogelijkheid is zee dien/f van be kritiek naast ziel st ho, 9ebeurt zal het Europee iet a? werkelijk iets voorstelt. V urnno'es van Santer wordt geil riaken i0 v°lksvertegenwoordiger :ijn r, a!z® de nog resterende zi landor,IS Europees instituu dat opnieuw veel geloofwe

de Stem | 1995 | | pagina 2