Philips wil versneld groeien FAS reorganiseert om harde concurrentiestrijd aan te gaan Groei van de omzet moet verdere verbetering winst opleveren Fietsenfabriek voor werkloze jeugd Kamminga wil universiteit voor ondernemers \nd KORT Vakantievieren maakt in 40 jaar revolutie door Kamervragen rol ABN Amro bij witwassen van druggeld Rotterdam Airport groeit tegen de verdrukking in economie KORT A4 DE STEM ECONOMIE A5 Philips Licht koopt tweede Poolse fabriek KOP MUNT Pierre's prijs JANUARI 1995 remier Italië lefensie Previti heeft laten I reid is terug te treden ten ster van Regionale Zaken van besprekingen tussen eieel is er geen mededeling 'leg. ;eleid kabinet in korte tijd pn nieuwe kieswet en een doorvoeren, waarna er |r blauwhelmen 135 leden van de diverse Ities om het leven gekomen. |w York zei gisteren dat de let voormalige Joegoslavië, ffers). Het dodental is 40 blauwhelmen omkwamen. 11948 'vredeshandhavende' 4-soldaten het leven lieten. Isies uit waarbij 70.000 man leau van de communistische I nheidspartij Duitsland) wor- I gemeenschappelijke doodslag aldus een woordvoerder in li enkele honderden DDR-bur- uk in Oostenrijk hen Duitse autobus en een Henrijk heeft aan minstens zes tot twintig andere passagiers verkeren in levensgevaar. Het bij Amstetten, 120 kilometer |oment van het ongeluk was de ëen Nederlanders in de bus. buschauffeur tot het ongeluk, iet hoge snelheid achterop de n. Een aantal passagiers werd ird. Zij zijn daarna overreden de gezondheid' :rsberichten uit Japan tegenge- ise 'sterke man' Deng Xiaoping aad Deng verkeert in goede l van de regering. De gezond- gens een bericht in de Japanse slechter geworden dat hij sinds ligt. President en partijleider f;e patiënt bezoeken, maar de dat hij de ernstig zieke Deng apanse krant onder verwijzing king. ten van Afghanistan haanse president Rabbani zijn rnnen, nadat zij een aanval van ratyar in de stad Ghazni, 130 de hoofdstad Kabul, hadden ef zou het regeringsleger delen van Ghazni op de troepen van 'e regeringsstrijdkraéhten zetten acht in. Het regeringsleger nam jen, aldus een woordvoerder in over verliezen. In Afghanisten slamitische groeperingen elkaar een einde maakten aan het lerd van kernwapen' lister van Defensie Perry heeft |og verscheidene jaren nodig zal ontwikkelen. Israëlische leiders npagne tegen het Iraanse beleid, •icht spoedig een atoombom te let nog vele, vele jaren zal duren De minister voegde eraan toe dat li het werk zullen stellen om te |ns krijgt. Ie Lauro begonnen gen de Syrische wapenhandelaar van piraterij wegens zijn betrok- passagiersschip Achille Lauro, is tad Madrid begonnen. Tijdens die ïse toerist doodgeschoten. Tegen risstraf geëist. De kaping werd m het Palestijnse Bevrijdingsfront [het bevrijdingsfront hebben gefi- •zien. De Achille Lauro werd op 7 I ateren gekaapt. DINSDAG 10 JANUARI 1995 Van onze verslaggever Hoogerheide - Fokker Aircraft Ser vice in Woensdrecht gaat reorgani seren om met een efficiëntere be drijfsvoering de harde concurrentie in de onderhoudsmarkt voor vlieg tuigen aan te gaan. Het plan voor de efficiëntere organisa tie moet deze zomer klaar zijn, heeft de nieuwe directeur van FAS, Hamers, tegenover districtsbestuurder De Wildt van de Industriebond FNV verklaard. De laatste tijd circuleerden wilde ge ruchten onder het personeel, dat bang is dat door het uitblijven van orders ar beidsplaatsen in het geding zouden ra ken. Dat is voorlopig niet het geval, heeft Hamers gezegd. Volgens De Wildt is het nog niet te overzien of er bij een reorganisatie wel banen zullen worden geschrapt. Voor de negenhonderd me dewerkers zal dat vooral betekenen dat men bereid moet zijn om flexibeler te werken^ zegt vakbondsbestuurder. „Nederland is natuurlijk niet goed koop," constateert De Wildt droog. „Dat hoeft niet erg te zijn, als je beter werkt dan een ander. Elk uur dat een vliegtuig aan de grond staat, kost geld. Als je sneller en flexibeler kunt werken dan de concurrentie, kan het vliegtuig sneller weer de lucht in. Op die manier kun je met hogere loonkosten toch je prijs waarmaken." Volgens De Wildt betekent dat, dat als eèn vliegtuig voor onderhoud binnenkomt, het personeel meteen beschikbaar dient te zijn tot het vliegtuig klaar voor vertrek is. Dat betekent onregelmatiger werk. Belangrijk noemt de FNV-vertegen- woordiger het dat de nieuwe directeur Hamers heeft aangekondigd dat er een cultuurverandering in gang wordt ge zet, waarbij beter zal worden geluisterd naar de werkvloer. Het was het perso neel een doorn in het oog dat naar ideeën van de werkvloer om tot een effectievere organisatie te komen, niet werd geluisterd. Hamers heeft beloofd dat een einde zal worden gemaakt aan het 'hap-snap- beleid', dat de laatste jaren grote onrust onder het personeel veroorzaakte. Ex- directeur Roders, die op 1 januari het bedrijf verliet, wordt als schuldige van dit onheil gebrandmerkt. In vakbonds kringen was al vijf maanden terug be kend dat Roders door de leiding van Fokker tot vervroegd terugtreden zou worden gedwongen. „Dat hap-snap-beleid bestond uit elke dag weer nieuwe onrust- barende be richten het bedrijf in slingeren. De ene dag moesten er opeens dertien atv-da- gen worden ingeleverd, de volgende dag zou er opeens twintig man personeel uit het bedrijf moeten, dan zou het budget van FAS door het moederbedrijf Fokker niet worden goedgekeurd en dan zou de wereld weer instorten," zegt De Wildt. Voor FAS zelf moeten de toezeggingen voldoende zijn om voorlopig in rust verder te werken, denkt De Wildt. Wat de organisatie betreft zal de nieuwe grote kostenreductie van moederbedrijf Fokker aan de onderhoudsdochter voorbij gaan. Maar De Wildt vreest dat de voorstellen van Fokker op het gebied van een teruggang in arbeidsvoorwaarden ook de FAS-medewerkers zullen treffen. „Dat kan nog roet in het eten gooien." Van onze redactie economie Eindhoven - Na jaren van stilstand heeft Philips plan nen om de komende jaren versneld gaan groeien, met een beter rendement en met een strakke beheersing van de bedrijfsrisico's. Drs. J- Post, directievoorzitter van Philips Nederland, zei dat gisteren in Eindhoven bij het begin van de derde Customer Day (Dag van de klant). Na de ingrijpende reorganisaties van de afgelopen jaren zijn er voor Philips nog weinig moge lijkheden om de kosten verder te beperken. Op het gebied van de inkoop is volgens Post nog wel wat winst te behalen, maar hij gaat ervan I Eindhoven - Philips neemt een meerderheidsbelang in de Poolse lampvoetenfabriek Polam Bielsko (300 werkne- I mers). De overname heeft volgens Phi- 1 lips 'geen ingrijpende gevolgen' I voor het Nederlandse dochterbe drijf Vitrine in Middelburg, dat zich ook toelegt op de produktie Ivan de metalen uiteinden van De overname, waarvoor de par tijen een principe-overeenkomst hebben getekend, is de tweede aankoop van een Pools staatsbe drijf door de lichtdivisie. In maart 1991 werd Polam Pila, producent van gloeilampen met 3000 werknemers, overgenomen. Philips ontkent verder met klem uit zou zijn op overname van het computerconcern Apple. Onzin, nonsens," kwalificeert woordvoerder een bericht van die strekking in het Ameri- weekblad Information- dat blad wil Philips in een monsterverbond met de Ja panse elektronicagigant Matsus hita en het Amerikaanse pro- grammatuurhuis Oracle, Apple overnemen. Op de Newyorkse effectenbeurs ging de koers van Apple door de geruchten met niim drie dollar omhoog tot 42 dollar. l'trecht (anp) - Het vakantiegedrag van de Nederlander tót de laatste 40 jaar ongelooflijk veel veranderingen ondergaan. in de Filipijnse hoofdstad ManMa> c van de paus aan het land. foto epa Sri de de ïgst his- De kerk van Sri Ëanka heeft zie veel moeite getroost om te voor komen dat de boeddhistiscn geestelijkheid het pausbezoes zal mijden. Wellicht moet lucht toch nog geklaard wor. als de paus Sri Lanka al lan& weer heeft verlaten.- In de jaren '50 bestond een vakantie vooral uit fietsen door Nederland en België. La ta ging half Nederland kam peren in Frankrijk en sinds de jaren '70 trekken de Nederlan ders massaal naar de boorden 'an de Middellandse Zee. Vandaag de dag is het aanbod san vakanties bijna oneindig groot en is er een trend steeds verder te reizen naar exotische gebieden. bit constateren onderzoekers van de Katholieke Universiteit Brabant en de Erasmusuniver- siteit. Zij keken naar de bete kenis van vakantie in het le ven van de Nederlanders en de veranderingen in het vakan- hepatroon. Be onderzoeken zijn uitge voerd in opdracht van de Jaarbeurs in Utrecht, naar aanleiding van het 25-jarig ju- Oheum van de Vakantiebeurs "te van woensdag tot en met eondag wordt gehouden. e geschiedenis leert dat rei- ®n voor het plezier eeuwen- oog een privilege is geweest ,an oen hele kleine groep rij- Ken en machtigen. Pas in de van deze eeuw is daar M verandering in gekomen, voor de komst van de 40-urige mL?eek' de vrije zaterdag het recht op vakantiedagen Perkte het ontspanningspa- °°n van de gewone man zich tot familiebezoek, uitstapjes naar de stad, de bossen of het strand, zondagse wandelingen in de buurt, wellicht een jaar lijkse bedevaart en het vertier op de kermis. De onderzoekers onderschei den drie generaties Neder landse vakantievierders. De groep 55-plussers, de midlifers (30-45 jaar) en de jongeren (16-24 jaar). De 55-plussers fietsten eerst door de Benelux, gingen vervolgens kamperen in Frankrijk en deden weer later mee aan de jaarlijkse exodus naar de Middellandse zee. De midlifers hebben een enorme diversiteit aan vakan tiepatronen. De jongeren lijken zich te wil len onderscheiden door een unieke, individuele vakan tiestijl die erg verschilt van persoon tot persoon. Zij zijn vaak al op jonge leeftijd met hun ouders op vakantie ge weest in het buitenland en zijn vertrouwd met alle soorten vakanties: strand-, fiets-, wandel-, en kampeervakan- ties, wintersport, trektochten en cultuurreizen. Voor alle drie generaties geldt dat zij relatief weinig hebben gereisd naar verre bestemmin gen. En als ze dit deden, dan had dit meestal in eerste in stantie te maken met werk of familiebezoek. uit dat ook die mogelijkheden over anderhalf jaar zijn uitge put. Dat betekent dat verdere winstverbetering moet komen uit de omzetgroei. Philips-president Timmer heeft inmiddels een werkgroep inge steld die moet zorgen voor een 'groeicultuur'. De werkgroep staat onder leiding van Dough Dunn, de directievoorzitter van de divisie Halfgeleiders die zich de afgelopen jaren heeft ontwik keld tot de grootste winstmaker van Philips. Post verwacht dat de werkgroep over die 5 vier maanden met aanbevelingen komt om 'belem meringen voor groei weg te ne men'. Die zullen naar verwach ting vooral betrekking hebben op verbetering van de samen werking tussen de verschillende produktdivisies onderling en met het Natuurkundig Laboratorium en de verschillende produktdivi sies. Philips wil snel kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen, waarbij de grenzen tussen de verschillende produktdivisies geen belemmerking mogen vor men. Toekomstige groei moet bijvoorbeeld komen van multi media, waarbij consumenten elektronica en telecommunicatie samengaan. De divisies Compo nenten en Halfgeleiders zullen belangrijke bouwstenen moeten leveren voor nieuwe produkten op dat gebied. Ook groeimarkten als Oost-Eu ropa en China bieden Philips volgens Post mogelijkheden om te groeien. In bestaande markten streeft het concern ernaar stre ven om zijn marktaandelen te vergroten. In 1985 verkocht Philips voor 60 miljard aan produkten. De toenmalige president dr. W. Dekker stelde een omzet van 100 miljard als doel voor 1991, het jaar waarin Philips honderd jaar bestond. In plaats daarvan vielen de verkopen scherp terug in 1986 en 1987 om vervolgens geleidelijk weer op te lopen tot 58,8 miljard in 1993 en naar schatting 60 miljard in 1994. De Dienst Sociale Werkvoorziening in Tilburg heeft een soort fietsenfabriek opgezet. Het bedrijfje verschaft werk aan werkloze jongeren. Er worden dus fietsen gemaakt en daarvoor worden (delen) van fietsen die gevonden zijn of achterblijven in de kelder van het politiebureau gebruikt. foto anp Den Haag (anp) - Het CDA-Tweede-Kamerlid Smits wil weten of de leiding van de ABN Amro bank signalen van filiaalhouders over diensten aan drugbaronnen heeft gene geerd. Wanneer dat het geval zou zijn, heeft de bank zich dan schuldig gemaakt aan strafbare feiten, vraagt Smits aan minister Zalm van Financiën. De CDA'er reageert daarmee op berichten dat ABN Amro in 1992 betrokken zou zijn geweest bij het witwassen van cocaïnegel- den. Ook heeft Smits vragen gesteld over de rol van De Nederlandsche Bank in de affaire die zaterdag aan het licht kwam. Verder wil hij antwoord op de vraag of de centrale bank voldoende bevoegdheden heeft om toezicht te houden op verdachte geldtransacties. Afgelopen zaterdag werd bekend dat ABN Amro in 1992 in twee van zijn Rotterdamse filialen geld zou hebben 'gewit' dat afkomstig was uit de Surinaamse drugswereld. In samenwerking met justitie beëindigde ABN Amro begin 1993 de relatie met de betrokken cliënt Rotterdam (anp) - Rotterdam Airport heeft over 1994 een miljoen gulden nettowinst geboekt, even veel als het jaar ervoor. Het aantal passagiers dat vanaf Rotterdam Airport vertrok, be droeg vorig jaar 355.341, een hoogtepunt sinds 1973. In dat jaar stegen nog meer dan 400.000 reizigers op vanaf het vliegveld. Volgens directeur mr. R. Won- dolleck maken de cijfers duide lijk dat er een einde moet komen aan 'de ranzige discussie' over de toekomst van Zestienhoven. Sinds 1972 is het voortbestaan van de luchthaven onzeker, met name door geluidsoverlast voor omwonenden en door de uitbrei ding van Schiphol. De gemeente Rotterdam over weegt sluiting of verplaatsing van de start- en landingbanen naar het noorden om ruimte te maken voor woningbouw. Het huidige kabinet wil echter niet meebetalen aan de verhuiskos ten, omdat het vliegveld niet van nationaal belang zou zijn. 'Grote broer' Schiphol doet het trouwens ook goed. Het aantal passagiers dat deze luchthaven vorig jaar aandeed is met 11 procent gestegen tot een totaal van 23,5 miljoen. De luchthaven bevindt zich daarmee opnieuw tussen de snelst groeiende Europese lucht havens, heeft president-direc teur Smits van Schiphol gisteren bekendgemaakt. Het aantal starts en landingen van vliegtui gen nam met 5,5 procent toe tot 274.000. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet in Ne derland een universiteit ko men die mensen opleidt voor het ondernemerschap. Een van de bestaande universitei ten in Nederland moet daar toe omgebouwd worden tot een opleiding voor het mid den- en kleinbedrijf. Dat idee opperde voorzitter Kamminga van MKB-Neder- land, organisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, gisteren tij dens zijn nieuwjaarstoespraak. Hij noemde het „te gek om los te lopen dat je in Nederland alles kunt studeren behalve onderne merschap." Volgens Kamminga hebben startende ondernemers vaak te weinig kennis in huis om hun bedrijf overeind te houden. Ongeveer zeventig procent van alle startende bedrijven gaat binnen vijf jaar failliet. Een speciale opleiding, waarin onder meer marketing, admini stratie en automatisering op het programma staan, zal de toe komstige ondernemer beter voorbereiden op zijn loopbaan als zelfstandige. Kamminga liet in het midden welke Nederland se universiteit zich dan tot MKB-universiteit zou moeten omvormen. Voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) zei in een eerste reactie zich 'niets voor te kunnen stellen' bij het plan. „Flair, creativiteit en doorzet tingsvermogen zijn niet echt aan te leren," meent de voorzitter van de branche-organisatie voor grote ondernemingen. Kamminga oordeelde gisteren dat de overheid grote onderne mingen als Fokker, Dasa en Phi lips te veel bevoordeelt. In plaats van alsmaar 'de buidel te trek ken' om individuele noodlijden de bedrijven te redden, moet het kabinet veel meer het ontwikke len van hoogwaardige technolo gie stimuleren. De kennis over het bouwen van vliegtuigen is belangrijker dan het in bedrijf houden van Fokker zelf, aldus de voorzitter van MKB-Nederland. Om die technologie ruim baan te geven moeten bedrijven, kennis centra, universiteiten en ge meenten regionaal meer samen werken, aldus Kamminga. FNV-voorzitter Stekelenburg hekelde gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak het streven van minister Wijers (D66, Economi sche Zaken) tot minder regels en voorschriften. „Wijers dendert als een olifant door de porselein- Kamminga ...beter voorbereiden... foto de stem/johan van gurp kast," vindt Stekelenburg. „Hij gaat voorbij aan zorgvuldig op gebouwde arbeidsverhoudingen en een maatschappij die gepre zen wordt om haar samenhang en stabiliteit. Of het nu gaat om de 24-uurs economie, het basi sinkomen of de sociale zeker heid." De FNV-voorzitter haalde ook uit naar minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken). „Ook die is op de 'verkeerde weg'." Zo zet Mel kert de bezuinigingen op de ar beidsvoorziening 'keihard' door, zorgt hij ervoor dat werkgevers minder dan het minimumloon kunnen betalen en weigert hij de koppeling tussen lonen en uitke ringen toe te passen. Stekelen burg: „Melkert accepteert ook dat de inkomensverdeling onge lijker wordt. Dat vinden wij on juist." i Werkgeversvoorman Rinnooy Kan heeft grote twijfels bij het voortbestaan van de overlegeco nomie in haar huidige vorm. In zijn nieuwjaarsvisie, die deze week wordt gepubliceerd in het VNO-blad Onderneming, stelt hij dat er 'terecht een kritische herbezinning plaatsvindt op veel van de oude structuren en con venties'. Rinnooy Kan wijst er wel op dat de laatste jaren veel ten goede is veranderd in het overleg op cen traal niveau. Daarbij wijst hij op de manier waarop het afgelopen najaarsoverleg is gevoerd. Dat was vooral gericht op overeen stemming op hoofdlijnen, zonder uitwerking in cijfers achter de komma zoals gebruikelijk was. Voor maatwerk moet in de be drijfstakken en ondernemingen worden gezorgd. Pierre is weg. Hij schijnt bij die katho lieke Schotten een miljoen gulden per seizoen te gaan verdienen. Of zoiets. Neen, met Pierre van Hooij- donk gaat het goed. Een kwartier doelloos op en neer hobbelen in een derderangs interland tegen de voetbald werg Luxemburg leverde een extra wapenfeit op voor zijn curriculum vitae. Én, vertelde hij gretig, dat telt hoor, zo'n vermelding. Waarmee het verhaal van ex- PSV-coach Hans Westerhof dat voetballers hem zelfs wil den betalen om te mogen spe len, een heel geloofwaardige klank krijgt. Voetbal is groot geld, dat be seffen we onderhand wel. Na eerst miljoenen in zijn zak te hebben gestoken, heeft zelfs Ruud Gullit zich opeens be keerd. Het wordt allemaal te commercieel, zei hij vorige week als een Neelie (Smit- )Kroes die opeens de auto afzweert. Hoe zou het ondertussen met de consument gaan? Daar lees ik verdraaid weinig over. Welnu. Net als een stuk of achtduizend andere Westbra banders schafte ik deze zomer een seizoenskaart voor NAC aan. Na een leuk seizoen liep het zó storm in de seizoens voorverkoop dat het vrijwel onmogelijk zou worden om voor een beetje interessante wedstrijd nog een normaal kaartje te kopen. Voordelig is zo'n kaart aller minst, als je niet elke wed strijd kunt. Voor honderdzes tig gulden heb je ruim twee tientjes voordeel als je geen minuut mist. Van de eerste vijf wedstrijden miste ik er echter al drie. Maar goed, dat risico neem je zelf. Wat viel er nou voor die hon derdzestig gulden te verwach ten? Dat is een interessante vraag. Dat er wedstrijden worden gespeeld. Logisch. Dat de spelers zich inspannen om een prestatie te leveren. Logisch en in een rechterlijke beslissing zelfs tot jurispru dentie verheven. Een toeschouwer die na een amateurwedstrijd in Limburg zijn geld terugeiste omdat er geen doelpunten waren geval len en zelfs geen spannende momenten voor de goal te zien waren geweest, kreeg van de rechter zijn geld terug. Eenvoudigweg omdat er wan prestatie was geleverd. Er zijn een paar dingen waar de consument zelf risico mee Door Willem Reijn neemt. Dat het regent bij voorbeeld. Waait. Stormt. Ij zelt. Sneeuwt voor mijn part. Hij neemt het risico dat zijn leve rancier slecht voetbal voor schotelt. Nederlagen lijdt. In eigen doel schiet. Hij moet soms ook realist zijn. Hij weet dat voetbalpu bliek niet erg fijntjes is. Mijn zoontje van acht wil graag eens naar NAC. Maar ik neem hem niet mee, want la ter, als-ie groot is, kan-ie het affreuse woord 'kutkanker- boeren' - gezongen in de volkse uitvoering van Guanta- namera 'Het zijn maar kut- kankerboeren' - altijd nog le ren. Om de scheidsrechter op de melodie van de zingende dwergen toe te zingen 'oh Jol, oh Jol, je moeder is een snol', is ook een te vroege vorm van adolescentie voor een kind, dat nog heerlijk achter de Walt-Disney-video van Sneeuwwitje schuift. Daar pas je je consumptiege drag dus op aan. Dat de Bre dase politie het ene seizoen de zwaarste Feijenoord-crimi- nelen vrij baan biedt om het volgende seizoen de rugdek king tegen Ajax te laten schie ten, is evenwel ronduit een vorm van wanprestatie rond het produkt voetbal. Wie het ook is aan te rekenen. De klant blijkt dat uiteinde lijk te pikken, tegen beter we ten in. Want hij verlang aller eerst dat zijn sterren kan zien spelen! En de grootste ster is, was, Pierre. En nu is Pierre weg. Contrac ten tellen niet, als je je kunt verbeteren. Maar ik heb het nog even nagerekend. Na de winterstop is een seizoens kaart nog tachtig gulden waard. Van het miljoen dat Pierre opstreek uit de ver koopprijs, kan hij dus best die achtduizend NAC-klanten schadeloos stellen. Dat kost maar 640 duizend piek. Houdt-ie er nog aan over. Werkloosheid in EU stabiel Brussel - In november waren in de - toen nog twaalf - landen van de Europese Unie naar schatting 17 miljoen mensen werkeloos, of wel 10,7 procent van de beroepsbevolking. Het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheidscijfer was gelijk aan dat van oktober en 0,1 procent minder dan november 1993. Volgens Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Unie dat deze cijfers gisteren bekendmaakte, daalde de werk loosheid over een periode van 12 maanden het meest in Groot-Brittannië, Denemarken en Ierland. Ondanks een daling van 0,5 procent bleef het werkloosheidscijfer het hoogst in Spanje - 22,1 procent. In zeven van de twaalf landen nam de werkloosheid toe, het meest in Italië, Portugal en Luxemburg. De werkloosheid onder mannen daalde van 9,6 naar 9,2 procent, die onder vrouwen steeg van 12,7 naar 12,8 procent. Veel meer orders voor Airbus Toulouse - Airbus Industrie, het consortium van Europese vliegtuigfabrikanten, heeft het in 1994 veel beter gedaan dan in het jaar ervoor. Het concern kreeg orders binnen voor 125 vliegtuigen ter waarde van 9,1 miljard dollar. In het als mager afgeschilderde 1993 werden slechts 38 toestellen voor in totaal 3,5 miljard dollar besteld.Airbus leverde in vorig jaar 123 vliegtuigen af. De orderportefeuille besloeg aan het eind van vorig jaar 615 toestellen ter waarde van 51,8 miljard dollar. Er werden vorig jaar orders voor 54 vliegtuigen geannuleerd. In 1993 waren dat er 69. De grootste opdracht kwam op de valreep binnen. Eind december bestelde de Amerikaanse leasemaat schappij ILFC, de grootste klant van Airbus, dertig toestellen. KLM verkoopt deel belang in Aerocarto Amstelveen - De KLM verkoopt 51 procent van de aandelen in KLM Aerocarto, een luchtkarteringsbedrijf, aan het Belgische Eurosense en brengt daarmee het belang in Aerocarto terug naar 9 procent. In 1988 verwierf het Amerikaanse United Aerial Mapping een belang van 40 prcoent in Aerocarto. De transactie met Eurosense past in het beleid van de KLM om zich te concentreren op de kernactiviteiten. Noord-Korea: Import uit VS mag Tokyo - Noord-Korea heft halverwege deze maand de beperkin gen op die gelden voor de import van goederen uit de Verenigde Staten. Amerikaanse schepen kunnen later in januari Noordko- reaanse havens binnenlopen, heeft het Noordkoreaanse persbu reau KCNA vernomen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pyongyang. In oktober werden beide landen het erover eens dat ze binnen drie maanden de barrières voor de handel en de investeringen zouden verlagen. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Pyongyang verklaarde gisteren dat nu volledig is voldaan aan de bepalingen van de overeenkomst. Aantal verzekerden bij Dela toegenomen Eindhoven - De coöperatieve uitvaartverzekeraar Dela in Eind hoven heeft in 1994 een uitzonderlijke groei doorgemaakt. Het aantal verzekerden nam toe met ruim 50.000 tot 1,87 miljoen. De stijging valt daarmee 50 procent hoger uit dan in het jaar ervoor, blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van het bedrijf. Zo kort in het nieuwe jaar heeft Dela nog geen duidelijkheid over de exacte hoogte van het bedrijfsresultaat en de nettowinst. Volgens directeur drs. D. Moll zal de hoogte van de winst over 1994 niet veel afwijken van de ƒ42,9 miljoen van 1993. Het aantal uitvaarten kwam vorig jaar uit op ongeveer 16400 tegen 16169. Opnieuw nam het aantal crematies (8900) verhoudings gewijs iets toe, van 53 tot 54 procent. Het totale verzekerd kapitaal bij Dela steeg van 7,9 naar 8,4 miljard.

de Stem | 1995 | | pagina 5