Video-piraterij stijgt explosief Hutspot en speklapjes. cn veteranen Appie A. bekent aandeel overval Albert Heyn in Oosterbeek Hermetisch afgesloten Gladheid en zoab: gevolg van extremen mr 1.49 1.99 iMff 11.99 99 99 99 w 3.99 Producenten zien miljoenen guldens aan hun neus voorbij gaan 'Subsidies geluidsisolatie worden niet goed verdeeld' Geduld is op DE STEM BINNENLAND A3 Agenda DESTEM fik-Qf COMMENTAAR Aangiftebiljet stuk simpeler Onze Top 10 van deze week. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I JetreFFd BINNENLAND KORT 10 JANUARI 1995 egin 1948 werd Kees Princen fgelost. Hij kon terugkeren aar Nederland. Zijn broer Pon. ke, aangesloten bij de Eerste ulpverbandplaats van de Ze- ende December Divisie, kwam n '47 in West-Java aan. Ze heb- en tijdens een verlofperiode an twee weken met elkaar kun. en optrekken. „Op dat moment wist ik niets van zijn plannen om tê deserteren en over te lopen naar de revolutionaire strijdkracht ~NI. We maakten plezier, want we hadden elkaar al bijna vijf jaar niet meer gezien. We wilden een stuk* van ons leven dat we hadden overgeslagen, inhalen." September '48 bereikte de fam lie Princen het bericht dan Pon- cke door de legerleiding als 'ver mist' was opgegeven. Over zijn desertie geen woord. Een tele foontje van een kennis zorgde voor de eerste onrust in huize Princen. Een krant maakte wag van de desertie van Poncke en zijn vermeende betrokken heid bij een roofoverval door Indonesische revolutionairen. Een gezinsdrama voltrok zich. Veel wil Kees Princen daarover niet kwijt, alleen dat 'een moei lijke tijd' aanbrak. In een per soonlijke brief heeft Poncke zijn familie begrip gevraagd voor zijn daad. „Hij voelde zich be trokken bij de Indonesische vrij heidsstrijd. Hij wilde niet tegen, maar mét hen strijden voor de onafhankelijkheid. Hij vocht voor rechtvaardigheid. Door zijn contacten met Indonesische kun stenaars, schrijvers en intellec tuelen wist hij waarvoor de In donesiërs streden. Dit besef had ik niet. Dét is het grote verschil tussen ons. „We hebben het daar later nog vaak over gehad. We zijn beiden in een situatie gedrukt waar we niet om hebben gevraagd. En dan rijst de vraag: wie heeft de juiste keuze gemaakt, hij of ik? Daar ben ik nog steeds niet uit. Maar hij heeft tenminste nage dacht. Het is heel moeilijk om te zeggen: we hebben een vuile oor log gevoerd. En dat was het: een vuile oorlog. Kwalijk „Poncke wordt om zijn daad door het overgrote deel van de Indië-veteranen veroordeeld. Ze noemen hem een oorlogsmisda diger. Nog even en ze schrijven hem alle zesduizend doden aan Nederlandse zijde toe. Poncke is de verpersoonlijking geworden van alle pijn en frustratie van de jongens, die hun jeugd in Indo nesië hebben achtergelaten. Daar moeten ze eens stil bij staan. „Echt, ik begrijp het gevoel van de Indië-veteranen. Ik ben een van hen. Maar 'ze richten hun woede aan het verkeerde adres. Ze zoeken een rechtvaardiging voor hun strijd in Indonesië. Die is er niet, want we hebben volk geknecht dat vocht vooi zijn vrijheid. Dat wisten we toen niet en de regering heeft er alles aan gedaan om ons onwe tend te houden. Dat is haat hoogst kwalijk te nemen. We zijn gewoon gebruikt." DINSDAG 10 JANUARI 1995 ring van Kok en Rottenberg uit een diep dal gekropen. Daarmee verdien je krediet van jong du oud. Zo ver is Enneüs Heerma in elk geval nog lang niet. De Tweede Kamer begint pas over twee weken weer te verga deren. In de Eerste Kamer gaan ze morgen al weer aan de slag- Op de agenda staat de begroting van Justitie voor dit jaar. Arnhem - De 28-jarige Appie A.uit Bussum heeft gisteren bekend be trokken te zijn geweest bij de dra matische overval op een Albert Heyn-filiaal in Oosterbeek. Daarbij werden in mei 1990 twee perso neelsleden doodgeschoten, een derde raakte voor het leven invalide. A. deed zijn bekentenis in het openbaar bij het gerechtshof in Arnhem. Daar stond in hoger beroep een van de andere verdachten, Piet B. terecht. Hij werd in juli vorig jaar tot negen jaar cel veroordeeld, maar heeft zichzelf altijd onschuldig genoemd. Zijn vroegere maat steunde hem gisteren. „Als chris ten ben ik verplicht altijd de waarheid te zeggen wanneer ik voor het aange zicht van de ware God Jehova wandel. En de waarheid is dat ik betrokken ben geweest bij die overval. B. was daar volstrekt niet bij," aldus de verklaring van de tot Jehova-getuige bekeerde timmerman. Ook zei hij gisteren de familie van de slachtoffers bij de over val een brief te hebben geschreven. A. werd eind vorig jaar door Chili aan Nederland uitgeleverd en zal, na een psychiatrisch onderzoek, in Arnhem te recht staan voor zijn aandeel in de overval. Tot nog toe kon hij, door zijn vlucht naar Chili, niet als getuige wor den gehoord. Gisteren kwam A. wel en zorgde daar mee voor een extreem zwaar bewaakt paleis van justitie. Wat een schouwspel van onschuld had moeten worden met een acute vrijlating voor de 'onschuldig veroordeelde' B. als resultaat, bleef achterwege. A. bekende zijn eigen betrokkenheid en ontkende die van Piet, maar een sterke overtui ging liet hij niet bij het hof achter. Zo wilde hij niets vertellen over de andere daders, ondanks verwoed en soms wanhopig aandringen van rech ters, procureur-generaal en advocaat. „U bent degene die opheldering kan geven. Dat heeft een groot maatschap pelijk belang en is van enorm belang voor uw vroegere vriend," probeerde een van de rechters. Appie A. bleef grijnzen en sloeg slechts cryptische taal uit. Er waren 'stappen nodig' om de onschuldige B. vrij te krijgen, maar zijn noodzakelijke hulp daarbij wuifde de man lakoniek weg. Twee andere getuigen bleven in grote lijnen bij hun eerdere verklaringen en zaaiden niet de twijfel waarop advocaat mr. P. Bovens had gehoopt. Want twij fels rond het bewijsmateriaal op grond waarvan B. negen jaar cel aan de broek kreeg zijn er, in zijn ogen, volop. Zoals ook bij het slepende proces bij de rechtbank haalt de raadsman alles en iedereen er met de haren bij om aan te tonen dat slechts 'roddel en achterklap' in het Bussumse uitgaanscircuit tot de veroordeling van B. leidden. De grote doorbraak kwam gisteren on danks de bekentenis van A. nog niet. B., inmiddels anderhalf jaar lang al achter de tralies, blijft voorlopig in de gevan genis in Hoogeveen. De rest van de week worden andere getuigen gehoord. Vrijwel allemaal jon ge mensen, die al dan niet bij een ander tussen de lakens verhalen zouden heb ben gehoord over een mogelijke betrok kenheid van B. bij de overval in Ooster beek. Het proces wordt vandaag voortgezet. Hilversum (anp) - De video-piraterij neemt explosief toe. Vorig jaar zijn in Nederland 25.000 illegale video cassettes in beslag genomen; ruim het dubbele van de 11.000 stuks in 1992. Dit blijkt uit cijfers van de au teursrechtenorganisatie Buma/ Stemra, die het actualiteitenpro gramma Hier en Nu van de NCRV-televisie gisteravond pu bliceerde. De Buma/Stemra schrijft de enorme groei van het aantal ille gale kopieën toe aan de grote populariteit van nieuwe gezins films als Jurassic Park en de Disney-produkties Sneeuwwitje en Alladin. De video-piraterij is een lucra tieve handel. De produktie van een illegale videoband kost vijf gulden. Illegale banden worden gemiddeld voor 25 gulden per stuk verkocht. De winst voor de piraten is dus twee tientjes per exemplaar. De producenten zien door de piraterij miljoenen guldens aan hun neus voorbij gaan. Walt Disney Nederland lijdt door illegale versies van bijvoor- Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Oosterhout - De regering heeft de indruk dat de subsidies voor geluidsisolatie niet goed verdeeld worden over het land. Daarom wordt momenteel onderzocht waar de knelpunten op het gebied van geluidsoverlast liggen. Dat moet in april klaar zijn. Eén van de budgethouders voor projecten op het gebied van gevelisolatie in Nederland is het Samenwerkingsverband Midden- Brabant (SMB), dat het geld beheert voor zeventien gemeenten in Midden-Brabant. Het knelpuntenonderzoek wordt binnen het SMB onder andere uitgevoerd door G. Dubois. In de jaren '80, toen de wet geluidhinder van kracht werd, werd een inventarisatie gemaakt van knelpunten. Elke straat werd onder de loep genomen. Zo werd bijvoorbeeld duidelijk dat de Kardinaal Van Rossumstraat in Dongen binnen het SMB een plaats bovenaan de taelpuntenlijst kon krijgen. Daarna werd per gewest (steden met meer dan 100.000 inwoners zijn zelf budgethouder) een subsidie voor gevelisolatie vastgesteld. Het SMB bijvoorbeeld krijgt dit jaar 210.000 gulden en dat wordt volgend jaar verhoogd met zestig mille. „Vorig jaar bleek echter dat er sprake was van scheefgroei," zegt Dubois. „Regio 1 kreeg evenveel geld als regio 2, terwijl het aantal knelpunten in regio 1 veel hoger lag. Vandaar dat het ministerie eind vorig jaar stelde dat nu maar eens een eenduidige inventarisatie van knelpunten moest komen. En op basis van die inventarisatie moeten de budgetten herverdeeld worden," aldus Dubois. De vakbonden, de Industriebond FNV en de Vakcentrale FNV, nebben gedreigd met forse looneisen als de werkgevers dit jaar geen afspraken met hen willen maken over het scheppen van extra banen. Dat lijkt op het begin van de gebruikelijke rituele dansen rond de loononderhandelingen, maar er is meer aan de tand. De ondertoon in het dreigement is dermate serieus, dat minister Melkert van Sociale Zaken meent dat 'forse looneisen dichterbij zijn dan hem lief is'. we omslag in het denken van de bonden kon worden voorzien. Vanaf het moment dat, in de jaren tachtig, geleide loonpolitiek werd ingeruild voor loonoverleg was loonmatiging het tover woord, Werkenden zouden loon inleveren om werklozen aan een baan te helpen. Het eerste gebeurde, het tweede niet. In de tweede helft van de jaren tachtig werden 500.000 nieuwe banen geschapen zonder dat de werkloosheid daalde. "et afgelopen jaar was het van hetzelfde laken een pak. De lonen werden gematigd, de economie kroop uit het dal en er kwamen /0.000 werklozen bij. Baanloze groei dus. Daar tegenover ston- fen groeiende winsten van de ondernemingen, plus 10 procent i" het eerste, plus 14 procent in het tweede kwartaal, wendien was er vorig jaar een explosieve groei (plus 28 Procent) van het aantal banen dat door uitzendkrachten wordt yervuld. Flexibel werk dus. Als je er het deeltijdwerk bij rekent is inmiddels de helft van de beroepsbevolking flexibel aan de slag. nexibel werken is prettig voor de ondernemer die op het juiste oioment beschikt over het juiste aantal mensen. De werknemer verliest in dit systeem twee zekerheden: die van zijn baan en die van zijn inkomen. nat is niet onlogisch dat de vakbonden tegen deze achtergrond )aarafepraken willen maken over de werkgelegenheid. Zeker o OESO en CPB een economische groei van drie procent °0rsPe"en- De redenering van de werkgevers dat de banen er co k' 'c?men. a's de economie groeit is te simpel. De klassieke ombinatie winst-investeringen-nieuwe banen werkt alleen als on nk9evers daarin een actieve rol spelen. Dat hebben ze tot don u achterwe9e gelaten. Er zijn het afgelopen jaar vooral wde grote ondernemingen duizenden banen geschrapt en bij nen reor9an,sat|es zullen er nog eens duizenden verdwij nt verbergt de economische groei een toenemende ongelijkheid de maatschappij. Daarbij komen de baten van de welvaartsstij- onn ten 9°ed® aan een beperkte groep werkenden en het uernemersrisieo wordt via flexibilisering afgewenteld op de will nemers. En dat is nu precies wat de vakbonden niet meer aorfu accePteren- Minister Melkert heeft begrepen dat het Qu|d van de bonden op is. Nu de werkgevers nog. beeld de Lion King ruim 3,5 miljoen gulden schade. De Buma/Stemra onderschepte vorig jaar ook nog eens 30.000 illegale cd's. De Nederlandse platenindustrie mist ongeveer 60 miljoen gulden omzet per jaar door de illegale schijfjes. Vol gens de Buma/Stemra bedraagt de totale omzet in Nederland aan illegale cd's en video's ruim. 50 miljoen gulden. Uit de reportage blijkt hoe een voudig het is om in het voorma lige Oostblok illegale cd's te la ten persen. In Bulgarije kan men illegale cd's laten maken voor maar 1,25 gulden per stuk. Naar licentiepapieren voor de au teursrechten wordt niet ge vraagd. Daarnaast zijn in Oost- Europa vele illegale cd's van bekende artiesten voor vijf gul den te koop. Pikant detail: ook op de illegale cd's staat de waarschuwing dat namaak is verboden. Van onze verslaggever Breda - Asfalt-expert L. Veldkamp uit Breda zet grote vraagtekens achter de stelling van Veilig Verkeer Nederland (WN) dat 'zeer-open-asfalt-beton (zoab) en ijzel niet samen kunnen gaan'. Minister Jorritsma van Verkeer heeft gisteren gezegd dat Rijks waterstaat snel met de resulta ten van een onderzoek over zoab en gladheidsbestrijding komt. Veldkamp benadrukt het belang van onderzoek: „Meten is weten, dus alleen al om die reden is het belangrijk dat er een onderzoek komt. Maar op grond van de gegevens en literatuur die ik tot nu toe onder ogen heb gekregen vraag ik me af of zoab inderdaad meer problemen oplevert bij gladheid dan het conventionele wegdek," zegt hij in een reactie over de ophef die de afgelopen weken rond zoab is ontstaan. Al snel na de talrijke ongelukken tijdens de laatste kerst als gevolg van ijzel, kwam het zoab in een kwaad daglicht te staan. Onder andere WN gaat ervan uit dat gladheid op dergelijk asfalt-be- ton veel moeilijker te bestrijden is, omdat het zout via de poriën zou wegzakken. Veldkamp, die als uitvinder van 'twinlay' - een geperfectioneerde vorm van zoab ten behoeve van de bebouwde kom - de nodige bekendheid geniet, is daar nog lang niet zo zeker van. „In Bel gië en Frankrijk wordt zoab al veel langer toegepast dan in ons land. Uit onderzoeken daar is gebleken dat zoab ook onder winterse omstandigheden ge middeld genomen gunstiger scoort dan conventionele weg dekken. Wat mij ook opvalt is dat in Duitsland, waar dit as- falt-beton nog maar heel weinig is toegepast, toch ook ernorm veel ongelukken zijn gebeurd. Verder hebben we sinds de in voering van zoab in ons land wel meer winterse perioden gehad, echter zonder dat er op de wegen met dergelijk asfalt opvallend meet ongelukken zijn gebeurd." De asfalt-expert gaat er van uit dat als er op de wegvakken met zoab inderdaad meer brokken zijp gemaakt dan op andere wegvakken, dit vooral aan de bijzondere omstandigheden te wijten is geweest. Veldkamp on derschrijft dan ook de visie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), waar men uitgaat van 'een combinatie van extremen'. Zout dat op zoab wordt ge strooid kan volgens die stichting binderdaad eerder door de po riën wegzakken, maar komt on der normale omstandigheden door de pompende werking van de wielen van het verkeer weer naar boven. „Maar tijdens de gladheid in de afgelopen weken was er zeer weinig verkeer op de wegen, dus van die pompende werking van geen of nauwelijks sprake. Bovendien is er ook sprake geweest van extreme ij zel," aldus een woordvoerster. De WD heeft inmiddels schrif telijke vragen gesteld over de zoab-kwestie. D66 wil snel over leg met de bewindsvrouw, die gisteren trouwens nog geen uit spraak wilde doen over de be rijdbaarheid van zoab bij sneeuw en ijzel. Den Haag - Ongeveer 2,6 mil joen van de vijf miljoen mensen die dit jaar een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting in vullen, kunnen volstaan met één A-viertje met voorflap. Dat is het formaat van het nieuwe, ver eenvoudigde en ingekorte E-bil- jet dat de belastingdienst, na een proef in Venlo, dit jaar landelijk verspreidt. Ook van het T-biljet (teruggaaf) is een sterk vereenvouigde va riant ontworpen voor jongeren tot 27 jaar met een bijbaantje, vakantiewerk of een baantje voor een deel van het jaar. De wat uitgebreidere A- en B- biljetten komen er in twee ver sies: voor particulieren en onder nemers. De hekken rond de nieuwe gevangenis in Lelystad worden gecontroleerd. De gevangenis wordt 1 maart opgeleverd. De eerste gedetineerden komen in juni. De gevangenis zal plaats bieden aan 394 gevangenen in twee cellenblokken met elk 192 cellen. foto anp (ADVERTENTIE) OCtt Panklare gesneden hutspot, i Ar schaal 500 gram A.^O O Speklapjes zonder zwoerd, 500 gram£49 3.25 C HO kilo JftSO" O.JÖ cn Schouderham, Q dik of dun gesneden, verpakt 100 gram Oen Extra gevulde soepen, erwten, bruine bonen {249} of goulash (2r99), blik 0.8 liter ChPerla Mild koffie, Q snelfiltermaling, bundel 4 x 250 gram mr ©en Appelsap, pak 1 liter OÖIZaanse-, volkoren appel/kaneel- kokos- of pindakoeken, pak 200 gram mr O Ch Beschuit, naturel Ü85) of volkoren {mj, rol 13 stuks ©ChZaanlander kaas mild 48+, qqa vers van 't mes, kilo <D©@ 4£9ü 0.27 U 0 Page Plus Toiletpapier, pak 8 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 januari as. Zolang de vooraad strekt J MS v De Moabieten, eens een groot volk, hebben het niet kunnen redden. Ze zijn verdwenen onder het stof van de historie. Hoe zou het de Zoabieten, de voorstan ders van zeer open asfalt beton, vergaan? Zal in 2001 iemand zich hen nog herinneren? Als ik het goed begrepen heb, komt er een heus kamerdebat over zoab, het ongehoord gladde wegdek dat op steeds meer wegen ligt. Volksvertegenwoordigers gaan serieus discussiëren over de voors en tegens. Wie weet rolt er wel een Haags compromis uit, als gevolg waarvan nieuw aan te leggen zoab voortaan voorzien wordt van een soort pijlerdamconstructie met bewegende schuiven, zodat in geval van dreigende gladheid het waterpeil beter geregeld kan worden. En dat allemaal ten behoeve van automobilisten die nooit zelf iets fout doen. Als straks de problemen met zoab zijn opgelost, krijgt na de volgende slippartijen waarschijnlijk de verf van de markeringsstrepen de schuld. Bij mist wordt al niet eens meer gesproken over automobilisten die te hard rijden en dus op andere botsen, welnee, er wordt alleen maar geconsateerd dat het 'mistsignaleringssysteem kennelijk niet optimaal werkt.' i Wat er ook aan de Nederlandse wegen verbetert, zolang mensen met een bord voor hun kop rijden, blijft het levensgevaarlijk. MERIJN Wmm ABOP vreest verlies banen Den Haag - In het volwassenenonderwijs dreigen volgens de' onderwijsvakbond ABOP honderd tot tweehonderd banen verlo ren te gaan door de bezuinigingen op de arbeidsbureaus. De FNV-bond, de grootste bond voor onderwijzend personeel, meent dat de bezuinigingen ten koste gaan van het onderwijs aan kansarmen. Minister Melkert van Sociale Zaken sloot enige weken terug met werkgevers- en werknemensorganisaties een compromis over de bezuinigingen op de arbeidsbureaus van 500 miljoen gulden. Zijn collega Ritzen van Onderwijs verzet zich tegen de nadelige uitwerking van dit akkoord op leerlingwezen en allerlei scholingsprojecten, waaronder cursussen Nederlands. Binnenkort'bespreekt het kabinet het onderhandelingsresultaat. CNV in hoger beroep over koppeling Utrecht - Het CNV gaat in hoger beroep proberen de staat alsnog juridisch te dwingen om dit jaar de lonen en de uitkeringen aan elkaar te koppelen. Dat heeft de Verbondsraad van het CNV, bestaande uit de voorzitters van de aangesloten bonden, gisteren besloten. Het CNV vindt dat de wet koppeling met afwijkingsmogelijkheid uit 1991 naar de letter moet worden toegepast. Eerder verloor het CNV een kort geding over deze zaak. Helmondse gynaecoloog wil rectificatie Helmond - De Helmondse gynaecoloog dr. R. Barentsen wil dat de Brabantse inspecteur voor de volksgezondheid mr. H. Plok- ker enkele uitlatingen die hij het afgelopen weekeinde deed op de televisie, openlijk rectificeert. Volgens Barentsen suggereerde de inspecteur in het programma Nova dat hij betrokken is geweest bij de dood van enkele kinderen in het Elkerliek Ziekenhuis in Helmond en dat Barentsen een onbehoorlijk grote schadeloosstelling eist van het ziekenhuis. De specialist noemt dat beledigend. Inspecteur Plokker is niet van plan zijn uitspra ken terug te nemen. „De hele maatschap is verantwoordelijk voor wat er in het ziekenhuis is gebeurd. Dat geldt voor alle gynaecologen die er deel van uitmaakten." Meer mensen naar tandarts Den Haag - Nederlanders zijn het afgelopen jaar vaker naar de tandarts gegaan en hebben meer medicijnen geslikt dan in 1993. De anticonceptiepil is nog populairder geworden. Ruim 70 procent van de vrouwen tussen 20 en 30 jaar slikt inmiddels de pil, blijkt uit de doorlopende Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Veel mensen, goed voor vier miljoen bezoeken, gingen eind vorig jaar nog even naar de tandarts omdat per 1 januari 1995 een deel van de tandheelkundige hulp uit het ziekenfonds is gehaald en niet meer wordt vergoed. Vorig jaar bezochten 11,1 miljoen mensen de tandarts tijdens 33 miljoen consulten. Tweederde van de patiënten was verzekerd via het ziekenfonds. Zowel voorge schreven als vrij verkrijgbare geneesmiddelen (zelfzorgmid delen) gingen de afgelopen jaren steeds vaker over de toonbank. Vier miljoen mensen kochten in 1994 zelfzorgmiddelen (bijvoor beeld neusdruppels, hoestsiroop en aspirine). Dat is 1,6 miljoen meer dan in 1991. Het aantal mensen dat medicijnen slikte op voorschrift van een arts steeg vorig jaar slechts met 300.000 tot 4,7 miljoen. Politie mag foto crimineel verspreiden Den Haag - De politie mag in 'bijzondere' gevallen foto's van gewelddadige criminelen onder burgers verspreiden. Daarvoor is wel toestemming van de officier van Justitie nodig. Dat antwoordt minister Sorgdrager (Justitie) op vragen van SP-Ka- merlid Marijnissen. Die had om opheldering gevraagd over een actie van de politie in Amsterdam. De politie verspreidde vorig jaar onder de winkeliers in de Amsterdamse binnenstad een foto van een notoire winkeldief. Volgens de minister had de officier van justitie daarvoor toestemming gegeven omdat de man in het verleden een aantal keren geweld had gebruikt toen hij door winkelpersoneel werd aangehouden. Sorgdrager kan zich voor stellen dat de politie ook in andere gevallen foto's verspreidt. Van belang was niet zo zeer dat de man een winkeldief is, maar dat hij erom bekend staat geweld te gebruiken tegen mensen die hem willen aanhouden. Sorgdrager constateert dat de politie in Amsterdam wel buiten haar boekje is gegaan. De politie had namelijk zonder toestemming van de officier van justitie ook de naam, het adres, geboorteplaats en datum van de man aan de winkeliers doorgegeven. Almeerse wil geld zien van ex-wethouder Lelystad - Een vrouw uit Almere heeft gisteren voor de rechtbank in Lelystad in kort geding schadevergoeding geëist van de voormalige wethouder A. Gundersen van deze stad. Hoewel justitie de strafzaak van de ex-wethouder heeft gesepo neerd, houdt de vrouw vol dat hij haar in mei 1993 heeft verkracht.Zij zegt hierdoor materiële en psychische schade te hebben opgelopen en heeft een voorschot van vijfduizend gulden gevorderd op de vijftigduizend gulden schadevergoeding die zij uiteindelijk wil ontvangen. Zo heeft zij na de vermeende verkrachting een vakantie moeten nemen om tot rust te komen. Bovendien zou zij zo ernstig getraumatiseerd zijn dat ze in behandeling is bij het Riagg Gundersen was in mei 1993 net een paar weken wethouder voor de Almere Partij. Zijn partij royeerde hem meteen na zijn aanhouding op verdenking van verkrachting en ambtsmisbruik. Bovendien moest hij door de aangifte zijn wethouderszetel opgeven. De destijds 72-jarige Gundersen heeft de verkrachting altijd ontkend.

de Stem | 1995 | | pagina 3