Bestand aan flarden geschoten Industr dit j aai investe Camillade 'grote liefde4 van prins is iveer vrij Hillary Clinton trekt het boetekleed aan Dongen str Nederzettingenbeleid Israël blijft PLO storen Europese Unie roept Rusland opnieuw op geweld in Tsjetsjenië te staken Nabestaanden willen doden Estonia zelf gaan bergen Jeugdig wantrouwen op Westoever Kroatische Serviërs willen niet praten over bestand Fokker rek sterke over JE De teloor BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 11 JANUARI 1995 Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Camilla Parker Bowles en haar man Andrew hebben hun lang verwachte echtscheiding bekend ge maakt. Nadat hun advocaten gisteren een ver klaring hadden gepubliceerd over' beëindiging van het huwelijk, 'met we derzijdse instemming', ontstond onder 'royal watchers' en constitutionele ex perts onmiddellijk opwinding over de implicaties van een eventueel toekom stig huwelijk van de 47-jarige Camilla met kroonprins Charles. Volgens vrienden van de gepensioneer de en geplaagde beroepsmilitair Andrew Parker Bowles wilde 'Camilla's man' een nieuw leven beginnen. Eerde re remmingen over een scheiding, van wege zijn streng katholieke geloof, had hij uiteindelijk opgegeven. „Andrew heeft de publieke vernedering lang ge dragen, maar na de uitspraken van prins Charles voor de televisie over zijn verhouding met Camilla besloot hij het huwelijk te beëindigen," aldus een vriend. Volgens de eminente Windsor-biograaf Holden is een formele scheiding van Charles en Diana nu een kwestie van maanden. „Daarna heeft de kroonprins de toekomst van de monarchie in han den," stelde hij dramatisch. Ook de uitgever van 'Burke Peerage', het ge zaghebbende referentieboek van de Britse adel, meent dat Charles' aan staande besluiten over zijn persoonlijke leven zeer belangrijke consequenties kunnen hebben voor de Britse monar chie. „Als hij te snel met Camilla hertrouwt, riskeert hij dat het Britse volk (dat blijkens talloze populariteispeilingen de zijde heeft gekozen van prinses Diana, BvH) zich resoluut tegen hem keert. De roep om een republiek zal dan luid klinken," voorspelt Burke-baas Brooks- Baker. Woordvoerders van Buckingham Palace herhaalden gisteravond dat de prins en prinses van Wales 'geen plannen' had den voor een formele echtscheiding. Maar weinig 'royal watchers' wilden dat nog geloven. De constitutionele experts waren het er over eens dat er voor Charles geen formele belemmeringen waren om ko ning te worden wanneer hij zich inder daad van prinses Diana liet scheiden en zou hertrouwen. Het feit de Britse vorst (die formeel hoofd is van de Engelse kerk en 'verdediger' van het anglikaan- se geloof) zijn huwelijksgelofte voor 'het altaar van God' heeft gebroken is controversieel, maar niet onoverkome lijk, zo meende eerder de aartsbisschop van Canterbury. Charles is het voorbije jaar zeer open hartig geweest over zijn liefde voor Camilla. In Dimbleby's spraakmakende biografie praat hij over haar als 'de meest intieme vriendschap van zijn le ven'. Zoals de halve wereld wel wist mocht Dimbleby bevestigen - met toestem ming van de kroonprins - dat Camilla de grote liefde was. Charles bekende drie verschillende liefdesaffaires met haar. De eerste eindigde toen zij trouw de met Andrew Parker-Bowles, de tweede toen hijzelf met Diana trouwde. De liefde bloeide weer nadat prins en prinses hadden besloten uit elkaar te gaan, eind 1986. Bij Camilla vond de kroonprins de 'warmte, het begrip en de stabiliteit waarnaar hij altijd had verlangd en die hij nooit bij iemand anders had kunnen vinden', schreef Dimbleby. Een achter neef van Camilla verweet Charles altijd te hebben geaarzeld in plaats van met een voor de goede partner te kiezen. Parijs/Grozny (rtr/afp) - Tsjetsjeense strijders hebben gisteren hun posities in Grozny versterkt terwijl Russi sche troepen nieuwe aanvallen uitvoerden op doelen in het centrum van de stad. Het staakt-het-vuren dat Mos kou eenzijdig voor 48 uur had afgekondigd en dat gisteroch tend om 06.00 uur inging, hield slechts enkele uren stand. De Europese Unie heeft Moskou gisteren opnieuw opgeroepen een einde te maken aan het ge weld in Tsjetsjenië en onderhan delingen over de onafhankelijk heid van de Kaukasische repu bliek te hervatten. De Tsjetsjenen leken volgens correspondenten ter plaatse geen gevolg te willen geven aan de oproep van Moskou de wapens neer te leggen. Wel maakten honderden burgers gebruik van de korte pauze om de stad te verlaten waar zij al een maand de oorlog moeten verduren. Moskou liet gisterochtend een verklaring uitgaan dat zijn mili tairen de vijandelijkheden had den gestaakt, maar beschuldigde de opstandelingen ervan door te gaan met beschietingen. Snel brak de strijd weer in alle hevig heid los, waarbij de Russen het Vrijheidsplein met het al zwart geblakerde presidentieel paleis onder vuur namen. De Franse minister van Buiten landse Zaken Juppé gaf uiting aan de bezorgdheid van de EU over de mislukte bestanden in Grozny. De Fransman, wiens land deze maand het voorzitter schap van de EU overnam, zei het besluit te steunen van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) om een verkenningsmis sie naar Tsjetsjenië te sturen. De speciale gezant van OVSE in Moskou, Gyarmati, zei gisteren dat Rusland heeft ingestemd met de komst van de missie. Volgens Gyarmati heeft de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Kozyrev erkend dat zijn land in Tsjetsjenië de mensen rechten schendt, dat Moskou is verrast door het hardnekkige verzet van de opstandelingen en dat het conflict niet meer uit- Rose had gisteren naar Knin, de hoofdstad van Krajina, willen komen om de Serviërs in Kroatië te betrekken bij het bestand dat de strijdende partijen op Oudejaarsavond overeen zijn ge komen. Die ontmoeting is maan dagavond door officieren van het leger van Krajina afgelast, aldus een woordvoerder van Un- profor in Zagreb. De Kroatische Serviërs hadden al eerder te verstaan gegeven dat zij niets te maken hebben met het akkoord van 31 december dat voorziet in een staakt-het- vuren en in de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Bosnië. Knin beweert geen troe pen in Bosnië te hebben. Volgens waarnemingen van de VN en van journalisten zijn de Kroatische Serviërs wel degelijk betrokken bij de gevechten om de Bosnische moslim-enclave Bi- Stockholm (ap) - Nabestaanden van slachtoffers van de ramp met de Estonia willen proberen de naar schatting 800 lichamen die met de veerboot in de Oostzee ten onder zijn gegaan, op eigen kosten naar boven te halen. De Zweedse regering heeft vorige maand besloten het schip en de doden op de zeebodem te laten rusten. Een stichting onder de naam Estonia Slachtoffers en Familieleden heeft een bergingsmaatschappij gevraagd te kijken naar mogelijk heid om de lichamen boven te halen. Volgens woordvoerder Berglund van de stichting zou het 30 miljoen kroon (6,8 miljoen gulden) kosten om de helft van de lichamen te bergen. Het wrak zou op de zeebodem blijven liggen._ sluitend een binnenlandse aan gelegenheid is. De kritiek in het buitenland op Rusland klinkt steeds luider. De Raad van Europa maakte dins dag bekend de toetredingsproce dure van Moskou voorlopig te bevriezen en sprak zijn 'diepe bezorgheid' uit over de situatie in Tsjetsjenië. De uit 33 landen bestaande Raad, die in Straats burg zetelt, is een soort wacht kamer voor de Europese Unie. De organisatie stelt zich tot doel democratie en eerbiediging van de mensenrechten in Europa te bevorderen. De Britse premier Major bekriti seerde de manier waarop Mos kou met de crisis in Tsjetsjenië omgaat en veroordeelde de bom bardementen op burgers. Lon den heeft de Russische regering op de hoogte gesteld van zijn bezorgdheid door ambassadeur Adamisjin op het ministerie van Buitenlandse Zaken te ontbie den. Westerse landen vragen zich af of zij nog kredieten moeten ver lenen aan Moskou. Functionaris sen van het Internationaal Mo netair Fonds in Washington zeg gen dat het conflict een schaduw werpt op het bezoek dat een IMF-delegatie binnenkort aan Moskou brengt. De Russische regering ontkende gisteren dat Russische soldaten in Tsjetsjenië massaal deserte ren, zoals het dagblad Izvestija had gemeld. De krant schreef dat zelfs agenten van de OMON, de elitepolitie van het ministerie van Binnenlandse Zaken, er de. brui aan geven omdat zij niet voldoende zijn uitgerust voor en voorbereid op hun taak. In Moskou benoemde Jeltsin de voorzitters van beide kamers van het parlement, Rybkin en Sjoemejko, per decreet tot per manente leden van de Russische Veiligheidsraad. Rybkin heeft van meet af aan de actie in Tsjetsjenië verdedigd, Sjoemejko heeft zich er niet over uitgelaten. Palestijnse en joodse kinderen houden elkaar wantrouwig in de gaten. De ouders van de Israëlische kinderen, kolonisten, claimden gisteren een stuk grond in de buurt van de plaats Elkana om er nieuwe huizen te bouwen. De ouders van de Palestijnse kinderen dreven er landbouw. foto epa Zagreb/Parijs (afp/rtr) - De leiders van de Kroatische Serviërs in Krajina hebben geweigerd generaal Rose, de commandant van de VN-blauwhelmen in Bosnië-Herzegowina (Unprofor), te ontvangen. hac vlakbij de Kroatische grens.- De Kroatische Serviërs proberen daar samen met de Bosnische Serviërs de afvallige moslim Fikret Abdic opnieuw als leider in het zadel te helpen. Volgens de VN wordt vandaag opnieuw een poging tot een dia loog met de Kroatische Serviërs gedaan, maar dan op een lager niveau. In de enclave zelf waren er gisteren weer gevechten rond Velika Kladusa, na Bihac de grootste stad van het gebied. De Bosnisch-Servische leiders hebben gisteren hebben beloofd dat zij eind deze week de aan- voerwegen naar Sarajevo zullen openstellen, zoals volgens het huidige bestand verplicht is. De openstelling betreft met na me een weg langs het vliegveld, die Sarajevo verbindt met een stuk grondgebied dat in handen is van de Bosnische regering ten zuiden van de stad. Jeruzalem/Cairo (ap) - PLO-leider Arafat heeft gisteren in Cairo met de Egyptische president Mubarak overleg gevoerd over het Israëlische nederzet- tingenbeleid op de bezette Westoever, dat de onderhandelingen over het vrede sproces in de weg blijft lopen. De Israëlische premier Rabin gooide gisteren olie op het vuur door te verklaren dat Israël in een uiteindelijke regeling over de Pales tijnse autonomie zal blijven vasthouden aan het bezit van geheel Jeruzalem en enkele belangrijke gebieden op de Westoever. Israëlische en Palestijnse onderhandelaars voerden in Cairo een tweede dag van bespre kingen over de uitvoering van het principe vredesakkoord, maar kwamen opnieuw niet verder dan het uitwisselen van reeds beken de standpunten. De Palestijnse hoofdoder- handelaar Erekat verklaarde dat de gesprek ken waarschijnlijk volgende week hervat worden. Zowel onder de Palestijnen als de Israëliërs groeit de scepsis over het gehele vredespro ces. Hoofdthema's van de gesprekken in Cairo zijn de Palestijnse verkiezingen en in het verlengde hiervan de terugtrekking van het Israëlische leger uit de Westoever. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Moussa had net als maandag flinke kritiek op Israël. De Israëlische belofte geen nieuwe nederzettingen meer te bouwen is volgens hem een positieve stap, maar Mous sa voegde hieraan toe dat dit beleid ook van toepassing moet zijn op de uitbreiding van bestaande nederzettingen. Op de Westoever verijdelden Israëlische sol daten gisteren een poging van joodse kolo nisten om ten noordwesten van Ramallah een nederzetting te vestigen op de plek waar militante Palestijnen vorige week de dochter van een vooraanstaande rabbijn vermoord den. Honderden kolonisten verzamelden zich voor zonsopgang rond een caravan. Het leger riep het stuk grond uit tot verboden militair gebied en verdreef de kolonisten. Veertien kolonisten die weigerden te vertrekken wer den gearresteerd. In de noordelijke nederzetting Elkana moest de grenspolitie demonstrerende Palestijnen op een afstand houden toen honderden kolo nisten met tractoren op een stuk van zeven hectare land met de bouw van een 'nieuwe buurt' begonnen, hoewel het terrein zeker een kilometer verwijderd ligt van de neder zetting en reeds gebruikt wordt door Pales tijnse boeren. Volgens Rabin, tijdens een bezoek aan een school in Jeruzalem, blijft het bezit van de gehele stad, dus ook het in 1967 op Jordanië veroverde deel, de eerste prioriteit. „Veruit het belangrijkst is het houden van een verenigd Jeruzalem als de hoofdstad van Israël onder Israëlische soevereiniteit," aldus Rabin. Daarnaast zal Israël uit veiligheidsoverwe gingen ook blijven vasthouden aan belang rijke regio's op de Westoever als de Jordaan- vallei en de nederzettingenketen Gush Et-, zion nabij Jeruzalem, zei Rabin. Hij herhaal de zijn belofte uit 1992 dat er geen nieuwe nederzettingen komen, om hier echter aan toe te voegen dat hij uitbreiding van de andere nederzettingen, ondanks de Arabi sche protesten, niet zal tegenhouden. Vier jaar cel voor Nederlander in België Brugge - Een 37-jarige Nederlandse man is gisteren door de correctionele rechtbank in Brugge tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 2500 gulden veroordeeld. Samen met drie Belgen heeft de man zich schuldig gemaakt aan het oplichten van een aantal bedrijven, het uitgeven van ongedekte cheques, valsheid in geschrifte en van bedrieglijke bankbreuk. Hij zou namens de drie Belgen contracten hebben afgesloten voor de levering van goederen die nooit werden betaald. Egypte: doodstraf voor twee extremisten Heikstep - Een militaire rechtbank in Egypte heeft gisteren twee militante moslims ter dood veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de moordpoging op de schrijver Mahfouz. Twee anderen kregen levenslang voor hun aandeel in de aanslag op de 83-jarige Nobelprijs-winnaar. De populaire schrijver werd op 15 oktober voor zijn huis neergestoken. Hij raakte levensge vaarlijk gewond aan nek en borst. Begin december werd Mahfouz uit het ziekenhuis ontslagen. Vredesprijs voor Carter en koning Carlos Parijs - De Amerikaanse oud-president Carter en de Spaanse koning Juan Carlos krijgen dit jaar de Unesco-vredesprijs. Dit heeft de juryvoorzitter van de in Parijs gevestigde organisatie van de Verenigde Naties, de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, gisteren meegedeeld. Kissinger zei dat Carter was gekozen wegens zijn 'bijdragen aan de vrede in verscheidene delen in de wereld' en koning Carlos omdat hij een grote rol heeft gespeeld in het voorkomen van burgeroorlog en bij het tot stand brengen van democratie. De jaarlijkse prijs, zo'n 250.000 gulden, wordt formeel in juli overhandigd. Mezzo-sopraan Fassbaender stopt München - De Duitse mezzo-sopraan Brigitte Fassbaender, die op alle grote operapodia ter wereld heeft geschitterd, heeft na meer dan dertig jaar haar zangcarrière beëindigd. Zij wil zich meer op haar werk als operaregisseur gaan richten. Op 19 december vorig jaar heeft zij in Rolandseck bij Bonn met Die schone Magalone van Brahms haar laatste recital gegeven. Fassbaender heeft alle optredens voor het lopende jaar afge zegd. Van de operabühne blijkt zij een jaar geleden met haar rol van Klytemnestra in Elektra van Richard Strauss in de Metro politan Opera in New York afscheid te hebben genomen. Londen zet Russische journalist land uit Londen - De Britse regering heeft gisteren de Russische correspondent Malikov verzocht binnen 28 dagen het land te verlaten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken is de aanwezigheid van de journalist 'om redenen van nationale veiligheid niet bevordelijk voor de publieke zaak'. De woordvoerder gebruikte daarmee de stan daarduitdrukking die wordt gehanteerd bij het uitzetten van spionnen. Ex-president van Laos overleden Hanoi - Oud-president Souphanouvong van Laos, een van de leidende helden van de revolutie, is maandag op 86-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Dit heeft de Laotiaanse radio gisteren be kendgemaakt. Souphanou vong (zie foto), als zoon van een onderkoning bijgenaamd de Rode Prins, was een van de belangrijkste verzetsleiders tegen de Franse koloniale overheersing. Hij was een van de oprichters van de communistisch georiën teerde Pathet Lao. Na de onafhankelijkheid was Souphanou vong van 1953 tot 1963 enkele malen minister van Buitenlandse Zaken. In de periode van 1963 tot 1973 leidde hij de Pathet Lao in het verzet tegen de regeringen van zijn halfbroer prins Souvane Phouma, die een pro-Westerse koers volgde. Met zijn guerrillabeweging en met Vietnamese communisten vocht hij tegen de Amerikanen in Vietnam. Toen in 1975 de monarchie plaatsmaakte voor de Democratische Volksrepubliek, werd Souphanouvong president. Hij behield deze functie tot 1986, toen hij om gezondheidssredenen aftrad. Zuidafrikaanse politiechef stapt op Pretoria - De chef van de Zuidafrikaanse politie, generaal Van der Merwe, heeft gisteren bekendgemaakt te zullen aftreden, om daarmee voor president Mandela de weg vrij te maken iemand te benoemen die onbelast is door het apartheidsverleden. Het bureau van Mandela zei in een verklaring dat de president het ontslag had aanvaard en Van der Merwe had bedankt voor diens leiderschap, 'vooral bij de zorg voor vrije en eerlijke verkiezin gen en hulp om de politieke omwenteling mogelijk te maken'. Van der Merwe heeft 17 jaar gewerkt voor de Veiligheidsafde ling, de dienst die tegenstanders van de apartheid bestreed. Pakistan: doodstraf voor 100 gram drugs Islamabad - De Pakistaanse regering heeft gisteren een nieuwe, alomvattende narcoticawet afgekondigd die de doodstraf stelt op het bezit van meer dan 100 gram heroïne of cocaïne. Bovendien bepaalt de wet dat bezittingen van veroordeelde drughandelaren verbeurd worden verklaard en dat verdachte bankrekeningen kunnen worden onderzocht. De wet bundelt alle strafbepalingen op het punt van drugbezit, die nu nog over het Pakistaanse wetboek van strafrecht verspreid staan. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Hillary Clinton erkent als Amerika's 'first la dy' grote fouten te hebben gemaakt, die hebben bijge dragen tot de dramatische tussentijdse verkiezingsne derlaag in november vorig jaar van de Democratische Partij en tot de impopulari teit van president Clinton en diens regering. Door 'eigen domheid en naïvi teit', zei Hillary Clinton deze week tot een aantal door haar uitgenodigde schrijvers van po pulaire roddel-rubrieken in Amerikaanse kranten, 'heb ik te genover het publiek ook een hard en onsympathiek beeld van mezelf geschapen'. 'Ik lees en hoor soms verhalen over mezelf, die me doen denken, oef, ik zou óók niet van die vrouw houden', aldus de echtgenote van de Ame rikaanse president. 'Het spijt me verschrikkelijk dat mijn inspanningen op het gebied van de gezondheidszorg konden worden gebruikt tegen de rege ring. Ik aanvaard daarvoor de verantwoordelijkheid. Ik heb niet begrepen hoe dit in de poli tieke dynamiek kon uitwerken. Ik had beter advies moeten in winnen', aldus Hillary Clinton. De first lady was de ontwerper van het gecompliceerde wets voorstel ter invoering van een volksverzekering tegen ziekte kosten. Het door critici als 'so cialistisch' afgeschilderde plan maakte tenslotte geen schijn van kans in het Congres (volksverte genwoordiging) en heeft de pu blieke indruk in de VS versterkt dat de regering-Clinton dwars tegen de politieke tijdgeest in het land wil opzadelen met nog meer bureaucratie. Hillary werd tijdens haar eerste jaar in het Witte Huis een van de meest bewonderde vrouwen in Amerika, dankzij het baanbre kende regeringswerk dat ze op zich nam, de fabelachtige be heersing die ze toonde ,van de materie en haar tegelijk 'zelfver zekerde en elegante presentatie. Maar ze werd al gauw een doel wit van snel in macht groeiende uiterst conservatieve Republi keinse leiders en populaire ra- dio-praatjockey's. En van meet af aan hadden ook gematigde commentatoren vraagtekens ge zet bij haar onduidelijke politie ke status als tegelijk levenspart ner van het staatshoofd en 'co- president'. De controverse rond Hillary Clinton bereikte vorige week een nieuw hoogtepunt toen de moe der van de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Newt Gingrich, in een tv-inter- view verklaarde dat haar zoon Hillary een 'bitch' (kreng) vond. In haar gesprek deze week met de journalisten vroeg Hillary hen om haar te adviseren 'hoe ik mijn imago kan verbeteren, hoe ik mijn boodschap goed over het voetlicht krijg. Want ik begrijp wel dat beeldvorming belangrijk is, maar ik snap niet hoe 't werkt, hoe ik ervoor kan zorgen dat ik mezelf neerzet en dat ik niet door anderen wordt gedefi nieerd. Ik ben volgens mij en volgens mijn vrienden een heel aardige vrouw met een warme en hartelijke persoonlijkheid. Het verbaast me waarom ik blijkbaar niet zo overkom'. De ontmoeting met de roddel journalisten had het karakter van een 'intieme lunch' en het is (nog) niet bekend wat voor raad gevingen de first lady heeft ge kregen. Veel politieke waarnemers in Washington houden het erop dat Bill en Hillary Clinton nu een maal symbool zijn van een 'jaren zestig generatie' wier vrijzinnige moraal en overdracht van per soonlijke verantwoordelijkheid aan de overheid thans in de ogen van de meeste Amerikanen tot 's lands economische en sociale problemen hebben geleid. Hoewel ze sedert het volksge- zondheidsdebacle geen politiek werk meer heeft gedaan en in het Witte Huis de meer traditio nele rol van gastvrouw op zich heeft genomen, beloofde Hillary Clinton dat ze zich met de poli tiek zal blijven bemoeien en haar opvattingen niet voor zich zal houden. Inderdaad heeft ze deze week in het weekblad Newsweek een brief gepubliceerd waarin ze fik se kritiek uit op de plannen van de Republikeinse Partij - thans oppermachtig in het Congres - om de hele sociale bijstand in Amerika om te gooien en in te krimpen. 'Iedereen keert zich nu tegen mensen in de bijstand, zoals on gehuwde moeders. Maar ver waarlozing van kinderen en af wezigheid van vaders doet zich ook in de andere maatschappe lijke lagen voor. Het is niet wij met onze voorbeeldige gezinnen tegen die anderen'. Hillary Clinton tijdens een van de hoorzittingen over de door haar man BUI voorgestelde hervorming van het stelsel van gezondheidszorg. fotoap PESTEM Van onze verslaggever Dongen - De Coca wordt het grootste kaanse frisdrankeng Cola vestiging ooTs-e complex van mkengigant in Nedei Coca Cola Beverages^ aansMtend aan hrt sestraat gekocht. Deze Nederland bv, z en zes hectare huidige terrein week heeft Van onze redactie economie Den Haag - Na een lichte investeringen in machines met gemiddeld 26 procent van ondernemers in die se investeringsgroei sinds 1984 b en g toe sector Uitschieter is de metaal- en elektrotechnische industrie, waar de investeringen dit jaar van minder dan drie miljard m 1994 naar ruim vijf miljard op- Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekent op basis van een in het najaar gehouden on derzoek onder ondernemers dat de investeringen in de totale nij verheid (behalve de industrie ook de openbare nutsbedrijven en de bouw- en installatiebedrij ven) zullen oplopen met onge veer achttien procent. Daarmee komt het peil van de investeringen in de totale nijver heid boven de 25 miljard gulden, ruim boven de hoogste stand in 1990 en 1993. De spectaculaire toename van de (voorziene) investeringsbedragen komt na een magere periode. Vorig jaar vielen de investenn- gen nog acht procent terug- De industriële ondernemingen hebben vorig jaar uiteindelijk toch minder geïnvesteerd dan zi in mei nog aangaven te verwach ten. In de toen gehouden peilinj bleek dat de investeringen onge veer gelijk zouden zijn aan dn van 1993. Maar de industrie stal per saldo, na een scherpe dalrni in 1993, toch zeven procent min der in vernieuwing en/of uitbrei ding. De verwachte sterke toenam van de investeringsbedragen i de metaal- en elektrotechmscl industrie riep gisteren een rea< tie van ongeloof op bi] branche-organisatie FME. E< woordvoerder veronderstelt et enkele grote investeringspro] e Amsterdam (anp) - Fokke hand van de overheid. - Dat valt op te maken uit nieuwjaarsrede van Fokker stuursvoorzitter B. van Scl Hij is blij met de steun van I en de Nederlandse staat. 1 plaatst de bestuursvoorzittei kanttekening bij de hulp uit Haag. Van Schaik vindt dat 'duidelijke industriepoli ontbreekt. Daarbij stipt Van Schaik ontbreken van goede expor dietfaciliteiten aan: „Natui rekenen wij ook in de toek op een positieve instelling v: Door onze redacteur Frai Stockholm - Jarenlar over de sociale zekerh Zweedse model' erbij De Zweden wisten hoe daarom zou hun aanp; voor de onze. Gisteren model defintief van zijn De Zweedse minister kondigde voor ruim aan op het sociaal stel wereld behoorde. Er z; worden op de kinderbi sionering en de huursi gesleuteld worden aan ningen en de eigen b gaat omhoog. Zweden heeft, zo blijk stand geleefd. In de werd te veel geld geste ningen en dat breek onbetaalbaar geworde: De economie van het geraakt. Zozeer, dat maken is met enig Nergens was er spral als in Zweden en ne: lang op zich laten w; en eind 1993 nam h< dukt af met 5 procent sprake van een lich uitsluitend veroorza groei van de exportse' Je kunt stellen dat er houding tussen expo

de Stem | 1995 | | pagina 4