4.98 FINALE Vandaag actie streekvervoer Bijna geen calorieën. Bijna geen geld. BRODEN Werknemers bang voor conflict bij ziekte-melding iipwit1.77 tarwe- ollen 1 .49 ruchten- ie1sjes is Rosy te Zeeland krijgt zitting in Scheldecommissie Vijf jaar cel voor Charles Zwolsman Credit Lyonnais Nederland schrapt opnieuw 600 banen Veteranen tegen Indië-debat Roosendaals slachtoffer hotelbrand uit ziekenhuis 'ROOD iar juze d; fEPVRIES iLO PIZZA "LANESE 2-99 'AN SCHEIJNDEL ÏOCKTAILBEKER IE AANBIEDINGEN !IJN GELDIG VAN: Jinsdag 10 januari tot en met maandag 16 januari 140-13016 Centrum bij Emmadorp mag Zaalvoetbalteam Steenbergen uit 'veld' gestuurd Uitbreiding Colafabriek Industrie investeert meer Toch akkoord arbeidsbureaus 3 x plaatsen 2 x betalen Werknemers zijn woedend over cao-aanbod van de werkgevers De schrik van de machinist Aanslag op paus tijdig voorkomen Israël haalt in eheim joden uit Tsjetsjenië WINTERMANTELS STERK AFGEPRIJSD Gimbrère X s; Mat aan ..kJalntJe" »n Da Stem heaft u absoluut het meeste succes. Immers vela tienduizenden Stemlezera/teze- ressen (ruim 6 van de lO) hebben speciale be langstelling voor onze ,,kleint|es"-rubriek ..Te koop aangeboden" de Stem 0311 000218' I I I 135e JAARGANG WOENSDAG 11 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Elke dinsdag stuks 2.98 Jeze aanbiedingen tlm 14 jan. euze uit aardbei en 4 A anille 1000ml Modehuis Zuidstraat 10 Sas van Gent Tel. 01158-3698 Middelburg/Emmadorp - Het licht staat op groen voor de bouw van een bezoekerscentrum Saef- tinghe nabij Emmadorp. Gede puteerde Staten van Zeeland hebben gisteren besloten een ver klaring van geen bezwaar af te geven voor de plannen van stich ting Het Zeeuwse Landschap. De bewoners moeten er wel bij wor den betrokken. BZIH ZEELAND - C1 Roosendaal - Omdat scheids rechter Wijchgel binnen een hal ve minuut drie spelers van de zaalvoetbalvereniging Steenber gen uit het 'veld' stuurde en de laatste speler na een cynische op merking ook mocht vertrekken, moest de wedstrijd tegen Keijen- burg bij een stand van 5-5 wor den gestaakt. Steenbergen zit nu met de gebakken peren, want het kan vanwege de vele schorsingen nauwelijks een team in de zaal brengen. Dongen - De vestiging van Coca Cola in Dongen wordt binnen af zienbare tijd de grootste in Ne derland. De Amerikaanse fris- drankenfabriek heeft een forse lap grond gekocht naast het hui dige perceel in Dongen. Burge meester Dosker denkt dat de uit breiding op termijn 200 tot 250 extra banen op zal leveren. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - De investeringen in de industrie zullen dit jaar met gemiddeld 26 procent toenemen. Ook de investeringen van de openbare nutsbedrijven en de bouw- en installatie stijgen, en wel met zo'n 18 procent. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - Er is gisteren toch een akkoord bereikt over de ar beidsvoorwaarden bij de ar beidsbureaus. Er zullen de ko mende twee jaar geen mensen collectief worden ontslagen. De werkgeversorganisaties zijn te- gen het akkoord, maar kunnen het niet blokkeren. ZIE BINNENLAND - A3 UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Voor zakelijke Rubrieksadvertenties bel 076-236882 Fax 076-236405 t.a.v. afd. Rubrieksadvertenties Als u uw tekst 3 x binnen 7 dagen ongewijzigd laat plaatsen hoeft u slechts 2 advertenties te betalen. Als er in deze serie een zaterdag voorkomt, wordt die in ieder geval berekend. 1 hl'l'i'IJiI Koude wind Een vrij krachtige noordwestenwind zorgt ook vandaag voor guur weer. Het is wisselend bewolkt met af en toe een bui. Plaatselijk met hagel, natte sneeuw of onweer. jels. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 9.62 12.87 14.77 12.83 16.73 f 19.69 16.04 ƒ21.44 24.62__ 19.25 25.73 29.54 22.45 30.02 f 34.46 25.66 34.31 f 39-39 28.87 38.60 44.31 32.08 42.89 f 49-23 Brieven onder nummer f 14.70 Tel.nr .af te schrijven- Wat een streek van het vervoer Een zware noordwester storm heeft gisteren veel schade aangericht in het noorden van Duitsland. Delen van Bremen en Hamburg lie pen onder water. In een uur tijd steeg het peil van de Elbe zes meter. foto epa VANDAAG IN DEZE KRANT Een botsing is de schrik van elke treinmachinist. De machinisten-vakbond praat binnenkort met de NS. Want behalve de emotionele kant is er nog een praktische: hoe zit het met de aanspra kelijkheid bij zulke onge vallen? ZIE PAGINA - A2 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 ADVERTENTIES Amsterdam (anp) - Credit Lyon nais Bank Nederland (CLBN) gaat dit jaar nog eens 600 banen schrappen bovenop de 650 banen die al verdwijnen tot 1996. Met de nieuwe reorganisatie hoopt de bank de efficiency dus danig te verbeteren dat zij de winst kan opvoeren tot 120 mil joen gulden. Die winst bedroeg in 1993 nog 30 miljoen gulden. De bank licht vanmorgen de on dernemingsraad en de rest van het personeel in. Wel zou de di rectie van CLBN toegezegd heb ben dat geen gedwongen ontsla gen hoeven te vallen. CLBN zit nog midden in een reorganisatie waarbij in totaal 650 van de 3300 werknemers hun baan verliezen. De Franse moedermaatschappij Crédit Lyonnais zit zwaar in de problemen. Gisteren maakte het' bedrijf bekend dat in 1995 op nieuw een forse kapitaalsinjectie nodig is van 10 miljard gulden voor aanvulling van de stroppen- pot. Daarvoor zou de Franse staat, eigenaar van de bank, moe ten opdraaien. Manilla - De politie van Manilla I heeft een woning bestormd in de buurt van de pauselijke nuntia- 'uur, waar de paus tijdens zijn bezoek aan de Filipijnen zal loge- len. Bij huiszoeking is materiaal (wonden om bommen te maken, "e poltie heeft een man gearres teerd en denkt daarmee een aan- s'ag op de kerkvorst te hebben 'uorkomen. hruzalem - Israël heeft de afge- ®pen maanden bijna alle joden Tsjetsjenië geëvacueerd. De fvucuatie werd in het geheim uit- gevoerd, net als de evacuatie van Men uit Ethiopië en uit Afgha an na het begin van de Russi- st»e invasie daar. In Tsjetsjenië ?e" heeft het bestand slechts en- Me uren geduurd. *ZIE OOK BUITENLAND - A3 Eelde (anp) - Indië-militairen zijn tegen een nationaal debat over het Nederlandse verleden in Indonesië na 1945. Het debat zal uitmonden in een politiek spel dat weer over de hoofden van de toenmalige ir(ili- tairen heen gaat: „Over maar zonder de Indië-veteranen." Dat schrijft voorzitter W. ten Cate van de Federatie van Verenigingen van Indië Militairen in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin stelt hij dat het parlement een andere weg moet in slaan. Regering en par lement moeten de Indië-veteranen na 45 jaar eindelijk erkenning en respect geven. a COMMENTAAR OP BINNENLAND - A3 Middelburg (anp) - De provincie Zeeland krijgt zitting in de in ternationale Scheldecommissie, die de waterkwaliteit en eco systemen van de rivier moet gaan verbeteren. Een knapperig vers AH Knëcke- brödje, besmeerd met romige Llnera Kaas spread dat Is: smullen. Het is ook: een miniem aantal calorieën. Dus u kunt blijven smullen, ook als u wat opgelopen decem- ber-pondjes kwijt moet En nu hebben we weinig calorieën bovendien gecombineerd met veel voordeel. Waar wacht u eigenlijk nog op? Unera Kaasspread, naturel (2.89) ham of 1 "7Q salamikuipje200g M9 1./" CR Knackebröd, bros volkoren, pak 200 gram Aanbiedingen gelden t/rr zaterdag 14 januari a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Van onze verslaggevers Romain van Damme en Frank Deij Axel/Breda - Het streekver voer in Zuid-West Nederland ligt vanochtend op verschil lende plaatsen plat. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de eerste bussen pas om zeven uur vertrokken. Ook elders in het land had het streekvervoer te lij den van spontane acties om de cao-onderhandelingen, die van morgen om tien uur in Utrecht beginnen, kracht bij te zetten. Het streekvervoer is boos omdat er na zes onderhandelingsronden nog steeds geen nieuwe cao op ta fel ligt. De Vervoersbond FNV eist een loonsverhoging van 2,25 proeent. De werkgevers geven echter tot nu toe geen krimp en komen vandaag met een laatste bod. De acties van vandaag zijn gis teravond spontaan geboren on der het buspersoneel en worden niet gesteund door de bonden. Verschillende bondsbestuurders zijn de afgelopen dagen gebeld door leden met het verzoek tot staken maar de bonden wilden daar geen gehoor aan geven. De werknemers in het streekver voer zijn hevig verontwaardigd over de cao-voorstellen van de werkgevers. „Dat is nog minder dan nul," zegt Jack Couwenberg, regiobestuurder van de Vervoers bond in Noord-Brabant. De Vervoersbond heeft nog niet opgroepen tot acties omdat er vanochtend nog verder onder handeld wordt met de werkge vers. „Pas als er een eindbod van de werkgevers is en die onderhande lingen muurvast zitten, kunnen we als bond een ultimatum stel len." De Vervoersbond FNV verwacht dat de VSN Groep, waarin de werkgevers zich verenigd heb ben, vandaag met het eindbod komt. „Maar nu kunnen we al stellen dat de onderhandelingen zijn vastgelopen," zegt Peter Boo gaard, regiobestuurder van het district Rotterdam, waaronder ook de regio Zeeland valt. Zowel Boogaard als Couwenberg is er zeker van dat er acties ko men als de werkgevers geen wa ter bij de wijn doen. „Wat er nu op tafel ligt, is veel te mager," zegt Couwenberg. „Daar spreekt minachting uit. Er is zelfs voor gesteld om de kinderopvang te schrappen. De vrouwen moeten maar thuis blijven." De werkgevers hebben wel ar beidstijdverkorting voorgesteld. VERVOLG BINNENLAND - A3 iIllflDNEillC GINNEKENSTRAAT 61 EINDSTRAAT 27 BREDA ARENDSHOF 18-22 OOSTERHOUT Door onze verslaggever Rinze Brandsman Amsterdam - Met vijf jaar ge vangenisstraf heeft het Am sterdamse gerechtshof de oud autocoureur Charles Zwols man (39) een hogere straf op gelegd dan de vier jaar die hij vorig jaar van de rechtbank kreeg. Aanvankelijk zag het er naar uit dat alleen hogere overheden in de commissie zouden plaatsnemen, maar Zeeland maakte daartegen bezwaar. Als regio waardoor de Schelde naar zee stroomt, moet Zeeland ook in het orgaan, schreven Ge deputeerde Staten vorig jaar aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. De instelling van de commissies voor Maas en Schelde vormt on derdeel van de Internationale Verdragen inzake bescherming van beide rivieren. Afgesproken was dat delegaties van de verdragsluitende partijen in de commissies zouden plaats nemen. Voor de Schelde ging het om delegaties van de regeringen van Nederland, Frankrijk efi het Vlaams, Brussels en Waals ge west. Zeeland komt daar nu dus bij. De Maas- en Scheldecommissies worden belast met het vastleggen van te ondernemen bescherming- sacties voor de rivieren. Daar naast hebben ze tot taak samen werking tussen de verschillende nationale en regionale waarschu- wings- en alarmnetwerken te be werkstelligen. Directeur T. van der Meer van de directie Milieu en Waterstaat gaat Zeeland in de commissie vertegenwoordigen, hebben Ge deputeerde Staten gisteren be sloten. Hoofdingenieur-directeur H. Saeys vertegenwoordigt de direc tie Zeeland van Rijkswaterstaat in de commissie. Het hof oordeelde dat bewezen is dat Zwolsman als bendeleider een spilfunctie had in een criminele organisatie, die op grote schaal hasj invoerde. De daarmee ver diende criminele vermogens had hij vervolgens witgewassen via handel in dure automobielen. Charles Zwolsman Het hof vond dat politie en justitie in het opspo ringsonderzoek tegen Zwolsman en zijn bende geen gebruik hebben gemaakt van illegale methodes. Zwolsman advocaat, mr. P. Doedens, had in zijn verweren vooral gemikt op de ontoelaatbaarheid van de door het Interregionaal Rechercheteam (IRT) gebruikte opsporingsmethodes. Na de uitspraak kondigde hij aan in cassatie te gaan. Hij verwacht dat de Hoge Raad zich graag zal buigen over de zaak, omdat sprake is van grensver leggende recherche-methodes. Tegen Zwolsman was acht jaar geëist door de pro cureur-generaal. Deze had aangevoerd dat de straf extra zwaar moest zijn, omdat Zwolsman getuigen in zijn zaak had bedreigd en mishandeld, of dat had foto anp H. Jas temidden van de vele bloemen die bij hem thuis wer den bezorgd. foto ruben schipper Van onze verslaggeefster Roosendaal - H. Jas (60) uit Roosendaal, een van de slacht offers van de hotelbrand op oudejaarsavond in Antwerpen, is gisteren ontslagen uit het Franciscusziekenhuis in Roos endaal, waarheen hij enkele dagen geleden was vervoerd. Jas is voorspoedig genezen. „Vrienden en kennissen spre ken van een wonder," aldus een ontroerde Jas gisteren toen hij weer thuis was. Zijn wo ning is veranderd in een bloe menzee. „Ik ben zeer onder de indruk van al die belangstel ling. Overal vandaan trou wens. Vooral uit Breda, waar ik vandaan kom." Spreken vrienden van een wonder, toch behoorde Jas vol gens eigen zeggen tot de licht gewonden. „Mijn gelaat, han den en oren waren verbrand." „Ik hoop dat dit als voorbeeld voor de anderen mag dienen," voegt hij eraan toe. Want reden om feest te vieren is er nog niet echt. Drie vrienden van hem, onder wie A. Jacobs uit Etten- Leur en zijn plaatsgenote R. Bos, liggen nog steeds in het ziekenhuis. Het aantal doden als gevolg van de brand in het Switel-ho- tel is opgelopen tot 7. In het brandwondencentrum Lover- val overleed gisteren een 83-ja- rige man uit Antwerpen. Enke le slachtoffers van de ramp, waarbij 142 mensen gewond raakten, vechten nog altijd voor hun leven. Den Haag - De meeste werknemers zijn bang voor een conflict met hun werkgever over een ziekte-melding. Als de bedrijfsarts hen gezond verklaart terwijl ze zelf vinden dat ze niet hersteld Zijn, gaan ze toch weer aan de slag. laten doen. Het hof nam dat niet over: het is onduidelijk gebleven welke rol Zwolsman daar zelf in heeft gehad. Ook speelde, wegens gebrek aan bewijs, in de opgeleg de straf geen rol dat Zwolsman het brein is achter de terreur- en intimidatiecampagne tegen poli tiemensen en officieren van justi tie in het afgelopen jaar, zoals jus titie beweert. Mede daardoor trok het proces te gen Zwolsman, dat zich meer dan een dozijn zittingsdagen voort sleepte, steeds veel publiciteit. Door herhaalde onthullingen van gestolen of illegaal afgetapte in formatie uit het opsporingsonder zoek werden politie en justitie, maar ook de rechters steeds weer in verlegenheid gebracht. Zelden kreeg een uitspraak zoveel be langstelling. In het gerechtshof gold, met detectie poortjes en kogelvrije vesten, een uiterst strenge toegangscontrole en er heerste grote spanning. De president van het hof tikte in zijn vonnis de bankwereld gevoelig op de vingers. Dat Zwolsman en zijn bende jarenlang grote bedragen aan Neder lands en vreemd geld moeiteloos aan de banken kwijt konden was vreemd: „Dat had de bank toch minstens tot nadenken moeten stemmen." Zwolsman, op krukken, bleek en onbeweeglijk tij dens het voorlezen van het vonnis, knipoogde bij het verlaten van de zaal al weer naar de publieke tribune, druk bevolkt door vrienden en familie. Dat blijkt uit cijfers van enkele grote bedrijfsverenigingen. Er zijn bijna geen zieke werkne mers, die in geval van twijfel het oordeel van de ziektewet-arts vragen, terwijl dat toch hun recht is. Bij de behandeling van de herzie ning van de ziektewet in de Eer ste Kamer is indertijd de vrees uitgsproken dat de drempel om naar de ziektewet-arts te stap pen, te hoog is. De eerste gege vens bevestigen die vrees. De bedrijfsvereniging in de zorg sector (BVG) telde vorig jaar op 1,2 miljoen ziekte-meldingen slechts 60 tot 70 gevallen waarin de werknemer een 'second opi nion' vroeg. BVG-directeur S. van Grondelle schrijft dat toe aan huiver om te belanden in een arbeidsconflict met de werkge ver. Werknemers die niet tegen een beslissing van de bedrijfs- of ar- bo-arts in beroep gaan riskeren een loonderving als ze niet aan de slag gaan. Bij d^Detam (detail handel, ambachten) kwamen vo rig jaar van de ruim 800.000 ver zekerde werknemers in de maan den januari tot en met november maar 50 aanvragen voor een tweede raadpleging bij de ziekte wet-arts binnen. Het Sociaal Fonds Bouwnijver heid telt 20 tot 30 gevallen in de tweede helft van 1994. De ziektewet-arts is het in onge veer 80 procent van de. gevallen eens met het oordeel van de be drijfsarts, leert is de ervaring van deze drie bedrijfsverenigingen. Het aantal ziekmeldingen bij de Detam lag vorig jaar 34,2 procent onder het niveau van 1993. Het aantal meldingen nam af van 944.000 tot 622.000. Landelijk is het aantal meldin gen met ruim een kwart afgeno men, meldt de inspectiedienst van het ministerie van Sociale Zaken. Veel, vooral kleinere onderne mers, zien het nut van 'de ver plichte ziekte-melding niet, om dat ze toch voor de eerste twee weken van de ziekte zelf het loon moeten doorbetalen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. Incasso 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) f De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1