Een botsing: de schrik van elke treinmachinist Geen ontsl bij a PERFEI ïsssr* Grond brandt onder voeten van Israëls/premier Rabin -de stem- de stem Indië-deb G roenevel Super DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Criminaliteit Vakvereniging Voor Machinisten wil duidelijkheid rond aansprakelijkheid DE STEM Streekvervo' WOENSDAG 11 JANUARI 1995 Ai Als het regent, blijft de oorlog weg. Het wolkendek biedt bescherming tegen de bom barderende Mig's en Antono- vs. De modder ontneemt de schutters met hun zware ma chinegeweren hun beweeg lijkheid. En de Afrikaanse in fanterist, onder de beste om standigheden al geen scherp schutter, kampt met door de regen verkleumde vingers en houdt zijn Kalashnikov en munitie liever droog. Regen betekent op de plaats rust voor de krijgsheren en hun loopjongens. Daarmee houdt het mooie van de regen niet op. Toege geven, er is i „ewelddadige tropische stortbui die zo hard neerplenst dat-ie de grond voor penetratie door het wa ter afsluit; eenmaal op aarde beland stroomt hij er dus overheen en, alsmaar aan kracht winnend, neemt hij er meer en meer van mee. Op plaatsen waar de beschermen de vegetatie is verdwenen, kan die regen binnen de kort ste keren een kaal maanland schap creëren met metersdie pe, grillig gevormde sleuven. Maar er is de regen die bij het krieken van de dag begint en wel op zo'n hard nekkige manier dat iedereen bij het ontwaken vrijwel on middellijk beseft; dit houdt nog wel even zo aan. Het is de soort waarbij je je nog eens omdraait of een slaperige hand uitstrekt naar het warme lijf naast je, in de zekere we tenschap dat iedereen precies hetzelfde aan het doen is en het leven die dag dus laat zal beginnen. Zelf prefereer ik de regen die in deze streken om voor mij onduidelijke redenen 'regen als een vrouwenruzie' wordt genoemd. Het is de soort waar geen einde aan komt. Elke keer ais-ie lijkt uitgeput, Door Veldman begint alles weer van voren af aan. Hij valt gewoonlijk 's nachts en als je er in het holst van de nacht bij wakker wordt, kun je dromen van al het water dat gestaag in de grond doordringt: allemaal nieuwe rijkdom want dit is de regen die het waterniveau in de putten op peil houdt en die Regen als een vrouwenruzie alles wat in de grond wortelt, laat leven en dwingt nog wat dieper te wortelen. Dat de natuur onverstoorbaar blijft functioneren, is een ple zierige gedachte in een omge ving waar de oorlog alles wat door mensenhand was opge bouwd, heeft vernietigd. Ter wijl je je deken nog eens ste vig om je heen trekt bij het geruis op je grasdak, mijmer je door over de oorlog zelf. Als die nu eens als een man- nenruzie verliep: met de vuist erop tot de knock-out van één van beide partijen, zo'n rid derlijk middeleeuwse oplos sing, of dat beide opponenten tegelijk groggy gaan. Wat zou de wereld zonnig worden. De vrouwenruzie raast door op mijn hut en tevreden val ik weer in slaap. In deze koude en donkere dagen kruip je toch wat dich ter tegen elkaar aan. Je geeft elkaar warmte. De kersttijd, het nieuwe jaar. Ook wij had den de bomen versierd met lampjes. De kerstgroep van stal gehaald. Ook buiten had den wij een boompje versierd met lieve kleine lampjes. Hadden ja, want voor ons ging dat licht al heel vroeg uit. Rond kerst bleek dat er zo'n 20 lampjes uitgehaald waren. Waarom mag dat licht niet blijven branden? Is dat die pure verveling en vanda lisme? Heeft de jeugd hele maal geen gevoel meer? Zijn het allemaal van die zielige jongetjes die niet genoeg aan dacht en warmte gehad heb ben en alleen maar te krappe schoentjes moesten dragen? Zijn zij nu zielig of wij? Waar moet het toch naar toe? Je leest het in de krant, hoort het op de radio, de tv, je maakt het zelf mee. Elk jaar wordt de criminaliteit hoger, cellen tekort. Je moet je te genwoordig tegen alles wape nen. Iedereen is tegenwoordig al eens het slachtoffer ge weest van diefstal, vandalis me, zakkenrollerij, inbraak, vernieling, afpersing enz. enz. Och wij zijn al meerdere ma len geconfronteerd geweest met de 'kleine criminaliteit'. - Inbraak en diefstal terwijl wij lagen te slapen. - Tweemaal het rollen van een portemonnee met een aanzienlijk geldbedrag. - Eenmaal een poging daar toe, maar toen heb ik de ziel 'n te korten en te bew erken. automatisch dat dp autr!Cat'Q ^tekent r CC] a^omatjschdatde UI redactie hpt m rt,„net roet UW ■H ^^punt eens is. een flinke lel in z'n gezicht kunnen verkopen. - Het stelen van tuinspullen uit de tuin. Ook wij proberen ons overal tegen te wapenen. Knippen, grendels, toeters en bellen, strikken en knuppels. Nu al leen nog 220 volt. Waarom?? Wat moeten wij hier nu nog meer tegen doen, want doen wij hier niets aan, dit zijn wel de criminelen in dop! Wat kunnen wij nog doen om onszelf te bescher men? De 'kleine criminaliteit' groeit tegen alles in. Breda Heieen Maas Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie; drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 8 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toe j. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Het is de schrik van iede re treinmachinist. Onop lettende of roekeloze weggebruikers die niet meer ontweken kunnen worden en zelfdodingen. In 1993 noteerde de spoorwegongevallenraad 598 botsingen met weg gebruikers. Daarbij was 150 keer sprake van zelf doding. De Vakvereni ging Voor Machinisten (WM) praat er binnen kort met de Spoorwegen over. „Omdat er rond de ze zeer gevoelige materie nog veel onduidelijkheid hangt," zegt WM-voor zitter Michel Borghouts. Van onze verslaggever Romain van Damme Laatst had Michel Borghouts weer een schrijnend geval bij de hand. „Een machinist moet ei mee ophouden. Hij kan niet meei functioneren. Die man moet dar wél dertig procent van zijn sala ris inleveren." Onrechtvaardig, vindt de WM- voorzitter. „De machinist kan door een aantal aanrijdingen die hij meegemaakt heeft, niet meer op de frein. Hij is afgekeurd. Leed dat veroorzaakt is dooi derden. Als machinist kun je daar absoluut niets aan doen. Wij vragen tenslotte niet om die aanrijdingen. De nasleep is al moeilijk genoeg en dan moet je ook nog eens behoorlijk wat geld inleveren." Roosendaler Michel Borghouts kiest zijn woorden met zorg. Niet dat hij bang is om te praten, integendeel. „Ik ben voor open heid. Ook rond deze materie. Maar ik proef dat de Spoorwe gen ook niet zo goed weten wat ze er mee aan moeten. Daarom gaan we binnenkort praten met de afdeling Juridische Zaken van de Spoorwegen." Dan zal er onder andere uitvoe rig gepraat worden over de aan sprakelijkheid bij een ongeval. Zoals bij zelfdoding. Borghouts: „Wij vinden dat bij ieder onge val bij de registratie opgenomen moet worden dat de machinist niet aansprakelijk is voor enige schade door het ongeval." Als die zin niet opgenomen is in de verklaring, moeten de machinis ten niet ondertekenen, vindt de WM. „En het ontbreken van die zin komt vaak voor," zegt Borg houts. Ook bij registratie van een onge val door zelfdoding mag die zin niet onbreken, vindt de WM. Dat klinkt macaber, beseft Borg- Jiouts. „De schade kun je inder daad niet verhalen op de zelfdo- ders en in de meeste gevallen ook niet op de nabestaanden. Al is er blijkbaar een mogelijkheid als de zelfdoder schriftelijk zijn of haar daad heeft aangekon digd. Maar dat weet ik niet hon derd procent zeker." De NS-afdeling Juridische Za- 'Iedere keer is het ook een psychische dreun.' foto de stem/dick de fi mensen begeleid ik wel eens. Dan komen er allerlei bereke ningen en percentages op je en blijkt dat je zeventig procent krijgt van je laatste salaris. 1) vraag me dan af, die resterend dertig procent, is die nou niet claimen bij een verzekering bij een fonds?" Borghouts denkt dat niet alleen treinmachinisten geholpen zon den zijn met een dergelijke ling. „Volgens mij is het ooi toepasbaar in andere transport sectoren. Helaas zeggen de ver zekeringen tot nu toe dat het tt duur is. In Nederland zijn ei 3500 machinisten, die kunne; een dergelijke verzekering niet opbrengen." De WM-voorzitter hoopt het ii een aantal gesprekken met Juri dische Zaken van de Spoorwe- gen te kunnen oplossen, moet toch een mouw aan te passen zijn. Maar het is moeilijk Niet iedereen zit bijvoorbeeld bi] dezelfde vakbond. Er is al eens gesuggereerd om het via de cao te regelen. Dan stuit je weer op het probleem dat die regeliip maar voor een bepaalde risico groep geldt. Want iemand di kantoor zit, heeft geen last ,deze problematiek." Ingewikkeld Een botsing, enkele jaren terug, van een auto met een goederentrein in Sas van Gent. ken heeft de machinisten echter ontraden om in geval van zelfdo ding het slachtoffer of de nabe staanden aansprakelijk te stel len. Volgens Juridische Zaken is dat weinig zinvol 'omdat de da der niet vaak (strafrechtelijk) vervolgd wordt, omdat hij het ongeval in het algemeen niet overleeft.' Gevoelskwestie Bovendien kan de strafrechter in deze gevallen niet meer dan 1500 gulden schadevergoeding toewij zen. Eigenlijk is dat niet eens zo belangrijk, zegt Borghouts. „Het is veel meer een gevoelskwestie. Jij zit daar vooraan in die trein en je kunt niets doen, absoluut niets. Je ziet iemand op het laat ste moment op het spoor stap pen. Het enige wat je kunt doen, stoppen en samen met de con ducteur gaan kijken en het onge val rapporteren." Zelf was hij meer dan dertig jaar machinist. „Ik heb het ook mee gemaakt, ik spreek uit ervaring. Zoals veel machinisten. In Ne derland gebeurt het drie tot vijf keer per week. Veel meer dan de mensen denken. Iedere keer is het een psychische klap, een dreun. En dan kun je op een punt aankomen dat je op bent. Het gaat niet meer." Dat punt heeft Michel Borghouts nooit bereikt. „Ik ben er altijd nuchter in geweest. Je weet dat het ooit eens gebeurt. Maar in die trein zat ik rustig, zonder angst. Alsof ik thuis op de bank zat. Je moet wel, want anders heb je geen leven. Je móet het van je afzetten. Maar inderdaad, er zijn machinisten die het op een gegeven moment te veel wordt. Die moeten eruit, geeste lijk kunnen ze het niet meer aan." Het aantal mensen dat afhaakt, kent Borghouts niet precies. „Dat is moeilijk te achterhalen. Je praat niet aleen over machi nisten, maar ook over conduc teurs. Die zijn er ook altijd bij betrokken. Na de klap moet je gaan kijken, dat doe je dan met zijn tweetjes. Leuk is anders, maar ook dat moet gebeuren." foto w1m kooyman Het afhaken van de mensen die het niet meer aankunnen, lever de volgens Borghouts vroeger minder problemen op. „Dan praat ik over een aantal jaren geleden, vóór de privatisering van de Spoorwegen. Iemand die voor een bepaalde functie afge keurd werd, kon vrijwel altijd op een andere afdeling een ander baantje krijgen. Maar met die privatisering we moeten terug van 28.000 werknemers naar 22.000. Leuk en aardig, maar die andere baantjes zijn er dus niet meer." Daarom moet de desbetreffende machinist NS meestal verlaten en komt hij bij overheidsinstan ties terecht. Borghouts: „Die In februari is er een eerste spreksronde met de Spoorwegec „Dan zullen we horen wat dt VVM precies wil," zegt NS-' woordvoerder Cees Nieuwen broek. „Het is een uitermate in gewikkeld probleem. Nu hebbe: we trouwens nog een eigen be drijfsgezondheidszorg die chinisten en conducteurs die het niet meer aankunnen, opvangen Volgens mij praat je dan over uitzonderingen." Borghouts is daar niet zo zeker van. „Dat zijn van die zaken waar je in alle openheid ovei moet praten. Ik durf niet tl zeggen om hoeveel mensen het gaat, dat zou natte-vingerweiï zijn. Dat moet je voorkomen Zoals je moet voorkomen deze zaken schimmig blijven Ook over dit soort zaken moet et voor alle partijen duidelijkhetJ zijn." - - ,i Van onze correspondent Willy Werkman Tel Aviv - Het gaat slecht met Israëls premier Yitshak Rabin. Slecht met hem per soonlijk en slecht met zijn eigen Arbeidspartij. Zo slecht dat als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, de Likoed, het rechtse oppositie- blok, het rijkelijk van de hui dige regeerders zou winnen. En daar blijft het dan niet bij. Want een nieuwe Likoed-rege- ring, aan het toch nog maar prille begin van het vredesproces in het Midden-Oosten, zou het gebied weer met volle kracht in de oorlogsellende teruggooien. Hoe zwak de electorale positie van Rabin en zijn partij nu is, is niet geheel duidelijk. Uit een kort geleden gepubliceerde opi niepeiling blijkt dat de Likoed- partij op dit moment vier zetels op de socialisten voorstaat. Maar uit een andere peiling, vorige week gepubliceerd in het Ameri kaanse weekblad Time, zou blij ken dat het verschil veel groter is: 47 zetels (van de 120) voor de Likoed tegen een magere 27 voor de Arbeiderspartij. En ook al doen Rabin en de zijnen deze cijfers af als 'pure waanzin', een misschien nog wel veel erger feit is dat de in Time gepubliceerde cijfers zouden blijken uit een opiniepeiling die de Arbeidspar tij zelf heeft uitgevoerd en ver volgens... heeft vernietigd. Klachten Maar wat de echte opiniepeiling- cijfers ook zijn, zeker is dat het in Israël regent van de klachten. Over interne problemen zoals de hoge groente- en fruitprijzen en de kortgeleden ingevoerde beursbelasting, maar ook over de niet altijd even vreedzame resul taten van premier Rabins vre despolitiek. Op zich allemaal niets bijzonders, maar de ver wachtingen van de politieke om mezwaai in 1992 waren hoog gespannen en de nieuwe leider De 'gewapende vrede' met de Palestijnen brengt premier Rabin in toenemende mate in moeilijkheden. foto ap heeft in feite maar weinig ge daan aan al die interne schanda len, waarover de voormalige Li- koed-regering van premier Sha mir nu juist gevallen is. Het slepende proces van de voor malige minister van Binnenland se Zaken Arieh Deri bijvoor beeld. Beschuldigd van afsper- sing en corruptie weet Deri niet alleen het juridische systeem min of meer naar zijn hand te zetten, maar oefent hij ook nog steeds duidelijke invloed uit op de regeringspolitiek. Vredespolitiek De Arbeiderspartij kwam twee jaar geleden aan de macht na vijftien jaar van rechts-nationa- listisch Likoed-bestuur. Een pe riode waarin de Israëli's steeds meer in zichzelf gekeerd raakten en hun houding tegenover de Arabische wereld, met name de Palestijnen, alleen maar hadden verhard. Een psychologisch mis schien wel verklaarbare ontwik keling, omdat ze vanaf 1982 een onhaalbare oorlog hadden ge voerd in Libanon en vanaf 1987 steeds meer het onderspit had den moeten delven tegenover de Palestijnse Intifadah-strijd. Rabin en de zijnen, niet zozeer vredelievender als wel realisti scher dan hun voorgangers, be loofden daarin verandering aan te brengen. Ze gingen een poli tiek voeren, waarin het zwaarte punt kwam te liggen op een verzoening met de Palestijnen en een actieve vredespolitiek met de Arabische wereld. En de niet uit te vlakken succes sen van die politiek zijn er: een Oslo-akkoord met de Palestijnen in september 1993, een vredes verdrag van oktober vorig jaar met Jordanië en moeizame, maar toch langzaam vooruitkruipende vredesbesprekingen met de Sy- riërs. En daarmee samengaand een duidelijke opening naar de rest van de Arabische wereld - met name de Arabische Golfsta ten en Noord-Afrika. Vredesont- wikkelingen, die Israël een bete re naam in de wereld bezorgd hebben en daardoor vooral grote economische voordelen voor het land hebben opgeleverd. Twijfel Het probleem is alleen dat Rabin en zijn mensen al deze positieve ontwikkelingen niet hebben be geleid met een openhartige, dui delijke uitleg naar de eigen be volking toe. Integendeel: er was aarzeling, zelfs vaak grenzend aan twijfel aan de eigen daad. Rabin schudde Yasser Arafat, die kort daarvoor voor Israël nog de superterrorist was, vol tegen zin de hand. En in de contacten met de Palestijnen die daarop volgden, bleek zijn aarzeling nog meer. Er kwam een soort zigzag- politiek. Vol vredesgebaren, maar ook vol beschuldigingen aan het adres van het nieuwe Palestijnse zelfbestuur. Wat moeten Rabins onderdanen van dit alles denken? En wat moeten ze aan met Ra bins aanvankelijke beloften dat de Golan nooit aan Israëls vei ligheid zou worden opgeofferd, gevolgd door boodschappen aan het adres van de Syriërs over een uiteindelijk terugtrekken van het Israëlische leger van diezelf de Golan? Wil Rabin aan de ene kant een vredespolitiek voeren en is hij aan de andere kant bang voor de rechtse oppositie? Of is hij zelf bang voor eigen conces sies? Aarzeling en dus een ver warring, waarvan de rechtse op positie natuurlijk gebruik maakt. En moeilijker nog is het, zeker de laatste tijd, met de joodse nederzettingenpolitiek op de Westelijke Jordaanoever. Een aanvankelijke bevriezing van de bouwplannen voor de joodje ko lonisten daar, een regerings goedkeuring daarna voor de uit breiding van bijvoorbeeld het plaatsje Efrat, en uiteindelijk een besluit om niet op de ene heuvel naast Efrat, maar op de andere enkele honderden nieuwe huizen te bouwen. Gisteren trou wens maakte de Vrede Nu-bewe- ging bekend dat de regering plannen heeft om maar liefst duizenden nieuwe wooneenhe den aan de al bestaande toe te voegen. In datzelfde, nu nog, bezette gebied dat in de komen de maanden langzamerhand in handen van de Palestijnen moet overgaan. Spanningen Onduidelijkheid alom, die aan de ene kant spanningen en kri tiek veroorzaakt in Israëls linkse zowel als rechtse politieke kamp, maar ook weer zorgt voor het nodige wantrouwen onder de Palestijnen, die hun geloof in Israëls oprechte vredesintenties in feite al lang verloren hebben. Vinden we het gek dat de Pales tijnse oppositie tegen het vredes proces met de Israëli's groeit? Terwijl het juist in Israëls belang is, dat dat vredesproces slaagt? En vinden we het gek dat-de leider van de nieuwe Palestijns Nationale Autoriteit, Yasse: Arafat, niet goed weg weet Rabins eis korte metten te ken met de terreurdaden van 4 Harnas en de Islamitische Jihad? Rabin zelf, al gebukt onder werklading van maar liefst vi regeringsportefeuilles, komt n dit alles steeds meer onder span ning. Maar met de arrogantie het wantrouwen in iedereen be halve zichzelf, die aan hem wor den toegeschreven, doet hij p» cies de verkeerde dingen. Hi] haalt vaak op onrechtvaardig' wijze uit naar zijn tegenstanden en zelfs naar zijn eigen minis ters. Hij neemt vaak - veel vaak - alleen zijn beslissing® De sfeer aan de ministerstafd zo verklapt een ingewijde, 'verschrikkelijk', want de minis ters, ook doodsbenauwd over 4 nu voorziene verkiezingsneder laag, nemen het gewoon meer. „We hebben Rabin weten," zegt een insider, „d zo niet door kan- gaan. We heb ben hem gedwongen ons in beslissingen te betrekken." Fouten Zelfs zijn naaste medewerken hebben de laatste weken gepr" beerd Rabin op zijn fouten wijzen. Volgens de eerder 8e noemde ingewijde hebben 1 hem gesmeekt zijn regeermetjf des te veranderen. Maar ook d> heeft niet geholpen. En de tij gaat dringen. Eind 1996 gaand Israëli's weer naar de stemW En als het aan Binjamin Neb nyahu ligt, Likoed-leider daarmee kandidaat-premin gaan Israëls net geopende ram0 weer potdicht. „De grond onder je voet® brandt," schreef een paar c geleden de Rabin-aanbidd' Hirsh Goodman van het Israëli sche blad Jerusalem ReP°" „Het misnoegen over je opt nis alom. Er is het gevoel dat) de controle hebt verloren. wordt tijd dat je er wat aan doen. Voor het te laat is." Van onze verslaggever Utrecht - Het politiek sluit om de kerkelijke f te uit de gemeentelijke kingsadministratie te r pen heeft duidelijk de ling gehad om de posit de kerken in de samen te verzwakken. Dat zei mr. J. Klok, voc van de Interdiocesane Cr sie Geldwerving van de lieke kerk, gisteren in I bij de start van de actie 'K lans 1995'. De actie loopt de komenc tien dagen en vormt v plaatselijke kerkelijke g VERVOLG VOORPAGINA Daar is de Vervoersbond voorstander van, maar 1 danks is het aanbod afgd „Omdat de werknemers hl maal zelf moeten betal door de wijzingen in hel strooster die dan nodig I diensten van twaalf ui draaid moeten worden,"! Boogaard. J Als vandaag de onderhal gen op niets uitlopen, I Vervoersbond meteen vl ringen uitschrijven. Bol „Als we de normale prrf volgen, zijn er volgendl weer acties te verwachten ik weet dat de mensen a zijn dat het ons als bï grootste moeite zal koste! een een beetje in toom 1 den. Meer spontane acta zeker niet uit te sluiten." f extra licht - ontspiegeld extra dun kraswerend - Enkelvoudige brille De be BREDA, LANGE ■RUGSTRAAT 41. GO*! OOSTBURG, BURCHTSTRAAT 13. OC!jj BIGGELAAR. TERNEUZEN (Melnhkrtft PANTALON) 5-POCK Nieuwe GinnekeB DE KOMST van Ponck zoveelste keer duidelij Wfirkt Indië-verleden to voor zijn vroegere strij omgaat allang niet me De kwestie zit veel diep oe loop der jaren opge 9eerd. Het is de kat voortdurend goed zijn sche kwestie. Toen Princen een aant van Nederland, gaf h Nederland niet alleen vverkt. Hij meende te voor een brede maatsc ue signalen die de I opgevangen blijken s heeft Tweede-Kamerv voorstander van een i ®'d. De gang van zak ce inzet zijn. net voorstel van De ïyorden. Het voordeel Deetman is als kame jen het voordeel dat T oonesië heeft geleid, epenstanders hebben et ze niet op een nat ergelijke discussie ou aar de discussies di in/?...°°k iedere keer hoje-strijder Hueting Jfhom is de gedacht Lf. Voor vee' oud titerend kunnen we ''stantie verantwoord u„es is gebeurd. W 9en, kan tijdens het

de Stem | 1995 | | pagina 2