Zeeuwse politie: krachtige aanpak van drugtoeristen Gft-inzameling Hulst gaat beter Ik hou van rust, orde en schoonheid DAG klapper POLITIE rapport UITSLAGEN Wethouder Van de Voorde: 'Regels inzameling worden nu goed nageleefd' De Nachtuuln houden weer traditionele schuurfeesten Van Bij Ons houdt weer bonte avond in Hulst Mondriaanjaar Zeeland is succesvol verlopen Ronny Ivens krijgt culturele aanmoedigingsprijs van gemeente Hulst r particulieren Meiavond examens t editie zeeland Bezorger Gefeliciteerd Jeugdsoos ui Malpertuus DE STEM ZEELAND ji^ DINSDAG 10 JANUARI 1995 20.00 uur Interview with the Vampi re VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Color of night 20.00 uur Junior GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The chase 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Milk money 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The mask 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 20.00 en 22.30 uur Nostradamus 20.00 en 22.30 uur Sirens 14.30 en 17.00 uur Miracle on 34th Street 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Timecop 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Lion King 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur Max 17.00 en 22.30 uur Blown away 20.00 en 22.45 uur Pulp Fiction 14.30 en 17.00 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur The Lion King 20.00 uur The Mask 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Timecop THEATER naar grensoverschrijdende criminaliteit zich op richt. Na een jaar onderzoek is het bijna zover dat er meer duidelijk heid is over de omvang van de drugpro blematiek. „We hebben elkaar steeds onvoldoende duidelijk kunnen maken wat gedogen inhoudt," zegt Prince. „In België ge doogt men softdrughandel namelijk ook. Ook daar zijn koffieshops te vin den, en de agent loopt er gewoon voor bij. Het verschil met Nederland is al leen dat de Belgen dat niet hardop zeggen." buitenlanders die drugs komen halen. „Dat geeft ook de Zeeuws-Vlaamse be stuurders de verplichting zoveel moge lijk te kiezen voor een eenduidige lijn in de aanpak van de drugsproblematiek," zegt Siersema. „Het gedoogbeleid moet gekoppeld worden aan bestuurlijke verantwoorde lijkheden. Want aan het drugsprobleem kleven twee aspecten. Een justitiële kant en een bestuurlijke. Daar moet een eenduidige structuur in komen." Het drugprobleem is een van de aan dachtsvelden waar de Euregiostudie land, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland. De uitvoering van het Schengenver- drag, ondertekend in juni 1990, is na de goedkeuring door de nationale parle menten tot op heden steeds opgehou den. Dat had enerzijds te maken met technische problemen, maar was ook het gevolg van politieke bezwaren. Frankrijk met name vreesde dat Schen- gen zou leiden tot een ongeremde invoer van drugs uit Nederland. Het Verdrag bevat nu echter de verplichting dat de lidstaten streng op moeten treden tegen Van onze verslaggever middelburg - De invoering van een gedoogbeleid ten aanzien van softd rugs in Zeeland biedt drugtoeristen nog geen vrijbrief om hier pro bleemloos inkopen te komen doen. [jet Verdrag van Schengen ver plicht Nederlands straks zelfs om j krachtdadig op te treden tegen bui tenlandse drugkopers. Als een Belg of een Fransman in Zeeuws-Vlaanderen drugs komt kopen en die vervoert, kan daar krachtiger tegen opgetreden worden dan tegen Nederlanders". Dat zegt P. Prince van de politie Zee land. Samen met zijn collega H. Sierse ma werkt hij mee aan het onderzoek van de Euregio Scheldemond om op bestuurlijk en justitieel niveau tot grensoverschrijdende samenwerking te komen in de strijd tegen de criminali teit. Het Verdrag van Schengen moet eind maart formeel van start gaan. Het ver drag regelt onder meer het vrij verkeer van personen binnen de Benelux, Duits- TERNEUZEN Theaterteater - 'Fernando, tango' Zuidlandtheater - 20.00 uur 15 20) DIVERSEN AXEL Christelijke openbare biblio theek - expositie 'Alcohol, denk meer over minder' CLINGE Café de Gouden Kroon -14.00 uur kaarting Malpertuus - KBO -13.30 uur volks dansen, zang en biljarten HULST De Lieve -13.30 uur jokeren De Lieve - KBO - 20.00 uur dansen KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man -19.30 uur vleeskaarting SAS VAN GENT Burgerzaal stadhuis - 13.30-17.00 uur expositie amateurkunst ST. JANSTEEN Café Zondags Vermaak -14.00 uur vleeskaarting ST. NIKLAAS Wandelen - met gids - Vertrek aan Recreatiepark de Ster -13.30 uur jan onze verslaggever Juist - Na een wat moei- jame start blijken in de gemeente Hulst de regels met betrekking tot het groente-, fruit- en tuinaf val nu goed te worden na geleefd. Wethouder G. van de loorde constateert dat nu nen in Hulst zo'n twee taanden met de geschei- len inzameling van gft-af- albezig is. lij de eerste ophaalbeurt werden Se wagens die bij de stortplaats iTerneuzen werden aangebo- Itn afgekeurd. De tweede keer itrden alle groene rolemmers tak voor stuk gecontroleerd en Ie emmers die niet in orde wa rn werden niet geleegd. Ai en toe worden er nog wa rn afgekeurd," zegt Van de oorde. „Maar we zijn eigenlijk est tevreden. Het loopt nu goed. let was ook logisch dat het in it begin slecht zou uitpakken, iisnu eenmaal een periode van iwenning nodig". Volgens de ithouder zijn de inwoners nu idelijk geïnformeerd. „En dat ïjven we ook volhouden. In de ffieukrant die een paar keer i jaar verschijnt en in het meentelijk voorlichtingsblad", it is nog afwachten hoe de scheiden inzameling van gtf- val gaat verlopen als straks i warmere weer aan breekt. Fij zullen de mensen daar nog s informeren. Maar het prin- pe is dat snel aan bederf on- rhevige spullen in de rolem- sr moeten die het eerst wordt igehaald. Als dat de groene is, «mag dat afval onder geen mrwaarde in plastic worden ipakt". uiten die nu nog gemaakt wor- n komen volgens Van de Voor vooral voort uit onwetend- id. Zo belden na de tweede baaibeurt, toen veel contai- is vol bleven staan, heel wat toners boos op. „Ook mensen (echt milieubewust zijn en die S snapten waarom hun rolem- swas blijven staan. Bijvoor- id, iemand had er mossel- bilpen in gegooid. Maar dat is net geen gft-afval. Mossel- Mpen moeten in de grijze i. Maar botten en dergelijke p bijvoorbeeld weer wel in froene bak. Zo zijn er wel van die twijfelgevallen, ar via het blijven geven van ide voorlichting moeten ook tproblemen op termijn opge- kunnen worden". GOES Grand Theater 20.00 uur Timecop - .- HULST De Koning van Engeland 20.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Junior 20.00 uur Natural born killers pen weekeinde vanuit een op slagplaats achter zijn bedrijf aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Aanhangwagen Axel - In het afgelopen week einde is vanaf een parkeer plaats aan het John. F. Kenne- dyplein te Axel een aanhang wagen gestolen. De benadeel de, een 42-jarige inwoner uit Axel, deed hiervan gisteren aangifte bij de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Sloot Clinge - Zondag omstreeks middernacht raakte door on oplettendheid een 25-jarige automobilist uit Clinge op de Waterstraat in zijn woon plaats met zijn voertuig naast de rijweg. De auto belandde in een sloot en werd daarbij aan zienlijk beschadigd. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Textieldief Kapellebrug - Uit een aan de Gentsestraat te Kapellebrug geparkeerd staande vrachtau to zijn gisternacht enkele do zen textiel ontvreemd. Na mens een transportbedrijf uit die plaats werd hiervan giste ren aangifte gedaan bij de po litie in Hulst. nij bevoegdheid Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft zondagmid dag proces verbaal opgemaakt tegen een 21-jarige man uit die plaats. Bij controle bleek dat hij in een personenauto Over de Schependijk in zijn woonplaats reed terwijl hem de rijbevoegdheid was ont zegd. Snelheidscontrole IJzendijke - Bij een gistermor gen op rijksweg N61 te IJzen dijke gehouden snelheidscon trole zijn 35 automobilisten bekeurd wegens het overtre den van de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Ge controleerd werden 529 voer tuigen en de hoogstgemeten snelheid bedroeg 113 kilome ter per uur. Inbraak Goes - Namens de Nederland se Heide Maatschappij werd gisteren bij de politie van het district Oosterscheldebekken aangifte gedaan van een in braak in een pand aan de Vogelzangweg te Goes. Daar uit werden in het afgelopen weekeinde goederen ont vreemd tot een bedrag van ongeveer 22.000 gulden. Vismarkt Burchtstraat Garenmarkt W.C. Serlippens Noordstraat Ronny Ivens: „De culturele prijs is voor mij een mijlpaal. Ik voel me als iemand die een ladder beklimt. Elke keer een tree verder en ik heb het idee dat het eind nog niet in zicht is.foto's camile schelstraete Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Hij werkt stug door, uiterlijk rustig, maar van binnen borrelt het ongedurig. Ronny Ivens, grafisch ontwerper en vrij kunstenaar krijgt 28 januari de culturele aanmoedi gingsprijs van de stad Hulst. Voor hem een duidelijke waardering voor zijn werk en een mijlpaal in zijn leven als kunstenaar. Hulst Reynaertstad (de vos die niet achterom kijkt maar de blik op de toekomst richt) komt nu overal op: stickers, vaandels, advertenties en brie ven. Dit is dus het gezicht van Hulst naar buiten. Dit is Hulst in Amsterdam en in Vlaanderen. Zo moet het zijn en ik heb grote waardering voor de voorzitter en het bestuur van Hulst Reynaertstad die echt gestructureerd werken en in mum van tijd het gezicht van Hulst zo hebben bepaald en uitdragen." Ook zijn bijdrage aan de actie 'Redt de basiliek' was gestoeld op dezelfde ge dachte: de vormgeving moet hetzelfde zijn. Lekker strak en suggestief. „Voor een ontwerp ga ik uit van schoonheid, rust, eenvoud en orde. Het afbrokkelen van de muren heb ik vertaald in die kartellijn. Dat beeld komt in een flits over en blijft daarna hangen, als je dat voor mekaar krijgt, is het doel bereikt. Dat is goede reclame. Het beeld van het conopeum (de paraplu die aangeeft dat de kerk een basiliek is) komt op elk affiche, folder of voorwerp voor. Bin nenkort komt er een telefoonkaart, de vormgeving staat vast en wordt ver werkt in elk nieuw idee of initiatief." Ronny Ivens heeft zijn talenten ingezet voor deze goede doelen en is lid van beide groepen. Ook voor de Sterre heeft hij al tegen onkostenvergoeding veel werk gemaakt. naai werk wil maken. „De ontwerpen voor beelden zitten al in mijn hoofd, maar momenteel ontbreekt het me aan tijd." Kratten Sluiskil - Een 33-jarige win kelier uit Sluiskil deed giste ren bij de politie aangifte van diefstal van twee kratten bier. Die verdwenen in het afgelo- Ontwerp Ontwerpen is voor hem geen zaak van een helder moment. Hij onderzoekt alles rond het onderwerp, krabbelt ideetjes op en krijgt dan meestal ineens de bliksemflits van de inspiratie. „Het is een kwestie van voorbereiden en con centreren. Mijn hersenen werken voort durend, ze registreren als een kleine computer en zetten alles op een rijtje en dan komt het moment dat alles zich concentreert in dat ene beeld, meestal meteen het goede." Ronny Ivens is erg blij met de culturele prijs. „Twintig jaar geleden lag ik met mijn vriendin op het strand in Vlieland. Ik dacht toen zo en zo zou het ideaal zijn. Dat was...trouwen, een gezin stich ten en een vrij vak uitoefenen in de vormgeving...nu is dat alles vervuld en ik wil gewoon verder gaan als graficus. Ik wil werken met precisie en volgens mijn eigen principes van schoonheid en orde. Ik heb dit evenwicht nodig. Niet de echte symmetrie want die doodt alle spanning en levendigheid. Nee, eenvoud, rust en orde dat zijn mijn fundamen ten," vertelt de kunstenaar die daarna verklapt dat hij in de toekomst naast twee dimensionaal- ook drie dimensio- Waardering De prijs ziet hij vooral als een waarde ring. Hulst interesseert hem diep. „Ik zou willen dat alle artikelen te krijgen zijn in Hulst, zodat de klanten in eigen streek blijven besteden. De echte klan tenbinding is in Hulst niet ideaal, servi ce is belangrijk en de ondernemers moe ten oog hebben voor de persoonlijke interesse van de klanten. Met Hulst Reynaertstad zitten we op de goede weg." Als hij Teeg' is gaat Ronny Ivens winke len. „Babbelen en inspiratie opdoen, onder druk werken is niets voor mij, ik heb die speciale vorm van ontspanning nodig. Nou winkelen is zo'n vorm en koken en muziek maken zijn mijn ande re manieren van ontspannen." Hij verraadt nog een ander talent van hem. In 1993 won hij de Medaille d'Or in Brussel met een speciaal recept (vogel nestjes van draadjesvlees). „De culturele prijs is voor mij een mijlpaal. Ik voel me als iemand die een ladder beklimt. Elke keer een tree ver der en ik heb het idee dat het eind nog niet in zicht is." „Toen ik de brief gelezen had, schoten de tranen me in de ogen en kreeg ik een brok in mijn keel. Ik moet eerlijk toege ven dat ik er kapot van was. Daarna werkt het als een katalysator en stimu leert om op de ingeslagen weg voort te gaan," is zijn eerste reactie. De toekenning van de prijs, die gegeven wordt na een advies van de commissie culturele zaken, is vooral te danken aan de inzet van Ronny Ivens voor Hulst als Reynaertstad. Hij ontwierp het logo voor de ondernemersvereniging waarin de historische karakteristieken van Hulst herkenbaar zijn en werkte belan geloos mee aan de campagne rond de restauratie van de basiliek waardoor hij vecht voor het cultuur-historisch erf goed van Hulst. „Ik vind het belangrijk dat in Hulst alles dezelfde vorm krijgt. Mijn ontwerp voor van de Meirsch-R. Debaere-Th. Ver meulen, 3. W. de Schipper-A. Wel- vaert-G. de Boevere-M. Wauters. IJzendijke - 81 deelnemers: 1. St. de Poorter-G. van Zele- O. de Maerte- laere-Th. Vermeulen, 2. Sj. Clarijs- R. Goethals-M. de Coninck-R. Sij- nesael, 3. M. Dhondt-G. Teerlinck- A. Paepe-Th. de Looze. IJzendijke - 21 deelnemers: 1. B. Versprille-H. Bruggeman-A. van Looy, 2. R. van Limmen-J. Pro- voost-G. Latombe. KAARTINGEN Clinge - Malpertuus. Kokereri: 1. mevrouw Buijze-Heijens. 2. me vrouw Lernout-Meijs, 3. Fl. Kindts. elukwens, bedankje, jubileum, aceptie, huwelijk, verloving, arwinning, prestatie, examen, Abraham enz. r mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, lat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. verige tarieven op aanvraag, o's worden niet geretourneerd. I 076-236882 of geef uw tekst gen vóór plaatsing af bij één van i kantoren. Schriftelijke opgaven n uitsluitend geaccepteerd, indien in adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. houden ons het recht voor teksten r opgaaf van redenen te weigeren, e uitgever klachten bereiken over d< even tekst behoudt de uitgever zich recht voor om de naam van de jdrachtgever bekend te maken. BOLLINGEN IJzendijke - 44 deelnemers: 1. H. Dellaert-Sj. Boerman-C. Boerman- A. de Baere, 2. St. de Boevere-R. van Gent - Kloosterzande- Ed Steijns verzorgt op :<jag 10 januari een 'vertela- «f in Sas van Gent. thema is 'Belevenissen in het d'an Hulst. De avond wordt ®uden in cultureel centrum Speye in de Wiihelmi- faat. Aanvang 20.00 uur. NIJMEGEN - Katholieke Universiteit, doctoraal examen com municatiewetenschap: Petra van Deursen, Sint-Jansteen. dactie tauzen: Zuidlandstraat 32, 1150-18924, fax 01150- (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Met meer dan 50.000 bezoekers is het Mond riaanjaar in Zeeland een doorslaand succes gebleken. Het heeft Zeeland op de nationale en internationale kunstagenda geplaatst. Dat zei de Zeeuwse Commissaris der Koningin Van Gelder in zijn nieuwsjaarstoespraak in Middel burg. Van Gelder noemde zijn functie als voorzitter van het Zeeland-Mondriaanjaar 'mijn leukste nevenfunctie van het af gelopen jaar'. Zoals bekend eert Zeeland de schilder Piet Mondrian die vijf tig jaar geleden stierf, met twee tentoonstellingen in Middelburg en Domburg. Als bewijs voor de stelling dat Zeeland hiermee na tionaal en internationaal opzien heefd gebaard, noemde de com missaris 'de halve meter perspu blicaties over Zeeland in natio nale en internationale tijdschrif- Ma.-vr. 07.00-21.00 I Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Seivicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12056, telefax 01140-10656 Van onze correspondente Hulst - De bonte avond Van bij Ons wordt voor de negende maal in Hulst gehouden. Dit jaarlijks terugkerend streekfes- tijn wordt verzorgd door streekartiesten. De enige artiesten van het eerste leggen en de toneelgroep ODI uur, die ook nu weer van de die een korte sketch brengen, partij zijn, zijn de mannen van Voor muzikale intermezzi zorgen Ambras. De volksmuziekgroep de nieuwelingen Inge Leeraert die niet genoeg krijgt van het en Cindy Cerpentier en Harry streekeigene en alle liedjes, vro- Bakker die enkele populaire lijk en triestig, verzamelt en uit- liedjes zingt. De dansgroep Re- voert in de bekende eigen stijl, lease brengt enkele jazzy num mers en Julien Blommaert ver- Ook Frans de Schepper is er bij, telt een verhaal in het Hulster maar niet als conferencier. Hij dialect. Ook Toine Pollet van de presenteert alle programma on- Transfiguratie vertelt een ver- derdelen en kruidt zijn aankon- haal uit het Land van Huist, digingen met zijn eigen recept. De andere artiesten die voor af- Vrijdag 13 januari, Grote zaal wisseling zorgen zijn: de mu- den Dullaert, aanvang 20.00 uur. ziek- en dansgroep Pofajdok die Toegangskaarten kosten een samen enkele staaltjes van de tientje. Er zijn nog enkele kaar- Poolse folklore op het podium ten voorradig. Ine Koetsenruyter in Wouw. Van onze correspondent Clinge - Vrijdag 13 januari wordt in het gemeenschapscen trum Malpertuus voor de 55e keer de jeugdsoos georganiseerd. Naast de gebruikelijke aktivitei- ten wordt er een knutselhoek ingericht. De bezoekers hebben de gelegenheid om kledingstuk ken zoals t-shirts, sweaters, broeken en schoenen te versie ren. De versierde kledingstukken kunnen dan bij het komende carnaval gebruikt worden. Kle dingstukken moeten wel worden meegebracht. De jeugdsoos wordt gehouden van 19.00 uur tot 22.00 uur. ten, die ook aangeeft dat cultuur en natuur in Zeeland een posi tieve externe beeldvorming kun nen geven'. En wat die beeldvorming betreft, daar had Van Gelder ook nog een andere opmerking over. 'Zeeland is zunig', weten ze overal buiten de provinciegren zen, Van Gelder ergert zich al een tijdje aan dat imago. Nu Zeeland een bestuurlijke verma ning heeft gekregen van de staatssecretaris van Financiën, omdat de provinciebegroting 1995 niet helemaal in orde zou zijn, komt Zeeland zo tenslotte van dat landelijke vooroordeel af, opperde Van Gelder. met jullie huwelijk, onderen.

de Stem | 1995 | | pagina 13