de stem k sta hier voor de gezelligheid, zoals iedereen op de snuffelmarkt' Marlijn De(oProef Vanavond treedt als solist bij Het Brabants Orkest in de Tilburgse Schouwburg het dubbeltalent Corey Cerovsek op. Deze jeugdige Ca nadees is zowel vio list als pianist. De Hoofdstad Operette brengt vanavond in cultu reel centrum De Bussel in Oosterhout een programma van fragmenten uit wereldberoemde operettes en musi cals ten gehore. Morgenavond speelt de uit Guinee afkomstige kora-speler Amadou Sodia Doumbouya met zijn band in Pa ra in Breda. Waardenberg De Jong komen morgen en zaterdag naar De Bussel in Oosterhout met hun nieuwe programma Naggelwauz. Het eerste Trio Stad Festival in een reeks van drie vindt aanstaande zater dag plaats in De Botte Hommel in Bergen op Zoom. Tijdens deze avonden spelen steeds groepen uit Etten-Leur, Roosendaal en Bergen op Zoom. Introdans komt zaterdagavond naar De Kring in Roosendaal met een mooi balletprogramma met nieuwe stukken en een reprise van het prachtige muziekballet Messiah van Ed Wubbe. Raymond van het Groenewoud staat zaterdagavond met zijn combo in het Ledeltheater in Oostburg. Hij brengt daar zijn programma 'De minister van Ruimtelijke Ordening'. 12 JANUARI 1995 C5 GIDS DONDERDAG 12 JANUARI 1995 DEEL Een pracht van een lamp meneer." 150 tafels vol troep en rommel FOTO'S RUBEN SCHIPPER als het nieuwe winkelcentrum wordt opgeleverd en de parkeer plaats op de punt wordt opgehe ven mijn hotelactiviteit opgeef. Maar het hotel is mijn lust en mijn leven. Ik ben hier 300 meter vandaan geboren. Ik woon op 200 meter van de Pointe du Raz. Ik ontvang hier klanten van alle horizonten, mensen die komen genieten van het uitzicht. Door dat zij genieten, heb ik het goed. Het zijn kille technocraten die mij hier weg willen hebben." Marie le Coz heeft al vele hon derden steunbetuigingen ont vangen. Er is een handtekenin genactie gestart, enkele tiental len bekende Bretonnen breken op alle niveaus een lans voor haar en haar hotel. Zowel Am- broise Guellec en Jean-Yves Desdoigts, die voor het ministe rie van milieu verantwoordelijk is voor de uitvoering van het project vinden dat mevrouw Le Coz blij moet zijn. „Het hotel is, hoewel het door iedereen wordt gezien als een van de symbolen van de Pointe du Raz, van slech te architectonische kwaliteit. Het is gebouwd in 1947, in op dracht van het ministerie van de wederopbouw. Het is uitgevoerd in die zogenaamde neo-Bretonse stijl die iedereen verwerpt. Bo vendien voldoet het Hotel de l'Iroise niet aan de huidige ho telstandaard. We willen best ac cepteren dat mevrouw Le Coz tot haar dood in haar huis kan blijven wonen, maar het hotel moet dicht," zegt Desdoigts dui delijk. Hij voegt daar aan toe. „Bovendien moet ze niet zeuren. Anders stuur ik de veterinaire dienst bij haar langs. Die zou het hotel gelijk sluiten." Ambroise Guellec drukt zich a» politicus iets voorzichtiger uit, hij is per slot van rekening het lokale kamerlid. „We zullen heus wel een oplossing vinden voo mevrouw Le Coz." De onverzettelijke Bretonse, blijft tot het bittere einde door vechten, hoewel ze weet dat z op termijn zal verliezen. „Als d weg tot de huidige parkeerplaa wordt afgesloten en gesloop zullen ze uiteraard mijn hote- gasten niet meer doorlaten. Da moeten die 500 meter met tu koffers sjouwen. Ik vrees dat me op die manier met pensio sturen. Maar dat slaat op. Ik ben nog jong en fit om te werken. Dit me in leven." torAnnemarie Buijk loosendaal - „Mijn buurman móet iel op snuffelmarkten staan. Anders ai hij niet rondkomen." Een stand ier op de snuffelmarkt van af tlopen weekend in sportcomplex eysdream in Roosendaal knikt Jast onzichtbaar naar de man die tistandje naast de hare huurt. „Als ïhoort hoeveel mensen op een rom- aehnarkt als deze staan, omdat ze i onvoldoende geld hebben om te leven. Het is echt onvoorstel- laar." '«gevraagd zegt de 'buurman': „Ik sta echt alleen maar voor de gezellig- !'i Zoals iedereen hier op de snuffel- Urkt." '(evenementenhal van Leysdream staat >1 standjes. Zo'n 150 houten tafels vol met allerlei troep en rommel, "er ook met gloednieuwe dingen en antiek. Dit soort groots opgezette Mmelmarkten staan gewoonlijk be- om het publiek' dat voetje voor in een benauwde hal loopt. Afge- 'Pffl weekend was dat lang niet het ge- in Leysdream.. Er was genoeg loop- We. De standhouders zijn daar aan "nekant wel blij mee. „Nu kunnen de mensen op hun gemak de spullen bekij ken. Vaak verkopen we meer als het min der druk is," luidt de uitleg van een echt paar uit Roosendaal. Hun namen willen ze onder geen beding noemen. „Al geef je ons duizend gulden. Nee, dat doen we niet. We krijgen de grootste problemen met de belasting, joh." Het Roosendaalse echtpaar heeft zijn standje ingericht in het uiterste linkerhoekje van de hal. „We staan nu al zo'n zeven jaar op rommel markten. We beperken ons tot de Roosendaalse markten, want alles moet ook vervoerd worden. Het moet wel ge zellig blijven." Op het tafeltje staat allerlei huishoude lijke rotzooi. „Ja, het is echt troep. Alles wat ik thuis niet meer kan gebruiken, neem ik mee," zegt de vrouwelijke helft van het echtpaar. Volgens de Roosen- daalers moet je niet op een snuffelmarkt gaan staan als je er wat aan wil verdie nen. „Nee, echt niet. Wij zitten de hele week thuis. Daarom staan we op deze markten. Om van huis weg te zijn, voor de gezelligheid. Vaak halen we de huur van het standje er niet eens uit. Dus voor het geld hoef je hier echt niet te gaan staan." Het beetje geld dat ze er wel aan verdie nen, gaat naar een familie in Polen. „Wij hebben het plezier van de gezelligheid op de rommelmarkt. En zij zijn geholpen met dat beetje geld. Ze kunnen een heel jaar eten van wat wij ze geven." De vrouw laat nog gauw even een lange blauwe jas zien. „Die man uit Polen moest een winterjas hebben. Maatje 46. Heb ik net hier gekocht. Mooi he? Even laten stomen en hij is weer zo goed als nieuw." Ondertussen loopt de 65-jarige mevrouw J. de Vries uit Vlissingen met haar 24-ja- rige dochter al eert tijdje over de markt. Ze staan even te kijken bij een standje vol kleine kleden. Moeder en dochter lo pen al heel wat jaren regelmatig de snuf felmarkten af. Eén tot twee keer per maand een marktbezoek is eerder regel dan uitzondering. Ook de kleine markten van bijvoorbeeld voetbalverenigingen bezoeken ze. „Zolang het maar enigszins bereikbaar is," aldus De Vries. De mooiste koop die de oudere mevrouw De Vries ooit heeft gedaan op een rom melmarkt is een wasmachine. „Die heb ik twee jaar geleden gekocht voor 25 en hij doet het nog steeds. In de winkel be taal je al snel 1000 voor een nieuwe. Dus ik ben echt hartstikke blij met dat ding." Mevrouw De Vries is echter nog trotser op een simpele koekepan. „Toen ik die op de markt kocht voor 1,50 was hij echt ontzettend smerig. Ik heb hem thuis schoongemaakt. Nu ziet ie er weer schit terend uit. Als ik hem gebruik, blink ik iedere keer weer van trots," zegt ze la chend. De 4,50 entree die moet worden be taald, voordat men ook nog maar één standje heeft bekeken, is voor mevrouw De Vries niet zo'n groot probleem. „Je weet dat je moet betalen. Ik heb een Pas65, dat scheelt. Het wordt allemaal wel duurder, ja. Maar ik ken markten waar je ook parkeergeld moet betalen." De 25-jarige M. van de Male uit Tholen snapt echter absoluut niet waarom het publiek entree moet betalen. „De verko pers betalen al 45 om zo'n standje te huren. Waarom moet het publiek dan ook nog eens zijn bijdrage leveren?" Van de Male laat zich door de toegangs prijzen echter niet weerhouden om re gelmatig de snuffelmarkten af te gaan. „Ik ben ooit eens gaan kijken toen ik me op een zondagmiddag ontzettend zat te vervelen. En nu is het echt een hobby ge worden." Van de Male komt echt naar de markt om te neuzen. „Het is fascinerend, dat han delen. Hier kom je ook rare dingen tegen, die je in een winkel nooit zou kopen. Zo heb ik net een blik, een kaars en een kruik gekocht. Die spullen stop ik straks thuis in een bak. En dan kijk ik er waar schijnlijk nooit meer naar." Helemaal achterin de zaal staat een man in een bruinieren jas naar autoradio's en fototoestellen te kijken. Hij blijkt niet van plan te zijn die spullen te kopen. In tegendeel, hij heeft ze juist in de aanbie ding. Maar de verkoper uit Bergen op Zoom staat niet zelf achter het tafeltje. „Ik had er vandaag echt geen zin in," verklaart hij simpel. Iedereen zou toch denken dat er op deze luxe spullen veel te verdienen is. Maar dat valt blijkbaar erg tegen. „Ik haal wat apparaten uit Turkije. Die kosten daar weinig geld. Hier verkoop ik ze weer wat duurder. Maar toch nog erg goedkoop voor Nederland. Verder zet ik veel apparaten in elkaar uit verschillende oude onderdelen. Daar verkoop ik heel veel van. Toch verdien ik er niet veel aan. Hoogstens een paar hon derd gulden. En daarmee moet ik ook nog investeren." Ook volgens deze standhouder is het vooral de gezelligheid die hem telkens weer op de rommelmarkten doet belan den. „Het is een hobby. Je leert veel men sen kennen. En het is beter dan de hele week thuis zitten. Vooral net voor de zo mervakantie is het erg druk. Mensen ver waarlozen hun spullen nogal. Dus dan willen ze liever een goedkope autoradio, waarvan ze het niet zo erg vinden als die wordt gestolen. Het hoeft toch ook alle maal niet zo luxe?" Snuffelmarkten trekken bezoekers uit de wijde omgeving weer staan om even langs te gaan als er ergens een markt op Sommigen kunnen de verleiding niet het programma staats nuJjelmarkten kom je van alles tegen, afgedankte huisraad, maar ook tweedehands textiel. Het gebeurt niet vaak, dat je uit gaat eten en je krijgt iets op je bord dat je niet kent. Het gezamenlijke personeel van de Ooster- houtse eetgelegenheid 't Vaticaan in de Klappeystraat komt er op dat moment ook niet helemaal uit. Jammer. Ik heb een voorgerecht voor me, bestaande uit verschillende soorten gerookte vis, opgediend als een salade en parmantig be kroond met een oester. Er liggen stukjes paling, makreel en schijfjes zalm, heilbot en...marlijn. Zover gaat de informatie overdracht nog wel: de naam is bekend. Een zwaardvisachtige. Dat is alles. Thuis ben ik via een telefoontje naar een culinaire bolleboos ach ter het mysterie gekomen. De blauwe marlijn is een reusachtige roofvis die 3 tot 4,60 meter kan worden en 180 kilo of meer kan wegen. Hij komt in alle tropische en gematigd warme zeeën voor en slaat daar met zijn spitse bek moeiteloos prooivissen bewuste loos. De vis lijkt in gerookte vorm nog het meest op zalm, maar is an- ders van structuur en lichter van kleur. En smaakt vol en zacht, 't Vaticaan is een van die vele horeca-onderkomens waar de Klappeystraat inmiddels bol van staat. Het blinkt uit in sfeer, die wat Frans is, vooral in het oudere deel. In het nieuwere deel is dat wat minder. Het is een bruin restaurant, een soort eetcafé, waar naar schatting zo'n vijftig mensen of iets meer een feestelijk plaatsje kunnen vinden. Een rek sleutels suggereert hotelkamers. De kaart is tamelijk uitgebreid, maar vermeldt geen vegetarische schotels. Het is een raadsel waarom die er niet bijstaan, want bij navraag blijken er tal van mogelijkheden te zijn. En dan heb ik het beslist niet over een omeletje of zo. Er zijn ook twee menu's: drie gangen voor 39,50 gulden en vier voor 46,50 gulden. We geven de voorkeur aan het eerste. De wijnkaart is eenvoudig. Een liter huiswijn kost 23,75 gulden. Per glas betaal je 3,75 gulden. Elke maand wordt er een wijn aan bevolen. Die van januari is een Spaanse rode wijn, een Valde- penas Reserva uit 1984. Voor 30 gulden heb je een fles, wat in dit geval heel schappelijk is. Op de andere stoel aan ons tafeltje is gekozen voor kerriesoep met garnalen, precies op smaak en niet te zout. Vervolgens blijkt haar zeewolf met zalm een goede keuze te zijn. Als hoofdschotel béstel ik wild. Gefileerde hazerug, zo mals dat zelfs iemand met een kerkhof van een gebit er geen enkel probleem mee heeft. Daar wat hazepeper bij, waar flink wat wijn in heeft geprutteld. De bezegeling bestaat uit roomijs met warme veenbessensaus en ik vraag kaas. Hoewel er geen kaas op het menu staat, wordt daar niet moeilijk over gedaan. Ook makkelijk en verrassend is dat brillendoosje. Wie zijn lees bril is vergeten, hoeft bij het doornemen van de kaart niet voor gelezen te worden. Alstublieft, drie brillen met verschillende sterkten. Kiest U maar. Een uitgelezen service. HS Alle dagen open van twaalf tot twee uur en van half zes tot tien uur. In het weekend geen lunch.

de Stem | 1995 | | pagina 23