'We zijn in Indië gewoon gebruikt' Appie A 'Godfathers' CDA zetten Enneüs Heerma voor schut Broer Kees Princen: Poncke verpersoonlijkt de pijn van de veteranen Zoen -DE STEM- Producent 4 Subsidies worden nie DE STEM Geduld is o DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Slappe buiken Agenda DE STEM DINSDAG 10 JANUARI 1995 Het woord 'centrum' is in de Franse taal een omstreden be grip. Dat is natuurlijk vreemd, in een land dat zichzelf eigen lijk beschouwt als het cen trum van de wereld. Voor veel Fransen staat het begrip 'centrum' gelijk aan iets onbe noembaars, iets onduidelijks. Vandaar dat bij voorbeeld de inwoners van de regio 'Cen tre' al jaren proberen van die benoeming af te komen. Het politieke centrum wordt be schouwd als iets vaags, iets slaps. Om met het laatste te begin nen: wie zich tegenwoordig in Frankrijk in het politieke cen trum bevindt, is tegelijkertijd 'politiek correct' en uitermate oncorrect. Politiek correct, omdat het centrum van de politiek niet gemeen is, eigen lijk heel sympathiek, want zonder harde standpunten en altijd op zoek naar het com promis, waardoor iedereen toch eigenlijk wel tevreden naar huis gaat. Een half vol glas is beter dan een half leeg glas, zoiets dus. Een 'centriste' in Frankrijk heeft, om het maar eens zo te zeggen, geen eigen ideeën, is het regelmatig eens met de laatste die heeft gesproken of denkt 'positieve elementen' te vinden in de meest vijandige opvattingen. In Frankrijk wordt het politieke centrum ook wel 'le centre mou' (het slappe centrum) genoemd, als een variatie op 'le ventre mou' (de slappe buik). Iets kwabbigs dus. De belichaming ervan is de huidige minister van Justitie, Pierre Méhaignerie (bijnaam: de naaktslak). Twee van zijn vazallen, minister van Onder wijs Bayrou en minister van Verkeer Bosson vochten on langs om de heerschappij over de partij waar de meeste 'cen- tristes' in samenkomen, het Centre des Democrates So- ciaux (CDS). Aangezien ze weinig andere ambities had den dan het centrum van de Franse politiek te vormen ging de strijd over de midde len. Bayrou zei te dromen van een partij die lijkt op de Duitse CDU, Bosson was wat be scheidener, zeg maar 'centris- tischer'. Hij vreesde dat een grote partij in handen zou kunnen vallen van allerlei lie den, die niet de 'centrum waarden' naleefden maar een machtsmachine wilden stich ten. Bayrou won het onderlin ge treffen. Hij gaat nu probe ren zijn partij op te stoten van pakweg 6 procent van de stemmen naar gelijke hoogte met de formatie van de Duit se kanselier Kohl. Een tweede 'centrumdrama' speelde zich laatst in de regio Centre. Naast de indeling in 96 departementen (wij zou den dat gewoon provincies noemen) bestaat Frankrijk uit 21 regio's. Die departementen zijn al oud. Het is een van de restanten van de Franse revo lutie. Eenieder moest binnen een dag te voet van zijn woonplaats naar de departe mentshoofdstad kunnen rei zen. Maar de departement-in deling leverde later proble men op: de eenheden waren te klein geworden. In de jaren '70 leidde dat tot de regio's. Welnu, ten zuiden van de regio Ile-de-France be vindt zich de regio Centre. Deze bestaat uit de departe menten Eure-et-Loir, Loir-et- Cher, Indre-et-Loire, Loiret, Cher en Indre. De regio is bijna net zo groot als Neder land. Steden als Blois, Tours, Orléans, Chartres en Bourges maken er deel van uit: het is het land van de vergane glorie van de koningen van Frank rijk. Maar ook het land van de 'douceur de vivre', het zacht jes voortkabbelende en o zo aangename leven. Door Wilko Voordouw Ze zitten daar met een pro bleem. De naam. Het cen trum is te onduidelijk, het doet aan slappe buiken den ken en niet aan een bloeiende economie met ambtieuze mensen. Gewoon veranderen die naam, zouden wij zeggen. Toch is dat minder eenvoudig dan het lijkt. Want toen de revolutionairen de namen (vaak rivieren) voor de depar tementen kozen, veegden ze daarmee in een klap alle oude namen van graafschappen, 'pays' en wat dies meer zij van tafel. En in het centrum heb je eigenlijk twee van die oude 'pays': de Berry en Pays de la Loire. Aangezien de laatste al is vergeven aan de regio rond Nantes, moest een andere naam worden gezocht. Het extreem-rechtse Front Natio nal kwam met 'Hart van Frankrijk'. Een meerderheid vond dat wel mooi, maar ook dubieus. De gekozenen uit de landstreek Berry wilden per se dat hun naam weer in ere werd hersteld. Als een soort postume wraak op de revolu tionairen. De Loire-afgevaar- digden (de meerderheid) kwamen met een fraai-klin- kend Centre-Val de Loire op de proppen en veegden het Berry-voorstel 'Berry-Val de Loire' van tafel. Na urenlang vergaderen koos een meerderheid voor Cen tre-Val de Loire. Woest zijn ze dus in de Berry. Daar vindt men dat het tijd wordt voor een nieuwe revolutie. Van uit... le centre mou. De laatste nieuwjaarsreceptie is geweest. De wangen kunnen droog gewreven. Het jaarlijkse verplichte rondje zoenen is achter de rug. Welke van die zoenen waren gemeend? Alleen die vergezeld gingen van oprecht gemeende wensen, waarschijnlijk. Maar welke wensen zijn die oprecht gemeende? De paar van die collega 's en relaties die echt belangstelling hebben voor het welzijn van een ander. Die bekenden die men graag met enige uiting van gevoel aan het begin van een nieuwe periode begroet. Oprechte wensen zijn dus die vroeger vergezeld gingen van een bij uitzonde ring toegestoken wang. CH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB: 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ais- mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Princen is de naam. Kees Princen. Inderdaad, de broer van Jan 'Poncke' Princen. Ze trokken ge broederlijk op naar de volwassenheid. Beiden wilden priester-missio naris worden. De Tweede Wereldoorlog verscheur de hun jeugd. Ze gingen in naam van de koningin naar Nederlands-Indië. Kees bleef de Nederland se vlag trouw. Poncke maakte een andere keu ze: hij deserteerde en liep over naar de Indonesi sche revolutionairen. Kees heeft begrip voor deze daad. „Achteraf be sef ik te zijn gebruikt voor een vuile oorlog." Door Paul Bolwerk Anti-militarisme was een groot goed in huize Princen. Al voor de Tweede Wereldoorlog huldigden vader en moeder Princen de waarden van het pacifisme. In dat Haagse milieu groeiden Jan, Kees, Arnold en Annemarie op. Ze waren gehouden aan strakke normen. Midden in de pubertijd ging eerst Jan, later Kees, naar het seminarie van de paters van de Heilige Geest in het Limburgse Weert. Ze wilden priester-mis sionaris worden. Ze waren door desemd met het roomskatholieke geloof. Vandaar ook Jans voor liefde voor het boek Pastoor Poncke van Jan H. Eekhout, waaraan hij later zijn bijnaam 'Poncke' heeft overgehouden. De oorlogsjaren dreef de gebroe ders Princen uiteen. Kees be landde in de winter van 1944 bij de Achterhoekse familie Schut in Baak, gemeente Steenderen. „In die winterperiode komt een Duitse soldaat met een pantser vuist (een soort bazooka, PB) op mij afgesneld. 'Fahrrad, Fahr- rad', schreeuwt hij. Toen heb ik hem de fiets van de boerin moe ten geven; wat moet je anders als een geweer op je gericht wordt?" Idealisme „Dat is een cruciaal moment 'geweest in mijn leven. Toen dacht ik: Wat is je positie als mens in de maatschappij met of zonder geweer? Deze vraag heb ik telkens in mijn achterhoofd gehouden. Ook in Indië. Bij een ruil van een t-shirt kreeg ik tien eieren, maar als ik had aange drongen had ik heus twintig eie ren kunnen krijgen. Dat komt door de dreiging van het ge weer." Hij was net achttien, toen in april '45 de Achterhoek werd bevrijd door de Canadezen. „In- Kees Princen: We hebben een volk geknecht dat vocht voor zijn vrijheid.' dertijd besloot ik me uit een soort idealisme als oorlogsvrij williger aan te melden. Duits land had gecapituleerd, Japan moest nog worden verslagen. Mijn ouders waren niet zo erg ingenomen met mijn besluit." Kees Princen ging met het schip Bloemfontein naar de Verenigde Staten. De Tweede Wereldoorlog was in Azië nog in volle gang, toen hij zijn opleiding bij de mariniersbrigade doorliep. Zijn gevechtseenheid ('bak') belandde januari '46 in Malakka. Vervol gens werd ze pp transport ge steld naar Singapore. Ze scheep ten zich in op de Nieuw Amster dam die even daarvoor was inge zet voor de Nederlandse burgers die geïnterneerd waren geweest in de Jappenkampen in het toen malige Nederlands-Indië. Eind '46/begin '47 meerden de mariniers af in Surabaya. Ze kwamen ter aflossing van de Brits-Indische troepen. „We wis ten werkelijk niet wat de stand van zaken was. We werden ge woon ingezet om de orde en rust in het gebied te handhaven. Met die verklaring namen we toen ook genoegen. Dat is nu mis schien ondenkbaar, maar we le ven in een heel andere tijd." Jonge jongens „We gingen toen niet met came ra's en geavanceerde communi catiemiddelen de oorlog in. Toentertijd werd een generatie de oorlog ingestuurd die van niets wist. Jazeker, daar hoor ik ook bij. We zijn als jonge jon gens van de ene in de andere oorlog gestapt. We hebben onze jeugd overgeslagen," zegt 67-jarige Amsterdammer berus tend. Ze werden, zoals hij zegt, rijp gemaakt voor hun werk. „We waren een eenheid. Het uniform, de naam zegt het al, maakte ons een. We leken in alles op elkaar. We hadden zelfs een stamboe knummer. De mijne is: 4502534. Het zit niet in mijn arm, maar wel in mijn geheugen gegrift." De mariniersbrigade, ongeveer 6000 manschappen, was goed getraind en bewapend. „Ik zat in een keurkorps. De Zevende De cember Divisie, waartoe Poncke behoorde, was in vergelijking met ons maar armetierig zooitje. Het is ongelofelijk, hoe die jon gens de strijd zijn ingestuurd." „We kregen de opdracht brug gen en plantages te beschermen. Orde en rust in Oost-Java hand haven, daar ging het om. We bonden de strijd aan tegen een onzichtbare vijand. We kregen de opdracht de boeven, ook wel peloppers en blauwen genoemd, die het gebied onveilig maakten, te grazen te nemen. We hadden echt het idee een heilzame daad te verrichten door rampokkers (plunderaars) te bestrijden. Wis ten wij veel. Laat staan dat we wisten tegenover een revolutio nair leger te staan in een onaf- hankelijkheidstrijd." Spervuur „We waren getraind om de vij and te zoeken en te doden. Een vlammetje van revolutionaire zijde werd door ons beantwoord met een spervuur van tweedui zend kogels. We schoten op alles en iedereen. We vochten tegen een onzichtbare vijand die geen geregelde kleding droeg. Het ge volg: na verloop van tijd gingen we iedere Indonesiër wantrou wen. Iedereen was je vijand. En zo'n situatie is moordend voor het geweten. Dan denk je: De beste Indonesiër is een dode In donesiër. FOTO VNU ,,'s Nachts kon het gevoel van onveiligheid flink worden aan gewakkerd. Een voorbeeld: we sliepen in een fabriekshal. In eens gierden de kogels over je hoofd heen. Ze ratelden tegen de golfplaten daken. Je zag geen hand voor ogen. Dan is het van belang om de rust te bewaren, want anders jaag je je maten door onbezonnen gedrag de dood in. Maar over het algemeen voel den we ons oppermachtig tijdens de eerste politionele actie in '47. In zo'n euforie dacht' je: één korps mariniers trekt als dat moet een bloedspoor over Java. We hebben ook weinig tegensla gen gehad. Ja, mijn slapie Wim Peters uit Nijmegen is omgeko men en onze sergeant is gewond geraakt. Zoiets maakt je ook feller," Communisten „Ik weet nog heel goed hoe ik een Amsterdammer over de streep heb getrokken om de strijd tegen de peloppers aan te gaan. Hij was met een nazending naar Oost-Java gekomen. Hij was ook al een stuk wijzer dan wij omdat hij de communistische betogingen in Amsterdam tegen de politionele acties in Neder lands-Indië had meegemaakt. De communisten erkenden al eer sten dat de Indonesische revolu tionairen bezig waren met een onafhankelijkheidsstrijd. Die Amsterdammer was bang om iemand te doden. Ik hem op hem ingepraat. Zo van: één schot en je bent er overheen. Het is zij of jij. Dat zijn van die dingen, waar je niet over nadacht. Af wijkend gedrag? Het kwam niet eens in je op. Je wilde geen lafbek zijn. De twijfel over het nut van onze aanwezigheid kreeg ik pas toen we ons vooral bezighielden met de bewaking van fabrieken en plantages. Toen kwam het besef: we zitten hier een economisch belang te beschermen. Toen be kroop me echt het gevoel ge bruikt te zijn." Begin 1948 werd Kees Prince afgelost. Hij kon terugke:! naar Nederland. Zijn broer P, cke, aangesloten bij de Een; Hulpverbandplaats van de l vende December Divisie, k»:. in '47 in West-Java aan. Ze ie» ben tijdens een verlofper®- van twee weken met elkaar 1® nen optrekken. „Op dat moment wist ik niets van zijn plannen om deserteren en over te lopen na: de revolutionaire strijdkracl TNI. We maakten plezier, wat we hadden elkaar al bijna jaar niet meer gezien. We wilde een stuk'van ons leven dat hadden overgeslagen, inhalen.' September '48 bereikte de fa® lie Princen het bericht dan Pot cke door de legerleiding als mist' was opgegeven. Over desertie geen woord. Een teló foontje van een kennis voor de eerste onrust in hii Princen. Een krant maakte wag van de desertie van Por en zijn vermeende betrokka heid bij een roofoverval di Indonesische revolutionairen. Een gezinsdrama voltrok zi Veel wil Kees Princen daaro niet kwijt, alleen dat 'een moei lijke tijd' aanbrak. In een pei soonlijke brief heeft Poncke zij familie begrip gevraagd voti zijn daad. „Hij voelde zich be trokken bij de Indonesische vrij heidsstrijd. Hij wilde niet maar mét hen strijden voor4 onafhankelijkheid. Hij voor rechtvaardigheid. Doorzij contacten met Indonesische km- stenaars, schrijvers en intelfc tuelen wist hij waarvoor de In- donesiërs streden. Dit besef bil ik niet. Dét is het grote verschil tussen ons. „We hebben het daar later vaak over gehad. We zijn be in een situatie gedrukt waar niet om hebben gevraagd. dan rijst de vraag: wie heeft 4 juiste keuze gemaakt, hij of il' Daar ben ik nog steeds niet uil Maar hij heeft tenminste nage dacht. Het is heel moeilijk om li zeggen: we hebben een vuile ooi- log gevoerd. En dat was het: vuile oorlog. Kwalijk „Poncke wordt om zijn daai door het overgrote deel van Indië-veteranen veroordeeld, noemen hem een oorlogsmisdi- diger. Nog even en ze schrijve hem alle zesduizend doden Nederlandse zijde toe. Poncke s de verpersoonlijking geworde van alle pijn en frustratie van 4 jongens, die hun jeugd in Indo nesië hebben achtergelatei Daar moeten ze eens stil bij staan. „Echt, ik begrijp het gevoel va de Indië-veteranen. Ik ben van hen. Maar 'ze richten woede aan het verkeerde at Ze zoeken een rechtvaardig!»! voor hun strijd in Indonesië. ft is er niet, want we hebben volk geknecht dat vocht zijn vrijheid. Dat wisten we toe niet en de regering heeft er alles aan gedaan om ons o» tend te houden. Dat is hoogst kwalijk te nemen. Wezijt gewoon gebruikt." ZOU iemand Enneüs Heerma nog een gelukkig, dan wel zalig nieuwjaar durven toewensen? De man die als fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer die partij weer 'smoel' moet geven - het zijn z'n eigen woor den - had het al niet makkelijk.. Zijn start als aanvoerder van de oppositie was nogal-pover. Toch bleef de kritiek aanvankelijk nogal mild. Maar het nieuwe jaar is nog geen week oud of drie 'Godfa thers' van het CDA zetten Heer ma publiekelijk voor schut. Het Parool interviewde Piet Steen kamp (de eerste CDA-voorzit- ter, nu senator), Willem Aantjes (de eerste CDA-fractievoorzit- ter) en Koelof Kruisinga (oud minister). En natuurlijk kwam in die gesprekken ook de vraag aan de orde wie de heren zien als de natuurlijke 'leider-na- Lubbers'. Dat leverde geen driekoppig, driewerf hoera op voor Enneüs Heerma. Integen deel. Ieder van de drie oudgedienden rekende op zijn eigen wijze met de arme man af. Steenkamp wat omfloerst: „Ook op dit moment zie ik nog niemand rondlopen van wie ik denk, dat zou over een aantal jaren een goede lijst trekker of minister-president zijn." Kruisinga pleit voor een gedeeld partijleiderschap en Aantjes vertelt dat hem bij een ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS tv-optreden van Heerma 'de ril lingen over de rug liepen'. Het is natuurlijk verleidelijk die niet bepaald vleiende oordelen af te doen als ouwe-mannen- praat. Maar dat is te makkelijk. Want in het CDA heeft de ouwe garde nog wel degelijk invloed. Ze ontmoeten elkaar regelma tig, zitten in allerlei adviesorga nen dus als dit trio Heerma niet ziet zitten dan vertolken ze daarmee ongetwijfeld de me ning van menig ander partijpro- minent. De nu volop actieve CDA'ers reageren wat knorrig op de uit spraken van Aantjes, Kruisinga en Steenkamp. Laat Heerma nou eerst eens de kans krijgen zich in te werken in zijn nieuwe rol. Nu al gaan speculeren over lijsttrekkers en partijleiders vinden ze onzin. De verkiezin gen zijn immers net achter de rug. En de volgende zijn nog lang niet in zicht. Dat lijkt een merkwaardige re denering voor een oppositiepar tij. Die moet er toch op gebrand zijn het kabinet nog liever van daag dan morgen naar huis te sturen. En dan moet er toch een lijsttrekker klaarstaan die met een kan beginnen aan een wer velende verkiezingscampagne die het CDA weer terug moet brengen aan de top van de poli tieke ranglijst. Maar bij het CDA zit niemand te wachten op verkiezingen. Net een nieuwe lijsttrekker, een nieuwe voorzit ter in aantocht en een nieuwe rol in het politieke krachten veld. Eerst alles maar eens op orde brengen en dan is het pas tijd voor de grote sprong voor waarts. Het klinkt misschien gek maar de paarse coalitie zou de grootste oppositiepartij be paald geen plezier doen als ze door interne twisten op korte termijn uit elkaar zou spatten. Vroeger was het vooral de Pv dA, waar ze elkaar in de haren zaten over de 'poppetjes'; nu is het daar opmerkelijk rustig. Wim Kok is van een soms ui terst grimmige en knorrige mi nister van Financiën veranderd jn een ontspannen en alerte mi- Enneüs Heerma FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP nister-president. Hij is momen- ;eel ook onbetwist de populair ste poiticus van het land. Zijn paladijn in de Kamer, fractie voorzitter Jacques Wallage, opereert op kousevoeten en de partijvoorzitters Rottenberg en Vreeman hebben geen erikele concurrentie te vrezen als het gaat om een nieuwe termijn als voorzittersduo. Voor de PvdA is dat een ongekende rust. Dat niemand moeite heeft met Ruud Vreeman als een soort schaduwvoorzitter is zo gek niet. Hij heeft duidelijk een remmende functie en wijst re gelmatig temidden van alle ver nieuwingsdrift op de traditione le waarden van de sociaal-de mocratie. Maar met Rottenberg ligt dat anders. Die heeft toch in de afgelopen jaren een spoor van beschadigde partijpromi nenten achtergelaten. Hij schoffeerde fractieleider Thijs Wöltgens en dwong menig lid van de Tweede (en straks) Eerste Kamer tot een onver wacht beroep op arbeidsbemid deling. Ook om mee te werken is Rottenberg geen makkelijk baasje. Soms raast en tiert hij onbekommerd op iedereen die de pech heeft op dat moment in z'n omgeving te zijn. Het ene moment is hij vrijwel onbereik baar, dan staat hij plotseling weer op de stoep om uitvoerig uit te leggen waarmee hij bezig is en vooral waarom. In alles lijkt hij de tegenpool van zijn mede-voorzitter en dat zou toch voldoende moeten zijn voor veel knetterende ruzies. Maar hoe goed je ook zoekt in de boeken die de afgelopen maanden zijn verschenen over interne troebelen binnen de Pv dA, een hard conflict tussen Rottenberg en Vreeman zul je er niet in ontdekken. Er is blijk baar sprake van een zorgvuldig afgesproken rolverdeling. Die rust wekt vertrouwen. Boven dien is de PvdA onder aanvoe- Door David van der Houwen ring van Kok en Rottenberg ui' een diep dal gekropen. Daarmee verdien je krediet van jong oud. Zo ver is Enneüs Heerma in elk geval nog lang niet. De Tweede Kamer begint over twee weken weer te verga deren. In de Eerste Kamer g ze morgen al weer aan de Op de agenda staat de begroting van Justitie voor dit jaar. Arnhem - De 28-jarige Bussum heeft gisteren b trokken te zijn geweest t matische overval op e Heyn-filiaal in Oosterbee Daarbij werden in mei 1990 neelsleden doodgeschoten, raakte voor het leven invali zijn bekentenis in het open' gerechtshof in Arnhem. Daar stond in hoger beroep andere verdachten, Piet B. werd in juli vorig jaar tot ne veroordeeld, maar heeft zi onschuldig genoemd. Zij Vid Hilversum (anp) - De toe. Vorig jaar zijn in cassettes in beslag ge 11.000 stuks in 1992. Dit blijkt uit cijfers van de teursreehtenorganisatie B Stemra, die het actualiteiten gramma Hier en Nu va~ NCRV-televisie gisteravond bliceerde. De Buma/Stemra schrijft enorme groei van het aantal gale kopieën toe aan de populariteit van nieuwe ge films als Jurassic Park e Disney-produkties Sneew en Alladin. De video-piraterij is een 1 tieve handel. De produktie een illegale videoband kost gulden. Illegale banden wo gemiddeld voor 25 gulden stuk verkocht. De winst vo piraten is dus twee tientje exemplaar. De producenten zien doo piraterij miljoenen guldens hun neus voorbij gaan. Walt Disney Nederland door illegale versies van bij' Van onze verslaggeefster H~ Oosterhout - De regering geluidsisolatie niet goed ver Daarom wordt momenteel gebied van geluidsoverlast 1 Eén van de budgethoude gevelisolatie in Nederland Brabant (SMB), dat het ge Midden-Brabant. Het knel onder andere uitgevoerd do In de jaren '80, toen de wet inventarisatie gemaakt van loep genomen. Zo werd bij* Rossumstraat in Dongen b knelpuntenlijst kon krijge' meer dan 100.000 inwoners gevelisolatie vastgesteld. 210.000 gulden en dat word „Vorig jaar bleek echter d Dubois. „Regio 1 kreeg eve knelpunten in regio 1 veel h vorig jaar stelde dat nu ma knelpunten moest komen. E de budgetten herverdeeld w De vakbonden, de Indust hebben gedreigd met fors geen afspraken met hen extra banen. Dat lijkt op dansen rond de loononde hand. De ondertoon in h nninister Melkert van Soci dichterbij zijn dan hem lief Die omslag in het denken Vanaf het moment dat, in werd ingeruild voor loon woord. Werkenden zoude baan te helpen. Het eer tweede helft van de jaren geschapen zonder dat de Het afgelopen jaar was he werden gematigd, de eco 70.000 werklozen bij. Baa den groeiende winsten va jn het eerste, plus 14 proc Bovendien was er vorig procent) van het aantal yervuld. Flexibel werk du inmiddels de helft van de Flexibel werken is prettig moment beschikt over h verliest in dit systeem tw van zijn inkomen. Het is niet onlogisch dat dit jaar afspraken willen no OESO en CPB een voorspellen. De redeneri vanzelf komen als de eco combinatie winst-investe oe werkgevers daarin ee op heden achterwege gel aoor de grote ondernemi nen'ende reor9anisaties Zo verbergt de economis m de maatschappij. Daarb S'ng ten goede aan ee ondernemersrisico wordt werknemers. En dat is n willen accepteren. Mini geduld van de bonden op V'

de Stem | 1995 | | pagina 2