Zeeuwse boeren en tuinders lijden minder wildschade Piet de Winde ging dwars door de linies Lyon Steunpunt vervangt Ruschevliet PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Utrechtse j DE STEM ZEELAND Ontbering Witte lap Sjampetter Tarzan P. Koers wint generaal kampioenschap De Vrede Oostburg krijgt bijdrage provincie voor wijksteunpunt Breskens Sas van Gent Str eekfoto's in IJzendijke Oud-raadslid P. Van Maele overleden DINSDAG 10 JANUARI1995 C3| Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse boeren en tuinders hebben in 1993 be duidend minder wildschade geleden dan het jaar ervoor. In totaal werd een bedrag van 520.000 gulden schade loosstelling uitgekeerd, een daling van 22 procent, want in 1992 was dat nog ruim 660.000 gulden. Dat is grotendeels te danken aan het gunstige weer, waardoor vooral het waterwild minder op de akkers zat te vreten, meldt de Zeeuwse Wildschadecommissie in haar jaarverslag over 1993. De schade door waterwild nam weliswaar fors af, maar houtdui ven en fazanten berokkenden re latief gezien meer schade dan in de voorgaande jaren. De duiven en fazanten hadden het vooral voorzien op velden met bloem kool en broccoli. Het waterwild veroorzaakt in Zeeland al jaren de meeste scha de. De rotganzen, kolganzen en smienten (een eendesoort) zijn hiervoor verantwoordelijk. Sa men bedroeg de schade door de ze soorten 80 procent van de totale schade, ten opzichte van 1992 is dat een daling met 11 procent. De schade door grauwe ganzen, wilde eenden en meer koeten, vooral op velden met graszaad en tarwe is in het ver slagjaar toegenomen. Dat de vogels soms voor forse claims van de boeren kunnen zorgen bewijst een in het verslag opgenomen lijst van gesignaleer de gevallen. In Terneuzen bij voorbeeld bezorgde één bezoek van een vlucht houtduiven op een akker een tuinder een schade van bijna negen mille. Die scha de is vergoed. De commissie kreeg in het ver- 'slagjaar 366 verzoeken tot uitbe taling, hiervan werden er 257 gehonoreerd. Nadat het Eerste Canadese Leger in september 1944 door Vlaanderen was opgerukt, was alleen nog een deel van de zuidelijke oever van de Wester- schelde in Duitse handen ge bleven. Dat gebied werd be grensd door het Leopoldkanaal, De Braakman, de Westerschel- de en de Noordzee. De Duitsers noemden het de Schelde Fes- tung-Süd, de Canadezen de Breskens Pocket. Het omvatte West-Zeeuws-Vlaanderen en een strook Belgisch grondge bied tot aan het Leopoldka naal. Vanuit dit ingesloten ge bied werden verschillende po gingen gedaan om door de li nies te komen. De bekendste is die van Piet de Winde. Deze slaagde erin door De Braakman, een afstand van hemelsbreed tweeëneenhalve kilometer, Oost-Zeeuws-Vlaan deren te bereiken. Negentien jaar oud, geboren en getogen in Breskens, was hij al vroeg ac tief in het verzet. Bij hem thuis zat een Canadese piloot verbor gen. Hij was een uitstekend zwemmer. De Braakman was toen nog niet ingedijkt. In het midden lag een grote zandbank, de Savojaardplaat, die nagenoeg in alle Canadese bronnen werd genoemd. Op 27 september 1944, om half tien 's avonds, begon hij aan zijn tocht in het donker. Vanaf Nummer Zeven, ten oosten van Hoofdplaat, stak hij in een rub berbootje van wal. Hij was ge kleed in de pilotenjack, vlieger- kap en handschoenen van de Canadese vlieger, die bij hen ondergedoken zat en in het be zit van zijn persoonlijke docu menten. Het was ruw weer en een onstuimige zee, windkracht zeven met regenvlagen en een temperatuur van negen graden Celsius. Johnny Cauwels, bijgenaamd Tarzan, (rechts) in Canadees uniform tijdens de bevrijdingsfeesten in 1945. Enige tijd na zijn vertrek raak te het bootje zodanig bescha digd dat hij er niet meer mee verder kon. Zwemmend en wa dend vervolgde hij zijn tocht en bereikte hij de overkant. Na bij een boederderij te hebben aan geklopt en wat bijgekomen te zijn van de doorstane ontbe ring, werd contact opgenomen met het Canadese hoofdkwar tier. Piet de Winde werd later ingeschakeld bij de Canadese inlichtingendienst en was erbij toen de Duitse bevelhebber Knut Eberding in Knokke ge vangen werd genomen. Hij werd onderscheiden met de Bronzen Leeuw. Het Algemeen Dagblad van zaterdag 20 okto ber 1984 gaf hierover onder de kop 'De leeuw van Zeeland' zijn relaas. „Toen ik na acht uur zwemmen uit het water stapte was mijn huid zo week geworden, dat ik me aan scher pe grassprietjes al opensneed." En verder: „Ik berekende dat ik met die sterke stroming zo'n twintig kilometer moest zien te overbruggen. Het zijn er, dacht ik, vijf meer geworden." Toen ik enige maanden na het verschijnen van dit artikel in Westkapelle in West-Vlaande- ren een lezing had gehouden over de oorlogsgebeurtenissen, werd ik aangsproken door twee Belgische officieren. Zij waren belast met de samenstelling van een rapport over het uithou dingsvermogen van militairen in oorlogstijd. Zij wezen mij op dat artikel en verklaarden dat men zonder beschermende kle ding bij die weersomstandighe- zorgen niet in de sloten terecht te komen of tegen het prikkel draad van de weideafrasterin- gen. Het laatste stuk voor Ramskapelle hadden ze geluk. Van een boer konden ze een kano lenen! Aangekomen in het droog ge bleven Ramskapelle, dat door de bevolking grotendeels verla ten was, meldden ze zich bij de veldwachter. Daar konden ze zich wassen en warmen. Na in een stal overnacht te hebben bracht de veldwachter hen met een bootje een eind op weg. Ze moesten verder maar op eigen gelegenheid over de kanalen, die de grens van het ingesloten gebied vormden, zien te komen. Doch toen ze na nog wat ploe teren op de kanaaldijken Duit se wachten en mitrailleurop stellingen zagen, kregen ze in de gaten dat er daar geen door komen aan was. Tot hun mid del door het water wadend werd de terugtocht naar Ramskapelle en Knokke aan vaard, vanwaar ze weer op de fiets terugreden naar Sluis. De ze poging was mislukt. Bram van Sprundel den en die temperatuur spoedig onderkoeld raakt en het onmo gelijk is om het dan langer dan tien tot twintig minuten zwem mend uit te houden. Men kan een moedige daad ook overdrij ven! Diezelfde dag probeerden twee jongemannen het ook aan de andere kant. Het waren de 23-jarige Piet Verhage uit Sluis en de 20-jarige Bram van Sprundel uit Aardenburg. Doel was het verbroken rechtstreeks radiocontact tussen de verzets beweging en de geallieerden te herstellen. Vanuit Sluis vertrok het tweetal op de fiets in de richting van Knokke, waar in een café contact gezocht werd met de Witte Brigade. Deze adviseerde via het dorp Ramskapelle te gaan, op onge veer 500 meter van de kanalen gelegen. Ze kregen een aanbe veling mee voor de 'sjampetter', de veldwachter ter plaatse. Het land daar was door de Duitsers onder water gezet. In regen en wind werd de tocht door het watergebied onderno men. Het was zaak om op de polderweggetjes te blijven, die gemarkeerd werden door wil gen en andere begroeiing en te Bram van Sprundel zou later, op 19 oktober, een van degenen zijn die, nadat de Duitsers uit Aardenburg waren weggetrok ken, op weg gingen naar Eede om contact te zoeken met de Canadezen. Onderweg ont moette hij een andere Aarden burger, Izaak Puyenbroek, die dat eveneens van plan was. Sa men trokken ze langs de Rijks weg naar Eede, waar ze nabij het grenskantoor met een witte lap zwaaiend de eerste gealli eerde militairen ontmoetten. Ze werden naar een command opost gebracht, vanwaar ze per jeep via Maldegem naar het hoofdkwartier te Adegem wer den gebracht. Daar deden ze hun verhaal. Teruggebracht naar Maldegem werden ze in een grote kantine in de Schouwburgstraat vergast op een uitgebreide maaltijd en kregen ze chocolade en sigaret ten. Na het middaguur gingen ze met een groepje van onge veer twintig militairen terug naar Aardenburg. Dit waren de Schotten die Aardenburg be vrijdden. Een ander die door de linies ging was Adriaan de Winter uit Aardenburg. Hij ging op 17 oktober, in opdracht van zijn commandant van de P.A.N. (de Partizanen Actie Nederland), met een rodekruisarmband door het verdronken niemands land en slaagde erin de Cana dese linies te bereiken. Hij was al op 2 oktober in het sperge bied door de Duitsters opge pakt en vastgezet. Toen hij de volgende dag door de Duiters Piet de Winde (links) was aanwezig bij de gevangenneming van de Duitse generaal Knut Eberding. Piet Verhage tewerkgesteld werd slaagde hij erin te ontsnappen. Los van elkaar zijn ook ver schillende andere personen na het terugtrekken van de Duit sers op 19 oktober, in de rich ting Eede vertrokken, onder andere Johan Trapman, Jopie Commelin en Louis Cauwels. Mogelijk zijn er nog meer ge weest. De 20-jarige Bertrand Ballegeer uit Aardenburg had geen Duitsers of Canadezen ge zien totdat hij bij de brug van Strobrugge door geallieerde militairen werd opgepikt en naar het stadhuis van Malde gem gebracht. Daar moest hij onder bewaking van de Witte Brigade blijven. Een bijzonder iemand was Joh nny Cauwels, beter bekend on der zijn bijnaam Tarzan. Hij was als kleuter met zijn ouders naar Amerika geëmigreerd, had daar op school Engels geleerd en was later met zijn ouders naar Aardenburg teruggekeerd. Hij was bij de bevrijding 23 jaar en stond bekend om zijn bravourestukken. Tarzan ging eveneens naar de Canadezen toe nadat de Duit sers Aardenburg hadden verla ten, maar gewapend en met twee Duitse krijgsgevangenen. Drie dagen later ging hij weer door de linies, nu tussen Aar denburg en het nog niet bevrij de Oostburg. Op 22 oktober verscheen hij op de hofstede van A. de Nood in het midden van de Henricuspolder ten noordwesten van Oostburg, waar nogal wat geëvacueerden uit Aardenburg en Eede zaten. Hij deed daar zijn verhaal hoe hij door de linies naar de Cana dezen was gegaan en hoe Aar denburg en Eede bevrijd wa ren. De evacuées luisterden aan dachtig toe. Nu was hij door de linies gekomen om boodschap pen over te brengen en vroeg aan de mensen op de boerderij of ze boodschappen hadden mee te geven. Hij had niet veel tijd, moest hier en daar nog zijn en was op weg naar Groede. Van Groede ging hij weer terug door de linies naar Aarden burg. Naar verluidt verzamelde hij inlichtingen voor de Cana dezen. Van onze duivensportmedewerker Sas van Gent - Het generaal kampioenschap over het vlieg- seizoen 1994 is bij de postdui venvereniging De Vrede te Sas van Gent gewonnen door P. Koers. Dit na een spannende strijd met Th. van Zeele, die met totaal van 63.321 punten -slechts 115 minder dan win naar Koers- tweede werd. De derde plaats werd opgeëist door B. van de Berghe, terwijl de combinatie E. en L. Breepoel gevolgd door de com binatie Elegeert, respectieve lijk vierde en vijfde werd. De verdere top-tien wordt ge vormd door 6. G. Snelders. 7. R. van de Berghe, 8. P. Goos- sen, 9. R. de Caluwé, 10. A. de Caluwé. De in 1891 opgerichte Sasse postduivenvereniging telt ruim vijftig actieve leden en spelen de donateurs, die in het vlieg- seizoen wekelijks een aantal van hun duiven voor de ver schillende wedvluchten inzet- ten. Hoewel De Vrede niet de grootste vereniging is in de Kring Midden-Zeeuws-Vlaan- deren van de afdeling Zeeland van de NPO, (Nederlandse Postduiven Organisatie), scoor den enkele leden vorig jaar weer hoog in de eindklassering van het spel in Kring- en Pro vinciaal verband. De vereni ging organiseert ook elk jaar in december een grote kampioe nendag, die elke keer weer op een grote belangstelling kan rekenen. Dit jaar wordt die voor de vijftigste keer gehou den. Aangeduide kampioenschappen 1994 Vitesse oude duiven: 1. P. Koers, 2. B. van de Berghe, 3. Th. van Zeele, 4. R. van de Berghe, 5. G. Sneldrs. Midfond oude duiven: 1. P. Koers, 2. Combinatie Elegeert, 3. R. van de Berghe, 4. G. Snelders, 5. R. de Caluwé. Fond oude duiven: 1. Com binatie Visser/Lensen, 2. Th. van Zeele, 3. R. de Caluwé, 4. H. van de Veeke, 5. Combinatie Elegeert. Overnachtfond oude duiven: 1. G. Begijn, 2. G. Snelders, 3. Combina tie Geernaert/Betue, 4. H. van de Veeke, 5. A. de Caluwé. Vitesse jonge duiven: 1. B. van de Berghe, 2. Th. van Zeele, 3. E. en L. Breepoel, 4. P Goossen, 5. P. Koers. Fond jonge duiven: 1 G. Snelders, 2. H. van de Veeke, 3. P Koers, 4. P. Goossen, 5. F. van Geel. Onaangeduide kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. Th van Zeele, 2. B. van de Berghe, 3. P. Koers, 4. R. van de Berghe, 5. E. en L. Breepoel. Midfond oude duiven: 1. P. Koers, 2. Combinatie Elegeert, 3. Th. van Zeele, 4. G. Snelders, 5. R. de Caluwé. Fond oude duiven: 1. H. van de Veeke, 2. R. de Caluwé, 3. Combinatie Visser/Lensen, 4. M. Klaassen, 5. Combinatie Elegeert. Overnachtfond oude duiven: 1. H. van de Veeke, 2. Combinatie Geer naert/Betue, 3. G. Begijn, 4. A. de Caluwé, 5. G. Snelders. Vitesse jon ge duiVen: 1. E. en L. Breepoel, 2. Combinatie Elegeert, 3. B van de Berghe, 4. P. Koers, 5. P. Goossen. Fond jonge duiven: 1. Combinatie Elegeert, 2. E. en L. Breepoel, 3. Combinatie Geernaert/Betue, 4. H. van de Veeke, 5. G. Snelders. Van onze verslaggever Oostburg - De komst van een wijksteunpunt in Schoondij- ke is het maximaal haalbare als alternatief voor de slui ting van het bejaardenoord Ruschevliet. Daarom stellen burgemeester en wethouders van Oostburg aan de gemeenteraad voor het eerder verstuurde beroepschrift tegen de Nota Ouderenzorg van de provincie in te trekken. In deze nota is onder andere opgenomen dat Ruschevliet in Schoondijke wordt opgedoekt. De Stichting Protestantse Oude renzorg (SPO) kwam vervolgens met het alternatief voor een wijksteunpunt. Gedeputeerde Staten zijn bereid een eenmalige bijdrage van 350.000 gulden te verstrekken. Deze bijdrage is be doeld voor de bouw en de inrich ting van het wijksteunpunt. Door de bijdrage van 350.000 gulden voor het wijksteunpunt is volgens het 'college de voor naamste grond onder het be roepschrift vervallen en daarom wordt aan de gemeenteraad ge vraagd het beroepschrift in te trekken. Eenmalig Directeur H. Masclee van de SPO ziet liever dat de provincie een structureel bedrag voor de exploitatie van het wijksteun punt uittrekt. „Het bedrag van 350.000 gulden is slechts eenma lig. De provincie stelt wel struc tureel zestigduizend gulden op jaarbasis beschikbaar maar dat is alleen bedoeld voor de zorg verlening. Als het gaat om de exploitaitie geeft de provincie niet thuis. Dat is een probleem. We overleggen momenteel met de gemeente Oostburg en de Stichting Thuiszorg over de ex ploitaitie maar het is nog niet bekend hoe we dat probleem oplossen. Ook praten we over de totale bouwkosten van het wijk steunpunt. We hebben diverse schetsen ingediend maar het is nog niet bekend hoe het steun punt eruit komt te zien." Sloop Masclee verwacht wel dat het gebouw van het bejaardenoord ■Ruschevliet binnen afzienbare tijd wordt gesloopt. „We wach ten op de vergunning tot sloop. Naar ik heb begrepen is die onderweg. De sloop moet dus snel kunnen gebeuren." „Splfjten is nooit 1 een op Wim Ko TENTOONSTELLING - Op dit moment exposeert me vrouw De Brock-Depape in de expositieruimte van de VSB- bank van Breskens in de Dorpsstraat. Zij maakt com posities en figuren van schel pen. De schelpen die zij voor haar kunstwerken gebruikt, zijn gevonden langs de kust vanaf Breskens tot het Bel gische De Panne. Ook schel pen uit Frankrijk zijn ver werkt. Mevrouw De Broek heeft geen kunstzinnige oplei-1 ding gevolgd en maakt de werken als vrijetijdsbesteding. De expositie duurt nog tot 28 februari en is te bezichtigen I tijdens kantooruren. OUD PAPIER - Zaterdag 141 ■januari wordt het oud papier weer opgehaald door bestuur en leden van harmonie De Vereenigde Vrienden. Zij be ginnen hiermee om 9 uur. BeVoBo Hulst Hulst - In het Hulster be- drijfsvolleybal zorgde Jong Morres 2, een team van 14-ja- rigen, bij de vrouwen voor een verrassing. De equipe van coach Herman Rammeloo won met 1-2 van Lybeert/Verstrae- ten. De basis voor de uiteinde lijk nipte zege werd in de eerste set gelegd. Deze werd met 15-13 gewonnen. De tweede set ging met dezelf de cijfers naar de ploeg van aanvoerster Denise Herre- wegh, waarna de derde set allesbeslissend werd. De jonge garde van aanvoerster Mir- riam Ribbens trok deze, samen met speelsters als Dimphy Buysse, Liesbeth Westplat, Martine Rammeloo, Inneke Taelman, Tischja van der Vloet en Suzanne van der Gucht, met 11-15 naar zich toe. De 1-2-zege werd daar mee een feit en was tevens de verrassing van de week. Bij de mannen was de setzege die De Sterre tegen Smash 2000 pakte verrassend. Smash 2000 won weliswaar met 2-1, maar kwam toch op zes pun ten achterstand van leider Broomchemie te staan. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Van Damme-Van Waterschoot 0-3 (0-15, 7-15, 9-15), SC Morres-Ferket en De Maat 2-1 (15-9, 14-15, 15-13), SC Morres 2-A-Markt 2-1 (15-0, 7-15, 15-8), Voorwaarts-Rhodos 0-3 (7-15, 13-15, 5-15), Lybeert/ Verstraeten-Jong Morres 2 1-2 (15-13, 13-15, 11-15), CVC-Za- man 0-3 (12-15, 3-15, 5-15). Tweede klasse: Ivens-Nelemans 0-3 (5-15, 12-15, 14-15), 't Hoeks- ken-Jong Morres 3 3-0 (15-12, 15-4, 15-3), Jansenius-SC Morres 3 3-0 (15-14 15-7, 15-11), De Sterre-SC Morres 3 1-2 (15-10, 6-15, 9-15), Wentzler/Pauwels- Jansenius 2-1 (15-5, 11-15, 15-3). MANNEN Eerste klasse: Smash 2000-De Sterre 2-1 (15-7, 15-10, 13-15), Luctor-CVC/Doolaege 3-0 (15-3, 15-4, 15-11), Broomchemie 2-Rhodos 3-0 (15-9, 15-5, 15-1). Tweede klasse: Brandax-Ambulo 3-0 (15-6, 15-5, 15-10), Luctor 2-ABN/Amro 0-3 (8-15, 7-15, 4-15), 't Jagertje-De Vos/Egger- mont 2-1 (10-15, 15-7, 15-8), Rijk-Jong Morres 0-3 (12-15, 11-15,7-15). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Zaman 12-31, Rho- dos 13-29, A-Markt 13-28, Jong Morres 12-22, Van Waterschoot 12-22, Lybeert/Verstraeten 13-22, SC Morres 2 13-21, Van Damme 13-18, Ferket en De Maat 13-15, SC Morres 13-15, Voorwaarts 13-12, Jong Morres 2 13-8, CVC 13-6. Tweede klasse: Nelemans 13-36, Broomchemie 12-29, Rhodos 2 12-28, Wentzler/Pauwels 12-26, Van Wesemael 13-26, SC Morres 3 13-20, Jansenius 13-20, CVC 2 13-16, 't Hoeksken 13-15, De Sterre 12-12, Ivens 13-11, Jong Morres 3 13-7, Rabo 12-0. MANNEN Eerste klasse: Broomchemie 15-39, Smash 2000 15-33, Broom chemie 2 15-23, Luctor 15-23, Rhodos 15-21, CVC/Doolaege 15-19, De Sterre 15-16, De Trou badour 15-5. Tweede klasse: Brandax 11-30, Jong Morres 12-26, ABN/Amro 13-26, Jansenius 11-25, 't Jagertje 12-25, De Vos/Eggermont 12-17, Van Westen 12-13, Ambulo 11-8, Luctor 2 12-4, Rijk 12-2. Recreatief zaalvoetbal Oostburg Oostburg - In het West- Zeeuws-Vlaamse recreatieve zaalvoetbal zaten de eerste klassers afgelopen week nog in het kerstreces. De tweede en derdeklassers kwamen wel I in actie. In de tweede klasse komt Sun- set Boulevard na de winst, op Gemeente Oostburg op de tweede plaats. Dit mede door dat Stekelinck van Groosman/ Pacojeans verloor. Hekkeslui- ter de Zwart begon het nieuwe jaar m> t winst op Meeusen e krijgt a insluiting met de rest van de «edreigde ploegen. de derde klasse begon Chez I Rene op o izelfde lijn als waar het jaar mie afgesloten werd, verliezen, ','ot twee keer toe li zelfs. Eerst 'an Van Looy en op de geliet -oosde vrijdaga- vond van Jopie. Achter het ongenaakbare Valentine1 wordt de strijd om de tweede promotieplaats hier interes- sant. Opties deed door winst op Wielewaal uitstekende ken. UITSLAGEN Tweede klasse: Deltan-Omnisport II 5-4, Sunset Boulevard-Gemeente Oostburg 3-2, Groosman/Paco- jeans-Stekelinck 5-3, De Zwart- Meeusen 2-1. Derde klasse: Telepost-Valentine 2-4, Van de Sande-Riemens 5-4, Wolf-WOD/St.-Pierre 3-5, Chez René-Van Looy 1-2, Wielewaal- Opties 3-4, Jopie-Chez René 7-1. STANDEN Tweede klasse: Boemerang 10-19, Sunset Boulevard 9-13, Stekelin- ll ck 10-12, Deltan 9-10, Groosman/ j Pacojeans 9-10, Bon Ami 10-10, Omnisport 10-10, Gemeente Oostburg 10-6, Rode Leeuw 10-6, i Meeusen 10-6, De Zwart 9-4. Derde klasse: Valentine 9-18, j Wielewaal 10-14, Van de Sande I 10-13, Wolf 9-12, Opties 10-12, Telepost 9-9, WOD/St.-Pierre 7-7, Van Looy 10-7, Riemens 10-5, Jopie 10-5, Chez René 10-2. Sport 40+ Kapelle - De Zeeuwse Sport- raad start donderdag 12 ja- nuari met de activiteit Sport 40+ in sportcentrum Groene- woud te Kapelle. Mannen en vrouwen vanaf veertig jaar kunnen van 18.30 tot 19.301 uur wekelijks een uur actief sporten onder deskundige lei ding. De sporters betalen, na de gratis kennismakingsles vat I 12 janmuari, 3,50 per keer, Er wordt op een actieve, ge zellige en verantwoorde ma nier sport en spel aangbeedeo I Van badminton tot volleybal en van grondoefeningen tot] recreatiespelen. Bedrijfscompetitie squash Terneuzen - Squash op een] sportief en goed niveau, was de beoordeling na de eerste wedstrijddag in de eerste klas se van de bedrijfscompetitie j| squash in Foaks. Spelers als Peter Adriaanse] van Avis, Ko de Ruijter 1 Marcel Wisse van Foaks 1, II Peter de Bevere van Flying] Dutchman en Jean-Paul Baert en Raf de Wever, respectieve lijk van Pannenschuur en Pet-1 rus Paulus, zorgen in het bijzonder voor het attractieve I spel. Pannenschuur was overi-1 gens het enige team dat volle winst behaalde, zou tegen Avis als tegen Flying Dutchman. UITSLAGEN Avis-ING 3-1, Avis-Pannen-1 schuur 0-4, Foaks 1-Petrus I Paulus 3-1, Flying Dutchman* I ING 2-2, Flying Dutchman-Pan* J nenschuur 0-4, Petrus Paulus-1 Avis 2-2, Foaks 1-Foaks 2 4-0. Van onze correspondent IJzendijke - Vanaf 4 fe bruari is in het Streek museum in IJzendijke de voor j aarstentoonstelling 'foto's van eigen streek' te zien. Voor deze tentoonstelling, die tot en met zaterdag 1 april te bekijken is, hebben zich inmiddels al 44 deelne mers gemeld, die elk twee foto's mogen exposeren. De meer dan tachtig foto's zullen een boeiend beeld ge ven van de eigen streek. De openingstijden van het mu seum zijn dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het ouhl gemeenteraadslid van de gr| meente Aardenburg P j Maele is vrijdag op 68-jari?[ leeftijd overleden. Hij is van 1974 tot 1990 lid *4 de Aardenburgse gemeentel8*] geweest. Van Male maakte efll deel uit van de lijst van Wf Standaert. In 1982 richtte hij J lijst Van Maele op. In die howj nigheid maakte hij tot 1990 uit van de gemeenteraad in Kikkerstad. Naast het raadslidmaatschap Van Maele ook in de 1 commissie. ik Door Wil Kester De laatste dagen belee ze als in een roes. Nieti vreemd, want vorige w tekende Denise Jannah exclusief contract v drie cd's bij Blue Note, meest prestigieuze jazq bel ter wereld. De Utrechtse vocaliste daarmee de eerste die in de geschiedenis van vaderlandse jazz zo schopte. Dat is zelfs derlands 'first lady of ja Rita Reys niet gelukt, bracht het in 1956 tot in New York opgenon stukken met Art BlaM Jazz Messengers. Denise Jannah blijft opmerk^ nuchter onder alle loftuitir die zij de afgelopen tijd over I heen heeft gekregen. Natuur! ze geniet ervan. „Maar ik blf alles gewoon dezelfde De Jannah hoor," vertrouwt zei toe. Druk, druk, druk. De agd van Denise Jannah ('Janna! een verbastering van mijn t\ de doopnaam Johanna. Bekt ker') is overvol. De pers valt 4 haar heen, het werk (jazzdocj1 aan het conservatorium in terdam en een workshop g^ bij toneelgroep De Nieuw sterdam) gaat gewoon door; 1 dat ze afgelopen weekend vliegtuig naar New York nemen om met de mensen ■Blue Note te praten over| opname van haar eerste cd het label. Het is dan ook niet eenvoij om een afspraak met De Jannah te maken. Een gezan lijke treinreis mislukt, dool de zangeres zich verlaat. Tv- namen in een kerkje te voor de talkshow van Ursu Geer lopen zover uit, dat ze puf meer heeft. En vervolj gooien de weergoden roet in eten. Uiteindelijk besluiten het interview telefonisch te - tussen het pakken van de fers en het bezoeken van een nieuwjaarsreceptie in. Maar erg gebukt gaat Del Door onze correspondent Wilko Voordouw Lyon/Parijs - In een park in de Franse stad, reet naast de Villa Lumi. staat een bouwval, vloekt met de omgeving. park is keurig aangeha; ue villa ziet er fraai op knapt uit, de straat is kef betegeld. En toch zal j bouwval nooit worden sloopt. Want de bouwval is geschil lis, is eeuwigheid. Hier weri eerste film gemaakt. De r ijzeren bint is misschien 1 toegevoegd, maar de muren nog origineel. De voormalige briekshal is in de adelstand heven, ook al valt dat -1 niet te zien. /eel filmfanaten gaan 11 Lyon om zich voor de op ins en staande muren te laten f graferen. Sommigen klim! zelfs over het hekwerk om e laten vastleggen met de nievideo. 2e leggen dan dez e weg af als de ongeveer v onderd arbeiders van de nnek van de gebroeders Lui f- Ze verlaten de fabriek gaan naar huis. Een remake Le Eerste Film. yon is er maar wat trots opi ne stad de geniale gebroet „T\èra in haar midden h gehad. De huidige reclame» P gne, gericht op bedrijven! m de Midden-Franse 1 uden moeten vestigen, nol p mtvindmg van de film T®van de unieke zaken, dil „JKn tat stand kunnen won stit, f°T De straat van het Dlaio L"mière "I d« Wijk M fw. ,lr' het achtste arrondil nipt! .Van Lyon heet niet I ets rue du premier Film'! Bprt afkomstige regis: Bertrand Tavernier is sa vnnf., !!rgemeester Michel sie w! +rTVan de feestcomil Frank- "1 Ly°n> of beter gezi; de faat de geboorte fL u herdenken. 1 tiental?16 door zuUen| allen, honderden eve1

de Stem | 1995 | | pagina 14