Sumatra hunkert naar toeristen DEgTEMj GROOTSTE PASKAMER VAN ZW-NEDERLAND BINGO JACK POT de stem de stem POSTCODE GIDS 4Er zijn niet te weinig toeristen, er zijn te veel Indonesiërs' Jarige Postcode Loterij deelt extra prijzen uit Uw postcodelot is uw GroenLot® Miljonair worden? Vul de bon in en doe DE UITSLAGEN VAN 8 JANUARI 50.000,- Straatprijs 3.000 Extra Prijs 25.000 Stand Mega Jackpot: 3 miljoen WIN-TOT-7-MILJOEN-BON NATIONALE LOTERIJ! hambone DINSDAG 10 JANUARI 1995 D Een hevelsteen in het sombere en donkere paleis van de sultan van Deli in Medan op Sumatra. 397 jaar geleden zette de eerste Nederlander voet op Indonesische bodem; komend jaar wordt zijn voorbeeld door 150.000 nazaten gevolgd. En het moeten er nog veel meer worden, als de Indonesi sche regering haar zin krijgt. Door Hans Bos Formulir, hagelslag, kantor, no taris, doorsmeer (garage). We hebben een merkwaardige woor denschat achtergelaten in ons voormalig Nederlands-Indië. Wat te denken van het alom gebezigde 'bankrut'? Hebben die horden Indonesische mannen die door het leven moeten met de naam Karei er geen problemen mee? De souvenirverkopers roe pen overal: 'kaike, kaike, nieks kaupe!'. Zo is het wel. Verder valt de Hollandse erfenis op Sumatra tégen. Of méé, het is maar hoe u het bekijkt. In het dagelijkse leven hebben we wei nig indruk achtergelaten. De Ne derlandse spoorweg op Sumatra, ooit de ruggegraat van het ei land, is opgeheven, de meeste bruggen liggen overwoekerd op de bodems van de bijbehorende ravijnen. De woonvilla van de laatste assistent-resident in Me dan bevat tegenwoordig een dis cotheek en een bank. In wat ooit zijn gigantische tuin was, staat nu het kolossale Danautoba-ho- tel. Medan en Sulawesi moeten de twee nieuwe toegangspoorten worden naar toeristisch Indone sië. Als dat maar goed gaat. Het toerisme staat in Indonesië nog in de kinderschoenen en dat is aan hotels, toeristische beziens waardigheden en wegen goed te merken. Weliswaar bezoeken ruim 30.000 Nederlanders jaar lijks Sumatra, op een bevolking van 40 miljoen stelt dat niet zo veel voor. Het Medan van vroeger, de wieg van de Koninklijke Maatschap pij tot Exploitatie van Petroleum (later Shell), wijkt in aanzienlij ke zin af van wat er tegenwoor dig voor doorgaat. In 1943 woonden in deze Deli-tabaks- stad nog maar 60.000 inwoners. Dat zijn er nu al twee miljoen. En die hebben bijzonder weinig oog voor (Nederlandse) zaken als Café TipTop (Nederlandse koek jes), Hotel Dharma Deli (voor heen De Boer) en het tegenover liggende 'Kantor Pos dan Giro'. Er staan op Sumatra nog flink wat huizen uit het rijke kolonia le leven, grappig genoeg soms voorzien van Nederlandstalige gevelstenen. Zelfs het sombere en donkere paleis van de sultan van Deli in Medan is getooid met een dergelijke steen. De sultan zelf huist, sinds hij 1945 de macht kwijtraakte, in een ach terkamer. In het paleis wonen zo veel mensen dat gerust van een 'sardinepaleis' kan worden ge sproken. Bezoekers kunnen zich, tegen betaling, in zogenaamd ce remonieel tenue op de sleetse troon laten fotograferen. Haardplaat Dat de spreuk op de haardplaat van het Bukit Kubu-hotel in Be- rastagi (ooit eigendom van de Bataafse Petroleum Maatschap pij) de tand des tijds heeft over leefd, zegt eveneens voldoende: 'elke gast brengt vreugde aan, 't zij bij het komen, 't zij bij het gaan'. Die konden onze voorou ders in de zak steken. Merkwaardig genoeg zijn we (nog steeds/weer) welkom in In donesië. Dat blijkt op straat als de gast voor de zoveelste keer in het Nederlands wordt aange sproken. Doorgaans gebeurt dat door oudere mensen die vóór 1948 op de mulo hebben gezeten of in dienst zijn geweest bij koloniale dames en heren. „Ach mijnheer, die tijd was toch niet meer dan een golfje in de oceaan," zegt luchtmacht-maar schalk in ruste Ashadi, trots op zijn Nederlandse opleiding. In middels heeft hij een bloeiend toeristisch bedrijf opgezet en moet hij het voor een deel van de Nederlandse gasten hebben. „U én wij moeten veel geduld heb ben. De bereidheid in dit land is groot; de mogelijkheden evenwel beperkt," zo zegt hij wijsgerig. En passant wordt gewag ge maakt van de meest negatieve herinnering: het 'Hollands pro gramma' op school. Dat wil zeg gen: één kwartier voor straf op één been staan. Mevrouw Tobing kleindochter van Batak-koning Sisingamaha- raja zou best méér wrok mogen koesteren tegen de vroegere overheersers. Haar grootvader is in 1907 tijdens een inheemse opstand door 'óns' neergescho ten, een gebeurtenis die haar 102-jarige moeder nog altijd scherp voor de geest staat. Niets van dat alles. Mevrouw Tobing (73) neemt de drommen Nederlandse toeristen niets kwa lijk. Ze is 24 uur per dag promi nent aanwezig in haar 174 ka mers tellende Toledo Inn Hotel op Samosir, dat merkwaardige eiland in het Toba-meer (het grootste van Zuidoost-Azië). In perfect Nederlands legt ze vrien delijk uit dat we dat soort ge beurtenissen als ware christenen moeten vergeven. Gebeurd is ge beurd, zo zit dat nu eenmaal. Ex-lerares Tobing regeert haar hotel als ware het een Batak-ne- derzetting. Tuktuk Zending en missie hebben een verwoestende uitwerking gehad op het authentieke religieuze le ven in Indonesië. Van koppen snellers zijn de Batak toeristen jagers geworden. Waar nog niet zo lang geleden het animisme hoogtij vierde, heerst nu de Rheinische Missionsgesellschaft. Wuppertal Deutschland. Een he le mondvol, maar elk kind op het nogal toeristische schiereiland TukTuk op Samosir spreekt deze woorden uit alsof het een rozen krans aan het afraffelen is. TukTuk? Jawel, genoemd naar de Nederlandse zendeling Van der Tug. In een dorpje op Samo sir vraagt een meisje van rond de twintig waar ik vandaan kom. Uit Belanda? Spontaan begint ze te zingen: „In Holland staat een huis..:." Wie met een boot rond Samosir vaart, krijgt onwillekeurig het gevoel op het Vierwoudsteden- meer rond te tuffen, met al die geelgekleurde spitse kerktoren tjes op de oever. Aardige mensen hier: nog in de vorige eeuw aten ze elkaar op; tegenwoordig be perken ze zich tot hun honden... 200 snuisterijstalletjes op vijf toeristen. Is dit ontwikkeling? De gids grijnst. „Er zijn niet te weinig toeristen, er zijn te veel Indonesiërs. Vroeger had ieder een te eten, maar door de bevol kingsexplosie lijdt een groot deel nu honger," zo zegt hij op ge dempte toon. En niet voor niets, want ook in Indonesië geldt: ho ren, zien en zwijgen. Nias De voormalige koloniale bewo ner van Sumatra vindt na bijna vijftig jaar weinig meer terug van 'zijn' eiland. Dat ligt op een eiland als Nias, op een steen worp van Sumatra, stevig an ders. Daar hoeft de toerist niet bang te zijn voor tijgers, wél voor verkopers van houten beeldjes en gebruiksvoorwerpen. Ze storten zich met ware doods verachting (en rode tanden van het kauwen van betèlnoten) op de spaarzame toeristen die tot dit rijkelijk tropische eiland, ooit het domein van 'kannibalen en koppensnellers', hebben we ten door te dringen. Nias staat voor Tano Niha, het geen zo veel betekent als 'men seneiland'. De 500.000 bewoners kunnen met behulp van een stamboom zo'n vijftig generaties teruggaan en komen dan bij de eerste bewoners van dit Bounty- eiland. Die zijn uit de hemel neergedaald. Daarbij is niet op de maat gelet. Niassers zijn op merkelijk klein, net als hun hon den, katten en eieren. Dit in tegenstelling tot hun gigantisch ogende huizen. Op Nias, het eiland van de 'tre ma's', wordt de toerist zich be wust van de 'contradictie van het toerisme'. De buitenlandse gasten komen vanwege de onge reptheid; omdat daar steeds meer toeristen op af komen, ra ken natuur en bewoners hun aantrekkingskracht kwijt. Vliegveld Een voorbeeld: het kost nu nog vijf uur om met een busje vanaf het vliegveldje Binaka het nieu we Sorake Beach Resort te be reiken, een jonge loot aan de stam van de Franse hotelgroep Accor op de zuidpunt van het eiland (mits de noodbrug bij Lölöwao niet weer eens inzakt). Om meer buitenlanders te kun nen laten genieten van de uit zonderlijke surfmogelijkheden, overweegt de Indonesische rege ring de aanleg van een nieuw en groot vliegveld in de buurt van (ADVERTENTIE Modezaken flaneren bij voorkeur door de krant. 'Hier spreekt men Nederlands'. Oud-hoofdonderwijzer Sirait (68) moet in Prappat aan het Toba-meer met de verkoop van snuisterijen het hoofd boven water houden. FOTO'S HANS BOS Nias' fraaiste attracties, de au thentieke en bijna 250 jaar oude dorpjes Bawömataluo en Botohi- litanö. Het zijn woonplaatsen met eeuwenoude tradities (en zeer fraaie beeldjes). Zo mogen jongemannen pas trouwen als ze, zonder hun handen te gebruiken, over de twee meter hoge steen in het midden van het dorpsplein kunnen springen. Nu doen ze dat nog voor een grijpstuiver, over een paar jaar neemt de 'dorpsdi rectie' gegarandeerd beroeps springers in dienst. De natte palmbladeren weer spiegelen de tropische zon. Tus sen vredige rijstveldjes priemt een rookpluim en blootsvoetse kinderen zwaaien uitgelaten. Al leen de 'Royal Class Full Music and Karaoke' minibusjes verpes ten de rust. Als het vliegveld er ooit komt, is het slechts een kwestie van tijd voordat dit eiland zich ontwik kelt tot een tweede Bali, inclu sief bedelarij, prostitutie en druggebruik. De paden door het paradijs worden dan vierbaans autowegen. Het bezoek aan dit soort relatief ongerepte samenle vingen limiteren? Prachtig stre ven, maar de werkelijkheid leert dat de mensen op Nias leven op de rand van het bestaansmini mum. Wegen en bruggen zijn belabberd, ambtenaren krijgen slechts de helft van hun loon uitbetaald, de scholen zakken van ellende in elkaar, er is slechts één tandarts op het hele eiland, terwijl de rest van de gezondheidszorg eveneens ner gens op lijkt. Nias is een ruwe diamant die langzaam en wel overwogen gekloofd moet wor den, zo zeggen aanhangers van de 'groei-theorie'. Weigeren Een actuele discussie. Waar ein digt de ontwikkeling en begint de sociale desintegratie? Enkele honderden eigenaren van lapjes grond in de buurt van Sorake Beach hebben uitdrukkelijk te kennen gegeven hun grond niet ten faveure van het buitenlands toerisme te willen verkopen. Ze nemen genoegen met de paar dollars die ze binnenkrijgen door aan Australische rugzaktoeristen hutjes te verhuren. Op Sumatra lijkt de economie het van het natuurbehoud te hebben gewonnen. Over enkele jaren resten van de immense oer wouden alleen enkele natuur parken. Helikopters, voorzien van grote luidsprekers die ka- nonharde house-muziek uitbra ken, drijven de olifanten naar reservaten. Daar wonen ze zo langzamerhand net zo dicht op elkaar als de mensen eromheen. De echo van krakende en vallen de bomen komt steeds dichterbij. Ga op verkenning zo lang het nog kan; ontginning, houtkap en jacht eisen hun tol. Met een beetje geluk vangt u een glimp op van de Orang Kubu, de schu we bosmens, waarvan er nog maar dik duizend op Sumatra leven. De schuld voor de 'ontwikkeling' kan beslist niet alleen de huidige generatie Indonesiërs in de schoenen worden geschoven. Ja cobus Nienhuys kweekte eind vorige eeuw in Deli het beste sigaren-dekblad ter wereld, maar zijn activiteiten hadden wel tot gevolg dat rond 1925 al dik één miljoen hectare oerbos was gekapt... Papieren: Paspoort met minima le geldigheid van zes maanden. Malaria-pillen zijn beslist aan te bevelen, evenals inentingen tegen polio en tetanus. De beste tijd om Sumatra en Nias te bezoeken is de (drogel periode tussen mei en oktober. Geld: Een Nederlandse gulden is circa 1200 rupiah waard. Dollars en travellercheques kunnen in grotere hotels en bij banken worden gewis seld. Creditcards zijn niet overal te gebruiken. Tijdsverschil: Op Sumatra is hel in- de winter vijf uur later, in de zomer zes uur. Talen: Bahasa Indonesia of En gels; circa vijf procent van de be volking op Sumatra spreekt (nog) Nederlands. Hoe er naar toe: Indonesië wordt vanuit Amsterdam diverse malen per week direct aangevlogen door KLM en Garuda. (ADVERTENTIE) F eest met extra miljoenen! De Postcode Loterij bestaat nu precies vyf jaar. Dat vie ren we natuurlijk samen met u! De komende drie maanden kunt u bjj de Postcode Loterij meer miljoenen winnen dan ooit tevoren. Er zjjn extra prjjzen te verdienen in de maandelijkse trekking, maar er komt ook een heel bijzon der verjaardagsspel met een supcrprys. Als u nog niet meespeelde in de Postcode Loterij is nü het moment gekomen om dat wel te doen. U geniet dan volledig mee van alle feestelijkheden die we voor onze deelnemers in petto hebben. 170 miljoen En feest wordt het, want we mogen blij zijn met vijf jaar Postcode Loterij. Blij omdat 6 miljoen prijswinnaars de afge lopen jaren in totaal 170 mil joen gulden wonnen. En blij omdat in diezelfde vijf jaar heel veel goed werk kon worden gedaan door de goede doelen. joen. Elke week kunt u een ver mogen winnen met de Bingo Jackpot. En de komende drie maanden zijn er de jubileummiljoenen. Met als klapper het extra spel, waarover u heel binnenkort meer zult horen. De komende drie maanden vallen extra miljoenen! Vul dus nu de bon in en doe hem vandaag nog op de bus om dit feest niet te missen. Reinout Oerlemans met de geluk kige winnares van de Straatprijs van afgelopen zondag. Wordt u de gelukkige winnaar van de extra jubileummiljoenen Jubileummiljoenen De Postcode Loterij gaat door. Elke maand zijn er weer meer dan honderdduizend prijzen. Elke maand maakt u kans op de Mega Jackpot van 2 tot 7 mil- POSTCODE De Bingocijfers getal 1 t/m 21 20 08 18 15 11 21 36 04 25 03 30 40 42 39 02 43 17 19 16 06 41 Hebt u met deze 21 getallen een volle kaart, dan wint u de Bingo Jackpot De overige Bingoprijzen Als u bij 22 t/m 36 getallen een volle kaart heeft, valt u ook in de prijzen. getal 22 t/m 36 14 09 01 32 44 26 05 24 25.000,- 10.000,- 5.000,- 2.500,- 1.000,- 500,- 100,- f 50,- 31 38 22 37 29 27 10 40,- ƒ30,- 25,- 20,- 15,- 10,- ƒ5,- 1223 ET 1223 ET 030 ffl^Ja, ik wil meedoen aan de Nationale Postcode Loterij inclusief de bingoprijzen en de Jackpot. Ik machtig u hierbij tot wederopzegging eenmaal per maand het aangekruiste bedrag van onderstaande rekening af te schrijven. A.u.b. uw keuze aankruisen en verder invullen in blokletters. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar. O 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) 40,- (vier lotnummers) 30,- (drie lotnummers) Naam:1Q dhr. Q mevr. Adres: Postcode: Plaats: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- Tel. Postbanknummer: Datum: Handtekening: Banknummer: Bon uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) opsturen naar: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, ^^501 ZV Den Haag. 131.95.01 NEDERLAND 1 07.00 tekst tv 10.00 Ik Mik Loreland 10.20 Ferhalen fan een mu (tot 10.40) 11.00 (TT) Bio-bits onderbouv 1 11.25 Tekst tv 16.23 Nieuws voor doven slechthorenden 16.30 Tee Vee Studio. Gast: ne Tertsen 17.01 Sporen: Oud worden, mentaire 17.38 De confettidub: De Stimpy Show, animatie 18.06 Boggle, spelletje 18.33 Thunderbirds, poppense 18.59 (HV) (TT) Yoy, reportag 15-jarige Herbie, geboren in Sur en getogen in Amsterdam, neen mee in zijn wereld van Kawina-m< 19.31 Backstage, reportages i wereld van glitter en glamour 20.00 (TT) Journaal 20.29 Zo vader, zo zoon, spelle 20.55 Blik op de weg, verkee gazine met de verborgen camera 21.23 Televizier, actualiteiten 21.57 Rondom tien, praatpro ma: Alle schepen achter je verbra/ 22.41 (TT) Langs heilige hu reportage 23.21 (TT) Orde op zaken, a magazine 23.49 Journaal 23.54 Nieuws voor dover slechthorenden NEDERLAND 2 Journaal Lingo, spelletje Journaal Ontbijt TV met 08.00 Jou Journaal Boggle, spelletje Journaal (PP): GPV Kook tv Zonder verleden toekomst, documentaire 10.18 Klassieke mechanica I De geld- en effectenhaij Rondom tien: Dikke men (Veronica) auto, magazl| (TT) Opsporing verzo Journaal (TT) Lingo, spelletje Kassa!, consumentenmaij (TT) De wereld van wijn Büch, reisreportage 14.40 Marco Polo Lola da musica, popmu2 Dierenmanieren (TT) Journaal World of Survival: Bed 07.00 07.06 07.30 07.33 08.28 08.33 09.00 09.05 09.08 09.29 10.48 11.24 12.06 12.31 13.00 13.07 13.34 14.04 15.05 15.31 16.00 16.05 reuzen 16.35 Classic Cartoons, teken| 16.40 Samson 17.20 CVTV: Xenomania, jor| magazine 17.58 (TT) 2 vandaag, actual met om 18.00 Journaal, 18.39T tjournaal en 18.47 Hoofdpunten nieuws SUSKE EN WISKE: Dt Hglto JR-S2come w LJ/it come in i Over M n BOES ONTDEK DE VERSC 6689

de Stem | 1995 | | pagina 16