Industrie zal dit jaar meer investeren Dongen straks grootste vestiging van Coca Cola in Nederland KORT J is gisteren door de I jaar gevangenisstraf lid. Samen met drie kt aan het oplichten i ongedekte cheques, -bankbreuk. Hij zou h afgesloten voor de jtald. I j Slecht weer bezorgt autoherstellers volop werk Fokker rekent weer op sterke overheidsschouder Akzo Nobel ziet resultaat weer groeien De teloorgang van het Zweedse model Verlies banen gevreesd bij Wilton Fijenoord ECONOMIE A5 VSB*BANK ECONOMIE KORT UUARI 1995 ?r in België I extremisten Igypte heeft gisteren brdeeld wegens hun schrijver Mahfouz kandeel in de aanslag lulaire schrijver werd J Hij raakte levensge- ^gin december werd oning Carlos larter en de Spaanse lesco-vredesprijs. Dit ^vestigde organisatie oud-minister van fcgedeeld, ks zijn 'bijdragen aan lid' en koning Carlos i het voorkomen van van democratie. De k>rdt formeel in juli I stopt fitte Fassbaender, die j geschitterd, heeft na feëindigd. Zij wil zich kaan richten. Op 19 pek bij Bonn met Die |tste recital gegeven, ït lopende jaar afge- r geleden met haar rol J Strauss in de Metro- Iben genomen. Wist land uit Jisteren de Russische |28 dagen het land te In het ministerie van ■van de journalist 'om 1 bevordelijk voor de Jkte daarmee de stan- Ibij het uitzetten van leden IESTEM WOENSDAG 11 JANUARI 1995 II Iommunistisch georiën :heid was Souphanou- lister van Buitenlandse lidde hij de Pathet Lao zijn halfbroer prins koers volgde. Met zijn communisten vocht hij in 1975 de monarchie Volksrepubliek, werd deze functie tot 1986 tapt op Ie politie, generaal Van It te zullen aftreden, om 1 vrij te maken iemand Jpartheidsverleden. Het lig dat de president het Jhad bedankt voor diens Ie en eerlijke verkiezin- 1 mogelijk te maken', ■oor de Veiligheidsafde- Jpartheid bestreed. )0 gram drugs eft gisteren een nieuwe, I die de doodstraf stelt lm heroïne of cocaïne. Ingen van veroordeelde llaard en dat verdachte fzocht. De wet bundelt ugbezit, die nu nog over kerspreid staan. |Van onze verslaggever Inoneen - De Coca Cola vestiging in Dongen ■wordt het grootste complex van de Ameri kaanse frisdrankengigant in Nederland. Ifoca Cola Beverages Nederland bv, zoals de firma I "oluit heet heeft een zes hectare groot perceel I jansluitend aan het huidige terrein aan de Eind- I straat gekocht. Deze week heeft de provincie toestemming verleend de agrarische bestemming om te zetten in bedrijfsterrein. Volgens financieel-directeur J. van den Broek zijn er op korte termijn nog geen concrete bouwplan nen. De Dongense burgemeester J. Dosker verwacht daarentegen dat de bouwactiviteiten eind dit jaar beginnen. Volgens hem komen er dan tussen de 200 en 250 banen bij in Dongen. Van den Broek waagt zich nog niet aan aantallen. „Natuurlijk ga ik er ook vanuit dat er een uitbrei ding van het aantal personeelsleden komt. Maar het duurt nog zeker vijf jaar voordat het cijfer dat de burgemeester noemt, eventueel wordt gehaald." Momenteel werken zo'n 400 mensen op de Coca- Cola-vestiging in Dongen. Vorig jaar al sloot het concern de fabriek in Ede en bracht de produktie over naar Dongen. Het hoofdkantoor zetelt in Schiedam, waar ook een produktiehal staat. „Deze fabriek zit echter aan de maximumcapaciteit en kan niet meer uitbreiden." Er is trouwens nog wel een praktisch probleem in Dongen en dat betreft de grondwater-onttrekking, legt Van den Broek uit. „Het is uitstekend water, maar we zitten aan de maximale hoeveelheid die we krachtens onze ver gunning mogen onttrekken." Coca Cola heeft inmiddels al een verzoek inge diend bij de provincie om meer liters te mogen oppompen. Van onze redactie economie Den Haag - Na een lichte terugval vorig jaar zullen de investeringen in machines en gebouwen in de industrie 1995 met gemiddeld 26 procent toenemen. Als de verwachtingen van ondernemers in die sector uitkomen, is dat de sterkste investeringsgroei sinds 1984. I Uitschieter is de metaal- en elektrotechnische industrie, waar de investeringen dit jaar van minder dan drie miljard in 1994 naar ruim vijf miljard op lopen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekent op basis van een in het najaar gehouden on derzoek onder ondernemers dat de investeringen in de totale nij verheid (behalve de industrie ook de openbare nutsbedrijven en de bouw- en installatiebedrij ven) zullen oplopen met onge veer achttien procent. Daarmee komt het peil van de investeringen in de totale nijver heid boven de 25 miljard gulden, ruim boven de hoogste stand in 1990 en 1993. De spectaculaire toename van de (voorziene) investeringsbedragen komt na een magere periode. Vorig jaar vielen de investerin gen nog acht procent terug. De industriële ondernemingen hebben vorig jaar uiteindelijk toch minder geïnvesteerd dan zij in mei nog aangaven te verwach ten. In de toen gehouden peiling bleek dat de investeringen onge veer gelijk zouden zijn aan die van 1993. Maar de industrie stak per saldo, na een scherpe daling in 1993, toch zeven procent min der in vernieuwing en/of uitbrei ding. De verwachte sterke toename van de investeringsbedragen in de metaal- en elektrotechnische industrie riep gisteren een reac tie van ongeloof op bij de branche-organisatie FME. Een woordvoerder veronderstelt dat enkele grote investeringsprojec ten het beeld flatteren. Er wordt wel meer geïnvesteerd, maar van nagenoeg een verdubbeling over de hele linie is geen sprake. Wel denkt de FME dat nogal wat investeringsplannen zijn uitge steld en nu op basis van de goede afzetverwachtingen worden uit gevoerd. Het CBS bevestigt dat incidente le factoren een rol kunnen spe len. De statistici noteren niet de bedragen van deelinvesteringen, maar nemen de totale som van een project. De oplevering van bijvoorbeeld een grote boortoren kan daardoor al een flinke in vloed hebben op een jaarcijfer. De enige industrietak waar de investeringen ook dit jaar afne men, is die van de voedings- en genotmiddelenindustrie. Daar - verwachten de ondernemers in die sector - wordt in 1995 zes procent minder geïnvesteerd. Nutsbedrijven, blijkt uit de CBS-onderzoeken, nemen de laatste jaren een steeds groter deel van de totale investeringen voor hun rekening. In 1995 ver wacht deze sector zeven procent meer te investeren na een groei met eenderde in 1993. In 1992 waren de nutsbedrijven nog goed voor 13,5 procent van de totale investeringen, in 1995 zal dat naar verwachting bijna 27 pro cent zijn. De investeringen in de bouwnij verheid en de aanverwante in stallatiebedrijven zullen dit jaar met twee procent toenemen. Daarmee herstelt deze sector zich maar voor een klein deel van de scherpe terugval (17 pro cent) in 1994. Sleutelen aan een van de vele kapotte auto's. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Amsterdam (anp) - Fokker lijkt weer te rekenen op de gulle hand van de overheid. - Dat valt op te maken uit de nieuwjaarsrede van Fokker-be stuursvoorzitter B. van Schaik. Hij is blij met de steun van Dasa en de Nederlandse staat. Toch plaatst de bestuursvoorzitter een kanttekening bij de hulp uit Den Haag. Van Schaik vindt dat een 'duidelijke industriepolitiek' ontbreekt. Daarbij stipt Van Schaik het ontbreken van goede exportkre dietfaciliteiten aan: „Natuurlijk rekenen wij ook in de toekomst op een positieve instelling van de overheid voor onze zo belangrij ke industrietak. Daarbij zou een goede, op de behoefte van inter nationaal georiënteerde onder nemingen afgestemde industrie politiek de Nederlandse indus trie aanzienlijk meer kansen bie den om met succes op de buiten landse markten te opereren." Vorig jaar stopten de staat en Dasa samen 1 miljard in de kas om Fokker overeind te houden. Niettemin heeft Fokker over '94 weer een groot verlies geleden. Van onze verslaggever Breda - De autoherstelbedrij- ven hebben dezer dagen de handen vol aan het repareren van de duizenden auto's, die als gevolg van het slechte weer rond de feestdagen op enigerlei wijze beschadigd zijn. „Dit jaar springt er echt uit. Het is in jaren niet zo druk geweest," zegt directeur P. Oomen van het gelijknamige bedrijf in Breda. Bedrijfsleider G. Willekes van herstelbedrijf Perfecta vergelijkt de drukte met de grote januaris- torm van vijf jaar terug. Het zijn dus dure feestdagen geweest voor de autoverzeke raars, maar het seizoen is toch nog niet kapot. „De maatschap pijen hebben altijd wel vier van die dagen in de begroting opge nomen," zegt woordvoerster A. van Leeuwen van de Bond van Verzekeraars. „Regen, ijzel, sneeuw: it's all in the game." Er is nog geen centrale registra tie van het aantal aanrijdingen en vooral ook van de omvang van de schade als gevolg van de gladheid. Mevrouw Van Leeu wen zegt dat de eerste anderhal ve week van het nieuwe jaar de centrale alarmdiensten van de verzekeraars al 3500 keer moes ten uitrukken om gestrande au tomobilisten te hulp te komen tegen 2500 keer vorig jaar. Daar komt nog eens de spiegel gladde eerste kerstdag bij, toen de alarmdiensten liefst 2500 keer assistentie moesten verlenen te gen een normaal cijfer van 250 voor een doorsnee lang- week end. De autopremies gaan opnieuw omhoog, maar dat houdt geen verband met de schade als ge volg van het slechte weer. „We hebben daarover de laatste tijd nogal wat vragen gehad," zegt woordvoerster Van Leeuwen. „Het probleem is dat door de hogere uitkeringen de maat schappijen tegenover elke hon derd gulden premie-inkomsten 117 gulden aan uitkeringen heb ben staan bij WA-verzekerihgen en 110 gulden bij casco (all risk)." De oorzaak is in grote lijnen drieërlei. Er moet meer voor let selschade worden uitgekeerd. Ook het grote aantal autodief stallen (inmiddels 40.000 per jaar) doet de schade toenemen. Daarnaast breidt de rechter de aansprakelijkheid van de auto mobilist steeds verder uit. Bij aanrijdingen met fietsers en voetgangers krijgt de automobi list 'risico- aansprakelijkheid' opgelegd: alleen al omdat hij door het gebruik van een auto meer kans heeft op zwaardere ongevallen, heeft hij meer schuld. In 1994 ging daarom de premie voor WA al met gemid deld acht en voor casco met gemiddeld tien procent omhoog. Voor 1995 is het beeld verschil lend. De meeste stijgingen liggen in de orde van tien tot vijftien procent, hoewel er uitschieters tot zelfs 30 procent bij Centraal Beheer worden genoteerd. Inmiddels hebben de autoher stellers met de reparatie van de duizenden auto's, die vanaf de spiegelgladde kerst tot en met het sneeuwwitte begin van ja nuari bij aanrijdingen waren be- Van onze redactie economie Arnhem - Akzo Nobel heeft in 1994 een nettowinst geboekt die 'ruim boven' de samengevoegde resul taten van Akzo en Nobel over 1993 uitkomt, heeft bestuursvoorzitter mr. C. van Lede gisteren in zijn nieuwjaarsrede gezegd. Als de economische groei in de wereld aanhoudt, kan het chemieconcern ook in 1995 winstgroei laten zien. Over de hoogte van het resultaat in 1994 deed hij geen precieze uitspraken. De jaarcijfers worden 27 februari bekend gemaakt. Hoewel de winst over het vierde kwartaal zoals gebruikelijk iets lager uitvalt dan die over de drie voorgaande, zal de jaarwinst ruim het miljard moeten overtreffen: het nettoresultaat over de eerste negen maanden bedroeg al 891 miljoen. Het pro forma resultaat van Akzo Nobel over 1993, dat volgens Van Lede 'ruimschoots' wordt over troffen, bedroeg (inclusief buitengewone lasten) bijna 700 miljoen. (ADVERTENTIE) voorzittingen over de door }ing van het stelsel van FOTO AP Door onze redacteur Frans van Mourik Stockholm - Jarenlang werd in discussies over de sociale zekerheid in Nederland 'het Zweedse model' erbij gehaald. De Zweden wisten hoe het moest, heette het en daarom zou hun aanpak model moeten staan voor de onze. Gisteren tuimelde dat Zweedse model defintief van zijn voetstuk. De Zweedse minister van Financiën Persson kondigde voor ruim 5 miljard bezuinigingen aan op het sociaal stelsel dat tot het beste ter wereld behoorde. Er zal onder meer bezuinigd worden op de kinderbijslag, de vervroegde pen sionering en de huursubsidie. Bovendien zal er gesleuteld worden aan de werkloosheidsvoorzie ningen en de eigen bijdrage voor medicijnen gaat omhoog. Zweden heeft, zo blijkt, veel te lang boven zijn stand geleefd. In de jaren zeventig en tachtig werd te veel geld gestoken in de sociale voorzie ningen en dat breekt nu op. Het stelsel is onbetaalbaar geworden. De economie van het land is volledig uit balans geraakt. Zozeer, dat er geen vergelijking te maken is met enig ander Westeuropees land. Nergens was er sprake van zo'n diepe recessie als in Zweden en nergens heeft het herstel zo lang op zich laten wachten. Tussen begin 1991 en eind 1993 nam het bruto binnenlands pro- dukt af met 5 procent. Daarna was er weliswaar sprake van een licht herstel, maar dat werd uitsluitend veroorzaakt door een explosieve groei van de exportsector. Je kunt stellen dat er sprake is van een wanver houding tussen export en de ontwikkeling van de binnenlandse economie. Er is al drie jaar sprake van stagnatie van de groei van de bin nenlandse consumptie. Daarentegen groeide de export in 1994 met bijna 20 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat enorme succes dat door geen enkel ander Europees land werd geëvenaard, stoelde op drie poten: een forse devaluatie (25 procent) van de Zweedse kroon, betere afzetmogelijkheden door het aantrekken van de wereldeconomie en een draconische sanering van de Zweedse industrie. Het aantal banen in de industrie nam met bijna eenderde af en daarmee streefde Zweden zelfs Spanje voorbij dat nooit verder kwam dan een uitstoot van 20 procent. In 1994 werden de Zweden, voor het eerst sinds de jaren dertig, geconfronteerd met hoge werk loosheidscijfers. Nu zit 9 procent van de be roepsbevolking zonder werk, tegen 1 procènt voordien. In de komende jaren zal de situatie verder verergeren. In de op zichzelf florerende industrie werkt slechts een kwart van de beroepsbevolk- king, eenderde is in overheidsdienst. En juist bij de overheid zullen door de aangekondigde be zuinigingen in de toekomst nog veel ontslagen vallen. De Zweedse bevolking zal de komende jaren geconfronteerd worden met een sterk bezuini gende overheid en hoge rente als remedie tegen de stijgende inflatie die dit jaar rond de 4 procent komt te liggen. Dat betekent weinig ruimte voor binnenlandse consumptie en dus in feite stagnatie van de levensstandaard. Daarmee is de teloorgang van het ook in ons land door sommige politici zo omarmde Zweedse model compleet. In 1995 word ik slapend nik. Als u toch aan het worstelen bent met uw goede voornemens: stop er in 1995 dan eens mee om het u moeilijk te maken op financieel gebied. Ga bijvoorbeeld Automatisch Sparen. Dan komt uw spaardoel dit jaar gemakkelijk en snel in zicht. Besluit u vóór 11 februari 1995 iedere maand minimaal f 50,- te gaan sparen, dan krijgt u bovendien een eenmalige premie van f 5,-. Kom even langs bij de VSB Bank. Of bel gratis VSB Telebank: 06-0331 (door de week van 9.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). Daar kom je verder mee. trokken, nog wel enkele weken extra werk. „Het is zeker de helft meer dan normaal," zegt directeur P. Oomen. Hij helpt eerst de klan ten, die hun wagen door de scha de niet meer kunnen gebruiken. Vervolgens kunnen klanten met het oppervlakkerige reparatie- werk op afroep hun auto's bren gen. Oomen heeft nu nog zeven tig auto's staan. Oomen en zijn collega Willekes constateren dat de schades qua omvang in de laatste gladde da gen redelijk meevallen. „Na de kerstdagen hadden we zwaarde re gevallen met schades van acht tot veertien duizend gulden," zegt Willekes. Oomen: „De gevallen die we nu hebben ligt gemiddeld meer in de richting van drieduizend gul den." Goed 1994 voor luchthaven Maastricht Beek - Voor de luchthaven Maastricht-Aachen Airport in Beek is 1994 een goed jaar geweest, constateerde algemeen directeur W. Jense gisteren in zijn jaarrede. Het passagiersvervoer steeg met negen procent, van 293.000 in 1993 tot 321.000 passagiers verleden jaar. De vracht nam toe met één procent tot ruim 40.000 ton. De luchthaven krijgt er een rechtstreekse lijndienst bij, namelijk op Parijs-Orly, die uitgevoerd zal worden door de Franse maatschappij Cae. Over nieuwe bestemmingen in Duits land zijn nog geen definitieve beslissingen genomen. Die worden in de loop van dit jaar wel verwacht, aldus Jense. De charter vluchten naar vakantiebestemmingen worden uitgebreid met Malta, het Griekse eiland Samos en Pula in Kroatië. Werkloosheid Duitsland toegenomen Neurenberg - De werkloosheid in Duitsland is in december toegenomen na de voorgaande vier maanden te zijn verminderd. Het aantal mensen zonder baan steeg met 129.300 tot 3,56 miljoen. Volgens de directeur van het Duitse arbeidsbureau, Jagoda, is de toename in december vooral toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Het aantal werklozen in het westen van Duitsland steeg in december met 95.000 tot 2,545 miljoen. Daardoor steeg het werkloosheidspercentage van 7,9 tot 8,2. In de vroegere DDR ging het aantal mensen zonder baan met 34.200 omhoog naar 1,015 miljoen, wat het werkloosheidsper centage deed stijgen van 13,0 tot 13,5. Autogas twee cent duurder Den Haag - De prijs van een liter autogas gaat vandaag met twee cent omhoog. Een liter gas kost dan 62,9 cent, heeft marktleider BK-Gas bekendgemaakt. De prijsverhoging is een gevolg van prijsstijgingen op de internationale produktenmarkt. Polygram koopt ITC Londen - Polygram, de muziek- en amusementsdochter van Philips, heeft haar filmactiviteiten fors uitgebreid door de overname van de Amerikaanse film- en televisieproducent International Television Corporation Entertainment (ITC). De koopsom bedraagt 156 miljoen dollar (268 miljoen gulden). ITC beschikt over een bibliotheek met 350 speelfilms en televisiese ries, gezamenlijk goed voor 10.000 uur amusement. In de catalogus staan bekende films als 'Sophie's Choice', 'Boys from Brasil' en 'The Eagle has Landed' en televisieseries als 'Thun- derbirds' en 'The Saint'. Polygram krijgt ook de beschikking over ITC's wereldwijde tv-distributieactiviteiten met het zwaar tepunt in Noord-Amerika. Distributie van films vormt momen teel de kernactiviteit van het bedrijf. VS-Japan eens over financiële diensten Tokyo - Japan en de Verenigde Staten zijn het eens geworden over de opening van de Japanse markt voor financiële diensten. Dit heeft de Japanse minister van Financiën Takemura gisteren laten weten vanuit Peking waar hij op bezoek is. Japan stelt zijn financiële markt niet alleen open voor de VS, maar ook voor andere landen. Takemura zei dat de overeenkomst niet alleen in economisch opzicht van belang is voor de betrekkingen tussen Japan en de VS, maar ook bijdraagt aan de liberalisering van de financiële wereldmarkt.Bijzonderheden van de overeenkomst zijn nog niet bekendgemaakt, maar de VS drongen aan op toegang voor buitenlandse beleggers tot de pensioenmarkt en op een versoepeling van de voorschriften voor het toekennen van investeringen. Ook de introductie van nieuwe financiële produk- ten moest worden vergemakkelijkt.De Europese Commissie heeft voorzichtig positief gereageerd en laten weten dat zij bij de toepassing van de overeenkomst betrokken wil worden. V i -»( Pabri wordt Netwerk vsp Roosendaal - Het Roosendaalse bedrijf Pabri dat in West-Bra bant drukwerk en weekbladen verspreidt, is sinds 1 januari opgegaan in Netwerk vsp dat haar hoofdkantoor in Utrecht heeft staan. „Intern verandert er bij Pabri niets," zegt bedrijfs leider J. Cox. „Wegens gezondheidsredenen stopte aan het eind van vorig jaar de toenmalige Pabri-directeur en heeft hij het bedrijf verkocht. Als overgangsregeling heet het bedrijf nu Pabri Netwerk vsp. Over een tijdje wordt dat Netwerk vsp Roosen daal." Netwerk vsp heeft twaalf vestingen in Nederland. Jan Cox: „Die vestingen bestrijken heel Nederland. Ik geloof dat Netwerk in totaal 22.000 eigen bezorgers heeft. Iedere vestiging behoudt haar eigen karakter omdat er in iedere regio anders gewerkt wordt." Bij Pabri werken momenteel 26 mensen in vaste dienst. Het drukwerk en de weekbladen worden huis aan huis bezorgd door 2600 bezorgers. Groei toerisme levert banen op Utrecht - Het aantal buitenlandse toeristen dat Nederland bezocht is vorig jaar met 7 procent gestegen tot 6,2 miljoen. Zij boekten in totaal 18,2 miljoen overnachtingen, een stijging van 6 procent. De bestedingen van de buitenlandse toeristen groeiden in 1994 met 500 miljoen tot 9,2 miljard gulden, maakte het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren op de Vakan tiebeurs in Utrecht bekend. Staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken zei dat deze groei van de bestedingen heeft gezorgd voor drie- tot vierduizend extra banen in de toeristische sector. De cijfers tonen volgens haar aan dat Nederland qua prijzen en aanbod goed kan concurreren met omringende landen. Schiedam (anp) - De vakbonden vrezen het verlies van honderden arbeidsplaatsen bij de Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord. Zij baseren dat op de slechte situatie in de reparatie-afdeling van de werf. De bonden hebben er bij de directie op aangedron gen snel met het al lang beloofde 'bedrijfsplan te komen. De maatregelen die nodig zijn 'om het bedrijf weer gezond te maken zouden volgens CNV-be- stuurder Den Besten neer kun nen komen op een verlies van 250 tot 300 van de 700 arbeids plaatsen. Afgelopen jaar was wegens ge brek aan opdrachten 135.000 uur geen werk voor het werfper- soneel. Die leegloop heeft desas- jtreuze gevolgen voor de finan ciële positie van de werf. „Een koud rekensommetje leert dat er pu te veel mensen werken." De fiondsbestuurder verwijt de di rectie dat zij al te lang heeft jgewacht. Een vorig jaar opge steld plan van aanpak, dat 7 miljoen aan bezuiniging moest opleveren, is nooit uitgevoerd. De Industriebond FNV heeft vo rig jaar november al een eigen reddingsplan aan de directie ge presenteerd. Daarin waren de leden van de bond bereid korter te gaan werken, van gemiddeld 38 uur naar 36 uur per week. Ook stelde de bond voor flexibe ler te gaan werken om de leeg loop terug te dringen. De in stille tijden niet gewerkte uren kun nen in drukke perioden worden ingehaald. De bond trok dat plan in, toen de directie te ken nen gaf zelf bezig te zijn met het opstellen van maatregelen. FNV-bestuurder H. de Vries vindt dat de werfdirectie meer energie moet steken in het bin nenhalen van orders, hoewel hij toegeeft dat de Nederlandse re- paratiemarkt in een slechte con currentiepositie verkeert. Ook zou de werf moeten proberen meer verbouwingsopdrachten te krijgen, omdat daar veel geld mee valt te verdienen. De directie van Wilton- Fijenoord was gisteren niet voor commentaar bereikbaar.

de Stem | 1995 | | pagina 5