Geen collectieve ontslagen tot '97 bij arbeidsbureaus PERFEKT 4 299,- lier Rabin 'Politiek wil positie kerken verzwakken' OGER Proces met veel verbaal geweld A2 de stem Groeneveld Opticiens Supkr Sake at Oger's f 1 50.- DE STEM WZM\COMMENTAAR Indië-debat Kinderen gratisr volwassenen blij. I le^elFd binnenland! KORT Moeizame getuigenissen in rechtzaak overval AH BINNENLAND A3 rakelijkheid Streekvervoer V Schilderijenrover per ongeluk een maandje vrij bel gratis 06-0789 Wie droomt er niet van 11 JANUARI 1995 WOENSDAG 11 JANUARI 1995 sche dreun. FOTO DE STEM/DICK DE BOER i T 1 1 1 plaats \jan onze verslaggever Utrecht - Het politieke be sluit om de kerkelijke gezind te uit de gemeentelijke bevol kingsadministratie te schrap pen heeft duidelijk de bedoe ling gehad om de positie van de kerken in de samenleving te verzwakken. Dat zei mr. J. Klok, voorzitter van de Interdiocesane Commis sie Geldwerving van de katho lieke kerk, gisteren in Utrecht bij de start van de actie 'Kerkba lans 1995'. De actie loopt de komende veer tien dagen en vormt voor de plaatselijke kerkelijke gemeen- ten en parochies de belangrijkste bron van inkomsten. Het betreffende besluit viel in 1984, maar trad pas vorig jaar oktober in werking. De bescher ming van de privacy van de burgers, in 1984 het hoofdargu ment voor invoering van een nieuwe bevolkingsregistratie, heeft volgens Klok de afgelopen tien jaar flink aan betekenis in geboet. Niet alleen de Bijlmerramp heeft de grenzen van de privacybe scherming op dit punt aange toond. Ook de overheid zelf doet dat door allerlei elektronische databestanden aan elkaar te koppelen om daardoor het ge drag van de burgers weer beter te kunnen controleren. Het is met name de katholieke kerk die sinds eind vorig jaar verstoken blijft van gemeentelij ke bevolkingsadministratiegege- vens. Dat maakt in de nabije toekomst de geldwerving van de katholieke kerk zeker een tijd lang moeilijker, aldus Klok. Voor de protestantse kerken speelt dat probleem minder, om dat die via de Stichting Interker kelijke Ledenadministratie (Sila) nog op een bepaalde manier ge bruik kunnen maken van het computernetwerk voor de ge meentelijke bevolkingsregistra tie. De actieve leden van de zeven kerkgenootschappen die mee doen met de actie Kerkbalans, vertalen hun kerkbetrokkenheid financieel nog steeds in een jaar lijkse verhoging van hun kerk bijdrage. Dat was ook gisteren bij de presentatie van Kerkba lans 1995 - motto: 'Houdt de vlam brandend' - weer het op vallendste gegeven. De resultaten over 1993, zijnde de jongste cijfers, geven voor de katholieke kerk een inkom stenstijging uit Kerkbalans te zien van twee miljoen gulden. De hervormde kerk noteerde een stijging van 3,6 miljoen gulden, ondanks dat deze kerk 54.500 doopleden verloor. De gerefor meerde kerk, die 10.700 leden verloor, boekte een stijging van 283.000 gulden. In totaal bracht Kerkbalans 1993 de katholieke kerk ruim 217 miljoen gulden in het laatje, de hervormde kerk 265,7 miljoen gulden en de gereformeerde kerk ruim 188,1 miljoen gulden. De hervormde en gereformeerde kerk verwachten over 1994 op nieuw een stijging van de Kerk balansinkomsten: respectievelijk twaalf gulden en vier gulden meer per bijdrager. De ruim 93.000 hervormden in de provin cie Zeeland legden in 1993 ruim 11,3 miljoen gulden opzij voor hun kerk, de ruim 127.000 her vormden in Noord-Brabant en Limburg ruim 14,8 miljoen gul den. In het bisdom Breda deed dat jaar 56 procent van de katholieken mee aan Kerkbalans en dat leverde ruim 10,9 miljoen gulden op. P mensen begeleid ik wel eens. Dan komen er allerlei bereke ningen en percentages op je ai en blijkt dat je zeventig procent krijgt van je laatste salaris. U vraag me dan af, die resterend dertig procent, is die nou niet L H claimen bij een verzekering bij een fonds?" Borghouts denkt dat niet alleen treinmachinisten geholpen zou den zijn met een dergelijke rege ling. „Volgens mij is het ook toepasbaar in andere transport sectoren. Helaas zeggen de ver zekeringen tot nu toe dat het te duur is. In Nederland zijn er 3500 machinisten, die kunnen een dergelijke verzekering niet opbrengen." De WM-voorzitter hoopt het in een aantal gesprekken met Juri dische Zaken van de Spoorwe gen te kunnen oplossen. „Er moet toch een mouw aan te passen zijn. Maar het is moeilijk. Niet iedereen zit bijvoorbeeld bij dezelfde vakbond. Er is al eens gesuggereerd om het via de cao te regelen. Dan stuit je weer op het probleem dat die regeling maar voor een bepaalde risico groep geldt. Want iemand die op kantoor zit, heeft geen last van deze problematiek." Ingewikkeld ide jen In- |)ie In februari is er een eerste ge spreksronde met de Spoorwegen. „Dan zullen we horen wat de WM precies wil," zegt NS- woordvoerder Cees Nieuwen- broek. „Het is een uitermate in gewikkeld probleem. Nu hebben we trouwens nog een eigen be drijfsgezondheidszorg die ma chinisten en conducteurs die bet niet meer aankunnen, opvangen. Volgens mij praat je dan over I uitzonderingen." Borghouts is daar niet zo zeker van. „Dat zijn van die zaken j waar je in alle openheid over moet praten. Ik durf niet te zeggen om hoeveel mensen het gaat, dat zou natte-vingerwerk j zijn. Dat moet je voorkomen. Zoals je moet voorkomen dat deze zaken schimmig blijven. Ook over dit soort zaken moet er voor alle partijen duidelijkheid zijn." VERVOLG VOORPAGINA Daar is de Vervoersbond groot voorstander van, maar deson danks is het aanbod afgewezen. „Omdat de werknemers het alle maal zelf moeten betalen en door de wijzingen in het dien strooster die dan nodig zijn er diensten van twaalf uur ge draaid moeten worden," aldus Boogaard. Als vandaag de onderhandelin gen op niets uitlopen, zal de Vervoersbond meteen vergade ringen uitschrijven. Boogaard: „Als we de normale procedure volgen, zijn er volgende week weer acties te verwachten. Maar ik weet dat de mensen zo boos zijn dat het ons als bond de grootste moeite zal kosten ieder een een beetje in toom te hou den. Meer spontane acties zijn zeker niet uit te sluiten." van Ra- dat vei- 'erd, aan r een Ivan zelf- ene leren bang Of is pces- ver- |eop- bruik I zeker oodse de Een I an de $e ko- rings- le uit- d het ndelijk le ene op de lieuwe i trou- J-bewe- pgering liefst leenhe- toe te nog, romen- Iand m n moet Van onze Haagse redactie Den Haag - De vakbonden en het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) hebben gisteren een akkoord be reikt over de arbeidsvoorwaarden van het personeel van de arbeidsbureaus. De werkgeversdelegatie binnen het bestuur van het CBA ver werpt het akkoord. De werkge vers vormen binnen het CBA-be- stuur een minderheid; het ak koord wordt dus niet geblok keerd. Volgens de afspraken met de vakbonden zullen er tot april 1997 geen groepen werknemers 'collectief' worden ontslagen. Gedwongen ontslagen voor indi viduele werknemers bij de ar beidsbureaus zijn echter niet uitgesloten. Mogelijk wordt de termijn van geen collectief ge dwongen ontslagen met een extra jaar uitgebreid. Daarover wordt in het voorjaar van 1996 beslist. (ADVERTENTIES) extra licht - ontspiegeld - extra dun kraswerend - Enkelvoudige brilleglazen met 4 extra's, per paar 299,- De beste zaait voor je ogen. WOA, LANGE BRUGSTRAAT 41. GOES, LANGE VORSTSTRAAT 104. MIDDELBURG, LANGE DELFT 24. OOiTBURG, RURCHTSTRAAT 13. OOSTERHOUT, ARENDSHOF 73. ROOSENDAAL, WINKELCENTRUM REGELAAR. TT KNEUZEN (Mttnhinft GrowwvMd), NOORDSTRAAT 37. VUSSINGEN, LANGE ZELKE S3. jdie aan en kri- ts linkse ;e kamp, 'oor het nder de kloof in [intenties hebben, ie Pales- t vredes- 5 groeit? is belang slaagt? En vinden we het gek dat .de leider van de nieuwe Palestijnse Nationale Autoriteit, Yasser Arafat, niet goed weg weet met Rabins eis korte metten te ma ken met de terreurdaden van de Harnas en de Islamitische Jihad? Rabin zelf, al gebukt onder de werklading van maar liefst vier regeringsportefeuilles, komt met dit alles steeds meer onder span ning. Maar met de arrogantie en het wantrouwen in iedereen be halve zichzelf, die aan hem wor den toegeschreven, doet hij pre cies de verkeerde dingen. Hij haalt vaak op onrechtvaardige wijze uit naar zijn tegenstanders en zelfs naar zijn eigen minis ters. Hij neemt vaak - veel te vaak - alleen zijn beslissingen. De sfeer aan de ministerstafel, zo verklapt een ingewijde, is 'verschrikkelijk', want de minis ters, ook doodsbenauwd over de nu voorziene verkiezingsneder laag, nemen het gewoon niet meer. „We hebben Rabin laten weten," zegt een insider, „dat hij zo niet door kan gaan. We heb ben hem gedwongen ons in zijn beslissingen te betrekken." Fouten Zelfs zijn naaste medewerkers hebben de laatste weken gepro beerd Rabin op zijn fouten te wijzen. Volgens de eerder ge noemde ingewijde hebben ze hem gesmeekt zijn regeermetho- des te veranderen. Maar ook dat heeft niet geholpen. En de tijd gaat dringen. Eind 1996 gaan de Israëli's weer naar de stembus. En als het aan Binjamin Neta nyahu ligt, Likoed-leider en daarmee kandidaat-premier, gaan Israels net geopende ramen weer potdicht. „De grond onder je voeten brandt," schreef een paar dagen geleden de Rabin-aanbidder Hirsh Goodman van het Israëli sche blad Jerusalem Report „Het misnoegen over je optrede- nis alom. Er is het gevoel dat je de controle hebt verloren. He wordt tijd dat je er wat aan gaa doen. Voor het te laat is." PANTALONS IN DIVERSE KLEUREN, 5-POCKET BANDPLOOI. niMiti 51 l\ t 1 9 4 7 Nieuwe Ginnekenstraat 41 - Breda Tel.: 076 - 218812 DE KOMST van Poncke Princen naar Nederland heeft voor de zoveelste keer duidelijk gemaakt dat Nederland met een onver werkt Indië-verleden tobt. De emoties richtten zich op de man die »oor zijn vroegere strijdmakkers als deserteur te boek staat, maar het gaat allang niet meer over Princen alleen. De kwestie zit veel dieper. Princen is de kop van Jut op wie alle in ue loop der jaren opgelopen frustraties kunnen worden afgerea- Seerd. Het is de katalysator wiens optreden en uitspraken kortdurend goed zijn voor felle polemieken over de Indonesi sche kwestie. '°en Princen een aantal dagen terug op Schiphol afscheid nam jan Nederland, gaf hij als zijn mening dat zijn komst naar Nederland niet alleen voor hem persoonlijk heilzaam had ge- "aikt. Hij meende te hebben bemerkt dat Nederland rijp was kor een brede maatschappelijke discussie. üe signalen die de Indonesische mensenrechten-activist had tavangen blijken serieus te zijn. In navolging van anderen keft Tweede-Kamervoorzitter Deetman zich opgeworpen als Vorstander van een nationaal politiek debat over het Indië-be- W. De gang van zaken rond de onafhankelijkheid moet daarbij «inzet zijn. "et voorstel van Deetman verdient het om gehonoreerd te gorden. Het voordeel is dat het idee uit onverdachte bron komt. Jeetman is als kamervoorzitter onafhankelijk. Hij heeft boven in het voordeel dat hij vorig jaar nog een kamerdelegatie naar "donesië heeft geleid. Hij weet dus waarover hij praat, '«genstanders hebben Deetman nu al voor de voeten geworpen "«t ze niet op een nationaal debat zitten te wachten omdat een gelijke discussie oude wonden opnieuw openrijt. Dat is waar, Jar de discussies die nu om de zoveel tijd oplaaien, veroorza- «n ook iedere keer pijn. Sinds de hoogleraar en voormalig "dié-strijder Hueting zijn kritische visie op het Nederlandse JHitaire optreden gaf, is het geen moment rustig geweest rond kwestie. is de gedachte om een 'finaledebat' te houden een hele r-». Voor veel oud-lndiëgangers zou die discussie wel eens .""terend kunnen werken. Zij waren tenslotte niet in eerste "stantie verantwoordelijk voor wat er tijdens de politionele ®!,ies is gebeurd. Waar die verantwoordelijkheden dan wel '9en, kan tijdens het debat worden vastgesteld. De bonden (Abva-Kabo, CFO, CRP en CMHF) zullen nog deze maand het onderhandelingsre sultaat voorleggen aan hun le den. De vakbonden vinden het akkoord 'verdedigbaar' en het 'maximaal haalbare in de huidi ge omstandigheden.' Het CBA reageerde gisteren op gelucht. „Nu komt er eindelijk een einde aan een lange periode van onrust, impasse en actie dreiging," aldus woordvoerster De Bruijn-Prince. De problemen bij de arbeids voorziening waren ontstaan na dat het kabinet aankondigde het budget van het CBA met 400 miljoen in te krimpen. Eind december bleek bij een ak koord tussen CBA en kabinet dat door die inkrimping ook flink op personeel bezuinigd gaat wor den. De vakbonden wilden ech ter van geen collectieve ontsla gen weten en dreigden met sta kingen bij de arbeidsbureaus. Op korte termijn wordt begon nen met overleg voor een nieuwe cao. Daarnaast zal ook een so ciaal plan opgesteld worden. In dat plan worden de afspraken uit het gisteren bereikte akkoord verwerkt. De cao geldt voor twee jaar en gaat uit van een 'gema tigde loonontwikkeling'. Dat is' de prijs die de bonden willen betalen voor een 36-urige werk week. Voor het personeel van de ar beidsvoorziening blijft de onze kerheid over hun baan nog vele maanden bestaan. Pas over enkele maanden komt het CBA met een plan waaruit blijkt welke functies er moeten verdwijnen. Dat zullen vooral banen zijn bij de RBA's en waar schijnlijk niet bij de arbeidsbu reaus. Voor de werknemers bij de cen tra voor vakopleiding is er voor alsnog geen duidelijkheid. De centra waar administratieve cur sussen gegeven worden, krijgen in mei duidelijkheid over de per sonele gevolgen van de verzelf standiging, waartoe al eerder be sloten is. Over de centra die technische opleidingen verzor gen, is afgesproken dat de ar beidsvoorziening voorlopig nog de scholing via deze instellingen Iaat lopen. De bonden verwachten de ko mende maanden 'harde en moei lijke' onderhandelingen als de afspraken die gisteren zijn ge maakt, moeten worden vertaald in onder meer een nieuwe cao, een ondernemingsplan en een so ciaal plan. Den Bosch - Een van de drie dieven van de schilderijen van Van Gogh uit het Noordbrabants Museum, een inmiddels 48-jarige Amsterdammer, is de afgelopen maand op vrije voeten geweest. Justitie spreekt van een 'onge lukkige samenloop van omstan digheden'. De Amsterdammer moest een plek vrij maken voor een nog zwaardere crimineel. Na de ontdekking van de blun der wist het Openbaar Ministerie in Den Bosch met de advocaat van de verdachte een afspraak te maken voor het uitzitten van de nog resterende straffen. De Amsterdammer heeft zich na ■zijn maandje vrijheid inmiddels weer gemeld bij Justitie. Het gerechtshof in Den Bosch veroordeelde hem voor twee schilderijenroven en enkele overvallen tot in totaal zestien jaar celstraf. De Brunssumse oud-gemeentesecretaris Cuijpers wacht op zijn beurt om verhoord te worden. FOTO ANP Van onze verslaggever Maastricht - Geen verhoren, geen pleidooien en nog geen eis. Wel verdachten, die ontzettend veel praatten op de eerste dag van het historische proces in Maastricht tegen vier Brunssum se oud-wethouders en de ge meentesecretaris van die plaats. Ze ontkenden in alle toonaarden dat ze hun van corruptie ver dachte burgemeester H. Riem met valsheid in geschrifte had den geholpen in zijn strijd tegen Justitie. De zitting wordt op 14 februari voortgezet. Officier van justitie Van Atte- veld zei gisteren dat mevrouw Riem gemeente-secretaris J. Cuijpers onder druk gezet heeft. Mevrouw Riem zou Cuijpers thuis opgezocht hebben, vlak na de aanhouding van het Bruns sumse college. Ze zou Cuijpers aangeraden hebben contact op te nemen met Riems advocaat mr. J. Marchal. „Denk eraan, als de kop van mijn man valt, rolt jouw kop ook," zou ze de secretaris toegebeten hebben. Mevrouw Riem weigerde giste ren iets te zeggen. Ze beriep zich op haar verschoningsrecht. „Ik beantwoord geen vragen die te maken hebben met de strafzaak tegen mijn man." Ook Riem zelf weigerde commentaar. Uit antwoorden van de vijf ver dachten bleek duidelijk dat Riem, een of twee dagen nadat justitie in maart 1993 een onder zoek tegen hem gestart was, het Brunssumse college af en toe huilend om steun vroeg. Toevallig gisteren werd bekend dat justitie in Maastricht geen vervolging in stelt tegen be stuurders en ambtenaren van de gemeente Maastricht, die be trokken zijn bij het zwart uitbe talen van ambtenaren. Deze be slissing wordt vandaag in een persbericht gepubliceerd. De re den van het sepot is niet bekend gemaakt. (ADVERTENTIE) Tot 30 maart is Disneyland Parijs Img aantrekkelijker! Een hotelovernachting inclusief ontbijt en 2 dagen entree tot het park nu vanaf,fl 173, - p.p. Of er nu een hotel, ontbijt of een Buffalo Bill Wild West-show wordt geboekt, bij iedere beta lende volwassene krijgt een kind (3-12 jaar) j hetzelfde gratisDe "kinderen gratis" aanbieding moet bij het boeken worden aangevraagd. Voor meer informatie en reserveringen van dit fantastische aanbod of om onze volledige brochure te verkrij gen gaat u naar uw reisburo of ♦Prijzen in guldens zijn uitsluitend ter referentie. Prijzen worden berekend vanuit Franse francs. Genoemde prijzen zijn gebaseerd op 2 betalende volwassenen en zijn afhankelijk van de dag van aankomst. aAl J i/ V? Wat wreed. Een rechter in Lelystad heeft gisteren bepaald dat een gescheiden vrouw geen recht heeft op een omgangsregeling voor een papegaai. Die vrouw had om die regeling gevraagd, omdat ze tijdens haar huwelijk de papegaai 14 jaar had verzorgd en een emotionele binding met het dier beweerde te hebben. De vrouw had een omgangsregeling voorgesteld, waarin de papegaai het ene half jaar bij haar en het andere half jaar bij haar ex-man zou moeten verblij ven. Voor de 20-jarige kat die momenteel ook bij haar ex verblijft, heeft ze geen belangstelling. Gelukkig is dit Nederland, dus er zullen ongetwijfeld professionele opvangteams klaar staan om de vrouw in kwestie over dit emotionele verlies heen te helpen. En als ik me niet vergis zal, nog deze week in de Vijf Uur Show een inzamelingsactie gestart worden om de vrouw snel aan een net zo mooie nieuwe papegaai te helpen. MERIJN Douane onderschept marihuana Amsterdam - De douane heeft gisteren in Amsterdam aan boord van een schip 5000 kilo marihuana met een straatwaarde van cica 35 miljoen gulden onderschept. Het schip is afkomstig uit Colombia. De marihuana zat in containers met kunstmest. Er zijn geen arrestaties verricht. In 1994 nam de douane in Amsterdam in totaal 80.000 kilo soft drugs en 5000 kilo hard drugs in beslag. Politie rolt bende autodieven op Den Haag - De politie in Zuid-Holland heeft gisteren een 15 leden tellende bende opgerold, die auto's stal en vervolgens uitvoerde. De wagens, ongeveer 75, kwamen terecht, in het voormalige Oostblok. De verdachten komen uit Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. Zij zijn tussen de 23 en 39 jaar oud. Acht arrestanten worden verdacht van diefstal. De rol van de anderen is nog onduidelijk. Onder de verdachten bevindt zich een aantal illegaal in Nederland verblijvende Oosteuropeanen. De totale dagwaarde van de gestolen wagens bedroeg ruim twee miljoen gulden. Er zijn er dertig teruggevonden. CNV: boter bij de vis Urmond - Voor de Industrie- en Voedingsbond CNV is het jaar van de waarheid aangebroken. De leden willen boter bij de vis. Als de loonmatiging dit jaar niet leidt tot meer banen, volgen volgend jaar forse looneisen. Als een bedrijf in eigen huis geen extra banen kan scheppen, kan er altijd nog een flink bedrag worden besteed aan projecten buiten de eigen onderneming. Dat zei de voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond CNV, D. Terpstra, gisteren tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in Ur- 'mond. Eerder dreigden FNV-voorzitter Stekelenburg, voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV en de vakcentrale MHP (hoger persbneel) met forse looneisen, indien de loonmatiging niet leidt tot extra banen. Kunstenaar' Rob Scholte uit ziekenhuis Amsterdam - Rob Scholte, de beeldend kunstenaar die eind november bij een aanslag in Amsterdam ernstig gewond raakte, is uit het VU Ziekenhuis in Amsterdam ontslagen. Het gene zingsproces verloopt volgens een woordvoerder van de VU 'heel behoorlijk'. Scholte, die bij de granaatontploffing in zijn auto beide benen verloor, zit nu in de revalidatiefase. Die vindt ergens in Nederland plaats. Over Scholtes psychische toestand kan de woordvoerder niet veel zeggen. „Hij heeft heel wat meegemaakt en dat heeft zijn tijd nodig." De zegsman zegt dat de kunstenaar pas omstreeks 10 februari in de publiciteit wil treden. Het onderzoek naar de aanslag heeft nog niets opgele verd, aldus een politiewoordvoerder gisteren. Auto Janmaat bi Harlingen te water Harlingen - De auto van fractievoorzitter Janmaat van de Centrumdemocraten is gisteravond in Harlingen vanaf het Havenplein te water geraakt. De politie zoekt nog uit of de auto in het water is geduwd of er uit zichzelf in is gereden. Tegenstanders van Janmaats aanwezigheid zouden een handje hebben geholpen. De CD had een bijeenkomst belegd in hotel Zeezicht in de Friese havenstad. Enkele tegenstanders hadden daar lucht van gekre gen. Een woordvoerster van het hotel wilde geen enkel commen taar geven op Janmaats aanwezigheid in Zeezicht. Arnhem - Een seniele oma die de modieuze cape van haar kleindochter aanziet voor een vermomming. Een overspelige dame die maar wat roept om ontdekking door haar echtgenoot tegen te gaan. Een groepje jaloerse ex-gelief den die hét allemaal weieens met elkaar deden op een of andere Gooise matras en dan ware en onware vertrouwelijkheden uit wisselden. Voor de slachtoffers van de overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek in 1990 moet het proces bij het hof in Arnhem gisteren een wrange, maar op zijn minst onbegrijpelij ke draai hebben genomen. Want juist met dat soort verha len probeert een de hoofdver dachten, de 31-jarige P.B. uit Bussum, tijdens het hoger be roep uit alle macht zijn onschuld te bewijzen. Omdat zijn veroor deling tot negen jaar cel door de rechtbank midden vorig jaar vrijwel uitsluitend is gebaseerd op verklaringen van horen-zeg gen, moet hij dit keer proberen die verklaringen onderuit te ha len. Maar dat ging hem moei zaam af. Weliswaar zei een andere hoofd verdachte, Appie A. maandag dat B. er niet bijwas, maar het hof vond die getuigenis niet erg sterk. De verhoren gisteren van een aantal andere leden van de vriendengroep van B. uit het Bussumse uitgaanscircuit, lever den niets concreets op. Een van de opgeroepen dames tekende de sfeer begin 1993 bin nen de groep jongeren waar B. bij hoorde. „We boksten alle maal tegen elkaar op om de mooiste verhalen te hebben rond de overval. Iedereen beconcur reerde elkaar bij de geruchten. Het was zelfs zo erg dat mijn oma dacht dat Ik erbij hoorde of zo, omdat ik een cape had. Dat was toen mode, maar zij zag het als een vermomming. Maar ja, ze is seniel." Een 20-jarig ander meisje bleef er bij dat een gezamenlijke vriend tegen haar had gezegd dat B. bij de overval was betrok ken. „Maar," nuanceerde zij gis teren haar verklaring, „twee jaar na dato is je geheugen wel min der fris." Weinig overtuigend ook was het verhaal van een van de criminele heren uit het clubje. Onder de haldol (een sterk kalmerings- middel) moest hij proberen in zijn geheugen te graven wie wat wanneer en op welk tijdstip te gen hem of anderen gezegd had. Veel meer dan dat hij met A. met riotguns had 'geoefend' op koeien en dat deze onder de indruk was geweest van de ver woestende werking van dit vuur wapen, wist hij niet meer. Het proces gaat vandaag verder.

de Stem | 1995 | | pagina 3