Sluiting bedreigt aantal kleinere wisselkantoren Zavitz erieur ken. Ue étinjoor Paarse coalitie wenst één publieke omroep Deetman: Snel debat over koloniaal verleden nodig Gebed Frans Derks voorzitter Dordrecht '90 Meer Nederlanders in buitenlandse cel oekoe Roekoe oekoe Geef eens iets anders geef een dinerbon Ouderen blijven in eigen dorp Zeeuwse veren zijn wel veilig Video-piraterij stijgt explosief Appie A. bekent aandeel in AH-overval Philips wil snellere groei De Nederlandsche Bank: Om witwassen druggeld tegen te gaan Akkoord over paspoort Palestijnen Record: Indiër vast 201 dagen Romario terug naar Brazilië 'Drinken cola versterkt het zionisme' Politie rolt grote bende autodieven op s aan de wind? De oude riende duivenhouder stte Henk met nieuwe en, maar alweer onthield zich van het geven van daag meent Henk Ouder- p te weten waarom: „Tot duivenhart ntoet je een n sleutel vinden," zegt hij. uiven zijn zeer gevoelige intelligente dieren. Regel- at is noodzakelijk, wil je ze ditioneren." directeur van het NPO dt zichzelf te lief om top- 'ven te fokken. Tussen zijn entig vogels zit geen kam en. Eigenlijk zou hij een te schoonmaak in zijn stal eten houden, een strenge ectie moeten toepassen, ar daartoe acht Ouderdorp h niet in staat. „Ik heb nog oit een duif doodgemaakt, s het echt niet anders kan eng ik ze weg naar een vast res, waar ze geconsumeerd rden. Hun ringetjes eis ik ijd terug als bewijs dat ze t verhandeld worden, ant je kunt een duif beter eten dan slecht verzorgen." beste duiven van Henk derdorp brengen hooguit 'fhonderd gulden op, de rest zo'n tweehonderd guldejp r stuk waard. Een lache-L_' et 'Invisible Spirit' vergt1?#!' n, de Nederlandse kam- ioen die voor 350.000,- aan n Engelsman werd ver- ocht. Een topduif moet net s een topatleet dagelijks ainen. Dat doet Henk uderdorp zichzelf en zijn ieren niet aan. Ze hoeven iet de snelste vliegers te zijn m een plekje in zijn hart te eroveren. Henk vindt het ge- oeg als ze onder het stoeien et hem koeren en liefelijk in ijn hand pikken. Dan fluis- ert de doctorandus, schudt et zijn voerbuisje, fluit en erhaalt hun roekoe roekoe oekoe. Henk Ouderdorp wil aar een ding van 'zijn atle- en': dat ze van iedere vlucht teeds weer bij hem terugke ert. Dan is hij, getuigt zijn rouw, heel even niet toere keningsvatbaar van vreugde. uwe Revu: „Als je deel uit en het gaat even slecht met je, aar als je met schaatsen een e je af. Dat steekt." Panorama: „Gelukkig roept r in de Telegraaf: „Wellicht n jaar of tien heel normaal als ok bij de Romeinen werden id. Maar zat het colosseum ks in het Algemeen Dagblad: C kwijt raken dan aan te dure Restaurant al vanaf 15,- Nieuwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-: 135e JAARGANG Hulst - Tegen het jaar 2010 moet het in alle kleine kernen in Zeeuws-Vlaanderen voor oude ren mogelijk zijn in hun eigen dorp te blijven wonen, is de doel stelling van het project 'Wonen voor ouderen'. In grotere plaat sen zijn meestal wel voorzienin gen voor ouderen. Het zijn vooral de kleine kernen waar de knel punten zitten. ZIE ZEELAND - C1 Middelburg - De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) zijn niet van plan automobilisten te verplichten de overtocht boven deks mee te maken. Het is onder normale weersomstandigheden niet gevaarlijk dat passagiers op het laaddek in hun auto blijven zitten. ZIE ZEELAND - Cl Hilversum - De video-piraterij neemt explosief toe. Vorig jaar zijn in Nederland 25.000 illegale videocassettes in beslag geno men, ruim het dubbele van de 11.000 stuks in 1992. Dat blijkt uit cijfers van de auteursrechten organisatie Buma/Stemra. ZIE BINNENLAND - A3 Arnhem - De 28-jarige Appie Al heeft gisteren bekend betrokken te zijn geweest bij de dramati sche overval op een Albert Heyn- filiaal in 1990. Daarbij werden twee personeelsleden doodge schoten, een derde raakte voor het leven invalide. ZIE BINNENLAND - A3 Eindhoven - Philips heeft vol gens directievoorzitter Post plan nen om de komende jaren ver sneld te gaan groeien. Er moet een beter rendement komen en de bedrijfsrisico's moeten strakker worden beheerst. Philips-presi dent Timmer heeft inmiddels een werkgroep ingesteld die moet zorgen voor een 'groeicultuur'. ZIE ECONOMIE - A5 ESTEM 8"710311"0Q0218 I I I I I DINSDAG 10 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2.25 Van onze verslaggever Jacques Hendriks Dordrecht - Frans Derks, de kleurrijke voorzitter van de Bredase volleybalclub TDK/Brevok, keert terug in de voetballerij. De ex- scheidsrechter volgt met in gang van 1 juli aanstaande Cees den Braven op als voor zitter van Dordrecht '90. Het had overigens weinig ge scheeld of Derks was opgestapt bij Brevok, omdat hij zich aan te veel interne dingen ergerde. Manager Rob van Prooyen kon hem gisterên op andere gedach ten brengen, zodat Derks over een half jaar de voorzittershamer zal hanteren bij Brevok, Dor drecht '90 èn de Vereniging Top Volleybal. Hoewel de geruchten er aan de boorden van de Merwe- de al langer waren, kwam de pre sentatie van Derks als nieuwe voorzitter van eredivisionist Dor- drecht'90 als een verrassing. Immers, was Derks niet al 17 jaar 'voorzitter ad interim' bij Brevok en daarnaast sinds zes jaar voor man van de VTV, de Vereniging Top Volleybal? „Zeker, maar ik blijf bij Brevok èn bij de VTV, ook als voorzitter. Ik heb in het verleden zo vaak meerdere direc tiefuncties bekleed in het be drijfsleven en daar 30 jaar succes mee gehad." „Je kunt een hoop doen op een dag als je tenminste niet voor de buis gaat hangen om naar RTL te kijken," was het ant woord van de oud-scheidsrech ter, die twee redenen opgaf voor zijn terugkeer in de voetballerij. „Ik ben van huis uit een voetbal- dier en de laatste jaren al va ker gevraagd als voorzitter, onder andere door RKC. Dat ik nu bij Dordrecht terecht ben gekomen, komt door Cees. Ik heb al jarenlang om gang met hem." „De laatste tijd ben ik hem nog beter gaan leren kennen. Hij is een man die in mijn ogen dikwijls ten onrechte een draai om zijn oren krijgt. Ik reken hem tot mijn makkers, hij is een zelfde type als ik, met het hart op de tong." „Toen hij een half jaar geleden met de vraag kwam of ik hem als voorzitter wilde opvol gen, ben ik daar dieper op inge gaan. We hebben uitgebreid ge praat en ik heb gekeken hoe de structuur van de club in elkaar zit. Kon ik me daarin vinden, dan zou ik wel trek hebben. Heden- Frans Derks FOTO DE STE.M BEN STEFFEN morgen (maandag, J.H.) heb ik pas definitief besloten om ja te zeggen, toen ik van Cees de toe zegging kreeg dat hij met zijn be drijf Den Braven Sealants nog eens drie jaar als shirtsponsor wil optreden voor de club." ZIE OOK SPORT -B1 Terwijl de Russen Grozny in brand schieten vindt een Tsjetsjeense soldaat nog tijd voor een kort ge bed. FOTO EPA ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Romain van Damme Amsterdam/Sluis - Een aan tal kleinere wisselkantoren vreest op termijn de deuren te moeten sluiten. Ze zijn bang niet te kunnen voldoen aan de strenge eisen van De Neder landsche Bank (DNB). „Het is weer typisch op zijn Hol lands," zegt Carlo van de Plasse die in het Zeeuws-Vlaamse grensplaatsje Sluis een wissel kantoor heeft. „Wij moeten de controleur uithangen omdat de overheid dat verzuimt. Dat het ons weer geld kost, interesseert in Den Haag niemand." Sinds begin dit jaar worden de wisselkantoren gecontroleerd dqor DNB. Om die controle mogelijk te ma ken is er zelfs een speciale wet gemaakt. DNB zegt dat crimine len voor het witwassen van geld, steeds vaker aankloppen bij de wisselkantoortjes. Volgens DNB gebeurt dat omdat de grote, officiële banken stren ger gecontroleerd worden. Dat maakt het voor de criminelen moeilijker om druggeld wit te wassen. „Dat zal best, maar wij moeten weer boeten," zegt een verontwaardigde Carlo van de Plasse „Niet dat ik iets te verbergen heb, iedereen mag de papieren zien. Maar het kost allemaal weer geld. Om te beginnen moeten we 4000 gulden betalen om ons aan te melden bij De Nederlandsche Bank. Stel dat je niet geaccep teerd wordt, dan ben je dat geld kwijt." Tot 1 maart hebben de wissel kantoren de mogelijkheid zich te melden bij DNB. Wie dat niet doet, is strafbaar. Medewerkers en eigenaren van de wisselkantoren moeten elk itz bleek een klasse apart in de tijdens Indoor Zeeland ne reikte zij maar liefst naai voldoende voor een onbedreig- tweede proef in de Z2-klasse was er een knappe tweede plaa^ voor Erica Janse (361 punten). Jeanine Burger werd hierin vier de met 333 punten en Miranda Zeeman vijfde. UITSLAGEN „ItvF. SPRINGEN STRIJD OM ZH.™ REN MOSSEL B-klasse: 1. Marco Loos met Giso (Kruisland), 2. Patricia van Pul Ibadon (Lepelstraat), 3. Jean Pierre Gulick met Heros (Oudenbosch). L-klasse: 1. Xander van Leeuw® met Fiona B (Princenhage), 2 bert Puck met Bollvorm's Interact (Princenhage), 3. Chantal v Steenpaal met Coron's Ginal (Oud-Gastel). DRESSUUR Z2-klasse, eerste proef; 1 t'e*el'T I bers met Byou (Bergse Bos), 2. M ke Roovers met Evelyne (Paar" bloem), 3. Ina Nyssen met FeU (Zuid-Beveland). Z2-klasse, tweede proef groep '...O Leida Strijk met Bollvorm's APy, (Halsteren), 2. Eiles Kole met w«j tek (Zuid-Beveland), 3. vivt Bruys met Emigrant (Prins Auve s ne). i Z2-klasse, tweede proef groep L Barbara Koot met Discovery (Oud-Beijerland), 2. Eppo Roovet met Hippy (Paardebloem). v Guur weer Vandaag eerst veel bewolking, gevolgd door opklaringen. In deze opklaringen komen, bij een noordwestenwind, gure buien voor. Soms met hagel. fez - Israël en de PLO hebben overeenstemming bereikt over bet gebruik van een veilige ver binding tussen de Gazastrook en bet autonome Jericho op de be zette Westoever. Ook is men het eens geworden over een verdere vrijlating van gevangenen en het Paspoort, dat de Palestijnse be stuursraad gaat uitgegeven. ■ZIE OOK BUITENLAND -A4 Bombay - Een asceet van de In case religieuze gemeenschap sin heeft een nieuw wereldre- ®d vasten gevestigd. Gisteren de 62-jarige Sahajmuni Maha- a) voor het eerst weer iets na een ^sten-marathon van 201 dagen. e man stelde zich tevreden met ee glazen warm water per dag. Van onze Haagse redactie Den Haag - Regeringspartijen PvdA, WD en D66 willen af van de huidige publieke omroepen. Ze streven naar de vorming van één publieke omroep. Dat valt af te leiden uit uitlatingen van PvdA-kamerlid Van Nieuwenhoven. uiteindelijk betekenen dat je niet het doel van je eigen omroep voorop moet stellen, maar dat je een goede publieke omroep voor op moet stellen," zegt Van Nieu wenhoven. Ze zou het liefst zien dat de om roepen op vrijwillige basis meer gaan samenwerken. Gebeurt dat niet, dan sluit Van Nieuwenhoven het toekennen van bonussen aan samenwerken de omroepen niet uit. Haar pleidooi sluit aan op uit spraken van Vara-voorzitter Van Dam, die zich vorige week bereid toonde de zelfstandigheid van zijn omroep op te geven in het be lang van een sterke publieke om roep. Dat bestel wordt volgens hem be dreigd door de komst van 'het commerciële machtsblok Veroni ca, RTL en Endemol'. De WD is al langer voorstander van de komst van één nationale omroep. De grootste regeringsfractie Pv dA pleit nu bij monde van ka merlid Van Nieuwenhoven ook voor de komst van 'een goede pu blieke omroep'. In het regeerakkoord hebben de paarse fracties afgesproken 'de taak en functie van de publieke omroep' te heroverwegen. WD en D66 zijn al langer voorstander van een radicale wijziging van het omroepbestel. De PvdA toonde zich altijd voor stander van geleidelijke verande ringen, maar pleit wel al jaren voor meer samenwerking tussen de Hilversumse omroepen. „Als je bij de publieke omroep goede programma's wilt houden, dan zullen de omroepen meer moeten samenwerken. Dat kan VANDAAG IN DEZE KRANT Romario keert vrijwel ze ker terug naar Brazilië. De aanvaller speelt waarschijnlijk morgen al zijn eerste wedstrijd voor Flamengo in Rio de Janeiro. Slechts de bank garantie, die Barcelona eist, kan de overgang nog blokkeren. ZIE SPORT - B1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal Neder landse arrestanten in het bui tenland is het afgelopen jaar weer gestegen. Werden in 1993 828 Nederlan ders in het buitenland opge pakt, vorig jaar waren dat er 1008. Dat maakte staatssecretaris Pa- tijn (Buitenlandse Zaken) giste ren bekend bij de presentatie van de tiende uitgave van de gids 'Wijs op Reis'. Het aantal vermiste Nederlan ders in het buitenland is het af gelopen jaar nagenoeg stabiel gebleven. In 1993 werden 41 Nederlanders vermist; in 1994 44. Naar 2'4 Nederlanders wordt nog steeds gezocht. Nederlanders in het buitenland doen steeds vaker een beroep op Nederlandse ambassades en consulaten. „Maar die kunnen niet de rol van alarmcentrale vervullen. Reizigers moeten zich in eerste instantie zelf zien te redden," vindt Patijn. De meeste Nederlanders be landen in buitenlandse gevan genissen door drugdelicten. Dat geldt voor 80 procent van de ge vallen. Daarnaast zijn het veroorzaken van verkeersongevallen, dief stal, geweld en illegaal verblijf redenen voor aanhouding. jaar een formulier met allerlei ge gevens over hun achtergrond op sturen. DNB onderzoekt verder of de medewerkers geen strafblad hebben en hóe hun persoonlijke financiële situatie is. Van de Plasse: „Ze doen maar. Weet je, dit soort zaken speelt zich allemaal af in de grote ste den. In Amsterdam bijvoorbeeld. Ik begrijp er helemaal niets van. De overheid gedoogt drugs maar vervolgens pakken ze ons aan om het geld dat daarmee gemoeid is, te pakken te krijgen. Dan moeten ze toch echt in de steden zijn en niet bij de kleintjes." Gouden Kalf DNB vermoedt dat er in Neder land 110 geregistreerde wissel kantoren zijn en denkt dat de helft van die kantoren door de strengere eisen dicht moet-.- Volgens insiders .zijn er echter veel meer van dergelijke kantoor tjes. De Amsterdamse politie schat dat er alleen al in de hoofd stad 106 zijn. Van de Plasse: „Zal wel. Ons kan toor is er al van voor de oorlog. Begonnen in '38. Nooit iets aan de hand. Ik had hier ook een ben zinepomp en een douane-agent schap. Door al dat gedoe en die nieuwe regels uit Den Haag ben ik die al kwijt. In België lachen ze zich een bult. Want weet je wat er gebeurt?" „Komt er iemand die eens een weekend naar Knokke wil. Die wil 7000 gulden wisse len, restaurantje, casinootje pak ken. En dan moet ik meneer zijn geboortedatum vragen, zijn adres en ga maar door. Die man pakt zijn geld en stapt zo de grens over naar dat andere kantoortje waar ze niet zo moeilijk doen." Amsterdam maakte in 1993 hard handig kennis met het fenomeen wisselkantoor. Vijf wisseleenhe den gingen op slot na een specta- culairëinval van de justitie in het kader van operatie 'Gouden Kalf. Er werden maar liefst 28 mensen gearresteerd. De vijf zaken hadden binnen zes maanden ongeveer 170 miljoen gulden gewisseld. In vijf jaar tijd haalden ze zelfs een half miljard gulden binnen. Het grootste deel van het geld was afkomstig uit de drughandel. Teheran (anp) - Decon sumptie van Coca Cola ver sterkt het zionisme, vindt ayatollah Ali Khameini, geestelijk leidsman van Iran. Alles wat de onderdrukking van de wereld door de Vere nigde Staten en het zionisme versterkt is 'haram', op reli gieuze gronden verboden, stelt Khameini. Sinds een jaar wordt er in Iran weer Coca Cola ver kocht. Ook concurrent Pepsi tracht er weer voet aan de grond te krijgen. Na de isla mitische revolutie van 1979 mochten Amerikaanse be drijven aanvankelijk geen handel meer in Iran drijven. Fundamentalisten willen opnieuw een verbod op de import van Amerikaanse produkten. Eindhoven - Bij het oprollen van een bende autodieven heeft de politie in Zuidoost-Brabant gis teren 175 mensen ingezet. Tijdens de actie zijn 5-.Eindho- venaren aangehouden. De politie verrichtte op 26 plaatsen in Eindhoven, Helmond, 'Veldho ven, Maarheeze en Nuenen huis zoeking. Justitie zegt bewijzen te hebben dat de bende een schade heeft aangericht van zeker meer dan een miljoen gulden. Volgens de politie is de bende be trokken bij het stelen van talloze duurdere auto's. Dat gebeurde zowel in Nederland als Duits land. Bovendien heeft de groepering zich schuldig gemaakt aan ande re misdrijven, zoals het enscene ren van aanrijdingen om verze keringsgeld te kunnen innen. Met cola zien ze het light Van onze verslaggevers Den Haag - Nederland moet volgens kamervoorzitter Deetman een debat voeren over het koloniale verleden in Nederlands-Indië. Dat debat zou moeten worden af gerond voordat koningin Beatrix dit najaar voor een staatsbezoek naar Indonesië gaat. Deetman schaart zich daarmee achter een eerdere oproep van PvdA-minister Pronk (Ontwik kelingssamenwerking). Die vindt dat de kerken het voortouw in de discussie moeten nemen. Deetman vindt dat het een debat van de hele Nederlandse samen leving moet worden en dat Ka mer en kabinet 'in deze gevoelige kwestie' gezamenlijk moeten op trekken. De discussie moet volgens Deet man gaan over het optreden van Nederland rond de onafhanke lijkheid van Indonesië, over de Nederlanders die in opdracht naar dat land zijn gestuurd en over de vraag of dat op een juiste en correcte manier is gebeurd. De regeringspartijen WD en D66 zijn ook voor een politiek debat over het Nederlandse verleden in Indonesië. Volgens PvdA-kamër- lid Van Traa moet nagegaan wor den waar de verantwoordelijkhe den tijdens de politionele acties lagen en waar fouten zijn ge maakt. D66-kamerlid Hoekema acht de discussie zinvol, ook met het oog op de herdenkingen dit jaar van de bevrijding en de onafhanke lijkheid van Indonesië. VVD'er Weisglas wil de kwestie eerst in de fractie bespreken. Zelf aarzelt hij en ziet hij in het voor stel de wens van een aantal men sen om de geschiedenis te her schrijven. Alleen Deetmans eigen CDA voelt volgens kamerlid De Hoop Scheffer niets voor een nationaal debat over de Indonesië-kwestie. Voor het Forum Nederland-Indo- nisia, dat donderdag formeel wordt opgericht, hoeft zo'n na- Peter Idenburg tionale discussie niet zo nodig. De vereniging richt zich vooral op de toekomst van de Neder lands-Indonesische verhoudin gen. Vice-voorzitter Peter Iden burg, zelf in Indië geboren, ziet het onverwerkte verleden 'pri- FOTO ANP mair als een Nederlands pro bleem' dat in Indonesië nauwe lijks speelt. „De Indonesiërs hebben weinig behoefte aan een dialoog over de wijze waarop Nederland de Indo nesische onafhankelijksstrijd te gemoet is getreden. Zij zijn veel meer geïnteresseerd in de toe komst." Vooral Nederland ziet volgens Idenburg de Indonesische onaf hankelijkheid als een breuk. Het verlies van een rijke en vruchtba re kolonie, het verdwijnen van Nederland als wereldmacht, de terugkeer van tienduizenden landgenoten die al generaties in Indië woonden. Allemaal zaken die jaren na dato in Nederland nog hevige emoties oproepen. Het Forum zal niet na laten een bijdrage aan de even tuele discussie te leveren, maar neemt daartoe zeker niet het ini tiatief. Het Forum wil het vuurtje tussen Nederland en Indonesië warm houden. De vereniging krijgt uit Jakarta de steun van een zuster organisatie die eveneens donder dag wordt opgericht, maar dan onder de naam Forum Indonesia- Nederland. OP PAGINA - A2: 'We zijn in Indië gewoon gebruikt' ROMARIO Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per. kwartaal acceptgiro89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE stem; een krant die je WAT ZEOT

de Stem | 1995 | | pagina 1