Russen willen staakt-het-vuren Rellen als voorspel tweede Azië-reis paus FAS reo Phi Tweetalige José Smeets wordt nieuwe burgemeester van Voeren Moslim-pelgrims nemen de trein Israël en PLO bouwen samen industriegebied VN wijzen nieuwe eis Serviërs van de hand Groei van Vakantievi 40 jaar re DE STEM BUITENLAND Moskou kondigt eenzijdig bestand van 48 uur aan in oorlog Tsjetsjenië Britse monarchie gaat verdwijnen BUITENLAND KORT DE STEM Philips Licht koopt tweede Poolse fabriek DINSDAG 10 JANUARI 1995 A4 Brussel (anp) - Aan de politieke crisis in België is gisterochtend vroeg een einde gekomen door een akkoord tussen Vlamingen en Fran- staligen over het Limburgse dorpje Voeren. Niet de Franstalige socialist José Hap part, die weigert Nederlands te spreken, maar de tweetalige José Smeets is bur gemeester geworden van de Vlaamse gemeente, waar de Franstaligen in de meerderheid zijn. Voeren is een potentieel lont in het kruitvat België waar Vlamingen en Wa len elkaar nog al eens in de haren vliegen. Geregeld is er letterlijk gevoch ten tussen de twee taalgroepen over het gehucht, net over de Nederlandse grens,- en eerder struikelde er al een regering over de kwestie-Voeren/Fourons. De regering-Dehaene heeft de afgelo pen week heel voorzichtig moeten ope reren om een oplossing te vinden voor het conflict. Dat was weer opgelaaid omdat Happart, de man met de meeste voorkeursstemmen bij de jongste ver kiezingen, de burgemeesterssjerp van het dorpje opeiste. Het akkoord houdt volgens ingewijden in dat het hele college van gouverneurs zich voortaan mag buigen over taalk westies in Voeren. Voorheen was dit voorbehouden aan de (Vlaamse) gouver neur van Limburg, waardoor de Fran staligen zich gediscrimineerd voelden. Ook komt er een ombudsman die onder meer moet zorgen voor goede vertalin gen van overheidsdocumenten en bur gers helpt bij het verkrijgen van hun rechten. De omstreden Happart zei tevreden te zijn met het akkoord dat volgens hem Voeren bijna dezelfde status geeft als het tweetalige Brussel. Maar de Vla mingen in Voeren reageerden met ver slagenheid, al verzetten ze zich niet tegen de benoeming van Smeets, lid van de groep rond Happart, die Voeren graag ziet teruggaan naar de provincie Luik. De Vlaamse schepen (wethouder) Broers noemde de oplossing 'een stap terug'. „Het is een aanmoediging voor Hap part, want in de toekomst zal men gteeds opnieuw rekening houden met hem," voorspelde Broers. De aanstelling v van een ombudsman voor Franstaligen noemde hij de introductie van 'apart heid'. Hoe gevoelig de kwestie ligt bleek uit de persconferentie van premier Dehae- ne. Hij onthield zich volledig van uit spraken over het akkoord, dat na dagen van crisisberaad werd bereikt, en be perkte zich tot een droge toelichting. Van onze redactie buitenland Moskou/Den Haag - De Rus sische regering heeft gisteren een eenzijdig bestand van 48 uur in Tsjetsjenië afgekon digd dat vanochtend om vijf uur Nederlandse tijd moet zijn ingegaan. Dat meldt het semi-officiële persbureau Itar-Tass. In het communiqué worden de opstandelingen in de afvallige autonome Kaukasus-republiek tevens opgeroepen hun verzet te staken en binnen twee dagen de wapens neer te leggen. Volgens Itar-Tass is de verklaring inge geven door de Russische wens een 'vreedzame oplossing' van de Tsjetsjeense crisis mogelijk te maken. De strijd in de hoofdstad van de afvallige republiek ging gisteren nog in alle hevigheid door. Rus sische troepen rukten gisteren langzaam van huis tot huis op bij gevechten in de stad. De Tsjetsjeense rebellen, bij wie de vermoeidheid na een maand van gevechten merkbaar begint te worden, mobiliseren alle troepen voor de beslissende slag. Russische tanks beschoten vanaf een afstand van twee of drie woonblokken het presidentiële paleis, hoofdkwartier van de Tsjetsjeense leider Doedajev. De Russische premier Tsjer- nomyrdin gaf het opperbevel van het leger volgens een parle mentariër opdracht met de Tsjetsjenen te onderhandelen over een tweedaags bestand in Grozny, om gesneuvelde en ge wonde soldaten van de straat te halen. Dat bestand lijkt er nu wat de Russen betreft te komen. De Tsjetsjenen hielden er giste ren nog rekening mee dat de Russen, die volgens sommige be richten tweederde van de stad in handen hebben, de komende da gen toch kost wat kost hun ver zet willen neerslaan. Twee tank- kolonnes zijn gisteren het paleis van alle kanten genaderd en staan op een afstand van tussen 200 en 700 meter. In Moskou erkende de regering dat de troepen 'hardnekkig ver zet' te verduren hebben. Tsjetsj eense strijders blijven toestro men naar het centrum van de hoofdstad en waren bezig zich in eenheden tot dertig man te her groeperen. Ondanks de aanhoudende ge vechten sinds de Russische troe pen zaterdag de nieuwe aanval begonnen, bleek het moreel on-, der de verdedigers in het paleis in Grozny hoog. „Wij blijven allen vechten tot het einde," zei een Tsjetsjeen. „Als we de oorlog in de stad verliezen, zullen wij vechten in de bergen. Als we daar verliezen, dan zullen we vechten in Moskou." Het impopulaire ingrijpen van het Russische leger, dat twijfel heeft gezaaid of president Jeltsin nog greep heeft op de militaire leiders, werd opnieuw door beto gers in Moskou en door verschei dene landen ernstig bekritiseerd. Tientallen moeders van Russi sche soldaten trachtten bij het ministerie van Defensie en op het Arbat-plein het publiek te mobiliseren. Andere vrouwen zoeken sinds zondag in Grozny tussen gesneuvelden naar hun zonen van wie ze niets meer hebben gehoord. De secretaris-generaal van de Navo Claes heeft Rusland giste ren opgeroepen een einde te ma ken aan het geweld tegen de Tsjetsjenen en te zoeken naar een vreedzame regeling van het conflict. „Ik verwacht van de Russische autoriteiten dat ze be sluiten zo snel mogelijk een ein de te maken aan het geweld tegen de volkeren van Tsjets jenië," aldus Claes in een toe spraak op de universiteit van Leuven. Frankrijk waarschuwde als voorzitter van de Europese Unie Rusland dat de operatie zijn in spanningen kan dwarsbomen om nieuwe betrekkingen op te bou wen met Europa. „Indien de toe stand blijft verslechteren, indien de repressie voortduurt en de mensenrechten opnieuw worden geschonden, zullen wij andere wegen vinden om te reageren," zei de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Juppé. Erez/Caïro (dpa/afp/rtr) - Israël en de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO gaan op de westelijke Jordaanoever een gezamenlijk industriegebied aanleggen. Een met duizenden islamiti sche pelgrims bepakte trein rijdt over een brug in Bangla desh. Minstens twee miljoen gelovigen zijn al bijeen op een modderig veld in de buurt van de stad Tongi. Het is de groot ste bijeenkomst van moslims buiten de traditionele pelgri mage naar Mekka. foto epa PLO-leider Arafat en de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Peres zijn dat gisteren overeengekomen. Peres zei vertrouwen te hebben in de uitbreiding van de Pales tijnse autonomie op de Westoe ver. Maar hij voegde daaraan toe dat nog veel moeilijkheden moe ten worden opgelost. Peres en Arafat ontmoetten elkaar in Erez, de belangrijkste grens plaats tussen de Palestijnse Ga- zastrook en Israël. Tegen de verwachting in spraken beiden niet over veiligheids kwesties, zoals de aanhoudende Israëlische kolonisatie van de bezette westelijke oever van de Jordaan. Die komen volgende week aan de orde tijdens een ontmoeting van Arafat met de Israëlische premier Rabin. „Wij staan aan het begin en moeten nog veel problemen te boven komen," verklaarde Peres. Maar wij menen dat wij een akkoord zullen bereiken over de tweede fase van het Palestijnse zelfbestuur, zei hij verder. Israël is bereid opnieuw Pales tijnse gevangenen, vooral vrou wen, vrij te laten, meldt de Is raëlische radio. Voor Palestijnen boven de 50 jaar worden de reismogelijkheden tussen het au tonome gebied Gaza en Jericho vereenvoudigd. Bovendien is Is raël bereid paspoorten en auto kentekens die het Palestijnse Autonome Gezag heeft uitgege ven, te erkennen. In de Egyptische hoofdstad Cai ro spraken Israëlische en Pales tijnse delegaties gisteren verder over de eerste verkiezingen in de Palestijnse gebieden, 'die eigen lijk al afgelopen juli hadden moeten plaatshebben. De PLO en de Israëlische regering zijn het ook gisteren oneens gebleven over de voorwaarden waaronder een democratisch gekozen Auto nome Raad de macht kan over nemen. Bij de joodse kolonie Morag in de autonome Palestijnse Ga- zastrook is gisteren een ezel ont ploft die bepakt was met explo sieven. De aanslag, vermoedelijk het werk van Palestijnse extre misten, veroorzaakte geen slachtoffers. De ezel was op slag dood. Londen - De meeste onder danen van koningin Eliza beth II geloven dat de Britse monarchie haar langste tijd gehad heeft en dat ze in de volgende eeuw verdwijnt. Dit valt op te maken uit een opiniepeiling die gisteren is gepubliceerd in de krant The Guardian. Zo'n 28 pro cent van de ondervraagden wil de monarchie zonder meer afschaffen, 34 procent zegt er 'niet warm voor te lopen' en de monarchie al leen te steunen omdat die 'beter-is dan de alternatie ven'. Slechts 36 procent van de ondervraagden beschouwt zichzelf als 'vurig aanhan ger'. Op de vraag of Groot- Brittannië over vijftig jaar nog een regerend konings huis heeft, zegt maar 32 procent te geloven dat de koninklijke familie er dan nog is. Zagreb (rtr) - De VN-afgezant voor het voormalige Joegosla vië Akashi heeft nieuwe eisen van de Bosnische Serviërs voor handhaving van een bestand van de hand gewezen. Akashi riep de strijdende par tijen gisteren op hun afspraken na te komen en zei dat hij niet zal ingaan op aanvullende voor waarden. De Bosnische Serviërs hebben bij monde van hun militaire commandant Mladic geëist, dat het Bosnische regeringsleger zich ook terugtrekt uit gebieden net buiten de gedemilitariseerde zone rond Sarajevo. Volgens het bestand moeten de moslims zich met name terug trekken van de strategisch be langrijke berg Igman. Akashi zei dat hij zich desnoods zal wenden tot de leider van de Bosnische Serviërs Karadzic om ervoor te zorgen dat de extra eis wordt ingetrokken. Ondanks de meningsverschillen over het staakt-het-vuren voor vier maanden is het relatief rus tig gebleven op het slagveld. De enige uitzondering was opnieuw de moslim-enclave Bihac, waar lichte artilleriebeschietingen plaatshadden. De Bosnische regering toonde zich gisteren ontevreden over de uitvoering van het akkoord. De Bosnische vice-president Ganic sprak zijn 'ernstige verontrus ting' uit, omdat de Serviërs nog steeds weigeren de aanvoerwe- gen naar Sarajevo open te stel len. Het Bosnische regeringsleger heeft de Bosnische Serviërs er gisteren ook van beschuldigd in de noordwestelijke enclave Bi hac gevangengenomen burgers en militairen te executeren. Ge neraal Dudakovic van het leger korps dat in en om de enclave Bihac de regeringsposities ver dedigt, zegt dat in een brief aan de Verenigde Naties. Dudakovic noemt de namen van zes soldaten en acht burgers die na gevangenneming door Bosni sche Serviërs zouden zijn dood geschoten. Hij dringt er bij de VN op aan alle gevangenen in handen van de 'Servische agres sor' te registreren en ervoor te zorgen, dat de Conventie van Genève wordt nageleefd. De VN maakten gisteren mel ding van de dood van twee ge vangenen in een door Bosnische Serviërs bestuurde gevangenis bij Sarajevo. Van onze redacteur Jan Bouwmans Vandaag vertrekt paus Jo hannes Paulus II voor tien dagen naar Azië, waar hij de Filipijnen, Papoea Nieuw- Guinea en Sri Lanka zal be zoeken. Ook is een kort uit stapje naar Australië in het reisschema opgenomen. Het wordt de drieënzestigste of ficiële reis van deze paus, die hem voor de tweede keer in zijn pontificaat naar Azië voert. Aan het tweede bezoek dat paus Johannes Paulus II de komende tien dagen (11 tot 21 januari) brengt aan Azië en .Australië, zijn de nodige rellen voorafge gaan. Rellen die hem, eenmaal ter plaatse, nog parten kunnen spelen. Ook in dit opzicht zijn de reizen van de paus 'normaal' geworden. Op 17 januari staat in de hoofd stad Port Moresby van Papoea- Nieuw-Guinea de zaligverkla ring van de Papoea-catechist Peter To Rot op het pauselijke programma. To Rot werd begin 1945 door de Japanse bezetter met een dodelijke injectie om het leven gebracht. Ten behoeve van de zaligverkla ring zijn z'n beenderen opgegra ven. De toedracht daarvan heeft voor een fikse rel gezorgd. Een katholieke lekenorganisatie heeft uit protest haar medewer-! king aan het pausbezoek opge zegd. Volgens voorzitter Dominic To rnar van de lekenorganisatie zijn bij de opgraving alle traditionele gebruiken met voeten getreden. Bij de opgraving was geen fami lie van To Rot aanwezig. Maar het gaat volgens Tornar nog veel verder. Doordat de beenderen van de aanstaande zalige To Rot naar Port Moresby zijn overgebracht, heeft niet al leen diens graf zijn religieuze betekenis als pelgrimsoord ver loren, maar is de overledene voor de Papoeas ook een dolende geest geworden. In hoeverre dit voorspel de af wikkeling van het bezoek nog zal beïnvloeden, is niet geheel duidelijk. Volgens berichten zou door de opstelling van de katho lieke lekenorganisatie de zalig verklaring van To Rot het moe ten stellen zonder traditionele ceremonieën. Dat is op zijn minst een gemiste kans zijn voor de broodnodige inbedding van de geloofsbeleving in de Pa poeacultuur, terwijl culturele in bedding in het algemeen ook door Rome tot hoge prioriteit is verheven. Het pausbezoek aan Sri Lanka heeft de regering van dat land en de opstandige Tamiltijgers in het noorden tot een tijdelijke wa penstilstand gebracht. Diezelfde paus heeft echter de woede van de boeddhistische be volking opgewekt door opmer kingen over het boeddhisme in zijn boek 'OVer de drempel van de hoop'. Excuses van de katholieke kerk van Sri Lanka aan haar boed dhistische landgenoten hebben die boosheid niet kunnen beda ren, noch ook een verklaring van de Vaticaanse kardinaal-staats- secretraris Angelo Sodano, die betreurde dat de boeddhisten van Sri Lanka zich door de paus aangevallen voelde. Sodano ver zekerde hen en de hele wereld dat de paus de hoogste achting heeft voor aanhangers van ande re religies, in het bijzonder de boeddhistische. Maar nog afgelopen zaterdag noemde woordvoerder Punya- wardena van de Federatie van Boeddhistische Organisaties de Vaticaanse verklaring onaan vaardbaar en eiste dat de paus zijn verkeerde interpretatie van het boeddhisme intrekt. De paus zegt in zijn boek over het boeddhisme onder meer dat het een 'negatieve heilsleer' ver kondigt en in belangrijke mate een systeem zonder God is. De verlossing die het boeddhisme verkondigt, bestaat volgens de paus uit een zich totaal losma ken en bevrijden van deze we reld die wordt gezien als slecht, als bron van alle kwaad en ellen de voor de mens. Verlost worden van het kwaad gaat in het boeddhisme in de pauselijke visie derhalve gelijk op met onverschillig worden voor de wereld. Daartegenover stelt hij dan de christelijke op dracht van Godswege om te wer ken aan een betere wereld. Vol gens de Federatie van Boed- Urbani mogelijk nieuwe premier Italië Rome - De Italiaanse minister van Defensie Previti heeft laten weten dat demissionair Berlusconi bereid is terug te treden ten gunste van een partijgenoot als minister van Regionale Zaken Urbani. Prevetti zei dit na een dag van besprekingen tussen Berlusconi en president Scalfaro. Officieel is er geen mededeling gedaan over de resultaten van het overleg. Volgens Previti zou een door Urbani geleid kabinet in korte tijd enkele hoognodige maatregelen - een nieuwe kieswet en een serie extra bezuinigingen - kunnen doorvoeren, waarna er verkiezingen gehouden kunnen worden, i Minder slachtoffers onder blauwhelmen New York - Het afgelopen jaar zijn 135 leden van dé diverse militaire missies van de Verenigde Naties om het leven gekomen. Een woordvoerder van de VN in New York zei gisteren dat de meeste slachtoffers (61) vielen in het voormalige Joegoslavië, gevolgd door Somalië (39 slachtoffers). Het dodental is 40 procent lager dan in 1993, toen 203 blauwhelmen omkwamen. De Verenigde'Naties voeren sinds 1948 'vredeshandhavende' missies uit, waarbij in totaal 1194 VN-soldaten het leven lieten. In 1994 voerden de VN zeventien missies uit waarbij 70.000 man uit 76 landen waren betrokken. Duitsland vervolgt DDR-kopstukken De zéven leden" van het politbureau van de communistische staatspartij SED (Socialistische Eenheidspartij Duitsland) wor den beschuldigd van meervoudige gemeenschappelijke doodslag en van pogingen tot doodslag, aldus een woordvoerder in Berlijn. Bij vluchtpogingen vonden enkele honderden DDR-bur- gers de dood. Zes doden bij busongeluk in Oostenrijk Wenen - Een botsing tussen een Duitse autobus en een vrachtwagen gisterochtend in Oostenrijk heeft aan minstens zes mensen het leven gekost. Vijftien tot twintig andere passagiers raakten zwaar gewond. Enkelen verkeren in levensgevaar. Het ongeluk had plaats op de snelweg bij Amstetten, 120 kilometer ten westen van Wenen. Op het moment van het ongeluk was de weg sneeuw- en ijsvrij. Er zaten geen Nederlanders in de bus. Mogelijk leidde een fout van de buschauffeur tot het ongeluk, aldus de politie. De bus reed met hoge snelheid achterop de vrachtwagen en werd opengereten. Een aantal passagiers werd door de klap uit de bus geslingerd. Zij zijn daarna overreden door achteropkomend verkeer. Deng Xiaoping 'in goede gezondheid' Peking - Peking heeft gisteren persberichten uit Japan tegenge sproken die melden dat de Chinese 'sterke man' Deng Xiaoping ernstig ziek zou zijn. 'Kameraad Deng verkeert in goede gezondheid', aldus de verklaring van de regering. De gezond heidstoestand van Deng was volgens een bericht in de Japanse krant Yomiuri Shimbun zoveel slechter geworden dat hij sinds begin dit jaar in een ziekenhuis ligt. President en partijleider Jiang Zemin wilde de 90-jarige patiënt bezoeken, maar de dokters vonden het niet goed dat hij de ernstig zieke Deng stoorde. Dat meldde de grote Japanse krant onder verwijzing naar welingelichte kringen in Peking. Gevechten in zuidwesten van Afghanistan Kabul - Troepen van de Afghaanse president Rabbani zijn gisteren een tegenoffensief begonnen, nadat zij een aanval van volgelingen van premier Hekmatyar in de stad Ghazni, 130 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Kabul, hadden afgeslagen. Bij het tegenoffensief zou het regeringsleger delen van het noorden en zuidoosten van Ghazni op de troepen van Hekmatyar hebben veroverd. De regeringsstrijdkraëhten zetten bij het offensief ook de luchtmacht in. Het regeringsleger nam tientallen tegenstanders gevangen, aldus een woordvoerder in Kabul, die geen cijfers gaf over verliezen. In Afghanisten betwisten negen afzonderlijke islamitische groeperingen elkaar de macht sinds zij in 1992 een einde maakten aan het communistische bewind. 'Iran nog ver verwijderd van kernwapen' Manara - De Amerikaanse minister van Defensie Perry heeft gisteren verklaard dat Iran nog verscheidene jaren nodig zal hebben om een kernwapen te ontwikkelen. Israëlische leiders begonnen vorige week een campagne tegen het Iraanse beleid, dat er volgens hen op is gericht spoedig een atoombom te fabriceren. „Wij denken dat het nog vele, vele jaren zal duren voor zij dit kunnen," zei Perry. De minister voegde eraan toe dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen stellen om te voorkomen dat Iran kernwapens krijgt. Proces kaping Achille Lauro begonnen Madrid - De rechtszaak tegen de Syrische wapenhandelaar Kassar, die wordt beschuldigd van piraterij wegens zijn betrok kenheid bij de kaping van het passagiersschip Achille Lauro, is gistern in de Spaanse hoofdstad Madrid begonnen. Tijdens die kaping werd een Amerikaanse toerist doodgeschoten. Tegen Kassar is 29 jaar gevangenisstraf geëist. De kaping werd uitgevoerd door terroristen van het Palestijnse Bevrijdingsfront van Abu Abbas. Kassar zou het bevrijdingsfront hebben gefi nancierd en van wapens voorzien. De Achille Lauro werd op 1 oktober 1985 in Egyptische wateren gekaapt. Een katholieke processie in de Filipijnse hoofdstad Manitt»> enkele dagen voor het bezoek van de paus aan het land. foto ep' dhistische Organisaties op Sri Lanka raakt de de visie van de paus kant noch wal. De federatie meent dat ze de paus is ingegeven door angst voor de groei van het boeddhis me en de islam _in Europa. De kerk van Sri Lanka heeft zich veel moeite getroost om te voor komen dat de boeddhistisch 'geestelijkheid het pausbezo® zal mijden. Wellicht moet lucht toch nog geklaard word® als de paus Sri Lanka al 'st' weer heeft verlaten. Van onze verslaggever Hoogerheide - Fokker Aire vice in Woensdrecht gaat r seren om met een efficiën drijfsvoering de harde com in de onderhoudsmarkt vo tuigen aan te gaan. Het plan voor de efficiëntere tie moet deze zomer klaar zijn nieuwe directeur van FAS, tegenover districtsbestuurder van de Industriebond FNV ver De laatste tijd circuleerden nichten onder het personeel, dat door het uitblijven van o Van onze redactie economie Eindhoven - Na jaren v nen om de komende ja een beter rendement en de bedrijfsrisico's. Drs. J. Post, directievoorzit van Philips Nederland, zei gisteren in Eindhoven bij begin van de derde Custo Day (Dag van de klant). Na de ingrijpende reorganisa van de afgelopen jaren zijn voor Philips nog weinig mo lijkheden om de kosten verder beperken. Op het gebied van de inkoop volgens Post nog wel wat w' te behalen, maar hij gaat e Eindhoven - Philips nee een meerderheidsbelang in Poolse lampvoetenfab Polam Bielsko (300 werk mers). De overname heeft volgens lips 'geen ingrijpende gevol voor het Nederlandse dochter" drijf Vitrine in Middelburg, zich ook toelegt op de prod* van de metalen uiteinden lampen. De overname, waarvoor de p tijen een principe-overeenko hebben getekend, is de twe aankoop van een Pools staats drijf door de lichtdivisie. maart 1991 werd Polam P producent van gloeilampen 3000 werknemers, overgenom Philips ontkent verder met kl dat het uit zou zijn op overna van het computerconcern Ap „Onzin, nonsens," kwalific een woordvoerder een beri van die strekking in het Am kaanse weekblad Informati Week. Volgens dat blad wil Philip een monsterverbond met de panse elektronicagigant Mats hita en het Amerikaanse grammatuurhuis Oracle, A overnemen. Op de Newyo effectenbeurs ging de koers Apple door de geruchten ruim drie dollar omhoog to dollar. Utrecht (anp) - Het va' heeft de laatste 40 jaa ondergaan. In de jaren '50 bestond vakantie vooral uit fie door Nederland en België, ter ging half Nederland Peren in Frankrijk en sin jaren '70 trekken de Nede ders massaal naar de boo van de Middellandse Vandaag de dag is het aa aan vakanties bijna onei groot en is er een trend s' verder te reizen naar exot' gebieden. bit constateren onderzo van de Katholieke Univer drabant en de Erasmusun siteit. Zij keken naar de kenis van vakantie in he ven van de Nederlanders veranderingen in het va uepatroon. be onderzoeken zijn voerd in opdracht v Jaarbeurs in Utrecht, aanleiding van het 25-jari ileum van de Vakantie hie van woensdag tot en ondag wordt gehouden. geschiedenis leert da en voor het plezier eeu ang een privilege is ge an een hele kleine groe *en en machtigen. Pas i van deze eeuw is Vzi verandering in geko f de komst van de 40- emh ?eek' de zat hrecht op vakantied beperkte het ontspannin °n van de gewone ma

de Stem | 1995 | | pagina 4